Tienduizenden hebben een indrukwekkende Burgemeester sprak waarderende woorden Pronk en Bakker hulde gebracht Grootse zegetocht door de stad Een dankwoord van Jan Pronk De huldiging in het clublokaa van Alcmaria Victrix Wilhelmus klonk over stationsplein De ontvangst was overweldigend Alkmaarse wielerbaan de grondslag voor dii wereldkampioenschap „Roemrijke jaren" Huldiging van een kampioen DE toeschouwer, die zoals zovele an deren uit die duizendkoppige spon taan juichende massa het luide feest rumoer en de schetterende muziek in zich opnam in een weldadige verove rende roes, voelde een schok van blijdschap en ontroering door zich heen gaan, toen hij na lang en ongeduldig wachten eindelijk het gezicht van de gelauwerde wereldkampioen tussen de woelende menigte zag opdoemen. Het gejuich groeide aan tot een orkaan. Het scheen de toeschouwer, of Jan Pronk, al was hij dan ook een stadge noot, en zijn trouwe kameraden uit een andere 'wereld kwamen, een vreemde wereld van transpiratie, over gave, ontgoocheling en offers, maar ook van roem, van sucessen, van grootse prestaties en goede vriend schap. De toechouwer zag dat gezicht van Pronk, dat bij een wedstrijd im mer zo fanatiek keek, van heel dichtbij en hij juichte, dat zijn longen bijna scheurden. Maar toen even later het oude Wilhelmus weerklonk, voelde hij een brok in zijn keel en kon bijna niet zingen. Hij was haast even ont- loerd als trots als die Nederlandse renners in Milaan, toen daar hun volkslied werd gespeeld en het rood- wit-blauw in top werd gehesen, nadat een Hollandse kaaskop naar het stayer- wereldkampioenschap was gereden. En toen later een bioscoop uitging en een knap meisje heel verbaasd om zich heen keek en zei: „Wat een drukte voor zo'n wielrenner!", werd de toe schouwer woedend, maar hij zei niets. Hoe graag had hij haar anders verteld van de wilskracht, de volkomen con centratie, de enorme zelfbeheersing, de opofferingen en het zich ontzeggen van talloze kleine vreugden des levens, wat alles jarenlang nodig was om nu einde lijk de schier onoverwinnelijke kam pioenen, de beste renners van alle lan. den ter wereld, te kunnen verslaan. Om zo eindelijk een lang gekoesterde droom in vervulling te zien gaande verdiende waardering te vinden en vrede met zichzelf te krijgen. Maar de toeschouwer zei niets en het knappe meisje had het misschien toch niet be grepen. En dan luisterde hij stil naar de eenvoudige kampioen, toen deze met een stem, die vol was van emo ties, in de microfoon zei: „Ik dank jul lie van harte", en later juichte hij weer, toen de bescheiden Pronk uit een venster aan het Waagplein naar de enthousiaste menigte wuifde. Zijn roem DINSDAG 4 SEPTEMBER 1951 JAN PRONK IS IN ALKMAAR gearriveerd. Natuurlijk kon dit feit niet onge. merkt voorbij gaan, maar dat zoveel duizenden Alkmaarders en andere sport liefhebbers uit de provincie, zich op het Stationsplein en langs de route welke de wereldkampioen der stayers 1951 van het station naar het Stadhuis heeft ge maakt, te samen zouden stromen, had men niet kunnen verwachten. De ontvangst van Jan Pronk, Kees Bakker en de gangmakers Wiersma en De Graaf, is een grootse manifestatie geworden van beoefenaars van tal van verschillende spor ten die gisteravond in Pronk het voorbeeld van de ware sportman hebben ge huldigd. Voor de teams Pronk-Wiersma en Bakker-De Graaf is de ontvangst in de Kaasstad een schitterende beloning geweest voor hun voortreffelijk rijden op die gedenkwaardige Augustusavond op de Vigorellibaan, waar Nederland, dank zij dit viertal, zijn enige wereldkampioen van dit jaar kreeg. Jan Pronk en zijn gangmaker Wiersma bij hun aankomst op het station te Alkmaar. PLECHTIG klonk