Bergen rouwt om zijn oud-burgemeester Kennemer Kluit AGENDA Staf van „Anglo" verlaat olievelden Oefening aan het Castricumse strand Monté-draverij en drie km course zijn de hoogtepunten Chinezen v De heer J. van Reenen overleden Hij bracht het dorp in zijn 38-jarige ambtsperiode tot grote bloei Zijn wieg stond op Het Oude Hof Dierenbescherming Mevr Van Foreest-Beets koninklijk onderscheiden - Die eeuwige laan Telefonia handbal kam pioene van afd. A Randers terug in eigen home Daar loopt U niet in! Zaak tegen Limburger Willem V. aangehouden LAATSTE NIEUWS Onderhandelingen nu definitief verbroken? Geen V.N -vliegtuig boven Kaesong Tweedaagse kermis-courses ie Alkmaar EHBO en CRB werkten nuttig samen Een Kc Na ruim honderd Uniformen zon knopen Langendijk Hooiberg in vlar Weekoverzicht v; Langedijker veili DONDERDAG 33 AUÜUMiJS 195l QISTEREN is te zijnen huize op twee en negentig-jarige leeftijd vrij plotseling overleden de heer J. van Reenen, oud-burgemeester van Bergen. De laatste jaren was zijn gezondheidstoestand snel achteruit gegaan, maar toch had niemand bevroed, dat het einde reeds zo spoedig zou komen. Veel heeft Bergen aan hem te danken. Hij was het, die het dorp tot grote bloei bracht en de herinnering aan deze grote figuur, die in 1923 zijn ambt overdroeg aan zijn jongste zoon, leeft nog voort in het Van Reenenpark, waar de Bergense bevolking een fraaie bank liet plaatsen met de beeltenis van de geziene burgemeester. Hoe prettig was het hem nog in Juni Bergens Harmonie te horen toespreken, toen het corps zich in zijn nieuwe uni formen presenteerde en hoe zichtbaar genoot de oude heer Van Reenen op 3 Augustus nog van het Bloemencorso. Het einde kwam Aan dit lange en welbestede leven is nu een einde gekomen. Zijn ge zondheidstoestand verminderde zien derogen. In de oorlog fietste hij van uit Kranenburgh nog geregeld naar zijn werkplaats bij het Oude Hof, doch het laatste jaar kon hij er zelfs te voet niet meer. komen. Wij herinneren ons, dat de oud-burgemeester (in Bergen spreekt men van de „ouwe" burge meester) reeds kort na de bevrijding een kijkje kwam nemen bij het Oude Hof, toen de Canadezen daar gelegerd waren. De afbraak van Bergen aan Zee was voor hem een hele slag, maar hij bekeek deze zaak met veel opti misme, zoals hij dat bij de stichting in 1906 gedaan had. Op 3 Juni 1946 ging |>E geschiedenis van Bergen van de laatste honderd jaar is nauw ver bonden geweest met de Van Reenens. Zij kwamen in 1852 naar Bergen, waar zij op het Oude Hof hun intrek namen, nadat de Heerlijkheid Bergen een jaar tevoren door aankoop van de familie Barnaart in hun bezit was geraakt. Jacob, de oudste zoon van mr. J. J. H. van Reenen en W. J. Rendorp, werd op 8 April 1859 op het Oude Hof geboren. Na in Bergen huisonderwijs te hebben genoten, bezocht hij de HBS te Alk maar. Hij ging te paard naar school, want van een behoorlijk vervoermiddel was in die jaren nog geen sprake. Voor verdere studie verbleef de heer Van Reenen geruime tijd in het buitenland. Hij trad in 1882 in het huwelijk met Marie Amalie Dorothea Völter, zijn nu reeds zes en twintig jaar geleden ge storven echtgenote, die hem bij zijn streven om Bergen tot bloei te brengen zulk een grote steun is geweest. In Bergen aan Zee werd in 1926 een borst beeld van haar onthuld. Negen en zestig jaar heeft de heer Van Reenen gewoond op huize .Kra nenburgh" aan de Hoflaan. Jonge burgemeester QP nauwelijks vier en twintig-jarige leeftijd werd hij gemeente-secretaris van Bergen en twee jaar later, in 1885, burgemeester. Acht en dertig jaar lang is hij Bergens eerste burger geweest. In 1923 werd hij opgevolgd door zijn jongste zoon, mr. H. O. A. van Reenen, die door de Duitsers in 1942 werd ge