[TT]) OP ÊÊÊMm, 7 IEDERS Stad en Omgeving S«f> I 5 UIT DE ALKMAARSE RAAD „Heemschut'' verzocht Alkmaar te wachten met demping en sloping „Geen openluchtmusea AScmaria Victrix 1 - H.V.C. 1 Het vorderen van een woning AGENDA Mutaties WAT DE THEATERS BRENGEN REX-TH EATER: HARMONIE THEATER: De hertogin van Idaho De Journaals VICTORIA THEATER: Frühling auf dem Eis CINEMA AMERICAIN: Niet gewenst ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1951 Wettelijke regeling zal veemarkten waarschijnlijk uit stadscentra weren ..Het is een groot probleem ons leven een vorm te geven die zich verdraagt met de vorm van de oude steden. De huidige tijd klopt niet met de tijd die wij willen bewaren. Als we uitsluitend conserverend te werk zouden gaan, zouden onze steden openluchtmusea worden. Hier een oplossing voor te vinden is een van de lastigste vraagstukken waarvoor de huidige generatie zich gesteld ziet." Met deze woorden verwelkomde burgemeester mr. dr. H. J. Wytema gisteren de leden van de bond Heemschut, die in het stadhuis in vergadering bijeen kwamen. „Ik hoop", zo ging de burgemeester voort, „dat uw bond pn het gemeentebestuur elkaar zullen vinden, al zijn de doelstellingen niet dezelfde. Als alle goede krach ten op dit belangrijke gebied hand in hand gaan, zal dit de beste bekroning van ons werk zijn." De voorzitter van Heemschut, ar. J. A. Bierens de Haan, betoogde in zijn openingsrede dat het nog steeds nodig is zich met kracht te blijven verzetten tegen het verder ontluisteren van stad en land. Nog steeds worden in ver schillende steden plannen beraamd om te komen tot demping van grachten, alsof dit niet de spiegels zijn waarin de schoonheid van een oud-Hollandse zich duizendvoudig weerkaatst. Streven van Heemschut In het jaarverslag, dat werd uitge bracht door de heer Ton Koot, bleek duidelijk dat Heemschut geen stopzet ting van de industrialisatie wenst of berusting in bestaande verkeerstoestan- den, maar wel het treffen van zodanige maatregelen dat met de bestaande schoonheid van stad en land rekening wordt gehouden. Zo mogelijk moeten alle zeilen worden bijgezet om nieuwe eharme te scheppen, opdat zij die na ons komen niet leven in een grauwe asfaltcultuur, maar in een sfeer van schoonheid, die na vijfduizend jaar cul tuurleven toch waarlijk wel mag wor den verwacht. Stijgend ledental Het ledental nam in het afgelopen jaar toe met vijftien procent. De bond bestaat thans uit 134 gewone leden, dat zijn hoofdzakelijk verenigingen, 75 do nateurs, w.o. de elf provinciale bestu ren en gemeentebesturen en 782 buiten gewone leden; dit zijn particulieren. Medegedeeld werd, dat voor het ge hele jaar 1952 slechts twee millioen gulden beschikbaar is voor de restau ratie van monumenten, terwijl twintig millioen nog maar nauwelijks verant woord zou mogen heten. Zondag as 2 30 uur Seizoenkaarten a. h terrein verkrijgbaar (Advertentie, Lng. Med.j Het raadslid mr. dr. C. Berkhouwer heeft aan de raad medegedeeld, dat hij de volgende vragen aan B. en W. wenst te stellen: 1. Kan het college mededelen, waar om bij de vordering van de woning Ni- colaas Beetskade 49 te Alkmaar ten laste van de heer J. G. Hoogerwerf en ten behoeve van ir. H. G. Joosten uit Assen, is afgeweken van het advies van de commissie bedoeld bij art. 8 "Woonruimtewet, strekkende om niet tot vordering over te gaan? 2e. Kan het college beamen dat zich in casu niet het geval heeft voorgedaan als bedoeld in de beschikking van de Minister van Binnenlandse Zaken d.d. 30 Augustus 1947 (no. V 50912) onder B no. 9, daar de vertrekkende ambtenaar behoorde tot een andere dienst, dan de ambtenaar waarvoor de woonruimte is gevorderd? 