ag van de pSatteiand Rederijkerskamer ,,'t Ontluikende Roosje" bestaat zestig jaar Televisie mag niet ontaarden in een culturele mislukking Meeste negersin Afrika en Amerika tegen gemengd huwen „Door vriendschap bloeiende" Groet Voorstellen aan de Raad St. Pancras Heer-Hugowaard Ursem Ursem wacht rustig af Oudorp Burgerlijke Stand Schoorl Verhoging gasprijs Een bekwaam man moei haar leiden Ook zwarten hebben hun rassentrots Gevolg van blanke rassenpolitiek Weer leerling-vliegers naar Amerika Handelsverdrag met Griekenland WOENSDAG 15 AUGUSTUS 1951 vol gen uinbouw een streep door Vroeger toch vonden zij groot deel van de zomer omliggende gemeenten, oogstwerkzaamheden lie tot handenarbeid in ruikt kon worden. Nu dt op het platteland to*, periode, waarin alle hulp. den gemobiliseerd om de het land te halen, steeds vindt dat ook zijn terug- isse arbeiders, die in d» tig zijn. Bergen ;erlijke StanS Stephanus G. C., z. van J. N, S. Voorvelt. Steven G„ z. ers en B. Weijl (Amsterdam). J., z. van H. A. Leyen en i w dPieter D. Rezelman Gerritje W. Hoeflok. Gerard H. L. filarski en Jan J. M. Koning Jannetje Vonk, 85 jaar, Reinier Wittebrood, van A. Louwe. den en verloren oorwerpen Wit wollen damesjasje; hoornen montuur; bruin ieuille; broche; zonnebril ntuur; groen plastic regen- oped op luchtbanden; wit ^est; rode zijden hoofddoek guren; nikkelen herenpols- afgeplat bruin montuur; randzakje, inhoudende por- 12; Parker-vulpen; rod© innaie. tevens portefeuille, lange huissleutel; linker tdschoen; khaki-kleurige m paar witte dameshand- slangenlederen portemon- met blauw werkje; bruine maie met inhoud; groene ichtbanden; bruine sigaret- bedrag van 8,50; doublé ige met stoffen bandje; een zijden handschoenen; rode met lange mouwen; zakjes met kappersgereed- ar bruine kinderschoentjes; donkerkleurig© inhoud. blauw lederen poi*te- inhoud; kinder-rozenkransje aaltjes; zilveren beursje; kindervest; rode dames met inhoud; padvindersriem ite gummi-regenjas; bruin© zonder inhoud; groen ge- zonnebril; bruire por met druk- bruin-grijs hoender lopen: bruin-witte jacht- zijn te verkrijgen aan het Rijkspolitie, Karei de Gro- 22082444, iedere werkdag ;st-Graftdi)k behield medaille hield de Graftdijker visver- in het Noordhollands Ka- rijd tegen Driehuizen. Graftdijk wedstrijd een medaille beschik- as zeer slecht toen men van de Driehuizer ploeg waren twee en Graftdijk moest liet doen. Er werden, zo- vijf halve uren gevist, na het derde half uur stond punten voor. Toen na het e hengels binnen gehaald wer- Graftdijk de voorsprong had ten met 193 tegen 142 punten, dus ih eigen handen. De irgen was buitengewoon slecht; werd geen enkele boven- evangen. Wel haalde men 65 hoven water, maar deze rlijk hun vrijheid. Bij Graftdijk Kos en Jb. Dekker, die resp. voor hun club wisten te hoogsten bij Driehuizen waren hie en H. de Groot, resp. met ;rsloeg Oosthuizen le van rust kwam GSV Zondag- veld om een vriendschappelijke Oosthuizen te spelen, op het naderende seizoen had van BSV enige jongeren in omen. Zeer zeker zullen enkele re krachten een plaats vinden Ondanks de regen van d© 'as het veld goed bespeelbaar, ing de wedstrijd vrijwel gelijk af en toe iets in de meerder- wel toen de voorhoede in de de rust niet minder dan vijf— u g doel wist te vinden. voorsprong voor GSV ging de rust was de wedstrijd vrij een- Oosthuizen zijn achterstand van brengen, maar de overwinning hierdoor toch niet in gevaar. Onder leiding van de heer H. Laniar, 2e voorzitter van do op 1 Sept. a.s. jubilerende Rederijkerskamer ,,'t Ontluikende Roosje" te Heiloo werden wij in kennis gesteld met het feestprogramma, dat deze toneelvereniging ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan hoopt aan te bieden. Het is ongetwij feld een lange bestaansperiode en men heeft ons