Rusland gaat naar San Francisco Geen enkele vooruitgang Gemiddeld staan vier a vijf spionnen per week terecht Richard Stokes overhandigt een nieuw Brits voorstel s zeeziek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN deed het an te Bern DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Geen aanwijzing voor ondertekening Sombere verwachtingen van Londen Nam II vervalt in de oude halsstarrigheid Felle critiek van de communisten Boerderijen bij Nijmegen in brand gestoken? Slechts negen overlevenden van het Noorse schip „Bess" opgepikt Vissersscheepje op de Engelsmanplaat Vakbeweging voorziet nieuwe huurverhoging Weerbericht VS doen alle concessies voor Praag teniet Het cadeau in de kelder Een op de drie is een vrouw Principe van de nationalisatie erkend J^ICHARD STOKES, de leider van de Britse delegatie in Teheran, heeft gisteren de Perzen een plan van de Britse regering tot beëindiging van het oliegeschil overhandigd. In dit voorstel wordt door de Britse regering het principe der olie nationalisatie erkend en wordt niets afgedaan aldus Stokes aan de rechten van de Perzische regering, de Britse regering en de olie-maatschappij. De Per zische afgevaardigden waren over het algemeen zeer optimistisch, nadat zij van het plan hadden kennisgenomen en waren van oordeel, dat thans een overeen stemming mogeljjk was. KoaI B&óte fc Werkloosheid op het platteland DE werkloosheid onder de landarbei ders neemt toe. Onmiddellijk na de oorlog heerste allerwegen een schreeu wend gebrek aan arbeidskrachten, waarin werd voorzien door het inzet ten van oogst- en jeugdcolonnes. Successievelijk werd de behoefte aan personeel kleiner. Dat het in 1951 in Noord-Holland zover zou zijn geko men, dat in de maand Augustus niet alleen geen oogstcolonnes nodig zou den zijn, maar dat zich hier en daar in vrij ernstige mate werkloosheid zou openbaren onder de landarbeiders, dat is iets, wat slechts weinigen zullen hebben verwacht. Dinsdag 14 Aug. 1951 □OKI U NU EERST NORTH STATE. IAN KOMT U WEER TOT RUST I en zenuwen sulfaten van de Bakker en Evers de trotse winnaar van ince 1951, heeft het in van Bern wat kalmer i supporters van hem i eindigde deze 99 k.m. tiende plaats, achter )t Harm Smits, die 'innaar werd de Zwit- vegrenners Bakker en Hoogerheide de strijd ;t verscheidene beken- Bakker werd derde en in dezelfde tijd als de die de 120 k.m. in 2 aflegde. Op de tweede Steenbakkers, vierde ijfde De Hone 'Balgië'. aar Schoenmakers werd rksen was er eindelijk sprintoverwmning weg- n Vliet en Harris de ihagen blijkbaar t ver -ksen won in at* finale liër Patterson en de tleben. KAMPIOENSCHAP ,LEYBAL ber worden te Parijs de Kampioenschappen vol- i. Hiervoor hebben tot de landen ingeschreven: garije, Frankrijk, N e - ie, Polen, Portugal, Z- awakije en Belgie. igarije, Frankrijk, N e - ie, Polen, Z.-Slavie en (Advertentie, ïng. Med.) OTA VERONGELUKT tenden van een Franse xdag om het leven ge- vliegtuig bij een proef- ïurt van Evreux neer- ïgelukten zijn Fransen, ingenieurs. (Advertentie. Ing Med.) laar zullen zij verblij- startsein voor deze egeven kan worden, nedoeling om beden- uur zee te kiezen, md met de slechte is de start uitgesteld [en kwart over vijf. er uitstel noodzakelijk nen Woensdagmorgen 'ater gaan. Indien niet e komende twee weken irden. vervallen alle ïnse blad uitgeloofde 10 gulden in totaal be- •de van vertrek aal 1 el Araby (Egypte), G.B.), Hassan Abd el Jason Zirganos (Grie- iio Abertondo (Argen- Fisher (G.B), Louis ïkrijk)Lars Bertil Eileen Fenton (G.B.i, B.), Godfrey Chapman Roach-Lueszler (Ca- n Hemsbergen Morlana (Fr.), Hassan Jenny Kammersgaard loger le Morvan (Fr.), veden). Enriqueta Du ll en Daniel Carpio jarige Barnie is de gezelschap en Enriqu- 22 lentes telt, de BUREAU: ADMINISTRATIS Voordam 11. Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie; Achterdam 20, Tel. 5541 Directie: J. BIJLSMA en C KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN 148e Jaargang No. 190 ALKMAAESCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties. 16 ct p. m.m. Familieberichten 20 ct p.man. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den f 1.-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, f 1.72 p. mnd., f 5.15 per kwartaal, plus incassokosten OM HET JAPANSE VREDESVERDRAG gLIJKENS een bericht uit Washington heeft de Russische regering aan de Amerikaanse ambassadeur in Moskou medegedeeld, dat zij de uitnodiging tot bijwoning van de conferentie van San Francisco aanvaardt. Deze conferentie, die gewijd zal zijn aan de bespreking van het Japanse vredesverdrag, zal op 4 Sep tember aanvangen. Reeds is een derde, herzien ontwerp voor het verdrag, dat Maandag is gereedgekomen, onder de belanghebbende regeringen rondgedeeld. gesloten, dan wel verlengd op een moment, dat de ministers der Weste lijke grote mogendheden besprekingen moeten voeren in Washington en Ot- DE Russische delegatie zal volgens Amerikaanse berichten onder lei ding staan van Gromyko, de waarne mende minister van buitenlandse za ken der Sovjet-Unie. Verder maken er deel van uit Panjoeskin, ambassadeur in Washington, Zaroebin, ambassadeur in Londen en Golymski, van het Russi sche ministerie van buitenlandse za ken. De Russische nota bevatte geen enkele aanwijzing, of de Sowjetrege- ring het vredesverdrag al dan niet zal ondertekenen. De woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse za ken, McDermott, heeft geen commen taar willen leveren op het Russische besluit. Hij vertelde alleen, dat 49 lan den tot deelneming zijn uitgenodigd, van wie reeds 24 te kennen hebben gegeven, dat zij zullen komen. Ver wacht wordt, dat alle uitgenodigde lan den een delegatie zullen zenden. Waarnemers te Washington zijn over het Russische besluit zeer verrast Wil Moskou, zo vraagt men zich af, mis schien de besprekingen hinderen? Ver wacht wordt, dat de toelating van com munistisch China het eerste geschilpunt zal zijn. Treffen tussen Oost en West IN LONDEN meent men, dat het Rus sische besluit een In feite formele bijeenkomst zal maken tot een belang rijk treffen tussen Oost en West. Mos kou heeft immers bij herhaling te kennen gegeven dat het geen vredes verdrag zou tekenen, waaraan de Chi nese volksrepubliek geen deel zou heb- %en. Bovendien kan worden verwacht, dat het de grondbeginselen van het verdrag zal betwisten. De plannen waren, dat de conferen tie vijf dagen zou duren en slechts ruimte zou laten voor het afleggen van verklaringen. Voor een debat over grondbeginselen zou geen ruimte zijn. De conferentie zou dus moeten worden tawa. Voorts verwacht men, dat het besluit de stromingen in India, die te gen het verdrag gekant zijn, zal ver sterken. Het Franse ministerie van buitenland se zaken heeft zich gereserveerd uitge laten over de Russische komst naar San Fransisco. In politieke kringen veroorzaakte het nieuws opwinding, maar men zag de Russische stap als een nieuwe fase in het vredesoffensief, er op gericht de Amerikanen in hun poli tiek te hinderen. In regeringskringen te Bonn is de Russische stap toegejuicht. De besprekingen ie Kaesong Leek er Zondag enige reden te bestaan voor optimisme aangaande het verloop der besprekingen te Kaesong, gisteren is de zaak op de oude voet voortgezet. Generaal Nam II weigerd* categorisch, over iets anders te spreken dan over een wapenstilstandslyn, die de 38ste breedtegraad volgde. De mogelijkheid van overeenstemming over een ander agendapunt werd niet onderzocht, Nam II ging niet in op het verzoek van vice-admiraal Joy, de zienswijze der communisten kenbaar te maken over een ontwapende zone die de huidige frontlijn zou volgen. Wind woei