Winden AGENDA Stad en Omgeving Dodelijk ongeluk op Kanaalkade H.R.C. en Alkmaarse Boys plaatsen zich in de finale KFC versloeg Alcmaria in zeer matige wedstrijd Kaas-controle Windhondenrennen hadden succes Van Zijl-rit werd mooie propaganda voor Motorsport in Westfriesland Weervoorsf in No Matig spel en vele gemiste kansen D.A.W. won Zwettocht Hollandia T. won Willem Bruul-tournooi voordelige wollen japonnen Abonnementsvoorstellingen 1951-1952 Alkmaarse Postharmonie concerteerde Een „orkaan" tijc zomerse dac DE opstelling van een vergt veel zorg, want elke in het vlakke terrein verande: snellende wind. Is aan de opstelling op een zo hoog- er gelijke plaats, voldaan, dan de meldingen van de vele N< stations met elkaar vergelij Onafhankelijkheit had rustig verlc Eén handgranaat ontp Bandung MAANDAG 20 AUGUSTUS 1951 Voetganger versperde de weg voor motorrijder Fatale waarschuwing Door een ongelukkige samenloop van omstandigheden vond Zaterdagavond op de Kanaalkade nabij de fabriek van de heer Grondsma een verkeersonge val nlaats, waarbij de dertig-jarige G. Doeschot zeer ernstig werd gewond. De man is naar het Centraal Zieken huis overgebracht, waar h(j Zondag morgen is overleden. «■ansireeks kwart voor acht stapten twee inwoners van Castricum bij de Bokkebrug aan de kanaalzijde uit een autobus. Toen deze was weggereden, srait een van hen, zonder voldoende op het verkeer te letten, de rijweg over naar de Kaarsemakersgracht. De an dere wandelaar, die op het trottoir was «,-ljven staan, zag van de zijde van de Frieseburg een motor naderen en waarschuwde de eerste voetganger voor het gevaar. Deze bleef staan, aarzelde en liep terug, waarmede hij de weg voor de motorrijder, de heer G. Doe schot uit Alkmaar, afsneed. Doeschot zag geen kans meer hem te ontwijken en reed tegen hem aan, waardoor bei den kwamen te vallen. De voetganger maakte een paar bui telingen, doch kon direct weer opstaan. Duiven vlogen vanaf Mons De uitslag van de vlucht vanaf Mons een afstand van plm. 248 km is als volgt: 1. J. v. d. Eng (IJeiloo)2. en 9. C. Rabeling (Alcm.); 3. J. Zentveld (Castr.); 4. D. Kranenburg (Sis); 5. en 17. H. Gooyer (Heemsk.); 6. B. Telle- man (Sis); 7. H. v. Tunen (Heemsk.); 8. en 23. W. Butter (Postd.); 10. P. Deen (Castr.); 11. W. Peters (Sis); 12. J. Catrieum (Heemsk.)13. J. Peute (Heiloo); 14. J. Kuypers (Sis); 15. M. Teerhuis (Postd.); 16. J. Sassen (De Rijp); 18. H. de Jager (Sis); 19. F. Praat (Alcm.); 20. C. D. Huiberts (Alcm.); 21. en 25. W. Pijper (Sis); 22. P. Konijn (Castr.); 24. G. Vink (Alcm.); 26. J. Numan (Heemsk.); 27. en 29. J. Schipper (Alcm.)28. H. J. Struijs (Postd); 30. KaperTermaat (Alcm.). In concours waren 411 duiven. Er stond een harde Zuidwestelijke wind, waardoor de eerste duif een snelheid bereikte van 1794.41 meter per minuut. Volgende week Zondag zal de laat ste jonge duivenvlucht worden gehou den. Daarna volgen nog vier zogenaam de na-vluchten. Twee jubilarissen bij de spoorwegen Reeds twee dagen wappert bij het locomotievendepöt van de Nederlandse Spoorwegen de driekleur. Zaterdag vierde de machinist van de motor- tractie, de heer C. v. d. Meulen, zijn vijf en twintig jarig jubileum; heden de kolendrager de heer D. J. Strik Beide verzorgers voor onze treinen loop, mochten deze gedenkwaardige dag temidden van hun gezin vieren. Van zijn chef, zijn collega's en de vak beweging konden beiden een envelop pe met inhoud, enige cadeaux en wat bloemstukken in ontvangst nemen. Burgerlijke Stand Geboren: Maria M., d. van N. Jonker en B. van 't Laar. Lambertus J. M., z. van L. Beentjes en A. M Kramer. Catharina, d. van F. C. Oudejans en C. C. M. Keesom. Lucia C. M., d. van J. G. Smit en E. de Boer. Otto G, z. van O. Lauinger en H. Holder. Anna A. M. en Petrus J. M., d. en z. van