Herhalingsoefeningen doen snel het „burgervernisje" verdwijnen Krachtmeting begint vandaag „De hap van Jan" weer compleet Geur van strozakken en zweetvoeten De erenaam van een wonderlijk leger Nederland informeert in Djakarta Deskundigen zijn welkom Beantwoordde Stalin zelf de brief van Morrison Dalend gebruik van drank- Huisvrouwelijk protest tegen huidige kolenprijs Tsjechoslowaaks protest bij Engeland Distributie van katoen niet noodzakelijk Mislukte recordpoging van Reiff op de 5000 m. Spelers willen niet van trainer veranderen Jesse Owens voor de tweede maal in Berlijn Japanezen en Duitsers mogen weer roeien Bespreking te Kaesong afgebroken DONDERDAG 23 AUGUSTUS 19Sl weer tot „Het Nederlandse Leger" te maken, en voor dit wonderlijke stel militairen, dat geduldig, maar niet brandend van enthousiasme de kazer nes weer bevolkt, is dat waarschijnlijk maar het beste. Erenaam. Het zou ook zeer moeilijk zijn de oud-Indonesie-soldaten weer in het keurslijf van een recrutenopleiding te wringen. Me ziet het belang of het nut van bepaalde vervelende bijkom stigheden van het militaire bestaan wel in, doch een model-strijdmacht zal men van „Het Leger van Jan", wel ke naam volgens wijlen generaal Spoor de Nederlandse soldaat allevi maar tot eer strekte, niet kunnen maken. Hoe wel sergeant Jansen volgens de boek jes, de bijbladen en wijzigingen met „sergeant" dient te worden aangespro ken, zal hij voor zijn peloton altijd „Rooie" blijven heten en aldus worden aangesprok-n. Zegt het reglement, dat de soldaat door zijn houding de supe- (Van een onzer verslaggevers). Maandag is het kader van verschillende onderdelen, die in de toekomst te zamen de Nederlandse bijdrage aan het Westeuropese leger zullen vormen, voor herhalingsoefeningen opgekomen. Tientallen treinen, door het gehele land waren weer bevolkt met de dragers van het „sambalkruis", het ereteken voor Orde en Vrede. Vele treinreizigers hebben daardoor Maandag de schrik van hun leven gekregen, als op het een of andere landelijke stationnetje de gestalte van een wachtend militair zichtbaar werd en er dan uit de trein een voorwereldlijk gekrijs opsteeg. „Daar hei je werempel Willem! Ouwe nasislikker, kom derin!" En als de betreffende militair zich met zijn leverworstvormige plunjezak in een coupé had gewurmd, kon men zich in de trein SurabajaKediri wanen, zoveel Maleis, Javaans en uitdrukkingen waarvan alleen soldaten de betekenis begrij pen vervullen dan de lucht. Daar zit keurig op zijn plunjezak de heer Vermolen, in het burgerleven een waardig zoon van zijn vader, die een grote kaaszaak in Delft exploiteert. Gelukkig zien de klanten van Vader Vermolen de jongeman niet en horen zij niet de verhalen, die deze over zijn burgerbaantje ten beste geeft. Over het algemeen waren alle mili tairen, die voor herhalingsoefeningen werden opgeroepen reeds een jaar of langer thuis. Het maatschappelijke ver nisje deed hun gelaten reeds waardig glimmen, ze gooiden geen peukjes meer op de grond, verschenen niet meer in pyama aan tafel; kortom ze waren door hun omgeving reeds als burger onder de burgers geaccepteerd. Maar hier, in de treinen, en vooral straks in de kazernes, wordt het nette vernisje in één slag weggevaagd en zijn ze weer „ouwe sobats" uit die wonderlijke „Hap van Jan", zoals de verzameling militairen wordt ge noemd, die eertijds in Indonesië heeft dienst gedaan. Inderdaad, het is een wonderlijk le ger, als men ze