gijzeld en aan wie in 1946 om gezond heidsredenen eervol ontslag werd ver leend. Uiteraard heeft de oude heer Van Reenen meer functies bekleed. Vijftig jaar was hij voorzitter van de polders rond Bergen en ook was hij hoogheem raad van de Uitwaterende Sluizen. Van de vereniging „Hulp in Nood" is hij voorzitter geweest van de oprichting in 1897 tot de opheffing in 1947. Hij was tevens nauw betrokken bij de Bouw en exploitatie-maatschappij „Bergen aan Zee". Van Bergens Harmonie is de heer Van Reenen beschermheer gebleven tot zijn dood. Bergen groeide IN de eerste vijf en twintig jaar van de twintigste eeuw hebben de heer en mevrouw Van Reenen alles in het werk gesteld om Bergen tot ontwik keling te brengen. Zij zetten het werk van de eigenaar van het Oude Hof voort door vele hectaren stuifduin te beplanten. Zij stichtten de badplaats Bergen aan Zee en het was aan hen te danken, dat de tramverbinding van Bergen tot aan zee werd doorgetrokken. De familie Van Reenen verklaarde zich n.l. garant voor de rente van de aanlegkosten en stond de grond in bruikleen af. Met enthousiasme hebben beiden mensen zich gewijd aan de vooruitgang van het dorp, dat in 1865 nog slechts 1440 zielen telde. Een tijd lang reden zelfs doorgaande „bad"- treinen van Amsterdam naar Bergen aai) Zee. De Bergenaren waren en zijn hun veel dank verschuldigd. Dat zij dit maar al te goed beseffen blijkt uit de grote eerbied, die zij voor de nu ont slapen oud-burgemeester en zijn reeds lang gestorven echtgenote koesteren. Het verscheiden van de oud-burger vader (met de nadruk op dit laatste) betekent voor velen een zware slag. Er blijken nog altijd mensen te zjjn, die het over htm hart kunnen krijgen hun viervoetige huisvriend wan neer zij deze willen missen - niet weg te geven of desnoods door de veearts te laten afmaken, maar een voudig mee uit rijden te nemen en dan op een eenzame plek uit de auto te zetten en er in volle vaart van door te gaan zodat de hond de auto niet kan bijhouden. Het aan zijn lot overgelaten dier wordt dan een hongerige zwei-ver tot de Dierenbescherming het ontdekt en maatregelen neemt daar een eind aan te maken. Dinsdag is in de Beemsterpolder een jong hondje uit een auto gezet. De kentekenen zijn wit iets bruin of zwart en het beestje loopt kreu pel, wat er in dat geval op zou kun nen wijzen, dat het uit de wagen ge vallen is. De vinder wordt verzocht het diertje voor rekening van Die renbescherming op te zenden aan inspecteur C. Verwer, Baanstraat no. 1 te Alkmaar. Sedert enige weken zwerft te Alk maar een jonge herdershond pl.m. maanden oud. De eigenaar wordt verzocht zich te melden bij de heer Verwer. Aangetroffen werden nog een cypers poesje pl.m. 8 maanden oud en een jong bruin hondje met leren hals band, dat in de Regulierslaan werd aangetroffen. Deze dieren staan ter beschikking. In verband met het 400-jarig bestaan van de stichting Paling en van Foreest en mede ter gelegenheid van het 50- jarig bestaan van het tehuis in de Steijnstraat is mevrouw A. P. van Fo- reest-Beets te Heiloo presidente-re gent van genoemde stichting bij Ko ninklijk Besluit van 8 Augustus 1951 benoemd tot Ridder in de orde van Oranje-Nassau. Het ligt in de bedoeling om de ju bilea van de stichting te zijner tijd op feestelijke wijze te herdenken. In ver band met de gezondheidstoestand van mevrouw van Foreest, die naar wij vernemen momenteel wegens ziekte het bed moet houden, zal het tijdstip, waarop de feestelijke herdenking zal plaats vinden, nader worden bepaald. Openings- en sluitingsuren van de kermis De commissaris van politie te Alk maar maakt bekend, dat de openings- en sluitingsuren van de kermis, die van Zaterdag 25 Augustus tot en met Zon dag 2 September