3e Kan het college mededelen waar om aan de heer J. Smit, leraar Rijks- landbouwwinterschool, tussen wie en de eigenaar der gevorderde woning dien aangaande overeenstemming bestond, niet vergund is de gevorderde woning te betrekken, in welk geval was vrij gekomen de thans door de genoemde heer Smit bewoonde woning aan de Frans Halsstraat 31, desgewenst ten behoeve van de ambtenaar voor wie de woning Nicolaas Beetskade 49 ge vorderd is? Redenen waarom requestrant eerbie dig verzoekt dat het de raad moge be hagen hem te vergunnen bovenstaande vragen te stellen aan het college van Burgemeester en Wethouders. Het is Heemschut niet gelukt de bouw van een bijzonder ontsierend huis aan het Hargegaat te Schoorl te voorkomen, waardoor het aardige duin terrein zeer wierd geschonden. De veemarkt Het .jaarverslag memoreerde voorts dat bet gemeentebestuur van Alkmaar de verbetering van het verkeerspro bleem zocht in demping of sloping. Men dacht op die manier een goede toe gangsweg tot de veemarkt te krijgen. Het bestuur van Heemschut heeft het gemeentebestuur van Alkmaar er op geattendeerd, dat binnenkort een wet telijke regeling verwacht mag worden, waarbij veemarkten uit de stadscentra worden geweerd. Uit het financieel verslag bleek, dat er het afgelopen jaar een gunstig saldo groot 1900 was. Dit cijfer is echter ge flatteerd. Bij de bestuursverkiezing werden alle aftredende leden bij accla matie herkozen. Hierna volgde de rond vraag. Na de vergadering schaarden de le den van Heemschut zich in hotel Vic tory rond de koffietafel, 's Middags werd onder leiding van leden van „Oud Alkmaar" een wandeling door de stad gemaakt, welke eindigde in de Grote Kerk. Hier werden door de bariton Joh. Rotgans en de organist H. van Westrienen enkele liederen voor de gas ten ten gehore gebracht. Huldigingscomiié Jan Pronk wordt ontbonden Maandagavond werd in het stadhuis een vergadering gehouden van voorzit ters van sportverenigingen, die spon taan zitting namen in het comité, dat ter gelegenheid van de huldiging van Jan Pronk in het leven werd geroepen. Het comité kan tevreden zijn over de resultaten van zijn bemoeienissen. Maandagavond zal in de commandan ten-kamer van de brandweerkazerne 't comité worden ontbonden, 't Uitvoe rend comité doet 'n dringend beroep op alle leden hierbij aanwezig te zijn, daar nog enkele afrekeningen moeten plaats vinden. De vergadering zal om acht uur aanvangen. GEEN ALKMAARDER Dezer dagen meldden wij dat de heer J. Mak uit Alkmaar de gebouwen van de conservenfabriek van de heer C. Visser te Westerblokker had gekocht. De koper is echter de heer J. Mak uit Westerblokker. ZATERDAG Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: De hertoging va.i Idaho (alle leeftijden); Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: Früh- ling aud dem Eis (alle leeftijden); Ci nema Americain, 7 en 9.30 uur: Niet gewenst (18 jaar); Rex Theater, 2.30, 7 en 9.30 uur: Let's dance (alle leeftij den). ZONDAG Bioscopen, aanvangstijden 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. MAANDAG Harmonie Theater, 8 uur: De hertogin van Idaho (alle leeftijden)Victoria Theater, 8 uur: Frühling auf dem Eis (alle leeftijden); Cinema Americain, 8 uur: Niet gewenst (18 jaar)Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Let's dance (alle leeftijden). HOOG WATER IN BERGEN AAN ZEE Zaterdag 8 September vm 7.58 nm 8.23 Zondag 9 September vm 8.57 nm 9.32 Maandag 10 Sept. vm 10.07 nm 11.05 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Zaterdag 8.01 20.28 2.01 14.28 Zondag 9.02 21.37 3.02 15.37 Maandag 10.12 23.10 4.12 17.10 ZONDAGSDIENST HUISARTSEN. Zondag 9 September zullen beschik baar zijn de huisartsen dr. H. C. A. Koppejan. Oudegracht no. 200 (telef. 