zo in het min of meer gestreken battle-dress bijeen ziet. Daar zit Kroon, een bediende op een grote bank in Amsterdam. Hij zit wat stil te staren en schijnt die hele herha ling maar een slecht geslaagde grap te vinden. Zijn geziqjit illustreert zeer duistere gedachten, die kennelijk dwalen tussen „terugrijden", of; „door gaan en het met gelatenheid opvatten Een gesprek. Een buurman-treinreiziger, niet voor herhaling op reis, en waarschijnlijk nimmer drager van 's Konings wapen rok merkt op: „Ze hebben jullie weer mooi te pakken! Ben je net thuis uit Indie; heb je net weer een baan, of daar komen ze met dit gijntje, dat bo vendien wel geen enkel resultaat zal hebben Maar dan stuift diezelfde Kroon woest op en zegt: „U weet er bitter weinig van, meneer! Dat 't geen gijntje is om zes weken lang in het bruine pakkie te lopen, hoeft u ons niet te vertellen. Maar dat 't nodig is, weet ik wel zeker. En het resultaat hoeft u niet te beoordelen Kroon's maten schrikken er zelfs een beetje van. Maar dan ratelen de gesprekken weer ver der. Over de bootreis, over het werk aa de demobilisatie, veel over Indic, over het meisje waarmee het uitraakte of waarmee men juist in het huwelijk trad. Dan zijn er natuurlijk de voor spellingen over hetgeen er te wachten staat. „Ouwe hap". De werkelijkheid is altijd anders dan men voorspelt. Men verwachtte een vernieuwde vorm van de oude kazerne geest, met oppermachtige korporaals, die je vragen wie er piano kan spe len, om dan de hoopvolle candidaten voor het onderdeelsorkestje, het ka zerneplein te laten aanvegen. Men dacht aan schreeuwende sergeant majoors, die voor burgers zo vermake lijk schijnen, maar die een goed soldaat erger vreest dan een tot de tanden bewapend vijandelijk bataljon. Niets van dit alles. De kazerne, waar met vele anderen ook uw verslaggever belandde, zag er betrekkelijk onver schillig uit. Op het plein was een groep recruten aan het exerceren, een kapi tein knikte gemoedelijk naar de troep nieuw aangekomenen en een behulp zame sergeant wees de weg naar het hokje van de wachtcommandant, waar iedereen vriend of vijand die het kazerneterrein betreedt, ten slotte be landt. Op een heel gezellige manier werd men attent gemaakt op de aanwezig heid van een kapitein en drie luite nants, die met de registratie waren belast. De kapitein vroeg zijn cliënten naar de naam, het oorspronkelijke on derdeel en de soort van opleiding, waarna hij verwees naar een der drie secondanten, die merkwaardigerwijs precies hetzelfde moesten vragen „Nou begin ik me thuis te voelen", zei een Amsterdammer. „Dat is weer echt de ouwe hap! Waarom gemakke lijk als het moeilijk kan?" Maar toch wist diezelfde Amsterdammer nog zo iets als een militaire groet te fabrice ren. Vertrouwde geuren Met hoeveel geestdrift een ex-Indie soldaat zich ook in het burgerleven kan hebben gestort, toch heeft de geur van strozakken, zwarte koffie, zweet voeten en leerwerk niets vreemds. Men ziet het aan de gedragingen van de mensen. Alsof ze eerst gisteren hun gammele benteng in Djepok of Ban- joewangi hadden verlaten, zo handig worden er weer waslijntjes gespannen, zo gauw hebben ze de kok gevonden en zo verbluffend vanzelfsprekend zitten ze in de cantine bij de piano te zingen van: „Stoere vissers komme nooit weerom!" En, hoewel het op een eerste dag Zeer moeilijk is een voorspelling te doen, uit veel dingen blijkt, dat men niet van plan is het „Leger van