heel wat medegedeeld van de ups and downs door deze vereniging beleefd. Interessant was, dat wan neer vroeger een uitvoering werd gegeven, allereerst de Enkhuizer almanak werd geraadpleegd of het die avond lichte maan was. De vereniging telt momenteel 17 leden, waartoe de heer A. Greeuw reeds 40 jaar behoort. Zij heeft thans 325 donateurs, hetgeen een grote steun betekent. In de loop der jaren werden diverse goede opvoeringen gegeven, waarvan wij slechts noemen „De Voddenraper van Parijs", „De Moord in de Plantage", „Paljas", „De Zondaar" en „De Heilige Vlam". angendijk bber" zegevierde r „normale" mensen zeer omstandigheden vond de i „De Dobber" uit Dirks- de H.S.V. „Ontspanning" larwoude plaats. Van „De :n elf, van „Ontspanning" leden komen opdagen. Er angs de ringvaart bij het oorpolder. De leden van vingen 45 baarzen en nee de eerste prijs. Ont- :ht het tot 42 exemplaren, ïstonden uit medailles. Waneer wij een overzicht willen ge ven van het zestig jarig bestaan van ,,'t Roosje", dan memoreren wij, dat op 25 Augustus 1891 in café Schipper, thans „De Oude Herberg", een aantal personen bijeen kwamen om in Heiioo een Rederijkerskamer op te richten. De namen van de deelnemers aan deze oprichtingsvergadering waren: D. J. Ruyter, P. van 't Veer, D. Krijgsman, M. v. Steeg, P. L. S. Wijnkamp, A. Koningkars, C. Harreveld, K. van 't Veer, P. van Til, G. Schipper, P. Lek, W. Roggeveen, Joh. Schermer en J. Reik. Het eerste stuk, dat ten tonele zou worden gebracht had als titel „De fa milie Morand" (of „De stormen des levens") en als nastuk: „Daar is Me keer". De entree werd de eerste keer vastgesteld op ƒ0.49; eventuele over blijvende kaarten zouden op de avond van de uitvoering aan het „bureel" worden verkocht en ook over de vraag of er piano of trompet of viool moest worden gespeeld (de prijs voor de mu zikanten bleek ƒ2.50 incl. vertering te Zijn) werd druk gediscusieerd. Men speelde in de eerste jaren, zo als overal, zgn. sensatiestukken. Bijna in ieder stuk vielen er een paar doden, of smeet men elkaar de deur uit. Een mes, een revolver of geweer waren ge wone toneel-attributen, die in bijna elk stuk voorkwamen. Titels, als „De moord in de plantage" of „De zoon van de dronkaard" waren zeer in trek. De vechtpartijen werden op het to neel zo natuurgetrouw uitgebeeld, dat men elkaar door de glazen deur heen sloeg. Pruiken bleven in de hoed zit ten, snorren werden tijdens het spelen verloren, kortom er was steeds stof tot praten en „Het Roosje" kreeg een vaste plaats in onze gemeente. In het eerste oorlogsjaar 1914 werd beslbten geen voorstellingen te geven, hetgeen de eerste maal was, dat er een heel jaar geen uitvoeringen waren. Op 1 December 1916 vierde de Ka mer haar 25-jarig bestaan, waar onder meer de heer D. J. Ruyter werd ge huldigd voor zijn 25-jarig jubileum als voorzitter. Speelde men tot 1919 in de „Onderneming" („De Oude Herberg") in dat jaar verhuisde men naar de „Rustende Jager", waar de toenma lige eigenaar, de heer E. Zwart, een toneel had laten bouwen, dat meer aan de eisen van de tqd voldeed. Men ging meer en meer over tot een toneelspel of blijspel in drie bedrijven. Dat wil echter geenszins zeggen, dat er niets meer te vermelden zou zijn. Nemen wij b.v. de opvoering van het stuk „Paljas". In dat stuk moest een paard en wagen op het toneel. Tijdens de re petities stond er een massa volk naar dit experiment te kijken. Ouderen on der ons zullen zich dit stuk stellig her inneren en ongetwijfeld nog het hoes tende paard van Masclé (de vracht rijder) met zijn berijder zien binnen komen. Het was echter een opvallend verschijnsel, dat de Kamer wel vele leden heeft gekend, maar zeer weinig bestuursleden. Na dertig jaren toege wijde arbeid aan de vereniging, verliet de heer Buyse de vereniging als se cretaris