Zwaar stormweer op de Noordzee Betere stemming te Kaesóng Kans op een compromis stijgt Krasse taal over het Ruhrstatuut Maandag 13 Aug. 1951 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 148e Jaargang No. 189 Mr Burger geraakte in nood Twintig uur mysterie om schipbreuk van zeiljacht Houtschip voor Duitse kust vergaan I Zaterdagavond heeft het zeil- en mo- Om de vrijheid r\e regering heeft in een min of meer officieuze mededeling bekend ge- maak dat zij bereid is een deel van de voorstellen van de Staatscommissie voor ee Grondwetswijziging in behan deling te brengen. Van twee voorstei len der commissie heeft zij zich echter terstond gedistancieerd n.l. van die met betrekking tot het vervallen ver klaren van revolutionnaire vertegen woordigers van het lidmaatschap van vertegenwoordigende lichamen en ten aanzien van de drukpersvrijheid en het verbod van bepaalde uitgaven. Plévens kabinet krijgt vertrouwensvotum Communisten minder steil in hun houding Franse staatssecretaris Chevallier door zijn vrouw vermoord Onderlinge vechtpartij in Ambonezen-kamp Export nu geheel vrijgelaten Aardappelmeel in de goedkope margarine? Perzische regering in financiële moeilijkheden Staking op Aruba duurt nog voort KoM B&ótefc Acht medeplichtigen zijn gearresteerd Schoenmaker pleegde aanslag op zijn zuster BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie; Achterdam 20, Tel. 5541 Directie; J. BIJLSMA en C KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAJtfSCHI COÜ DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN TARIEVEN: Advertenties. 16 ct. p. m.m Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, 1.72 p. mnd., 5.15 per kwartaal, plus incassokosten. f\P de Noordzee is het gedurende het afgelopen weekend zeer ruw weer ge- weest en op verschillende punten zijn schipbreuken hiervan het gevolg geweest. De Duitse Noordzeekust is sinds Zaterdagmorgen door een orkaan ge teisterd, welke een snelheid had van honderd kilometer per uur. Er werd grote schade toegebracht aan huizen, vee en oogst. Vooral op de Noordfriese eilanden is de schade aanzienlijk. De kustvaart lag volkomen stil. ger, vertrokken. Er lag aanvankelijk een mysterieus waas over de schip breuk van de „Caro", aangezien de twee opvarenden spoorloos waren ver dwenen. De politie was reeds een grootscheepse opsporingsactie begon nen, toen twintig uur later bekend werd. wie de twee opvarenden waren geweest. Het jacht behoorde aan baron Opzoomer te Antwerpen. Kapitein sloeg overboord. Voor de mond van de Wezer is Vrij dagnacht het 130 ton metende Duitse motorschip „Anne Lene", dat met een lading hout van Zweden op weg was naar Duitsland in een zware storm vergaan. Het scheepje maakte reeds enige tijd zware slagzij, doordat de deklast was gaan schuiven, en de ka pitein sloeg overboord bij een poging de sjorringen door te kappen. De twee de opvarende (een derde man was ziek in Zweden achtergebleven) deed wam hopige pogingen het scheepje drijvende te houden en tegelijkertijd in de buurt van zijn kapitein te blijven. Tot bei der geluk passeerde kort daarop het Deense schip „Kentucky" dat erin slaagde zowel de nog ronddobberende kapitein, die toen reeds twee uur in het water had gelegen, als de roergan ger aan boord te nemen. De „Anne Lene" was toen reeds een wrak en kreeg zware zeeën over. Daar de Deen se kapitein het niet waagde de schip breukelingen tijdens de storm voor de Duitse kust aan land te zetten, heeft de loodsboot van Hoek van Holland hen later overgenomen. Gedurende het torjacht „Caro" bij zeer zwaai weer «chipbreuk geleden in de haven van Scheveningen. De twee opvarenden, het Tweede Kamerlid mr. J. A. W. Bur ger, fractievoorzitter van de P. v. d. A. en een Groningse schipper, zijn even wel behouden aan wal gekomen. Het jacht lag reeds met gestreken zeilen binnen de pieren, toen de motor afsloeg en de „Caro" door uitstromend getij weer naar zee werd gezogen. Het jacht sloeg daarop stuk tegen de buitenkant van het Noorder havenhoofd en was reddeloos verloren. Met veel moeite zijn mr. Burger en de schipper tegen het havenhoofd opgekrabbeld. Met een taxi zijn zij onmiddellijk hierna naar Dordrecht, de woonplaats van mr. Bur- weekend