omstreeks 8 uur het Wilhelmus over het Stationsplein toen Jan Pronk en de anderen uit de restauratie van het Station stapten. Daar vóór had de voorzitter van Alc- maria Victrix, de heer N. Boschman, de dames van dit viertal sportvrienden, want dat zijn zij zo zij dat niet waren na hun prachtige samenwerking in Milaan geworden, een bloemenhulde gebracht. Het was de tweede maal dat Pronk en Wiersma ter gelegenheid van dit wereldkampioenschap het Wilhelmus voor zich hoorden spelen. Evenals in Milaan moeten de klanken van ons volkslied deze harde sportlie den hebben ontroerd, te meer daar men niettegenstaande de indrukwek kende massa sportenthousiasten, een speld op het Stationsplein had kunnen horen vallen. De voorzitter van het in allerijl gevormde huldigingscomité, de heer Sougé, sprak enkele kernachtige woorden tot de beide stayers en hun gangmakers, waarna de zegetocht door Alkmaar een aanvang kon nemen. Voorafgegaan door de Postharmome zat een verblufte Jan Pronk met zijn vrouw en dochtertje in een open auto te staren naar al die juichende men sen die langs de route stonden opge steld. In de andere wagens waren Bak ker, De Graaf en Wiersma gezeten met hun familieleden en ook zij zullen hun ogen nauwelijks hebben geloofd. Rijen dik stond een enthousiaste menigte op het Stationsplein, langs de Stationsweg, het Scharloo, de Bergerhout, Geester singel, Ritsevoort, Choorstraat en in de Langestraat. Op het bordes van het stadhuis stond burgemeester mr. dr. H. J. Wytema te midden van zijn wet houders zijn stadgenoot en wereld kampioen met gevolg op te wachten. Staande naast de burgemeester heeft Pronk het défilé van de Alkmaarse sportverenigingen gade geslagen. Ook toen weer zal hii onder de indruk zijn Anne Marie wist het Het vierjarig dochtertje van Jan en Lien Pronk wist het eerder dan wie ook, dat haar vader we reldkampioen zou worden. Zij logeerde tijdens de-dagen dat haar pa en ma in Milaan verbleven bij haar grootouders. Op de dag dat vader Pronk de finale moest rij den heerste er in de kamer bij haar grootouders 'n intense span ning. Anne Marie heeft dat ge voeld en wilde niet in haar bed blijven. Zij zat op de knie van opa mee te luisteren naar de radio-repor tage waar zij eigenlijk toch maar niets van begreep. Wel hoorde zij verschillende malen de naam van pa en op een gegeven moment klonk het uit de kleine kinder mond: „Pappie moet nog 'n paar rondjes rijden. Dan stapt hij van zijn fiets en dan gaat ie weer een rondje met bloemen fietsen". An ne Marie was namelijk bij de Ne derlandse kampioenschappen ge weest en het was voor haar zeker dat pappie ook in Milaan het ere rondje met de lauwerkrans zou fietsen. Jan Pronk met zijn vrouw en doch tertje bij het verlaten van het stadhuis. Twee renners van Alcma- ria Victrix dragen het bloemstuk, dat hem door het gemeentebestuur is aangeboden, Het dochtertje van Jan Pronk overhandigt haar vader een bou quet bloemen bij zijn aankomst op het station te Alkmaar. gekomen. Aan de lange stoet van sportbeoefenaars kwam schier geen einde. Voorop gingen natuurlijk zijn clubvrienden in veelkleurige tricots en hun vederlichte tweewielers aan de hand. Dat daarachter de leden van de voetbalverenigingen Alcm. Victrix. Alkmaarse Boys, Randers en RKAFC waren vertegenwoordigd, evenals de zwemvereniging DAW, de worstelver- eniging SSS, de athleten van AVA en Olympus, de turners en turnsters van Turnlust en De Halter, leden van de motorclub Alkmaar en Omstreken, de brandweercorpsen van de Alkmaarse vrijwillige brandweer en de wandel verenigingen De Jeep, Het Versleten Zooltje en de Kaaskoppen, bewijst welk een indruk de prestatie van Jan Pronk op deze sportvrienden heeft ge naakt. De