zal worden gehou den, als volgt zijn vastgesteld: Zaterdag 25 en Woensdag 29 Augus tus 141 uur 's nachts; Zondag 26 Aug. 201 uur 's nachts; Maandag 27, Dinsdag 28 en Donderdag 30 Aug. 16 1 uur 's nachts; Vrijdag 31 Aug. 111 uur 's nachts; Zaterdag 1 September 142 uur 's nachts; Zondag 2 Septem ber 202 uur 's nachts. Het sluitingsuur voor vergunnings- en verlofslokaliteiten is tijdens de ker mis bepaald op: Zaterdag 25 Aug. tot en met Vrijdag 31 Aug. 1951 1 uur des nachts; Zaterdag 1 September en Zon dag 2 September 1951 2 uur 's nachts. Winkelsluiting tijdens de kermis: De aandacht wordt er op gevestigd, dat gedurende de dagen waarop de kermis wordt gehouden de bepalingen betref fende sluitingsuren volgens de Winkel sluitingswet 1930 niet van kracht zijn Bond Heemschut houdt alg. ledenvergadering in Alkmaar Op Vrijdag 7 September wordt in het Alkmaarse stadhuis de algemene ledenvergadering gehouden van de Bond Heemschut. Om tien uur wor den de leden ontvangen door het ge meentebestuur en om 11.30 uur zal de vergadering in één der zalen een aan vang nemen. Om 13 uur wordt er een koffietafel gehouden in hotel Victory, waarna om 14 uur een wandeling door Alkmaar gemaakt wordt onder leiding van leden van „Oud Alkmaar". Te 16 uui wordt de Sint Laurenskerk bezich tigd, waai enkele liederen worden uitgevoerd door Joh. Rotgans, bariton en H. van Westrienen (orgel). Hoe nauw de naam van de Van Reenens met de geschiedenis van Bergen is verweven moge blijken uit de volgende anecdote over de Eeuwige Laan. In de tijd, dat de heer J. van Reenen nog 'n knaap was, die aan de hand van zijn vader mocht wandelen, was de laan naar „De Fransman" slechts een lange, rechte zandweg. Er leek geen einde aan te komen en vaak slaakten de jonge Van Ree nens de verzuchting: „Hè, die èèuwige laan altijd." Later is de ze naam officieel door een raads besluit bekrachtigd. de tram weer rijden. De oude heer Van Reenen was hierbij aanwezig. Er was één ding, dat veel indruk op ons maak te. Het was de eerbiedige wijze, waar op de oude Bergenaren de pet afna men voor „hun" burgemeesterDe idee van vele Bergenaren was: „Als de oude burgemeester eens komt te overlijden, dan verdwijnt ook het trammetje". Het is te hopen, dat zij geen gelijk krijgen. Burgemeester Van Reenen was ge zien door zijn beminnelijk optreden, door zijn opgewekte aard en zijn goed en groot hart. De Bergenaren zullen hem nooit vergeten Dat er gisteravond iets belang rijks was te verwachten op het Over- dieterrein bleek wel uit de honderden belangstellenden. De dames van „Hal lo, met wie?" zouden proberen het le kampioenschap van het bedrijfshand- bal te behalen. Tegenstandsters waren de dames van Hulskamp die echter ook nog goede candidaten voor een eerste plaats waren. De twee elftal len hebben deze verwachting niet te leurgesteld. Vanaf de eerste minuut was de spanning er in. Het spel ver deelde zich steeds over de beide speelhelften. Mej. Schuring van Tele fonia was de eerste die haar club op weg naar het kampioenschap van af deling A bracht en enige ogenblikken later was het haar clubgenoot mej. Hemke die het tweede doelpunt scoor de. De Hulskampgirls lieten het er echter niet bij zitten en nog voor de rust was het mej. de Geus die het tegenpunt maakte. De ruststand 21, was tevens de eindstand, hoewel èr van beide partijen alles aan werd ge daan om hierin nog verandering te brengen. Scheidsrechter Van der Meer had de touwtjes goed in handen wat bij deze wedstrijd zeker noodzakelijk was. Na afloop was het de voorzitter van bedrijfshandbal, de heer C. Neef, die de dames van Telefonia namens het bestuur van harte complimenteer de met deze overwinning. Evenals bij de bedrijfsvoetballers zullen de dames van