Gaat Jan Derksen als sprinter en achtervolger naar Milaan? maar 'toe altijd Kirkenier (Valken) en Swart(16 M2) van hun troon gestoten Twintig kanaalzwemmers zeeziek Flitsen uit het„natte element" Koblet deed het kalm aan te Bern RAH JA-SODA FABRIEKEN HILVERSUM-ROTTERDAM Het Radioprogramma »et rissen dit pakje soms dat Formidabele drie mijl van Slijkhuis fCoel geschonken, Graag gedronken De baankampioenschappen werden ioi hedenavond uiigesield Ernstig grensincident' tussen Peru en Ecuador IVOROL: van alle tandpasta's de beste! In de catabomben..., H. Visser springi 7.16 meier Zwaar weer tijdens laatste dag van „Holland"-week WILT U DIT CAP POBT W IN ZESUOUO VANDAAG I -lUFTBOUW XN06 UITWERKEN' u DIRECT V - - JS B'J DE BAA5 BStSÊSTKOm opnemen.'/ r TERUGKOMEND OP UW 3CHRUVEN VAN WAT IS EQ MET U y^OH.IK KANM f ER NIET MEER TEGENOP, die drukte maakt ME ZO' NERVEUSf A (Advertentie, Ing. Med.) DINSDAG 14 AUGUSTUS HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 AVRO. 7.50 RRO, 8.00-24.00 AVRO. - 7.00 Nieuws. 7.15 Gram.muziek. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram.muziek. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram.muziek. 10.30 Kamermuziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Sopraan en piano. 11.30 Voor de zieken. 12.00 Gevarieerde muziek. 12.30 Land- en Tuinbouwmededeling'en. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen ot gram.muziek. 13.20 Interview. 13.30 Salonorkest. 14.00 Gram mittiek. 15.20 „Paul Vlaanderen en het Madison Mysterie", hoorspel. 16.00 Gram. muziek. 16.35 „De schoolmelkvoorziening", causerie. 16.50 Musette-Orkest en solist. 17.20 Gram.muziek. 17.30 Dansmuziek. 18.00 Nieuws 13U5 Pianospel. 8.30 R.V.U.: Dr. J. Schou ten: „Verlegenheid". 1900 Orkestconcert. 19.35 Vocaal Dubbelkwartet. 19.50 „De evo lutie van het vliegveld", causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Operette muziek. 21.15 De Antwoordman. 21.30 Gram.- nn-zieK. 22.00 Dansmuziek eu zigeunertnuziek. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws 23.15-24.00 Gram.muziek. HILVERSUM II. 298 m.: 7.00-24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.Ló Ochtendgymnastiek. 7.30 Kinderkoor. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.13 Gram.muziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 „Lichtbaken". 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram.muziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Kamerorkest. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. muziek. 12.30 Land- en luinbouwrnededelin- gen. 12.33 Gram.muziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Nieuws van de L.S.K. 13.25 Amusementsorkest en solist. 14.00 Lichte muziek. 14.53 Gram.muziek 15.30 „Ben je zestig" 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlot. 17.00 Vooi de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de ieugd. 17.45 Regeringsuit zending: Abdoel Shamsul: „Het land der Boe- ginezen". 18.00 Pianospel 18.15 Gram muziek. 18.45 Sportpraatje- 18.54 „Dit i$ leven", cau serie. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.23 „Hier is Europa", Vaudeville-programma. 19.52 Buitenlands overzicht. 19.56 Gram.muziek. 20.05 Residentie Orkes«. (20.25 20.45 „Tliom, het witte stadje", klankbeeld). 21.35 Actuali teiten. 21.42 Bariton en piano 22 00 Kamer- oikest. 