Denen eten boter, geen margarine Nieuws uit Heiloo Eerste lustrum van Instituut voor Arbeidersontwikkeling Brandweeroefening van het kringcommando Oudkarspel St. Pancras Schoorl Kroosmachine geconstrueerd Egmond aan Zee Noord-Sch arwoude Koelhuis - poterbewaarplaats aanbesteed Langendijk Brandweeroefening Hensbroek De heer L. Groot- overleden Alkmaar Jong Holland begint met een uitwedstrijd Predikbeurten Men kent er geen overbevolking Nationale problemen minder nijpend VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1951 Een rijk gevarieerd programma Enorme trossen serpentines, die door de onlangs met het m.s. Volendam ingescheepte Amerikaanse studenten even voor het vertrek zijn uitge worpen, worden vastgehouden door hun Nederlandse collega's, die hun vertrek gade slaan. Rechts: Een Amerikaans studente, die juist na het ver trek van het schip arriveerde, kon door middel van een sleepboot onder grote hilariteit alsnog aan boord geholpen worden. Het Instituut voor Arbeidersontwik keling heeft in de na-oorlogse jaren 'n belangrijke plaats ingenomen in het culturele leven. De afdeling Heiloo van het Instituut is hierbij niet achterge bleven. Nu op 22 September het eerste lustrum wordt gevierd, kan geconsta teerd worden, dat de vereniging in de afgelopen vijf jaren ten zeerste ge ijverd heeft voor de geestelijke verrij king van haar leden op natuurkundig, cultureel en technisch gebied. Ook dit jubileumjaar brengt zij haar leden een rijk gevarieerd programma. Op 22 September zal het winterpro- gramma worden geopend met de her denking van het eerste lustrum. Hier aan wordt medewerking verleend door de voordrachtkunstenares Rolien Nu- man, de bariton Johan Starnburg en 't muziek-ensemble onder leiding van de heer J. J. van Lienen. Op Maandag 15 October wordt een actueel probleem behandeld. Het lid van de Tweede Kamer de heer J. H. Scheps zal dan spreken over Duitsland. Donderdag 25 October is er een film avond, welke wordt verzorgd door het Kon. Ned. Indisch Instituut. De titel luidt „Hoe is Indonesië?" Donderdag 8 November zal de heer Reitsma een in leiding houden over leven en werken van Albert Schweitzer. Deze avond wordt georganiseerd in samenwerking met 't Nut. Op 22 November wordt er wederom een filmavond aangeboden door de Kon. Ned. Toeristenbond. De ze is gewijd aan de Wegenwacht. De brandweer te Heiloo legt de laat ste weken onder leiding van haar nieu we commandant, de heer Van Dijk, gro te activiteit aan de dag. Zij hield ver scheidene demonstraties te Heiloo, Lim- men en Egmond, waarmede niet al leen 't personeel zich bekwaamde doch tevens de burgerij kon kennis maken met het uitstekende Heilooër Brand weercorps en het materiaal. Woensdagavond werd door het Kring commando Brandweer een grote oefe ning georganiseerd. Om 18.37 uur werd n.l. de brandweer Heiloo gealarmeerd met de mededeling dat er een grote brand was uitgebroken in Plan-West, welke zou zijn ontstaan door een lucht aanval. Bij aankomst bleek dat in de Fontein Verschuurlaan, Wentholtlaan en Burgemeester de Wildtlaan ongeveer veertig huizen in brand stonden. Door de brandweer Heiloo werden direct twee eenheden ingezet en door de com mandant van Heiloo werd hulp ge vraagd aan Limmen en Egm. a .d. Hoef. Intussen bleek dat