De dammatch om de wereldtitel Nieuwe wet op confiscatie van Duits bezit in de vreemde 900 Amerikaanse studenten terug naar hun land een. Geen telegrafisten meer op kleine Europese luchtlijnen Mysterieuze spelcapaciieiten van Roozenburg en Keiler Roozenburgs wisselend spelsysteem Anatomische Les Koningin bezocht 's-Hertogenbosch 80,000 dollar beloning Britse vakverenigingen voor bewapening Verbod tot betreden van Ambonese woonoorden zou onwettig zijn ECA gewaarschuwd voor arbeidsonrust in Europa DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1951 Strijd tussen leermeester en leerling Bijkans de gehele maand nog (tot Zaterdag 29 September) zullen de titel houder Piet Roozenburg, en de uitdager, de elfvoudige landskampioen Kees Keiler, elkaar in verschillende Nederlandse steden bekampen om de wereldtitel dammen. We beleven thans het nog nimmer voorgekomen feit dat dit damduel enkel en uitsluitend tussen twee landgenoten wordt uitgevochten. Vanaf de vroegste tijden lag de supre matie op dit terrein steeds in Frankrijk. In 1885 trokken onze favorieten Klaas de Heer (de zoon van de beroemde Aris de Heer) en Antoon Zomerdijk uit De Beemster naar Amiëns in Frankrijk om daar onze kleuren te verdedigen. Zij sloegen tegen een tien tal Franse dammeesters geen slecht fi guur. Zij behaalden goede plaatsen mid den op de ranglijst, maar door de ver fijnde staaltjes van damkunst, zoals ze die in Holland nog nimmer hadden aan getroffen, moesten ze 't toch afleggen tegen de wereldkampioen dr. E. Dussaut te Bordeaux, Eugene Leclercq te Parijs en Louis Rafael te Marseille, die boven hen uitkwamen. Dr. Dussaut, alsmede Louis Barteling, Ottina e.a. werden daarna op hun beurt verdrongen door het damspelwonder Isidore Weiss, die vele jaren achtereen de scepter als wereldkampioen heeft gezwaaid. Dit werd hem echter verschillende malen uitermate moeilijk gemaakt door J. de Haas, die destijds, evenals Keiler nu, 'n lange reeks van jaren 't kampioenschap van Nederland bezat en destijds in eigen land vrijwel onverslaanbaar was. In twee matches won Weiss met het kleinst mogelijke verschil, ter wijl in een andere match gelijk werd gespeeld, zodat Weiss als titelhouder wereldkampioen bleef. Negentienjarige wereldkampioen Wat echter aan De Haas niet was ge lukt, zoü echter als een grote verras sing aan een andere nog jeugdige land genoot gelukken. In een tournooi werd Weiss door de 19-jarige Utrechtse stu dent Herman Hoogland van zijn troon Na een grote beurt: dïa k^rj^nren Tal van details wee» voorschijn gekomen Het schilderij „De anatomische les" van Rembrandt in het Mauritshuis te 's Gravenhage is thans weer te bezich tigen nadat het een grondige restaura tie heeft ondergaan, de zesde in de loop der tijden. Reeds vijfentwintig jaar bestonden er plannen dit doek weer te restaure ren, doch eerst vorig jaar is het ervan gekomen. Tijdens de oorlog werd „De anatomische les" in een kelder gebor gen, en door dit ondergrondse verblijf kwamen vooral de vernislagen in een slechte toestand te verkeren. De res taurateur van het Mauritshuis, de heer Traas, verklaarde nog nooit een schil derij onder handen gehad te hebben, dat door zoveel lagen was afgedekt. Toen twee lagen waren verwijderd, bleek de handtekening vals te zijn. De echte zat er onder. De docerende hand van professor Tulp was eveneens over geschilderd. Bij de schoonmaak zijn de kleuren over het algemeen lichter ge worden. Ook zijn er tal van details aan het licht gekomen. Zo is bv. de achter grond duidelijk zichtbaar geworden. Volgens een overlevering zou een acht- tiende-eeuwse schilder, Kwinkhart, aan het doek hebben gewerkt en daarbij de kop van prof. Tulp hebben overgeschil derd. Inderdaad heeft een Röntgenfoto aangetoond, dat