BERVOETS Herhal velen v Gem. avondschool voor Lager Nijverheidsonderwijs wordt door Ambachtsschool overgenomen AGENDA Arbeiders protesteren tegen een „vreemde" uitbetaling De heer H. Vinke 25 jaar in gemeentedienst Ambachtsschool wil ook typogratencursus overnemen 2 rij - 2 delig colbert-costume naar maat 195,j of 225. Kapeikerk en kostershuis door auto's beschadigd Zes man legden het werk neer Oudkarspel Heer-H ugowaard Gebrek aan Op papier is alle in orde Samenvoegin gemeente DINSDAG 4 SEPTEMBER 1951 Belangrijke wijzigingen in Alkmaars Nijverheidsonderwijs De minister van Onderwijs wil een werkcommissie in het leven roepen om het avondnjjverheidsonderwijs op hoger peil te brengen. Vooral is een betere aan sluiting nodig van het schoolonderwijs aan het practische gedeelte van de op leiding volgens het leerlingenstelsel te bewerkstelligen, terwijl tevens zal moeten worden nagegaan welke bijdrage het aanvullend onderwijs aan de algemene vorming van deze leerlingen kan leveren. Inmiddels acht de minister een cursus duur van vijf jaar voor leerlingen van avondscholen die geen eindgctuigschrift van een lagere technische dagschool hebben wel erg lang. Beter is het de cursus te splitsen in één van drie jaar (cursus A) en één van twee jaar (cursus B). Voor beide cursussen kan een eindgetuigschrift worden uitgereikt. De leer lingen in het bezit van een diploma der lagere technische dagschool kunnen direct tot de B-cursus worden toegelaten evenals zij die de cursus A met goed gevolg doorliepen. Het eind van de B-cursus valt samen met het einde der leer overeenkomst. De minister geeft schema's voor lestijden en verdeling van leer stof, waarmede men er rekening mee kan houden, dat de lessen vijftig minuten zullen duren. De typografenopleldlng. Het bestuur der Ver. tot bevorde ring van de vakopleding in het typo grafisch bedrijf is er van overtuigd, dat het onderwijs aan leerling-typo- grafen op Zaterdagmiddag, verbonden aan de gem. avondschool, door het ge ringe aantal lesuren niet aan de eisen van een brede opleiding voldoet. Beter is het onderwijs op één dag per week te geven. Verzocht wordt hier zo mo gelijk met ingang van 1 October daar toe over te gaan. De cursus wordt dan vermoedelijk op 4 dagen per week gehouden, waarbij de zetters en drukkers elkaar afwis selen. De leerlingen uit de districten Alkmaar, West-Friesland en Haarlem worden dan samengevoegd. Advies directeur gem. avond school voor lager nijv. onder wijs. Deze acht de ministeriële richtlijnen een verbetering. De gem. avondschool voor lager nijv. onderwijs die nu slechts theoretische vakken geeft moet dan worden gesplitst in a. een 3-j. avondcursus A met uitsluitend theorie en tekenen, b. een 2-j. avond cursus B waarbij ook practijkonderwijs wordt gegeven. Curus B is dan een vervolgcursus voor de ambachts school, maar bestaat daar reeds Na de voorgestelde reorganisatie zou de B-cursus der gem. avondschool ge lijk zijn aan de avondpractijkcursus der ambachtsschool. Om economische en practische redenen ligt samenvoe ging voor de hand. Het bestuur der ambachtsschool eigenaar van ge reedschappen en werktuigen zal zich dan moeten belasten met het be heer der samengevoegde cursussen. De 3-jarige A-cursus. Het op zichzelf voortbestaan van de 3-jarige A-cursus zal grote moei lijkheden veroorzaken. Het vereiste gemiddelde aantal leerlingen wordt verkregen door een groot aantal com binaties van over alle klassen versprei de groepen van leerlingen. Cursus A en cursus B moeten door één instan tie worden beheerd, het best door het