Stad en Omgeving Vernieuwing van het Stationsplein wordt feestelijk gevierd AGENDA R.K. Kerk te Bakkum geconsacreerd Ir De brandweerstaf weer verdwenen David Kouwenaarinhetmiddelpunt der belangstelling Gasprijzen p Winkeliersvereniging heeft grote plannen Dit jaar geen witte kool-regeling De vrouwengroep van de P. v. d. A. Mgr J. P. Huibers verrichtte de plechtigheid 'ODDQQBSQQSflQOaflO HEILOO EENHEIDSPRIJZEN! ftlLCKMANN Bergense brandweer is de gelukkige bezitster Het moet sportief blijven De achtste expositie geopend Grafmonument onthuld voor Leo Gestel Castricum Lijk van man gevonden Limmen Heer-Hugowaard Beemster Nieuwe verwarmir De heer Kwinkele brandweercommar Egmond aan Ze Instituut Roggev CREMATIE IR .DE BESi ALKMAARSC DINSDAG 21 AUGUSTUS 1951 Gedurende enkele maanden is met bekwame spoed gewerkt aan de ver nieuwing van het Stationsplein en de resultaten daarvan zijn alleszins bevre digend. Het plein heeft aan aantrekke lijkheid gewonnen, doch belangerUker is nog dat de verkeerschaos er tot het verleden behoort. Het is alleszins be grijpelijk dat de bewoners van Stations weg en Spoorstraat dit heugelijke feit niet onopgemerkt wilden laten passe ren. Zij hebben de hoofden bij elkaar gestoken en de winkeliersvereniging besloot een waardige, zij het onoffi ciële, opening van het vernieuwde plein te organiseren. Als feestdag werd gekozen Vrijdag 24 Augustus. Een aardige bijzonderheid is, dat er eigenlijk geen Stationsplein bestaat. Vroeger was dat wel het geval, doch omstreeks 1920 werd besloten de huis nummering op het Stationsplein te doen aansluiten op die van de Stationsweg. Ook het station staat op de Stations weg. Maar desondanks zal er nu feest worden gevoerd ter gelegenheid van het vernieuwde plein. En het zal een goed feest worden. De opening. Vrijdag 24 Augustus, 's middags om half drie, zal in bijzijn van het be stuur van de VW en de Kamer van Koophandel de opening plaats vinden op de hoek van de Spoorstraat en de Geestersingel. Daar zal ook de Scher mer dansgroep worden ontvangen, die Er zal dit jaar geen regeling komen met de Bond van Zuurkoolfabrikan ten, waarbij de tuinders een vooraf bepaalde prijs uitbetaald krijgen voor hun geveilde witte kool. Deze regeling heeft verscheidene jaren bestaan, aan vankelijk wel tot wederzijdse tevre denheid, doch de laatste tijd had men in tuinderskringen nogal critiek op de regeling. Men meende, dat de fabri kanten wel en hogere prijs voor het produet konden betalen. Er gingen stemmen op ir tuinderskringen om de fabricage van zuurkool zelf ter hand te nemen, door stichting van een coöp. zuurkoolfabriek. In Avenhorn bestaat reeds een coöp. zuurkoolfabriek. Nu wil men ook aan de Langedijk een coöp. zuurkoolfabriek oprichten, waar toe reeds de nodige stappen zijn ge daan. Gezien dit laatste hebben de zuurkoolfaorikanten, georganiseerd in bovengenoemde bond, gemeend dit jaar geen regeling met de veilingen te moeten aangaan, wairbij een zekere minimumprijs wordt gegarandeerd. "Wel is er een minimumprijs van f 3.