en werd opgevolgd door de heer A. Greeuw (26 September 1926) Onder dienst leiding werd het roer om gegooid en ging men donateurs wer ven. Het gevolg hiervan was, dat de financiële positie der vereniging merk baar vooruit ging. Het was jammer, dat het 50-jarig jubileum in 1941 onder zeer bijzondere omstandigheden moest worden ge vierd. Zoals alles in die jaren was ook deze vereniging aan banden gelegd en bleek het niet mogelijk om het jubi leum op waardige wijze te vieren. Met een besloten donateursuitvoering heeft men destijds volstaan. Zo zijn de 60 jaren in deze vereni ging verlopen. Er is geweldig veel in verricht. Bij allen, leden en bestuurs leden, heeft van de oprichtng af de wil voorgezeten de moeilijkheden, die zich voordeden te overwinnen. Ver schil van inzicht en mening heeft men voor het belang van de vereniging Steeds opzij geschoven. Veel dank zij verschuldigd aan de heren Ruyter, P. van 't Veer en Buyse, die de vereniging resp. 40, 47 en 30 jaar hebben ge diend. Het deed ons daarom leed, dat de voorzitter, de hr. C. Vennik, die zijn krachten sedert 1938 aan de vereni ging geeft, door gezondheidsredenen zjjn functie niet langer kan waarne men. Het jubileumprogramma. Het jubileumprogramma is als volgt samengesteld Zaterdag 1 Sept. 1951: 's Middags van 4 tot 6 uur receptie in „De Rus tende Jager" te Heiloo. 's Avonds 8.30 uur besloten feestavond voor leden en genodigden. Zaterdag 13 October 1951Jubileum programma voor donateurs. Als jubi leumstuk is gekozen „De nacht van de 16e Januari" (door Aynraad). Zaterdag 17 November 1951: Extra feestavond voor donateurs. Deze avond staat speciaal in het teken van het jubileum. Er zullen n.l. vier éénacters ten tonele worden gebracht. Het eer ste stuk dateert uit 1890 „Rode San- der" van J. van Mourik, het tweede uit 1920 ,,'t Parelsnoer" van G. Zals- man Jr. en het derde en vierde uit de tegenwoordige tijd „De winnende kaart" en „In de schemer" van W. Corsari. Het publiek zal hierdoor nog eens geconfronteerd worden met reeds lang vervlogen jaren. Tussen de vier één-acters zal het „Alkmaars Vitro- foon Orkest", bestaande uit 24 mede werkers, o.l.v, de heer W. Cornelissen, voor toepasselijke muziek zorgen, zo dat ook melodieën van omstreeks de eeuwwisseling ten gehore zullen wor den gebracht. Na afloop van de toneel avond zal deze feestavond met een ju bileumbal worden besloten. Zaterdag 1 Maart 1952: Het 60ste seizoen zal worden begonnen met het stuk „Het Oude Volk" van Louis Rempt. Zaterdag 26 April 1952: Het jubi leumseizoen zal worden besloten met het blijspel „Korporaal Elisabeth" (While the sun shines) van Terence Rattigen. AFSCHEID VAN DE HEER VAN RIET.' Maandagavond kwam het comité tot viering van Nationale- en Oranjefees ten te Heiloo bijeen om afscheid te ne men van de voorzitter, de heer Van Riet. Nadat door de secretaris, de heer Helder, een overzicht was gegeven van de afgelopen feestvieringen en de pen ningmeester. de heer Jac. Wassenaar, het gunstige financiële beheer van het comité had uiteengezet, werd door ds. Bloemhoff een hartelijk afscheidswoord gericht tot de heer en mevrouw Van Riet. Voor de vele opofferingen die het echtpaar zich heeft getroost voor het feestcomité, overhandigde hij mevr. v. Riet een vaas met anjers en de heer v. Riet een rookstel. De heer v. Riet dankte voor deze onverwachte hulde en hoopte, dat het comité ook in de toe komst op dezelfde prettige wijze zou samenwerken. Tot de a.s. voorjaarsver gadering zal de heer jHerm. Groot fun geren als waarnemend voorzitter. Burgemeester en wethouders van Schoorl hebben de gemeenteraad voor gesteld een crediet van f 1700 te ver lenen voor de vernieuwing van de gas- verwarming in de o.l. school te Groet en voor de verbetering van de gasver- warming in het Gemeentelijk gymnas