zijn zij de gast geweest van de Rotterdamse vreemdelingenpolitie. In het Kanaal is gisteren tijdens de storm de sleep van de Britse marine sloep „Wolsey" losgeslagen. Aan boord van deze sleep bevonden zich vrou wen en kinderen. Verschillende red dingboten en grotere schepen voeren te hulp, doch de „Wolsey" en de sleep slaagden erin de haven van Newhaven te bereiken. Voorts werd door ver schillende andere in nood verkerende schepen assistentie gevraagd. Vliegtuig neergestort. Bij Bremen raakte een Brits vlieg tuig in een wervelwind en stortte met gebroken vleugels omlaag. De piloot wist zich op het laatste ogenblik met een parachute in veiligheid te brengen. De stelling lijkt ons niet gewaagd dat de belangrijkheid van deze prin cipiële beslissing van de regering in de eerste plaats ligt in het negatieve deel daarvan. De andere punten (in stelling van een Kamer voor Grond, wetsherziening, overgang naar een nieuwe rechtsorde en uitbreiding van het aantal leden van de beide Kamer; der Staten-Generaal)zullen dus in behandeling genomen worden en dit betekent, dat er in en buiten het par lement gelegenheid te over zal zijn tot discussie. Maai dat de regering niet bereid is verder te spreken over wijzigingen, die bij aanvaarding een aantasten zou den oetekenen van de meest fundamen tele punten van ons democratiscn be stel, is een beslissing, waarvan de be tekenis niet hoog genoeg kan worden aangeslagen. Bekend mag worden ver ondersteld, dat het hier ging om kwesties, welke in bepaalde katholieke kringen vooral urgent worden geacht Doca reeds in de Staatscommissie heersten hieromtrent belangrijke ver schillen van inzicht. Minderheidsnota's, welke zich tegen de positieve voorstellen van de Staats commissie op beide punten richtten, waren hiervan het gevolg Een artikel in de „Volkskrant", van de nand van de r.k. fractieleider der Tweede Kamer, prof. Romme, waarin de regering er van wordt beschuldigd een duister beleid te voeren op deze punten, kan waarschijnlijk wel gezien worden als de weerslag van de ge voelens van ernstige teleurstelling 'n r.k. kring, nu deze zijn verlangens, al thans voorlopig, in rook ziet vervlie gen. Het betoog, dat dit beleid vooral duister zou zijn, omdat de regering twee maanden geleden nog aan de Staatscommissie had verzocht beide omstreden punten in een interim-rap port aan de orde te stellen, lijkt ons moeilijk houdbaar. Het zou o.i. zelfs wel zo kunnen zijn. dat de regering juist om behandeling in het rapport heef* verzocht om daardoor in de ge legenheid te zijn op korte termijn haar standpunt te dien aanzien duide lijk cn onomwonden te kunnen uitspre ken. En duidelijker dan met een kort en krachtig „neen" kon het toch niet Wij menen in elk geval dat men de regering voor dit „neen" slechts dank baar kan zijn. Geen debat over politiek De Franse Nationale Vergadering heeft Zaterdag met 390 tegen 222 stem men haar vertrouwen uitgesproken in de nieuwe regering-Pléven, het vijftien de kabinet na de bevrijding. Pléven be haalde deze zege bij de stemming over de vraag, of er een debat over de poli tiek van zijn regering zou worden ge houden. Gaullisten en communisten hadden hierop aangedrongen, doch Pléven ver zocht, zulks niet te doen en stelde de kwestie van vertrouwen. De coalitie partijen en de socialisten stemden voor inwilliging van dit verzoek. De Nationale Vergadering is vervolgens tot 21 Augustus op reces gegaan. Generaal Nam. 11, de leider van de Noordkoreaanse delegatie te Kae- song, verlaat het gebouw waar de besprekingen zich voortslepen Grondslag voor besprekingen thans gevonden Zaterdagmorgen verliepen de besprekingen te Kaesong stormachtig. Generaal Nam II weigerde zelfs kortaf het voorstel, dat de communisten op een kaart zouden aangeven, hoe zij zich een gedemilitariseerde zone, gebaseerd op de hui dige frontlijn, dachten. Zondagmorgen was de stemming aanzienlijk beter. De communisten lieten hun „dogmatische en onbuigzame" houding varen. Weliswaar werden pr ook ditmaal geen tastbare vorderingen gemaakt, maar het zag er naar uit, dat er een voor beide partijen aanvaardbare grondslag voor verdere be sprekingen was gevonden. De communisten bleken voor het eerst