Honderden vliezen op de weegschaal in loods bij de Helderse weg AGENDA De Hoofdstad-Operette bracht eenvoudige, Weense romantiek „De Vrije Groep" Gouden bruidspaar gehuldigd door de Alkmaarse Kegelbond Witsen en Vis bouwen patrouille- vaartuig voor politie in Thailand Federaiieve wolontvangsi een iypisch provinciaal gebeuren Woltrappen een moeilijk en apart vak Terug uit Bad Ischl Kaasstad - tournooi begint Zondag Bakker heeft Jan Pronk uitgedaagd Marktberichten LAATSTE NIEUWS Bespreking te Kaesong voorlopig uitgesteld Kanaa'zwemmers zijn eindelijk gestart Critiek op critiek op critiek DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1951 Vanmorgen begon bij het pakhuis van de Nederlandse Wolfederatie aan da Helderse weg de jaarlijkse inlevering van de wolproductie. Van uit St. Pancras Schoort, Bergen, Oudorp, de Egmonden en Alkmaar zelf kwamen reeds vroeg de boeren getrokken, de één om met de fiets een paar vachten, de ander om met een hoogopgetaste wagen honderden kilo's af te geven. Het rijdende winkeltje van de Federatie ontbrak natuurlijk ook niet om de boerinnen in de gelegenheid te stellen tegen gereduceerde prijzen hun aankopen in breiwol, dekens en stof fen te doen. Voor de toonbank verdrongen zich de vrouwen in een moeilijke keuze uit de talrijke kleurige vakken. Zo nu en dan verscheen in dit milieu een man, om tegen afgifte van enige papiertjes bedragen uitbetaald te krijgen van vijftig, honderd, soms zelfs tegen de duizend gulden Steeds was het een druk komen en gaan van de boerenwagens, de wegers van de vachten zwoegden in warmte en voorin de grote loods trapte een man ruwe wol in meterslange zakken, wijduit aan een soort raamwerk hingen, dat aan de zolderbalken ivas bevestigd. i De meeste ingeleverde wol Nederland heeft een opbrengst van ongeveer 600.000 kg 's jaars en Noord-Holland daarvan plus minué 150.000 kg komt op de Leid- se Dekenfabrieken terecht. Dat wil zeg gen, de goede kwaliteiten. De afwij kende kwaliteiten veelal geschikt voor de tapijtindustrie worden voorlopig op« geslagen in de Amsterdamse Vemen. Ook elder» Niet alleen in Alkmaar organiseert de Wolfederatie van dit soort ontvangdagen. Eerder al in dit seizoen gebeurde het te Abbekerk, Westwoud, Wognum, Sijhekar- spel, Twisk, Hauwert, Schagen, 't Zand, Juli'anadorp, op Texel, in Wieringerwaard, Nieuwe Niedorp, Middenmeer en Wierin- Toen wij binnenkwamen rolde het zweet de mannen die met de wol bezig waren van het gelaat. Vooral de wol- trapper P. Blom uit Alkmaar had het zwaar te verduren. Maar woltrappen is niet ieders werk, het is vakwerk. Een ervaren kracht ziet zeker kans zo'n tweehonderd kilo's in een baal te stampen. Minder geroutineerde krach ten halen maar nauweltfks de honderd en tachtig. De Wolfederatie een coöperatieve vereniging houdt ontvangdag. Tachtig schapenhouders per dag ongeveer kan men hierheen zien rijden. En velen namen hun vrouwen mee en de vrouwen van hun ar beiders, om haar na de inlevering haar keus te laten maken uit de enorme col lectie breigarens, dekens en stoffen, die voor hen in de rijdende winkel tegen ge reduceerde prijs beschikbaar zijn. Kwaliteit en rendement Over de inlevering der vliezen laat de heer N. Kuys uit Limmen zijn oog gaan. Hij bepaalt de kwaliteit en het rendement. Onder dit laatste wordt ver staan wat geschat wordt over te blijven wanneer de wol gewassen is en gezuiverd. Het percentage van 58 tot 60 is hier een veel gehoorde klank. De heer G. Velt uit Castricum noteert ln een hoekje van de loods ijverig wat taxateur Kuys laat horen. De aanvoerders gaan met de ingevulde kaarten naar de in het kantoor zetelende administrateur van de Wolfederatie, die uiteindelijk het bedrag bepaalt, dat hun voorlopig zal wor den uitbetaald. De boeren hebben dit voorjaar