De Eerste Kamer aanvaardde de begroting van Onderwijs De gemeentebegrotingen voor 1951 De Indianen willen Zondagsrust Morrison ontmoette Emir Feisal De invloed van aardstralen op ziekten bij cultuurgewassen Sergeant-majoor liet kas onbewaakt en zijn vriend greep tien mille N J.V. brengt Nederlandse jeugd nader tot het zeemansleven Ed. Koeman op verrassende wijze door De Moor verslagen Pléven werd formateur Twee Westberlijnse politiemannen ontvoerd U presteert méér onder het genot van de gezonde er. verfrissende Amerikaanse import van zuivel beperkt Indonesische delegatie in Rangoon aangekomen onderzoek in Hoog bezoek talkies, waardoor de boten als zij uit- zeemacht Nederland, schout-bij-nacht Wie bi] iedere hap eten al bij voorbaat dat znorbranden op de maag voelt... Achtervolging amateurs Twee K.N.M.V.-teams naar Italië DONDERDAG AUGUSTUS 1951 Debai over Overzeese Rijksdelen zijn begonnen Rust voor Nw-Guinea bepleit Minister Rutten heeft gistermorgen bij de behandeling van de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen in de Eerste Kamer vele goede dingen gezegd. Eén ervan vermeldden wij reeds elders: de wijziging ln de gchoolgeldheffing. Deze zal, blijkens zijn nadere mededeling, gepaard gaan met een verlaging van het tarief over de gehele linie. Met de voorbereidingen voor de stich ting van een tweede technische hoge school zal pas worden begonnen, wan neer de gelden hiervoor beschikbaar zijn gesteld. Het is de bedoeling van de minister, het Rijk een deel van de kosten van 't kleuteronderwijs te doen dragen. Staatssecretaris Cals heeft toegezegd, de beslissing inzake de bouw van een 100 kw-zender voor de wereldomroep te zullen bevorderen. De begroting is aangenomen met de «temmen van de communisten tegen. Uniezaken Be middagzitting was gewijd aan de behandeling van de begroting van Over zeese Rijksdelen en Uniezaken. De heer De Dreu (Arb.) vroeg inlichtingen over de betekenis van de missie-Supomo en bepleitte erkenning van het morele recht der vroegere Ned.-Indische amb- naren op een garantie van de rege ring. Voorts achtte hij het principieel fout en hierin genoot hij de steun ▼an pr. Molenaar (WD) dat de landmacht op de Antillen door marine is vervangen, zonder dat hieromtrent overleg was gepleegd met de landsre gering van dit gebiedsdeel. Prof. Mo lenaar was allerminst verontrust over de conferentie over opheffing der Unie met Indonesië. Men moet echter niet toegeven aan het verlangen, om gevoe- Frankrijks politieke spel Maar zijn slagen is twijfelachtig De radicaal-gezinde Renê Pléven is gisteren door de Franse Nationale Ver gadering tot premier benoemd. Hjj be haalde 391 tegen 102 stemmen en ver wierf aldus ruimschoots de vereiste meerderheid. Hij kreeg de steun van so cialisten, katholieken, gematigde con servatieven, radicalen, en radicaal-ge- zlnden. De communisten stemden tegen. Een uur later stemden de socialisten tegen deelneming aan welke regering ook. Daarom wordt het thans twijfelach tig genoemd, of Pléven er in zal slagen, een kabinet samen te stellen. De radi calen zullen heden hun houding bepa len. RE Né PLEVEN Pléven besteedde in zijn programre de in hoofdzaak aandacht aan economi sche en internationale vraagstukken. Hü wilde de landbouwprijzen aanpas sen aan de prijsstijgingen, bezuinigen op de regeringsuitgaven, hervormingen in de genationaliseerde industrie, een nieuw vier-jarenplan voor investerin gen en steun aan de r.k. scholen. Ook zei hij te wielen streven naar effectie ve controle op de bewapening in het kader van het