ook in de Flade- raekkenlaan en een gedeelte van de Westerweg ook nog ongeveer veertig huizen in brand waren. Door Heiloo werd toen hulp gevraagd aan de kring Alkmaar om drie bluseenheden. Doch ook dit bleek niet voldoende en de commandant achtte het nodig om nog maals twee eenheden aan te vragen. Gezien de grote omvang van het brand- object bleek het gewenst om later nog maals drie eenheden in te zetten. Zo werden er in totaal met elf brandweer voertuigen gewerkt. Er werd hulp verleend o.a. door de brandweren van Heiloo, Limmen, Eg- mond, Alkmaar, Bergen, Akersloot, Uit geest en Castricum, zodat een en ander een grote drukte veroorzaakte in de gehele omgeving. Op het terrein van de brand waren o.m. aanwezig de kringcommandant de heer v. Wagenburg uit Alkmaar, de in specteur van het Brandweerwezen de heer Fehres, en de burgemeester van Heiloo, de heer Kalff. De leiding be rustte bij de brandweercommandant van Heiloo, de heer Van Dijk. Ledenvergadering Bond van Plattelandsvrouwen De afdeling Heiloo van de Bond van Plattelandsvrouwen kwam Woensdag avond bijeen in de Rustende Jager. De heer Ooringa hield op deze vergade ring een praatje over het nieuwe pro duct Dixap appelsap. Spreker gaf eerst een uiteenzetting over de fruitteelt in het algemeen, waarna de dames in de gelegenheid werden gesteld de smaak te keuren. Vervolgens werd verslag uitgebracht over het bezoek aan de zusterafdeling te Edam. Het bestuur hoopt de vereni ging uit Edam het volgend jaar een tegenbezoek te kunnen aanbieden. Voorts bestaan er plannen onder des kundige leiding een handwerkcursus te organiseren. Reeds gaven verschei dene dames zich hiervoor op. Tot slot van de vergadering werd het winter- programma besproken, dat binnenkort zal worden vasfgesteld. OPENBARE VERKOPING Notaris P. G. Visser uit Zuid Schar- woude hield Woensdagavond een open bare verkoping in het lokaal van de heer S. Klaver. Er werden een aantal percelen bouwgrond verkocht, waar van kopers werden de heren: K. Jon gen 4 percelen, 119 snees onder Oud karspel voor f 6227; J. van Hout, 17 snees aan de Winterweg te Oudkarspel voor f 896; K. Jongert, 43 snees aan de Winterweg te Oudkarspel voor f 2217; P. Nieuwland, 5 snees aan de Kerk- meersloot voor f 240; K. Hink. 6 snees aan de Winterweg te Noord Schar- woude voor f 228 en P. Beers, 9 snees aan het Heinskendel voor f 405. Woensdag 12 December zal dokter C. van Rijsinge, docent Landschaps kennis aan de Technische Hooge- school, een lezing houden over „De stenen spreken". Dan staat op het programma een causerie van de heer G. C. Donia over water- en moerasvogels en voorjaar in weide- en polderland. Een natuur- en kleurenfilm zal op 8 Maart twee maal worden vertoond. De titel is; ..Een ware geschiedenis van het bos" Deze film wordt vertoond in samen werking met 't Nut. Dan volgt een le zing van de heer J. P. Blijdestein over de Kennemer Duinen. Onze plaatsgenoot de heer C. Hoog- vorst zal in 1951 een cursus beginnen naar aanleiding van het boek van prof. mr. dr. G. van den Bergh. Ook zal er dit seizoen weer aandacht worden besteed aan het Operabezoek. Door middel van het spaarsysteem zal een groot aantal leden de toneelavon den en een HOV-concert bezoeken. Ook het jeugdprobleem heeft de aan dacht van het