De Jamboree ie Bad Ischl zonder olie-probleem en Kashmir-geschil Piin, Pain en Pom in Ifrika Als de jongens maar genieten JIMMY BROWN TERUG IN DE DIERENTUIN De K.N.V.B. organiseert veteranendag Laffe roofoverval Zuivere hnid Het Radioprogramma Vraag naar VeleNoordhollandseclubs Zondag naar Wormerveer De wagen in het kloosterbos Oorlog in Korea kostte reeds 5 milliard dollar op drie oude mensen DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1951 (Van onze speciale verslaggever) IN Bad Ischl smelt het asphalt In de straten onder de stralen van een brandende son en Frau Müller waagde zich niet op de Kaiser Esplanade, zonder zich met een Segenschirm tegen deze hitte te hebben beschermd. De lucht trilde boven de Tannenwaldern van de Winding en de Jainzen, maar snelstromende berg- beekjes brachten verkoeling beneden in het dal waar vijftienduizend jongens uit heel de wereld in twee dagen tQds een internationale tentenstad hebben op gebouwd, zoqjler dat er een memorandum, protocol of UNO aan te pas behoef de te komen. Een azuur-blauwe hemel koepelt zich over dit verbroederings feest en de gemoedelijke Oostenrijkers hier in Bad Ischl, die de laatste weken niets anders dan Schnürdel-regen op hun daken hebben horen kletteren, zeggen, dat dit te danken is aan die „gute Petrus". Petrus heeft echter niet overal voor kunnen zorgen, want kilometers ver In de omtrek is in deze dagen geen hotel meer te krijgen en wie wil telefoneren, moet urenlang wachten op aansluiting. Maar ook ln deze gevallen schiet het Oostenrijkse gemoed niet tekort. Met de vrome slagzin: „Gott macht alles" worden alle moeilijkheden overwonnen Zo verliep de opening, precies zoals de Oostenrijkers het zich hadden ge dacht. Lady Baden Powell met haar zoon Peter nu de stichter van de padvindersbeweging zelf geen Jambo rees meer kan bijwonen ongetwijfeld de belangrijkste gasten omringd door de landelijke bevolking van Nieder- Oesterreich en Salzkammergut. Als de jongens maar plezier hebben, zegt de Jamboree-leiding en dat is het, wat deze Jamboree onderscheidt van al de voorgaande, waar het maar al te vaak een publieke padvinders-kermis werd. HET Is niet moeilijk in dit gekrioel van volkeren Nederlanders te vin den, want in elka Nederlandse troep zit ■wel een knaap, die klompen draagt. En waar ter wereld loopt men nog meer op klompen? Hans Kaper uit de dr. Schaepmanstraat in Alkmaar heeft er voor zekerheid maar twee paar mee gebracht. Een stel om te ruilen. Vooral de Amerikanen zijn wild op de „Dutch wooden shoes", dat heeft een van de Nederlandse jongens al ondervonden, die voor zijn glimmende punters een fonkelnieuw Amerikaans horloge ruil de. De Alkmaarse Hans doet het dan ook zeker niet voor minder. De Amerikanen zijn op deze Jambo ree niet de minst bedeelden. Het Gmunder Bier bewaren zij in ijskas ten en elke Yank, groot, klein, dun of dik, loopt met een filmcamera en foto toestel door het kamp, om van te wa tertanden. Daarnaast heeft deze Oos tenrijkse Jamboree wel een zeer bij zonder Amerikaans cachet gekregen door de hulp van Amerikaanse leger- soldaten. G. I.'s, die met hun grote trucks en jeeps het transport tussen Bad Ischl en het Jamboree-kamp on derhouden. DEEDS zes keer in de geschiedenis der padvindersbeweging kwamen verkenners uit alle hoeken van de •arde bij elkaar voor een Jamboree, maar nog nimmer gebeurde dat in een land, waar de natuur zo imponeert en de bevolking zo vriendelijk en gemoe delijk is. Het „Herzlich