Telefonia nog om de titel van Alkmaars bedrijfshandbal-kampioen moeten strijden tegen de kampioen van afdeling B., die nog niet bekend is. De dames van Hulskampboys bo den de aanvoerster van Telefonia mevr. v. d. WalKoelink een vaas met bloemen aan, terwijl de heren suppor ters van Telefonia het met anjers deden. IN HET KORT De Alkmaarse WSV „de Kaas koppen" heeft met dertien leden deel genomen aan een wandeltocht te Sant poort. Ondanks het slechte weer tip pelden de Alkmaarders in de beste stemming de 25 kilometer uit. De bij de R.K. kerken gehouden collecte ten bate van het herstellings oord voor R.K. vervoerspersoneel heeft 482,81 opgebracht. Een Alkmaarse moeder van vier kinderen, die met een vriend in Am sterdam de bloemetjes had buitengezet ontwaakte uit haar feestroes, toen zij zich midden op het IJselmeer bevond, aan boord van de Zwolse boot. De Zwolse politie ontfermde zich over de vrouw, die barrevoets ging. DONDERDAG Harmonie Theater, 8 uur: Dombo (alle leeftijden); Rex Theater, 2 en 7.30 uur: De beste jaren van ons leven (14 jaar); Victoria Theater, 8 uur: De charge van de lichte brigade (14 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Moeders jongen (alle leeftijden). VRIJDAG Cinema Americain, 8 uur: Dolle Woens dag (alle leeftijden)Harmonie Theater, 8 uur: Vier in een Jeep (14 jr.)Rex Theater, 2.30, 7 en 9.30 uur: Het meisje onder de lantaarn (alle leeftijden) Victoria Theater, 8 uur: Abbott en Cos- tello op de universiteit (alle leeftijden). HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Donderdag 23 Aug. v.m. 7.48, n.m. 8.08. Vrijdag 24 Aug. v.m. 8.29, n.m. 8.53. HOOG EN LAAG WATER TE CAMPERDUIN Donderdag 23 Aug. hoog 7.538.13 en laag 1.53—2.19. Vrijdag 24 Aug. hoog 8.348.58; laag 2.34—3 01. Randers, dat de vorige competitie gedwongen was haar wedstrijden te spelen op één van de velden aan de Overdie, is er in geslaagd weer de beschikking te krijgen over haar oude veld in het Ooievaarsnest. De toestand waarin dit veld verkeerde liet echter veel te wensen over. Hierin moest verandering komen. Geheel met eigen krachten en onder de bezielende lei ding van de voorzitter is er elke avond aan gewerkt en de resultaten zijn niet uitgebleven. Een nieuw af wateringsysteem is aangelegd, een afrastering om het terrein, en sintel paden verschenen. Slechte stukken in het speeldveld werden verbeterd en de kleedkamers zijn van binnen en van buiten onderhanden genomen. Randers is nu in staat haar publiek naar behoren te ontvangen en dit dank zij de energie van een aantal mensen, die toonden wat zij voor hun vereniging voelden. Zondag opent Randers zijn poorten met een wedstrijd tegen de oude ri vaal R.K.A.F.C. De wedstrijden tussen beide verenigingen hebben altijd een bijzondere aantrekkingskracht gehad en wij twijfelen er niet aan of ook Zondagmiddag zal het de Randers niet aan belangstelling ontbreken. U begrijpt natuurlijk óók wel, dat elk cadeautje op U terug verdiend moet worden, in de prijs of kwa liteit! Daarom laten zoveel verstandige huisvrouwen zich niet afpraten van het merk, dat maar één „cadeau" kent: extra kwa liteit, bijzonder heerlijke smaak, van (Advertentie, Ing. Med.) De Meervoudige Kamer wees heden morgen een tussenvonnis in de zaak tegen de Limburger Willem V. die verleden jaar enige verzilverde voor werpen en kistjes sigaren had weg genomen uit een perceel aan de Noorderkade te Alkmaar. De officier van Justitie had Dinsdag twee jaar gevangenisstraf geëist, doch de recht bank meende dat men niet over vol doende gegevens, speciaal ten aan zien van de geestvermogens van ver dachte, beschikte om tot een veroor deling te komen. Men besloot daarom de zaak aan te houden tot de nodige rapporten zijn