Atlantische Pact. De re gering zou blijven aandringen op toe passing van het plan-Schuman en de vormiftg van een Europees leger. Voorts dienden er besluiten te worden geno men aangaande de opneming van Grie kenland en Turkije in het Atlantisch Pact en de organisatie van een com mando voor de Middellandse Zee en het Nabije Oosten, waarin Frankrijk „zijn rechtmatige plaats diende in te Hemen". De Westberlijnse politie heeft mede gedeeld, dat Dinsdagavond Oostduitse politiemannen illegaal de Amerikaanse zone van Berlijn zijn binnengegaan en twee Westberlijnse agenten hebben ont- «oerd. Het incident gebeurde bij het con trölepunt Dreilinden op de hoodfver- keersweg, waar het interzonaal verkeer de Russische zone binnengaat. Er is geen reden voor de actie der Oostduitse politie bekend. Twee gevangenen ontsnapt Gistermiddag hebben twee gevange nen kans gezien uit het Huis van Be waring aan de Amstelveense weg te Amsterdam te ontsnappen. Hoe de ▼lucht in zijn werk is gegaan is onbe kend. Tot nu toe ontbreekt van de ont- ZU|>|« teder spoor. ligheden weg te nemen. Dat is al te veel gebeurd. Nederland moet voorts het recht behouden, om alle kwesties aangaande de RTC ter tafel te bren- S i. Uiteraard brachten alle sprekers Nieuw Guinea ter sprake en allen waren het er over eens, dat dit gebied behoefte heeft aan een rustige tijd. De heer Algra (AR) besprak voorts de ar restaties van Nederlanders. Hij meende dat hieraan onverwijld een eind dient te komen, Indonesië moet maar eens bewijzen, dat het op samenwerking met Nederland prijs stelt. De heer Ruys de Beerenbrouck (KVP) meende, dat men ten aanzien van de Ambonezen rekening moest houden met hun trouw jegens het Ne derlandse gezag. Zij dienen deze echter ook hier te lande te beoefenen. Vandaag wordt het debat voortgezet. (Advertentie, Ing. Med.) Protest ie Washington Zal de invoerwet worden gewijzigd? Denemarken, Nieuw-Zeeland, Neder land en een aantal andere landen heb ben onofficieel te Washington geprotes teerd tegen het amendement van het Amerikaanse Congres, dat de invoer van zuivelproducten in Amerika be perkt, naarmate deze invoer de handel in de V.S. zelf nadelig beïnvloedt. De nemarken en Nieuw-Zeeland hebben medegedeeld, dat zij minder in Ameri ka kunnen kopen als de Amerikaanse regering op grond van de nieuwe wet op de economische controlemaatrege len, hun uitvoer van zuivelproducten naar de V.S. beperkt. In sommige kringen te Washington verwacht men, dat Truman het Congres zal verzoeken de clausule inzake de zuivel-invoer te wijzigen of te laten vervollen. Van andere zijde meende men, dat er geen maatregelen zullen worden genomen, zolang de wet nog wordt bestudeerd. Men gelooft echter, dat de tekst van de wet de minister van Landbouw noopt de invoercontróle in te stellen. Volgens andere kringen is de onderhavige bepaling van de wet vermoedelijk in strijd met de mede door Amerika ondertekende alge mene overeenkomst voor handel en ta rieven. Het Japanse vredesverdrag Ook oproep voorindia en Pakistan? De Indonesische minister van buiten landse zaken, Achmad Subjardo, is met een delegatie voor besprekingen met de regering van Birma inzake het Japan se vredesverdrag te Rangoon aangeko men. Behalve dit verdrag zullen ook andere onderwerpen van wederzijds be lang worden besproken. Waarschijnlijk zal men een gezamen lijke oproep tot India en Pakistan rich ten voor een spoedige regeling van het conflict inzake Kasjmir. De regering heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat het in het voor nemen ligt het