LAATSTE NIEUWS Stad én Omgeving Algemeen Fröbelonderwijs krijgt eerste nieuwe school Binnenkort een nieuwe dienstregeling voor de stadsbussen Hoogenstraaten keert 10 pet, dividend uit Teraardebestelling van de heer Galema Klachten grotendeels gegrond I Dat is óók reinigen! I AGENDA Binnenland vraagt veel kaas Pronk is favoriet voor de titel van stayerkampioen WAT DE THEATERS BRENGEN HARMONIE THEATER: „Asphalt-Jungle" REX THEATER: Pinky* CINEMA AMERICAIN: „Taxi, mijnheer?" Alcmaria naar H. R. C. VICTORIA THEATER: „De Minivers" De Journaals Roltrommelauto voor nauwe straten Exportmogelijkheden doen groenteprijzen slingeren Officiële ontvangst padvinders uit Bath DE ALKMAARSE WASSERIJ Technisch onderwijs voor jongens Overval in de Purmer leverde slechts dertig gulden op ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1951 Treinenloop maakt het de NACO met gemakkelijk Aanzienlijke verbetering van de aans'uiting Sinds de invoering van de nieuwe dienstregeling door de Nederlandse Spoor wegen in Mei heeft de stadsdienst van de N.A.C.O. aanleiding gegeven tot klach ten, die vooral betrekking hebben op het vertrek vanaf het station. De bussen zouden op een zodanige tyd weggaan, dat de reiziger van een juist aangekomen trein net niet meer zou kunnen meerijden. Het moet daarom tot vreugde stem men van alle gebruikers van de stadsbus en in de eerste plaats van hen die klachten hebben geuit, dat de N.A.C.O. plannen heeft om de inderdaad niet zo gelukkige dienstregeling te wijzigen. Naar wy vernemen ligt het in de bedoe ling binnen veertien dagen, na verkregen goedkeuring van het gemeentebestuur, een betere dienst te onderhouden door middel van een reoranisatie van enkele buslijnen. Blikpositie belangrijke fac<or Aan de vergadering van aandeelhou ders van de N.V. Fabriek van verduur zaamde levensmiddelen v. h. W. Hoo- üenstraaten en Co. te Alkmaar, die op 25 Augustus wordt gehouden, wordt door de commissarissen, evenals het vorige jaar, een dividend voorgesteld van 10 procent. Het winstsaldo bedraagt t 110,500, na toevoeging aan de extra reserve van f 48.977,38 en afschrijving van f 43.101,12. In het jaarverslag wordt vermeld, dat door een fabricage-verbod van bepaal de producten, de totale productie eni germate werd gedrukt. In het binenland bestond een goede vraag, die door poli tieke oorzaken schoksgewijze verliep. De vooruitzichten van bet lopende boekjaar zijn, tengevolge van de dalen de koopkracht en de zeer onvoldoende blikvoorziening, niet onverdeeld gun stig. Er is opnieuw een blikdistributie ingevoerd, tegelijk met zeer vergaande verbodsbepalingen van bepaalde pro ducten. De in het verslag genoemde succesvolle fabricage van soep in blik moest door deze verbodsbepaling weer worden gestaakt. De directie acht het onjuist, dat, hoe wel de industrie in Duitsland" vrij blik ikan kopen, «och bepaalde producten voor export zijn verboden, terwijl soep en fruit in blik, die voor het binnen land niet mogen worden vervaardigd, wel in Nederland kunnen worden in gevoerd tegen veel hogere prijzen dan het binnenlandse fabrikaat. De financiële uitkomst van het thans lopende jaar is onzeker en zal in hoge mate afhangen van de blikpositie. De balans per 30 April 1951 sluit op een bedrag van f 1.163.297,92. Onder flinke belangstelling onge veer 50 personen waren aanwezig werd gistermiddag op de Algemene Eegraafplaats alhier, de oud-leraar aan de R.H.B.S., de heer J. Galema, ter aarde besteld. Op deze trieste namiddag werd de laatste eer bewezen aan een man, die 17 jaar lang zijn beste krachten aan het onderwijs hier ter stede heeft ge geven en die in deze periode talrijke vrienden voor het leven verwierf. Onder de sprekers in de Aula be vond zich de voorzitter van de Rotary- club oud-notaris mr. D. J. Roos. Deze noemde de heer Galema een