bestuur en het is de be doeling voor de jongeren een en an der te organiseren. Heeft het Instituut de afgelopen ja ren zijn gezellige reisjes georganiseerd, voor het komende seizoen staan nog grotere tochten op het programma. Verder heeft het zich verdienstelijk gemaakt door ook personen uit de ge meente een voordracht te laten verzor gen. De samenwerking met 't Nut en Tintoretto is uitstekend. Wanneer het Instituut terugziet op de afgelopen vijf jaar, kan het met recht trots zijn. MUTATIES BESTUUR HSV. In een dezer dagen gehouden be stuursvergadering van RK HSV zijn de bestuursfuncties als volgt verdeeld: A. J. A. M. Wijffels voorz., L'Abbee vice-voorzitter, H. de Boer, Butterlaan, le secretaris, B. Groefsma 2e secretaris. Jaap Admiraal le penningmeester, K. de Boer 2e penningmeester. C. van Roozendaal, de heer Beentjes en J. Schuijt Jr., commissarissen. In de elftalcommissie namen zitting: Ben op de Weegh, Cor v. d. Berg en Piet Schellings. Trainen blijft de heer Jaap Hoogland. In de jeugdcommissie hebben zitting genomen: D. PeDping. H. de Boer, J. Kueter en L. Denne- man Sr. Auto-ongelukken Dezer dagen reed vanaf de richting Oudorp een vrachtauto van de fa. H te Broek op Langendijk over de Bo- venweg, terwijl er gelijktijdig een per sonenauto vanuit de richting Lange- dijk naderde. Bij de Bijzondere Lagere School, waar de weg niet zo breed is en een flauwe bocht maakt, stond een auto geparkeerd. Het eerst passeerde de personenauto. Hierdoor kwam de vrachtauto te dicht langs het huis van de heer C. Groen, zodat een stuk van do voorgevel van het huis werd afge rukt. Beide auto's reden door. Door de rijkspolitie wordt een onderzoek inge steld. Donderdagmorgen omstreeks 11 uur reden over de Bovenweg, nabij melk handel Van Exter, een motor en een auto. Doordat de motorrijder, die voor op reed, plotseling van richting ver anderde zonder dit aan te geven, werd hij door de auto in de flank gegrepen. Door het zeer krachtig remmen van de bestuurder der personenwagen kon een groot ongeluk worden voorkomen. De materiële schade was gering. HENGELWED STRIJD De sporthengelaarsveremgmg „Sint- Pancras" hield dezer dagen een vis wedstrijd in de Ringvaart achter St. Pancras. De vissers, die reeds vroeg op pad waren, hadden mooi weer en een tamelijk goede vangst. De prijs winnaars waren: 1. A. Ott, Oudorp; 2. Kalksma, Alkmaar; 3. J. Schoonhoven, Alkmaar en 4. D. Bobeldijk, St. Pan cras. De grote snoekwedstrijd zal Zondag 23 September worden gehouden in het Geestmer-Ambacht. De deelnemers vertrekken om 8 uur vanaf het club lokaal Bouwstra. Een firma in Schoorldam (fa. Bak ker en Kuiper) heeft een zgn. kroos machine geconstrueerd, waarmee kroos uit sloten en vaarten kan worden ver wijderd. Evenals elders wel het geval i?, liggen de sloten van de polder Geestmerambacht de laatste tijd vol kroos, hetgeen tuinders en schippers last bezorgt. Het polderbestuur besloot in samenwerking met het gemeente bestuur van Langedijk en met de twee groenteveilingen een kroosmachine aan te schaffen. Na veel experimen teren is een Schoorldamse firma er in geslaagd een dergelijke machine te bouwen. Dezer dagen *is het werktuig beproefd. Het polderbestuur heeft be sloten binnenkort het kroos te laten verwijderen met behulp van deze