kunnen opgeven voor welk kwantum wol zij wensten te contracteren. De federatie had op voor reeds een grote partij verkocht De meeste leden der vereniging vonden de aangeboden contractprijs, die omstreeks vijftien gulden per kilogram lag, niet glecht en gingen dus op het aanbod in. Zij blijken wel gedaan te hebben, want sinds dien is de wereldmarktprijs voor de woj aanzienlijk gedaald. De Jamboree in Bad Ischl, het gro te kamp waar jongens uit alle delen der wereld veertien heerlijke da gen met elkaar hebben doorgebracht, behoort tot het verleden. Dinsdag heb ben de padvinders, bepakt en beladen met alle mogelijke souvenirs, afscheid genomen van het gastvrije Oostenrijk en reeds zijn velen van hen weer bij hun eigen troep teruggekeerd. Ook de Alkmaarders zijn terug. Gis teravond kwamen zij in twee auto's uit Utrecht in Alkmaar aan en heden morgen hadden wij een kort gesprek met een van hen, Hans Kaper. Samen met een dertigtal andere Nederlandse, padvinders waren de Alkmaarders in gedeeld bij de Dorus Rijkersgroep, die deelnam aan de bruggenbouwcompe- titie, zo vertelde Hans. De Hollanders sloegen een heel goed figuur door als vierde te eindigen. In totaal namen veertig groepen aan de competitie deel. Hans was zeer te spreken over de organisatie, maar niet over het eten. De Nederlanders kregen hun eten uit de Franse keuken en hoezeer de Fransen daar zelf ook over roemen, er gaat toch maar niets boven de „eigen pot". Ook Hans Kaper had zich door rui len een uitgelezen collectie souvenirs verschaft. Een grote schelp, een dolk mesje, dat als dasspeld kan worden gebruikt, een prachtig kompas een koeienbel en een indrukwekkende hoe veelheid insignes. De klompen die hij had meegenomen waren volgeschreven met handtekeningen van padvinders uit bijna alle landen: Jamaica, Rhode sia, Hongarije, Venezuela, Pakistan etc. Wel, er is over zo'n kamp natuurlijk heel wat meer te vertellen. Vrijdag avond zullen de jongens samenkomen bij hopman Boon om nog eens „na te bomen" en reken maar dat zij dan niet in een uurtje uitverteld zijn. Voor het invalidenwagentje Het invalidenwagentje is al een heel eind op weg om het doel te bereiken. De penningmeester van de Commissie van Samenwerking voor bijzondere no den (postgiro 443100) en de heer Figee, secretaris van de Sociale Raad (Oude gracht 196) hebben nog f 10 van A. V. en f 1 van H. M. K. J. ontvangen, waar door thans een bedrag van f 313,50 bij een is. Nog een paar flinke stootjes en het wagentje kan rijden. Beursbericht Middenmeer Vlas, per ha I 16502500. De prijzen lopen erg uiteen, alleen de beste partyen vinden kopers. Granen: gerst 2628, rogge 28—28,50, koolzaad 49—60, karwei- zaad 65—73. hooi, stro en ruwvoeders withooi, geperst 85—00; rode klaverhooi geperst 80—85; lucerne hooi, geperst 90— 95; garststro, geperst 37,5040; tarwestro geperst 4045. Het was een slepende han del. Van droog houdbaar stro is de prijs iets hoger. gen. Straks gaan de ontvangers en sor teerders nog naar Waterland en Beemster. De gehele inname vordert zo ongeveei drie maanden. Punctueel is elke ontvang dag voorbereid. Alle aangesloten boeren krijgen een berichtje op welk tijdstip ze gelieven te verschijnen. En zo heeft dit alles een zeer vlot verloop. Het is geen oude vorm, de manier waar op de boeren nu van hun wol kunnen afkomen. Eerder namen ze zelf de risico van de verkoop voor hun rekening. Ze verkochten hun wol aan particuliere han delaars. In de oorlog werd de Federatie ingeschakeld voor de inlevering, die toen verplicht was. Deze vorm is door de meeste schapenhouders wel gewaardeerd. En zo bleven zij na de oorlog op basis van vrijwilligheid bij de Federatie inleveren. En dat ongetwijfeld niet tot hun schade. Ook nu weer kon de boerenstand onder vinden, dat de