man, die weinig sprak, doch veel presteerde. Spreker memoreerde, dat de overlede ne ook in de oorlog lid bleef en niet voor de bezetter wilde bukken. Een man, die zijn Friese afkomst niet loo chende. De heer Massink, oud-directeur van de R.H.B.S., sprak woorden van sympathie namens allen, die tijdens de periode van de heer Galema op de H.B.S. waren. Als eerste eigenschap van de overleden leraar noemde spre ker zijn bescheidenheid. „Hij wenste niet, dat men lof sprak over zijn capa citeiten" aldus de heer Massink. „Toch kan een buitenstaander zich moeilijk voorstellen wat de overledene voor het onderwijs heeft gedaan. Hij had voor treffelijke eigenschappen als docent. Hij werkte uiterst serieus en met de grootste plichtsbetrachting, desalniette min bezat de heer Galema een groot gevoel voor humor". Spreker wees er nog op, dat het leed de overledene in het leven niet gespaard is gebleven, want zijn vrouw en zoon werden hem kort na elkaar ontnomen. Vervolgens sprak de voorzitter van he „Selskip Friso" de heer H. Brink over de heer Galema als over een man die niet zal worden vergeten. Tot slot tiet nog een oud-leerling zich bijzonder waarderend over de overleden leraar uit, waarna de aanwezigen zich naar het graf begaven, waar de schoonzoon het woord voerde. Deze wijdde zeer waarderende woorden aan de overle dene en bracht dank aan de sprekers en alle aanwezigen voor hun belang stelling. DIK TROM EN ZIJN AAP IN ALKMAAR Chris Hollands gezelschap zal Dins dag een kindervoorstelling in het Gul den Vlies verzorgen. Deze keer zullen dwaze maar oer-gezonde Hollandse grappen en streken van Dik Trom weer worden uitgebeeld, nu onder de titel: „Dik Trom en zijn aap". VOOR HET INVALIDENWAGENTJE Voor het invavalidenwagentje is noa in dank ontvangen f 17.50 van het per soneel G.L.B., f 2.50 van N.N. en f 3.— van G. K. Bij de beoordeling van de huidige regeling moet men echter bedenken, dat zowel de N.S. als de N.A.C.O. meer dere diensten moeten onderhouden die ergens aansluiting op geven. Een gevolg van deze verplichting is, dat de be langrijkste trajecten prevaleren boven de minder spectaculaire, waartoe zeer zeker ook de Alkmaarse stadsroute mag worden gerekend. Immers de bussen van deze lijn vervoeren van 's morgens vroeg tot 's avonds laat gemiddeld slechts zegge en schrijve vier personen per rit. Beweringen, dat de N.A.C.O. met opzet deze exploitatie zo heeft ge organiseerd om de dienst te zijner tijd gemakkelijker te kunnen opheffen, mogen als ongemoteveerde verdachtma kingen gequalificeerd worden, aange zien geen onderneming zich de „weel de" kan veroorloven zich zo te bena delen. Men moet echter toegeven, dat het wachten na de binnenkomst van de Amsterdamse en Haarlemmer treinen ongewenst kan worden genoemd. De bus toch komt pas. wanneer de trein reeds aan is. en vertrekt eerst tien minuten daarna. Vele mensen gaan dan „alvast" maar lopen, m.a.w. zij gaan niet meer met de bus. Er mag echter niet vergeten worden, dat vóór Mei de dienstregeling wel voldeed doordat de bus onmiddellijk na aankomst van de trein kon vertrekken. De verouderde treinenloop maakte een goede aanslui ting echter wel uiterst moeilijk. De aangekondigde reorganisatie zal, als wij goed zijn geïnformeerd, een aanzien lijke verbetering geven en de geopper de bezwaren wel voor een groot ge deelte wegnemen. maar Alcmaria n doet het wasseru beter (en chemisch) lt FABRIEK: V00RMEER 3. ALKMAAR. IEL 3568 SS (K 2200). WINKEL: SCHOUTENSTR. 24, ALKMAAR, N IEL. 4554. DEP0I: I. H. M d. BROEDER, BERGEN N STATIONSSTRAAT 9, TELEFOON 2414 (K 2208) V (Advertentie, Ing. Med.) (Ontleend aan onze advertentie-rubriek) ZATERDAG Rex Theater, 2.30, 7 en 9.30 uur: Pinky (14 jaar). Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: De Minivers (14 jaar). Cinema Americain, 7 en 9.30 uur: Taxi, mijnheer? (14 jaar). Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: Asphalt Jungle (18 jaar). Sportpark, 6.30 uur: B.V.V.Volen- dam ten bate van St. Vincentiusver- eniging. ZONDAG Bioscopen als Zaterdag. Aanvang 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. MAANDAG Bioscopen als Zaterdag. Aanvang 8 uur. Rex Theater 2.30 en 8 uur. ZONDAGSDIENST HUISARTSEN. Zondag 12 Augustus zijn beschikbaar de huisartsen dr. J. Pot, Kennemer- straatweg 65 (telef. 3117) en ds. J. Maats, Steynstraat 1 (telef. 2387). OPENSTELLING APOTHEKEN. Te beginnen hedenavond 18 uur zal deze week buiten de normale openings tijden voor spoedgevallen geopend zijn de apotheek De Bever, Emmastraat 36 en apotheker de heer P. J. Meurs. Prijs weer stijgende De afgelopen week kenmerkte zich door een vlugge kaashandel. De vraag uit het binnenland voor de consump tie was uitstekend, terwijl daarnaast ook het buitenland gretig kocht. Het resultaat was, dat de prijzen geleidelijk opliepen. De noteringen in Zuid-Holland ste gen met enkele centen per kg, de prijs te Alkmaar liep op van f 1.77 tot f 1.81 bij een goede handel. In Friesland wer den beide noteringen, die voor Edam mers en voor volvette Goudse, ver hoogd met 4 cent per kg, waarmee ze kwamen op respectievelijk f 1.77f 1.78 en f 1.91f 1.92. De kaas werd echter tegen hogere prijs verhandeld, de Edammers voor ongeveer f 1.78f 1.80, de volvette Goudse voor niet minder dan f 1.95f 1.96 per kg. De beperkende maatregelen van de Verenigde Staten bij de import heb ben, voor zover ze de kaas betreffen, weinig betekenis. Op een totale export van Nederland in 1949 van ongeveer 62.000 ton kwam voor rekening van de Verenigde Staten niet meer dan 206 ton. Het spreekt vanzelf, dat zulk een klein kwantum op de algemene gang van zaken van geen invloed kan zijn. (Advertentie, Ing. Med.) Bakker is zijn enige concurrent Onder de finalisten die Zondagmid dag in het Olympisch Stadion elkaar de titels van Nederlandse baankam- pioenschappen gaan betwisten, zal zich ook onze stadgenoot Jan Pronk bevin den. Pronk zal zijn titel van stayerkam pioen moeten verdedigen tegen Bakker, De Best, Bijster, Domhof, Matsna, Meester en Stakenburg. Weliswaar is Pronk de grootste fa voriet en hebben zijn voornaamste con currenten Bakker en De Best dit jaar nog geen kans gezien om de Neder landse kampioen ernstige concurrentie aan te doen, maar dat neemt niet weg dat Pronk toch op zijn tellen moet pas sen. Vooral Bakker, die de laatste we ken talloze kilometers heeft getraind, zou een gevaar kunnen opleveren. De Zaankanter heeft Zondag zijn laatste kans om de wedstrijd-commissie van de NWU te overtuigen dat ook hij recht heeft op een uitzending naar de we reldkampioenschappen te Milaan. Bak ker is een felle en harde vechtjas die, als hij Zondag in vorm is en Pronk een off-day heeft, voor een verrassing zal kunnen zorgen. Ook Pronk is hiervan De zeer velen, die het Harmonie-Thea ter gisteravond vulden, hebben van een bijzonder spannende film kunnen genie ten. Een gezelschap uit de Amerikaanse onderwereld organiseert het plan voor een grote juwelendiefstal, dat Rieden- schneider, bij de gangsters beter bekend als „Doe", vóór zijn vrij.'ating uit de ge vangenis heeft uitgebroed. Met grote zorg worden de bendeleden die aan deze af faire moeten medewerken, gekozen; een „kastenkraker", een chauffeur en een „zware jongen" (Sterling Hayden), die de aftocht moet dekken. De juwelen zullen gekocht worden door Emmerich, een ad vocaat voor kwade zaken, die bijna bank roet is en zich in de misdaad laat betrek ken. Het plan gelukt, maar de brandkast- specialist wordt door een nachtwaker do delijk gewond en door uitlatingen van een bookmaker, die de bende voorlopig gefinancierd heeft, komt de politie op het goede spoor. Zeer spannend is de jacht op