bereid, de ver schillende standpunten op een kaart vast te leggen, zodat ze kunnen worden vergeleken. dige frontlijn als wapenstilstandslijn wenst, inplaats van overweging van een algemeen voorstel te vragen Joy zou n.l. zijn begonnen met te streven naar een bufferzone, inplaats van te beginnen met een discussie over een demarcatielijn. Aangezien de commu nisten erg op procedurekwesties zijn, heeft dit vermoedelijk tot de impasse geleid. Weerbericht Verwachting tot Dinsdagavond: Wisselende bewolking met op de meeste plaatsen enkele buien. Overwegend matige wind tussen Zuidwest en Zuid. Dezelfde of iets hogere temperaturen. DINSDAG: Zon op 5 20, onder 20.08. Maan op 19.12. onder 0.54 Zij boden dan ook een kaart aan, waarop de opvattingen van beide partijen waren geno'eerd. Admiraal Joy heeft aan het slot van de honderd minuten durende zitting verzocht, dat de communisten ook hun zienswijze inzake een gedemilitariseerde zone op de kaart af zouden tekenen. Als uit gangspunt diende de huidige frontlijn te worden genomen. Maandag wordt hierover verder gesproken. Waarnemers te Tokio geloven, dat enige wijziging is gekomen in het Noordelijke standpunt aangaande het beloop ven de demarcatielijn. Zij lei den n.l. uit het officiële communiqué over de besprekingen af, dat de com munisten voor de eerste maal bereid, zijn gebleken, om over iets anders te spreken dan hun eis, dat de 38ste breed'egraad de wapenstilstandslijn moet worden. Volgens sommige berichten uit Kaesong zouden alle moeilijkheden van de voorafgaande dagen een gevolg zijn geweest van een simpele prooe- durekwestie verduisterd door stromen van propaganda buiten de conferen tiezaal. Volgens sommige leden van de communistische delegatie zou gene raal Nam II bereid zijn, tot een ac eoord te komen, wanneer admiraal Joy te kennen geeft, dat hij de hui- Pierre Chevallier, de Franse staatssecretaris voor technische opleiding, jeugd- en sportaangelegenheden, is Zondag, nauwelijks vier en twintig uur na zijn be noeming, in zijn woning te Orleans door zijn vrouw met vijf revolverschoten ver moord. Hij was tot aan zijn dood burgemeester van Orleans. Chevallier was Zondagmorgen vroeg uit Parijs vertrokken, om in Chatillon-sur-Loire een zitting van een landbouwcommissie bij te wonen. In Orleans verzocht hij zijn chauffeur, hem bij zijn woning af te zetten en op hem te wachten. Tien minuten later klonken er schoten. Chevallier werd op slag gedood. De overledene heeft deel genomen aan het verzet en werd na de oorlog als aanhanger van de links- radicale groep van Pléven lid van het parlement en burgemeester van Orleans Hü was doctor in de medicynen. Vijt zwaar gewonden In het woonoord Schattenberg bij Westerbork, waar talrijke Ambonese families zijn ondergebracht, is het Zon dagmiddag tot ernstige onregelmatighe den gekomen, die tot gevolg hadden, dat vijf personen zwaar werden ge wond. Dank zij het optreden van de kampleiding en de Rijkspolitie kon worden voorkomen, dat de relletjes ontaardden in een waar bloedbad. De onenigheid ontstond, toen een der families een tweetal vertegenwoor digers van de Republiek Zuid-Moluk- ken uitnodigde bij haar te komen di neren, hetgeen tussen voor- en tegen standers van de Zuid-Molukken groot rumoer ontlokte. Een der gasten moest tengevolge van zijn verwondingen naar het ziekenhuis te Assen worden overgebracht, de vier overige gewon den werden naar Westerbork vervoerd. De gezinnen, die zich voorstanders van de Republiek hebben getoond en die in Schattenberg ver in de minderheid zijn, zullen naar een ander kamp wor den overgebracht, teneinde moeilijk heden in de toekomst te voorkomen Groenten voor Duitsland Beperkingen opgeheven Met ingang van heden zal de uitvoer van groente naar Duitsland weer ge heel vrij zijn. Van Nederlandse zijde opgelegde beperkingen in de uit te voeren soorten zijn opgeheven. Industrie overweegt Als „verklikker" van de prijsovertredingen Enkele dagbladen wisten Zaterdag te melden dat het in de bedoeling zou lig gen, aan de margarine van de goedkope prijsklasse een zeer gering percentage aardappelmeel toe te voegen. Dit zou geschieden, omdat herhaaldelijk de mar gebeschikking voor dit artikel wordt