coöperatieve gedachte, die voorkomt dat zij speelbal worden van minder scrupuleuze elementen, van enorm belang is. Burgerlijke Stand Geboren: Gerrit, z. van J. Kroeke en A Haller. Hendrica M.f d. van W. A. Theunissen en M. Boumans. Margriet, d. van J. B. Meijer en N. E. Christiani. Jo hanna P. M., d. van J. A. de Lange en N. Schouten. Bondina, d. van H. Asjes en G. Kindt. Getrouwd Johannes P. Reuzenaar en Margaretha C. Huybers. Cornelis Hoogland en Anna E. Lina. Gijsbert R. ten Haaf en Jacoba H. van Halem. i: Overleden Ingrid M. J. Janssen, 3 weken. Hendrik Eendebak, 68 jaar, wedr. van G. Baas. .In einer kleinen Konditorei" Boeiend tot het einde Julius Brammer cn Alfred Griinwald schreven tezamen met de musicus Leo Ascher „In einer kleinen Konditorei", en maakten daarbij dankbaar gebruik van melodieën van Johann Strauss. Zo verkregen ze een, weliswaar simpel, maar effectvol geheel. Dit stuk briilant ten tonele te voeren was de Hoofdstad Operette wel toevertrouwd. Het tijd stip van de opvoering was goed geko zen: vacantie tijd en dus geen plaats je in het Gulden Vlies onbezet. De Weense romantiek hield het audi torium geboeid tot het laatste moment, en de charmante muziek was er onge twijfeld wel de voornaamste oorzaak van. Eri Rouché, Ruth Rohden, Herman Valsner gaven weer veel te genieten met hun levendige en brillante zang techniek. Otto Aurich en Fritz Steiner brach ten gezonde humor en in dit genre was ook Hellena Rajewska zeer sterk. De koristen, al was het in klein aan tal, zongen uitstekend. Décors en cos tumes waren uitstekend verzorgd en voor het oog vaak zeer bekorend. Bij zo'n uitnemende voorstelling is men gaarne bereid de revue- en show-in slag voor lief te nemen. De basis van dit alles is toch altijd een goed en in gespeeld orkest. Dit is ten slotte de stimulerende factor van het geheel. K. F. C. brengt Zaterdag een bezoek aan Alcmaria De (betrekke ijke) rusttijd voor de voetballers loopt, of is feitelijk al ten einde. De laatste weken voor de aan vang van de competitie worden aller- wege oefenwedstrijden gespeeld om te proberen een zo sterk mogelijke forma tie te vinden. Ook de Alkmaarse ver enigingen zijn zich ernstig aan het voorbereiden. Alcmaria, dat de vorige week zo'n uitstekende overwinning op HRC heeft geboekt, ontvangt Zaterdag avond op het Sportpark het sterke KFC. De wlthemden komen in de vol gende opstelling in het veld: Doel: Vas binder: achter: Maasen en Wassink; midden: Van Meene, Helderman en Paulissen; voor: Hillenius, Dinkelberg, Untied, Eversteyn en De Buijzer. Het eerste elftal van Alkmaarse Boys wordt Zondag aan de tand gevoeld. De geblokten organiseren ook dit jaar weer het „Kaasstadtournooi". waaraan door Watergraafsmeer, TOG en HRC wordt deel genomen. Op de eerste dag van het tournooi spelen de gastheren een wedstrijd tegen Watergraafsmeer. Voordat dit treffen zal plaats vinden, wordt eerst de ontmoeting HRCTOG gespeeld. Zondag over een week wordt de winnaars- en verliezersronde ge speeld. Alkmaarse Boys kom Zondag in de volgende opstelling uit: Doel: Kramer; achter: Metselaar en Krul; midden: Bart, De Ley en Blok; voor: Van Zon, T. Indri, J. Indri, Pater en Knip. Hef dodelijk verkeersongeluk bij hef Varnebroek Een dame, die gekleed was in een lichte regenmantel, was Maandagavond om kwart vóór elf getuige van het dodelijk verkeersongeval dat plaats vond op de hoek van de Kennemer- straatweg en de Geestersingel. Deze dame. die direct daarna is weggelopen wordt verzocht zich in verbinding te willen stellen met de verkeerspolitie te Alkmaar. DIERENBESCHERMING. Ter beschikking zijn twee herders honden en een paar mooie jonge poes jes. Adres inspecteur C. Verwer, Baan- straat, Alkmaar. Dirigent Fredy Salten heeft met zijn musici uitstekend werk verricht