de bendeleden, waarvan ten slotte „Doe" en de zware jongen door de mazen van het om hen gespannen net weten te krui pen, als Emmerich op het moment dat hij gearresteerd zal worden zelfmoord heeft gepleegd. De revolvers zitten deze bende leden zeer los in de zak. De geslepen „Doe" wordt op zijn vlucht met de dia manten gegrepen. Alleen de knock out- man weet zwaar gewond te ontsnappen door de hulp van Doll Conovan, het meis je dat hem lief heeft. Hij is in deze film als een niet onsympathieke, maar ont spoorde jongeman getekend, maar zijn misdaad is te zwaar om deze overal ge zochte misdadiger te laten ontsnappen. Hij wordt zwaar gewond op de vlucht naar Kentucky en dan krijgt de film nog een romantisch slot doordat hij op zijn geboortegrond sterft in de armen van het meisje dat hem liefheeft. In deze film zijn de spelerstypen met grote zorg gekozen. Er zit vaart en span ning in en John Heeston heeft ze uitste kend geregisseerd. Een bijzondere attrac tie is het optreden van het Hollandse filmsterretje Jean Hagen (Van der Ha gen) als Doll Conovan. het liefje van de zware jongen, die hem door alles heen trouw blijft. Zii speelt haar rol op voor treffelijke wijze en geeft in gelaatsexpres sie en mimiek blijk van een aangeboren filmtalent. Onder supervisie van Darryl F. Zanuck heeft de Twentieth Century Fox onder de titel „Pinky" een uitstekende speelfilm geproduceerd. Jeanne Crain, Ethel Barry- more, Ethel Waters en William Lundigan, de hoofdrolvertolkers in deze beklem mende film, die ook cinematografisch ver boven het gemiddelde uitsteekt, boeien zo sterk, dat men zich eerst tegen het einde van de film realiseert wat regisseur Za nuck heeft willen zeggen. „Pinky" is niets meer of minder dan een propagan da voor de rassendiscriminatie. Zeker, na tal van onheuse behandelingen mag het negermeisje ondervinden dat een rechter de mening is toegedaan, dat ook de kleur lingen in het gelijk gesteld kunnen wor den. Nadrukkelijk wil men in de film echter tot uitdrukking doen komen dat, alle rechten ten spijt, de neger zich niet op voet van gelijkheid met de blanke kan bewegen. De pleitbezorgers van de ras sendiscriminatie in Amerika zullen „Pin ky" ongetwijfeld met vreugde hebben ontvangen. Niettemin kunnen wij dit ten dentieuze product aanbevelen, doch dan alleen omdat het spel zo voortreffelijk is en zeker niet om de strekking. De film die deze week als hoofdnum mer prijkt op het programma van de Ci nema Americain is wel bijzonder geschikt als prettige ontspanningsfilm in de va- cantietijd. Er is gisteravond in de Cinema Americain ten minste onbedaarlijk ge lachen om de twee vrienden Tim en Ed die, die met één taxi beginnen, hun be drijf weten uit te breiden en wel na een reeks van amusante avonturen met Sadie het revuemeisje, Lucy de charmante se cretaresse van de taxi-firma en Marcia, de inhalige vampier. Zet daar dan nog naast Glorio en Samson de sterke man, die door diverse bijzondere omstandighe den met de vrienden en met de politie in aanraking komen, dan kan men begrijpen dat de vrolijkheid de gehele avond onder de toeschouwers heerst. William Bendix ia als Tim, de taximan, wel bijzonder op dreef, maar hij wordt door zijn vriend Eddie (Joe Sawyer), Grace Bradley als het revuemeisje en Max Baer als Sam son uitstekend ter zijde gestaan, wat het geheel ten goede komt. Het hoofdnummer werd, behalve door de twee actuele journaals, ingeleid door een musical met zang en uitstekende tap dans en een grappige dierenfilm met een chimpansee als hoofdacteur. overtuigd. Gistermiddag vroegen wij hem wat hij van zijn kansen dacht en zijn antwoord luidde: „Ik praat niet graag vóór een wedstrijd. Als ik een slechte dag heb kan er van alles ge beuren. Natuurlijk heb ik een kans, maar een wedstrijd is pas gewonnen als ik het eerste over de eindstreep