Jan" rioriteit van zijn meerdere moet erken nen, die gezellige dikke adjudant, met wie de troep twee jaar lang is opge trokken, heet nog steeds „Stip", en geen mens moet verwonderd kijken, als er een halve sectie op het bed van bedoelde onder-officier ligt, luisterend naar zijn altijd leuk en toch nette bak ken. En er is zoveel te vertellen sinds de tijd, dat men in Nederland aan wal stapte. Daar zijn de reeds klassieke verhalen over een ex-korporaal, chef in het filiaal van een grote Neder landse fabriek. Deze korporaal kreeg op een gegeven dag de sollicitatie bin nen van zijn vroegere pelotonscomman dant, die nu niet bepaald populair was in zijn troep Geen resumé Op de binnenplaats rijdt men om beurten mee op de motorfiets van een sergeant, die deze van zijn demobili satiebonus kocht. Het schijnt soms wel alsof er slechts enkele dagen zijn ver streken sinds de tijd, dat men samen op wacht zat, patrouille liep of bij „De Chinees" zat te eten. Oude vriend schappen worden weer aangeknoopt. Soms schijnt het alsof reeds lopende gesprekk-:., zonder enig resumé, wor den voortgezet. Men behoeft elkaar ook eigenlijk weinig in herinnering te brengen. In de lange, lege uren in Indonesië wist men vaak niet beter te doen, dan elkaar uitvoerig te vertellen van zijn persoonlijke leven. Het kan voorko men, dat twee ex-militairen, die elkaar in de burgermaatschappij ontmoeten, wat onwennig staan, omdat men voor de normale manier van omgang wat te veel van elkander af weet. Doch hier, in hetzelfde pak, dezelfde om standigheden, zijn die bezwaren er niet. Want „Het Leger van Jan" is weer op de been. Naar de rede van Sukarno De Nederlandse regering heeft na dere inlichtingen gevraagd aan de rege ring van Indonesië naar aanleiding van de uit de persverslagen bekend gewor den rede van president Sukarno op 17 Augustus j.l. Dit is uiteraard van belang in verband met de aanvang dei- besprekingen, die prof. Supomo wenst. Waakse minister: De Iraakse minister van verkeer, de heer Dhia Ja'Afar, heeft na zich in Ne derland op de hoogte te hebben gesteld van radio, televisie, spoor- en water wegen, havenwerken en scheepsbouw, de terugreis naar zijn land aanvaard. Hij toonde zich zeer geestdriftig over de methode, waarmee Nederland de verzilting van de landbouwgronden be strijdt, een probleem, dat ook voor Irak zeer urgent is. De heer Ja'Afar zei, dat de Iraakse regering de aankoop van nieuw baggermaterieel voor havens en rivieren overweegt. „Deskundigen op allerlei terrein zijn voor de ontwikke ling van Irak welkom en nodig. Wij kunnen eerlijke hulp goed gebruiken",- aldus de minister. Alexander Kerensky, de eerste pre mier van de Russische republiek van 1917, die z.ch thans in München be vindt, heeft gisteren verklaard over illichtingen te beschikken, volgens welke Stalin zelf het antwoord op de brief van de Britse minister van bui tenlandse zaken Herbert Morrison in de „Prawda" heeft geschreven. Ke rensky was ervan overtuigd, dat hij het artikel op zijn minst had geredigeerd. Dievenbende van jongens te Nijmegen ontmaskerd De politie heeft deze week te Nij megen een jeugdige dievenbende in het nijverheidscentrum van West-Nijmegen ontmaskerd. Uit allerlei gebouwen, woonhuizen, clubtenten, kiosken enz werden bij herhaling geld, snuisterijen, kleding en snoeperijen gestolen. Ook looddiefstallen werden gepleegd. Ten slotte wist de Nijmeegse recherche een paar jongens op heterdaad te betrap