22.35 Voordracht 22.45 Avondgebed en Liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 -24.00 Gram.muziek. M-SS-M (Advertentie, Ing Mcd.) De nationale zeilkampioenschappen Verscheidene boten liepen averij op De nationale zeilkampioenschappen in de regenboog-, de valken- en 16m2 een heidsklasse, welke te Sneek werden ge organiseerd, zijn een overtnigend succes geworden voor de Friezen. In alle drie klassen was het namelijk een Fries die met de titel ging strijken en uitgezon derd in de Valkenklasse werden de tweede en derde plaatsen eveneens door Friese zeilers ingenomen. In de valkenklasse was de jeugdige Fries R. Mulder zijn sterke Noordhol landse rivalen Van der Meer en Kirke nier te slim af. Siem van der Meer be zette met zijn „Trewes" de tweede plaats en Van Buren werd derde. De Heilooër Henk Kirkenier heeft zijn titel dus niet kunnen prolongeren. De strijd in de 16 m2 was volkomen een Friese aangelegenheid. De gebroeders Rieks, Jaap en Joop Helder namen de drie eerste plaatsen voor hun rekening. De Zaankanter Swart heeft dus ook zijn titel moeten prijsgeven. Drie leden van de jubilerende Koninklijke Zeilvereni ging Sneek, Klaas Vrolijk, Dirk Oppen huizen en dr. J. W. van der Zijpp zorg den voor de bezetting van de voor naamste plaatsen in regenboogklasse. Zaterdag was het uitstekend zell- weer. Er stond een stevige wind, maar Zondag was het anders. Een zeer krach tige wind striemde de ene regenbui na de andere over het woelige water. Dat bij een windsterkte „acht" vele schepen averij opliepen, laat zich begrijpen. Ver scheidene deelnemers lieten Zondag verstek gaan. Het Sneekermeer bood met de overslaande golven dan ook al lerminst een vriendelijke aanblik. In de valkenklasse gingen Zondag slechts vier boten van start, evenals in de 16 m2 klasse en slechts vijf stuurlieden van regenbogen durfden de strijd tegen de elementen aan. Tijdens de Britse Spelen in het Sta dion van White City, heeft onze land genoot Slijkhuis een uitstekende drie mijl gelopen. Slijkhuis moest het op een doorweekte baan opnemen tegen drie Engelsen die het hem danig lastig hebben gemapkt door om beurten de kop te nemen. Pirie, Parker en Beckett losten elkaar regelmatig af, maar zij konden niet verhinderen dat Slijkhuis zich na twee mijl met verbluffend ge mak op de tweede plaats nestelde Eerst driehonderd meter voor de finish liet de Nederlander zien wa' hij in zijn mars had. Dat was zoveel, dat de Engelsen, in weerwil van hun vertwijfelde pogingen, moesten lossen. Slijkhuis werd winnaar in 14 min. 0.8 sec. en dat is, de hevige regenval tij dens de wedstrijd en de zware baan in aanmerking genomen, een zeer goe de tijd. Onze landgenote Puck Brou wer bezette op de 100 yards de vijfde plaats. Vertrek tot Dinsdag uitgesteld Zaterdagmiddag zijn zeven zwem sters en dertien zwemmers met het jacht „Ginisal" uit Dover vertrokken met bestemming Kaap Gris Nez om vandaar te starten voor de Kanaak- tocht, uitgeschreven door de Daily Mail. Reeds na enkle uren seinde de marconist van de „Ginisal" dat alle zwemsters en zwemmers aan boord zeeziek waren geworden. De zee was zelfs zo onstuimig dat verscheidene leden van de bemanmng het „zwaar te pakken hadden". In de avonduren arriveerde men echtei zonder kleerscheuren te Calais, vanwaar de deelnemers aan de Ka- naaltocht per bus werden vervoerd naar Wissant. Daar zullen zij verblij ven tot dat het startsein voor deze monstertocht gegeven kan worden. Het lag in de bedoeling om heden morgen om vier uur zee te kiezen, doch in verband met de slechte weersgesteldheid is de start uitgesteld tot Dinsdagmorgen kwart over vijf. Mocht een verder uitstel noodzakelijk zijn, dan zal men Woensdagmorgen half zeven te water gaan. Indien niet in do loop van de komende twee weken gestart kan worden, vervallen alle door het Londense blad uitgeloofde prijzen, die 70.000 gulden in totaal be lopen. De