— van het Centraal Bureau van Veilingen, doch deze wordt door vele tuinders te laag geacht. Hoe de situatie zich zal ontwikkelen, valt nog niet te zeggen. Wel zullen de betrokken veilingen op korte termijn een vergadering bijeen roepen om hun houding te bepalen. Het areaal witte kool (waarvan een te veel verbouwd wordt), is in Noord- Holland nog maar weinig verminderd. Het areaal herfst- en Succes witte kool bedraagt in 1951 486 ha tegen 424 ha in 195P Woningbouw hier ter stede ontwikkelt zich Het orgaan der woningbouwvereni ging „Rochdale" bevat de heugelijke mededeling, dat het gemeentebestuur het aanbrengen van volledige douche installaties in de thans voor die vereni ging in aanbo iw zijnde woningen heeft goedgekeurd. In tegenstelling met lopende geruch ten is er tot dusverre nog geen enkele dezer woningen toegewezen. Een nog verblijdender bericht maakt melding dat er in de Federatie van woningbouwverenigingen algehele overeenstemming is bereikt bij de ver deling van het bouwvolume 1951. Van de 130 te verdelen woningen zal „Rochdale" er 75 bouwen aan het Evertsenplein, Coornhertkade en Mar- nixstraat onder architectuur van ir. C. Keesman. De plannen, die reeds wérden goed gekeurd zullen zo spoedig mogelijk ten uitvoer worden gebracht nadat de ge meente er in geslaagd zal zijn de be nodigde fondsen ter beschikking te stellen. De R.K. Woningbouwvereniging zal voorts nog 61 woningen aan de Coorn hertkade en Spieghelstraat stichten terwijl de Vereniging voor Volkshuis vesting ten behoeve van bejaarden 32 woningen zal bouwen aan de Paul Krugerstraat. Ten slotte wordt gewezen op het nut van het lidmaatschap ener woning bouwvereniging voor woningzoeken den. Toneelvereniging Voorwaarts De Toneelvereniging Voorwaarts gaf op 12 Mei een zeer goede uitvoering van het bekende stuk „als het verleden spreekt", maar door toevallige om standigheden kon de zaal op die datum niet geheel gevuld zijn. Thans is er een nieuw stuk in studie waarvan men grote verwachtingen heeft. Het bestuur dezer actieve ver eniging doet een beroep alle toneel liefhebbers om als spaarder, donateur of lid tot de vereniging „Voorwaarts" toe te treden. Men kan zich daarvoor telefonisch opgeven op no. 4880 en bij de volgende adressen van bestuursle den: J. L. Harder, Geest 20; mevrouw Cock, Hekelstraat; Tom Ruiter, Heke straat en J. Damen, Achterom. om drie uur op het Stationsplein te genover café Teunissen Westfriese dan sen zal uitvoeren. De dansers zullen gekleed zijn in hun prachtige, West- friese klederdracht. Om 3.40 uur zal er speciaal feest zijn voor de jeugd. Er staat een wedstrijd met luchtballons op het programma, er is een poppen- kastvertoning en daarna heeft het be stuur van de winkeliersvereniging nog enkele verrassingen in petto. 's Avonds om zeven uur wordt het feest voortgezet met een bal-champêtre op het Stationsplein. Het muziekkorps „Lamoraal" uit Egmond heeft belange loze medewerking toegezegd en moge lijk zullen ook nog korpsen uit Alk maar aan de festiviteiten deelnemen. Het bekende straatorkest uit Volen- dam zal evenmin ontbreken. Zoals men ziet een veelbelovend programma, waaruit blijkt dat alle omwonenden met deze verbetering van het Stationsplein zeer zijn ingenomen. Langzamerhand loopt de zomer ten einde en de vacantiegangers komen weer in hun gewone levenssfeer. Nu begint ook weer het werk in de Vrou wengroep van de P.v.d.A. De eerste bijeenkomst is op 6 September, waar mevr. Secrève zal spreken over haar werk in de socialistische beweging van voorheen. Ook wordt er gesproken over een twee-daagse bijeenkomst in het Doopsgezinde Broederschapshuis in Schoorl. In October komt de heer Buys aan het woord, en zal een rede houden over „moeilijke kinderen". In Novem ber wordt de traditionele vrouwendag gehouden en in December èen mooie Kerstavond, waaraan waarschijnlijk mevr Kettner zal meewerken. In Janu ari zal mej. Dubois een rede met licht beelden houden over haar reis naai de Pyreneën. Al met al ziet de vrouwengroep weer mooie en leerzame avonden tege moet. DINSDAG Harmonie Theater, 8 uur: Dombo (aile leeftijden); Rex Theater, 2 en 7.30 uur: De beste jaren van ons leven (14 jaar); Victoria Theater, 8 uur: De charge van de lichte brigade (14 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Moeders jongen (alle leeftijden). WOENSDAG Bioscope.i, aanvangstijden 2.30 en 8 uur; Rex Theater 2 en 7.30 uur. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Dinsdag 21 Aug. v.m. 6.27 en n.m. 6.52. Woensdag 22 Aug. v.m. 7.06 en n.m. 7.31. HOOG EN LAAG WATER TE CAMPERDUIN Dinsdag 21 Aug. hoog 6.326.57 en laag 12.32—12.57. Woensdag 22 Aug. hoog 7.11—7.36 en laag 1.11—2.01. De slaehtveemarkf van Maandag Het geringe aanbod van varkens had een vermeerderde vraag naar koeien ten gevolg. Het ruime aanbod werd dan ook- vlug verkocht tegen iets lagere pijzen. Het aan huis verkopen van varkens werkt dermate remmend op de aanvoer van de veemarkt, dat er Maandag zelfs sprake was van een groot tekort. Hierbij komt nog, dat er onder het kleine kwantum hoegenaamd geen zware dieren waren en dat de aanvoer overwegend bestond uit lichte varkens en wat zeugen. Bij een be grijpelijk zeer vlugge handel, waren de noteringen variërend van 2,12—2,20 per kg. Enkelen zelfs hoger. De zeugen deden van 1,96—/ 2 per kg. Duidelijk valt de zeer scherpe prijsstijging op, vergeleken bij de voorgaande weken. Het betrekke lijk klein aantal kalveren werd stug ver handeld. De abnormaal hoge prijzen zijn hieraan niet vreemd. Na slachting komt men op het ogenblik zeker op 2,30— f 2.70 per kg en de zwaardere kalveren gaan nog boven deze noteringen uit. SPANJE „Keizer Trajanus keek niet opeen boogje, toen hij 2050jaar geleden deze Romeinse waterleiding liet bouwen". „Het kan dus zeker bogen op Constante Kwaliteit". Ja, net als CABALLERO. Kun je er nog eentje missen?" (Advertentie, Ing. Med.) Het kermisprogramma in het Gulden Vlies De beide eerste kermis-avonden opent het Gulden Vlies met de opvoering van het prachtige toneelspel „Anna Lucas- ta" van Philip Yordan door toneelgroep Comedia uit Amsterdam. De gehele be zetting bestaat uit de eerste krachten van het gezelschap w.o. in de titelrol Rie Gilhuys, de zo populaire actrice Magda Janssens, Cor Hermus, Guus Hermus, Joan Remmelts, John1 Soer, Ko van Dijk, Steije van Brandenberg, Ellen de Thouars e.v.a. „Anna Lucasta" speelt in een Poolse emigranten-familie in Amerika, die door jarenlange moeilijke tijden mate rieel en moreel aan lager wal is ge raakt. Het is een spel van menselijke waarden en het is Philip Yordan's grote verdienste ons in alle nuances te laten zien, hoe in deze broedplaats van menselijke slechte eigenschappen en karakterverwording deze waarde in een liefde tussen twee mensen zich on danks alle tegenwerkende machten doorzet. Toen het stuk voor de Kunstkring Bergen werd opgevoerd, schreven wij o.a.: „Rie Gilhuys vertolkte prachtig deze rol van het kind der zonde en viel te bewonderen als dochter èn als liefhebbende jonge vrouw. Het tot een ovatie aangroeiend applaus aan het einde demonstreerde duidelijk de waardering en bewondering van het publiek voor het gebodene". Bromfiets over de kop Omstreeks kwart over twee van nacht bromfietste de Alkmaarder De B. samen met zijn echtgenote over de Helderse weg in de richting Alkmaar. Voor de kalkovens nabij Koedijk bot ste de heer De B. tegen een paaltje, dat langs het rijwielpad stond. Over het stuur werd hij tegen de grond ge worpen, waar hij in bewusteloze toe stand bleef liggen De gealarmeerde arts dokter Poot uit Bergen verleende de eerste hulp, waarna de bromfietser met een hersenschudding en