Ook Europeanen in de strijdmacht met Engeland hervatten van de Noordelijken Conferentie scheidt vreedzamen van oorlogszuchtigen Perzië wil oliebesprekingen Bondskanselier Adenauer op 8 October naar Engeland Woensdag 5 Sept. 1951 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 148e Jaargang No. 209 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Oost-Duitsland en andere Russische satellieten leverden vrijwilligers Joy antwoordt Nam H Nota van Ridgway op komst ONBEWAAKTE OVERWEG EIST EEN DODE Eerlang ook bezoek aan Washington Engeland is voor Europees leger Kleinzoon van de Duitse Ex-keizer gehuwd President Truman over nieuwe wapens Japan moet vertrouwen herwinnen Een goed vredesverdrag Nanno Sjoerd Meinders komt naar Nederland Ouders en pleegmoeder zijn het eens geworden MOTOR REED OP AUTO KxtM, Rtiie.ü Premier Josjida spreekt met Subardjo en Romulo Industrie en arbeid Truman treedt op tegen stakers BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11. Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie: Achterdam 20, Tel. 5541 Directie: J. BIJLSMA eD C KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAJU1SCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties. 16 ct p. man Familieberichten 20 ct. p.m.m Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, f 1.72 p uind., 5.15 per kwartaal, plus incassokosten Inlichtingendienst van de Verenigde Naties constateert De aanwijzingen voor een ophanden zijnd offensief in Korea nemen toe. Er lijn bovendien tekenen, die er op wijzen, dat de communistische strijdmacht niet mecr uitsluitend bestaat uit Chinezen en Noord-Koreanen. De inlichtingendienst der VN maakt nl. melding van de aanwezigheid van Kaukasische troepen in Mandsjoerije, als hoedanig worden aangeduid alle eenheden van niet-Aziatische herkomst. Deze strijdmacht omvat tanks, artillerie en een luchtmacht van flui tend vliegtuigen. Hiervoor zouden Oosteuropese staten en ook Oost-Duitsland bijdragen hebben geleverd. Eenheden van deze blanke strijd krachten aangeduid als vrijwilligers werden sinds het begin van dit jaar in Mandsjoerije opgesteld en zijn sinds de lente Korea binnengetrokken. Men beschouwt dit in kringen van het hoofd kwartier der V.N. als een belangrijke aanwijzing voor het ophanden zijn van een nieuwe communistische aanvals- actie. Bovendien zijn er bij de gevechts linie ongeveer veertig Chinese en Noordkoreaanse divisies samengetrok ken. Vice-admiraal Turner Joy, de leider van de delegatie der V.N. bij de onder handelingen, heeft geantwoord op drie door radio Peking omgeroepen mede delingen van generaal Nam II. Daarin werd verklaard, dat de communistische generaal niet tevreden was over de ant woorden, die Joy had gegeven op de communistische klachten over drie schendingen van Kaesong. Joy heeft nu te verstaan gegeven, dat de strijdkrach ten der V.N. met deze schendingen niets te maken hebben. Van het strijdtoneel wordt melding gemaakt van een grote overwinning van het Amerikaanse achtste leger. Be langrijke bergstellingen en bevoorra dingscentra werden veroverd. De com munisten verloren hierbij 10.500 man. Onderhandelingen niet meer in Kaesong? Volgens berichten uit Tokio is de opperbevelhebber van het verenigd commando, generaal Ridgway, bezig met het opstellen van een belangrijke nota aan het communistische opper bevel. Persberichten spreken het ver moeden uit, dat Ridgway zijn tegen standers zal voorstellen, de onderhan delingen ergens anders dan in Kae song voort te zetten, om de mogelijk heid van schending van de neutrali teit van het conferentiegebied te ver kleinen. Dinsdagmiddag1 omstreeks tien minu ten over een is op de onbewaakte overweg tussen Lunteren enBarneveld de veearts Van den A. uit Lunteren met zijn motor tegen de electrische