H. D. A. Meijer en C. C. de Koning. Ondertrouwd: Christiaan J. Jansen en Martine F. Seeder. Overleden: Jacob Liekeles Oeblies, 78 jaar,' gehuwd met A. C. Liekeles Oeblies. Lodewijk M. Gilles, 63 jaar, gesch. van S. Hitari. Hij bleek enige vleeswonden aan ar men en benen te hebben. De motorrijder bleef op het brugdek liggen. Dr. J. Busquet verleende de eerste hulp, waarna de heer Doeschot, die bij de val een schedelbasisfractuur had gekregen, naar het Centraal Zie kenhuis werd overgebracht. Hij is daar zoals gemeld, Zondagmorgen overleden. Tegen de voetganger H. uit Castri cum is proces-verbaal opgemaakt we gens het in gevaar brengen van de verkeersveiligheid. Vóór de aanvang van de wedstrijd AlcmariaKF.C is gistermiddag een minuut stilte in acht genomen ter na gedachtenis van de heer Doeschot, die lid was van Alcmaria. MAANDAG Harmonie Theater, 8 uur: Dombo (alle leeftijden); Rex Theater, 2 en 7.30 uur: De beste jaren van ons leven (14 jaar); Victoria Theater, 8 uur: De charge van de lichte brigade (14 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Moeders jongen (alle leeftijden). DINSDAG Bioscopen als Maandag HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Maandag 20 Aug. v.m. 5.47 en n.m. 6.14. Dinsdag 21 Aug. v.m. 6.27 en n.m. 6.52. HOOG EN LAAG WATER TE CAMPERDUIN hoog 5.546.19 en Maandag 20 Aug. laag 11.54—12.19. Dinsdag 21 Aug. laag 12.32—12.57. hoog 6.326.57 en Het Kaasstad'-tournooi Vier voorhoeden maakten drie goals Of de „zomer"-s!aap de deelnemers aan het „Kaasstad-tournooi" nog in de benen zat, of dat het gladde veld goed spel onmogelijk maakte, weten wij niet, maar wel staat vast dat het vertoonde spel op deze eerste voetbal-Zondag op het terrein van Alkmaarse Boys beneden de verwachtingen bleef. Zowel in de wedstrijd H.R.C.T.O.G. als in de wedstrijd Alkmaarse BoysWatergraafsmeer, kreeg het publiek slechts sporadisch aantrekkelijke momenten te zien. H.R.C. en Alkmaarse Boys hebben zich door overwinningen op resp. T.O.G. (20) en Watergraafsmeer (10) in de winnaarsronde geplaatst. Het is te hopen dat de spelers aanstaande Zondag de wedstrijdzenuwen, die hen op de eerste dag van het tournooi waarschijnlijk voor een belangrijk deel parten heeft gespeeld, zullen thuis laten. Misschien dat het spelpeil op de laatste dag van het tournooi dan op een hoger peil zal staan als dat gisteren het geval was. Toon Pater leek voldoende om Alk maarse Boys aan de leiding te helpen, maar juist op de lijn kon een der ver dedigers met een krampachtige poging de bal nog weg werken. De rust kwam zonder een enkel doelpunt. Nadat Kramer in de tweede helft een moeilijke situatie had opgelost door zich voor de voeten van de Wa- 'ergraafsmeer middenvoor te werpen, scoorde Toon Pater wel een doelpunt. De scheidsrechter had echter buiten spel geconstateerd (wij en velen met ons niet) en liet slechts een vrije trao nemen. Na ongeveer 25 minuten spelen benutte Jan Indri eindelijk één van de vele kansen, die door de but- tespelers Van Zon en Knip werden ge schapen. Later kreeg Jan Indri nog een behoorlijke kans van Ab Krul, die ver was opgedrongen, maar de Boys-mid- dqnvoor kon het juis'e schot niet vin den. Watergraafsmeer had ondertussen niet stil gezeten. De Bovs-verdediging. waarin Lo de Ley, Cor Bart, Metselaar en Krul veel werk moesten verzetten, gaf echter geen krimp. Kramer kreeg niet veel gevaarlijk werk en toen hij eenmaal was verslagen, sfond Metse laar op de doellijn om zijn taak over te nemen. Aanstaande Zondag zullen dus TOG en Watergraafsmeer elkaar ontmoeten in de verliezersronde en HRC en Alk maarse Boys zullen strijden om voor een jaar in het bezit van de wisselprijs te komen. F. SLOT HEEFT DE BESTE KANS De Alkmaarder Riebeek en de Lan- gedijker Slot, die gelijk eindigden in het tournooi om het