ma chine. Het kroos kan voor de bemes ting worden gebruikt. De machine is op een ponton ge bouwd. Zij wordt voortbewogen door middel van een 25 pk dieselmotor en 'ransportbanden. Er is octrooi op aan gevraagd. Auto's reden op elkaar Toen Woensdagavond een automobi list komende vanaf de Nieuwe Scher- merweg nabij de Vlotbrug vaart min derde en stopte om te zien of de Friesche brug voor het verkeer vrij was, bleek een achter hem rijdende bestuurder van een personenauto hier door zoveer verrast, dat hij met moei te zijn wagen op een halve meter af stand tot stilstand kon brengen. Een derde chauffeur in de file, blijkoaar liet stoppen van zijn voorgangers niet vlug genoeg bemerkend, kon een bot sing niet voorkomen en reed de tweede wagen aan. Ook de volgende automobilist had niet op deze situatie gerekend en botste tegen de derde wa- gne op. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. De schade aan de auto's was aanzienlijk. De politie stelt een onderzoek in naar de schuldvraag. Burgerlijke Stand Geboren: Frederik C., z. van C. Scholte en F. S. Geurs. Ondertrouwd: Pieter H. Tauber (te Rijswijk) en Guurtje Postma. Getrouwd: Oebele Bootsma en Janny de Geus. Comelis J. Bijvoet en Barbara G. Rotteveel. Loop der bevolking Ingekomen Pieter Kroon en gezin van Alkmaar. Geertruida Geusebroek, z. b., van Alkmaar. Anna Bos van Herwen. Vertrokken: Janny de Geus naar Schoorl. Barbara G. Rotteveel naar Zuid- en Noord-Schermer. Louw Stoker naar Alk maar. Dirk Schrooder naar Alkmaar. Klasina J. Buscher naar Alkmaar. Maria Scholten naar Venhuizen. Johanna Pepping naar Bergen. Martha Beemsterboer naar Bergen. Cornelia A. Tromp naar Bergen. ZONDAG: EGMOND IAODIZ. Egmondia begint de competitie Zon dag met een thuiswedstrijd tegen ODIZ uit Zaandam, een sterke tegenstander, die het vorige seizoen ernstig candi- daat voor het kampioenschap was. De opstelling van Egmondia is als volgt: van links naar rechts. Braak, W. Gravemaker. A. Stam, J. Wijker. Alb. Stam. J. Spierenburg, D. Zwaan, G. G. Zwart, A. Zwanenburg, J. Mul (aan voerder), C. Zwart. In het kampioenselftal van verleden jaar zijn dus drie wijzigingen aange bracht. RECTIFICATIE. Dezer dagen konden wij het merk waardige feit memoreren, dat een fa milie 25 jaren achtereen bij een en dezelfde Egmondse familie de vacantie doorgebracht had. Foutievelijk hebben wij de naam van de gasten als Witsen doorgegeven. Dit moet echter Witten- berns zijn. SLUITING VAN HET SEIZOEN. De strandexploitatie zal dit seizoen worden beëindigd op Maandag 10 Sep tember. Ook het gemeentelijk kam peerterrein wordt dan gesloten, zodat ieder dient te zorgen, dat hij vóór die tijd zijn tent heeft weggehaald. Het bouwbureau van de Stichting van de Landbouw heeft aanbesteed het bou wen van een groot koelhuis annex poter- bewaarplaats voor de V.T.N. (Vereniging tot verkoop van Tuinbouwproducten in Noord-Holland). De begroting was f 243.870.Laagste inschrijfster was de firma C. de Geus (Broek op Langendijk) voor f 242.800.hoogste de firma Kingma te Slootdorp voor f 307.115.De gunning is aangehouden. Gisteren werd aan de Langedijk 'n brandweeroefening gehouden, die ze ker geslaagd mag heten. Het centrum van deze oefening lag bij de veiling van de L.G.C. te Broek op Langendijk. Aanwezig