door steeds een beschaafd klankgehalte te handhaven en grote volgzaamheid te tonen. Tussen het eerste en tweede bedrijf speelde het orkest een wals van Strauss, waarmee het een welver diend succes had. In feite werd het publiek deze avond constant geboeid door simpele roman tiek en het heeft daarvan kennelijk bijzonder genoten. Er waren noch vocale, noch instru mentale problemen; men kon zich zon der inspanning overgeven, aan een stromende en welluidende melodiek. Open doekjes, herhalingen, stormen van applaus en bloemen vormden de onmiskenbare waardering voor de Hoofdstad Operette. Ms. Kees Bakker, de Zaanse stayer en tweede in de Nederlandse kampioen schappen, heeft een uitdaging gericht tot de Nederlandse kampioen Jan Pronk. Voordat zij naar Milaan vertrek ken willen Bakke> en Pronk nog een maal hun krachten meten. Maandag avond zullen de twee rivalen elkaar in een omnium, een tijdrit, achtervolging en een wedstrijd over dertig kilometer met staande start, ontmoeten. Tevens zullen Arie van Vliet en Jan Derksen op deze avond een revanche rijden van het spannende kampioens duel. Van der Kamp, die op zo'n ver rassende wijze wist door te dringen in de halve finale achtervolging professio nals, zal zijn krachten meten met de Australiër Syd Patterson. Zoals be kend werd Patterson in 1950 wereld kampioen der amateurs. Reeds verschei dene jaren hebben Van Gelder en Ber nard Leene tevergeefs geprobeerd om de snelle Hijzelendoorn in de sprint te kloppen. Dit tweetal, dat te zamen pre cies negentig jaar oud is, zal het Maan dagavond eens op een andere manier proberen. Zij zullen een tandem bestij gen en nu moet Hijzelendoorn het pro beren 051 de waarlijk verenigde krach ten van deze veteranen te weerstaan. Het programma wordt gecompleteerd door de amateurs die elkaar de vorige week het kampioenschap 50 km zonder gangmaking hebbenbetwist. Een felle brand heeft de villa „De Vlerken" van de Bergense kunstschilderes Charley Toorop geteisterd. Een foto van de ravage in één der vertrekken, dat zwaar te lijden had van waterschade. Links het door Riidecker vervaar digde bronzen beeld van Charley's vader, Jan Toorop. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) DONDERDAG Rex Theater, 2,30 en 8 uur, Pinky (14 jaar); Victoria Theater, 8 uur, De Mi nivers (14 jaar)Cinema Americain, 8 uur, Taxi, mijnheer? (14 jaar), Har monie Theater, 8 uur Asphalt Jungle (18 jaar). VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: Dombo (alle leeftijden)Rex Theater, 2 en 7.30 uur: De beste jaren van ons leven (14 jaar); Victoria Theater, 8 uur: De charge van de lichte brigade (14 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Moeders jongen (alle leeftijden). HOOGWATER TE BERGEN AAN ZEE Donderdag 16 Aug.: vm 2.48 en nm 3.22 Vrijdag 17 Aug.: vm 3.40 en nm 4.11 INGEZONDEN STUKKEN (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie De drie Alkmaarse beeldende kunstenaars, Piet Sterneberg—Den Das, Willem Commandeur en Arnold Reemer, hebben zich verenigd in „De Vrije Groep". Zij stellen zich ten doel met hun werk ge zamenlijk naar buiten te treden en deden hier toe een verzoek aan „B. en W." van Alkmaar „De Vrije Groep" toestemming te willen ver lenen een tentoonstelling te houden in het Gemeente Museum aan de Breestraat. Reeds herhaalde malen heeft „Alkmaar" blijk gegeven met succes de (van buiten af zeer kunstmatig in stand gehouden) „vreemde" re putatie van primitief negativisme t.o.z. van moderne stromingen op Kunst en Cultureel ge bied te kunnen doorbreken (zie b.v. de uit verkochte zalen met Jean Paul Sartre, Pasuka e.a.). Het schijnt hen ten zeerste dienstig, da* Alkmaar met zijn veertig duizend inwoners, in al zijn geledingen meer van nabij wordt geconfronteerd met de zo gewraakte „moderne