wilkommen" bepaalt zich niet bij de spandoeken in de vlaggende straten van Bad Ischl en Asschau. Bij tal van families zijn de padvinders reeds „herzlich eingeladen" en de Oesterreichische Pfadfinderbrü- der lopen zich de zolen van de schoe nen om het hun buitenlandse broeders in Salzkammergut zo goed mogelijk naar de zin te maken. Dat het hier „gut lustig" is, hebben we in de paar dagen, dat de Jamboree reeds „draait", op alle mogelijke manieren kunnen ervaren. Bij de opening Vrijdagavond geen „grand spectacle" zoals de Fransen die hadden in Moisson, geen overweldigen de arena's met massale tribunes en schijnwerpers, doch een Aufmarsch- platz, zoals de natuur deze had gescha pen. In dit eenvoudige, doch tegelijk indrukwekkende decor van massale bergmassieven en golvende bergweiden voltrok zich de openingsceremonie. Een beste man. AVER een protocol en hoge autoritei- ten hebben de Oostenrijkse Jambo reeleiders zich niet zoveel zorgen ge maakt. Op een gegeven moment zaten drie Bundesministers, Landeshauptmën- ner, de prins Liechtenstein en de Ame rikaanse bezettingscommissaris in Oos tenrijk op de eretribune naar een lege grasmat te staren en had achter hun ruggen „die Aufmarsch der Nationen" plaats, het massale défilé. De vriende lijke Bauern en Bauernmadel hebben echter alles prima kunnen zien en zij werden er stil van. „Dat zijn de jongens van B.P., der hat dasz ganz gegründet", fluisterde een Mutti de kleine Herbert en Wolf ln het oor, die van Grunden See naar hier waren gekomen, om dit feest mee te maken. De beide Buben in hun gemsleren broekjes moeten op dat mo ment die B.P. een beste man hebben gevonden, want nu zagen zij gitzwarte Bikkers uit Frans Marokko, Japanne- zen, Brits-Indiërs, Nieuw-Zeelanders, Australiërs, Burmezen, Finnen met een complete dorpskapel en Amerikaanse Hollywood-Indianen niet alleen op een plaatje, maar echt langs hen heen mar cheren. In ruim één uur tijd trok de hele wereld aan hen voorbij. „Das 1st Holland, sle machen es felnl" zei de Mutti, toen de Haagse pad vindersband van oubaas Hehman front maakte en het passeren van het Ne derlandse contingent met drums en trommen begeleidde. Een nieuw element op de Jamboree zijn de Deutsche Pfadfinder. Als zij op muziek van een massaal guitaar-orkest in stramme pas voorbijmarcheren, is het moeilijk te geloven, dat hier het Spel van Verkennen wordt gespeeld. Maar zodra de Duitse padvinder uit zijn gesloten gelederen treedt en zijn potje gaat koken in de kampkeuken is hij net zo'n goede scout als de Noor of de Zweed, die nuchter zijn hoed af neemt als h(j groet en aan stram ge- paradeer geen behoefte heeft. Indien landen en volken zouden han delen als padvinders op een Jamboree, zou het er op dit aardse tranendal wel licht heel wat rooskleuriger uitzien. Hier in Salzkammergut vallen grenzen weg en verdwijnen politieke barrières als sneeuw op de Dachsteln. Brits-In diërs en Pakistaners delen hier aan de Ischl samen hun stukje grond om te slapen en piepers te koken, zonder dat een Kashmir-geschil de vrede komt verstoren; de Grote Drie, die het nog niet eens kunnen worden over een Oostenrijks vredesverdrag, zijn in deze internationale jongenswereld goed be vriende naties. En die eenzame padvin derbroeder uit Irak werd door Ameri kaanse scouts op een middag uitgeno digd, om uit de pot van Uncle Sam te eten, en dat was zowaar niet om de olie zacht, soepel, gaaf en gezond. Purol doet wonderen. Doos 40 ct. (Advertentie, log. Med.) VRIJDAG 10 AUGUSTUS HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VPRO, 21.00 VARA, 22.40 VPRO, 23.00-24.00 VARA. - 7.00 Nieuws. 