waren o.a. de hoofdinspec teur van de brandweer, burgemeester H. Schelhaas en de gemeentesecretaris van Langedijk. Verschillende eenheden uit de omgeving namen aan de oefe ning deel, o.a. van Langedijk, War- menhuizen, Ursem, Koedijk, Bergen, Oudorp en St. Pancras, terwijl van Alkmaar een eenheid aanwezig was met de Magirusladder. Uiteraard toonde de bevolking gro te belangstelling voor de oefening. De centrale meldingspost was gevestigd in het voormalig gemeentehuis te Broek op Langendijk. De oefening ving aan pl.m. half zeven en werd om on geveer 8 uur beëindigd. Een bekend en gezien oud-plaatsge noot, de heer Luit Groot, is in de ouderdom van 82 jaar te Schagen over leden. Een reeks van jaren heeft de heer Groot te Hensbroek een timmer- zaak gedreven. Zijn ijveren voor een goede vakopleiding kwam tot uitdruk king in zijn werk voor het vakonder wijs in West-Friesland, van welke ver eniging de overledene vele jaren het voorzitterschap bekleedde. Ongeveer 14 jaren geleden verloor de heer Groot het gezichtsvermogen van beide ogen. De timmerzaak werd verkocht en nood gedwongen ook het voorzitterschap van het vakonderwijs neergelegd. Zijn grote verdiensten voor dit onderwijs werden geëerd door het verlenen van het ere- voorzittersch p. Bovendien werd hij door de regering geridderd. Ondanks zijn blindheid bleef de heer Groot zijn levensblijheid, die hem altijd had ge kenmerkt, behouden. Een grote steun vond hij in zijn vrouw. Toen haar krachten, als gevolg van het vorderen in leeftijd, minder werden, namen de heer en mevrouw Groot hun intrek in Huize „Avondrust" te Schagen. Zaterdagmiddag om 3 uur vindt te Hensbroek de teraardebestelling plaats. BURGERLIJKE STAND Geboren: Catharina M., d. van P. N. Blankendaal en E. Schoenmaker. Anna Maria, d. van E. Koster en M. C. Grootes. Ondertrouwd: Cornelis A. Bom- mezij en Bodil Rasmussen. VERVOLG STADSNIEUWS Voor Jong Holland, onze Zaterdag- KNVB'er, begint morgenmiddag het nieuwe competitieseizoen. In haar af deling zijn 5 Amsterdamse clubs inge deeld, namelijk AGT (Gemeentetram), NDSM (Droogdokmaatschappij), KMVZ (Zwavelzuurfabrieken), PVF (Fokker fabrieken) en Kromhout (Kromhout Motorenfabrieken). Verder de Noord- hollandse clubs Dindua (Enkhuizen), HCSV (Hoorn), Blauw Wit (Wormer- veer) en Marken. Jong Holland ont moet in deze afdeling 5 nieuwe vereni gingen, hetgeen de aantrekkelijkheid van de competitie zeer verhoogt. Onze plaatsgenoten starten met een uitwed strijd tegen HCSV. De Horinezen zijn altijd lastige tegenstanders geweest en ze zullen het zeker ook ditmaal weer zijn. Aangezien de Jong Hollandianen, vanwege de herhalingsoefeningen voor militairen niet op hun sterkst kunnen uitkomen, verwachten we een geheel open strijd, waarvan geen voorspelling is te geven. Overige wedstrijden: HCSV 2Jong Holland 2, DEK 1Jong Holland 3, Randers aJong Holland a en Jong Holland bAlcmaria g. DAMCLUB WDO. Gisteravond werden op de damclub WDO in de zomercompetitie nog en kele belangrijke partijen gespeeld en wel met de volgende uitslagen: J. KaalM. J. Langras 02, D. Da- velaarP. Worm 2—0, C. DammerM. v. d. Pavert 20. De voorbereidingen van de nieuwe wintercompetitie worden reeds ge troffen. VOOR ZONDAG 9 SEPTEMBER ALKMAAR. Grote kerk, 10 uur ds. Van Wijk, 5 uur ds.'Boven van Texel, Wo., 7.30 uur oecumenische av.wijding: Kapelkerk, 10 uur, ds. Den Oudsten.