overtreden en margarine uit de goed kope klasse wordt verkocht tegen de prijs van de duurdere. Het aardappel meel zou het de ambtenaren van de keuringsdienst op zeer eenvoudige wijze mogelijk maken, prijsovertredingen te constateren. De ondervakgroep margarinefabrikan ten ontkent nu, dat dit indebedoe ling zou liggen. Wel wordt overwo gen, hoe men de margarine op een voudige wijze in twee prijsklassen kan verdelen. Ter bescherming van de con sument zouden de officiële keurings instanties de margarine willen verdelen in zuivere margarine en margarine met een verklikkerstof. De tweede categorie zou echter in geen enkel opzicht minder in kwaliteit mogen worden. Wanneer "e ondervakgroep een plan heeft opgesteld zal dit ter goedkeuring aan de officiële regeringsinstanties worden voorgelegd. Optimisme te Teheran Oprichting van een gerengde maatschappij? Dit weekend waren de partijen, die betrokken zijn by de oliebesprekingen te Teheran, zeer optimistisch. Van Perzische zyde werd verklaard, dat men het over algemene kwesties eens was geworden en dat men tot definitieve voorstel len hoopte te komen. Stokes gaf te kennen, dat hij een voorstel voor een alge mene overeenkomst wilde indienen, op grond waarvan een permanente regeling zou kunnen worden getroffen. Het verluidde uit bevoegde bron, dat Stokes een voorstel zou indienen, dat voorziet in de vorming van een Brits-Perzische maat schappij, die de olie zal exploiteren en verkopen. Volgens andere berichten zou de directie van de olie-industrie in Perzische handen komen, het zakelijke beheer daarentegen by de Britten blijven. De winst zou worden gedeeld. Na afloop van de in zeer vriend schappelijke sfeer gehouden besprekin gen van Zaterdagavond verklaarde Stokes, dat na aanvaarding van de voornaamste beginselen zo spoedig mo gelijk zou worden getracht de tankers naar Abadan terug te krijgen. Deze beginselen zouden echter door de Per zische regering definitief moeten wor den goedgekeurd, alvorens de machi nerie weer aan de gang zou kunnen worden gebracht. Intussen verkeert de Perzische rege ring in grote financiële moeilijkheden, nu er geen inkomsten uit de exploita tie van de olie meer binnenkomen, zo is Zondag in het parlement verklaard. Dit heeft een tijdelijke regeling voor de betaling van de bestuurskosten goedgekeurd. Met Afghanistan zijn be sprekingen geopend over de levering van olie aan dit land. De staking bij de olieraffinaderij Lago op Aruba duurt thans nog voort. Vierduizend arbeiders hadden Zateri dag het werk neergelegd. Uit vrees voor ongeregeldheden heeft men tegen het einde van de vorige week mariniers op het terrein van de raffinaderij gesta- tionneerd, maar deze zijn later terug getrokken. De regeringsraad der Nederlandse Antillen benoemde rechter mr. Pekel haring tot bemiddelaar, maar deze slaagde er niet in, resultaat te berei ken. Op de arbeiders is van alle kan. ten een beroep gedaan om het werk te hervatten. Zondagavond was de re geringsraad van de Antillen voltallig op Aruba bijeen ter bespreking van de toestand. GEVAL dat betref- CEN PIJNLIJK fende de uitzendingen in het Rus- der Lokes is namelijk ook kaal sinds zijn geboorte. Het schijnt een psychi- sisch van „De Stem van Amerika". Men «(4/JVflV sehe kwestie te zijn. Het is anders had een nieuw pauzeteken in gebruik |||||i|||||ffl|||M oppassen met zulke dingen Kort gele genomen. dat luidde „W.R.U. (uitge- den kreeg de politie het aanbod van sproken: „Wroe"). Nu is „wroe" in het plastic gemaakt. Hij heeft een haar- een meneer, die telepaath was. Hij zou Russisch de eerste persoon enkelvoud tje naar zijn vaartje", zei dezer dagen de heilige Hermandad helpen met het van het werkwoord liegen. De stem zei de heer John Lokes in Chicago, toen zoeken naar Pieter Jan Bruin, de jon- dus steeds ,.Ik lieg!" Het is een trap hij constateerde, dat zijn tienjarige geman, die er met ruim een ton, be tegen het eigen zere been en zulke zoon nog steeds kaalhoofdig was. Va- horende aan Publieke Werken te Am- dingen doen geen goed. Maar funester is het bericht uit Vaticaanstad, dat meldt, dat de tachtigjarige bisschop van Timisoara, Agostina Pacha. door de Roemeense regering naar een kamp voor