uitgebracht. G. Doeschot ter aarde besteld Vele honderden vrienden en kennis sen namen gisteren op de Algemene Begraafplaats afscheid van Gerard Doeschot, de jonge, sympathieke Aik- maarder die Zaterdag op zo tragische wijze door" een verkeersongeval om het leven kwam. De aula was tot aan de laatste plaats bezet en nog waren er tientallen die buiten moesten wachten. Ds. W. Wesseldijk sprak naar aan leiding van Psalm 139: Heere, Gij doorgrondt en kent mij. Gij bezet mij van achteren en van voren, en Gij zet uwe hand op mij. Ds. Wesseldijk zei- de dat het menselijk zou zijn de vuis ten te ballen en opstandig te vragen waarom dit plotseling heengaan ge beuren moest. Het zou menselijk zijn te spreken over het lot, het noodlot. Maar Psalm 139 spreekt over de hand van God. Door Hem moet men zich willen laten leiden. Men moet in alle stilte leren buigen voor God en voor het kruis van Christus. De vele honderden vrienden verge zelden wijlen de heer Doeschot daarna op zijn laatste tocht naar het graf, dat geheel verborgen ging onder een schat van bloemen. Franse esperantisten bezoeken de kaasmarkt Vijftig Franse esperantisten, die een week de gast zijn van hun geest verwanten in Zaandam, zullen mor gen een bezoek aan de kaasmarkt brengen. De Fransen, die om tien uur op het station arriveren, zullen wor den afgehaald door esperantisten uit Alkmaar en omgeving, die morgen als gastheren zullen optreden. In café Schuit te Koedijk wordt de ■Fransen 's avonds een gezelligie avond aangeboden. Burgerlijke Stand Geboren: Marianne, d. van A. Vroegop en E. P. van der Meer. Johannes, z. van G. B. van Vliet en C. Jaspers. Getrouwd: Thomas Stalilnga en Engel- berta Th. Degeling'. Comelis Kuiper en Anna A. Zandbergen. Hendrik I. J. Moras en Arentje S. Krijger. Overleden: Hendrik Staal, 66 jaar. (Ongecorrigeerd) De „Anglo-Iranian" heeft aan de ge hele staf (Britten, Voorindiërs en in- woners van Pakistan) in de Zuidper- zische olievelden en in de oliehaven Bandar Masjoer opdracht tot vertrek gegeven. Trumans speciale vertegenwoordiger Harriman is vandaag begonnen met het afleggen van afscheidsbezoeken. Hjj zal Vrijdag of Zaterdag uit Teheran vertrekken. Te Tokio was men Donderdag van mening dat het afbreken der wapen stilstandsbesprekingen in Korea ver. moedelijk definitief zal zijn. Het afbre. ken betekende voor Tokio een verras- sing. Een heropening der besprekingen te Kaesong wordt zeer onwaarschijn lijk geacht, hoewel men aanneemt, dat de communisten de deur voor toekom stige onderhandelingen niet geheel ge-1 sloten hebben. Een vertegenwoordiger der Zuid-, koreaanse regering gaf uiting aan zijn| opluchting over het afbreken der on derhandelingen. „Deze besprekingenl hadden slechts kunnen leiden tot een I compromis-oplossing, waardoor de ver- deling van Korea hlijvend zou zijn ge worden', zeide hij. Bekoksiooide inddenien" Uit een voorlopig rapport van de vijfde Amerikaanse luchtmachlgroep blijkt, dat zich in de nacht van Woens dag op Donderdag geen geallieerd vliegtuig boven het gebied van Kaesong heeft bevonden, terwijl ook geen be richten zijn binnengekomen van vlieg tuigen die hun koers hadden verloren of op andere wijze in moeilijkheden waren geraakt. „De radar-installaties der groep hebben aangetoond dat zich Woensdag, te 21.30 uur plaatselijke tijd, een vliegtuig boven het gebied ten Westen van Kaesong heeft bevonden, waarvan de identiteit niet kon worden vastgesteld", aldus het rapport. Uit Washington wordt gemeld, dat Amerikaanse autoriteiten Donderdag ochtend vroeg verklaarden'van rrcnng te zijn dat de communisten opzettelijk hebben besloten de wapenstilstandsbe sprekingen door middel van „bekok stoofde incidenten" te doen mislukken en dat de desbetreffende