— Rem. geref. gem., 10.30 uur ds. Rap- pold. Luth. kerk (Oudegracht), 10.15 uur ds. Haan (H.A.) Doopsgez. kerk. 10.15 uur ds. v. d. Sluis. Geref. kerk. 10 uur ds. Von Meijenfeldt, 5 uur ds. Vellinga. Geref. kerk (art. 31 K.O.). in Waakt en Bidt, 10 en 5.30 uur ds. v. d. Lingen (H.A.) Herst. Ap. Gem.. Toussaintstraat, half 10 en 4 uur en Donderdagavond 8 uur dienst. Ned. Chr. Gem.schapsb., in W. en B„ Za.. Jeugdclub in Kr. v. E.weg 22 om 8 uur: Zo. 3.30 uur Opënluchtprediking in de Hout; Di., 7.30 uur Kr. v. E.weg 22 Bij belkring; Do., 8 u. Evangelisatiesamen komst in W. en B., spr. dhr. Dammul- ler. Ned. Leger des Heils, Sliksteog 4, 10 uur Heiligingsdienst, 3 uur Zon dagsschool, 8 uur Verlossingssamen komst; Di., 8 uur, Ontspanningsavond; Wo., 8 uur Wijdingsdienst, o.l.v. serg'. maj. Elzinga. Kerk van Jezus Chris tus van de heiligen der laatste dagen (ABB-gebouw, Koningsweg 2), half elf Zondagsschool; 5 uur godsdienstbijeen komst. Ver. v. spiritisten Harmonia, 10.30 uur morgenwijding in hotel „De Nachtegaal", spreekster mevr. Koele- smidv. d. Siaay uit Amsterdam. AKERSLOOT, 10 uur, ds. Kaptein. BERGEN, Ruïnekerk, 10 uur ds. Bekius. Geref. kerk, 10 èn 5 uur cand. Bayer van Bergen op Zoom. Rehoboth, 10.30 uur ds. Kuilman van Leiden. BROEK OP LANGENDIJK. Geref. kerk, 8.45 uur leesdienst, 3 uur ds. Vellinga van Alkmaar. Doopsgez. kerk, 10 uur cand. Verheus van Haar lem. DIRKSHORN. Herv. kerk 10 uur ds. Post. Geref. kerk, 9.30 en 2.15 uur ds. Van Reeven. DRIEHUIZEN, 10 uur, ds. Kastein. EGMOND AAN ZEE. Geref. kerk, 10 uur ds. Vellinga, 5 uur ds. Von Meijenfeldt. Oud-kath. kerk, voorm. 8 en 10 uur en av. 7 uur, dienst. GROOT-SCHERMER geen dienst. HEILOO. Evangelisatie Kerklaan, 10.15 uur ds. Langman van A'dam, 7.15 uur ds. Groenenberg van A'dam. Geref. kerk (in evang.gebouw aan de Kerklaan), 8.30 uur ds. Vellinga, 3.30 uur ds. Van Meijenfeldt. HEER HUGO WAARD. Herv. gem., 10 uur de heer Korndörffer uit Zuid Scharwoude. Geref. kerk, 9.30 en 2.30 uur ds. de Nood van Oostvoorne. HENSBROEK, 10.45 uur, ds. Mey- boom. KOEDIJK, 10 uur, de heer Slager. N.-SCHARWOUDE. Geref. kerk, 10 en 4 uur ds. Vegter. ORDAM, 9.30 uur, ds. Meyboom. OOST-GRAFTDIJK, 10 uur, ds. Keja. SCHERMERHORN, herv. gem., 10 u. ds. Van Dijk. Geref. kerk, 10 en 2.30 uur ds. Dekker van Enkhuizen. SINT-PANCRAS. Geref. kerk, 10 en 4 uur ds. Middelkoop. STOMPETOREN. Evangelisatie, 10 uur de heer Van Zetten van Schager- brug. WARMENHUIZEN, 7 uur, ds. Post. WEST GRAFTDIJK geen dienst. Gevonden en verloren voorwerpen Gevonden over het tijdvak van 30 Aug. tot en met 5 Sept. 1951 en te bevragen aan het bureau van politie te Alkmaar op kamer 14, le etage, iedere werkdag van 17-18 uur, behalve Zaterdag: kindersokje, ceintuur, kin derschoentje, bril, ceintuur, capuchon, regen jas, rozenkrans, regenjas, ceintuur, sleutel, ket ting met kruisje, haarstrik, portemonnaie (kind), rode portemonnaie, shawl en regenjas, portemonnaie, sleutelbos, portefeuille met pho to s, halsketting, muts, ceintuur, kinderregenjas, ceintuur, haarkam, stropdas, twee portemon- naie's, bos touw, kindercape, ceintuur, auto ped, kinderhoepel en zwembroek met hand doek. Als gevonden zijn