tieklokaal. Daar in de praktijk is ge bleken dat de huidige gasverwarming in de school onvoldoende is, wordt liet wenselijk geacht elk der bestaande radiatoren te vervangen door twee kleinere. De uitgewisselde radiatoren worden dan gebruikt voor de warmte voorziening in het gemeentelijk gym nastieklokaal. Voorts stellen B. en W. voor om met ingang van 1 Juli j.l. de toelage van de wethouders te bepalen op I 400 per jaar. Het college geeft de raad in overwe ging de heren C. J. Schouten, adj. com mies ter secretarie en jhr. B. J. de Geer van Jutphaas, klerk ter secereta- rie, met ingang van 1 September 1951 eervol ontslag te verlenen als waarne mend secretaris der gemeente Schoorl. Op de voordracht voor waarnemend secretaris staan de namen van de he ren C. J. van Wijk en C. J. Schouten. De raadsvergadering wordt gehouden op Maandag 20 Augustus om 8 uur. Mooie reis ondanks regen Het was Maandag voor de oudjes van Sint Pancras en Sint Pancras-Zuid een aangename dag. Onder leiding van de daartoe gevormde commissie maak ten zij hun jaarlijks reisje. Het ging ditmaal via de Langedijk naar Schoorl en Bergen en vandaar naar Kraantje Lek waar voor de tweede maal werd gepauseerd. Het eerst volgende halte punt was de St-Anna's hoeve te Hil versum. In stromende regen werd een rondrit door Hilversum gemaakt en met een stralend gezicht en een stra lende zon arriveerde men in Amster dam, waar het middagmaal werd ge nuttigd. Des avonds om ongeveer 8 uur arri veerde het gezelschap bij de grens der gemeente. Voorafgegaan door het mu ziekcorps Irene kwamen de feeste lingen thuis, zeer voldaan en best te spreken over het prachtige reisje. GEREFORMEERDE PREDIKAAT BEROEPEN De Gereformeerde kerk hier ter plaatse Het plan tot samenvoeging van gemeenten De Raad dezer gemeente vergaderde in vol- talige zitting, onder praesidium van burgemees ter V. M. Nolet. Ingekomen was een rapport van de commis sie tot samenvoeging van gemeenten in West- Friesland, o.a. vereniging van de gemeenten: Ursem, Hoensbroek, Obdam en Zuid-Spierdijk. Cp voorstel van de voorzitter werd besloten de ontwikkeling van deze zaak rustig af te achten. De begroting 1950 werd opnieuw gewijzigd. Een verzoek van het R.K. Bewaarschool- bestuur om verhoging van het subsidie-bedrag, ten einde de huur te kunnen voldoen, werd goed gevonden. Daar op de zolders van de St. Bavo-school lokalen ingericht zullen worden ten diepste van een bewaarschool, werd aan het R.K. Kerk bestuur te Ursem een lening uit de gemeente kas verstrekt, ad f 20.000,— tegen 3Vs%, af te lossen in dertig jaar. Er komt plaats voor tachtig kinderen. Wordt dit aantal echter overschreden, dan zullen kinderen beneden vier jaai niet toegelaten worden. Aan het Centrum van Kraamverzorgsters in West-Friesland werd een subsidie-verhoging van t 1,— per verpleegdag toegekend. Bij de rondvraag verlangde nieman het woord. Geboren: Geertruida J., d. van M. Snoe ren en A. Groenland. Anna C. M., d. van J. W. Verhaar en A. M. Mooij. Christina W. M., d. van J. M. Kroone en C. A. M. Scliintz. Johannes M., z. van J. J. van de Giesen en M. Löw. Petrus A. B.? z. van A. van Twuiver en M. M. Blankendaal. Ondertrouwd: Comelis J. Bijvoet (te Zuid- en Noord-Schermer) en Barbara G. Rotteveel. Getrouwd: Petrus Pronk en Elisabeth H, Breg (Alkmaar). Joseph M. Keijsper en Agnus M. Koning. Oebele Bootsma (Schoorl) en Janny de Geus. Overleden: Dirk de Jong, 54 jaar, echtgenoot van KI. de Geus. Geertje Buijs, 89 jaar, wed. van Fr. Kunst. Pieter Leeg water, 10 jaar. Loop der bevolking Gevestigde personen: Nelly Zanen van Amsterdam naar Heerenweg 5. Catharina de Waard, wed. Kimman, van Haarlem naar Hee renweg 106. Martinus Swinkels en gezin van Alkmaar naar Kievitstraat 11. Hubertus Huij- zer van Herwen naar Korte Schermerdijk* 2. Gerlofje Draijer van