7.18 Gram.muziek. 8.00 Nieuws en week berichten. 8.15 Gram.muziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram.muziek. (9.30—9.35 Wa terstanden.) 10.00 „Kinderen en mensen", cau serie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Gram.muziek 10.30 Reportage. 10.45 Kamerkoor 11.05 Voordracht. 11.25 Orgelspel. 12.00 Dans muziek. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Gram.muziek. 12.45 Sport en prog nose. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gram.muziek. 13.20 Filmmuziek. 14.00 Kook- praatje. 14.20 Strijkorkest. 15.10 „De Drie Vragen", hoorspel. 15.30 Orkestconcert. 16.00 Gram.muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Voor de jeugd. 18.45 Voordracht. 19.00 Piano-duo. 19.15 Prijzenpraatje. 19.30 „Amerika en Euro pa", causerie. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.10 Gram.muziek. 20.30 „Benelux", causerie. 20.40 „De Gods dienstige ontwikkeling in de jeugdjaren", cau serie. 21.00 Gram.muziek. 21.45 Buitenlandse overzicht. 22.00 Lichte muziek. 22.25 Gespro ken portret. 22.40 „Vandaag", causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram.muziek. HILVERSUM U, 298 m.: 7.00-24.00 NCRV 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weer berichten. 8.18 Gewijde muziek. 8.45 Gram.- platen. 9.15 Voor de zieken. 9.30 Gram. muziek. 10.30 Morgendienst, 11.00 Fluit en piano. 11,30 Lichte muziek. 11.55 Gram. muziek. 12.30 Land- en Tuinbouwniededelin- gen. 12.33 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram.muziek. 14.00 „Aardbeien in de tuin", causerie. 14.15 Gram.muziek. 15.00 Boekbespreking. 15.20 Gram.muziek. 15.40 Kamermuziek. 16.40 Voordracht. 17.00 Ver- zoekprogramma voor de jeugd. 17.30 Fries programa. 17.45 Gram.muziek. 18.00 „In dienst van het Vaderland". 18.10 Bariton en piano. 18.30 „De N.C.S.V. geen luxe maar nood zaak", causerie. 18.45 Geestelijke liederen. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.15 Rege ringsuitzending: „Verklaring en toelichting". 19.35 Gram.muziek. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Commentaar over de werk zaamheden van de „International Convention of Evangelicals". 20.15 Salzburger Festspiele 1951: Domconcert. 21.30 Gram.muziek. 21.40 „Uithangtekens", causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 —24.00 Gram.muziek. (Advertentie, Ing. Med.) 23. Pepi wil nog één ding proberen. Hij zal de ring, die hij van zijn vader gekregen heeft, op de kade gooien vlak voor de voeten van Pim, Para en Pom. Hij heeft gehoord, dat Pim, Pam en Pom op weg zijn naar zijn vader, ko ning Samba en zijn vader zal dadelijk de ring herkennen. Daaruit kunnen ze dan begrijpen dat hij, Pepi, hier ge weest is en dan hebben Pim, Pam en Pom een aanknopingspunt. Pepi is er van overtuigd dat zijn drie vriendjes hem dan wel op zullen sporen. Ineens ziet alles er niet meer zo hopeloos uit. Pepi krijgt weer goede moed en met een behendige zwaai gooit hij de ring op de kade, vlak voor de voeten van Pim, Pam en Pom. Deze kijken elkaar verbaasd aan, wanneer er plotseling een ring voor hun voeten rolt. Pom pakt hem op en bekijkt hem goed. „Waar zou die nou vandaan komen?" vraagt hij. De drie hondjes kijken rond, maar zien niets. De arme Pepi is net met z'n kooi in het ruim neer gelaten, dus die kunnen zij niet zien. Op Zondag 12 Augustus wordt te Wormerveer -en Veteranendag gehou den, welke wordt georganiseerd door de K.N.V.B., afdeling Noord-Holland. De volgende clubs nemen aan dit tour- nooi deel: GROEP A: 1. K.F.C.Hollandia (11.25—12.10 uur, terrein B van W.F.C.); 2. W.F.C.