naar andere kani Zondagavond zjjn In Leuth en Erle- kom bij Nijmegen twee boerderijen en een schuur afgebrand, die, naar men thans vermoedt, door kwaadwilligen zijn aangestoken. Het is komen vast te staan, dat de branden in de boerderij van W. Jeuken en in de schuur van G. Damen niet veroorzaakt kunnen zijn door het overwaaien van vonken van de in lichterlaaie staande boerderij, die toebehoorde aan A. Jeuken. De wind had namelijk een geheel andere rich ting. Een uur na de brand in de eerste boerderij brak het vuur uit in de boer derij van W. Jeuken, de broer van het eerste slachtoffer, en in de grote land- bouwschuur van D., waardoor een schade werd aangericht van ruim f 200.000.De Rijkspolitie stelt een nauwgezet onderzoek in. Het zoeken naar het 1116 ton metende Noorse houtschip „Bess", dat Zondag op de Noordzee nabij de Doggcrsbank door het stormweer werd overvallen en dat later, toen het zware slagzij maakte, door de bemanning is verlaten, is thans gestaakt. Aangenomen wordt dat het schip, dat 38 opvarenden had, is gezon ken. Bespreking met raad van ministers aangevraagd De raad van vakcentralen heeft eer. telegram gestuurd aan de minister raad, waarin hij zegt kennis te hebben genomen van de wijziging van 2 Aug. van de beschikking Bijdragen Wo- ningwetbouw 1950. De raad stelt vast aldus het tele gram dat de consequentie van deze wijziging betekent een huurverhoging voor nieuwe woningwetwoningen en voor reeds gebouwde woningwe'wo- ningen, waarvan de definitieve finan ciering nog geregeld moet worden. Deze huurverhoging zal volgens de raad vergaande gevolgen hebben voor de loon- en prijspolitiek. De raad verzoekt derhalve de raad van minis ters dringend op korte termijn een onderhoud toe te staan, teneinde de maatregel en zijn gevolgen te bespre ken. Verwachting tot Woensdagavond Wisselend bewolkt met aanvan kelijk enkele verspreid voorko mende lichte buien Zwakke tot matige wind uit westelijke rich tingen. Iets hogere temperaturen. WOENSDAG: Zon op 5.22, onder 20.06. Maan op 19.42. onder 2.22 Vele schepen hebben aan het opspo ringswerk deelgenomen, evenals twee vliegtuigen van het vliegveld Valken burg. Het Deense vissersvaartuig „La dy" pikte veertig mijl ten Westen van het lichtschip Hornsrev zes dode No ren op. Reddingboten werden nergens gezien. Kort daarop pikte de Duitse treiler „Adolf" negen overlevenden op, onder wie een vrouw en de gezagvoer der van de „Bess". Verder zijn alleen enkele luiken en een reddingboei van de „Bess" gevonden. Een tweede schip, dat zich in nood bevond, het onder Costaricaanse vlag varende stoomschip „Carrena", heeft thans op eigen kracht de reis naar Hamburg kunnen voortzetten. Gistermiddag is de reddingboot „In- sulinde" uit Oostmahorn op Schiermon nikoog uitgevaren naar de Engelsman plaat tussen Ameland en Schiermon nikoog, waar zich een vissersscheepje uit Zoutkamp in moeilijkheden bevond. Het scheepje bleek op de plaat te zijn gestrand en directe assistentie van de „Insulinde" was niet noodzakelijk. Een andere Zoutkamper visser zal trachten het gestrande vaartuig bij hoog water vlot te slepen. De zitting werd gistermorgen geopend met een gedetailleerd antwoord der V.N.-delegatie op de vijf vragen, die generaal Nam II haar Zondag had voorgelegd. De generaal noemde de antwoorden in een tevoren opgestelde en vertaalde verklaring niet bevredi gend. Overigens is noch over de in houd van de vragen, noch over die der antwoorden iets bekend gemaakt. Van Noordelijke en Chinese zijde is op de eis der verbonden legers, dat de demarcatielijn de huidige frontlijn zal volgen, felle critiek geleverd. Radio- Peking heeft de verbondenen verant woordelijk gesteld voor een impasse, wanneer zij aan hun voorstel vasthou den. Volgens een bericht van radio- Pjongjang zou Nam II hebben gezegd dat de conferentie