er onder de bestaande kop nog een andere zit. PIET ROOZENBURG Damwonder gestoten. Deze werd wereld'--mpioen, hoewel het heel weinig heef' Ja^sclieeld, of een andere, eveneens nog j ^deel nemer, namelijk de 19-parig. franse dammeester dr. Alfred Molimard, had hem de titel na felle strijd nog afhan dig gemaakt. Na een heel lange onder breking werd in 1925 wederom een kampioenschap verspeeld, waarbij Ma- rius Fabre wereldkampioen werd. Kei ler. die toen eveneens 19 jaar was, werd derde en maakte toen een heel mooi de buut. In 1928 werd weer een andere Franse meester wereldkampioen, name-,) lijk Stanislaus Bizot. Met 't grote tour nooi in 1928 behaalde B. Springer op grandiose wijze het kampioenschap en was alzo met Hoogland de tweede Ne derlander die de wereldtitel naar ons land bracht. Keller was toen niet van de partij, daar hij toen als artillerie-of ficier in militaire dienst was. In de dertiger jaren hebben daarna in mat ches tegen de wereldkampioen Raichen- ch Keiler en ook J. H. we_ IStVW"3gaSS$"om*de we reldtitel in ons land te brengen, ech ter tevergeefs. Kort na het einde van de oorlog heeft Keiler het nog eens tegen de we reldkampioen Piere Ghestem, die en kele jaren te voren Raichenbach had onttroond, geprobeerd, maar wederom zonder succes. Nieuwe ster aan damfirmament In diezelfde tijd begon er een ster aan het damfirmament te verschijnen, die door toenemende schittering steeds meer opviel. Het was Piet Roozenburg, die als buitengewoon sterk damspeler al jaren bekendheid had verworven, daar hij o.a. op 10-jarige leeftijd door het met veel succes geven van simultaanseances tot een jeugdige wonderspeler was uitgegroeid. Toen hij vijf a zes jaar geleden in het lands kampioenschap met de vrijwel onver slaanbare Keiler op opvallende wijze gelijk wist te komen, zodat nog een be- slisingsmatch nodig was. toen was het al overduidelijk geworden, welk een bijzondere kracht Roozenburg toen al was. Met twee remises en één ver loren partij behield Keiler de titel, doordat er nog een kleine finesse aan de verwonderlijke speeltrant van Roo zenbuïg ontbrak. Deze was het volgend jaar voltooid. Een spelsysteem openbaarde hij toen, dat nog nimmer te voren was gespeeld. Een massale pyramidebouw, en als het mogelijk was, werd daar nog een to renpyramide bovenop gebouwd en overheen geschoven. Alle sterke spelers uit ons land, Keiler inbegrepen, versloe. hij hiermee. Alleen de wereldkampioen Ghestem wist deze aanval in twee par tijen met succes te weerstaan en wei zodanig dat Piet Roozenburg verloor. Het spelsysteem was dus nog niet ge heel volmaakt. 1948: Amsterdam Het volgend jaar, in 1948, was er in Amsterdam het grote tournooi om het wereldkampioenschap. Vrijwel alle deelnemers hadden het systeem van Roozenburg „door" en grondig bestu deerd, om niet opnieuw hiervan de dupe te worden. Er werd rekening ge houden dat hij het allicht nog meer vervolmaakt had. Groot was echter de verwondering, toen bleek dat hij het systeem, waarmede hij het voorgaande jaar zo'n enorm succes had gehad, finaal over boord had gegooid, en thans met een geheel ander systeem op de proppen was gekomen, waarmede hij een succes zou boeken, zoals de ge schiedenis in de spel -en sportwereld nog niet heeft gekend. Schijnbaar speelde hij thans meer in de kaart van de tegenspelers, zodat vrijwel alle deelnemers in de val liepen van zijn nieuw spelsysteem, het systeem van de stoomwals, waarbij vrijwel elke stand ten slotte gekraakt en verpletterd wordt. Piet Rozenburg behaalde met vlag en wimpel het wereldkampioen schap met de ongelooflijke voorsprong van 10 punten op Keiler en 12 op de wereldkampioen Pierre Ghestem. n Vergelijking Deze voorsprong van Piet is toen zo ongelooflijk groot