trein ArnhemAmersfoort gereden en op slag gedood. Binnenkort besprekingen met Westelijke Drie De Westduitse bondskanselier, dr. Konrad Adenauer, zal op 8 October naar Londen vertrekken om als minis ter van buitenlandse zaken het bezoek van zijn Britse ambtgenoot, Herbert Morrison, officieel te beantwoorden. Morrison heeft in Mei de Bondsrepu bliek bezocht. Beste oplossing voor de Duitse herbewapening Engeland zal de plannen voor de op richting van een Europees leger op de bijeenkomst van de ministers van Bui tenlandse Zaken der „Grote Drie" te Washington ondersteunen, aldus ver luidt in Londen. De Britse regering gelooft op het ogenblik, dat, hoewel er geen sprake van is dat Britse eenheden van het Noordatlantische bevel deel zullen uit maken van het Europese leger, de op richting van dat leger de beste manier zou zijn om de politieke moeilijkheden bij het opnemen van een Duitse strijd macht in het Noordatlantische leger op te lossen. Prins Ernst August van Hannover, kleinzoon van de laatste Duitse keizer. is Dinsdag te Hannover in het huwe lijk getreden met Prinses Ortrud van Sleeswijk Holstein. Dr. Adenauer zal behalve met Mor rison besprekingen voeren met premier Attlee en met andere leden van de re gering. Op de voorgrond van de „alge mene uitwisseling van meningen" zul len naar men verwacht de Duits-Britse betrekkingen staan. Adenauer zal vijf dagen in Londen blijven. Men ver wacht, dat hij over enige tijd ook naar Washington zal gaan. Westelijke waarnemers verklaren, dat Adenauers besprekingen naar hun mening de weg zullen bereiden voor een bijeenkomst tussen hem en de drie Westelijke ministers van buitenlandse zaken. Deze zal West-Duitsland nieuwe status moeten regelen. Deze bijeen komst zou volgen op de besprekingen tussen de geallieerde hoge commissa rissen en de Westduitse regering na de aanstaande conferentie van Westelijke ministers van buitenlandse zaken te Washington. Het voornaamste punt, dat in Wash ington ter sprake zal komen, is vol gens de ANP-correspondent te Bonn het verdrag aangaande Duitslands deelneming aan de verdediging van West-Europa. Ook wanneer er geen definitieve oplossing wordt gevonden, zal men in elk geval bereiken, dat met de practische voorbereidingen voor het opstellen van Duitse eenheden kan worden begonnen. Een overzicht van San Francisco met het operagebouw (omlijnd) waar de conferentie plaats vindt, die tot de ondertekening van het vredesverdrag met Japan moet leiden. Oude voorstellen zijn opnieuw uitgelegd" Perzie zal trachten, de vastgelopen besprekingen met Engeland opnieuw op gang te brengen, door de eerder in gediende voorstellen opnieuw uit te leggen. De Engelsen hebben deze voorstellen kortelings verworpen. Al dus een verklaring van Hoessein Fate- mi, de rechterhand van premier Mos- sadeq. De premier zal deze voorstellen Za terdag met de Senaat bespreken en Zondag in een openbare zitting van de Kamer indienen. Fatemi verklaarde de besehuldiging, dat Perzie geen plan nen had, ongerijmd. Deze pi: oen rij pen thans, zei hij. Hij zei er t eer van te zijn, dat de Britten, als ze tenmin ste van goede wille waren, de Perzi sche poging, om de besprekingen te hervatten, niet zouden afwijzen. Voorts heeft Fatemi medegedeeld, dat Polen en Tsjechoslowakije hebben verzocht om levering van enorme voor raden olie en dat de regering hierte gen geen bezwaar heeft. Het land had volgens hem geen geld, om nu reeds olietankschepen te kopen. President Truman hield openingsspeech te San Francisco: Op een bijeenkomst van de democra tische partij heeft president Truman verklaard, dat er „verschrikkelijke din gen" zouden gebeuren als er een nieu we wereldoorlog zou uitbreken. „Nie mand kan zich een beeld vormen van de vernielingen door het gebruik van nieuwe