pen, Het waren jongelui van 16 tot en 20 jaar uit West-Nijmegen. De hele troep is inmiddels voor de officier va» Justitie te Arnhem geleid en na ver hoor naar Nijmegen teruggebracht, waar zij in verzekerde bewaring blijft. Men verwacht nog meer aanhoudingen. Bondsregering wijzigt1 haar poiitieplannen De Westduitse bondsregering zal haar plannen, om een centraal-geleide mobiele politiemacht van 10.000 man te vormen, laten varen. De bezwaren tegen het plan zijn te groot. Inplaats hiervan zal de sterkte van de grens wacht worden verdubbeld. Deze telt thans tienduizend man. Het bondspar- lement moet deze uitbreiding van de politie nog goedkeuren. PUBLIEK VERWACHT VAN ACCIJNSVERHOGING: Er is uitvoerig over gesproken en geschreven, wat de invloed zou zijn van de verhoging van de accijns op het verbruik van sterke drank. Er zijn er die menen dat er minder, anderen echter dat er door die accijnsver hoging meer sterke drank gedronken zal worden. Het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie heeft onlangs aan vele mannen en vrouwen uit alle lagen van de bevolking en over het ge hele land verspreid de volgende vraag gesteld: „Onlangs is de prijs van veel sterke drank verhoogd. Wat is uw oor deel: zal dat tot gevolg hebben dat er meer, minder of evenveel sterke drank gedronken zal worden in ons land?" De resultaten zijn: er zal meer sterke drank gedronken worden 3 er zal minder sterke drank gedronken worden 42 er zal evenveel sterke drank gedronken worden 48 geen oordeel 7 Ongeveer de helft van het publiek meent, dat de Accijnsverhoging wei nig invloed zal hebben op het verbruik van sterke drank. Daarentegen menen ruim vier op de tien ondervraagden, dat het drankverbruik zal af nemen. Slechts 3 gelooft, dat de accijnsverhoging het drankverbruik zal stimuleren. Burgemeester was niet thuis In Amsterdam hebben gistermorgen honderd huisvrouwen geprotesteerd te gen de hoge kolenprijzen, door met borden langs het stadhuis te defileren. Een deputatie, die om een onderhoud had verzocht met de burgemeester, kreeg te horen, dat de eerste burger van de stad niet aanwezig was en dat zij zich schriftelijk met hem in verbin ding kon stellen. Tsjechoslowakije heeft bij Engeland geprotesteerd tegen het Britse besluit, vervat in een nota aan Tsjechoslowa kije van één December 1950. om zich niet meer verplicht te achten een vreemdeling uit te leveren op grond van „onvoldoend bewezen schuld". En geland wordt er van beschuldigd de overeenkomst op de vervolging en be straffing van oorlogsmisdadigers te hebben geschonden door genoemd be sluit. Oorlogsmisdadigers waren in 1951 even goed misdadigers als ten tijde van hun misdaad. Op de internationale grondstoffen- conferentie te Washington is gisteren bekend gemaakt, dat er geen speciale internationale maatregelen nodig zijn om de aanvoer van katoen onder de vrije naties te distribueren. In het on langs gepubliceerde officiële katoen rapport van de Ver. Staten wordt de oogst geraamd op 17.266.000 balen van 500 Engelse ponden bruto gewicht. Het vorige seizoen bedroeg de oogst slechts 10.012.000 balen. PERON STELT ZICH HERKIESBAAR President Perón heeft Woensdag op een bijeenkomst van naar schatting 700.000 arbeiders meegedeeld, dat hij zich herkiesbaar zal stellen bij de so- mende presidentsverkiezingen. Dinsdagavond kwamen op Schiphol de eerste Korea-vrijwilligcrs aan, die na ruim een jaar dienst in het legioen van de Ver. Naties, wer