geweest, dat voor enig begrip een enkel vergelijkend voorbeeld nodig is. Wat de punten be treft, was Roozenburg een derde ge deelte uitgelopen op no. 2 en nog iets meer op no. 3. Dat wil zeggen, dat toen hij het einddoel al bereikt had nemen wij hierbij aan dat het een wie lerwedstrijd over 40 km. was geweest dan had hij van zijn fiets kunnen stappen, zich omkeren, een verrekij ker uit de zak halen, om eens te kij ken, wie als no. 2 en 3 op nog 10 en 12 km. afstand (wat in dit geval Kel- fei «Vfu de wereldtitel behaalde Piet het lands kampioenschap en ditmaal slechts iets boven Keiler uit. Daar ook zijn tegen standers zijn voorgaand systeem had den doorgestudeerd, was dit systeem thans weer iets gewijzigd en kwam hij ook een enkele maal met zijn eerste, meer massale syseem op de proppen, waardoor hij in zijn partij tegen Dukel bijna schipbreuk leed. Ook wellicht ter wille van de spanning leek zijn speltrant toen meer gebaseerd te zijn op veiligheid dan op een hoge score. Volgens de oudkampioen wijlen J. de Haas, kan Keiler als de sterkste posi tie-speler van de wereld worden be schouwd. Er is behalve het behalen van elf maal het landskampioenschap, geen speler aan te wijzen, die zoveel tour- nooien heeft gewonnen als Keiler. Piet Roozenburg zelf beschouwt Keiler daarom als zijn grote leermeester. (Bij de inmiddels begonnen wedstrijd om het wereldkampioenschap werd de eerste partij remise, terwijl de tweede partij door Roozenburg werd gewon nen). Nationale demonstratie van s lands beste trekpaarden Gistermiddag heeft H.M. de Koningin in gezelschap van de particuliere secre taresse van H.K.H. Prinses Wilhelmina, mej. Geldens, een bezoek gebracht aan de demonstratie, die de koninklijke ver eniging „Het Nederlandse Trekpaard" op de terreinen van het gemeentelijk veemarktbedrijf te Den Bosch organi seert. Deze demonstratie, die door dui zenden kenners van het koudbloed ras uit binnen- en buitenland werd bijge woond, bestond uit het voorleiden der paarden, die tot de besten van het land zijn te rekenen. De minister van oorlog en marine, ir. C. Staf, de commissaris der Koningin in de provincie Noordbrabant, prof. dr. J. E. de Quay en de burgemeester van Den Bosch, mr. H. J. M. Loeff, woon den eveneens deze nationale show bij. H.M. de Koningin overhandigde de door haar beschikbaar gestelde zilveren medaille voor de kampioen merrie 1951 aan de eigenaar, de heer De Dobbelae- re te IJzendijke in Zeeland. Tijdens haar bezoek aan Den Bosch, waar H.M. in het gouvernementspaleis de lunch gebruikte, werden verschillende voor aanstaande figuren uit de kringen van de koudbloedfokkerij aan haar voor gesteld, o.a. de pns benoemde comman deur in de orde van Oranje-Nassau. de heer R. Maze Sencier hoofd der Franse staatsstoeterijen. KONINGIN JULIANA BEZOCHT DE PAARDENDAG TE 's-HERTOGEN- BOSCH. - In galop defileerden de paarden langs de tribune. De querrilla in Malakka Voor arresiaiie van Tsjing Peng Voor het eerst is officieel de naam bekend gemaakt van de organisator der guerrilla, waardoor Malakka reeds ruim drie jaar geterroriseerd wordt: het is de Chinees Tsjing Peng uit de provincie 'Hokien, die de functie be kleedt van algemene secretaris der Maleise communistische partij. De autoriteiten hebben een beloning van tachtig duizend Straits dollars uitge loofd voor ieder, die hem levend ge vangen neemt, en zestigduizend dollar voor zijn lijk. Als de winter komt De 65-jarige J. T. van B-, die geen woon- of verblijfplaats heeftdacht aan de naderende winter, toen hij zich bij de Haagse politie meldde met de mededeling, dat hij even te voren een fiets had gestolen. Hij voerde het gestolen karretje aan de hand mee en sprak de hoop uit, dat de recherche zo vriendelijk wilde zijn