zware hoofdwonden naar het St. Elizabeth- zifkerhuis werd overgebracht. Kees Sfet in Schutterswei Gisteravond-verzorgde het cabaret gezelschap van „Kees Stet" belange loos een cabaretprogramma in de strafgevangenis „Schutterswei". Dat de avond wel buitengewoon op prijs werd gesteld, bleek na afloop uit de warme ovatie, die de uitvoerenden in ontvangst mochten nemen en uit de spontane dankwoorden door een vertegenwoordiger van de gestichtsbe volking uitgesproken onder aanbieding van bloemen en enige zelfvervaardigde huisvlijtvoorwerpen. De Kennemers-Alemaria Alcmaria Victrix zal Zondagmiddag in Beverwijk een oefenwedstrijd spelen tegen De Kennemers. De baten van deze ontmoeting komen ten goede aan de afdeling Beverwijk van Het Witte Kruis die onlangs haar 75-jarig bestaan vierde en voor uitbreiding van haar werk dringend financiële steun be hoeft. Voor de winnaar van de wed strijd is een lauwertak uitgeloofd; de verliezende partij krijgt een medaille. Omringd door kerkelijke en bur- gelijke functionarissen heeft de Bisschop van Haarlem, mgr. 3. P. Huibers, gisteravond op de stoep van de R.K. Kerk te Bakkum, aan de vooravond van de consecratie, de parochianen toegesproken. Links burgemeester C. F. Smeets en rechts pastoor J. de Wit. (Foto H. 3. van Roon). OM ZILVEREN DAME EN TOREN De strijd om de Zilveren Dame (te afdeling) en de Zilveren Toren (2e af deling) is bij VW tot de finales geko men. Deze zullen volgende week ge speeld worden. Voor de Zilveren Dame heeft W. Kwak toch nog de finale bereikt, want nadat hij eerst de besliséingspartij van P. Hoekstra had gewonnen, versloeg hij R. Pijning in de demi-finale. Volgende week wordt nu de slotpartij gespeeld tussen E. G. Kaijser en W. Kwak. Voor de Zilveren Toren won A. Schaaps (met zwart) van P. Groenen- berg, zodat na de volgende week de finale voor deze Toren gespeeld zal worden tussen mej. Bouwman en A. Schaaps. De finale voor het kampioenschap 2e kl. van Alkmaar is gestreden tussen drie deelnemers. Doordat de afgebro ken partij tussen mej. Bouwman en P. Holzmann remise werd, is P. Holzmann kampioen 2e kl. van Alkmaar gewor den met 1p. uit 2. I. Wortel behaal de 1 uit 2 en mej. Bouwman uit 2. Losgeschoten aanhangwagen reed op bus in Ongeveer kwart voor zes schoot gisteren een aanhangwagen van een vrachtwagen van de „Motor Globe Sensatie" ter hoogte van de Kat* tenberg los. Op eiggen gelegenheid reed deze een naderende Naco-bus tegemoet. De chauf feur van de bus deed alle moeite om de stuur loze wagen te ontwijken en scheerde rakelings langs de bomen. Het mocht echter niet baten. De „Motor Globe Sensatie"-aanhang' vloog met gïote snelheid op de bus in en werd zwaar be schadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, hoewel velen hevig schrokken en het ergste had den gevreesd. HET DORPSHUIS Het actie-comité tot het stichten van een dorpshuis, samengesteld uit diverse culturele verenigingen heeft van B. en W. van Hciloo het advies ontvangen een vereniging op te rich ten. In het bestuur zal tevens een vertegen woordiger van het gemeentebestuur zitting krij gen. Vrijdag zal in „De Oude Herberg" to« oprichting worden overgegaan en een voorlop;g' bestuur worden gekozen. Ons nieuwste verkoopssysteem voor de nieuwste MANTELS REGENMANTELS en JAPONNEN. Hilekmann's prijzen passen U. U prijst de pasvorm. „Billijk man", Langestr. 