voorlopig op 125 gestelde voorschotpercentage voor de algemene en bijzondere uitkeringen uit het gemeentefonds over het dienstjaar 1951 te doen verhogen. In afwachting van de totstandkoming van een daartoe strekkende wijziging van de begroting 1951 van het gemeentefonds, kunnen de genoemde uitkeringen thans worden geraamd naar 135 van de basisbedragen. Bovendien bestaat er geen bezwaar tegen, dat de gemeenten, die over het Jaar 1950 nog niet voor de maximale jaarwedde-uitkering in aanmerking kwamen, op haar be groting 1951 deze uitkering op 45.000.- ramen. De Cherokee-Indianen in Noord- Carolina hebben aan de dagjesmensen die daar geregeld, komen, gevraagd om hen des Zondags met rust te laten. De vereniging van baptisten van de Cherokee-Indianen zegt o.a. in een op roep: „Wij richten tot alle christenen het ernstige verzoek ons te helpen de grote schare touristen en dagjesmensen tegen te gaan, die op de dag des Heren ons reservaat bezoeken. Hier ligt een probleem, dat wij niet zonder uw hulp kunnen oplossen. Wilt ge aan alle bap tisten en andere christenen verzoeken zich des Zondags van een bezoek aan ons gebied uitsluitend uit een oog punt van amusement te onthouden. Wij hebben de indruk, dat onze chris ten-broeders zich niet bewust zijn van de ernst van de toestand. Het geeste lijk leven van onze Indiaanse volksge noten zal grote schade lijden wanneer van uw kant niet spoedig een andere instelling kenbaar wordt". Wetenschappelijk is er nog niets vastgesteld Ir Cleveringa stelt slechts De uitkeringen uit het gemeentefonds verhoogd De regering vertrouwt, dat de ge meenten mede door deze verhoogde uitkeringen en de hogere inkomst als gevolg van de herziening der uit keringen wegens ondernemingisbelas- ting, in het algemeen in staat zijn het evenwicht in haar primitieve begro tingen, voorzover dit niet reeds aan wezig was, te herstellen.. Gemeenten, die ondanks de hier- voren bedoelde hogere inkomsten haar begrotingen niet sluitend kunnen ma ken, zij er met nadruk op gewezen, dat herziening of toekenning van een bij zondere uitkering alleen In b ij z o n- dere gevallen zal mogen plaats heb ben. De aanwezigheid van een zodanig geval dient door het gemeentebestuur te worden aangetoond. In het alge meen geldt als eis, dat de stijging van de uitgaven beperkt moet blijven tot het accres van de inkomsten. Slechts indien deze eis in bepaalde omstandig heden redelijkerwijze niet kan worden gesteld, zal de mogelijkheid bestaan tot verhoging van een bijzondere uit kering. In dit verband is er uitdruk kelijk op gewezen, dat uitgaven op zich zelf geen grond kunnen op leveren voor herziening der bijzondere uitkering. Het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorziening heeft het volgen de communiqué verstrekt: „Een in de dagbladen verschenen mededeling om trent de invloed van aardstralen op het optreden van bepaalde ziekten bij cul tuurgewassen, vestigt de indruk, als zou deze Invloed inderdaad zijn bewezen en op grond van een wetenschappelijk n- derzoek officieel zijn vastgesteld. In werkelijkheid staat het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorzie ning op het standpunt, dat, hoe inte ressant overigens ook het z.g. wichel roede-effect ook moge zijn, er geen en kel bewijs Is geleverd, dat toepassing voor de practijk van de landbouw mo gelijkheden biedt. Zekere verwarring met betrekking tot het onderwerp is echter ontst .an, omdat aan ir. O. J. Cle veringa, als rijkslandbouwconsulent in algemene dienst de vrijheid is gelaten op dit gebied te