hnw-«« -fo J*/»—» Herstelbetalingen thans van de baan? Nadat er op het laatste moment nog enige aanvullingen in waren aange bracht, hebben de geallieerden gisteren de reeds van tevoren fel gecritiseerde wet aangaande de confiscatie van Duits bezit in het buitenland afgekondigd. Zij volgt de wet op, die in 1945 is ingevoerd ter regeling van dezelfde materie. De nieuwe wet sluit thans van verbeurd verklaring tal van groepen buitenland se bezittingen uit. Onder deze uitzonderingen vallen uiteraard activa, die nog niet in beslag werden genomen, verder ook in Reichs- marken luidende effecten, die zich reeds in het buitenland cevmden, bezittingen, die Duitsland na het einde van de oorlog in het buitenland heeft verworven. Verder ook bezit, dat zich bevindt in een paar met name genoem de groepen landen. In een dezer groe pen is het al aan Rusland overgedragen De geallieerden hebben de Duitser laten weten, dat deze activa niet zullen kunnen dienen ter verrekening van hun schulden. Wel zal met het verlies rekening worden gehouden bij de vast stelling van Duitslands betalingscapa citeit. Processen erover worden in de nieuwe wet ten enen male uitgesloten. Van Duitse zijde is nu de hoop uit ffoor>Tokpri rtdi: rlö golïclc iSWOcl'ïo dol" Studiebezoek aan Europa is afgelopen „Wij zijn bijna Nederlanders gewor den. We aten. haring en rookten Goud se pijpen", vertelde een van de ruim negenhonderd Amerikaanse studenten die zich te Rotterdam inscheepten aan boord van het ss Volendam, dat Woens dag naar Noord-Amerika vertrok. Het Britse vakveremgingscongres T.U.C. heeft met algemene stemmer, een resolutie aangenomen, waarin wordt geprotesteerd tegen cjg komst in Engeland van „een ambassadeur, die fascistisch Spanje vertegenwoordigt Een resolutie, waarin werd aangedron gen op uitbreiding van de handel met de communistische landen werd met grote meerderheid van stemmen ver worpen. evenals een resolutie, waarin bezorgdheid werd geuit over de toe nemende bewapening. Amerikaanse stakers moeten werk hervatten Op verzoek van president Truman, die op deze wijze een eind wil maken aan de staking in de koperindustrie, heeft de districtsrechtbank te Denver gi teren een tijdelijk beve- tot stopzet ting van deze staking uitgevaardigd Dit bevel berust op de arbeidswet van Taft en Hartley. Korea-vrijwiHij»ers in October thuis verwacht De vrijwiligers van het Nederlands detachement Verenigde Naties, die op 26 October 1950 onder ^omma»'do van wijlen luitenant-kolonrDen Ouden naar Korea vertrokken, worden begin October in ons land verwacht. Kort geding tegen de Staat Woensdagmorgen heeft voor de Haagse rechtbank het kort geding gediend van enige Ambonezen uit het woonoord te Woerden tegen de Staat der Neder landen over het verbod van de regering aan een aantal, met name genoemde, personen van het Bureau Zuid-Molukken en de Stichting „Door de eeuwen trouw" om de woonoorden te betreden. Beledigend en kwetsend Mr. Van Rijckevorsel betoogde, dat het verbod tot het ontvangen van hun leiders en voormannen voor de Am bonezen beledigend en kwetsend is en d„t het hun geestelijk isolement heeft voltooid. „Voor de door de regering ge nomen maatregelen was er in de woon oorden rust, dank zij deze voorman nen", aldus pleiter. Mr. Van Haren, eveneens pleitend voor de Ambonezen, noemde de genomen maatregelen on wettig omdat zij van de ministers van binnenlandse zaken en Uniezaken zijn uitgegaan en niet van de minister van justitie. „Er heeft hier jen duidelijke verwarring plaats gevonden tussen de bestuurlijke en justitiële bevoegdhe den van de regering". Dc pleiter voor gedaagde, mr. Veegens, voerde aan, dat er van vrijheidsbelemmering en isolatie geen sprake is omdat de bewo ners van de kampen vrij zijn de