bij het bureau van politie aangegeven: portemonnaie met inhoud, geldsbedrag, actetas, fietspomp, twee portemon naie s met inhoud, vier zeven, portemonnaie met inhoud boodschappentas, horloge, slang muts, handtasje, twee portemonnaie's met in houd, kralen ketting, schaar, portemonnaie, kindersokjes, motorhandschoen, zakmes met ketting, horloge, ceintuur, dameshoed, twee tasjes, bril met bruin montuur, portemonnaie met inhoud, geldsbedrag, zegelring, dames tasje, rozenkrans, laars, halsketting, truitje, pak met inhoud, boadschappentas, horloge, slang waterleiding, jongensjasje, vestje, oorbel met pareltje, oorbel drie ringetjes, snoer parels, zilveren kruisje, zilveren scapulier, twee zwem broeken, zes jasjes en windjack. Zoeklicht over een gelukkig land (Van een speciale verslaggever). In de haven van Kopenhagen zit op een rotsblok een kleine bronzen zee meermin. Achter haar ligt het brede, druk bevaren water van de machtige Sont. Voor haar strekt zich de rijke Deense hoofdstad uit, één en al leven en vertier, het Parijs van het Noorden. En achter deze stad weer ligt het wijde Deense land. Liefelijk, heuvelend, een bonte schakering van vruchtbare velden en stemmige loofbossen, met diep het land indringende fjorden de eilanden. Ruiger, somberder met tussen bossen en velden vaak uitgestrekte heidevlakten Jutland, het Deense vasteland. Alle Denen werden daarbij straatarm. Er restte geen bezittende klasse, die zich verheven kon voelen boven de rest van het volk. Kan men zich een beter voedingsbodem denken voor een wortel schietende democratie? De de mocratie in Denemarken heeft iets Amerikaans en het volk is er gelukkig mee. Zegt het r.iet iets, dat het onderwijs de nationale trots is? En dat dat onder wijs veel minder dan te onzent is in gesteld op het behalen van diploma's? Karakter- en persoonlijkheidsvorming staan in Denemarken op de voorgrond. Terwijl bij ons de Volkshogescholen, zich ten doel stellend de vorming van de plattelandsjongeren en het leggen van contact tussen deze jongeren en de stadsjeugd, moeizaam start, is de Deen se Volkshogeschoolbeweging reeds een eeuw oud en de waarde van haar ze genrijke arbeid is onschatbaar. In Ne derland tellen de diploma's. Het karak ter moet zich zelf maar vormen LIET is naar Nederlandse begrippen een gelukkig land, waarover de ranke bronzen zeemeermin haar blik ken laat dwalen. Dat is de eerste in druk, die men krijgt, als men Dene marken betreedt. Het is ook de laatste, als men het na enkele weken beter heeft leren kennen. En de blijvende. Denemarken is een land met aanzien lijk minder problemen dan Nederland. Het is rond 43.000 vierkante kilometer groot en telt 4 millioen inwoners tegen Nederland ruim 10 millioen. Van die vier millioen Tenen wonen er dan te gen de 800.000 in de enige wereldstad, die het land rijk is, in Kopenhagen, de rest is verdeeld over de 500 eilanden en over Jutland. De tweede stad van Denemarken, Aarhuus, is met de voor steden mee 150.000 inwoners sterk, alle andere plaatsen zijn aanzienlijk klei ner. Woont van de Nederlanders slechts 14 procent in gemeenten van minder dan 5000 zielen, bij de Denen is dat met vijftig procent der bevolking het ge val en het spreekt van zelf, dat dit zijn stempel op de mensen drukt. Karakter