volgorde van vertrek rel volgt zijn: Saied el Araby (Egypte), Jenny James (G.B.), Hassan Abd el Rekim (Egypte), Jason Zirganos (Grie kenland), Antonio Abertondo (Argen tinië', Brenda Fisher (G.B), Louis Bombard (Frankrijk), Lars Bertil Warle (Zweden), Eileen Fenton (G.B.), Ned Barnis (G.B.), Godfrey Chapman (G.B.), Winnie Roach-Lueszler (Ca nada', Jan van Hemsbergen (Ned.;, Raphael Morlana (Fr.), Hassan Hamad (Egypte), Jenny Kammersgaard (Denemarken), Roger ie Morvan (Fr.), Sally Bauer (Zweden), Enriqueta Du- arte (Argentinië) en Daniel Carpio (Peru). De 55-jarige Barnie is de oudste van het gezelschap en Enriqu eta Duarte, dit 22 lentes telt, de jongste. onze sterkste stayer is, maar is de wed strijd-commissie van de N.W.U. verge ten, hoe goed Bakker vorig jaar tij dens de wereldkampioenschappen in België heeft gereden? Het wil ons voor komen dat de houding van de N.W.U. voortspruit uit een dwaze bezuinigings maatregel. Het is wel toevallig dat een andere Zaankanter eveneens het slacht offer van een vreemd besluit is gewor den. Enige maanden geleden bepaalde de N.W.U. dat de amateurs die met de beste resultaten uit de „klassiekers" te voorschijn zouden komen, in aanmer king kwamen voor uitzending naar de wereldkampioenschappen op de weg. Wel nu, Ed Koeman heeft bijna net zoveel punten verzameld als Henk van Breenen, de renner die in de klassie kers de meeste punten heeft verzameld. Henk van Breenen gaat naar Milaan, maar Ed Koeman zal pas mogen gaan als Van Breenen, Donker. Jöris, Peters, Plantaz of Van Roon zullen uitvallen. Nu is het wel zo, dat Koeman op het ogenblik minder goed in vorm is dan enkele weken geleden en met het oog hierop zou het besluit van de N.W.U. te rechtvaardigen zijn. Maar waarom werd dan tegen de amateurs gezegd: „Jongens doe je best in die klassiekers. De renners, die hierin het beste rijden maken een goede kans om naar Milaan te gaan. Maar ja, vreemde dingen zul len er altijd wel blijven gebeuren en waarom zou de N.W.U. hierin moeten achterblijven. Laat ons maar hopen dat Pluvius vanavond enkele uren vrij af neemt, want als de wedstrijden weer afgelast moeten worden, horen wij in die on gezellige hokken onder het stadion natuurlijk weer andere onprettige din gen, die altijd naar voren worden ge bracht als de stemming geprikkeld is en gisteren was de stemming geprik keld. Donderdagnacht zijn Peruviaanse troepen een aanval begonnen op de militaire grensposten van Ecuador. Tot gistermorgen zijn In totaal vier aan vallen op de grensposten uitgevoerd. De nationale zeil kampioenschap pen op het Sneekermeer. Start van de Valken. (Van onze sportredacteur) j£TL, DONKER EN GRAUW waren gisteren de catacomben onder de geweldige tribunes van het Olympisch Stadion. Verveeld hingen hier en daar wat ren ners en verzorgers rond bij wie men de teleurstellnig van het gezicht kon lezen. Even voor twee uur was bekend gemaakt, dat de laatste dag van de Nederlandse kampioenschappen tot Maandag (hedenavond) was uitgesteld. Pluvius was weer eens als spelbreker opgetreden en had al die fel geconcentreerde finalisten een morele „opdoffer" gegeven. (Advertentie, Ing. Med.) Doorgaans is het zo dat zwemmen een van de weinige sporten is die van een abnormale regenval geen last on dervinden. Toch moest een acht kilo meter wedstrijd in de IJsel worden uit gesteld, omdat er op sommige momen ten door de zware regenval slechts twintig meter zicht was. In Oldenhove heeft men Zaterdag echter zonder moeilijkheden een twee kilometer wedstrijd gehouden welke door Piet ten Thije, de verrassing bij ae Nederlandse kampioenschappen, in 30 min. 