beslissing ver moedelijk door het Kremlin is ge nomen. Zij menen, dat de communisten be sloten een einde te maken aan de be sprekingen, toen bleek dat de Verenig de Naties niet zouden zwichten voor hun eis om bij een wapenstilstand de 38ste breedtegraad als militaire schei dingslijn te nemen. Gezien de successen van de voorgaande tweedaagse draverijen, heeft het bestuur van de paardensportvereniging „Vooruit" het aangedurfd op de twee eerste dagen van de Alkmaarse kermis courses te or ganiseren. Ook nu is de insch'ijving alles zins bevredigend, 150 paarden, zodat een felle strijd om de prijzen mag worden verwacht. Een bijzonderheid in het programma van Zaterdag is een draverij in series en Zondag zal men nogmaals kunnen genie ten van een monté-draverij en een course over 3.000 meter. Onze tips voor deze tweedaagse course luiden: Zaterdag: Draaimolenprijs: 1. Olympia S, 2. Opve- ger, 3. Oefening. Partout toonde vier we ken geleden een uitstekende tijd en zaï met Roel van Wieringen als pikeur als gevaarlijke outsider kunnen gelden Zweefmolenprijs: 1. Nanda O. 2. Nellie O., 3. Olivia Havilland. Mogelijk dat Nica of Oscar van entrainement Oosting hier voor een verrassing zullen 'zorgen. Scooterprijs: 1. Martina Spencer. 2 Leidstar, 3. Mary Reynolds. Outsider Ka pitein Bascom. Cake Walkprijs: 1. Menno Dynamic, 2. Nelson, 3. Nareiso G. Outsider Or de Ca- «indra. Achtbaan-prijs: 1. Petite Casindra, 2. Persimmon, 3. Paula BH. Outsider: Pretty Polly. Zondag: Vrolijk Rad-prijs: 1. Opveger, 2. Paul Spencer, 3. Oefening. Outsider: Patsy Po well. Kop van Jut-prijs: 1. Menno Dynamic 2. Nelson, 3. Mc Heny. Outsider: Karei Pluto. Turkse Rad-prijs: 1. Prérénice, 2. Olivia Havilland. 3. Osemorgan. Outsider: Nan da O. Caterpillar-prijs1. Our Bonni, 2. Men no Dynamic, 3. Oscar Major. Outsider: Martini Spencer. Grote Kermisprijs: 1. Nellie Gregor, 2 Lord Heny. 3. Olga Pluto. Outsider: JunG Vita. Hippodrome-prijs: 1. Kentucky King, 2 Guy Hanover. 3. Matador. Outsider* Meeske S. Caroussel-prijs: 1. Meerkol, 2. King Scott, 3. Sta] Wagenaar (Merel S of Lady Zora), Outsider: Nonnie M. De Castricumse Reddingbrigade en de EHBO hebben een grote strandoefening gehouden, waarbij voor de kunstmatige ademhaling de z.g. KA-methode werd toe gepast. De oefening werd o.a. bijgewoond door burgemeester C. F. Smeets, de wet houders P. de Vries en G. Meyer, de raadsleden, de heren J. Kaandorp, M. Veldt en Th. Berlee en de doktoren H. v. d. Werff en H. van Nievelt. Velen waren gisteravond naar het strand getogen om de oefening bij te wonen Bij de gebouwtjes van de CRB en de EHBO heerste een grote bedrijvigheid door de voorbereidingen voor de oefening, welke onder leiding stond van de heer J Kattestaart, commandant van de CRB. De oefening ging uit van de veronderstelling dat een plezierjachtje onder de kust op een mijn liep en door de explosie vijt drenkelingen ronddreven. De haspelploeg van de CRB rukt uit om de drenkelingen te redden. Eén der omstanders krijgt hier bij een klap van de slinger en even later raakt iemand met een been beklemd en breekt het. Tot overmaat van ramp krijgt één van de toeschouwers bij het zien van de drenkelingen een „shock". Te»* ongeveer zeven uur startte de boot van de CRB, welke moest fungeren als plezierjacht, bemand met twee flinke, roeiers en de vijf „drenkelingen" Onge veer half acht gebeurde de ramp en kwam de CRB in actie met de harpel ploeg. In korte tijd waren de aames en heren van de reddingploeg zwemmende met de lijn in de nabijheid van de dren kelingen. Ondanks dat de zee niet bijzon der rustig was, geiukte het hun d* dren kelingen tamelijk spoedig aan land te brengep. Daar was de EHBO present om de drenkelingen te helpen, nadat