den afgelost. Deze tcxtwlvakman weet hst precies. Alkalivry betekent vooral niet: Geschikt voor alles en nog wat. Veilig wast V indien speciaal alkalivrij wast. Speciaal alkalivrij voor wol is Echfalon en speciaal alkalivrij voor tijde is Vivalon. (Advertentie, Ing. Med.) ONBEKEND VLIEGTUIG IN ZEE GESTORT Een Britse treiler heeft gemeld, dat gistermiddag ten zuiden van het licht schip Humber een onbekend vliegtuig in zee is gestort. Het toestel was ver moedelijk een bommenwerper. De trei ler heeft de zee in de omgeving afge zocht, doch geen wrakstukkdft of over levenden aangetroffen. Kerensky heeft weinig succes in Duitsland Alexander Kerensky, de eerste pre mier van de Russische republiek in 1917, die, met zijn bewind, door de Bolsjewisten is verjaagd, heeft weinig succes met de door hem te Stuttgart opgerichte „R^ad vóór de bevrijding der Russische volken". De Russische uitgewekenen in West-Duitsland verwij ten hem zijn slappe houding tijdens de October-revolutie. „Hij beloofde alles en verried iedereen", zeggen zij. „Ten tijde van de Russische revolutie ont vluchtte hij, als rode kruiszuster ver momd, uit het winterpaleis van St. Pe tersburg". Europeese Roeikampioenschappen Te Macon leg. men de laatste hand aan de voorbereidingen voor de Euro pese Roeikampioenschappen, die Don derdag, Vrijdag, Zaterdag en Zondag worden gehouden. De stad is met vlag gen versierd en de hotels en pensions zijn bij lange na niet toereikend om de duizenden bezoekers te herbergen. Tal van scholen zijn als logeergelegenheden ingericht, maar vele gasten zullen in de omgeving van Macon onderdak moe ten zoeken. De loting, welke gistermorgen tijdens het FISA-congres is gehouden, had tot resultaat dat Nederland voor de vier met stuurman uitkomt in de tweede heat, met Belgie, Italië en Frankrijk. Voor het skif-nummer roeit Van Mes dag met een Zweed, een Fransman en een Brit in de eerste heat. In het num mer vier zonder stuurman ontmoet Nederland Noorwegen en Frankrijk in de derde heat. Ten slotte roeit de acht van Laga in de tweede heat tegen een Deense en een Zuidslavische ploeg. Er zijn drie heats in elk van deze num mers. De winnaars van de heats komen in de halve finales, de anderen komen in de repechage. De roeibaan te Macon is naar de me ning van de deelnemers zeer goed Door de grote breedte en diepte is het water snel terwijl er bovendien een, zij het zeer lichte, stroming in de rich ting van de finish aahwezig is. Een baan dus, welke is voorbestemd voor het maken van recordtijden. De baan heeft echter ook enkele bezwaren. De oevers van de Saone zijn ter plaatse n.l. zeer grillig en het zal daarom voor on gestuurde boten niet eenvoudig zijn goed baan te houden. Men mist hier, DE ENGELSE LEAGUE De uitslagen van de gisteren gespeel de leaguewedstrijden luiden: Bolton WanderersNewcastle United 00. Chelsea—Arsenal 1—3, Huddersfield TownManchester City 51, Manches ter UnitedMiddlesbrough 42 Ports mouthBlackpool 13, Preston North EndCharlton Athletic 30, Wolver hampton WanderersDerby County 1—2. wat bijvoorbeeld de Bosbaan zo prach tig heeft, de mogelijkheid zich naar de oever te richten. Men is echter doende de baan met op gelijke afstand ge plaatste staketsels af te bakeren, zodat alles waarschijnlijk nog wel erg zal meevallen. Voor het laatst hebben de Nederlandse meisjes gisteren trainings- baantjes getrokken. En vooral de acht van het Spaarne, gecoached door Stock- mann, zette