ge noemde personen buiten de woonoor den te bezoeken. Het verbod staat ge lijk met het bekende artikel betreffen de de huisvredebreuk en de bepaling mtrent openbare lokalen, aldus deze sadsman. De uitspraak werd bepaald -r Zaterdag 15 September. Ingenieur ontwierp een ,,hazardloze roulette'' Een Nederlandse ingenieur en wis kundige heeft thans een behendig heidsspel geconstrueerd, dat sterk op roulette lijkt, doch waarbij, naar zijn berekening, het hazard-karakter wordt geëlimineerd. Voor een oplettende spe ler zou het mogelijk zijn van tevoren precies aan te geven, waar het roulette balletje op de schijf terecht zal komen. De uitvinder heeft voor zijn „optische roulette" drie constructiesystemen ont worpen, welke echter alle op hetzelfde principe berusten. De vraag is thans, of deze hazardloze roulette dezelfde attractie zal blijken te bezitten als de voorshands verboden gewone roulette. Twee maanden geleden arriveerden zij in ons land. Zij brachten de zomer in Europa door. Deze reis werd voor bereid door het Nederlands bureau voor buitenlandse studentenbetrekkingen en de „United States National Students Association". De student, die ons het bovenstaande vertelde, was een van een groepje, dat in ons land verbleef en de herinnering aan zijn bezoek droeg hij aan zijn voe ten n.l. witgeschuurde klompen. Behal ve de Amerikaanse scheepten zich nog ongeveer 35 Canadese, 85 Duitse en 30 Nederlandse studenten in. In Le Havre zullen nog Franse, Italiaanse en Ame rikaans: studenten aan boord komen, zodat het totaal aantal passagiers dan circa 1100 zal bedragen. De Europese studenten die nu naar Amerika zijn vertrokken zullen daar voor minstens een jaar aan een univer siteit of college studeren. Alle Duitse oudstrijders in één bond verenigd Een aantal vroegere Duitse gene raals, onder wie Hitiers tankcomman dant Heinz Guderian en de generaal van de valschermtroepen Hermann Ramcke, komen het a.s. weekeinde te Bonn bijeen. Zij willen alle Duitse oudstrijders in één organisatie samen brengen, zo is door een oud-officier van de Wehrmacht meegedeeld. herstelbetalingen definitief van de baan is. De komende conferentie over de Duitse schulden zal dan alleen nog betrekking hebben op de na- en voor oorlogse schulden van Duitsland. Die van na de oorlog omvatten voor zeven achtste Amerikaanse vorderingen we gens levering van voedsel en grondstof fen in de eerste moeilijke jaren na de capitulatie. Men hoopt hier op een gunstige regeling. Wie was eigenaar? e/tAo goedkoop: 1/ehJzbyqVriza/L fó? llw uïUtJie/iek Mechanisatie bij K.L.M. De Bond van Vrije Evangelische f'. - - enten in Nederland viert Zater dag 15 Sep.ember zijn 75-jarig bestaan schrijdt voort (Van onze Haagse redacteur Naar wij vernemen, zal de KLM in de volgende zomerdienst op de een voudige Europa-routes zonder telegra fist gaan vliegen. De radiotelefonie is zo geperfectionneerd en de uitrusting van de vliegtuigen zo verbeterd, dat de vlicgtuigbestuurder met radiotele- fonische verbindingen kan volstaan. Onder de eenvoudige Europa-routes worden verstaan lijnen als naar Lon den, Parijs, Frankfort. De KLM streeft naar een steeds ver der gaande mechanisatie op verschil lend gebied, dus ook op dat van het laden en ontladen der vliegtuigen. Acht ton vracht kan daardoor op het ogenblik in twintig minuten uitgeladen en in veertig minuten geladen worden. Een Convair kan nu al geheel ontla den dus passagiers, post, bagage, vracht, enz. worden in acht tien minuten. Verleden jaar bedroeg de „omdraai- tijd" naar Londen nog vijf kwartier Dat wil zeggen, dat het 75 minuten duurde, voordat een uit Londen ge arriveerd toestel weer naar de Engelse hoofdstad kon vertrekken. Thans is deze omdraaitijd al teruggebracht tot 40 