damkampioen schap van Alkmaar, hebben thans twee van de drie beslissingspartijen gespeeld. De eerste werd door Slot gewonnen, de tweede eindigde in remise. Slot, die vorig jaar de kampioenstitel verover de, maakt dus een goede kans de wis selbeker te winnen, welke ten deel valt aan de speler, die tweemaal ach ter elkaar kampioen van Alkmaar wordt. De Pancrasser Booy en de Alkmaar der Woonijk speelden een beslissings- partij om de tweede plaats van de eer ste klasse B. Deze partij werd door Woonijk gewonnen. De HRC-voorhoede had tegen de stugge TOG-verdediging geen gemak kelijke opgave. Vooral de rechtsback van TOG was moeilijk te passeren en te samen met de stopperspil vormde dit tweetal een welhaast onoverkomen- ijk struikelblok. Toch kregen de voor- waartsen van Racing verscheidene kansen. Reeds na zeven minuten spe len kwam een keurige pass van P. de Vries bij zijn aanvalsleider terecht. Een keihard schot volgde, maar met een machtige sprong kon de doelman van TOG de bal tot corner verwerken. Verscheidene aanvallen werden hierna nog door HRC opgezet. In het midden veld klopten de combinaties vrij be hoorlijk, maar zodra de bal in het doelgebied van TOG kwam, leek het of het binnentrio van HRC volkomen de kluts kwijt was. De te kor'e passes stelden de TOG-verdediging telkens weer in staat tijdig in te grijpen en bo vendien werden de weinige schoten nog slecht geplaatst. Gelukkig voor HRC kon ook de TOG-voorhoede nie* 'ot grootse daden komen, zodat de rust met een dubbel blanke stand in ging. Spoedig na de hervatting bracht rechtsbinnen Knijff met een verras send hard schot verandering in de stand en G. de Vries, die in deze wed strijd weinig had laten zien, strafte kort vóór het einde een fout van de TOG-doelman af. P. de Vries had na melijk hard ingeschoten, de doelman stopte de bal, maar liet hem uit zijn handen vallen en voor de toelopende G. de Vries was het een eenvoudige zaak de bal over de doellijn te wer ken. Aanvankelijk scheen het. dat de wedstrijd Alkmaarse BoysWater graafsmeer meer spanning zou gaan brengen. In de eerste veelbelovende minuten werden zowel doelman Kra mer als de „goalie" van de Amster dammers aan het werk gezet. Spoedig zakte ook hier het spelpeil en alleen het feit dat het tempo wat hoger lag was oorzaak dat deze wedstrijd meer het aanzien waard was dan de eerste.. Opvallend was ech'er dat tussen de Watergraafsmeer en Alkm. Boys hoe- "enaamd geen verschil bestond. In tegendeel, de 10 overwinning van de Alkmaarders was volkomen verdiend. Na ongeveer tien minuten spelen loste Van Zon een keihard schot op de veste van Watergraafsmeer. De doelman stopte de bal, maar kreeg het leer niet onder controle. Een klein tikje van Veelbelovende start Voor de wedstrijd AlcmariaK.F.C. een aanvang nam werd één minuut stilte betracht ter nagedachtenis aan het plotseling overleden Alcmaria-lid G. Doeschot die op noodlottige wijze Zaterdagavond verongelukte. Het begin van deze wedstrijd deed het beste verwachten. Van beide kan ten werden enkele aardige aanvallen opgezet, welke door de verdedigingen met moeite werden afgeslagen, al ging het ook ten koste van hoekschoppen. Na 20 min. spelen beging de Alcma- riaan Bijl een fout. Door snel reage ren wisten enkele K.F.C.