kunst", die, in alle soberheid ontstaan, niet vergezeld wenst te gaan van „nachtfeesten", valse protectie, noch weemoed klanken uit een verleden dat, als verdwenen tijdperk, ten ene male voor goed werd afgesloten. P. v. d. D. ALKMAAR, 15 Aug. Aardappelen 8— 11,50; slabonen 31—39; snijbonen: stam 20— 35 en stok 31—49; komkommers 8—16; toma ten: A 25—43 en bonken 16—22; bloemkool: IA 55-70, I 40-52, II .25-38 en III 10-20; rode kool 4—9; savoye kool 8—10; groene kool 10—13; spinazie 44; sla 2—12; poste lein 21—30; andijvie 5—9; radijs 2—2.50; ra barber 4—14 bieten 6—11; was- en bospeen 32—46; uien 15—20; soepgroenten 10—14; pe terselie 3—4; perziken 4—24; appels: Yellow 24—50; peren: Kruideniers 30—52; meloenen 31—73; druiven 1,24—1,65. NOORDERMARKTBOND, 16 Aug. -60.000 kg Aardappelen: Eerstelingen 9,70—11,60, grove 9—10,50, drielingen 7,30—9,40, kriel 4—4,60, Eigenheimers 10,20—11,30? blauwe Eigenheimers 1040—1150, Bintjes 10.40 —10.50; Koopmans blauwe 10,80—11 en Doré 11,30; 2500 kg bieten: A 10,20-10,50 en B 7,10; 24.000 kg slabonen 30—38; 400 kg zilvemep 42, zilverdrielingen 24 en zilveruien 11; 1500 kg uien 15—15,10 en grove 15,80; 9500 kg rode kool 3—8; 3000 kg gele kool 6,30; 61.000 kg witte kool 4— 6,10; 700 stuks bloemkool: AI 46—48, All 38 en BII 27. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 16 Aug. 35.000 kg aardappelen: Eerste lingen 11,90-12,60, Bintjes 10,20-11,30, Be velanders 10,30, blanke Eigenheimers 11,20, blauwe Eigenheimers 10,10 en grove 10,10— 11; 30.000 kg rode kool 4-9,20; 20.000 kg gele kool 8,30—11,60; 4000 kg witte kool 3-4; 43.500 kg uien 16,20-16,80; 7000 kg bieten A 9,90—10,30; 200 kg tomaten: A 46,30 en B 43,90; 3000 kg slabonen 33,40- 3G,70; 250 stuks bloemkool AI 58,20. WARMENHUIZEN, 16 Aug. - 67.200 kg aardappelen: Schotse muizen 12,20-13,10, grove 10,10—10,30, drielingen 10,20—10,90, Eigenheimers 10,50—11,80, Meerlanders 10.10 Bintjes 10,30-10,40, Doré 11,50-12,30 en Saskia 10,10; 900 kg bieten 8—8,50; 600 kg slabonen 32—33,90. (Ongecorrigeerd) Nieuwe commissie neemt tijdelijk het werk over Volgens een communique der V.N, zijn de wapenstilstandsbesprekingen voor de duur van de zitting van de pasgevormde demarcatie-commissie uitgesteld. De hoofd-onderhandelaar, zouden weer tezamen komen als de commissie dit zou voorstellen. Twintig zwemmers uit tien landen, w.o. onze landgenoot Jan van Hems- bergen, zijn hedenmorgen om tén mi. nuut vóór half acht bij Kaap Griz Nei (Frankrijk) gestart voor de tweede in, ternationale Kanaalrace, welke door dt Daily Mail is uitgeschreven. De twintig concurrenten, dertien mannen en zeven vrouwen, werden van het hoofd tot de voeten ingesmeerd met een speciaal soort vet. Zestig kleine boten zullen hen tijdens de overtocht volgen. Aan boord bevinden zich tijdopnemers, scheidsrechters, radio-experts, doktoren en een groot aantal verslaggevers, film operateurs en radio-reporters. De Daily Mail heeft een totaal be- drag van 70.000 gulden aan prijzen beschikbaar esteld, waarvan de eerst- aankomende man en vrouw ieder 10.000 krijgen alsmede de Festival of Britain-beker. De tweede aankomende man en vrouw krijgen ieder 5000 en alle andere zwemmers en zwemsters die de overtocht volbrengen, iedei 2500 gulden. Zestien parlementsleden in Djakarta gearresteerd Zestien personen, die in het Indone sische parlement zitting hebben voor de communistische partij, de Sobsi en de Partai Buruh zijn in de afgelopen nacht gearresteerd. Voorts zijn ingere kend vijf redacteuren van het Chinese blad „Sin Po". ƒ30.000 premie op 21394 Op nummer 21394 vaN de 513e Staats loterij (5e klasse, 10e lijst) is een prijs gevallen van t 1000, met een premie van f 30.000. De heer P. S. van 't Haaff, die gisteren te 's-Gravenhage afscheid nam als