23, Alkmaar. (Advertentie, Ing. Med.) De zo begeerde brandweerstaf is maar enkele dagen in Alkmaar geweest. We hebben dezer dagen uitvoerig vermeld, hoe een Alkmaarse brandweerman er in slaagde de-sleutels uit de zak van een der brandweerautoriteiten ter plaatse te bemachtigen het was niet zoals ons werd gemeld de heer Van Dijk, maar de heer V. en daarmede de kazerne te openen en de beruchte staf mee naar Alkmaar te nemen, waarna de sleutels in dank voor het gebruik aan de beren in Heiloo teruggegeven werden. £)e staf was in Alkmaar terug en het is begrijpelijk dat de commandant hier ter stede triomfantelijk de drie kleur van de kazerne liet wapperen. Evenwel we schreven het hier boven reeds is de vreugde maar van korte duur geweest. Gistermiddag om 5 uur kwam er een belangstellende bezoeker in onze brandweerkazerne. Hij stelde overal belang in en de wacht was zo vrien delijk al zijn vragen te beantwoorden. Het is dan ook altijd verheugend als blijkt dat er ook van de zijde der bur gerij interesse voor onze brandweer getoond wordt. Het Kunstenaars Centrum Bergen In de kunstzaal van „De Rustende Jager" werd Zaterdagmiddag de acht ste expositie 1951 geopend, nu van schilderijen en tekeningen van David Kouwenaar. De heer Th. J. van der Wal opende de tentoonstelling met een rede, waaraan wij het volgende ont lenen: „Grondslag voor elke kunst is het symbool. D.w.z. bij kunst gaat het nooit of te nimmer om de manifeste inhoud, maar om de symbolische inhoud. De symbolische inhoud valt buiten het re delijke denken en kan derhalve niet bedacht worden. Het symbool in de kunst, in dit ge val in de schilderkunst, betrekt zich niet alleen op de voorstelling, d.w z, datgene wat uitgebeeld is, het betrekt zich ook op de vorm (het verloop en de onderlinge samenhang van lijnen en vlakken) en op de kleur Betreft het een portret, dan komt er ongetwijfeld nog een factor bij, meer op het gebied van de psychologie liggend. Indien men dit symbolische in zijn werk heeft, dan is men kunstenaar en het doet er niets toe op welke wijze men zijn kunst uitdrukt. De kunststijl, de kunstrichting, de kunstbeweging behoort tot de kunstgeschiedenis, is het onderwerp van geleerde mensen die graag willen weten op welke wijze de dingen zich hebben ontwikkeld. Met de kunst-zelf heeft het niets te maken. Diep giiv spreker vervolgens in op de symboliek in het werk van David Kouwenaar. Over diens laatste zelf portret zei de heer Van der Wal o.a. het volgende: De opbouw in kleuren Kouwenaar's typische werkwijze, geeft natuurlijk de vorm aan het geheel. Daar én de vorm én de kleur als symbool optre den zal men slechts daar een eenheid krijgen, waar vorm en kleur elkander symbolisch aanvullen. Men ziet aan het werk hoe er een streven is de compo sitie op te lossen in een samenstel van driehoeken. Symbolisch beschouwd moet men de driehoek zien als een mannelijke component, er is iets actiefs, iets destructiefs, iets scherps, er is een wapen. Maar vorm-op-zichzelf is sym bolisch evenzeer de mannelijke com ponent. Tegenover de aggressie van de driehoeksvorm behoort een passieve kleur. De symboliek van de kleur geeft op de mannelijke zijde het rood, het oran je, het geel, op de vrouwelijke zijde het blauw, het violet, ook het grijs en het wit, terwijl het neutrale, onge slachtelijke, bij groen en rose gevonden wordt. Onverschillig nu of men uit dit ab stracte zelfportret inderdaad een zelf portret haalt of überhaupt een portret dat is helemaal niet belangrijk het is een werk van kunst omdat het voldoet aan de eisen die de kunst stelt. En tóch is het een zelfportret, omdat verbeeld is de wil tot heersen en be heersen, de wil tot vormgeving, de denkarbeid, de geestelijke werkzaam heid in he* symbool van de