Zijpe naar Friescheweg 8. Vertrokken: Jan Peereboom en gezin naar Alkmaar, Kooltuin 11. —Pieter Bosscher naar Alkmaar, Voormeer 18. Elisabeth Har- heeft een beroep uitgebracht op de heer A. J tog naar Utrecht, Knopstraat 55bis. Jan T. Besselaar. candidaat te Amsterdam. Smit naar Alkmaar, Kooltuin 11. Burgemeester en wethouders van Schoorl stellen de gemeenteraad voor om met ingang van 1 Augustus j.l. de gasprys, zowel voor gewone als voor muntmeters, te verhogen met één cent per kub. meter. In verband met de verhoging van de kolenprijs per 1 Augustus j.l. heeft de regering de gasleveringsbedrijven toe gestaan de gasprijs met een cent per kub. meter te v.erhogen. De gemeente Alkmaar heeft Tn verband hiermede bekend gemaakt dat de huidige ver koopprijs van gas aan de gemeente Schoorl met één cent extra zal worden belast. Zou Schoorl deze kosten niet aan de gebruikers doorberekenen, dan betekent dit een mindere ontvangst van f 3000 per jaar, hetgeen de finan ciële toestand van het bedrijf niet ge doogt. Maria Esperance, kleindochter van generaal Francomet haar moeder Carmen de Villevorde en grootmoeder Dona Carmen Franco in hun huis te Madrid (Van een bijzondere medewerker). H. QP zichzelf is het niet beslist afkeurenswaardig met een nieuwe zaak op eenvoudige wijze te beginnen. Daarom kunnen we in het algemeen wel 't standpunt billijken van hen, die zeggen, dat we met de televisie niet te hoog van de toren moeten blazen. Wij hebben In ons eerste artikel de gehele finan ciële kant buiten bespreking gelaten, omdat wij van mening zijn, dat een naar de mate van onze vermogens en verlangens geslaagde Nederlandse televisie niet op leven of dood afhankelijk is van de bedragen, welke er aan worden besteed. Tot deze misvatting komen spoedig degenen, die de artistieke waarde van een solist afmeten naar het bedrag, dat een handige impressario voor zijn op treden bedingt. Inderdaad, er zullen kosten, en geen geringe, moeten wor den gemaakt voor de inrichting van de studio in Bussum; het aanschaffen van de technische apparatuur zou een vrome wens gebleven zijn, indien Philips niet royaal had gesteund. Maar hoe vreemd het moge klinken, deze zaken komen in de tweede plaats, 's Werelds mees terwerken in verf, steen of op papier zijn vaak tot stand gekomen op arme lijke zolderkamers en neergezet met handen, die krachteloos schenen door physieke misère. Men begrijpe ons goed: wij willen niet zeggen, dat maat schappelijke armoede 'n essentiële voor waarde is voor de schepping van een kunstwerk. Van de andere kant heeft de welvoorziene dis dikwijls geestelijke vadsigheid, zo niet decadentie tot ge volg. J7EN feit is, dat de techniek ons de televisie heeft gegeven en dat er een concreet bevaar in schuilt, indien cultureel-onvolwassenen, -onvolwaardi- gen of onverantwoordelijken met dit instrument in het openbaar gaan spelen! Radio en televisie zijn onderscheiden grootheden. Niemand in ons land is zo enthousiast over de gemiddelde kwali teit van het radioprogramma, dat hij zich wat de televisie betreft met een gerust hart aan de werkzaamheid van radiomensen op televisieterrein over levert. Dit constateren is meer dan net ongezouten neerschrijven van een tes timonium paupertatis; het is de angst voor een absolute culturele mislukking, erger, de vrees voor een nieuwe aan slag op het geestelijk welzijn van een generatie, die helaas toch al in het niet bijzonder gezonde klimaat van „Jetjes van de molen" of „Grietjes aan de wa terkant" voortleeft! Wie zijn oor goed te luisteren legt voelt dat er inzake de televisie, exclu sief de zwijgende en ook inderdaad door andere zorgen geplaagde regering, tal van krachten en machten aan het werk zijn, die om der wille van verdediging van verworven posities, om wille van verbetering dezer posities of