inspecteur-generaal voor de scheep vaart, is benoemd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau. Vele cadeaux getuigden van dankbaarheid Het was reeds enkele weken bekend, dat de heer en mevrouw C. M. Witte een dezer dagen 't gouden huwelijks feest zouden herdenken. De heer Witte wilde deze gebeurtenis in alle stilte voorbij laten gaan, doch het bestuur van de Alkmaarse Kegelbond dacht er anders over. En zo kon het gebeuren, dat Dinsdagavond in de kleine zaal van het kegelgebouw „De Unie" de huldi ging plaats had van het gouden paar. De voorzitter van de Alkmaarse Ke gelbond, de heer Joh. Diepen, wenste De kunstcriticus v. d. W. te Bergen schrijft ons, naar aanleiding van het artikel over de Bergense schilders en kunstcritiek, een uitvoerige brief, waarin hij de schrijver van bedoeld artikel „psychologisch" attaqueert. Aan zijn betoog is het volgende ont leend: „Wat wil de inzender? Dat men niet vrij is om critiek te schrijven. Dat men geen voorlichting aan fiet publiek geeft, dat zelf niet tot oordelen in staat is. Men moet alles mooi vinden, zodat het arme publiek het geld uit de zak ken geklopt wordt, opdat lieden als in zender kunnen leven. Maar zo is het in ons land niet. On ze critici zijn integere en deskundige mensen en onze pers wordt overal ov de wereld om haar objectiviteit ge- eerd. Er is geen redactie, die een on eerlijk of rancuneus criticus in dienst houdt, ook de Alkmaarse doet dat niet. Buitendien eist <Je krant, dat men ook werkelijk zijn mening zegt, dus ook ze delijk onomkoopbaar is. Dat is de ene zijde. De andere zijde is, dat men intel ligenter moet zijn dan de inzender om een critiek af te keuren en er over te schrijven. Gezien zijn mentaliteit houd ik het ervoor, dat hij opzettelijk de strekking van mijn critiek op Boender, maker en Sterk heeft verdraaid. Wat inzender daarover vermeldt is dood leuk gelogen (ik gebruik hier 't woord „leugen", omdat ik houd van het juis te woord op de juiste plaats). Ik wil r.iet eens aangeven waar hij mijn ivoor den verdraait, het zou te veel eer zijn aan een vervalser. Het geeft echter een inzicht in het karakter van deze man. Hij is iemand, die slechts het allerlaagste kan waar deren, opdat hij koning worde in het land der blinden, hij is iemand, die al les vreest wat buiten zijn belachelijk beperkt gezichtskringetje valt, iemand die o zo graag geteld wil worden (maar niemand neemt hem ernstig). Vol van rancune poogt hij anoniem met mod der te gooien. Ik geloof wel, dat ik door boven staande voldaan heb aan de mij door de inzender opgelegde verplichting psycholoog, psycho-analyticus, psycho paat, criticus, betaalde courantenschrij ver te zijn. Ik houd me aanbevolen voor uitgebreidere functie-analyse." Tot dusver de heer v. d. W. Aangezien de vrees niet ongewettigd is, dat dit kunstdebat, indien het werd voortgezet, nog verder zou ontaarden sluiten wij deze lichtelijk onfrisse dis cussie. Het schijnt voor de betrokkenen wel uiterst moeilijk, om zakelijk en cp behoorlijk peil over kunst te discus siëren. Hetgeen te betreuren valt. Aluminium schip voor Finland Een combinatie van drie scheepswerven, waarvan ook de scheepswerf v.h. Nicolaas Witsen en Vis te Alkmaar deel uitmaakt heeft, door middel van haar vertegenwoordiging in de Verenigde Staten, kans gezien een order te bemach tigen voor de bouw van zeven patrouillevaartuigen ten behoeve van de politie te Thailand. Deze schepen, waarvan drie grote, die achttien meter lang zijn en vijf meter breed, worden uitgerust met twee 400 pk GM-dieselmotoren en zullen dienst doen voor de kustbewaking en de controle op de smokkelhandel. Verschillende Thailandse politiemen sen zijn thans gedetacheerd bij de Ne derlandse politie te water. Zij zullen straks in hun land een plan indienen