wapens, die de gehele bescha ving zouden kunnen wegvagen", aldus de president. Hij voegde daar aan toe: „Ik hoop dat we die wapens niet be hoeven te gebruiken". Deze conferentie zal degenen aanwijzen, die vrede wensen te sluiten en de genen, die vrede wensen te voorkomen, degenen, die wensen een einde aan de oorlog te maken en hen, die de oorlog wensen voort te zetten, zo verklaarde president Truman heden by de opening van de conferentie van San Francisco. Het yerdrag, dat voor ons ligt, biedt meer dan uitsluitend gelegenheid voor on derhandelen over de vrede. Het biedt de kans tot vredesdaden. Deze conferentie, zo betoogde hy verder, vormt een grote stap naar vrede in de Stille Oceaan. Er moeten echter nog meer stappen worden gedaan. De belangrijkste is het herstel van vrede en veiligheid in Korea. Van links naar rechts: Robert Schuman (Frankrijk); Dean Acheson (U.S.A.); Herbert Morrison (Groot-Brittannie); Andrei Gromyko (Sowjet-Unie) en Yoshida (Japan). Na een minnelijke schikking met zijn Duitse pleegmoeder, Gerda Ullner, is Dinsdag voor het Anu. ise districts- gcrechtshof te Bremen besloten, de 8 jarige Nanno Sjoerd Meinders, die Ingo Ullner werd genoemd, aan zjjn ouders terug te geven. Nanno's pleegmoeder zal als verzor- gingskosten f 3000 van de Nederlandse regering en D.M. 1000 van de regering van Bremen ontvangen. Nanno Sjoera Meinders werd in 1943 gedurende de tewerkstelling van zijn Nederlandse vader en Belgische moeder in Bremen geboren. Toen hij drie en een halve maand oud was, werd hij aan de zorgen van mevrouw Ullner toever trouwd. Zij heeft hem als haar eigen kind opgevoed. Sedert 1946 hebben de ouders pogingen gedaan om hun kind terug te krijgen. Maanaagavond had op de Amers- foortseweg tussen Oud- en Nieuw Milligen een botsing plaats tussen de motorrijder J. C. V. uit Amsterdam, en een uit tegenovergestelde richting komende auto, bestuurd door C. J. B. uit Apeldoorn. V. werd ernstig ge wond naar een ziekenhuis te Apeldoorn overgebracht, waar hij Dinsdagavond is overleden. lU&eA&eitcdt Verwachting tot Donderdagavond. Vannacht plaatselijk mist, overi gens vrijwel overal droog weer met enkele overdrijvende wol kenvelden. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Zuid en Oost. Warm. DONDERDAG: Zon op 5.58, on der 19.18. Maan op 12.14, onder 20.31. Nu is de romance tussen Rita en Aü toch werkelijk afgelopen. Rita Hay- worth heeft bij de rechtbank te Reno, de beruchte Amerikaanse echtschei- dmgstad, een verzoek tot echtschei ding ingediend. Zij beschuldigt prins Ali Khan van „uiterste geestelijke wreedheid" en verklaarde zich zeer ongelukkig te voelen. In Königs- winter is men daarentegen uit op een algemene verzoening. Daar is dit weekeinde een conferentie van Duitse er. Franse leraren begonnen, die wil len trachten het geschiedenisonderwijs aan de funeste invloeden van nationa listische stromingen te onttrekken door samenwerking bij het opstellen van Duitse en Franse geschiedenis boeken, die elkaar tot dusver dikwijls limrecht tegenspraken. Bij een brand in de nationale bibliotheek te Rome zijn ruim duizend kostbare oude boeken een prooi der vlammen gewor den. Met beleid wist de Romeinse brandweer talrijke andere waarde volle boeken voor brand en water schade te behoeden. D Belangrijk iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii nieuws voor de telefoonbezitters! Theo- door verneemt, dat van Zondag af telefonische verbinding mogelijk is tussen Nederland en het eiland SAN FRANCISCO: ...Een vergeten meubelstuk. Cyprus. Gaat uw gang. Nog een technisch snufje. De eerste vracht luchtvaartdienst ter wereld door mid del van een straalturbinevliegtuig werd vorige maant, geopend, toen een Dakota met Rolls Royce Dart motoren van het Britse vliegveld Northholt op