bestuur der ambachtsschool. Het onderwijs aan typografen. Het onderwijs aan typografen wordt in het gehele land georganiseerd zo als door het bestuur der vereniging wordt voorgestaan. Door de cursussen in Haarlem en mogelijk in Zaan dam op te heffen zou het efficient zijn in Alkmaar een goed ingerichte G edurende de maand September levert Bervoets U een voor de uitzonderlijk lage \prijs van Eerste klas kleermakerswerk'. Grote keuze uit zuiver wollen kamgarens in moderne dessins venrt ceZs a0&&$ ff "■"'S/S///S' Speciale afdeling kleding naar maat in alle filialen. In Rotter dam uitsluitend Schiedamsche- weg 61-6}. In Amsterdam uit sluitend Kalverstraat 162-164. (Advertentie, Ing. Med.) cursus te organiseren, wat voor het betekentS belangrÜke verbetering Bereid tot overneming. ."et. bestuur van de ambachtsschool wal de gem. lagere nijverheidsschool en de typografencursus overnemen, onder voorbehoud, dat deze cursus het- ZU voorlopig in dezefde of in gewijzig de vorm kan worden voortgezet. Het estuur wil naast de directeur, de ad- junct-directeur en de administrateur zo mogelijk ook de aan de school ver bonden vaste leraren overnemen. De tqdelqk zullen voor zoveel nodig en mogelyk dan aan de school verbonden blijven. Aan de avondscholen zijn geen aantallen lessen gegarandeerd en voor de nevenbetrekkingen bestaat geen aanspraak op wachtgeld. Vooruitlopende op 's Raads beslis sing is het dienstverband met het vaste personeel op 25 Juli j.l. opge zegd, wat voor de overgenomenen al leen verwisseling van werkgeefster betekent. Worden leerkrachten niet overgenomen dan zouden B. en W. hen uifn" °ctober.een bezoldiging willen uitbetalen gelijk aan die voor het aan tal lessen door hen in de afgelopen cursus gegeven, met uitsluiting van hen, die een benoeming niet zouden aanvaarden. Aan de overname van de avond school met typografencursus zijn geen consequenties t.a.v. de subsidies ver bonden. Het rijk betaalt 70% en de gemeente 30% der kosten. Adviezen, De commissie van toezicht op het gem. nijverheidsonderwijs kan zich met een en ander verenigen De in specteur juicht de overdracht toe. De opheffing van de avondcursus voor typografen brengt uitbreiding van de dagcursus met zich mee, wat een uit- breiding van het leerplan is, waartoe de Kroon toestemming moet geven. B. en W. zijn het hiermede niet eens, doch willen de overname hier door niet vertragen. De directeur zal een en ander nader met de inspecteur en eventueel op het ministerie bespre ken, zodat op 1 October wel met de cursus kan worden doorgegaan, wat ook de mening van de inspecteur is. De administrateur wordt door B. en W. ontslagen, terwijl de concierge 'n benoeming van het schoolbestuur heeft voor de ambachtsschool en alle in het gebouw gevestigde scholen en cursus sen. Door de overname vervalt de be staande verordening. De instructie voor het personeel der gem. avond school en der school voor voorberei dend middelbaar technisch onderwijs moet worden gewijzigd. De veror dening betreffende de heffing en in vordering van schoolgelden moet ver vallen. De conclusies. Voorgesteld wordt met ingang van October de gem. avondschool voor la ger nijverheidsonderwijs met typo grafencursus in beheer en exploitatie over te dragen aan de Ver. „De am bachtsschool voor Alkmaar en Omstre ken", voor wat de typografencursus betreft onder voorbehoud, dat de ver eniging de cursus kan voortzetten. De school wordt dan met ingang van 1 October in haar tegenwoordige vorm opgeheven. Eervol ontslag wordt verleend aan het volgende vast aangestelde perso neel: de directeur J. Arnoldus, de leraar, tijdelijk adj.