-ers hiervan te profiteren, zodat de rood-blauwen met 1—0 de leiding namen. Kort daar na strafte Untied een weifeling in de Koger achterhoede af, trok de bal voor doel, waar Dinkelberg voor de gelijk maker zorgde. Door iets beter spel kregen de bezoekers nog voor de rust een verdiende voorsprong, toen de Alcmaria-verdediging weer eens uit positie werd gespeeld, en doelman Vasbinder het nakijken kreeg. Was er bij de toeschouwers een stille hoop, dat het spel na de rust een ver betering zou zijn, al spoedig bleek dit op een teleurstelling uit te lopen. Vele malen werden de aanvallen onderbro ken door de buitenspelval, en ook dit maakte het geheel er niet aantrekke lijk op. De K.F.C. voorhoede, uitstekend ge steund door de kanthalfs, waarbij vooral rechtshalf Kok opviel, liepen nog al eens in deze val. Bij de withem- den verknoeide De Buyzer een paar kansen door de bal ergens achter doel te plaatsen en dat, terwijl Untied en Dinkelberg vrij voor de Koogse doel- verdediger stonden. In de tweede helft werd niet meer gescoord. K.F.C. vertrok, met de wetenschap dat een benauwde overwinning was behaald in de zeer matige wedstrijd. Keizer op de derde plaats in Sneek-week De Bergenaar J. Keizer is op de tweede dag van de Sneekweek in de 12 voetsjollen klasse op de derde plaats geëindigd. De Haarlemmer Zaaier werd winnaar en de Amsterdammer De Vries Lentsch bezette de tweede plaats. GESLAAGD Vorige week slaagde te Amersfoort voor het Staatsexamen Gymnasium B onze stadgenoot de heer J. H. Chris- tiaanse. Alkmaarse veteraan zwom de prestatietocht mede Ruim tachtig deelnemers startten Za terdagmiddag in het Zwet voor de ruim 3j4 km lange zwemtocht die van Wor- mer naar Jisp voerde. Deze prestatie tocht, die de vorige week door slecht weer moest worden uitgesteld, is een groot sportief succes geworden, mede dank zij de uitstekende organisatie, die in handen was van Zwemvereniging en Badhuis Het Zwet. Dick Root (Nereus) werd winnaar bij de heren en mej. R. Nieuwenhuizen, eveneens lid van Nereus, was de snel ste dame. Slechts dertien deelnemers moesten onderweg om de een of andere reden de strijd opgeven. De overigens volbrachten deze mooie tocht met suc ces, wat met een fraai diploma werd beloond. Onder hen bevond zich de oudste deelnemer, de heer Schoonewil uit Alkmaar,- die reeds driemaal de zwemtocht volbracht en met zijn 59 jaren een prestatie leverde waar hij met recht trots op kan zijn. Het Alkmaarse DAW legde dit jaar beslag op de wisselbeker, door met elf deelnemers de tocht geheel uit te zwemmen. Nereus uit Zaandijk, werd tweede met tien zwemmers. De DAW- ers, die de tocht volbrachten waren: de meisjes W. de Groot, D. Dreeuws, G. Visser, M. Kist, A. Strooker en T. Stam en de jongens A. Blankvoort, J. Visser, D. Molenaar, D. v. d. Meer en H. Strik. Een van de DAW-ers, die als supporter de tocht meemaakte, bleek niet genoeg van het water te kunnen krijgen. Op de terugweg tuimelde hij met kleren en al overboord. Hij werd daarop in alle mogelijke en onmoge lijke kledingstukken van zijn club genoten gestoken, waarop de terug tocht kon worden aanvaard. Alkmaar op de tweede plaats Onder slechte weersomstandigheden werden gisteren de laatste wedstrijden voor het Willem Bruul-tournooi gespeeld. In tegenstelling tot de vorige week wa* het spel zeer matig; alleen Hollandia T maakte hierop een uitzondering en kwam dan ook in het bezit van de wisselprijs. Alkmaar won na strafschoppen met 54 van Zeevogels en Hollandia T versloeg Kaagvogels met 21. Zeevogels en Kaag vogels kwamen vervolgens tegen elkaar in het veld om uit te maken welke ploeg de derde plaats zou bezetten. Nadat Kaag vogels een 20 voorsprong had genomen, kon Zeevogels in de laatste minuut de eer redden. In de strijd tussen de finalisten, Alk* maar en Hollandia T, nam laatstgenoem de ploeg reeds spoedig een 10 voor sprong. Alkmaar probeerde het Hollandia^ doel onder druk te zetten, maar de verde diging van deze ploeg kon steeds tijdig in grijpen, daar de Alkmaarders het spel te kort hielden. Toch kon Alkmaar de ge lijkmaker scoren, nadat de scheidsrechter een directe vrije trap had toegewezen. In de tweede helft pakte Hollandia de zaken zó energiek aan, dat de Alkmaar- doelverdediger nog twee maal moest mis grijpen. De voorhoede van de Alkmaar ders was niet in staat de