Nederland wil import uit Belgie en Luxemburg beperken Windhoos en zondvloed vernielden het feestkleed van Wijde Wormer KxPit B&iteJfc Wij kunnen vrij zijn van vrees, als allen zich inspannen Verdere ontvoogding van de Westduitse industrie Vrijdag 31 Aug. 1951 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN tl 48e Jaargang No. 205 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Doch stuit op Belgisch verzet Nieuwe bijeenkomst in omgeving van Breda iiiiiiüi!iiHni)Riii[iiiiiiiiiiiiiiiiniiiHHii!iittntniniiffuiiiHiiiHiniuuui8«miiHiiiHtiiitaiJMimii Roeibootje sloeg om Man en jongen voor Staveren verdronken Egypte hoopt op Russische steun Een afzonderlijk vredesverdrag tussen Japan en Nationalistisch China Zuster Koopman weer naar Korea Atoomduikboot met een reusachtige actieradius Kracht der V.S. in Korea toegenomen Schimmel oorzaak van broodvergiftiging Acht kinderen onder ruïnes van een vallende feestieni Hond redde 4-jarige in de sloot gewaaide kleuter IIIl!!!llllllll[!lllllllinilllllllliil!llll!!llininimilHlllljj|jiHlllljlfltlflllHI!Ulltil!lllllHI)niRfflWm Staking bij Breedband wordt voortgezet Het Duitse vermogen in het buitenland Goedkopere zeep Verblijf van Burgess en Maclean onbekend Verbinding Noord-Korea Wladiwostok verbroken BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel 3320 Postgiro 187294 Redactie: Achterdam 20, Tel. 5541 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAARSCHÏ COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. man. Familieberichten 20 ct p.m.m. Vraag en Aanbod alleen 2e bands goederen» tot 15 woor den 1.-. elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling. f 1.72 p. mnd., f 5.15 per kwartaal, plus incassokosten. Beneluxconferentie wordt Zaterdag voortgezet (")P de gisteren te Brussel gehouden Benelux-conferentie, tvelke van Neder landse zijde o.m. werd bijgewoond door de ministers Lieftinck en Van den Brink, heeft Nederland, volgens een verslaggever van Beiga, een voorstel in gediend ter sanering van zijn betalingsbalans met Belgie om het exportvolume van Belgie en Luxemburg naar Nederland te beperken en wel uitsluitend voor nlet-essentiële producten, die niet vrijgegeven zijn in het kader van de O.E.E.S. D* Belgische delegatie zou in antwoord daarop er op hebben gewezen, dat een dergelijke regeling slechts de textielexport naar Nederland, die toch reeds van maand tot maand afneemt, nog meer zou doen inkrimpen. Beslissingen werden op deze vergadering niet genomen. Zaterdag zal de conferentie in Anneville nabfl Breda worden voortgezet. Blijkens een officieel communiqué dat door het Belgische ministerie van buitenlandse zaken werd uitgegeven, had de werkvergadering ten doel de vraagstukken te onderzoeken, die ten gevolge van de ontwikkeling der eco nomische en financiële betrekkingen tussen de deelnemende landen zijn ge rezen. „De ministers hebben overeen stemming bereikt ten aanzien van richtlijnen, die het de deskundigen zullen mogelijk maken de ministers een protocol-ontwerp voor te leggen, dat zal worden onderzocht tijdens een ver gadering, die Zaterdag in de omgeving van Breda zal worden gehouden", aldus het communiqué. Nieuwe betalïngstechniek. Behalve het voorstel inzake de be perking van de export, heeft Neder land, naar verluidt, ook een voorstel betreffende een betalingstechniek inge diend. De Belgische delegatie zou hier omtrent opgemerkt hebben, dat de for mule waarmede de vergadering zou kunnen instemmen en welke nog ateeds bij de deskundigen in studie is. mogelijkerwijze dezelfde zou kunnen zijn, als die welke men zich voorstelt in te dienen bij de in September fe houden vergaderingen van de O.E.E.S. en de Europese Betalingsunie. Aan de vergadering van Zaterdag, zuilen van Belgische zijde slechts wei nig ministers