-directeur G. Waa lewijn en de leraren J. Baas, J. c. Th. van Engelen, J. Groet, J. de Haan, J. Korsman, N. W. Lindemans, G. Luin- ge, A. M. de Ree, C. D van Rejjendam, W. C Rupert, J. Vermeulen, D. Wan- sink, W. Wester, A Windhorst, J. A. J. de Wolf en D. J. Zaal. Verordeningen worden ingetrokken en instructies gewijzigd. De typografencursus De inspecteur van het Nijverheids onderwijs blijft van mening, dat de om zetting van de typografencursus men zie het artikel over de wijziging van het nijverheidsonderwijs in dit nummer een uitbreiding van het leerplan der ambachtsschool betekent, waarvoor toe stemming van de Kroon nodig is. De raad moet daarom verklaren dat deze cursus met ingang van 1 October 1951 nodig wordt geoordeeld, waarbij de organisaties van patroons en werklie den moeten worden gehoord. Het be stuur der Ver. tot bevordering van de vakopleiding in het typografisch bedrijf te Amsterdam omvattende zowel pa troons en als werklieden stemt met de oprichting van deze dagcursus in Pseudo luitenant leende een regenjas In een café te Den Helder vervoegde zich Donderdag een man die voorgaf luitenant te zijn. Hij zat in moeilijk heden, want hij had zijn regenjas met zijn portefeuille verloren en hij wilde zo graag Vrijdagavond naar het Oran jebal in de Marinecantine. De café houder leende hem een regenjas en vijftig gulden, waarvoor hij als onder pand de bromfiets van de „luitenant" in bewaring kreeg. Toen kon de „luite nant" naar Venlo reizen om geld en een andere regenjas te halen. Inderdaad nam de man Vrijdagmor gen de trein, maar hij kwam niet ver der dan Alkmaar. De regenjas van de Helderse caféhouder was hij toen al kwijt. Deze was hem, naar hij ver klaarde, ontstolen. Dat bleek later nog waar te zijn ook, en men heeft de da der inmiddels al te pakken. De „luitenant"" was in werkelijkheid de 41-jarige kok N. G. S. uit Amers foort, een goede bekende van de poli tie aldaar. De bromfiets, die S. aan de Helderse caféhouder als onderpand had gegeven, was door hem op Wie- ringen ontvreemd. Verdacht van oplichting en flessen trekkerij in verschillende plaatsen van ons land is hij aan de politie te Hel mond overgeleverd. Paarden sloegen op hol Twee paarden voor een vierwielige dis ,en met lege kisten gesspan nen sioegen gistermorgen in de Kru- seman van Eltenweg plotseling op hol. De bestuurder was niet bij machte de verschrikte dieren in toom te houden. Nabij de Madeliefstraat schoot de spoorstok los, waardoor de wagen ging slingeren en de voerman op de grond werd geworpen. Hij kwam er zonder ernstig letsel af. De wagen reed onbestuurd verder over het trottoir, ramde een betonnen paal en een jonge boom en kantelde in een van de heg gen. De paarden losgekomen, renden voort en konden pas door de twee ge meentewerklieden Zwemmer en Schats worden gegrepen. Een van de dieren Werd aan het achterbeen licht ge- -H. De wagen reed in z.g. losse zeel en was niet voorzien van een rem. Ge lukkig waren er geen kinderen op de straat. Overplaatsing onderwijzeres De minister van Onderwijs heeft een extra leerkracht toegestaan ten behoe ve van de school voor voortgezet ge woon lager ottderwijs onder bepaling, dat het aantal leerlingen niet tot bene den een zeker aantal zal dalen. Deze school zal dan zes leerkrachten tellen, inclusief het hoofd. Voorgesteld wordt mej. A. G. van der Tooren die daar mede accoord gaat werkzaam aan de Jan Ligthartschool, naar" de school voor v.gl.o. over te plaatsen. HET UITSTAPJE VAN DE OUDEN VAN DAGEN