— O.S.V. (11.2512.10 uur, terrein A van W.F.C.); 3. Verliezersronde (13.1514.00 uur, terrein A van Q.S.C.); 4. Finale (14.10—14.55 uur, terrein A van W.F.C.). GROEP B: 5. PurmersteynAssendelft (10.30 11.15 uur, terrein A van W.F.C.); 6. Schagen—Q.S.C. (10.30—11.15 uur, ter rein B van W.F.C.); 7. Verliezersronde (18.1514.00 uur, terrein C van W.F.C.); 8. Finale (14.10—14.55 uur, terrein C van W.F.C.). GROEP C: 9. Aiwa, s Forward—K.V.V. (12.30— 13.05 uur, terrein A van W.F.C.); 10. Zaandijk—I.V.V. (10.30—11.15 uur, ter rein C van W.F.C.); 11. Verliezersronde (15.05—15.30 uur, terrein C van W.F.C.; 12. Finale (15.0515.50 uur, terrein A van Q.S.C.) GROEP D: 13. PurmerendNw. Niedorp (12.20— 1S.05 uur, terrein B van W.F.C.); 14. Randers—W.S.V. '30 (12.20—13.05 uur, 13. Jimmy Brown snelde die och tend van het ene hok naar het andere en overal voorzag hij de dieren ruim schoots van voedsel, dat zij zo lange tijd hadden ontbeerd. Het meeste plezier had hij er in zijn twee familieleden, de chimpansees Trien en Toos op een grote kam bananen en op vtjf pond pinda's te tracteren. Toen Jimmy weer in het verwaarloosde apenhok verscheen en de twee chimpansees bij zich riep, kwa men zij schoorvoetend en wantrouwig naderbij. „Daar heb je 'm weer", zei Trien. „Hij komt ons zeker even ver tellen, net als al die andere brokken ongeluk van oppassers, dat de baas geen geld heeft om voer te kopen. Weet je nog wel Toos, die ene met die mopneus, die tegen ons zei, dat wij de tralies van onze kooi maar moesten opeten; dan waren we meteen vrij". „Ik heb iets lekkers voor jullie meegebracht", zei Jimmy vriendelijk. „Jullie waren daar straks niet aardig tegen mij, maar ik wil geen kwaad met kwaad vergelden en daarom tracteer ik vandaag op ba nanen met olienootjes". Trien en Toos keken Jimmy verbijsterd aan. „Eerst moet ik *t proeven, voordat ik het ge loof', zei Trien. voor luxe postpapier naam en adres. ^paar slechts 60 punten U met Uw eïeen IfH ctJTÏÏÏÏ1 O a "8 t: s DOOR MARJORIE VERNON 7) Peta strekte haar armen uit boven haar hoofd. „Ik verzet er me helemaal niet tegen, het is altijd mijn plan ge weest om met een rijke man te trou wen!" Plotseling kwamen er kuiltjes in haar wangen. „Liefje, denk je dat we nog crediet genoeg hebben om een paar nieuwe avondjurken voor me te kopen? Per slot van rekening kun je dat als een geldbelegging beschouwen". „Ja, dat denk ik wel. Ja, laten we dat in ieder geval maar proberen. En je moest ook maar een nieuwe middag jurk nemen, Peta en een paar tennis- jurken dan geven we een tennis- feestje. Gemakkelijk en niet duur." Er klonk een stap op het terras bul ten en toen ze zich omdraaiden wuifde een donker slank meisje in een gele trui en een rijbroek haar vrolijk toe. „Ik wist wel dat ik jullie ,hier zou vinden. Daarom kwam ik hier maar rechtstreeks naar toe in plaats van door de voordeur te gaan. Wat een luie men sen om midden op de dag nog eens te gaan ontbijten!" „Het is nog maar net tien uur!" pro testeerde mevrouw Darley terwijl Nan Sylvester de openslaande deuren bin nentrad. „Wil je een kop koffie, Nan? Ik hen echter bang dat ze koud is ge worden." „Neen, dank u wel. Ik heb uren ge leden al ontbeten en gebruik dan niets meer vóór