kom". Dat was het enige wat hij wilde zeg gen en lachend stapte hij op zijn fiets om zich naar zijn masseur te begeven. Op het WGW-terrein te Den Helder speelt HRC vanavond om half zeven een vrienschappelijke wedstrijd tegen Alcmaria Victrix. Het elftal van de rooajakken onder ging, in verband met vacanties, enkele wijzigingen. Het ziet er als volgt uit: doel: Lingbeelc; achter: Swart en De Jong; midden: De Werker, Brouwer en A. .1? Vries; vóór Kramer, Pulles, G. de Vries, Bakker en Rijkers. Alcmaria Victrix verschijnt in de volgende formatie: Afink; Bijl en Hen driks; van Meene, Helderman en Paulisse; Hillenius (ex-WFC), Dinkel- berg, Untied, Eversteyn en de Buyzer. De Minivers zijn terug in Alkmaar. Greer Garson als Kay, Walter Pidgeon als Clem, Cathy O'Donnell in de rol van de dochter Judy en William Fox als Toby. De oorlog is voorbij, de tijd van hopen en vechten behoort tot het verleden. V.E.- day is gekomen en het duurt niet lang of het gezin is herenigd. Toch is er veei veranderd sedert de dag, waarop mr Mi niver met zijn jacht naar Duinkerken voer. Toby is veramerikaanst. Judy is een jonge vrouw geworden, die liefde heeft opgevat voor de gehuwde brigade generaal Steve Brunswick en Clem wil, onder de trieste aanblik van de ruïnes in Londen, naar Brazilië. En Kay? Op de dag, waarop Churchill, de architect van de victorie, de onvoorwaardelijke capitu latie van de Duitse legers bekend maakt, verneemt mrs. Miniver, dat zij een onge neeslijke ziekte heeft. Er resten haar nog zes maanden te leven, een half jaar waar in nog onnoemelijk veel te doen valt om het geluk van het gezin te verzekeren. Zij houdt haar lot geheim, wijst een Ameri kaanse kolonel de weg terug naar zijn vrouw, weerhoudt generaal Brunswick van een huwelijk met Judy en schenkt haar man de kracht om in Engeland te blijven. Als alles geregeld is, vertelt zij Clem op een zeilfeest, in een ontroerende scène, dat zij de nieuwe lente niet meer zal beleven. Na het éclatante succes van „Mrs. Mt- niver" was het te verwachten, dat de Metro Goldwyn Mayer in een nieuwe film zou vertellen hoe het het dappere Engelse gezin verder verging. „De Minivers" 1§ hiervan het resultaat. Het is ook nu weer een sympathieke rolprent over sympathie ke mensen geworden. Zij kon weliswaar niet de verrassende hoogte van haar voor gangster bereiken (er wordt een iets te groot offer gebracht aan het sentiment, Om van de wonderlijke brigade-generaal maar te zwijgen), doch zal desalniettemin vooral dank zij Greer Garson, velen enige uren boeien en ontroeren. In het voorprogramma wordt o.a. een interessant overzicht gegeven van de wij ze waarop onze marinevliegers zich tot bekwame piloten ontwikkelen. De ope ning van een nieuwe sluis door minister In 't Veld en het grote festival in Kerk- rade, waaraan ook tal van buitenlandse korpsen deelnamen, worden uitvoerig weergegeven. President Truman spreekt zijn landgenoten in een grote openlucht vergadering toe en er is een aardige film van Franse volksgebruiken, waarbij de duivel wordt uitgebannen. Verder o.a. op namen van de verkiezingen in Israël, be nevens van athletiek- en zwemwedstrij den. In nagenoeg alle kringen neemt de belangstelling voor het fröbelonder wijs toe en steeds meer ouders gaan er toe over hun kinderen vóór de „grote" school enige tijd op een algemeen vor mend kleuterklasje te brengen. Dit moge er een bewijs van zijn. dat de „bewaarschool" waar voorheen de kleu ters werden ondergebracht om zoet te houden en niet tot last van moeder te doen zijn, gaat verdwijnen. Het kleuter onderwijs begin* steeds meer de „voor opleiding" te zijn tot de lagere school. Er zijn echter nog vele moeilijkheden aan verbonden om dit onderricht wer kelijk goed te doen zijn. Behalve een Nieuwe wijken komen nu ook aan de beurt Waarschijnlijk nog