Door de hulp van tal van midden standers kon de ouden van dagen Vrij dag een ijzonder prettige kermisdagje worden aangeboden. In ons verslag over dit uitstapje verzuimden wij te vermelden dat ook huize L.O.L. uit de Huigbrouwerstraat aan het welsla gen van 't feest meewerkte. Het stelde hier hondervijftig feestmutsen beschik baar. GETUIGEN GEZOCHT Een over de Kennemersingel rijden de wagen van de gemeentereiniging bespannen door twee paarden raakte gistermiddag omstreeks twaalf uur bij het inzwenken van de Nassaulaan een wielrijder, wiens kleding en fiets be schadigd werden. Bovendien verkreeg hij een bloedende wonde aan het hoofd. De politie verzoekt getuigen op het bureau nadere bijzonderheden te ver tellen. ('Ontleent' aan onze Advertentie-rubriek) DINSDAG Victoria Theater, 8 uur: Tarzan's vlucht (veertien jaar). Cinema Ame- ricain, 8 uur: Lach en vergeet (alle leeftijden). Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Abbott en Costello en de onzichtbare man (14 jaar). Harmonie Theater ge sloten. WOENSDAG Bioscopen als Dinsdag; 2.30 uur ma tinee. HOOG WATER IN BERGEN AAN ZEE Dinsdag 4 September vm. 5.28 nm. 5.47 Woensdag 5 September vm. 5.59 nm 6.20 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Dinsdag 5.33 17.52 11.33 23.52 Woensdag 6.04 18.25 12.04 0.25 Ter weerszijde van de Kapelsteeg staan aan de Laat twee monumentale gebouwen van een soort als Alkmaar er helaas niet veel meer bezit: de Ka peikerk en het kosterhuis. Af en toe gebeurt het, dat de hoeken van beide door auto's worden aange reden. Wie er een kijkje gaat nemen, ziet met één oogopslag, welke bescha digingen er de laatste tijd zijn aange richt Vooral met de Kapeikerk is het zaak voorzichtig te zijn: de toestand van het oude gebouw is niet zo, dat het aanrijdingen kan verdragen. Wie er de laatste tijd in is geweest, weet, dat steunbalken zijn geplaatst onder de trekbalken boven in de kerk. Hiermee is voor enige tijd het meest dringende gevaar afgewend, maar het is de vraag of het gebouw op den duur het gedreun van het moderne verkeer, dat er vlak langs gaat, zal kunnen doorstaan. Wat nu die hoeken betreft, een klei ne verandering zal vermoedelijk vol doende zijn om aanrijdingen in de toe komst te vermijden: indien op beide hoeken ter bescherming een stenen paal wordt geplaatst zou het euvel waarschijnlijk geheel zijn weggenomen. We menen deze aangelegenheid in de aandacht van het gemeentebestuur te mogen aanbevelen. ONGELUKKIGE VAL Bij een poging over een plantsoen hekje bij de Prinses Julianalaan te stappen, kwam een 74-jarige dame op zeer ongelukkige wijze te vallen. Met haar gezicht raakte zij het ijzeren hek werk, zodat zij een bloedende wonde boven haar rechteroog kreeg. Na door de politie voorlopig verbonden te zijn, werd zij door een automoblist naar het Centraal Ziekenhuis overge bracht. DIEFSTAL VAN RADIATOREN Een antosloper hier ter stede heeft bij de politie aangifte gedaan van een ontvreemding van tien tot twaalf radiatoren. Door middel van vernie ling van een slot hebben onbevoeg den zich toegang tot een schuurtje verschaft met het bovenvermelde resultaat. De broodvergiftiging in Pont- Saint-Esprit (Frankrijk): De ge arresteerde molenaar Maurice Maillet. Na twee weken één week loon Bij de arbeiders van de firma Algera uit Wolvega, die momenteel bezig zijn voor het Provinciaal Waterleidingbedrijf een buisleiding te leggen van de Julianalaan naar de watertoren, heerst ernstige ontstemming over wat de direotie te Wolvega noemt „een administratieve maatregel". Deze maatregel komt hierop