geen wezenlijke be tekenis zou hebben en geen vooruit gang mogelijk zijn, wanneer de dele gatie der V.N. haar houding niet wij zigde. Generaal Ridgway heeft een bood schap gepubliceerd, waarin hij de bui tengewone heldhaftigheid prijst van de leden van het Nederlandse detache ment in Korea, die deze maand naar huis vertrekken. Het ligt in de bedoe ling, zo verluidt in Den Haag, tot com mandant van het Nederlandse deta chement in Korea te benoemen majoor Christan, thans chef staf van de Ko ninklijke Landmacht op Nieuw-Guinea. Majoor Christan is onderweg naar Ne derland. Normale handel onmogelijk geworden De Amerikaanse regering heeft de in ternationale handelscommissie van de Verenigde Naties er van op de hoogte gesteld, dat zij alle tariefconcessies, die z(j krachtens de algemene overeenkomst voor handel en tarieven aan Tsjechoslo- wakije heeft verleend, zal intrekken. De commissie komt door dit voorne men voor enige zeer netelige kwesties te staan. De overeenkomst bevat name lijk geen clausule, die in een dergelijke situatie voorziet. De concessies, die krachtens de algemene overeenkomst voor handel en tarieven door een land aan een ander land worden verleend, gelden automatisch voor alle andere landen, die aan de overeenkomst deel nemen. Tsjechoslowakije is het enige Oosteuropese land, dat aan de overeen komst deelneemt. Als redenen voor haar maatregel noemde de Amerikaan se regering de vervolging van Ameri kaanse burgers, het in beslag nemen van eigendommen en andere vijande lijke handelingen tegen Amerikaanse zakenlieden. Een inwoner van Saventhem bij Leuven gaf vijftien jaar geleden, kort voor zijn dood, zijn notaris opdracht, zijn zoon op diens 21-ste verjaardag een brief ter hand te stellen. De jongeman in kwestie, die dezer dagen meerderjarig werd, las in de brief: „Ga naar de kelder en maak de vierde steen rechts van de' trap los" Hij deed aldus en vond op de aangewezen plaats een doos met goudstukken ter waarde van een millioen Bel gische franken. Opruiming in West-Duitsland Het Amerikaanse leger heeft in het laatste half jaar in West-Duitsland een kleine zestig Sowjetrussische en Tsjechoslowaakse spionnen berecht en gevan gen gezet. De jacht wordt nog steeds voortgezet. In Neurenberg worden voor de Amerikaanse bezettingsrechtbanken twee a drie spionnageprocessen per week gevoerd, waarbij dikwijls vier a vyf beschuldigden tegelijk verschijnen. Eén op de drie beschuldigden is een vrouw. De beschuldigden hebben bekend de Russen en de Tsjechoslowaken gege vens verstrekt te hebben over Ameri kaanse wapens, troepenposities, voor raadplaatsen en agenten van de con- traspionnagedienst. Zo verklaarde een 28-jarige Duitse wisselwachter, dat hij een Tsjechische spion het geheime plan voor de evacuatie, in geval van nood, van Amerikaanse gezinnen in handen had gespeeld. Overigens verklaren leden van de Amerikaanse geheime dienst, dat nog honderden communistische agenten in West-Duitsland werkzaam zijn, of schoon de meesten van hen slechts op amateurachtige wijze optreden, ge dwongen door dreigementen met maat regelen tegen familieleden. Hef „Nieuwsblad van de Duitse sol daten" heeft de Verenigde Staten ge- critiseerd om hun „slappe houding te genover de communistische spionnage". Volgens di* blad zijn in West-Duits land naar schatting meer dan vijf tig communistische front-organisaties openlijk werkzaam. Ook in andere Duitse persorganen wordt herhaalde lijk verklaard, dat de communistische agenten „tieren als veldmuizen" in de Westduitse republiek. De Perzische olie-kwestie De afgevaardigden zijn overeenge komen, dat de documenten in ieder geval tot de volgende zitting geheim zullen blijven. De leider van de Britse delegatie zeide, dat overeenstemming over de voornaamste trekken van een accoord de volgende stap zal zijn. Hij