vorm, en daarnaast, in de kleur, de basis ligt van ons leven: het gevoel. We zien een sterke nadruk op de vorm, op het wil len en daardoor mag ik het zeggen? de verkrachting van het gevoel. Het gevoel bij David Kouwenaar wil de ene kant uit, zijn verstand de an dere. In zijn beste werken smeedt hij beide aandriften tot een geheel in voorstelling, vorm en kleur. Het is juist deze innerlijke strijd die Kouwenaar behoedt voor oppervlakkig gebruik maken van zijn zo kennelijk grote technisch vaardigheden. Immers had hij met deze knapheid portret schilder kunnen worden; hij had zijn gaven in dienst kunnen stellen van economische zorg en voorzorg: hij zou een gevierd man zijn geweest en elke dag roomboter op zijn brood gehad hebben en in de ijskast een kippetje en in de keider de koele borrel. Hij heeft gedaan wat men van een kunste naar verwacht en voor een gedeelte hangt hier het resultaat. Omdat de waker naar de brandweer installatie bij de Grote Kerk moest gaan kijken sloot hij tijdelijk de ka zerne en zag later de belangstellende bezoeker in de stad wandelen. Tegen zes uur kwam de waker terug, controleerde de kazerne, sloot deze af en ging huiswaarts. Alle deuren en ramen waren gesloten. Korte tijd ia'er kreeg hij evenwel thuis een telefoontje met de medede ling, dat de veelbegeerde staf zich thans in Bergen bevond Hij haastte zich naar de kazerne er. moest inderdaad constateren, dat de staf verdwenen was. Daar alles nog gesloten was en er geen sporen van braak waren, wordt verondersteld, dat de nieuwsgierige bezoeker zich heeft laten insluiten, te meer omdat het mogelijk blijkt van binnen uit de deuren te openen en de kazerne weer te verlaten. „Het komt wel weer terecht", zegt men in Alkmaar en dat is het bewijs, dat men in Bergen uiterst voorzichtig moet zijn. Deze sportieve brandweerstrijd heeft opmerkelijke facetten. Ten eerste blijkt er uit hoe sportief en in onderlinge vriendschap en waar dering een dergelijke strijd kan ge voerd worden. Maar ook, hoe betrekkelijk eenvou dig het toch eigenlijk is om elkaar iets afhandig te maken. Amateur-inbrekers kunnen zich hier ongestraft oefenen en telkens blijkt, dat list eigenlijk boven ruw geweld gaat. Wij zouden slechts voor één ding willen waarschuwen en dat is, dat deze strijd vóór alles sportief moet blijven. Is men de staf ergens kwijt geraakt, laat men dan alleen maar waardering voor een handiger tegen stander hebben en met hem van harte over de goedgelukte poging kunnen meelachen. Wij hebben menen te bemerken, dat dit zij het gelukkig niet in Alkmaar en Bergen niet altijd het geval is, dat men zich boos maakt en minder prettige woorden uit. Wanneer dat het geval is, kan men deze vreedzame strijd beter staken. Hij zal tot groter onderlinge waardering en versteviging van de vriendschap moeten lelden. Zo dra er boze gezichten worden getoond en minder prettige opmerkingen wor den gemaakt, kan men slechts negatie ve resultaten verwachten. Plechtigheid op Westerveld Op de begraafplaats Westerveld is Zaterdagmiddag een gedenkteken ont huld op het graf van de in 1941 over- leden kunstschilder Leo Gestel, die lange tijd in Bergen heeft gewoond en gewerkt. Vele bekenden uit de kunste naarswereld woonden de plechtigheid bij. Onder de aanwezigen bevonden zich Gestels oudste vriend prof. W. van der Pluym, die, nadat mevrouw de weduwe A. Gestel-Overtoom het in Bentheimer zandsteen uitgevoerde mo nument had onthuld, enkele gevoelvol le woorden sprak, waarin hij in het kort de levensgang van Gestel schetste. Diens liefde voor de natuur en