uitsluitend uit een oogpunt van financiële specula, tie één, twee, zo mogelijk meer „beeld lijnen" in handen willen krijgen. hebben, toen wij ons eerste arti kel schreven, geaarzeld en thans voelen wij opnieuw een aarzeling. Heeft het namelijk zin in een Nedere- land, dat politiek, economisch, sociaal en cultureel als een grote hinkelbaan in vakjes is verdeeld, een pleidooi te wagen voor de aanstelling van één man als arbiter elegantiarum in televisie zaken? Wij voelen ze op ons afkomen: daar zijn de AVRO, VARA, NCRV en KRO, daar is Philips, het Algemeen Nederlands Persbureau voor 't nieuws, de dagbladpers, de bioscoopbond, de vervaardigers van filmjournaals, de houder van muziekauteursrechten, de vakbonden van kunstenaars, de stille wachters op commerciële programma's en met hen de advertentiebureaux, de publiciteitsehefs van grote onderne mingen enz. Zij allen willen uiteraard die ene man leveren. Zij willen het zelf zijn. Het kan ons koud laten, waar hij vandaan komt. Maar zijn aanstelling moet perse niet van regeringswege ge schieden. Haar bemoeienis mag nimmer een directe zijn. Wij zien deze man als een dirigent, die nu eens dit dan weer dat instru ment naar voren haalt naar gelang de eisen van het uit te voeren stuk; als een man, die het effect der registratuur kent. Alleen een dergelijke figuur zou ons volk de zekerheid bieden, dat het de brengers van televisie in zijn huis kamer geluid èn beeld met de kwaliteit van het programma ernst is. Al het andere zal, afgezien van dubbele kosten, half werk blijven. En een mid delmatig resultaat is voor onze finan - ciële verhoudingen eggegooid geld. Dus niet te verantwoorden. B>anke vrouwen niet gewenst De laatste jaren gebeurde het in Amerika herhaaldelijk, dat een blank meisje zogenaamd door een neger weid overvallen en dat de neger door de verontwaardigde bevolking bijna ge lyncht werd. Bij verschillende proces sen bleek dan echter later, dat deze „overval" zeker niet altijd tegen "e wil van het meisje was geschied. Dit onderwerp is tegenwoordig in de Ame rikaanse pers een teer punt; geen en kel blad begint er graag over. Maar de rassenpolitiek, die sinds eeuwen vooral in de zuidelijke staten en in verschillende Zuidamerikaanse lan den bedreven wordt en die de kleur ling buiten de gemeenschap van de blanke bevolking stelt, bestaat nog steeds; zjj kan niet zonder meer weg gecijferd worden. Van het beginsel van de „gelijkheid der rassen" komt In de practijk nog steeds weinig terecht, zo dat nu als reactie daarop een steeds sterker wordende rassentrots van de gekleurde bevolking tegenover de blanken ontstaan is. Het in Chicago verschijnende neg ;r- blad „The Defender" hield onlangs een enquête en verzocht zijn gekleurde le zers hun mening omtrent gemengde huwelijken onomwonden te uiten. Het resultaat was verrassend, zowel voor de blanken als voor de zwarten: bijna 90 pet. van de negers waren uitdrukke lijk tegen een huwelijk met een blan ke vrouw! Alleen de negervrouwen bleken meer verzoenend gestemd te zijn. Toch bedroeg ook hier het aantal stemmen tegen een gemengd huwelijk 68 pet., veel meer dus dan de helft Volgens „The Defender", een over de gehele Verenigde Staten verspreid blad met een oplaag van 300.000 exempla ren, zijn deze bezwaren hoofdzakeliik te wijten aan de rassenpolitiek van de blanke bevolking, die alle mensen met donkere huidskleur eeuwen lang ais „sociaal minderwaardig" beschouwd heeft. Dat komt ook tegenwoordig nog overal tot uitdrukking in de minach ting tegenover mensen met gemengd bloed. Hierdoor zou ook het motief „rassentrots" te verklaren zijn, dat veie kleurlingen als reden voor hun stand punt opgaven. Rassentrots. Het is in dit verband buitengewoon interessant, dat aan deze enquête ook duizenden kleurlingen uit alle Zuid- Amerikaanse landen en een groot aan tal negers uit de Zuidafrikaanse Unie deelnamen. De overweldigende meer- Opnieuw zal een groep Nederlandse leerling-vliegers, groot 35 man, in de Verenigde Staten een opleiding ont vangen. Vijf en twintig man zijn al ver trokken. De overigen volgen Donder dag. Deze militairen zullen worden ver deeld over de vliegbasis Bartow (Flori da), Spence Field (Georgia). Malden (Mississippi), Columbus (Mississippi) Greenville (Mississippi), Hondo (Texas), Bainbridge (Georgia). Koppensnellers in Assam in actie De regering van Assam (Nrd.