2382) en dr. R. F. Westerkamp, Emma- straat 93 (telef. 4357). ZONDAGSSLUITING APOTHEKEN. Te beginnen met hedenavond 6 uur zal deze week buiten de normale ope ningstijden voor spoedgevallen geopend zijn de apotheek Kruisinga, Koor straat 59. Bij de belastingdienst. De tijdelijk schrijver ter belasting inspectie Alkmaar, de heer C. Goos- sens, is per 1-10-51 eervol ontslagen. De verplaatsing van Schagen naar Alkmaar van de belastingschrijver de heer G. Leertouwer is uitgesteld. De heer B. A. Visser, assistent der invoerrechten en accijnzen te Alkmaar is verplaatst naar Amsterdam. Verplaatst is van Heer-Hugowaard naar Amsterdam de assistent der inv. en accijnzen E. H. A. Warnders. Benoemd is tot tijdelijk schrijver der registratie en domeinen de adspi- rantschrijver A. Bethlehem te Alk maar. De heer A. G. Schaaps te Alk maar is benoemd tot tijdelijk schrijver van 's Rijks Belastingen. De heer C. van Hartingsveld, com mies-titulair ten belastingkantore Alk maar, is eervol ontslagen. De landmeetkundig-ambtenaar J. W. van Wilsem te Alkmaar (bur. land. dienst) is benoemd tot landmeetkundig ambtenaar A. De PTT-dienst. De heer A. Janssen vakman (tech nische groep) PTT te Alkmaar is be noemd tot vakman le klasse aldaar. Benoemd is tot employé 3e klasse PTT in vaste dienst de heer H. A. Go- dijn te Alkmaar, voordien op arbeids overeenkomst. De heer P. Schuuring, pp arbeids overeenkomst werkzaam bij de PTT te Alkmaar, is benoemd in vaste dienst tot geoefend-werkman. Benoemd is tot besteller PTT in vaste dienst de heer P. van der Hoven te Alkmaar, voordien op arbeidsover eenkomst. De hoofdemplpyé PTT (le klasse) de heer D. Mets te Alkmaar is eervol ontslagen (gerekend per 16-7-51). PREDIKBEURTEN ALKMAAR, Leger des Heils (Wil liam Booth), Limmerhoek 22, 10 uur Heiligingsdienst, 7 uur Openluchtpredi- j king, 8 uur Openbare samenkomst, Ma,, 7.30 uur Openiuchtprediking op plein Eikelenbergstraat, Wo, 7.30 uur Sa- 1 menkomst, Do. en Za„ 7.30 uur Open- j luchtprediking op Stenenbrug. Baptisten gemeente (N. Doele), 10 uur ds. Van Wier, 8 uur Jeugdsamenkomst met ev. Dammuller in Wilh.school. Vfijdag, 8 uur gemeentevergadering. HEILOO, 7 uur ds. Bloemhof! SCHERMERHORN, 10 uur ds. v. Dijk. OUDORP, 9.30 uur ds. Dikboom, van Alkmaar. SCHOORL. 10 uur ds. de Jong. BERGEN, Ruiïnekerk, 7 uur Jeugd dienst. EGMOND AAN DE HOEF, 10 uur ds. Plug. EGMOND AAN ZEE, 10 uur ds. Roo- taol. LIMMEN, 10 uur ds. Teriet. OTERLEEK, 7 uur ds. Keja. NIEUWE NIEDORP, 7.30 uur ds. Piiester-, doopssez. gem., 10 uur da FranckenLiefrinck. Circus Van Bever komt Het in het Zuiden van ons land zeer bekende circus Van Bever, zal van Don derdag 13 tot en met Maandag 17 Sep tember voorstellingen geven op 't Cana- plein alhier. De bijzonderheid van dit oudste circus van Nederland is, dat het in de loop der jaren de intieme, on vervalste circussfeer heeft weten te bewaren en niet is afgegleden naar het variété. Het is twaalf jaar geleden dat het circus van Bever Alkmaar voor het laatst bezocht. De tent biedt plaats aan drieduizend personen. Aan het pro gramma werken vele dieren mede, waaronder een groep Afrikaanse leeu wen. Kaasdragers lieoen dame omver Waarschijnlijk voor het eerst in de geschiedenis van de Alkmaarse kaas markt hebben gistermorgen twee dra gers iemand omvergelopen. Een dame, behorende bij een gezelschap van de Amsterdamse Ouden van Dagen, kon zich bij het naderen van een koppel dragers niet snel genoeg uit de voeten maken. Zij werd overlopen. Nadat de EH.B.O. de eerste hulp had verleend, kon een ziekenauto de dame, die klaag de over hevige pijn aan haar beide be nen, naar een ziekenhuis overbrengen. Gedenkteken op de Joodse Begraafplaats wordt onthuld Op Zondag 23 September