experimenteren met de bedoeling uitsluitend gegevens te ver zamelen en langs die weg een inzicht te krijgen in de juiste waarde van de in omloop zijnde „verhalen" met be trekking tot dit onderwerp. In dit licht moet dan ook de mededeling worden gezien, dat van de diensten van een 'wichelroedeloper en de. op dit gebied Beiden werden tot twee jaar veroordeeld Voor de krijgsraad te velde-West werden gistermorgen de 22-jarige sergeant- majoor L. H. A. van P. en de 21-jarige soldaat G. C. B. ieder veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek en ontslag uit de militaire dienst zonder ontzetting uit het recht om bij de gewapende macht te dienen. De sergeant-majoor werd bovendien in rang verlaagd tot soldaat. Beiden hadden in een kamp bij Djakarta van aan de sergeant-majoor toevertrouwde gelden goede sier gemaakt. Moeder ging uit werken om zoon in beste kringen te laten verkeren In het kamp Djali Batu bij Djakarta was de sergeant-majoor administrateur. Een aan hem toevertrouwde kas heeft hij opzettelijk enige tijd onbewaakt ge laten om zijn oude schoolmakker, de soldaat B., in de gelegenheid te stellen zijn slag te slaan. De buit bedroeg ruim f 10.000, die gezamenlijk werd opge maakt. De raadslieden van de soldaat en van de sergeant-majoor schetsten him cliën ten als jongens die door een foutieve opvoeding op het verkeerde pad waren geraakt. De schuld van de mislukking van de soldaat B. weet diens raadsman aan een getrouwde vrouw een dui velin noemde hij haar in wier han den hij reeds op 16-jarige leeftijd was gevallen. Opdat de sergeant-majoor v. P. genoeg geld zou hebben om te ver keren in de beste kringen, ging zijn moeder, een weduwe, voor hem uit werken. V.N.-troepen in Pjongjang Troepen van de V.N. zijn Woensdag voor het eerst sinds ruim twee weken Pjongjang weer binnengetrokken, de top van de vroegere „ijzeren driehoek" van de Noordelijken. Zij vonden de ba sis verlaten. Kasteel Radboud als zeekamp Marine leverde het materiaal en de mensen tot een traditie. De deelnemers komen uit alle lagen van de bevolking en zijn van verschillende religieuze richting. Het zijn zoons van een professor, een portier, een stucadoor, een rechter en een groentenhandelaar. Zij leren elkaar in dit kamp waarderen en zelden zal men in een gemeenschap van jongeren zo'n saamhorigheid aantreffen als hier in Medemblik. De „pikbroeken" krij gen onderricht in zeilen, maken excur sies naar omliggende plaatsen en luis teren naar lezingen, die hen op de hoogte houden van het vele wat met de zee in verband staat. Dit is ook het Het kasteel Radboud, dat aan de buitenkant van Medemblik in de koesterende kromming van de IJselmeerdijk ligt te dromen is gedurende veertien dagen een en al levendigheid, nu het van 3 tot en met 14 Augustus 130 jongens van het, door het Nationaal Jongeren Verbond in nauwe samenwerking met de Koninklijke ^oèl 'van de"zeekampen- de" jeugd naast Marine en de Koopvaardij georganiseerde, zeekamp binnen zijn historische muren een gezonde vacantie meer begrip bij herbergt. Boven op de tinnen staat het rood-wit-blauwe dundoek en op het slot- te brengen van datgene wat aan de zee plein wapperen de Duitse en Zweedse vlaggen ter ere van de buitenlandse js verbonden. gasten, die op uitnodiging van het NJV dit kamp meemaken. ye]e gasten I I I (met kok), een radiowagen en handy- Woensdag werd door de commandant varen steeds in contact kunnen blijven Slot, de consul-generaal van Zwe- Het bevalt de twee Duitse knapen met de yaste wal De kribben die in den, mr. J. W. de Jong