-Birma) heeft soldaten en voorraden gezonden naar een dorp in het grensgebied van Birma waar een negentigtal inwoners ten offer is gevallen aan een bende koppensnellers van de Naga-stam. De bende stichtte ook brand in de voed- selpakhuizen en plunderde de wonin gen, alvorens met de hoofden van de slachtoffers te verdwijnen Een dergelijk ernstig geval van kop pensnellen; is in die streek in geen vier jaar voorgekomen. De Naga's wo nen in het woeste bergland aan de grens. Tijdens de oorlog vochten zij mee tegen de Japannezen. Weer brand in gemeente Ubbergen-Beek Dinsdagavond werd de Nijmeegse brandweer opnieuw gealarmeerd voor een brand in Erlecom, gemeente Ubber- gen-Beek. Ditmaal liet de brand zich niet zo ernstig aanzien. Het was een hooimijt die in brand was geraakt. De brandweer van Ubbergen-Beek had het vuur spoedig bedwongen. Omtrent de oorzaak van deze nieuwe brand is nog niets bekend. Er is nog niets bekend van de daders die de branden Zondagavond stichtten. Het is moeilijk aan te nemen dat deze onder de bevolking van Ubbergen- Beek gezocht moeten worden. In ieder geval het onderzoek wordt door de Rijkspolitie voortgezet. marktsIrichten OPPERDOES, 14 Aug. 1951. - Blauwe Eigenheimers 11,20—11,80, grove 8,10—8.40' Blanke Eigenheimers 10,8011,40, gróve 7,608,60; dubbele bonen 3134. MEDEMBL1K, 14 Aug. 1951. Grote muizen 11.20—11.40, grove 11,6012 60 Bintje, grote 10,30-10,60, grove 9.60—10,40; Blauwe Eigenheimers 10,40—11,40. grové 860; Blanke Eigenheimers 10,30—10,80, grove 8,30; Meerlanders 10,10, grove 8 Koopmans Blauwe 10—10,80. kleine 5,20- 5.60: dubbele bonen 31—38; bieten I 8,70- 10,40. II 5,907,10 40.000 kg grove Schit (op latere levering) 12,40—13.20; witte en rode kool doorgedraaid. derheid van deze stemmen was even eens tegen een gemengd huwelijk. Terwijl in de brieven uit Zuid-Afrika niet zeiden openlijk rassenhaat tot uit drukking kwam. waren de kleurlingen in Zuid-Amerika vooral van mening, dat de blanke vrouwen haar blanke huidskleur toch altijd ais een bijzondi-r voorrecht blijven beschouwen. Er zou den zeer zeker wel meisjes te vinden zijn. die bereid zijn met een kleurling te trouwen, maar dit zouden hoofd zakelijk prostitué's zijn, die op deze wijze nog aan de man hoopten te ko men. Slechts in heel enkele gevallen zou een blank meisje „van goeden huize" werkelijk uit liefde met een kleurling willen trouwen. In dit opzicht hadd m de kleurlingen echter ook hun trots. Zolang in een huwelijk dergelijke be perkingen bestonden, kon van een wer kelijke. gelijkheid van rassen geen sprake zijn. Het is bekend, dat tegenwoordig ook in Azië tengevolge van eeuwenlang ko loniaal bestuur de haat tegen vreem delingen en vreemde rassen toeneemt en deze. soms openlijk, soms heimelijk, smeult van het Nabije tot het Verre Oosten. Bij alle gekleurde volkeren hebben vooral de intellectuelen zien opgeworpen tot propagandisten van hun eigen rassentheorieën, waarin op politiek gebied een gevaarlijk explo sieve kracht schuilt Het thema „Blan ke vrouwen niet gewenst" werpt daar om een bijzonder licht op een zeer kritieke situatie van grote betekenis voor de wereldpolitek Er zal veel fijn gevoel van alle kanten en veel op rechte liefde, zonder onderscheid van rassen, voor nodig