Hollandia-doel- man niet éénmaal te passeren. Wederom Belgische militairen aangekomen Nadat de vorige maand gedurende enige tijd een contingent Belgische mi litairen hier ter stede was gelegerd, ar riveerde thans per extra trein weder om een uit Duitsland afkomstige ster ke afdeling artillerie van het leger on zer zuiderburen. De manschappen, die van zwaar materiaal zijn voorzien, zijn ten dele in Den Helder ondergebracht voor het houden van oefeningen met Nederlandse tegenstanders. KAPELAAN BUFFING TE ALKMAAR BENOEMD De bisschop van Haarlem heeft kapelaan J. H. Buffing uit Heemskerk benoemd tot kapelaan aan de St. Lau- rentius-parochie te Alkmaar. DEZE WEEK SPECIALE AANBIEDING M. MEIJER ZOON (Advertentie, Ing. Med.) Militaire oorlogsslachtoffers gaan uit Vrijdag 7 Sept. a.s. is het voor de militaire oorlogsinvaliden en -weduwen uit Noord-Holland een grote dag. Daar toe in de gelegenheid gesteld door de Noordhollandse touringcar-ondernemers, de Naco te Alkmaar, garage Zwart N.V. te Wormerveer, „De Komeet" te Den Helder en de N.Z.H. Vervoermaat schappij te Haarlem, die kosteloos auto bussen ter beschikking stellen en de fabrikanten uit de provincie, die finan ciële steun verlenen, maken n.l. op deze dag 140 militaire oorlogsslachtoffers een dagtocht naar Apeldoorn-Arnhem en omgeving. O.a. wordt het Bosbad te Apeldoorn en het Openlucht Museum te Arnhem bezocht en dineert het ge zelschap 's avonds in hotel „Riche" te Utrecht. Dit is de eerste maal, dat een zo groot gezelschap een dergelijke tocht kan maken. Voor de serie abonnementsvoorstel lingen die het Gulden Vlies gedurende de a.s. wintermaanden organiseert, be staat nu reeds grote belangstelling. Naar wij vernemen werden reeds con tracten afgesloten met de voornaamste Nederlandse gezelschappen t.w.: Am sterdams Toneelgezelschap (Albert van Dalsum en A. Defresne), De Neder landse Comedie (Johan de Meester, Guus Oster, Han Bentz v. d. Berg), Toneelgroep Comedia (Cor Hermus en Joan Remmelts) Het Vrije Toneel (Cor en Ant. Ruys), De Haagse Comedie (Cees Laseur en Paul Steenbergen), Het Rotterdams Toneel (Ko Arnoldi en Richard Flink). Waar eerstdaags de loting voor de plaatsbespreking van serie A (de eerste vier voorstellingen) plaats vindt, wordt men dringend aangeraden zo spoedig mogelijk opgave te willen verstrekken. Inlichtingen worden dagelijks van 113 uur aan de kassa van de schouw burg gegeven. Op de jongste ledenvergadering van het kaascon'röle-station „Noord-Hol- land" heeft ir. G. Kranen onze publi- catie gecritiseerd waarin indertijd bepleit werd de aan knoeiers opgeleg. de boeten te doen ten goede komen aan de gemeenschap en niet indirect mede aan de overtreders zelf. De heer Kranen legde sterk de nadruk op het par'iculier initiatief, dat het controle- station zijn aanzien zou hebben gege- ven. Wij moeten ons de opmerking ver oorloven, dat het initiatief op naam staat van de Nederlandse vertegen woordiger te Londen Rosegaarde Bis schop, die aan het einde van de vorige eeuw met leedwezen vasts'elde, hoe onze naam op zuivelgebied werd Ver knoeid. Hij was de man, die aandrong op een garantiemerk, en uit zijn vol hardende actie werd het contröle-sta- tion geboren. In Noord-Holland is het stellig niet zo geweest, dat de „produ- cen'en" zich ervoor inspanden. Het verbod om kaas zonder contrölemerk uit te voeren, dat heeft hen gedwon gen. De bevoegdheden, die van over heidswege verstrekt werden, hebben het kaascontröle-station de mogelijk heid gegeven zijn werk naar behoren te doen. Het is een semi-overheidsor- gaan en dit is reeds reden genoeg, om de bewering van de heer ir. Kranen da* de besteding der boeten een inter ne zaak is, op zijn minst genomen een zijdig te noemen. In het afgelopen jaar is niet minder dan 1644 maal tegen de bestaande wet