Schouwenburg, van de Christlicher Verein Junge Man- dichte jn de Ridderzaai van het de vertegenwoordiger van de Reders- ner en de drie Zweedse kadetten op- 128g daterende> slot staan opgesteld veremgmg, de heer Bakker Overbeek en perbest. „Het eten is hier veel beter k()men ev£neens uit het marine„depoti vele andere marine-autoriteiten een be- dan bij ons zei de 18-jarige Uhlrich bovendien een sleepboot met ma- zoek gebracht aan kasteel Radboud, Tnburkat uit Bielefelden de 17-jarige rine soneel in Medemblik heeft ge- waf/« de verblijven inspecteerden en Carl Gustaf uit Stockholm vond, dat stationneerd om in voorkomende ge- ™f.de *leepboot< ..Krukas m de ge- de geest onder de kampgenoten prima va,]en ter assistentie ult te kunnen va. volgde code genaamd) het IJselmeer was. Zij zwerven met hun Hollandse opvoeren om de parade van de sloepen kornuiten en de vele Ambonezen, die af te nemen. aan het kamp deelnemen, voor het Meer animo voor de zee jjj de iO0p van deze week zal nog een grootste deel van de dag op het ÏJsel- Het eerste NJV-kamp werd in 1936 op tweedaags bezoek worden gebracht aan meer in een van de tien sloepen, die verzoek van de Marine ingesteld in een Den Helder, waar natuurlijk de marine- de Marine ter beschikking heeft ge- tijd, toen de animo voor de zee bij de etablissementen de meeste aandacht steld. De Marine heeft nog meer mate- Nederlandse jeugd scheen te vervagen, vragen. Voorts staat nog een nachtzeil- riaal geleend, zoals een veldkeuken Sindsdien zijn deze kempen uitgegroeid wedstrijd op het programma. in de handel zijnde z.g. „afschermappa- raten" gebruik wordt gemaakt. Een en ander heeft er nu echter toe geleid, dat men deze werkzaamheid van ir Cleve ringa uitlegt als zou het verband tus sen het wichelroede-effect en de ge zondheidstoestand der gewassen ook inderdaad zijn bewezen. In verband met het bovenstaande is de opdracht aan deze rijkslandbouwconsulent in zo verre gewijzigd, dat hij zich voortaan uitsluitend zal bepalen tot het opstel len van zijn rapport over deze aange legenheid". De Emir Feisal, Minister van Bui tenlandse Zaken van Saoedi Ara ble, had gisteren een ontmoeting met Morrison op het Ministerie van Buitenlandse Zaken van En geland. moet nodig Rennies nemen. Digestif Ren- nie pastilles blussen brandend maagzuur binnen enkele minuten. Vandaar, dat gij, met een paar Rennies op zak, eigenlijk overal altijd alles eten kunt, Waar U lust in hebt en de omstandigheden bieden. Rennies kunt U zonder bezwaar, onop gemerkt, overal innemen, want water of iets anders komt er niet aan te pas. Sim pelweg Uw Rennies laten smelten op de tong dat is alles. En Rennies zijn nog lekker ook...... (Adv. I. M.) De kwart finales voor het kampioen schap achtervolging amateurs leverden gisteren een grote verrassing op. Koe man, één van de kanspaarden voor deze titel, moest zijn meerdere erken nen in de Amsterdammer De Moor. Weliswaar bad De Moor in de voorrit- ten en de series behoorlijke tijden ge noteerd maar dat hij Koeman zou kun nen verslaan, had joch niemand durven denken. In de eerste ronde liep De Moor een kleine achterstand op, maar toen hij goed op gang kwam, liep hij ln, kwam voor te liggen en vergrootte zelfs zijn voorsprong. Toen de Moor als eerste in 5 min. 29.4 sec. over de eindstreep ging, moest Koeman nog 50 meter afleggen, De Haarlemmer Visser was gister avond de beste achtervolger met een tijd van 5 min. 20.6 sec. Hij is onge twijfeld een van de meest serieuze ge gadigden voor de titel. De kleine Van der Laar was volkomen kansloos