te half drie zal op de Joodse Begraafplaats op de Westerweg door de opperrabijn J. Tal van het Synagogaal ressort Noord-Hol land het gedenkteken onthuld worden, dat opgericht is ter herinnering aan de Joodse ingezetenen van Alkmaar, die in de bezettingsjaren zijn omgekomen. JEUGD ENT MUZIEK Nu de zomervacanties ten einde zijn begint ook de vereniging voor Jeugd en Muziek haar activiteit weer te ontplooi en. Maandag zal ze in de Rijkskweek school, Nassauplein 10 een algemene ledenvergadering houden, waarin o.a. besproken zullen worden een bestuurs wisseling en een reductie voor leden voor een pianorecital dat op 12 Sept. door Theo v. d. Pas in 't Gulden Vlies wordt gegeven. CHIEF WHIP (Advertentie, lng. Med.) Er zijn showfilms waarvan alleen de liefhebber van jazz, tap-dance, de zwemmers of de skiërs volop kunnen genieten, omdat zij er elk iets van hun geding in vinden. De show is dan hoofd zaak en wat zij in vaak verrassende schoonheid en kostbare uitvoering biedt, wordt bij elkaar gehouden door een brokje romantiek, waarin de hij en de zij elkaar na veel wederwaar digheden in een meterslange filmkus vinden. Er zijn ook show-films, waarin de romantiek hoofdzaak is en zich af speelt tenen een achtergrond van iazz en sportfestijnen en wij geloven, dat men ze algemeen zal prefereren. Zo'n film is De Hertogin van Idaho en er zijn bovendien twee factoren, die ze bijzonder interessant maken, ten eerste het uitstekende spel van de hoofdrolvertolkers en ten tweede de bijzonder fraaie en scherpe gekleurde opnamen, die duidelijk bewijzen, dat men op dit gebied met een uitmun tende camera-man en een bekwame regisseur bewonderenswaardige resul taten kan bereiken. Dit is een alleraardigste film, niet alleen een gezellige rolprent, maar door het zeer goede spel van Esther Williams en Paula Raymond, van Van Johnson en John Lund en de vele humoristische scènes, ook een verdien stelijke speelfilm. Aan het jazz- en sportgedeelte, het waterballet en de ski-tochten is ahe zorg besteed om ze tot iets moois en aantrekkelijks te maken. De bezoekers, die gisteravond het met bloemen versierde en als het ware herboren theater vrijwel geheel vul den, hebben een film gezien, die hun in alle opzichten zal voldaan hebben De journaals brengen weer een over vloed van binnen- en buitenlands nieuws. Men ziet o.a. iets van de oplei ding van jonge politiemannen, het prachtige bloemencorso te Zundert, de grote expositie van het Nederlandse trekpaard en vele sportwedstrijden voornamelijk van wielrennen en hard lopen. Interessant zijn de duikproeven met een reddingboot, de parachute sprong van een 83-jarige en het tra- pèze-werk van een moedige, jonge dame aan een heliocoptère. Een aar dige tekenfilm zorgt voor een prettige afwisseling. ■MUUU—Jt 111111 Kinderen zijn er dol opl Geef ze STOPHOEST alt ze hoesten STOPHOEST Voorkomen Is beter dan genezenl STOPHOEST it Hoesten fs hinder- lijkl STOPHOEST J verzacht direct die J lastige keelkriebel. fïi ft Zórg, dat U altijd 'n paar rolletjei in huis heeltI Met STOPHOEST is het hoesten snel verleerd en wie niet hoest, snoept graag mee. Proef ze maar eensl Turnhout'België De vacanties zijn ten einde en zij, die zich uitsloven de belangen hunner kie zers te dienen alsof het die van hen zelf waren, zaten weer broederlijk en zusterlijk om de groene tafel. Zij had den al naarmate hun beurzen meer of minder gevuld waren geweest in IN HET KORT Gisteren kon een agent van politie een man, die in kennelijke staat ver keerde, beletten in een auto weg te rijden. De man werd ter ontnuchtering ingesloten. Gisteravond moesten twee dronken matrozen van het plaatskaartenbureau van de N.S. naar het politiebureau wor den