de EHBO-mensen tevoren reeds de twee an dere slachtoffers hadden behandeld. Hei kunstmatig ademhalen is hierbij gewoon lijk de grootste zorg. Past men gewoon lijk de Silvester-methode toe, ditmaal werd gebruik gemaakt van de KA-metho de van de Amerikaanse dokter Eve. Dit berust op de J.g. wipmachine. een nogal ingewikkeld systeem, waarmede zeker succes te bereiken kan zijn. Deze oefening heeft geleerd, dat met samenwerking tussen EHBO en CRB veel BEURS MIDDENMEER MIDDENMER. Beurs: Wintergerst 27.50—28; Zomergerst 2829. Rogge 28 —28.75; Capucijners 50—60; Groene erwten 35—38; Koolzaad 49—60; Kar wijzaad 5671: Pootaardappelen 28/35 1730 en 35/45 1225; Consumptie aardappelen 8.20- -9.80: Wit hooi 8590: Rode klaverhooi 8085: Lucernehnni 9095; Gerststro geperst 37.5040; Tarwestro geperst 40—45. goeds te bereiken is. Na afloop kwamen de medewerkenden en autoriteiten in het CRB-gebouw bijeen, waar het technische gedeelte van de oefening werd bespro ken. Slachtoffer van ongeval overleden Het vijfjarig zoontje van de familie K., dat Maandagavond bij het ongeval op de Dorpsstraat ernstig werd gewond, is in het St. Elisabethziekenhuis te Alkmaar overleden. MARKTO VERZICHT Ondanks een flinke aanvoer sperciebo- nen, de z.g. „dubbele", waren de prijzen zeer goed. Er werd van 0,360,51 per kg genoteerd. Ook de andere bonensoorten, zoals snij-, tros- en pronkbonen, vonden grif kopers. De andijvie, die van 0.08 0,lff*'/o per kg opbracht, begint de sla te vervangen. Verdere noteringen waren: spinazie 2528, uien 17, bloemkool 2270, komkommers 815. bospeen 32—38, was- peen 29":/2, tomaten 4451, aardappelen 7 cent en bramen 2,10 per mand. MARKTBERICHTEN ALKMAARSE EXPORTVEILING. 22 Augustus 1951. Aardappelen fl11,50; slabonen 3250; stamsnij bonen 2035: pronksnij bonen 12—26; komkommers 8-16; tomaten A 40—68, bonken 20—36; stoksnij- bonen 4057; bloemkool I A 5057, I 35— 48, II 1230; rode kool 49, Savoyekool 911: groene kool 7—11,50; spinazie 22 46; sla 211; postelein 414; andijvie 5—8: rabarber 4—6; bieten 4—11; waspeen 3642; uien 411; soepgroenten 69: pe terselie 46; Yellow Transparante 2615: perziken 4—23; meloen 19—46; druiven, Frankenthaler 1,251,42. NOORDERMARKTBOND, 23 Aug. - 48.000 kg aardappelen: Eerstelingen 10.30-12.30, glove 9,60-10,80, drielingen 9-9,30, kriel 3,80—4, Bevelanders 8, Koopmans bl'auwe 8,40-8,80. Eigenheimers 7,90—9,40, blauwe Eigenheimers 7,10-8,60, Doré 12.40. Bintjes kg grove uien 12,40; 1900 kg zilvernep 52; kg grove uien 12,40; 1900 kg zilvemep 52 en zilverdrielingen 24; 2200 kg bicten 7,30- 7,70; 20.000 kg rode kool 39,20; 10.000 kg gele kool 6,50-13,30; 120.000 kg witte kool 4—9,20; 20.000 kg slabonen 39—50. LANGEDIJKER GROENTENCENRALE, 23 Aug. 20,000 kg aardappelen: Eerstelin gen 11,60, Doré 11,60, blanke Eigenheimers 9,60—10,30, blauwe Eigenheimers 7,90—8,80 en Bintjes 9,30; 45.000 kg rode kool A 4- 8,10; 18.000 kg gele kool A 8,40—13,80; 30.000 kg witte kool 4,30-9,70; 1200 kg groene kool 4,30-15.40; 3000 kg uien 11,20- 12.60; 200 kg bieten A 8,90; 400 kg tomaten A 57 en B 50; 4500 kg slabonen 39,40— 50; 250 stuks bloemkool A 1 48,30-62,50. WARMENHUIZEN, 23 Aug. - 34.800 kg aardappelen: Schotse muizen 11.10-11,20, E.genheimers 7.70 11.10. Meerlanden 8,70- 9,40, Dorré 10,90 en Bintjes 7,70-8,40; 2590 kg slabonen 31,40 48,60; 2800 kg rode kool 6,50; 10.200 kg gele kool 9,20—10,60. Eindelijk is dan voor een ligers in Korea de tjjd aang gaan genieten. Eindelijk een; met de gedachte dat je niet granaten en luid gillende eerste vijftig Nederlandse jt militairen is afkomstig uit Li gisteren het een en ander ove „Meer dan honderdtachi hebben we aan „de lijn" gezeten", aldus Van Dieren, ste ruk die wij maakten maanden aan één stuk. Die