telijke bepalingen gezondigd. Er was één fabriek, die 98 bijdragen vooi dit zondenregister leverde, maar in 1949 was er een geweest, die 126 maal over trad. Op het punt van de hoogs'e serie overtredingen is er dus vooruitgang geboekt. Het minimum aantal boeten per fabriek steeg echter van 7 tot 16 en het gemiddelde aan*al van 44 tot 48. Er is, gezien deze cijfers, alleen maar reden om ons te verheugen over bet bestaan van het kaascontröle-sta tion. Wij hebben daarover dan ook niet denigrerend gesproken zoals de heer ir. Kranen suggereert maar zeer waarderend. Die waardering geldt natuurlijk niet de knoeiers, die de naam van Neder land als zuivelland schade berokke nen en die wij niet gunnen, da* zij ook maar één procent van de betaalde boeten (op welke manier dan ook) terugkrijgen. Wij nemen zonder meer aan, dat ir. Kranen dat van harte met ens eens is. Nieuwe tak van sport in Schoorl geïntroduceerd Pluvius werkte Zondag helaas niet mee om de windhondenraces, een voor Schoorl geheel nieuwe sport, volledig tot hun recht te doen komen. Het was weer een dag, waarop we dit jaar geabonneerd schijnen te zijn, naar en ongezel lig. Ondanks alles waren er toch nog aardig wat nieuwsgierigen opgekomen, al was het dan ook aanzienlijk minder dan een kwarteeuw geleden in Manchester, toen de Canadese majoor Crightley daar de Greyhoundraces introduceerde, met het resultaat, dat hij de eerste avond 2160 bezoekers trok. De Schoorlse rennen waren georgani seerd door de Windhonden Renvereni- ging Amsterdam, (WRA). Er startten tien Greyhounds, vijf Whippets, vier Afghanen en één Russische windhond. Het publiek wachtte vol ongeduld; een paar jongens reden op een brom fiets langs de baan om het touw rond de klossen te leggen, dat de kunsthaas met een snelheid van zestig kilometer over het parcours van ruim driehon derd meter zou trekken. Vervolgens werden de eerste vijf Greyhounds door oames langs de baan naar de starthok- ken geleid, de afsluiting werd geopend en vijf ranke dieren, voorzien van een rood, wit, blauw, geel of zwart dek. stoven met een ongelooflijke vaart achter de vermeende haas aan. Het enthousiaste publiek volgde met grote spanning deze jacht. Tabor, met een rood dek, bleek eerste te zijn in de tijd van 20,5 sec, dat is een uursnelheid van meer dan 50 km. Er was geen enkele deelnemer aan de Van Zijlrit 1951, die niet van oordeel was, dat hier een van de mooiste betrouwbaarheidsritten werd verreden van alle welke tot dusver gehouden werden en unaniem werd lof toegezwaaid aan de sportcommissie van de N.M.C. welke voor dit prachtige parcours had gezorgd. Een parcours waar geen enkele fout in zat. een ontzaglijk werk aan het uitzoe- Bijna 100 deelnemers Bij houthandel Eecen in Oudkarspel was het Zaterdag een gezellige drukte. Twee en tachtig deelnemers waren er om elkaar de eer te betwis ten. Reeds spoedig werd hun scherp zinnigheid op de proef gesteld. In Sint Pancras was een pracht van een val opgesteld, waar bijna allen in lie pen. Sint Pancras uit kon men weer wat tot rust komen. In Nieuwe Nie dorp geraakte een „lichtgewicht" uit de goede baan, met het gevolg, dat een jeugdig toeschouwer in het dop jeskroos terecht kwam. De boosdoe ner kon zijn weg vervolgen, maar liep een flinke hoeveelheid strafpun- ten op. Indien men bij de rode ben zinepomp rechts kon houden, bete kende dit, dat men de helft van het parcours goed had gereden. In Schagen werd een half uur ge pauzeerd, terwijl de firma Van Zijl er voor zorgde, dat de deelnemers op een verfrissende dronk werden onthaald. Hier sloten zich twaalf bromfietsers en twee gewone fietsen bij het gezel schap aan, zodat het aantal deelne mers 96 werd. En zo ging het het Noorden in en daarna op de finish aan. Bij de aankomst in de Prins Maurits zaten de 132 km er op en kon men op de uitslag wachten. Hoewel er ken van de bijna honderd controle- kaarten was, was men er vrij spoedig mee klaar. De uitslagen waren als volgt: Bromfietsen: 1 L. Doll, Schgen 9 p„ 2 B. Speelman,, Schagen 10 p., 3 K. Brouwer, N. Niedorp 16 p., 4 J. Blok ker, N. Niedorp 19 p. (De beide laat- sten op gewone fietsen. 