tegen de Haarlemmer, die zich weer niet tot het uiterste behoefde in te spannen. Hein van Breenen trof het niet dat hij tegen Patsy Willekes moest uitkomen. Willekes was na twee kilometer al 125 meter op zijn stadgenoot ingelopen en reed de laatste ronde op een lekke achterband. Desondanks noteerde hij nog een tijd van 5 min. 25 sec. De Maaslander Brinkman plaatste zich in de halve finales, die Zondag in het Olympisch Stadion worden verreden, door een zege op de Amsterdammer Ab Donker. De uitslagen waren: Eerste rit: 1. Vis ser 5.20,6; 2. v. d. Laar 5.36,4. Tweede rit: 1. De Moor 5.29,4; 2. Koeman 5.33,6. Derde rit: 1. Willekes 5.25,0; 2. Van Breenen 5.34,2. Vierde rit: 1. Brinkman 5.27,2; 2. Donker 5.31,8. Voor de Internationale Zesdaagse, die dit jaar van 18 tot 23 September in Italië zal worden gehouden, heeft de Sportcommissie van de KNMV twee teams aangewezen om deel te nemen aan de strijd om de Zilveren Vaas. Het eerste Vaas-team bestaat uit Piet Knij- nenburg. Jaap Roest en M. Rozenberg, dezelfde ploeg, die vorig jaar zo schit terend in Wales reed en tot op de vier de dag strafpuntloos bleef. De val van Rozenberg, die toen een been brak, maakte het team, dat de gevaarlijkste concurrent van de Engelsen was, kans loos. Als reserve van de ploeg, die op 500 cc BSA-machines zal starten, Is de Hagenaar Jan Flinterman aangewezen. Het tweede team wordt gevormd door C. van Rijssel, Ph. Haaker en Drikus Veer. Dit trio komt uit op 250 cc Jawa. Hef dodelijk ongeval fijdens wedstrijden te Oisterwijk Op 5 Augustus is te Oisterwijk een terreinwedstrijd gehouden, waarbij een der deelnemers het leven verloor. Hierover zijn berichten verschenen, waarin niet tot uitdrukking kwam dat deze wedstrijd niet onder auspiciën van de KNMV verreden werd De KNMV verzoekt ons thans mede te 'elen dat dit evenement niet onder auspiciën van de KNMV werd ver reden. ED KOEMAN uitgeschakeld RECORD-TIJDEN VAN JOHN MARSHALL Tijdens de Bermuda gehouden wed strijden heeft John Marshall het op zijn naam staande wereldrecord 440 yards vrije slag verbeterd, waarbij hij tevens zijn wereldrecord op de 400 m vrljeslag omlaag bracht. De Australiër legde de 440 yards in 4 min. 30 sec. aft terwijl hij voor de 400 m 4 min. 28.7 sec. nodig had. De oude records waren resp. 4 min. 31.2 sec. (1 April 1950, New Haven) en 4 min. 29.5 sec. (1 April 1950, New Haven). Nel Hermsen naar Amerika Gloria Butler, een jeugdige Ameri kaanse milionaire, die louter uit ver veling vanuit New York naar Monte Carlo was gereisd om daar tennistour- nooien te organiseren, heeft de Euro pese tennisbonden becritiseerd. Gloria neemt het voor de jeugdige spelers op als zij zegt dat de tennisbonden van het vasteland van Europa geen mede werking willen verlenen jm jonge veelbelovende spelers ol speeistora naar Amerika te laten gaan om daar ervaring op te doen en hun spelpeil te verhogen. Gloria vergeet wellicht dat de tennisbonden in Europa niet over millioenen kunnen beschikken en dat de reis naar en het verblijf in Ameri ka voor een amateursbond practisch onbetaalbaar zijn. De Amerikaanse schijnt vooral met het lot van Nel Hermsen, een van de beste Nederland se speelsters, begaan te zijn. „Zij krijgt niet eens rakets en ballen" zei ze verontwaardigd. Niettemin zal Nel Hermsen toch naar Amerika vertrek ken. Zij zal daar verblijven, zoals zij vertelde, tot dat haar geld op is. „Mis- chien kom ik dan nog wel als borden wasser op een boot terug" zei Nel Hermsen zeer pessimistisch.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 7