kunnen deelnemen, aan gezien zowel minister Van Zeeland, als minister Van Houtte naar de Verenig de Staten vertrokken zullen zijn. Te ongeveer kwart over zes gister avond is een roeibootje bemand met een sportvisser en een jongen voor de haven van Staveren verongelukt. De visser heeft getracht de roeiboot binnen te brengen toen slecht weer na derde. Windvlagen hebben dit verhin derd. Het bootje sloeg om en de twee inzittenden geraakten te water. Men heeft hen daarna niet meer gezien. De slachtoffers zijn de heer K. en de Jon gen R. nit Koudum. De Egyptische minister van buiten landse zaken, Salah El Din Pasja, heeft verklaard, dat de Russische Inmenging in de kwestie van het Suez-kanaal „Egypte niet in het minst in verlegen heid heeft gebracht". „Wij hopen op recht, dat de Sowjetunie aan Egyp tische zijde zal blijven staan en op die manier Egypte's groeiende dankbaar heid zal verdienen", aldus de minister. Verzekering van India Te Washington werd Donderdag be weerd dat Japan en het nationalistische China, na het sluiten van een vredes verdrag te San Francisco een dergelijk afzonderlijk verdrag zullen sluiten. John Foster Dulles zou dit onder ge heimhouding aa verscheidene senato ren hebben medegedeeld. De reden voor de verzochte geheimhouding zou zijn geweest dat het indien dit plan voortijdig bekend zou worden, voor en kele landen bijzonder moeilijk zou zijn Gromyko m New York de conferentie te San Francisco bij te wenen. De Pakistaanse minister van buiten landse zaken, Sir Mohammed Zafroel- lah Khan, heeft te Londen verklaard, dat Pakistan het Japanse vredesverdrag zal ondertekenen. India heeft Amerika verzekerd, dat het geen vredesverdrag met Japan zal sluiten, dat in strijd zou zijn met het Brits-Amerikaans ontwerp. Deze ver zekering werd gegeven in antwoord op een Amerikaanse nota aangaande het besluit van India, om niet deel te ne men aan de conferentie van Washing ton. Het Indiase antwoord is opgenomen in een witboek, dat Nehroe Donderdag aan het parlement heeft voorgelegd. Hierin wordt verder nog gezegd, dat het besluit van India de goede betrek kingen met Amerika niet nadelig mag beïnvloeden. De regering van India eist alleen voor zichzelf het recht op, geen verdrag te tekenen, waarmee zij liet niet volledig eens is. De Argentijnse senaat heeft met algemene stemmen een wet aangeno men, volgens welke officieel de staat van oorlog met Duitsland wordt geëin digd. Aanvullings-detachement vertrekt begin October Zuster Koopman, die onlangs met een transport gewonden uit Korea naar Ne derland terugkeerde, heeft zich weder om voor uitzending aangemeld en zal binnenkort opnieuw naar Korea ver trekken. Begin October zal een Nederlands aanvullingsdetachement, ter sterkte van ongeveer 75 man, per schip uit Rotter dam naar Korea vertrekken. Onder deze nieuwe vrijwilligers bevinden zich zowel oud-militairen, als jongemannen die nimmer in militaire dienst waren en die te Schoonhoven een speciale op leiding ontvangen. Van semi-officiële Amerikaanse zijde wordt medegedeeld dat de atoomduik boot een reusachtig groot actie-radius onder water zal bezitten. Haar snelheid zou vermoedelijk het dubbele bedragen van de snelste, thans in de vaart zijnde onderzeeboten. De atoomduikboot zal vermoedelijk wat groter worden dan het huidige type onderzeeër. Minister Stikker in Parijs: QE voorzitter van de O.E.E.S., mr. D. U. Stikker, heeft gisteren te Parijs tegenover journalisten zijn vertrouwen erover uitgesproken, dat Europa de benodigde materiële en geestelijke hulpbronnen bezit om het nieuwe program ma, dat de achttien Marshall-landen opgesteld hebben, ten uitvoer te brengen. „Ons doel is het herstellen van het vertrouwen van onze volkeren door ever de huidige periode van inspannin gen heen te zien naar