t; wij grotendeels op noodr boontjes met tomatensaus, t begin wel goed smaakten, we later niet meer konden zi< enigszins mogelijk was, ki eten uit de Amerikaanse k dat was heel goed". Hoe de stemming onder i landse mannen was? Oh, ee kend, maar later werd het minder. Het duurde ook zo lang en geen nacht kon je i pen. Er werden per nacht 28.000 granaten over ons he vijand afgevuurd en eens i er zelfs 40.000. Maar ja, ook je ten slotte aan. Kleine i De vijand valt het liefst om ongeveer twaalf uur aan telde Van Dieren. Dan ware: minste veilig voor onze ja voorkeur sluipen zij heel zac bij tot vlak voor de stellinger ginnen zij in het wilde weg ten, met handgranaten te i luidkeels te gillen. Daarmee zij de verbonden legers schr jagen en bij jonge Amerika; pen, die nog nooit eerder i deden, gelukte dat ook wel „De Chinezen staan anc Gistermorgen is een groot gede aan de heer J. Heeringa te Noord toebehorende hooiberg, bevattende bunders hooi, verbrand. Om ongeveer II uur glstermorge aan de Westdijk te Noord-Scharwoi P. Verbrug en Job. Mol, juist op dat de vlam uit de kap sloeg. D die ondercommandant van de vrijw weer afd. Noord-Scharwoude is, s dellijk alarm, zodat binnen zeer V brandweer van Noord-Scharwoude plaatse was. Door de grote hitte ruiten van dé nabijgelegen scbu voorafgaande weken was reeds malen in de hooiberg g'estoken dat er uitgehaald was, was in opgeslagen. Door de trekking va hooi vlam, maar door kordaat o. de brandweer kon de schuur toch houden. Een groot gedeelte van de ho echter verloren. Verzekering dekt de schade. Stalen platen vielei spelende kinderi Gistermorgen waren enige kind Oosterstraat aan het spelen in de de fa. Henselmans te Noord-Schar op een gegeven ogenblik enige platen weggleden en over de kinc Het mag als een wonder worden dat op de grond enige autohandel de stoot opvingen. Na enige angstige ogenblikken kmderen uit hun benarde positie vrrijd. Hoewel de kinderen wel 1« opgelopen en medische hulp nog roepen, liepen ze gelukkig' geen i wondigen op. De aanvoeren van consumpti len zijn verder afnemend. Daar prijs, vooral van de Eigenhein eens dalend. De afgelopen we practisch geen Eigenheimers n de 10 cent afgedrukt. In de ni< lag de middenprijs van de Blai heimers ongeveer op 9 cent, gr soorten noteerden ongeveer ééi kg hoger, meest op vraag ne Restanten Eersteling zijn zeer kunnen meestal gemakkelijk IS ken. Voor witte kool is de koopli rijk toegenomen, waarbij tot n wordt betarld. Er bestaat morr goede vraag uit Duitsland, nieti de het zeer hoge invoerrecht, dagen worden 10 tot 15 wagoi product verladen. Voor gele 1 situatie hetzelfde, waarbij de wat hoger ligt. Voor 12 tot 15 i deze soort vlot verkocht. De zijn echter niet zo groot als kool. De rode kool blijft het s Wanneer Engeland niet aan d< voor grote kool, blijft de B-k 2 kg, meestal staan. Toch kun: tjes kleingoed nog wel een aa maken, waarbij soms tot 10 ce wordt. De handel in slabonen blijfl middenprijs lag in de nieuwe u de 40 cent. Vooral de veiling scharwoude, die een grote boi heeft, kon een hoog prijsnivea ven. Bieten worden nog steeds verkocht voor omstreeks 8 cei Zilvernep, alleen van betekenis scharwoude, bleef eveneens vraagd. De nep noteerde steeds 40 cent. Bloemkool is zeer s> duur. A I maakte tussen de 50 per stuk. de A II 25 tot 45. Te Langendijk werden de eerste van het vroege aardappelland wat een teken is dat de bloemfc ren wel gauw wat zullen toene De potersveiling te Broek o dijk kon niet doorgaan wegens aanvoer. De verwachting dat door de goede prijzen van de v wel zouden aanbieden is niet t Het schijnt, dat, nu een prijssti; is zich te ontwikkelen, men he* wil aanzien.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2