neer, dat de grondwerkers eerst over veertien dagen één week loon krijgen uitbetaald. De andere week wil de firma zien als zogenaamde pen-dagen, die ter vergemakkelijking van de boekhouding pas bij het beëin digen van de werkkring worden uitbetaald. Deze figuur is bij de grondwerkers niet vreemd, maar overal bljjft de pen- tijd beperkt tot één, hoogstens twee da gen. Zij zeggen terecht, dat het hun in deze dure tijd -iet mogelijk is twee weken zonder loon te leven. Het ver zoek om over de eerste week een voor schot te mogen ontvangen is door de directie kort af geweigerd en het resul taat is, dat gisteren zes van de veertien arbeiders het werk hebben neerge legd. De overige acliit, die uit Friesland afkomstig zijn, werken nog door. Bij het in dienst nemen van de zes Alkmaarse arbeiders is noch door de uitvoerder noch door de directie met één woord gesproken over deze uitzon derlijk lange pen-tijd en bij de gedu peerden heerst thans de mening, dat de firma Algera hun loon beschouwt als een voordelig, renteloos werkkapi taal, waarvgn gedurende de aanleg van de buisleiding wordt geprofiteerd. Zij voeren daarbij aan, dat ook op andere plaatsen in ons land ploegen van deze firma werkzaam zijn en dat al die we ken loon bij elkaar genomen een be hoorlijke som vormen. Bovendien staat de mensen als afschrikwekkend voor beeld voor ogen het faillissement van een Alkmaarse firma, waardoor ver schillende arbeiders zich hun geld za gen ontgaan. Natuurlijk is niet gezegd, dat hetzelfde in dit geval zal gebeuren, maar de vrees voor een herhaling blijft niettemin bestaan. In samenwerking met het arbeidsbureau is getracht als nog een voorschot te verkrijgen, even wel zonder resultaat. Thans zullen de stakers in contact treden met het bondsbestuur. Een verdienstelijk werker gehuldigd Gisteren is de heer H. Vinke, chef van de afdeling sociale zaken ter ge meentesecretarie van Langedijk, gehuldigd wegens het feit, dat hjj 25 jaar geleden in gemeentedienst trad. In de raadszaal, waar bloemen de tafels sierden, hadden zich gistermiddag alle ambtenaren der gemeente verenigd om de heer Vinke te huldigen. Ook de beide wethouders, de heren Jac. Weel en M. Kuiper, bevonden zich met hun dames onder de aanwezigen, evenals de kinderen en familieleden van de heer Vinke. De heer Vinke zeide deze hulde niet te hebben verwacht. Ook hij releveer, de de tijd, welke hij in gemeentedienst had doorgebracht, de moeilijkheden, welke werden ondervonden, maar ook de medewerking welke dikwijls werd verkregen, Nog vele sprekers Verder werd nog het woord gevoerd door de heren W. M. v. d. Velde, chef der afd, financiën, J. M. de Jong, ge. meente-architect, J. v. d. Meij, chef der afd. interne zaken, J. Akkerboom, directeur der gasfabriek, P. J. Beere. poot, ambt. v. soc. zaken en mej. E. J, de Jong, soc. werkster der gemeente Ook de beide wethouders gewaagde van de vele arbeid welke door 4 heer Vinke gedurende deze 25 jaar werd verzet en de prettige samenwer king welke steeds van hem werd on dervonden. Door de ambtenares mej. A. de Rui- ter werden mevrouw Vinke bloemen aangeboden. Verder werd deze feeste lijke bijeenkomst opgeluisterd door muzikale medewerking van de heren Dockheer (viool) en C. Boon (zang). Terwijl verversingen werden aangebo den, werden verschillende vaderlandse liederen gezongen. Nadat zowel burgemeester Schelhaas als de jubilaris nog het woord hadden gevoerd, werd de huldiging besloten met het zingen van twee coupletten van het volkslied. De jubilaris en mevr. Vinke werden binnengeleid door burgemeester