de tijd, wanneer de uitgebreide hulpbronnen van Euro pa ten volle kunnen worden aange wend betere levensstandaarden te krij gen". „Wij moeten de feiten onder de ogen zien. Dit is een tijd van groot gevaar. Ons bestaan staat op het spel. Slechts wanneer ieder van ons zich tot het uiterste inspant kunnen we die veilig heid bereiken, die van levensbelang is' Minister Stikker zei, dat „alle olken van het Vrije Europa" de vraag stellen „zullen we ooit vrij kunnen zijn van de vrees voor oorlog? Kunnen we hopen op een wereld, waar geen materiaal gebrek zal heersen? Zal sociale recht vaardigheid een vitale en blijvende fac tor in ons leven zijn?" „Wij geloven vast, dat het antwoord op al deze vragen „ja" luidt", aldus mi nister Stikker, die hieraan toevoegde: „Dit zal echter het maximum van de individuele en collectieve krachtsin- De Alkmaarse stayer Pronk in actie tijdens zijn fenomenale rit tijdens de wereldkampioenschappen te Milaan Gromyko kwam, op doortocht naar San Francisco in verband met het Japanse vredesverdrag,met ae Queen Elisabeth in New York aan. Buiten wachtte een grote menigte, gewapend met borden waarop an ti-communistisch leuzen, hem op. Truman zal Sjwernik antwoorden President Truman heeft gisteren op zijn wekelijkse persconferentie de vraag of de Verenigde Staten sterker zijn geworden, indien zij de strijd in Korea zouden moeten voortzetten, be vestigend beantwoord. Truman ver klaarde verder alles wat generaal Ridgway na het openen der wapenstil- atandsondcrhandelingen en het onder breken daarvan door de communisten had gedaan „ten volle te onderschrij ven". De president leverde felle cntiek op de tegenstanders in het congres van verlening van Amerikaanse hulp aan het buitenland. Hij beschuldigde deze afgevaardigden ervan 't plan-Marshall Volgens het wetenschappelijke onder zoek is de broodvergiftiging in Marseil le en Pont Saint Esprit te wijten aan een schimmel, die op verschillende graansoorten kan voorkomen. De poli tie zet haar onderzoek voort, om na te gaan, of er bij iemand nalatigheid in het spel is. WeeAfrelicfot Verwachting tot Vrijdagavond: Wisselend bewolkt met aanvan kelijk nog enkele plaatselijke buien, later op de meeste plaat sen droog weer. Matige en tijde lijk krachtige wind, aanvankelijk fit Zuidelijke richtingen, later tussen Zuid en West. Gematigde temperaturen. voor het herstel der Europese econo mie te ontwrichten. „Ik heb alles wat in mijn vermogen was gedaan om drastische vermindering van het be drag van acht-erv-een-halA-milliard tegen te gaan en ik zal dit blijven doen, doch op het ogenblik lijkt mijn streven vrij hopeloos", aldus Truman. Op de vraag of hij zou antwoorden op de brief van de president der Sow jetunie, Sjwernik, waarin deze een vijfmogendheden verdrag voorstelt, antwoordde Truman, dat hij de brief wisseling zal voortzetten. Hij had ech ter geen haast met het antwoord, om dat dit met overleg moest geschieden. VLAK VOOR EEN 325-JARlG FEEST (Van één onzer redacteuren) £EN WINDHOOS en een stortregen, die scheen te ontaarden in een zondvloed hebben gisteren tegen 12 uur him vernielend werk verricht in de „Wijde Wormer", waar met man en macht werd gewerkt aan de voorbereidingen van de festiviteiten ter gelegenheid van het 825-jarig bestaan van deze polder. De grote feesttent, die vlak bjj de lagere school aan de Noorderweg was opge bouwd viel, terwijl de donderslagen knetterden en het hemelvuur niet van de lucht was, ais een kaartenhuis in elkander. De acht kleuters uit de buurt, die vol bewondering in de tent keken naar de opbouw van het interieur van deze tent, werden bedolven onder het loodzware zeil en konden, dank zij het door tastend optreden van de kellner Jb. Voet uit Purmerend, die in de tent bezig was het buffet in te richten, naar