lange stoet marcheerde op le vrolijke klanken van de Posthar- monie. St. Cecilia en Excelsior langs -.et stadhuis, waarna de officiële hul- liging in de raadszaal kon plaats vin den. Zaal te klein DE grote zaal was haast te klein om de vele belangstellenden, waaronder de wethouders Bakker en Slingerland, tal van raadsleden, bestuursleden van sportorganisaties en genodigden, te bergen. De burgemeester zeide onder meer in zijn toespraak: „Op een wijze een vorst waardig heeft Alkmaar U ngehaald. U heeft kunnen zien op welke een wijze uw thuiskomst in onze stad wordt gevierd. Het is mij een voorrecht U officieel op het stadhuis te mogen ontvangen, hoewel sommi gen de vraag hebben gesteld waarom een sportprestatie op een dergelijke wijze moest worden gehuldigd. U heeft echter blijk gegeven van grote beheer sing, zowel tijdens de voorbereidingen, tijdens de training als in de wedstrijd, een wedstrijd welke u in voorbeeldige samenwerking met uw ploeggenoot Bakker tot een goed einde heeft kun nen brengen". Toon ook na dit succes beheer sing in uw leven, want het zijn sterke benen, die de weelde kunnen verdra gen. U heeft aan uw woonplaats Alk maar door het fraaie succes in de wijd ste kring meer bekendheid gegeven. Daarom kunnen wij met recht trots en blij zijn. Ontvang daarom als hul de van de stad voor uw prestatie dit wapen van bloemen, dat kortstondig zal zjjn als de roem, maar even schoon". Het was een buitengewoon fraai schild, uitgevoerd in de kleuren van de stad, dat later door twee clubvrien den van Pronk werd gedragen, voor de stoet, die wandelende naar het club huis ging. Voordat echter de officiële ontvangst ten einde was, moest eerst Pronk nog enkele woorden zeggen. Hrj was te overweldigd door de spontane hulde van al die mensen, dat hij zijn gevoelens onder woorden kon bren gen. „Het zal een dag zijn, die ik mijn gehele leven niet zal vergeten," was het enige, dat de wereldkampioen kon zeggen, toen de burgemeester hem de hand schudde, maar die enkele woor den waren voldoende, want zij klon ken zo heerlijk spontaan. Nadat Pronk, Bakker, Wiersma en De Graaf met hun dames het stad huis hadden verlaten, verdrong het publiek het cordon, dat de politie had gevormd. Velen hadden Pronk door de grote drukte nog niet kunnen zien en iedere Alkmaarder wilde toch zijn eigen wereldkampioen even van nabij aan schouwen. De erehaag van sportvrien den, die was opgesteld van het stad huis tot aan het Waagplein, kon eveneens met moeite stand houden te gen het opdringende publiek, dat in zijn enthousiasme verder ging dan wij in Alkmaar voor mogelijk hadden ge- honden. Voor het clubhuis hing aan de gevel van café Tom een schitte rend verlichte fiets, die rappe vingers van clubmakkers daar hadden aange bracht. «■MM Voor wielerwedstrijden in Amsterdam worden extra treinen ingelegd In verband met revanche wielerwed strijden om het wereldkampioenschap die Donderdagavond in het Olympisch Stadion te Amsterdam worden verre den, zullen de Nederlandse Spoorwe gen vanuit Amsterdam een extra trein naar Alkmaar laten lopen om 0.45 uur. Alle treinen na 18 uur in de richting Amsterdam zullen extra versterkt uit Alkmaar vertrekken, zodat ook vele Alkmaarders in staat zullen zijn de volledige wedstrijden te volgen. Alkmaarse Schaakclub VVV A. Schraps wint Zilveren Toren Mej. Bouwman is er niet in geslaagd de Zilveren Toren te winnen. De be slissingspartij die was afgebroken werd gisteravond uitgespeeld en de heel' A. Schraps behaalde de overwinning. Hij wordt dus voor een jaar bezitter van de Zilveren Toren. Een mooi succes. De partij om het kampioenschap van Alkmaar tussen de heren E. G. Kay- ser en P. Seewald werd na 60 zettten remise. Er