boven diploma's. Terwijl Nederland worstelt met een nog voortdurend groeiende overbevol king, terwijl wij elkaar in de weg lopen en soms het gevoel krijgen van een be nauwend gebrek aan plaats voor ons zelf, vindt men in Denemarken ruimte, mogelijkheden, horizonten. Weldadig doet er het ontbreken aan van al te scherpe politieke en religieuze tegen stellingen, zoals wij die kennen er wel dadig is het ontbreken van de beruchte standsverschillen. In de negentiende eeuw is Denemarken bankroet gegaan. ^/eel minder, dan in Nederland, over heerst in Denemarken het industria lisatieprobleem, al is ook daar even wicht in de betalingsbalans vanzelf sprekend noodzakelijk. De landbouw heeft er te kampen met exportmoei lijkheden: ook de Denen kunnen m zuivelproducten niet kwijt aan hun vroegere klanten. Maar zij eten geen margarine, zij eten hun roomboter zeli. De boter kost er de helft van wat zij in N derland kost, terwijl de Deense loon- siandaard aanzienlijk hoger is dan de onze. Verstandige Denen! mompelt de toerist, die dit verschijnsel constateeit. Natuurlijk: ook Denemarken heelt zijn woningnood. Maar er werd gedu rende de oorlof niets verwoest en dat scheelt een zeer stevige slok op de bor rel. Nijpend is het woningprobleem eigenlijk alleen in de steden en het meest in Kopenhagen. Daar hebben de Denen flats, die gemeenlijk slechts twee kamers, een badcel en een keu kentje omvatten. Zij betalen er huren voor, waarvan men in Nederland ach terover zou vallen, zo tussen de 80. en 140.—! Trouwens, Denemarken is geen goed koop land, naar onze begrippen is het z-lfs duur. De levensstandaard ligt er hoger dan te onzent, maar de Penen kunnen haar alleen handhaven, door dat gewoonlijk niet alleen de man, maar ook de vrouw werkt, met name in d> steden. En daarmede zien de De nen zich geplaatst voor een probleem, dat Nederland in veel geringere mate kent: de ontwrichting van het gezins leven. Grote gezinnen vindt men in dit land niet. Een baby kan men naar een kinderbewaarplaats doen, een tweede desnoods ook nog, als de vrouw moet verdienen om het levenspeil te hand haven. Maar drie kinderen naar een kinderbewaarplaats, dat eist een dus danige uitgave, dat de Denen er tegen op zienHet geboorteoverschot is in Nederland dan ook aanzienlijk ho ger dan in Denemarken. De man in de keuken. Die werkende vrouw brengt nog een ander probleem mee. Als zij des avonds van haar werk komt, is zij te vermoeid om alle huishoudelijke werk alleen op te knappen. Huishoudelijke hulp is er al even moeilijk te krijgen als in Ne derland. Wat ligt dus meer voor de hand dan dat de man bijspringt? En ziet: het is al zover gekomen, dat men in Kopenhagen en ook elders scholen vindt, waarin de mannelijke jeugd on der meer ook onderwezen wordt in huishoudelijk werk en dat er cursus sen worden gehouden, waarop de man van de geheimen der babyverzorging op de hoogte wordt gebracht! Daar staat men als Nederlander iet wat onwennig tegenover en menige echtgenoot zal rillen bij de gedachte alleen al, dat het ook hier zo zal wor den. Maar de Denen lachen er om. Zij leven graag een goed en genoeglijk leven. Zij kunnen dat alleen als hun vrouw ook verdient en zij hebben er de nadelen voor over.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 3