minuten. Men streeft naar een nog kortere tijd, namelijk 12 a 10 minuten. Daar voor is een goede coördinatie nodig. Moeilijkheden ondervindt men bij zijn pogingen tot versnelling van de diensten, o.a. door de douane en an dere Rijksambtenaren, die van de pas sagiers vele schriftelijke verklaringen verlangen. Ex burgemeester haalde radiotoestel weg Ambtenaar eist het terug De 55-jarige ex-burgemeester van Hilversum, G. J. H. F., thans wonend te Bergen, heeft zich voor de Amster damse politierechter moeten verant woorden wegens diefstal. Hij had bij een ambtenaar van het Beheersinstituut te Hilversum een radiotoestel wegge nomen. F. erkende dit feit, maar stelde, dat het toestel zijn eigendom was, omdat hij het in 1945, toen hij zijn internering verwachtte, met een aantal sieraden en andere goederen aan de ambtenaar in bewaring had gegeven. Vrouw en doch ter van F. hadden zich, toen zij weer op vrije voeten waren, bij de ambtenaar vervoegd, en de meeste hunner eigen dommen teruggekregen, maar 't toestel Bleet zoek. F. had na vijf jaren inter nering zijn toestel eenvoudig uit het huis van de ambtenaar gehaald. Deze verklaarde ter zitting, dat hij vlak na de bevrijding het toestel van een hem onbekende Canadees had ge kocht. Aangezien de politierechter dit verhaal niet geloofde, liet hij de amb tenaar een schriftelijke verklaring te kenen en hield de zaak aan, om te la ten onderzoeken, waar het toestel nu eigenlijk vandaan kwam. Aan de politieke functionarissen van de ECA is een memorandum overhan digd, waarin wordt verklaard, dat bin nenkort een golf van arbeidsonrust in West-Europa moet worden verwacht, nu de herbewapening de Europese le vensstandaard steeds meer doet dalen. Het memorandum is aan het licht ge komen na de drastische beperking van de economische hulp aan West-Europa, zo meldt de New York Times. Marion Hedges, assistent van de dienst voor arbeidsadviezen van de ECA, heeft verklaard, dat, hoewel de verenigde Staten met economische hulp hadden geholpen bij de weder opbouw van de Europese industrie, slechts weinig arbeiders hierdoor wa ren vooruitgegaan. Getracht zal wor den hierin verbetering te brengen. Vader paste op kano van zijn zoon en verdronk Gistermiddag is te Delft de 34-jarige P. B. in de Provinciale Vaart verdron ken. Het zoontje van de man was in een kano aan het varen en kwam naar de kant, omdat zijn vader hem een ijsje wilde laten kopen. Terwijl de jongen de ijswafel ging halen, paste de vader op de kano. Hij raakte ech ter door onverklaarbare oorzaak te water. Toen het zoontje terug kwam, was hij onder water verdwenen. Stu denten, die in de omgeving aan het roeien waren, trachtten nog hem op te duiken, doch hun pogingen bleven zonder resultaat. De pohde heeft ten slotte de man opgedregd. Kunstmatige ademhaling mocht echter niet meer baten. NIEUW ECA-CREDIET De ECA heeft een crediet van 3.640.000 dollar ter beschikking van Nederland gesteld. Daarvan is een bedrag van 3 A millioen dollar bestemd voor de aan koop van blik, verder 290.000 dollar voor de aankoop van katoenafval en het restant voor de aankoop van me taalwaren. De aankopen moeten in de Verenigde Staten geschieden. Mag Tass niet meer bij congresvergaderingen De democratische senator O'Connor heeft een resolutie ingediend, die de aanwezigheid van vertegenwoordigers van het Russische persbureau Tass bij vergaderingen van het Congres ver biedt. Verder stelt de resolutie voor, de diplomatieke paspoorten van Tass- vertegenwoordigers in te trekken en alle correspondenten van andere com munistische landen aan dezelfde be perkingen te onderwerpen die gelden voor Amerikaanse verslaggevers in landen achter „het ijzeren gordijn".

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 5