is dus nog geen beslissing. E. G. Kayser moet nu nog spelen te gen drs P. Vreeker. J-JET is Jan Pronk niet mogelijk geweest tij dens de huldiging op het stadhuis en in het clublokaal zijn gevoelens onder woorden te brengen. Na afloop van het officiële gedeelte kwam hij even bjj ons zitten, nog immer diep onder de indruk, maar met een hopeloos ge zicht. „Hoe kan ik in vredesnaam al die men sen bedanken? Het was gewoon fantastisch; ik was zo onder de indruk, dat ik niet eens meer weet wie ik een hand heb gegeven." Nu, dat was geen wonder, want urenlang heeft hij niets anders gedaan dan handen schud den. Dat de nieuwe wereldkampioen niet weet, hoe al die mensen voor hun spontane hulde te bedanken, is begrijpe lijk. Ons antwoord luidde: „Schrijf een stukje in de krant dan ben je er zeker van, dat geen mens wordt overgeslagen." „Kan dat?" vroeg Jan verbaasd. Welnu, voor een wereldkampioen van het formaat van Jan Pronk is alles mogelijk en daarom publiceren wij hieronder gaarne het dankwoord van Jan Pronk: SPORTVRIENDEN Het is onmogelijk onder woorden te brengen hoezeer de ontvangst te Alkmaar mij en mijn vrouw heeft aangegrepen. Natuurlijk had ik wel begrepen, dat vrienden en kennissen mij zouden komen feliciteren, maar dat het zó zou gaan had ik nooit durven dromen. Het was over weldigend! Zelfs nu Ik rustig zit te schrijven kan ik het nog niet ver werken. Tweemaal kreeg ik gelegenheid om iets te zeggen maar twee maal wilden mij geen woorden te binnen schieten. Ook het schrjjven valt niet mee. Het is voor mij gemakkelijker een 100 km. te fietsen en daarom beloof ik al mijn sportvrienden, dat ik Donderdagavond in het Stadion tijdens de revanchewedstrijd mijn uiterste best zal doen om te proberen nogmaals een overwinning te behalen. Mede namens mijn vrouw dank ik allen, die de ontvangst te Alkmaar voor mij on vergetelijk hebben gemaakt. Met hartelijke sportgroeten, JAN PRONK. Onze wereldkampioen met zijn trouwe kameraad Kees Bakker, die een zo belangrijk aandeel in de overwinning heeft gehad. Sprekers, bloemen en geschenken Het is moeilijk te schatten wat het meeste indruk op Pronk heeft gemaakt. Was het de aankomst op het Stationsplein, de tocht door overbevolkte Alk maarse straten, de ontvangst op het stadhuis of de huldiging in het club huis? Gisteravond kon hjj ons dat natuurlek niet vertellen en eigenlijk is dat ook niet van belang. De ontvangst was in één woord groots en zonder twijfel zullen Pronk en zijn vrouw deze avond als één van de hoogtepunten in hun leven blijven zien. Evenmin was te bepalen wat er in de eenvoudige en bescheiden wereldkam pioen omging toen de heer Boschman in het clubhuis het woord nam. De voorzitter van Alcmaria Victrix bracht de roemrijke jaren in herinnering toen Alkmaar nog een wielerbaan rijk was. De dagen dat Klink, Piet Evers, Jan Derksen en Jan Pronk en al die andere beoefenaars van de wielersport op de trainingsavonden het Alkmaarse pu bliek in verrukking en nader tot de wielersport brachten. Met gerecht vaardigde trots memoreerde de heer Boschman het feit dat een andere ex- clubgenoot, Jan Derksen, twaalf jaar geleden in Milaan zijn eerste wereld kampioenschap behaalde. Enkele uren voor het uitbreken van de grote we reldbrand behaalde Derksen namelijk op dezelfde baan waar Pronk enkele dagen geleden zijn triomfen vierde de titel van wereldkampioen sprint der amateurs. Het waren grote dagen voor de wielersport in Alkmaar, dank zij die kleine houten baan aan de Sportpark- laan. Pronk heeft daar voor het eerst kennis kunnen maken met de baan- sport. Als kleine jongen verscheen hij in een kniebroek tussen zijn grotere sportbroeders. Langzamerhand heeft hij zich een weg gebaand