tot reorganisatie van het politiecoxps om dit op Nederlandse leest te schoeien. De geheel stalen politieschepen bie den plaats aan vier officieren en vier manschappen. Zij kunnen ruim 75000 liter brandstof en bijna 30.000 liter drinkwater meevoeren. De snelheid van ae boten is ongeveer 18 zeemijlen per uur. De combinatie van de drie wer ven, die onder de naam „Feadship" werkt en waarvan de Haarlemse scheepsarchitect H. W. de Voogt direc teur is, verwacht na de levering van de patrouillevaartuigen nog meer op drachten uit Thailand te krijgen. De kansen daarvoor schijnen zeer gunstig te zijn. De heer De Voogt is de ont werper van het koninklijke jacht Piet Hein en van het eveneens vóór de oor log gebouwde luxe jacht voor de Sjah van Perzie. In Alkmaar is men met de bouw verder gevorderd dan op de an dere werven. Het ziet er naar uit, dat Thailand weinig haast maakt, zodat de levering nog wel geruime tijd op zich zal laten wachten. enkele herinneringen naar voren te brengen, want wanneer ik, aldus spr., alles zou moeten vertellen, dan zou ik hier de gehele avond kunnen doorpra ten. Het is dertig jaar geleden, dat de heer Witte de scepter van het gebouw „De Unie" in handen nam en er is in het belang van de kegelsport zeer veel tot stand gekomen, dank zij de volle medewerking van de heer Witte. Spre ker herinnerde o.a. aan de bouw van de twee laatste kegelbanen, waardoor het aantal banen tot zes is gestegen en aan de bekende doorbraak in October 1949, waardoor het kegelhuis meer ke gelaars kan herbergen. Ook mevrouw Witte zijn de kegelaars veel dank verschuldigd, ook zij heeft door het altijd ter zijde staan van haar man en door de steeds getoonde be langstelling tijdens alle concoursen, zeer veel in het belang van de kegel- sport gedaan. „Wij allen", aldus spreker, „zijn u daarvoor zeer dankbaar en wensen u met dit gouden huwelijksfeest veel ge iuk en hopen u voorlopig nog een tien tal jaren gelukkig bij elkander te zien." Spreker overhandigde als voorzitter van de kegelclub „Koekoek" een prach tige mand bloemen met de bekende ge lukwensen. Namens alle ^egelaarsters en kege laars was een formidabele mand bloe men aangeboden gevuld met verschil lende cadeaux. Vele afgevaardigden van de Alkmaarse kegelclubs feliciteer den het gouden paar, o.a. dr. Mol na mens „De Club"; mevr. Bosch namens „WIK"; mr. Schuurman namens He „Schei pschutters" en namens de kegel club van zijn vrouw; de heer v. Uitert namens „Alcmaria"; mevr. Schermer namens „Ophouden wint"; mevr. Piet namens ,,'t Rollend Raadsel"de heer A. Koster namens „De Houthakkers": de heer- C. H. de Lange namens „Zou erkans zijn?" de heer J. Brink namens „Top'' en de heer C. Klerk namens „De Burg Hierna bleef men nog geruime tijd ge zellig bij elkander, waarbij verschillen de herinneringen werden opgehaald. Aluminium schip Inmiddels ontving de werf te Alk maar een nieuwe opdracht voor da bouw van een dubbelschroef-passagiers- schip voor Finlands rekening. Dit schip moet geheel van licht-metaal (alumi nium) worden vervaardigd en is be doeld als rondvaartboot voor de Finse meren. Het wordt een boot van 26 meter lengte met twee dekken. Bovendeks komt de salon, die aan 150 personen plaats biedt, en benedendeks de eet salon. Aanvankelijk lag het in de be doeling het schip te gebruiken tijdens de Olympische Spelen, die volgend jaar in Helsinki worden gehouden, maar door de traagheid waarmee het mate riaal wordt geleverd wordt er ernstig aan getwijfeld of de boot vóór die tijd kan klaar komen. BENOEMD. Onze stadgenoot, de heer Ch. C. Brandon Bravo, is bij Koninklijk Be sluit d.d. 6 Augustus 1951 met ingang van 16 Augustus '51 benoemd tot Adel borst van de Technische Dienst Eerste Klasse. t

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2