18 see. werd gewonnen. Irma Schumacher won Zaterdag een twee-km-wedstrijd in de Delfs havense Cchie in 31 min. 45,5 sec., vóór Ans Verbrugge, die twee minuten lan ger werk had. De winnaar-Jjij de heren de Amsterdammer Hessing, kwam slechts acht seconden voor Irma door de finish. Ray monde Vergauwen, de eeuwi ge rivale van Lies Bonnier op de schoolslag, won de traditionele wed strijd Damme-Brugge over 4 km. Raymonde liet een tijd van 1 uur 19 min. 35 sec. noteren. Het Hilversumse zwemstertje Els Kemperman werd der de in 1 uur 27 min. 58 sec. Een ploeg van de Robben die een tien-daagse tournee maakt door Enge land heeft een Engels team met 19 te- ge,. 17 pt. verslagen. Geertje "Helema had de 15-jarige Engelse kampioene Margaret MacDonald tot tegenstand ster op de 100 yards rugslag en won onbedreigd In 1 min. 6.4, een nieuw Engels record. Het oude record was 1 min. 8 sec. Geertje Wielema kwam ook uit op de 220 yards vrije slag en werd tweede achter de Britse kampioe ne op de kwart mijl, Daphne Wilkin son, die een tijd maakte van 2 min. 35.4 sec. Goede resultaten van de Zaankaniers Bakker en Evers Hugo Koblet, de trotse winnaar van de Tour de France 1951, heeft het in het criterium van Bern wat kalmer gedaan dan zijn supporters van hem gewend zijn. Hij eindigde deze 99 k.m. weds'rijd op de tiende plaats, achter onze landgenoot Harm Smits, die achtste werd. Winnaar werd de Zwit ser F. Schaer. De Zaanse wegrenners Bakker en Evers hebben te Hoogerheide de strijd aangebonden met verscheidene beken de wegrenners. Bakker werd derde en Evers zevende in dezelfde tijd als de winnaar Grift, die de 120 k.m. in 2 uur en 58 min. aflegde. Op de tweede plaa's eindigde Steenbakkers, vierde werd Van As, vijfde De Hoog 'België', en de Eindhovenaar Schoenmakers werd zesde. Voor Jan Derksen was er eindelijk weer eens een sprintoverwinning weg gelegd daar Van Vliet en Harris de reis naar Kopenhagen blijkbaar t ver vonden. Jan De-ksen won in ac- finale van de Australiër Patterson en de Fransman Serfftleben. EUROPEES KAMPIOENSCHAP VOLLEYBAL Op 23 September worden te Parijs de derde Europese Kampioenschappen vol leybal gehouden. Hiervoor hebben tot nu toe de volgende landen ingeschreven: Heren: Bulgarije, Frankrijk, Ne derland, Italië, Polen, Portugal, Z - Slavie, Tsjechoslawakije en Belgie. Dames: Bulgarije, Frankrijk, Ne derland, Italië, Polen, Z.-Slavie en Tsjechoslowakije. FRANSE DAKOTA VERONGELUKT Alle vijf inzittenden van een Franse dakota zijn Zaterdag om het leven ge komen toen het vliegtuig bij een proef vlucht in de buurt van Evreux neer stortte. De verongelukten zijn Fransen, Onder wie twee ingenieurs. JAN HIJZELDOORN stond zielig al leen bij de ingang van de Marathon- tribune naar de kale en natte tribunes rond de kletsnatte baan te staren. In zijn verbeelding zag hij waarschijnlijk een geheel ander beeld. In ieder geval had de Amsterdamse amateur sprinter het zich geheel anders voorgesteld: een vol Stadion met allemaal juichende en applaudiserende mensen en op de baan Jan Hijzeldoorn met een grote krans om zijn schouders, bezig aan zijn ereronde. Waarschijnlijk zal hij vanavond de titel wel behalen, maar voor een jonge eer zuchtige kampioen-in-spé is uitstel van een dag al veel te lang. Patsy Willekes, een van de favorieten voor de titel van amateur kampioen achtervolgen, was echter in het minst niet gedeprimeerd door dit uitstel. De harde wind, die gistermiddag het verblijf in de stadion- kuip geenszins tot een genoegen maak te, is geen vriend van deze stijlvolle rijder. Hij moet het hoofdzakelijk van zijn souplesse hebben en het uitstel