deze maand za! de vuilnis ophaaldienst worden uitge breid met een nieuwe roltrommelwa- gen. Deze is smaller dan het normale model en speciaal gemaakt voor nau we straten. Tegelijk met de komst van de auto wordt er ook een partij vuil nisvaten afgeleverd, die, naar in de be doeling ligt, in de nieuwe woonwijken in het Oosten van de stad worden ge distribueerd, waar nog steeds gebruik wordt gemaakt van het oude ophaai- systeem. De gemeente heeft straks de beschik king over vier roltrommelauto's met één reserve-wagen. Hoezeer de prijzen van de groente be- invloed worden door de exportmogelijk heden, treedt duidelijk aan de dag, wan neer men de prijzen van de drie in deze week gehouden veilingen van de Alkmaarse groenteveiling naast elkaar legt. Op de eerste, die op Maandag plaats had, waren er nog geen moeilijkheden De tomaten noteerden f 0.40 per k.g., de sperciebonen f 0.35f 0.40. Op Woensdag, toen de tweede vei ling werd gehouden, lag de export naai Duitsland stil. De tomaten golden f 0.22f 0.25, de sperciebonen f 0.22f 0.25. Vrijdag werd de derde veiling gehou den. Er was toen weer export naar Duitsland toegestaan. De tomaten noteerden f 0.30, de sper ciebonen f 0.25f 0.30. Intussen zijn de moeilijkheden slechts tijdelijk overwonnen. Op het ogenblik wordt geëxporteerd op een contingent groot 1.500.000. Dit bedrag is vol doende voor misschien een week. Met belangstelling zal men de verdere ont wikkeling tegemoet zien. Wanneer over enkele dagen geen nieuw contingent Wordt toegelaten, dan betekent dat onmiddellijk lagere prijzen voor de tuinder. De thans op Texel met de Alkmaarse Geuzengroep kamperende afgevaardig den van de padvinders uit Bath zullen na terugkomst in onze stad op Don derdag 16 Augustus officieel op het stadhuis worden ontvangen. Wij twij felen er niet aan of van de zijde van de Alkmaarse padvinders die niet van de broederschap en vriendschap op Texel hebben kunnen genieten, zal voor deze ontvangst een grote belang stelling bestaan. Aangaan van een geldlening B. en W. stellen voor met ingang van een nader te bepalen datum een geld lening aan te gaan bij de Postchèque en Girodienst te Den Haag voor een bedrag van ten hoogste f 630.500 tegen 100% en 4% rente per jaar, af te los sen in 50 jaren. B. en W. vragen de Raad machtiging met de regeringscommissaris voor het radiowezen te Hilversum een kasgeld- lening aan te gaan van f 200.000 met een looptijd van 5 jaren tegen een ente van 31,4%. Gevonden voorwerpen Gevonden is over het tijdvak van 2 tot en met 8 Augustus en te bevragen aan het bureau van politie op kamer 14, le étag'e, iedere werkdag van 17—18 uur, behalve Zater dag: benzinedop, rozenkrans, damesvest, étui met gradenmeter, gedeelte parelketting, regen jas, badmuts, sleutel, vulpen, vest en ball point. Als gevonden bij het bureau van politie aan gegeven en op de daar bekende adressen te verkrijgen: zonnebril, bril in étui, pakje met inhoud, jekker, étui met vulpen, slot met bij- behoren, mes met ketting, schort, touw, shawl, rubber overschoen, regenjas, portemonnaie met inhoud, vestie, werkschoenen, portemonnaie met inhoud, kinderschoentje, nylonkous, geldsbedrag, zakmes, kinderbroekje, bos sleutels en drie vulpennen. EXAMEN VAKBEKWAAMHEID MEUBELSTOFFEREN Voor het examen vakbekwaamheid meubelstofferen, dat deze week van Dinsdag tot Vrijdag te Den Haag werd gehouden, slaagden uit Alkmaar en om geving de heren G. Bijleveld en Th Brouwer, beiden uit Alkmaar; G. Lui1 uit Schermerhorn en Korstanje uit Heiloo. RECTIFICATIE In ons nummer van gisteren is in de Burgerlijke Stand een geboorteaangiftr opgenomen onder de rubriek van de overledenen. De juiste opgave luidt al volgt: Geboren: Wilhelm G., zoon van J. B. van der Meulen en G. Kollof. groot gebrek aan geroutineerde en ge diplomeerde krachten ontbreekt ook