zijn spe ciale voorkeur voor het paard, die wel heel treffend tot uiting kwam in het werk „Drie paarden", is door de beeld houwer Eef van Maanen te Velp in het monument gesymboliseerd. Het beeld stelt de figuur van een paard voor, dat. met de kop naar boven ge richt, zich uit de aarde ontworstelt en aldus de geestelijke strijd van de kunstenaar wil aantonen. Spr. herin nerde voorts aan de tijd, die Leo Ges tel in Spakenburg en nadien in Belgie en Beieren doorbracht, in welke jaren de zo bijzondere kunstwerken ontston den. Vervolgens getuigde mr. J. Slagter van de veelzijdige kunstenaar die met Gestel was heengegaan. Hij bracht na mens mevrouw Gestel de aanwezigen dank voor hun belangstelling. Namens de Bergense schilders legde de heer J. H. Roggeveen een bouquet bloemen bij het gedenkteken, welk voorbeeld door velen werd gevolgd. Onder degenen, die de plechtigheid bijwoonden bevon den zich de heer D. A. Regnault en de voorzitter van de vakgroep kunstschil ders de heer J. J. Voskuil. Hedennacht omstreeks één uur is op de Rijksweg hier ter plaatse het lijk aange troffen van een 59-jarige inwoner van Alkmaar, zekere Van 't H. De man werd gevonden, liggende naast zijn rijwiel. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar het St. Elisabeth-ziekenhuis te Alk maar, waar nabestaanden het hebben her kend. De Rijkspolitie hier ter plaatse was, hangende het onderzoek, niet bereid tot het geven van inlichtingen. Van andere zijde vernemen wij, dat de man waar schijnlijk door een hartverlamming is ge troffen. Jongetje raakte onder motor Gisteravond, ongeveer vijf uur, stak ter hoogte van de zaak van de firma Heide- man aan de Dorpsstraat, het vijfjarig zoontje van de familie K., wonende aan het Schoutenbos, onverwacht de Dorps straat over, met het ernstige gevolg dat hij onder een motor, komende uit de rich ting Alkmaar, raakte. Het kind werd ern stig gewond. Nadat enige leden van de EHBO en dr. v. d. Werff de eerste hulp hadden verleend, werd de jongen naar het St. Elisabethziekenhuis te Alkmaai vervoerd. Nieuwe tulp vernoemd naar Argentijnse vrijheidsheld Dr. W. E. de Mol te Oud-Loosdrecht, die hier ter plaatse grote bekendheid ge niet in bloemkw^kerskringen, heeft een nieuwe tulp gewonnen en deze doen regi streren op de naam van de Argentijnse vrijheidsheld San Martin. Van dit feit heeft de Nederlandse gezant te Buenos Aires, door bemiddeling van het ministe rie van Buitenlandse Baken, kennis gege ven aan de president der Argentijnse re publiek, Juan Perron. Dr. de Mol deelde mede, dat de nieuwe tulp, na röntgenbe- straling, is voortgekomen uit de parkiet „Red Champion". De variëteit heeft de stevige stengel en het bloedrood van „Red Champion" behouden. Brand in timmerfabriek Door het verstoken van mot in een zoge naamd mothok is brand ontstaan in de timmer fabriek van de fa. P. Bot Zoon aan ce Jan Giijnisweg. De vlammen laaiden hoog op, maar de brandweer slaagde erin het vuur binnen enkele ogenblikken te bedwingen en grote schade te voorkomen. e.** Doorlichting van de bevolking In de maand October zal de bevol king van onze gemeente worden door gelicht. Daaraan voorafgaande wordt in de eerste helft van September alk gezin bezocht en gevraagd of het wil deelnemen aan deze doorlichtingsactie. Een 100-tal personen heeft zich spon taan gemeld voor dit huisbezoek. Het doorlichten zal geschieden op vier plaatsen, n.l. te Midden-, Noord-, West en Zuidoost-Beemster. Door zich op een voorgeschreven wijze te Kleden zal het doorlichten kunnen geschieden met een tempo van 100 personen