Ten einde een huis te krijgen, wist een Italiaans paartje niet beter te doen, dan in te breken. Beidé partners kregen twee jaar en toestemming van de autoriteiten om in de gevangenis te huwen. Dokter Herbert Hipps uit Texas meent ontdekt te hebben, dat een aan tal symptomen van hondsdolheid en kinderverlamming identiek zijn. Hij wil thans trachten enige proefperso nen door preventieve inenting tegen hondsdolheid immuun voor kinderver lamming te maken. Hij is niet de mussen gedurende vijftien jaar iedere dag broodkruimels gevoerd. De heer Sabel uit Florida is ook een groot dierenvriend. Een agent van politie merkte laatst op, dat de auto van deze heer bestuurd werd door een Deense T dog, die een overhemd en een stropdas - - Ierse Pietsje Ballymena bleven zwei- Mijnheer Sabe] legde aan de enige vooruitstrevende en. menslieven- men. Buren braken de deur open en nieuwsgierige politie uit, dat hij zijn de geest. Een Duitse ingenieur uit Em- vonden de oude visser dood op de hond rijlessen aan het geven was u mendingen heeft een apparaat uitge- vloer van zijn hut liggen. Hij had de Een ander dier dat menselijke neigin- IMiilllllHlllllHII! vonden, dat voor blinden een boek leest door de letters langzaam hardop hoor baar te maken. Er zijn ook nog veel dierenvrienden op deze aarde. In Cleckheaton in het Engelse graaf schap Yorkshire boorde de brand weer een gat in een meer dan een hal ve meter dikke muur om een kat te redden, die daar zat vastgeklemd in de acht centimeter nauwe doorgang tus sen twee gebouwen. Doet denken aan het verhaal van Edgar Allan Poe. Even dankbaar als deze poes ongetwij feld was. waren iok de honderden m"- n. the vlane voor de ramen van de oude visserswoning in het Welke kant zouden we nu uitgaan? gen kreeg was dat paard in Zuid-Afri- ka, dat dronken en volkomen onbe kwaam op de-rijweg werd aangetrof fen. Het was nog steeds voor de wagen gespannen. Het bleek dat het diei ha ver gegeten had, dewelke door een brouwerij was weggeworpen, nadat dit graan een gistingsproces had on dergaan O Even menselijk was de Engelse postduif Nurtha 2455, die er op betrapt werd, dat zij de boel „fles te". Nurtha had de gewoonte zich op haar vluchten huiswaarts door treinen en andere vervoermiddelen te laten voortbewegen en intussen zelf een tuk je te doen. onthulde verder nog, dat de Angio- Iranian in Perzië werkelijk zal ophou den te bestaan en dat haar activa tegen vergoeding aan de Perzische regering zullen worden overgedragen. „Wij al len", zo zeide Stokes", zien de nood zakelijkheid in van eerlijke samenwer king om tot een doelmatige productie en afzet te komen. Deze samenwerking zal berusten op het recht van de Per zische staat om de exploratie, de ex tractie en de exploitatie van olie te beheren volgens de wet van 20 Maart". Ten slotte was Stokes van oordeel, dat door middel van een notawisseling tus sen beide regeringen regelingen moe ten worden getroffen om interventie of politieke aangelegenheden van Per zië door de op te richten organisatie te voorkomen. Gisteren heeft Stokes een bezoek van ruim een uur aan de Sjah gebracht. Harriman, Trumans speciale gezant, neemt thans een groter aandeel aan de ontwikkelingen. Hij heeft met beide delegaties een aantal aparte besprekin gen gevoerd. Twaalf Perzische senatoren hebben een wetsvoorstel ingediend volgens hetwelk Perzen en buitenlanders, wier optreden de positie van de Perzische regering inzake de oliekwestie zou kunnen verzwakken, of die "alse be richten hieromtrent verspreiden, zwaar gestraft zouden kunnen worden met dwangarbeid of gevangenis. De senaat aanvaardde voorts het reeds op 29 Juli door de Kamer afge handelde wetsontwerp dat de regering machtigt een bedrag ad honderd-en- veertig millioen gulden op te nemen van de goudreserve, die bij de Engelse Bank is gedeponeerd. Wolf in „Vissers'-kleren Dokwerker was sportleider van O.