dwangarbeid is gestuurd, waar van de arbeiders werken aan de aanleg van een kanaal tussen de Donau en de Zwarte Zee. Sympathieker is dan nog altijd de uitzending van de 23 man sterke padvindersband (momenteel te Bad Ischl vertoevend) naar verschil lende landen, waaronder ook het onze. De muzikanten zijn allen Denen. In het vaderland van voornoemde muzi kale padvinders heeft men onlangs een uitvinding gedaan op het gebied van het haar. Er worden nu pruiken van Wat doen Burgers ook op zee! sterdam, vandoor ging. Kort nadat hij dit aanbod had gedaan verscheen hij echter zelf op het politiebureau om de wetsdienaren te verzoeken hem te hel pen bi.i de opsporing van zijn kind, dat vermist werd Q Die Amerikaanse echtseheidingsee vallen blijven toch ook origineel. Eveneens in Chicago is de heer C. J Sabel van zijn vrouw gescheiden, omdat ze hem op een och tend had gewekt met een emmer wa ter. O Apropos, de Fransen krijgen ook water in de wijn. De hevige regens boven Bourgondie en rondom Bordeaux hebben de aldaar gelegen wijngaarden hevig geteisterd. Als Theodoor het had kunnen voorzien, was zijn kelder be ter gevuld geweest. Verkeert de Duitse regeringscoalitie in gevaar Animo voor plan-Sehuman daalt sterk Het besluit van het internationale gezagsorgaan voor bet Ruhrgebied, om het Duitse exportquotum aan steenko len voor het laatste kwartaal van dit jaar te handhaven op 6.2 millioen ton, neeft veel kwaad bloed gezet te Bonn. Dr. Bluecher, de plaatsvervangende bondskanselier, heeft voor de radio een principiële wijziging van het Euhrsta- tuut geëist. Daaronder zou een verte genwoordiger van de Duitse regering tenslotte niet kunnen meewerken. De kans bestaat, dat cieze hele affai re de Westduitse regeringscoalitie ern stig op de proef zal stellen. Reeds heeft de Duitse partij doen uitkomen, dat de ratificatie van het plan-Schuman ern stig in gevaar komt. De houding van het Ruhrorgaan zou volgens de leiding van deze partij duidelijk maken, welk risico men neemt, wanneer bij de uit voering van dit plan dezelfde geest zou De moord op koning Abdoellah De regering van Jordanië heeft be kend gemaakt, dat inmiddels acht per sonen zijn gearresteerd wegens mede plichtigheid aan de moord op koning Abdoellah. Twee anderen, die bij de misdaad waren betrokken, bevinden zich thans in het buitenland, namelijk de voormalige gouverneur van Jeruza lem, Abdallah El Teil en de vroegere minister El Yal Oebi. Er bevindt zich ook een pater Franciscaan onder de gearresteerden Het onderzoek is thans gesloten en er is een militaire recht bank opgericht, die in de naaste toe komst in Amman zitting zal houden. blijven als bij de werkzaamheid van het Ruhrorgaan. Dr. Schumacher, de leider der Duitse socialisten, heeft in de moeilijkheden een aanleiding gezien voor hervatting van zijn aanvallen op de regering. Deze is er volgens hem niet in geslaagd, de kolencrisis te overwinnen en heeft te veel concessies gedaan tegenover de geallieerden. Schumacher eiste de te genstand van het nationale zelfbehoud tegen het primitieve egoisme der ande ren. Ook woordvoerders van de staalindu strie en van de Duitse vakbeweging hebben zich op de scherpste wijze over de handhaving van de kolenexport uit gesproken. Verwacht wordt, dat Duits land in het vierde kwartaal een tekort van vijf millioen ton kolen zal hebben voor een belangrijk deel veroorzaakt door daling van de productie. Hij moest gaan verhuizen In Rotterdam kwam Zaterdagmorgen een familievete tot uitbarsting, waar bij een schoenmaker met een mes een aanslag op zijn 54-jarige zuster ge pleegd heeft. Sinds het huwelijk van de zuster was de verhouding tussen haar en haar broer zo onprettig geworden, dat zij hem had medegedeeld, dat hij moest verhuizen. Het huis, waarin ook de schoenmaker woonde behoorde name lijk aan de vrouw. Toen haar echtge noot afwezig was, heeft de broer, die als een ongemakkelijk mens bekend staat, haar na een twist in de keuken met een me- s verwondingen aan nek en handen toegebracht. De dader is terstond daarna weggelopen en niet meer teruggekeerd De vrouw, dieniet levensgevaarlijk gewond is, is in een ziekenhuis opgenomen.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1