naar de hoog ste sport die voor een beroepsrijder op de wankele ladder is te bereiken. In zijn hart is hij echter steeds dezelfde gebleven. Dat hij echter even een brok in zijn keel kreeg toen hij door de woorden van zijn voorzitter werd her innerd aan de moeilijke jaren van vóór de oorlog, kunnen wij ons zeer goed voorstellen. De heer Boschman overhandigde de nieuwe wereldkampioen een prachtig uitgevoerde gouden dasspeld als een blijvende herinnering aan het grote succes. Natuurlijk moesten ook nu weer Wiersma. Bakker en De Graaf in de hulde delen. Rede van de heer Sougé. De voorzitter van het huldigings In de Langestraat ontvangt Pronk een feestelijk versierde fles wijn namens de directie van hotel Victory. comité sprak namens alle Alkmaarse sportverenigingen. Het was een kern achtige, gloedvolle toespraak, waaruit bleek hoezeer de heer Sougé zijn hart aan de sport heeft verpand. Niet alleen aan de voetbalsport, hij is immers voor zitter van de afdeling Noord-Holland van de KNVB, maar ook voor alle an dere sporten en in dit geval de wieler sport. Het was daarom dat de heer Sougé met grote vreugde gewaagde van de enthousiaste medewerking van de Alkmaarse sportverenigingen, van vele particulieren, die deze huldiging hadden mogelijk gemaakt en van het Alkmaarse publiek, dat in zo groten getale gehoor had gegeven aan de op roep van het hutfigingscomité. De heer Sougé verzuimde niet aan te stippen hoe de zege van Jan Pronk tot stand was gekomen. „Het was schitterend team-work dat jullie, Pronk, Wiersma, Bakker en De Graaf daar in Milaan hebben laten zien. Het was sportief Ne derland op zijn best". Het geschenk dat het huldigingscomité kon overhandigen bestond uit een fotoreportage van de ontvangst te Alkmaar en een prachtige „luie" stoel, waarin het voor Pronk prettig rusten zal zijn als hij van een zware wedstrijd weer naar zijn woon stee terug keert. Tal van sprekers. Het zou te ver voeren alle waarde rende woorden die door tal van spre kers, als de voorzitter van DTS (de vereniging van Bakker), de voorzitter van Kennemerland, de heer De Groot, de vertegenwoordiger van de NWU de heer Engelmoer en al die anderen wer den gesproken, hier weer te geven. Uit al deze toespraken klonk de grote vreugde over het schitterende succes van de Alkmaarder, een succes dat door grote samenwerking met Bakker, Wiersma en De Graaf tot stand was gekomen. Tal van geschenken en prach tige bloemen werden voor deze vier sportfiguren aangedragen en nogmaals konden zij niet aan de indruk ontko men dat sportief Nederland en speciaal Alkmaar intens had meegeleefd met hun prestaties. Voordat het officiële gedeelte van de huldigingsavond ten einde was zag de heer Sougé nog kans waarderende woorden te spreken tot de secretaris van het huldigingscomité de heer F. Boxem. Het was de voorzitter van DAW die ontzaglijk veel werk voor deze huldiging heeft verzet en het is ten slotte aan zijn organisatorische ta lenten te danken geweest dat de ont vangst te Alkmaar zo groots heeft mo gen zijn. Dat Jan Pronk ook nu weer niet bij machte was een grote toespraak te houden laat zich andermaal begrijpen. Vele genodigden bleven tot diep in de nacht bijeen. Op de klanken van de band van Toon Dekker werd menig dansje gemaakt en het was diep in de nacht toen de feestgenoten uit elkaar gingen. leek nu wel onvergankelijkHierna ging de toeschouwer naar huis en al zei hij tegen zichzelf, toen hij aan dat brok in zijn keel terugdacht, mischien wel: „Idiote aansteller!", toch was hij heel dankbaar, dat hij hierbij had mo gen zijn. ■Jan Pronk bedankte in het stadhuis, voor de microfoon, huldiging. voor de grootse

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 5