buiten worden gewerkt, waar de heer v. d. Woude de kinderen opwachtte. De 4-jarige Otto Boon, die in een sloot viel, werd door een hond gered. Een schiettent van de heer S. Rep uit Oost- zaan kwam in de langs de Noordweg lopende sloot terecht, terwijl het zware stenen hek voor de openbare lagere school afknapte als koek en tegen de ten toonstellingstent, die wonder boven wonder bleef staan, viel. JTen pelikaan, die twee kalme jaren in de dierentuin van Dudley in het Engelse graafschap Worcestershire ge sleten had, kreeg genoeg van zijn rust en besloot tot een vlucht, die zowel zijn eerste als zijn laatste zou zijn. De vogel maakte namelijk na een vlieg- viucht van tweehonderd meter een noodlanding in de leeuwenkuil, waar hij prompt door de daar woonachtige fiere Leo en zijn twee gemalinnen werd verorberd, r] Nog meer over die ren. In de Duitse stad Hanau stonden deze week een hoteleigenaar en diens neef terecht, omdat dit laatste familie lid op aandringen van zijn oom dertig wandluizen, die afkomstig waren uit het instituut voor de bestrijding van ongedierte te Hannover, met liefde volle hand over de verschillende ka mers van een concurrerend hotel had verspreid. Meer dan zestig procent van het 25.000 leden tellende Franse vreemdelingenlegioen, dat in Indo- China tegen de Viet-Minh strijdt, be staat uit Duitsers. De meeste van hen werden in Franse krijgsgevangenkam pen na 1945 gerecruteerd. p In de Sowjetunie zitten er ook nu nog heel v/at in dergelijke Kampen. Het Duitse Rode Kruis heeft besloten maandelijks een speciaal eenheidspakket te zenden naar de 14.000 Duitse krijgsgevangenen in de Sowjetunie, wier adressen be kend zijn. Reeds talrijke vrjj Willi- Zaterdag het tweede deel van de onvoltooide symphonic „Benelux" gers voor het Franse vreemdelingen legioen hebben zich later weer be dacht. Kort geleden zijn twee Italianen in de Straat van Malakka door sche pen opgepikt. Zij waren van het troe penschip, dat hen naar Indo-China bracht, in het zilte water gesprongen. Cl Vier Tsjechen, twee vrouwen en twee mannen, deden eveneens een ge slaagde poging om te ontvluchten. Zij hadden vergunning weten te krijgen om een vliegtuig van het Tsjechische ministerie van landbouw te mogen ge bruiken door voor te wenden, dat zij inseetenpoeder boven te velde staande gewassen moesten uitstrooien. Zij zijn nu in de Amerikaanse bezettingszone van Duitsland, p Vele mensen zijn de Middeleeuwen nog steeds niet te bo ven. In Saksen is een 68-jarige Duitse boer tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld, daar hij met zogenaamde toverkunsten de zeer bijgelovige boe ren van de uitgestrekte eenzame Liine- burgerheide meermalen had opgelicht. Het uitbuiten van het veelvuldig onder hen heersende geloof in het „kwade oog" heeft herhaaldelijk geleid tot pro cessen wegens „tovenarij".. Y^IE GEMEEND zou hebben, dat de Wijde Wormers door deze tegen slag bij de pakken zouden gaan neer zitten, vergist zich, want nauwelijks waren de elementen uitgewoed of de actieve werkers kwamen bijeen om de schade op te nemen. Deze schade viel niet mee, want de windhoos en de plensende regenbuien hadden veei vernield. Op de grote verkeersweg, die paral lel aan de Noorderweg loopt, lagen de afgeknapte bomen en op de Noorder weg was het een complete ravage Verschillende palen van het Provinci aal EIctriciteitsbedrijf waren als luci ferhoutjes gesneuveld en vormden met de brokstukken van de bomen een barricade, want niets bleek voor de windhoos, de wel een heel grillige loop heeft gehad, bestand te zijn ge weest. Het merkwaardige echter was, dat nog geen 100 meter van de in el kander geslagen feesttent de ruiters met erwten op de akkers stonden, als of de bouwboeren ze er even te voren hadden neergezet. (Zie verder elders in