en me vrouw Schelhaas. Nadat alle aanwezi gen weer waren gezeten nam burge meester H. Schelhaas het woord. In de eerste plaats herinnerde hij aan het feit dat de jubilaris 25 jaar geleden werd benoemd tot correspondent van de arbeidsbemiddeling in de plaats van zijn schoonvader, de heer Bakker. Deze had spr. reeds leren kennen als een plichtsgetrouw ambtenaar. De bur gemeester zeide dat de heer Vinke in die 25 tiaar wel duidelijk gebleken was de rechte man op de rechte plaats te zijn en zulks in een zeer moeilijke po sitie. Enerzijds toch moet recht en, ge rechtigheid worden beoefend. Ander zijds moet nood worden gelenigd. Voor al de crisisjaren noemde spr. in dit opzicht buitengewoon moeilijk. De bur gemeester roemde de persoonlijke kwa liteiten van de heer Vinke en wees op de geweldige uitbreiding welke de dienst onder zijn leiding onderging, in de eerste plaats door de uitbreiding dei- sociale wetgeving en niet minder door samenvoeging der vier Langedijker dor pen. De dienst van sociale zaken werd ge heel door de heer Vinke opgebouwd. Ook de woningwet vereist thans zeer veel werkkracht. De burgemeester dankte de heer Vinke met name voor de steun welke hij van de jubilaris ge durende de bezettingstijd mocht onder vinden. Namens het gemeentebestuur werd door hem een tweetal lampen aangeboden. Onverwachte hulde De gemeente-secretaris, de heer A. P. Dockheer, wees op de goede samen werking welke er steeds bestaat tussen de verschillende afdelingen met die van de heer Vinke. Spreker wees op diens ijver. Hij was zelfs op de morgen van deze jubileumdag niet uit het gemeen tehuis weg te krijgen. Namens de ambtenaren bood hij de heer Vinke een Parker vulpen en vulpotlood aan. Plaatselijke belasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen De minister van binnenlandse zaken kan zich niet verenigen met de veror deningsbepaling volgens welke bij overgang van een eigendom in de loop van het belastingjaar de nieuwe eige naar voor de duur van zijn genot in dat belastingjaar naast de vorige eigenaar voor de belasting aansprakelijk wordt gesteld, zodat betaling door de een de ander van betaling vrijwaart. B. en W. willen deze bepaling als volgt wijzigen: Indien in de loop van een belastingjaar een zakelijk recht op een ander is overgegaan en de aanslag, opgelegd aan de in het le lid van art. 2 bedoelde genothebbende niet kan worden ingevorderd, kan alsnog en aanslag aan eerstbedoelde persoon wor den opgelegd, In dat geval wordt aan de vorige genothebbende ambtshalve ontheffing van de betaling verleend voor het tijdvak waarvoor de nieuwe genothebbende wordt aangeslagen. (Be langhebbenden zullen waarschijnlijk wel begrijpen wat men in deze offi ciële taal precies wil zeggen. Red.) In art. 3, derde lid betreffende de schatting van eigendommen waarvan de belastbare opbrengst niet in de kadastrale leggers is opgenomen willen B. en W. bepalen, dat de belastbare opbrengst van een dergelijk eigendom wordt gelijk gesteld met die van een „vroeger geschat" gelijksoortig eigen dom in de gemeente. De slachtveemarkt van Maandag Aangevoerd werden 4 paarden van f 750,— tot f 900,— per stuk; 149 koeien van f 500,— tot f 1120,— per stuk, le kwaliteit f 2,50 tot f 2,65 per kg en overige soorten f 2,20 tot f 2,40 per kg; 8 graskalveren van f 120,— tot f 170,— per stuk; 29 nuchtere kalveren van f 40,— tot f 85,— per stuk; 10 vette scha pen van f 80,— tot f 125,— per stuk; 228 verkens: vleesvarkens en spekvarkens van f 2,10 tot f 2,12 en lichte varkens van f 1,98 tot f 2,04 per kg. Er was een ruime