was hem dan ook zeker van harte wel kom, evenals Peters, een van de grote mannen in de achtervolging voor profs, die met een glimlach om zijn lippen 't stadion verliet. De Haarlemmer moet ln de halve finale tegen Van Est uit komen en zijn kansen zijn bij slecht weer en harde wind aanzienlijk klei ner dan bij warm en stil weer. Schulte de man met grote ervaring, liet het vrij onverschillig. Natuurlijk zal de Bosse- naar nog wel graag een kampioenschap aan zijn vele triomfen willen toevoe gen, maar voor hem staat er niet veel meer op het spel. Hij zal niet naar de wereldkampioenschappen in Milaan gaan, omdat zijn werkzaamheden dat niet toelaten, zelfs gaat hij niet als hij Nederlands kampioen achtervolging wordt. Ook de andere candidaten voor deze titel schijnen er weinig voor te voelen. Peters en Van Est nemen liever deel aan het wereldkampioenschap op de weg en zij durven het niet aan om hun krachten door het deelnemen aan de achtervolging te verbrokkelen. De vier de man uit de halve finales, Van der Kamp, die op zo'n verrassende wijze Piet Evers heeft uitgeschakeld, zai waarschijnlijk wel te licht worden be vonden om Nederland in Milaan te vertegenwoordigen. In de donkere catomben werd zelfs gemompeld dat een sprinter de Neder landse driekleur in de achtervolging moet verdedigen. Men noemde de naam van Jan Derksen en insiders ge ven hem nog een goede kans om tot de halve finale door te dringen. In een van de boxen troffen we Jan Pronk die bezig was de wielen aan zijn fiets te monteren. „Wat een „sof- dag" zei de favoriet voor de titel van stayerkampioen en stompte tegen een band alsof die het kon helpen dat West Europa slachtoffer van wolkbreu ken is geworden. Het gezicht van Kees Bakker stond ook al op onweer. Deze sterke Zaankanter, die zich weken lang geconcentreerd heeft op het duel met Jan Pronk en op het ogenblik in goede conditie blijkt te zijn, heeft overigens voldoende reden om lelijk te kijken. De N.W.U. heeft hem nog steeds niet toe gezegd, dat hij naar Milaan zai mogen gaan. Zelfs is hij daar niet zeker van als hij kans mocht zien om Pronk van de troon te stoten. Zonder iets af te willen doen aan de prestaties van Bak ker mogen wij wel beweren, dat Pronk NIEUW JEUGDRECORD (Advertentie, Ing. Med.) Zondagmiddag heeft de Amsterdam mer Henk Visser tijdens districtswed strijden voor heren en juniores op de sintelbaan te Amsterdam zijn jeugdre- cord verspringen verbeterd. Op 15 Juli tijdens de nationale jeugdkampioen schappen in Hilversum bracht Visser het record op 7.03 meter en Zondag verbeterde hij in het nummer versprin gen voor junioren zijn prestatie met een sprong van 7.16,meter. Slijkhuis gaat als eerste over de eindstreep tijdens de 3 mijlsrace te White City. VETERANENDAG UITGESTELD De veteranendag, welke gisteren te Wormerveer, georganiseerd zou wor den, is door de slechte weersomstandig heden uitgesteld. Zaterdagmiddag werd op het IJsel- meer een aanvang genomen met het tweede deel van de Holland week. In de Drakenklasse moest een van de favorieten, van Wijk, na het ronden van de eerste boei, opgeven. Zijn boot, de Puzzle II, sloeg lek. maar de be manning wist het vaartuig drijvende te houden en intussen het lek te dichten. Behouden werd de haven van Muiden bereikt en met man en macht ging men aan het werk om de boot voor Zondag weer gereed te krijgen. Al het werk was echter tevergeefs, want Zon dag spookte het zo erg op het IJsei- meer dat geen enkele „Draak" het waagde om buitengaats te komen. Al leen de platbodems hebben hun wed strijden gezeild.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 6