-Duitse Volkspolizei Een surveillerend agent van politie te Amsterdam heeft in de Mosterdpot- steeg een man aangehouden, die voor gaf Limburger te zijn en Jan Vissei te heten. Later bleek, dat hij uit Oost Duitsland afkomstig was. De man heette Wulf en was in Rostock sport leider geweest van de „Volkspolizei" Hij werkte na te z(jn gevlucht sinds 1 Augustus als dokwerker in de Am sterdamse haven, waar hij zich als Zwitser had uitgegeven. Slechts een ogenblik zijn er deze zomer (voor de vastgestelde rooi- datum der aardappelen) oogstcolonnes ingeschakeld geweest. Ze waren ech ter kleiner dan anders en hun werk was spoedig afgelopen. Op dit ogen blik zijn ze alle weer verdwenen; de mensen zijn naar hun woonplaatsen teruggegaan. De ter plaatse aanwe zige arbeidskrachten kunnen het werk ruimschoots af. Zelfs begint zich een teveel aan arbeidskrachten te openbaren en wel zodanig, dat het aantal aanvragen voor overbruggings- steun geleidelijk toeneemt. Dat hier geen sprake is van een ver schijnsel, waarvan de omvang mag worden verwaarloosd, blijkt uit het feit, dat wordt overwogen een DUYV- object open te stellen, ten einde de werkloos geworden landarbeiders op te vangen. Een DUW-kamp in de zomer dus- Ziedaar het sombere beeld, dat het platteland biedt. Het bovenstaande geldt voor de pro vincie Noord-Holland. Maar voor zo ver we hebben kunnen vaststellen, mag deze toestand wel als kenmer kend voor vrijwel geheel Nederland worden beschouwd. Wat zijn de oor zaken In dit verband kunnen we wijzen op de mechanisatie, die na de oor log steeds groter vormen heeft aange nomen. De door één man bediende machine verrichtte het werk van ver schillende arbeiders en verminderde niet alleen de vraag naar werkkrach ten, doch stelde bovendien het bedrijf in staat beter te kunnen concurreren. Voor de instandhouding van onze ex port werd dit als een noodzakelijkheid beschouwd. Deze mechanisatie heeft thans grote normen aangenomen en draagt, nu ook andere factoren zich doen gelden, bij tot het ontstaan van een overschot aan landarbeiders. Een tweede belangrijke factor is het streven van de landbouwers naar een zo gelijkmatig mogelijk verdelen der werkzaamheden gedurende het seizoen. Dit wordt verkregen door 't teeltplan doelmatig in te richten. Het gevolg is, dat de noodzakelijke arbeid kan worden verricht met het vaste personeel. Een factor van geheel andere aard is de groeiende tegenzin van de land bouwers tegen de omslachtige admi nistratie, die is verbonden aan het houden van personeel. Menige boer zou bereid zijn een arbeider aan te stel len, wanneer hij er met de betaling van het loon af was. Maar er komt veel meer aan te pas. Iedere tekort koming kan voeren tot een proces verbaal. Onder die omstandigheden geeft de landbouwer er de voorkeur aan het werk te doen met een vaste knecht, of, waar mogelijk, met een zoon; Met meei personeel zou een gro tere productie somtijds mogelijk zijn. De kosten en vooral de lasten wegen daartegen echter niet op. Ten slotte doet zich een seizoen factor gelden. Als de aardappeloogst achter de rug is, komt er een periode, waarin de behoefte aan werkkrachten op het platteland wat terugloopt. La ter, wanneer de tjjd is gekomen voor de graan- en de bietenoogst, leeft de bedrijvigheid weer op. Intussen is het sedert de oorlog nooit zover gekomen, dat er in Augustus sprake was van een overschot aan werkkrachten Integendeel, tot nu toe konden de oogstcolonnes steeds zo niet geheel, dan toch ten dele in geschakeld blijven tot ver in de herfst. Dat we nu zover zijn, dat in de maand Augustus wordt overwogen of het niet nodig is een DUW-object open te stellen, plaatst de toestand op het platteland in een triest licht.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1