er een flinke vaart in. Het is het hopen, dat de ploeg Donderdag dezelfde vorm vertoont als die waarin zij de laatste dagen verkeert. Wanneer dan ook de zenuwen in bedwang wor den gehouden zal de Haarlemse acht een stevig nummertje meeblazen in het kwartet met Engeland en twee Fran se ploegen. De Olympische kampioen Gaston Reiff slaagde er te Gaevle in Zweden niet in het wereldrecord op de 5000 meter van Gunder Haegg te verbeteren. Zijn tijd was 14 min. 18.6 sec. Het we reldrecord bedraagt 13 min. 58.2 sec. Tijdens deze poging verbeterde Reiff echter wel het Belgisch record op de 3 nïijL Moeilijkheden bij Heerenveen Naar wij vernemen, heeft het be stuur van Heerenveen als trainer in dienst genomen de Engelsman Robert Kelly, die de laatste jaren in Zwitser land werkzaam was. Het contract met trainer P. van der Munnik loopt per 1 Juli 1952 af, zodat de Noordelijke kampioensploeg dit seizoen de beschik king krijgt over twee bekwame oefen- meesters. Na afloop van zijn contract vertrekt Van der Munnik. Een deel van de eerste-elftallers schijnt zich echter niet bij deze gang van zaken te willen neerleggen. Er wordt druk vergaderd in lieerenveen om de moeilijkheden, zeer onwelkom zo vlak voor het nieu we en zware seizoen, op te lossen. Na afloop van een basketbal- demonstratiewedstrijd in West-Ber- lijn heeft Jesse Owens, die in 1936 tijdens de Olympische Spelen zulke fenomenale prestaties boek te een toespraak tot het publiek gehouden. Jesse Owens roemde de sportiviteit van de Duitse athle- ten tijdens die Spelen. De Ameri kaan sprak deze woorden nadat burgemeester dr. Walter Schrei- ber hem de hand had geschud, zeggend dat deze handdruk in de plaats kwam van de in 1936 door Hitier geweigerde. Tijdens de Berlijnse Spelen genoten namelijk alle winnaars van gouden medailles „de eer", dat zij gelukwensen en een handdruk van Hitler in ont vangst hadden mogen nemen. Op grond van „rassenoverwegingen" wenste hij Owens destijds niet te ontvangen. Het congres van de internationale roeifederatie heeft met 24 stemmen voor, 12 tegen en 9 blanco besloten Ja pan als buitengewoon lid tot de FISA toe te laten. Ook West-Duitsland werd als buitengewoon lid geaccepteerd, met 29 stemmen voor, 13 tegen en 3 blanco Nederland stemde in beide gevallen te gen omdat, naar de afgevaardigde van de Nederlandse roeibond mr. H. Brum uiteenzette, zijn bond de tijd nog niet gekomen acht weer met Japan en Duitsland, die het Nederlandse volk in een nabij verleden ontzettend veel leed hadden berokkend, in één sport organisatie samen te werken. Finse voetbalteams spelen twee wedstrijden in Nederland Behalve tegen Nederland, Zaterdag. 27 October in het Feyenoord Stadion te Rotterdam, speelt het Finse nationa le elftal nog een tweede officiële lan- dënwedstrijd tijdens zijn verblijf in West-Europa, en wel op Zondag 4 Nov. tegen Luxemburg in de hoofdstad van het Groot Hertogdom. Tussentijds komt een Fins team onder de naam „Helsin ki" op Woensdag 31 October in het Olympisch Stadion te Amsterdam _ut tegen een Nederlands B-elftal. SCHIPPER SLOEG EEN ZEEMAN NEER Tragische afloop van een vechtpartij te Rotterdam Gisteravond is op de Binnenweg te Rotterdam een vechtpartij op bijna tragische wijze geëindigd. De 24-jarige Nederlandse zeeman J. B., had met zijn broer enige café's be zocht. Ze kregen het aan de stok met enige burgers. Het conflict liep zo hoog, dat een vechtpartij ontstond. Toevallig passeerde