de lunch". „Kom er bij zitten, Nan, en doe mee aan de beraadslagingen", nodigde Peta uit. „We zijn juist aan het plannen smeden om de erfgenaam van Lynford aan de haak te slaan." „Peta!" riep haar moeder veront waardigd uit. „O, Je hoeft je van Nan niets aan te trekken, die deelt al mijn slechte ge heimen", lachte Peta, „ik verwacht juist een heleboel hulp en goede raad van haar in deze netelige kwestie. Ik krijg een paar nieuwe jurken, Nan, welke kleur maakt me 't onweerstaan baarst?" Nan Sylvester keek haar vriendin aan en verbaasde zich voor de zoveel ste keer over haar exotische schoon heid. Het glanzende, krullende kastan jebruine haar zat vol lichtjes, haar blanke rose kin was glad en fluwelig, haar rode mond uitdagend en de die pe, ondeugende gouden ogen achter de lange, donkere wimpers waren de ver leidelijkste die Nan ooit had gezien. „Groen", antwoordde ze dadelijk en toen, met haar hoofd opzij gebogen: „En een crème jurk voor 's avonds, crème met goud doorwerkt...." „Nou, wat heb ik je gezegd?" vroeg Peta triomfantelijk aan haar moeder. „Nan is goud waard. Ze is zo artistiek. We zullen je commissie moeten beta len als we onze erfgenaam aan de haak hebben geslagen, Nan!" lachte ze, maar mevrouw Darley wendde zich veront schuldigend tot het oudere meisje. „Peta heeft besloten om cru te zijn vanmorgen, trek je maar niets van haar aan, lieve kind." „Wel, wat heeft het voor zin om dit allemaal in cellophaan te verpakken, waar toch iedereen doorheen ziet?" vroeg Peta. „In het kort Is de situatie zo, Nan, dat we gevaarlijk diep in de schulden zitten en ais er niet spoedig iets gebeurt, komt er een krach. De enige oplossing voor ons is: de erfge naam van Lynford." Nan keek alsof ze niet overtuigd was. „Je bent nogal zeker van je zelf, is het niet? Hoe zou hij er zelf over den ken?" „Wel", zei Peta luchtig, „we weten dat hij niet getrouwd is, dus is er geen enkele hinderpaal". „Hij kan toch verloofd zijn?" „Ja, dat kan natuurlijk. Maar ik heb zo'n gevoel van niet. En als het wel zo is, zal ik die verloofde dienen te ver wijderen, dat is alles." Nan lachte hulpeloos. Zo'n koud complot om terwille van geld te trou wen was volkomen in strijd met ha;» Idealen en principes; ze wist dat ze boos had moeten zijn, maar Peta had 'M;s dat haar volkomen ontwapende. Ze kon de onaardigste dingen zeggen of doen, die in een ander meisje onuitstaanbaar zouden zijn geweest, maar bij haar wa ren ze niet alleen vergeeflijk, maar zelfs aantrekkelijk! Misschien kwam het doordat je nooit kon geloven dat ze werkelijk zo koudbloedig en eer zuchtig en werelds was als ze deed voorkomen; misschien was het alleen maar haar onweerstaanbare schoonheid en charme waarom men haar haar fou ten telkens weer vergaf. „Het is geen grapje," sprak Peta plechtig. „Ik verzeker je dat het bittere ernst is. Voor het eerst van mijn le ven ga ik „in zaken", ik moet een con tract afsluiten voor de verkoop van de mooie charmante freule Darley, omdat de eer van de Darley's op het spel staat." Nan moest weer lachen en mevrouw Darley schudde afkeurend haar fraai gekapte hoofd. „Peta is in een lastige stemming. Ik moet er niet aan denken wat er gezegd zou worden als iemand haar zo hoor de praten. Gelukkig ken je ons goed, Nan. Alles wat ik heb gedaan is Pet/i te wijzen op het feit dat we, eh, mo menteel enige financiële moeilijkheden hebben, maar ze kan het niet laten dat onderwerp luchthartig te behandelen (Wordt vervolgd) terrein C van