steeg met bestemming Hannover, met twee en half ton post en kranten voor de bezettingstroepen in West-Duits land aan boord. De Britten willen ook niet bij Harriman achterblijven in het betonen van hun vriendschap voor maarschalk Tito. Volgende week gaat de bevelhebber van de Britse Middel landse Zeevloot, sir John Edelsten. aan boord van de kruiser „Liverpool' een bezoek brengen aan de Joegosla vische havenstad Split, het eerste offi ciële Britse vlootbezoek aan dit land in twaalf jaar. Er zal wel menig splitje worden gedronken. Van kruisers tot walvisvaarders. Bij de kust van Groenland heeft de beman ning van een twaalf meter lange wal visjager een blauwe walvis van der tien meter lengte gevangen. Na het grote verschil te hebben ge schetst tussen het Japan van zes jaar geleden en het tegenwoordige, wees de president er op dat er nog vele herinneringen waren, die niet zo dade lijk konden worden uitgewist. Japan zal moeten blijven streven naar het herwinnen van de vriendschap en het vertrouwen van andere volkeren. De grondslagen zijn echter gelegd voor een vreedzame toekomst. Vooruit gang is onmogelijk, wanneer Japan en zijn buren niet worden beschermd te gen aggressie. Dit is het ene doel, dat Amerika zich heeft gesteld. Het ande re is, te voorkomen, dat Japan niet zelf weer de veiligheid van andere landen in gevaar kan brengen. Truman meende te mogen spreken van een goed vredesverdrag. Het hield rekening met aller verlangens en wen sen en was eerlijk voor overwinnaar en overwonnene. Om de verdere voor uitgang van Japan te garanderen dien de dit land te worden gebracht onder de beginselen van de V.N. en onder de bescherming van de wederzijdse ver plichtingen van de leden dier organi satie te worden gebracht. Ook moest het land zo spoedig mogelijk deelne men aan de maatregelen voor het hand haven van de vrede in de Stille Oce aan. Amerikaanse strijdkrachten zou den voorlopig in Japan blijven. Volgens het door Engeland en Ame rika voorgestelde reglement van orde voor de conferentie te San Francisco, krijgt elke delegatie een uur spreek tijd. Als het voorstel wordt aangeno men, zal de conferentie als volgt ver lopen: verkiezing van functionnaris- sen, rapport over de geloofsbrieven, verklaringen der delegaties en onder tekening van het verdrag. Oveiijjapans herstelbetalingen De Japanse eerste minister heeft Dinsdag een bezoek gebracht aan de Indonesische minister van buitenlandse zaken, dr. Subardjo, en aan de Philip- pijnse minister van buitenlandse zaken, generaal Romulo. Josjida zou beide ministers hebben medegedeeld, dat zijn regering bereid is onderhandelingen te openen over re gelingen voor het verrichten van her stelbetalingen. Men is van mening, dat Josjida's be zoeken ten doel hadden, Indonesië tot ondertekening van het pact op te wek ken en de betrekkingen tussen Japan en de Philippijnen te verbeteren. PjE werkgelegenheid en de industriali satie staan nog steeds in het cen trum van de overheidsbelangstelling. Dat blijkt duidelijk uit de ministeriële antwoorden op door de Tweede Kamer gestelde vragen. Hoewel deze antwoor den de vorige week afzonderlijke ver schenen, is er tussen beide onderwer pen 'n nauw verband. Wij kunnen zelfs een stapje verder gaan: ook onze slech te deviezenpositie en de tekorten op de betalingsbalans kunnen niet los ge dacht worden van werkgelegenheid en industrialisatie. Vóór 1940 gold de opvatting, dat de voornaamste taak van de regering was de gulden gaaf te houden en de wissel koersen op het buitenland haar eigen loop te laten De binnenlandse econo mische verhoudingen, de prijzen, de kosten van levensonderhoud, de werk gelegenheid, zij alle waren van onder geschikt belang en mochten dus door ingrijpen niet zó bewerkt worden, (prijsvoorsehriften