aanvoer van koeien, waar voor een nog grotere animo bestond dan de laatste weken. De handel was wat trekkend met over het geheel genomen dezelfde prijzen als de vorige week. Daarbij dient men echter in het oog te houden, dat de noteringen bij afloop enkele centen per kg lager waren. De vette schapen zijn onverkoopbaar. Vlees schapen komen op f 2,30 tot f 2,50 per kg. geslacht. Er werden overwegend lichte varkens aan gevoerd. De mindere animo voor varkens varkensvlees wordt zo goed als niet meer ver kocht was oorzaak, dat de handel, vooral in het begin, stug is geweest. Er bleef echter niets onverkocht. Het verhandelen van varkens ge schiedt hier met korting op het levende ge wicht. VERGOEDING KOSTEN VAKONDERWIJS B. en W. stellen de Raad voor een gemeentelijke vergoeding toe te ken nen voor diverse bijzondere scholen voor ULO ten behoeve van het vakon derwijs. De aan de schoolbesturen uit te ke ren bedragen zijn voor de St. Joseph- school f 2201.02, voor de R.K. Meisjes scholen f 1304.79 en voor de Juliana- school f 2124.93. De op 8 en 9 September te houden boerendag in het Openluchtmuseum te Arnhem is uitgesteld tot volgend jaar. Langedijker inmaakfabrieken hebben weinig werk Bij de inmaakfabrieken aan de Lan gedijk is op het moment maar weinig werk, in tegenstelling met andere jaren, toen vele losse arbeiders hier geduren de de zomermaanden emplooi vonden. De bonen die worden ingemaakt, zijn duur, zodat de fabrikanten veel minder conserveren dan andere jaren. De teelt van deze groente is ook geringer, zodat er hoge prijzen aan de veilingen ge maakt worden. Ook speelt de blikposi- tie een rol bij de conservering. Voor de inmaak vsfn zuurkool is het nog te vroeg, zodat het vaste personeel maar nauwelijks werk heeft. Bij een van de fabrieken worden wat bramen op sap ingemaakt, maar deze partijen zijn van geringe omvang, daar het met de oogstwerkzaamheden van dit product tegenloopt als gevolg van de regenval. Pootaardappelenorganisatie vergaderde De coöp. afzetvereniging van poot- aardappelen in de Noordermarktbond vergaderde dezer dagen in hotel „De Brederode" te Oudkarspel onder voor zitterschap van de heer J. Paarlberg uit Schagerwaard. De heer Paarlberg wees op het gevaar, dat de tuinders zich alleen tot de teelt van Eerstelin gen bepalen en geen andere soorten verbouwen. Uit het jaarverslag vernamen we, dat er ongeveer 313 wagons pootaardappe- len verkocht waren voor 646.604,44. Aan de leden werd 623.235.66 uitge keerd. De heer J. Paarlberg werd als bestuurslid herkozen, waarna in de va cature T. van Essen de heer Joh. Bos sen van de Langereis werd benoemd. De heren IJsbr. Kaan en J. Paarlberg werden in de ledenraad van de hoofd organisatie afgevaardigd en de heer H. Kuiper uit Dirkshorn wederom als lid van de raad van toezicht. De heer K. Wagenaar, directeur van de coöperatie, deelde mede, dat er al veel pootaardappelen waren verkocht, ook buiten de veiling om. Deze laat- sten kregen tot hun eigen nadeel min der uitbetaald dan de leden van de coöperatie. De leden werden opgewekt om E of S pootgoed te kopen voor hun bedrijf. De soorten Alfa, Eigenheimer en Noorderling zullèn afgekapt worden. PLEEGKINDEREN VERTROKKEN Door bemiddeling van pastoor Bangert zijn tijdens de vacantiemaanden vijftig kinderen uit Rotterdam in deze parochie bij pleegouders ondergegracht. Zij hebben vier meken lang genoten van de natuur en de buitenlucht, wat hun kennelijk goed heeft gedaan. Dezer dagen zijn zij o.l. van pastoor Bangert naar hun woonplaats teruggekeerd. AANRIJDING LIEP GOED AF