W.F.C.); 15. Verliezers- ronde (15.0515.50 uur, terrein B van W.F.C.); 16. Finale (15.05—15.50 uur. terrein A van W.F.C.). GROEP E: 17. Watervogels—E.V.C. (10.3011.15 uur, terrein B van Q.S.C.); 18. Alk maarSucces (11.2512.10 uur, terrein C van W.F.C.); 19. Verliezersronde 20. Finale (lf.00—16.45 uur, terrein A (13.1514.05 uur, terrein B van W.F.C.); van W.F.C.). GROEP F (halve competitie): 21. Zaanse BoysUitgeest (10.30— 11.15 uur, terrein A van Q.S.C.); 22. Uitgeest—Kaagvogels (13.1514.00 uur, terrein A van W.F.C.); 23. Kaagvogel» —Zaanse Boys (16.00—16.45 uur, ter rein A van Q.S.C.). GROEP G: 24 Scheidsr. Zaandam 1W.F.C. S (11.2512.10 uur, terrein A van Q.S.C.); 25. W.F.C. 2—Berkhout (14.10—14.55 uur, terrein B van W.F.C.); 26. Berk houtScheidsr. Zaandam 1 (16.00—16.45 uur, terrein C van W.F.C.). GROEP H: 27. Scheidsr. Zaandam 2Purmerend 2 (12.2013.05 u., terrein A van Q.S.C.); 28. Purmerend 2Flevo (14.1014.55 uur, terrein A van QS.C.); 29. Flevo— Scheidsr. Zaandam 2 (16.0016.45 uur, terrein B van W.F.C.). Volgens niet-officiële ramingen heeft de oorlog in Korea aan Amerika reeds vijf milliard dollar gekost. Hij zal tot Juni van het volgende jaar waarschijn lijk nogmaals hetzelfde bedrag vergen. De zitting van de Veiligheidsraad, waarin de kwestie van de Egyptische blokkade van het Suezkanaal zou wor den besproken, is plotseling uitgesteld. (Vervolg van pag. 1). HE drie slachtoffers, allen ongehuwd, waren niet onbemiddeld. Zij leidden reeds jaren op hun boerderij een rustig bestaan. Ongeveer een jaar geleden Verkochten zij de hoeve, het vee en dertig bunder land aan de heer Roest in Leiden, doch bleven in het perceel. Tot voor een maand woonden zij met hun vieren. Toen overleed broer Isak en bleven Pieter Laan en zijn twee zusters over. Zij zorgden voor het vee en deden verder al het werk, dat op een boerderij verricht moet worden. Dinsdagavond zijn zij, zoals gewoon lijk, vroeg naar bed gegaan en zijn in de slaap overvallen. De dader (of da ders) heeft zich, naar men vermoedt, door een stalraam toegang verschaft en zou op zijn speurtocht door het huis in de woonkamer gekomen zijn, alwaar zich de bedsteden bevinden. Vermoede lijk is de 73-jarige Suzanna Laan ./ak ker geworden, waarop zij met een hard voorwerp op het hoofd is geslagen. Ver volgens heeft men zich vergrepen aan de beide andere oude mensen. Suzanna Laan moet ruim een half uur buiten bewustzijn zijn geweest, waarna zij naar het huis van de heer Hoogetoorn, waar zij wist dat telefoon was, gestrompeld is. Ondertussen had de dader de vlucht genomen. Niets bemerkt DE naaste buren, wier boerderijen (Joor erf en boomgaard van „De Karsse- boom" zijn gescheiden, hebben niet» bemerkt. De buurman ter linkerzijde, de heer W. Slot, bezocht met zijn col lega, de heer C. J. de Jong een kaart- avondje bij de veehouder W. de Waal aan de Oosterweg en keerde eerat te ruim half een hui waarts. De overval had toen reeds plaats gevonden. Waren zij wat eerder teruggekeerd, dan zou de rover wellicht niet zo gemakkelijk ont komen zijn. Dat roof het motief is geweest voor de schandelijke daad, valt op te ma ken uit het feit, dat de brandkast is omgekeerd. Zij is evenwel niet ge opend. Gisteravond heeft de politie met behulp van een smid en in het bijzijn van een notaris, de inhoud van de safe onderzocht. Gistermiddag heeft dr. Hulst uit Lei den een bezoek gebracht aan de plaats van de misdaad.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 8