per uur. Na het huisbe zoek ontvangt ieder een oproepkaart, waarop vermeld is wanneer en waar men dient verschijnen. Een mini mum van tijd en moeite zal men er dus voor over moeten hebben om zich aan dit onderzoek te onderwerpen. Het spreekt vanzelf dat een en ander grote kosten met zich mede brengt Tijdens het huisbezoek kan men vrij willig hiertoe zijn bijdrage verlenen. De verwachting wordt uitgesproken dat de gelegenheid, welke het gemeen tebestuur thans biedt, door ieder een aangegrepen wordt en dat iedere in woner van Beemster zijn plicht beseft tegenover zijn medemens en mede werkt aan het doel de gehele be volking te onderzoeken. Dit zou de mooiste beloning zijn voor allen, die vrijwillig hiertoe hun medewerking hebben gegeven. Schoorlse g Met ingang van 1 Augustus cent per m3 worden verhoogd, gisteravond nemen overeenkor Zoals bekend verhoogde de g« gas met een dergelijk bedrag, aan zijn verbruikers zou doorl moeten komen, wat de financi Eveneens werd een voorste en W. zonder stemming aar betreffende de gasverwarmin openbare lagere school in Gri gezien gebleken was, dat de a radiatoren niet over voldoend teit beschikken, ging de raad met het plan enige grotere schaffen ten bedrage van gemeentelijke gymnastiekloka: zijner tijd de „oude" toestelle gebruiken. Hoewel B. en W. kolenverwarming zouden zijn gaan om economische redenen voornemen niet uit te voerer de inspecteur van het Lager wijs in de inspectie Den Helder dere mening was toegedaan. Geen uitbreiding R] De uitbreiding van de R.K. s Catrijp zal nog moeten wacht gezien de minister van Onderw gedeeld had, dat aan de bouw gonnen zou kunnen worden ir gemeente over voldoende geldr beschikt. Ten behoeve van d van zes woningen zijn B. en 1 geslaagd een geldlening van bij de Bank voor Nederlandse ten te sluiten, tegen het door ring toegestane rentepercenti 4 procent. Van de ingekomen stukken e delnigen, die als hamerstukken verwerkt, moeten nog worden i het eervol ontslag van de adr teur van de Gemeenschappelijk keuringsdienst in de kring Scl heer C. J. van Wijk, die ter noemd werd tot waarnemend ris; het verhogen van de wetl toelage tot f 400 's jaars en het nen van de laatste vijf procer verhoging aan het gemeentepi Egmondia met zev elftallen Egmondia zal aan de komende deelnemen met zeven elftallen, nam» senioren, twee junioren, één adspira en één welpen-elftaL Het eerste elf zijn nieuwe samenstelling' op Zondag ber een proefwedstrijd spelen tegen P Deze wedstrijd zal worden voorafge; twee wedstrijden van de junioren-elfta twee junioren-elftallen van V.S.V, DOOR HOND GEBETEN Een logeetje van de familie K. uit is op het strand door een hond gebet ernstig aan het gehemelte en de bov wond. Dokter Helle verleende de ce; De politie maakte tegen de eigenari hond proces-verbaal op. BURGERLIJKE STAND Geboren: Nelly, d. van P. de G. Kooijman, Albert, z. van K. Kr Visser. Ondertrouwd: Aldert Buis i Wijk er. Overleden: Trijntje Visser, wed. van P. Zwaan. Westerweg 17 - AU (o. 1. v. M. J. ROGGEVI Drs. P. G( In SEPTEMBER begi CLUBS voor het I'IÏA CXI JKDII'LOM (Deze zomer slaagde 8< Op veelvuldig verzoek tt MIDDENSTANDSD1 MODERNE BEDRIJ Onze opleiding geschiedl volledig bevoegde docenl Aanmelding en inlichtin; D* Jolste wi Crematie, De waarborgt het voor Facultati resse ran h« Gezlnecontr. 1 ons Crematie! verzekering) vi Alle inlichting BwMk., Rioawitr. 1M, 1 De meeste gi hun opkomst t wijze waarop voerd hebben is dit dagbla Schakelt voor deze courant krachtige leoe

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2