dit blad) spanning vragen, welke zal moeten re sulteren in een nieuwe verhoging van de productie". (Eigen bericht) De 228 arbeiders van de aannemers firma Boele en Van Eesteren uit Den Haag, die werkzaamheden verrichten op het Breedband-tcrrein te IJmuiden en gisteren in staking zijn gegaan in verband met het ontslag van 85 mede arbeiders, hebben besloten de staking voort te zetten. Gistermiddag heeft de stakingsleiding een onderhoud gehad met de directies van de Hoogovens en Boele en Van Eesteren, benevens vertegenwoordigers van de Uniebonden. Op de daarna ge houden bijeenkomst van de stakende arbeiders zijn de voorstellen van de Uniebonden, die inhouden, dat ge tracht zal worden het aantal ontslagen arbeiders zo klein mogelijk te doen zijn en de overblijvenden onder te brengen bij andere aannemingsfirma's op het Breedband-terrein verworpen. Andere voorstellen van de zijde van de stakers konden door de Unie-verte genwoordigers niet worden aangeno men. Nadat de Uniebonden haar steun aan de actie hadden ontzegd hebben de stakers besloten de actie op eigen risico voort te zetten. De geallieerde hoge commissie heeft de laatste wettelijke bekrachtiging van de in beslagneming van het Duitse ver mogen in het buitenland aanvaard. De wet, die de Duitsers de mogelijkheid ontneemt bun verloren bezit terug te vorderen, is nog niet gepubliceerd en de uitvaardiging ervan zal eerst plaats hebben nadat de Amerikaanse Hoge Commissaris, McCloy, de wet nogmaals met kanselier Adenauer besproken zal hebben. De wet, die nu eerst is aanvaard, na dat geallieerde deskundigen er ander half jaar aan hebben gewerkt, bekrach tigt met één uitzondering de maatre gelen tot inbeslagneming en liquide ring van het Duitse vermogen, die na de oorlog voor herstelbetalingsdoelein den in de westelijke landen zijn geno men De uitzondering betreft naar ver luidt in rijksmark luidende aandelen van Duitse ondernemingen, die in het buitenland mochten zijn. Bij de in Ne derland getroffen maatregelen waren ook deze waardepapieren betrokken. De door Duitsers in het buitenland verloren vermogens worden op acht milliard geschat. Naar de Volkskrant bericht, zal bin nenkort een daling der zeepprijzen zijn te verwachten. Met welk percentage de prijzen zullen worden verlaagd is nog niet bekend. Foreign Office verklaarf: Het Britse ministerie van buitenland se zaken heeft tegengesproken dat de verblijfplaats van de vermiste diplo maten Burgess en Maclean aan de Brit se inlichtingendienst bekend zou zijn. Door het bombardement op Rasjin, 30 km van de Russische grens, is de spoor- wegverbinding van Noordkorea met de Russische militaire basis te Wladiwos tok verbroken. Ook zijn alle spoorweg verbindingen ten zuiden van Rasjin on klaar gemaakt. Zeven-en-negentig pro cent van de 300 ton uitgeworpen bom men, was op rangeertreinen neergeko men. Op het rangeeremplacement werd zestig procent van de 136 waarneemba re wagons vernield. Geallieerden heften vele beperkingen op De geallieerde hoge commissie heeft een wet gepubliceerd, waardoor vele verbodsbepalingen en beperkingen op de Duitse industrie worden opgeheven „teneinde de industriële vooruitgang van Duitsland en de modernisering van de productie te vergemakkelijken". West-Duitsland mag thans in het kader van de toegestane scheepsbouwcapaciteit iedere hoeveelheid schepen van elke omvang en snelheid bonwen of aankopen met uitzondering van schepen met militaire kenmerken. Duitsland zal meer dan 11.100.000 ton ruw staal pro duceren waardoor de gemeenschappelijke defensie-inspanning zal worden ver gemakkelijkt. Voorts zjjn alle controle-maatregelen opgeheven voor de schei kundige industrie en voor lichte metalen alsmede voor optische instrumenten.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1