bijvoorbeeld), dat de wisselkoersen hierdoor werden be ïnvloed. Hoe anders was de positie na 1945. Op de voorgrond kwamen de econo mische verhoudingen in het binnen land; de prijzen werden vastgesteld, de lonen geregeld, de kosten van levens onderhoud zoveel mogelijk gedrukt, enz., terwijl bovendien de wisselkoer sen op het buitenland niet meer vrij, doch in overleg met de respectieve re geringen vastgesteld werden Deze ommezwaai Is op zich zelf van enorme betekenis, omdat er nu een so ciale en economische politiek gevoerd wordt, waarbij de wisselkoersen een volgzame in plaats van een leidende rol spelen. Dat daardoor spanningen kunnen ontstaan, blijkt thans maar al te duidelijk. Een wisselkoers Is de afspiegeling van de waarde van ons geld ten op zichte van het geld van het buitenland. Als door prijsstijging bij ons de gulden minder koopkracht krijgt, dan moet automatisch de prijs van de buiten landse valuta (van de dollar, het pond enz.) ook stijgen. Blijft men die koers dan toch, tegen die druk in, vasthou den, dan wordt onze invoer onnodig gestimuleerd en onze uitvoer onodig belemmerd. Vóór 1940, toen wij geen gebonden wisselkoersen kenden, zou het resul- tat van deze politiek zijn, dat de koers automatisch ging stijgen. Wij zouden dan goud moeten verkopen of devalu eren, waarna weer een aanpassing tot stand kon komen. Onze overheid wil momenteel echter gaarne twee ijzers in het vuur houden: een grote werkgelegenheid en een sluitende betalingsbalans. Door het eerste ontstaat er wèl - en door het tweede ontstaat er géén druk op onze wisselkoers. Zij wil dus meer bereiken dan vóór de oorlog voor mo gelijk werd gehouden: toen was het: of het een, of het ander. Een nagenoeg volledige werkgele genheid is tot nu toe bereikt door de herbewapening na Juli 1950. Een stijging van de werkloosheid is evenwel weer te verwachten, als de bewapeningsop- drachten afnemen, als er uitvoermoei- lijkheden komen naar bepaalden lan den (denk aan onze moeiliikheden met Duitsland), als wij te weinig grond stoffen in het buitenland kunnen ko pen en ook.... als onze schuld aan het buitenland (door te grote invoer en te kleine uitvoer) zó groot wordt, dat er een stokje voorgestoken en de invoer beperkt moet worden. Doch minder invoer wil zeggen min der grondstoffen, minder halffabrika ten en machines, hetgeen de industriali satie en de werkgelegenheid kan aan tasten. Desondanks vreest de regering daar niet voor. Zii vertrouwt er zelfs min of meer op. dat de vermindering van consumptie en investering geheel ten goede komt aan een overeenkom- stge verhoging van de export,, waar door het peil van de bedrijvigheid onaangetast kan bliiven en toch de be talingsbalans zou verbeteren. Wij hopen het met de regering, doch zijn niet zo vol vertrouwen. Ook al zouden wij zeer concurrerend kunnen exporteren (een probleem on zichzelf) dan nog is het in deze tijd de vraag of het buitenland onze nrnducten met open armen zal ontvangen. Het tragische is, dat wij deze weg zullen moeten volgen. Sanering van de betalingsbalans is op straffe van een verder gaande ontwaarding van onze gulden dringend noodzakelijk. Wil zulks de werkgelegenheid niet aantas ten, dan moet een vergrote export voor extra bedrijvigheid zorgen. En mocht dit mislukken, dan zal de regering weer op het tapijt verschijnen en door het uitvoeren van openbare werken en andere maatregelen de optredende werkloosheid te lijf gaan. Men ziet wel dat, als de regering zich eenmaal met de economie bemoeit, zij er niet straf feloos mee kan ophouden President Truman heeft procureur- generaal Howard MeGrath opdracht gegeven, de 49.000 stakende arbeiders in de koperindustrie bij gerechtelijk bevel te dwingen, het werk te hervat ten.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1