zijn om te voorko men, dat uit de ontwakende rassen trots der gekleurde volkeren een ge meenschappelijke rassenhaat teg-m de blanke bevolking ontstaat, die iu reeds in aantal een minderheid vormt tegenover de gekleurde wereld. (Van onze Haagse redactie) Op het departement van Buitenlandse Zaken is Dinsdagmorgen een handels verdrag tussen Nederland en Grieken land getekend. Het thans afgesloten verdrag geldt voor een jaar en het omvat een uitvoer van Nederland naar Griekenland van 22 millioen, waartegenover slechts een import staat van 17 millioen gulden. Nederland krijgt van Griekenland; tabak, gedroogd fruit, wijnen, lood, pyriet, magnesiet, zinkerts, tapijten, sponsen en huiden van schapen en geiten. Nederland zal aan Griekenland leve ren: pootaardappelen, zuivelproducten, landbouwmachines en werktuigen, ijs kasten, electrische artikelen, medische instrumenten, pharmaceutische. en chemische artikelen, insecten bestrij dingsmiddelen, lederwaren, textiel, glas, dieselmotoren en vee. MARKT PURMEREND PURMEREND, 14 Aug. 1951. Aange voerd werden 890 runderen, waaronder: 293 vette koeien 2.052,75 per kg. handel goel, afloop iets stugger; 138 melk- en kalfkoeien 650950 per stuk, stug; 396 geldekoeien 525700, stug; 28 pinken 275 —450, kalm; 17 vette kalveren 150—350, goed; 308 nuchtere kalveren, voor de slacht 50110, vlug, fokkers 6595. stug; 35 stieren 625—1500, goed; 935 schapen en lammeren, schapen 80125, goed, lamme- den 5595, vlug; 53 bokken en geiten 10 50, stug; 104 vette varkens 1,802,10 per kg, vlug: 978 schrammen, zware en lichte biggen, schrammen 3675 per stuk. zware biggen 4078, lichte biggen 2840, markt kalm en prijshoudend; 26 fokzeugen 300 —425, kalm; 32 paarden 550975, markt stil en duur. PLUIMVEEMARKTtotaal aanvoer 3342 stuk; 2600 oude kippen en hanen, rode en witte 1,702.00 per kg; 80C oude kippen en hanen, blauwe 1,90 2-0n per kg; 600 jonge hennen 4.00—5.00 per stuk; 2800 jonge hanen, rode en witte 2,402.60 per kg: 400 jonge hanen, blauwe 2.80—3 per kg: 350 eenden 1.00—1.25 per stuk: 500 konijnen 1.00—5.00 per stuk. EIERENMARKT: 5.000 kipeieren 14,50 15,50 per 100; 500 eendeneieren 9.00 per 100; handel vlugger. Overzicht* Het was begrijpelijk dat door de zware re genval koeien gestald moeten worden en ook het aanbod van vette koeien groter was. maar trots dat was de handel in de vroegte heel goed. hoewel later op de dag iets trager. Tot het einde bleef er evenwel handel en de prijzen bleven vrij goed staande. Op de geldemarkt was de gang minder goed, daar was het een stug ge handel. Met de verse koeien was en bleef het heel stil en er was maar weinig kooplust. Ook in de pinken was een kal me gang. De slachtstieren. waarvan ook nogal aanbod was, werden goed genlaatst. Op de nuchtere kalverenmarkt was de handel voor de slacht weer heel goed. Deze werden vlug en voor hoge priizon gekomen. 0:>k de vette kalveren waren goed gevraagd, naar aan de fokkalveren werd weinig aandacht besteed: daar wa ren hoegenaamd geen kopers voor. On de wolveemarkt was het weer levendiger. Voor de vette schapen was de vraag be ter. terwijl er ook al meer raar een fok ker werd uitgezien. Tn de lammeren was een vlugge gang met hogere prijzen voor exnort Met de bokken en geiten wil het mopr niet vlotten On de vette varkensmarkt was het heel gunstig: een gering aanbod en tengevolge daarvan een *"hig handel met behoorliik hogere prij zen. Ook van de beste vett^. zeugen zijn »-->ven de f 2 verkocht Met de big- "nnn,,rH was 't hetzelfde als de vorige week: er was iets minder aanbod maar een kalm priishoudend verloop. Op de paardenmarkt was de handel stil en de ornzen hoog De pluimveemarkt was be ter bezet met oude kippen en hanen, maar minder met jonge hanen. De handel was vlugger.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 3