Maandagmiddag omstreeks half zes stak het 5-jarig zoontje van de heer P. Over toom Az. onverwacht de rijweg over, waarbij het geen acht sloeg op het ver keer. Het kind werd gegrepen door eei» passerende personenauto en kwam te val len. Dr. Herckenrath, die spoedig ter plaatse was. constateerde slechtsenkele lichte verwondingen. WEDEROM EEN EERSTE PRIJS Na enige weken geleden als eerste te zijn geëindigd in de ronde van Tuitje- horn, slaagde onze plaatsgenoot P, Bleeker Jacz. er Zondag in beslag te leggen op de eerste prijs tijdens de 1500 meter hard lopen voor heren te Wieringerwaard. Hij legde de afstand af in 4.46.3 min. „DE rtEGEEN, die een tient ningen van ons leger plannen, aan de hand wa De her-opleiding (want pi gedaan is de oude militair van de verschillende ond« reeds van te voren gespli mensen, die de stukken m gingsbatterij etc. etc. Een een bepaalde seiner zal m( staande assistent, als èn de van hun functie vast in he paald onderdeel ontmoet ciale cursus heeft laten v enkele eenheden na, een De opleiding van het kat door ervaren beroepsm plaatsen, die mijlenver vei gen van het eigenlijke ga bet onderdeel. Na de tr de een of andere onzichtba verspreide groepen samen heid, die aanvankelijk band, doch later in samen andere onderdelen ga Zo vertrokken er enkele den uit verschillende pl opleidingsscholen gevestigc nen naar de verzamelcenti te Stroe, Oorschot, Witter broek enz. Het kon gebeui trein met louter mensen bindingsdienst op een bei wegknooppunt aan kwam kele meters verder een taire trein arriveerde, mi van het zelfde onderdeel groep; zonder dat men wist. Het laatste gedeelte reisde men uiteraard „vreemde" militairen, die gesprekken ontmaskerd toekomstige „maats". Vreemde En natuurlijk zag men kennissen. Men zag mens diepzinnig aanstaren ondei van uitroepen als „Waar verdorie meer gezien. Batoetadjar, hij die lai majoor, kom boe h weer?" Of: „Was jij niet Welbeschouwd zijn de w als wederom-onder-d- roepen-militair (zo heet de voorschriften, maar „herhaler" zeggen) dooi periode van louter ontmi van de vreemdste aard. Vooral artillerie-onderdi in Indonesië, waar de voonaamste taak had, splinterd. Een eerzaam kantoorman worden op stafbureau met een naam. Een luitenant k( voegd officier" fouriers ten en alleen maar den ken-lang, jassen-regen, enz. enz. Maar het was ni dat de eerste man door bij het nieuwe onderdeel is gestegen dan zijn v: rieur. Dan doet zich het verschijnsel voor, dat een (Vervolg van p=<» De betekenis der al willige samenwerking is niet gering, zo betoogt sie, die hier aan het blijkt bijvoorbeeld uit tal regelingen. Maar he dat samenw e r k i n g, ii ook, nimmer samenv laatste middel overbodig Die samenwerking toch bereiken van een bepaa schreven gemeenschappelijk ogen, zoals de stichting tatie van een destructor van een intercommunale dienst en van een schoolartsendienst, de ziening. Voor zulke afzoi einden zijn steeds weer naties van samenwerkende denkbaar en waarschijnlijk met de doelstelling. Same beoogt het scheppen van gemeenschap op een nauw grensd territorium, waar ne gemeenten te zwak eigen huishoudelijk leve samenvoeging beoogt de duurzame lotsgemeenschap op gelijke gezindheid van communaal belang" „De mogelijkheid van moge een deel der bezw: die voortspruiten uit de vang van het kleine van een gemeente, voor van een eigen gemeentel ring en van de finan blijven die bezwaren werking kan en zal nim communale leven van gemeenten omvatten, groot deel daarvan". Tegen deze conclusies te voeren.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2