5 W. van Eekeren, Schagen 19 p. Auto's: Van de tien deelnemers werd eerste D. Bockweg uit Oterleek, die vorig jaar de wisselbeker voor motoren won, 2 K. Molenaar, Koedijk 16 p., 3 P. Bakker, Hoogwoud met 25 en 4 A. Ootjes, Oudkarspel 43 p. 5 Burgemeester Kloeke, Wieringerwaard 48 p. Lichte motoren: Winnaar van de wisselbeker A. tten Bruggecate, Oud karspel 14 p. De heer Bruggecate reed geheel alleen. P. Keuris, Scha gen 16 p„ 3 J. Schreur, Lutjewinkel, winnaar van het vorig jaar, 20 p., 4 A. Faber, Lutjewinkel, 25 p„ 5 P. de Boer, Alkmaar 36 p., 6 W. Feller, Oudkarspel 38 p., 7 B. Hart, N. Nie dorp 43 p„ 8 J. Nobel, Lutjewinkel 54 p„ 9 B. Groenewoud, Winkel, 58 p.. 10 J. van Herwerden, N. Niedorp 62 punten. Zware motoren: De meeste span ning was er bij de zware motoren. Een fraaie prestatie Bij de afdeling bromfietsen voor de Van Zijlrit, meldden zich ook twee wielrijders. Het waren twee jongens van 13 jaar en wel Jaap Blokker en Eddie Brouwer uit Nieuwe Niedorp. Als men weet, dat de bromfietsen met een ge middelde van 20 km het 50 km lange traject moesten rijden, snapt men niet waar de knapen de moed vandaan haalden. Maar zonder mankeren kwamen ze aan de finish en daar bleek, dat ze als nummer drie en vier waren ge klasseerd. De winnaar van de Tour de France kan zich niet ge lukkiger hebben gevoeld dan deze knapen, toen ze het eremetaal in ontvangst namen. waarvoor er vijftig startten. De Wis selbeker veranderde wel van eige naar, maar bleef toch weer in Lutje winkel en wel bi) de heer Ab Smit. De uitslag was: A. Smit, Lutjewinkel 9 p., J. Blok ker, N. Niedorp, 10 p., C. Bood, Ber gen en M. Dekker, N. Niedorp ieder 10 punten met precies dezelfde straf- punten, J. Westra, Alkmaar, 11 p., J Jansen, Oudkarspel 11 p., Z. Winkel, Oostwoud 16 p., J. Bossen, N. Nie dorp en M. Barsingerhorn, Koedijk, beiden 13 p., J. Barsingerhorn, Scha- gerwaard en J. Dokter, Schagen elk 17 p., H. Bergman, Winkel 18 p., J. G. Leeuwerik, Heer-Hugowaard en G. Jansma, Hoogwoud ieder 19 p. De heer Van Zijl overhandigde hier na met enkele toepasselijke woorden de gelukkigen hun fraaie prijzen. Reeds was alles in gereedheid ge bracht voor de volgende ren en zo ging het door tot het hele programma was afgewerkt. De uitslagen luiden als volgt: Grey hounds, vlakke baan, 1. Illustre, eige naar H. Steyl, 2. Tabor, eig. S. de Nijs, 3. Sydia. eig. J. Bos, 4. Trix, eig. mevr. Wamsteker. Whippets, vlakke baan: 1. Kantjilox, eig. mevr. Ortman, 2. Henk, eig. Hof man. Hindernisbaan: 1. Frans, eig. P. Ooms, 2 Swift, eig. mej. N. Wamsteker. Afghanen: 1. Allai, eig. mevr. Sarlui. Als laatste ging Olga nog eens over de baan, en legde de ruim 300 m af in 24 sec. Na afloop werden de prijzen, be slaande uit kunstvoorwerpen, in de Rustende Jager uitgereikt door de vice- voorzitter, de heer L. Simis. Begunstigd door prachtig weer begon VW Noord-Kennemerland Zaterdag avond met de uitvoering van het pro gramma, dat zij het vorige weekeinde had moeten uitstellen. Tegen het vallen van de avond zag men overal vlugge handen bezig met het aanbrengen van verlichtingen. Voor het raadhuis begon het met 'n" schuch tere poging, weldra volgden meerderen dit voorbeeld, zodat de buurt een ge zellig aanzien kreeg. Zoetjes aan werd het drukker in de Kom en toen uit de verte tromgeroffel weerklonk van de Postharmonie uit Alkmaar, liep heel Schoorl uit. Met de tamboer-maitre voorop, die in martiale houding zijn staf zwaaide, marcheerde het