de 44-jarige schip per J. van der N.. deze zag ineens J. B. met opgeheven vuist op zich toelo pen, hem de vraag stellend: „Moet je soms ook wat?". De passerende schip per, die zich bedreigd voelde, diende hierop van antwoord met een klap op de linkerwang van de zeeman. Die kwam zo hevig aan, dat B. ineenzakte. Hij bleek een schedelbasisfractuur te hebben opgelopen. De schipper is in arrest gesteld. Russen weigeren teruggave van 670 marineschepen De Sowjet-Unie heeft opnieuw ge weigerd 670 kleine marinevaartuigen, die haar in de oorlog krachtens de Leen- en Pachtovereenkomst werden gezonden, terug te geven. Volgens Rus land hebben de Ver. Staten er in toege stemd, de schepen aan de Sowjet-Unie te verkopen. Wel hebben de Russische onderhandelaars Dinsdag op een bij eenkomst te Washington zich bereid verklaard, hun aanbod van 240 mil- lioen dollar ter vereffening van ae Russische schuld te verhogen. Verder werd beloofd, dat de Sowjet-Unie twee ijsbrekers zou terucgeven. Chinese generaal op valse gronden ontslagen? Kolonel Hsiang, een Chinees nationa listisch officier te Washington, heeft de tegen generaal Mao Pang Tsjoe, plaats vervangend opperbevelhebber van de Chnese nationalistische luchtmacht, die Dinsdag door de regering op Formosa is ontslagen, uitgebrachte beschuldi gingen van het niet nakomen van be velen vals genoemd. Hij zeide, dat functionarissen op Formosa deze be schuldigingen ingang hadden doen vin den als represaillemaatregel, daar gene raal Mao aan de Chinese regering rap porten had gezonden, dat zij misbruik maakten van overheidsfondsen. Deze rapporten waren volgens kolonel Hsiang geheel overeenkomstig de wer kelijkheid. Een Nederlander en twee Indonesiërs vermoord De 37-jarige G. E. Plas, employé van de theeonderneming Kiarapajung in het Noord-Tjiandjurse, en twee Indo nesiërs zijn vermoord, toen zij met 70.000 rupiahs per vrachtauto van Tjiandjur naar Kulon reden. De vracht auto werd uitgebrand teruggevonden. (Vervolg van pag. 1) De beslissing van de communisten was overigens de afsluiting van een reeks van klachten, waarin de ver bondenen werden beschuldigd van herhaalde schending van de neutrali teit van het gebied van Kaesong. Kort voordat de besprekingen werden afge broken, verzond admiraal Joy, het hoofd der V.N.-delegatie, een brief aan generaal Nam II, de leider der communistische afgevaardigden. Hier. in bestreed hij de juistheid der be schuldiging, dat de verbondenen de laatste dagen enige malen de neutra liteit van Kaesong zouden hebben ge schonden. Zo werd ten aanzien van een schietpartij te Songgongni, waarbij een Chinees werd gedood en een ge wond, opgemerkt, dat hierbij geen sol daten van de V.N. betrokken waren. Schuldigen waren leden van een groep partisanen, die reeds geruime tijd bin nen de neutrale zóne opereert. Voorts werd ontkend, dat manschappen van de V.N. bij Panmoendjom de neutrale zóne hadden geschonden. Op een klacht van Nam II, dat een voertuig van de communisten door een luchtaanval was getroffen werd geantwoord, dat geen onschendbaarheid kon worden toege kend. wanneer de V.N. niet van tevo ren waren ingelicht over het tijdstip en de route van de tocht. Admiraal Joy had nog opgemerkt, dat hij een gemeenschappelijke contro lecommissie had voorgesteld voor de handhaving van de neutraliteit van Kaesong, doch dat dit voorstel d«or de Noordelijken was afgewezen.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 5