de ruimte om les te geven. Alleen reeds bij de Vereniging Alkmaarse Fröbel school voor Algemeen Kleuteronder wijs staan meer dan 160 kinderen in geschreven, die naar school zouden wil len, maar waarvoor nog geen plaats is. De drie scholen heoben reeds hun capaciteit bereikt met hun 400 leerlin gen. Ook het Christelijk Kleuteronder wijs kampt met dergelijke moeilijkhe den. Meer dan 100 kinderen staan op de wachtlijst; de in gebruik zijnde scholen kunnen onmogelijk meer opne- men dan een 300 leerlingen. En we twijfelen er niet aan of bij het Katho lieke kleuteronderwijs zal het niet an ders zijn gesteld. Daarom was het met grote voldoe ning dat wij melding konden maken van een nieuwe kleuterschool, die mo- menteel aan de Heiloeërdijk verrijst Tot onze grote spijt hebben wij ver meld, dat deze school aan het Christe lijke kleuteronderwijs ten goede zal komen. De gelukkige bezitter zal echter het Algemeen kleuteronderwijs zijn. Vele ouders waren uiteraard óf onge rust óf verheugd geworden, of hun spruiten nu al dan niet toegelaten zou den worden. Wel is het de bedoeling, dat het Christelijk kleuteronderwijs aan de Mauritskade ook een nieuwe school zal ontvangen. De vereiste goed keuringen hiervoor zijn echter nog niet verleend. Nabij de z.g. Knoopschool aan de Ruysdaelkade, over de Friese- brug en bij de Uitenboschstraat zullen in de toekomst ook kleuterscholen van het Algemeen kleuteronderwijs opge richt worden. De moeilijke economische positie van ons land zal de totstandko ming nog wel enige tijd vertragen. De nood zal althans iets gelenigd worden door het in gebruik nemen van het nieuwe gebouw aan de Heilooër- dijk, dat waarschijnlijk per 1 October zijn deuren voor de kleuters uit de school aan de Comanstraat zal openen onder leiding van mej. S. J. Lande- weer. WESTERWEG bij de v.d. Woudestraat (Advertentie, Ing. Med.) In antwoord op daartoe gestelde vra gen delen B. en W. mede, dat zij geen aanleiding vinden pogingen in het werk te stellen om tot de. stichting van een middelbaar technische dagschool in de ze gemeente te geraken. Het verdient evenwel naar hun me ning aanbeveling de mogelijkheid van de oprichting in deze gemeente van een 2-jarige of een 4-jarige dagschool voor uitgebreid technisch onderwijs te onderzoeken. Zij stellen voor het be stuur van de vereniging „De Ambachts school voor Alkmaar en Omstreken" te verzoeken dat onderzoek In te stel len. Wij komen hier op terug. PREDIKBEURTEN ALKMAAR, Ned Leger des Heils (Sliksteeg 4), 10 uur Heiligingsdiens*, 8 uur Verlossings samenkomst; Wo., 8 uur Wijdingsdienst o.l. v. pl officieren. BERGEN^ Rehoboth, 10.30 uur ds. Gijsman van Den Haag. OBDAM, 9.30 uur ds. Meyboom. DIRKSHORN, 9.30 uur ds. Post. HARINGHUIZEN, 7 uur ds. De Jong uit Schoorl. HENSBROEK, 10.45 uur ds. Meyboom. WARMENHUIZEN, 10.45 uur ds. Post. BROEK OP LANGENDIJK, 10.30 uur ds. Dc Zeeuw; 7 uur ds. Den Oudsten (Jeugd dienst). OUDE NIEDORP, 7.30 uur ds. Wilbink van Heerhugowaard. ZUID-SCHARWOUDE, 7.30 uur ds. Pliester. NIEUWE NIEDORP, Doopsgez. gem., 10 UUT da. Franken—Lieftinck. i wngveorngeerd) Zoals wij reeds meldden, heeft de Rijkspolitie in het bijzijn van een no taris en met assistentie van een smid de brandkast in de boerderij van de familie Laan aan de Oosterweg In de Purmer geopend. De f 5000 die naar het zeggen van Suzanna Laan in de safe moesten liggen, bevonden zich -»r inderdaad nog in. Thans is komen vast te staan, dat de overval, welke zoals bekend aan de 77-jarige Pieter Laan het leven heeft gekost, slechts f 30 "ft opgeleverd. Dit bedragje bevond zich in een huishoudportemonnaie. Van de dader (s) ontbreekt nog ieder spoor. In de gemeente Purmerend zijn dezer dagen vele personen verhoord, doch zij werden allen weer op vrije voeten gesteld.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2