gehele gezelschap na een rondmars door het dorp, het Raadhuisplein op. dat voor deze gelegenheid met een groot aantal lampions was verlicht. Hier gaf d? Harmonie van de PTT onder leiding van haar dirigent, de heer A. Kaag, een concert dat door een eno. ie menigte werd beluisterd. De Postharmpnie opende met „Jubel klanken" om te ervolgen met „Con Brio" van Wissel ink, „Saint Triphon" van Ney, de ouverture „Toneredo" van Rossini en vele andere composities. Het publiek gaf met een hartelijk applaus uiting aan zijn grote waarde ring. Het tweede deei van het concert werd gegeven op de met lampions ver sierde Paardenmarkt. Ook hier waren de vele toeschouwes enthousiast. WARMENHUIZEN, 20 Aug. - 18.700 kg nnrdappelen: Schotse muizen 12,20-12 80, grove 9.20-9.40, drielingen 10,90, Eigenhei mers 8,20—11.50, Bintjes 9.80-11.10, Doré 13 en Meerlanders 9,40; 750 kg bieten 6,10 —8,30; 450 kg slabonen 27,80—31,20. Meteorologisch gEDERT de langvervlogeii opmaakte uit de gedra in de natuur, is er heel i weersvoorspellende llkdoor - miskennen, ls het toch goden ons in de toekomst Natuurlijk houdt zelfs de 1 heden, dat Instrumenten t de natuur dat is. Maar 01 kundige dienst de spijker dag van morgen zonneschj voorbeeld is, dat van de in\ had beleefd het Kanaal, d Alles hing destijds af van 1 ten, dat het vreselijke stoi er al over de schepen ln d< en gaf opdracht aan de Bi of de storm tegen de ochte Honderden weerkundigen uur van betrekkelijke rust en de Invasie slaagde TR ZIJN tientallen bewijz men voor de betrouwba, de weerkundige diensten, over het algemeen weinig a val over. Dat blijkt als me lijkse weerberichten van hi ln de kranten leest. Het instituut te De Bilt is een knap stuk organisatie. E lijks geweldige bedragen ge het aanschaffen en onderhc de benodigde instrumenten, ten van waarnemingsposten Regelmatig houden deze si „hoofdkwartier" in De Bilt o te van het weer op de 1 plaatsen. Men beschikt c telex-verbindingen met het Een zeer belangrijk instr elk weerstation is de „v, omdat voor onze zeevarende hangt van de kracht en de ri de wind. In Den Helder zi veertien meter boven de kri dijk zo'n windmeter opge De windmeter te Den Hele zgn. „Dines-meter", een ko ingenieus apparaat, zoals er land nog niet veel geplaats Noordholland heeft men er e Een andere weermeter is het dat bestaat uit drie of vier, verticale as draaiende bolletj een hoge mast zijn geplaatst, tal omwentelingen, dat dit maakt, kan worden afgelezei binnenshuis opgesteld telwe een registreertrommel. Dit i meet echter alleen de g windsnelheid en niet de krac grootste wfndstoot, zoals dt Omdat de wind meestal „vl; heeft men zeer veel aan hc instrument. Onen De herdenking van de oj lijkheidsproclamatie in Ind overal rustig en zonder incidf lopen. Het enige voorval, melding wordt gemaakt, is ploffing van een handgranaa dung op Donderdagavond, c geen slachtoffers heeft gerr politie is er Donderdagnacl slaagd de twee daders te a Op de wereldbijeenkomst rele herbewapening te Caux treux waaraan 1750 afgev; uit 44 landen deelnemen, he Nederlandse en een Indonesië vaardigde ter ere van de hi van de uitroeping van Indon afhankelijkheid het woord ge De premier van India, Pa: roe, heeft uit naam van de re het volk van India aan pres karno een gelukwenstelegra den. Vierduizend ex-gu doken onder op C Vierduizend voormalige gue ders, die Vrijdag officieel in zouden worden geïnstalleerd van de Apri, zijn een dag da; de hun toegewezen rayons na plaatsen in Zuid-Celebes v met medeneming van een aan) 4500 militaire uniformen en lioen rupiah's. De guerrillaleid het op het laatste ogenblik kunnen worden met de verti digers van de republiek ovei lating van guerrillagevangcm overplaatsing van reactionn, officieren.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2