overgebracht. Per ziekenauto moest vervolgens een van hen naar het Cen traal ziekenhuis worden getranspor teerd, daar hij ernstig op zijn hoofd was gevallen. De andere werd later door de Marine-politie naar Den Hei der overgebracht. LIEFDADIGHEID SVOETB AL. De onlangs te Beverwijk gespeelde voetbalwedstrijd De KennemersAr maria Victrix heeft een bedrag van f 581.15 opgebracht ten bate va" de al daar gevestigde afdeling van Het Wit te Kruis. Hij maakte zich eveneens bezorgd voor de kleine luyden en waagde zich zelfs nog dieper op buurmans terrein door Wij geloven, dat dit woord de situatie De eerste, die niet langer zwijgen kon over ongemotiveerde militaire uitgaven het beste tekent. was we zouden haast zeggen „na- te spreken. -é tuuriijk" de heer Holsmuller, die de CPN-ers er van konden geven was, Eerlijk gezegd hadden we dat aller- het betreurde, dat de onderwijsvernieu- de CPN-ers er van knden geven was, auto's of bussen door Belgie, Frankrijk minst verwacht want het menu ver- wing op de U.L.O.-school zich alleen dat er langzamerhand verkiezingen in of Italië gereden, zij hadden zich laten meldde een zeer copieuse maaltijd en maar tot de kooklessen beperkt had, >t zicht komen, welke vanzelfsprekend zonnen aan de Rivièra, zij waren naar wat ter tafel gebracht werd was een die een mislukking vreesde als de meis- Voor de houding van de communisti- familie in Kampen of in Paterswolde voedzame stamppot vol onontbeerlijke jes er 's Woensdags haar vrije tijd voor sche fractie van geen enkele betekenis geweest, of hadden in hun vrije dagen vitaminen. moeten offeren en op invoeging in het zijn. met vrouw en kroost in de Hout op Niet minder dan zeven en twintig lesrooster aandrong om extra uitgaven een bankje gezeten om naar de hertjes ingrediënten waren er in verwerkt en te voorkomen. te kijken en de eendjes ,te voeren. de aanwezige journalisten hadden niet De betrokken wethouder bleek het De heer Van der Borden drong nog In elk geval hadden zij stuk voor alleen op uitvoerige tafelspeeches, maar roerend met hem eens te zijn, had ook eens op een gezinstarief aan en de heer stuk weer levensmoed opgedaan, hun ook op het tegenwoordig zo gebruike- graag nog naaien of breien of kinder- Eriks door wethouder Leesberg om verzwakte energie laten bijladen en lijke sluiten der deuren gerekend. verzorging willen laten doceren, maar de een of andere duistere reden voort door hun vacantie-indrukken hun blik ré had niet verder kunnen springen dan durend „mijnheer Kareis" genoemd laten verruimen. Niets van dat al. zijn Stokje lang was. Hij was op het wilde de pertinente zekerheid, dat de Zij zagen er gezond en gebruind uit De burgemeester klopte met zijn ministerie geweest waar zelfs de hoog- te maken stroomwinst de thans ge en het was jammer, dat de heer Ven- zwarte hamer als een veilingmeester de ste ambtenaren bij zijn binnenkomst de vraagde verhoging niet zou overtreffen, neker wegens ziekte afwezig was, om- catalogusnummers af zonder dat iemand handen op hun zakken hadden gehou- Natuurlijk kon de wethouder dat nog dat hij hier de uitzondering was op de het woord vroeg. Zelfs zij, die vaak den, maar was niet zonder hoop op een niet precies bekijken, maar het gezins- regel, dat de mens zich na een tijd van voor futiliteiten het woord verlangen ietwat rooskleuriger financiële toe- tarief is door het meevallertje van onze ontspanning met volle kracht aan zijn zwegen of deden zich slechts sporadisch komst. verbeterde financiële positie op komst werk zal kunnen wijden. horen. Nadat alle wachting waren verlopen, medewerking Er was trouwens nog meer, dat het aan diverse schoolbesturen was ver- opmerken waard was. leend, zwijgend toestemming was ge- Er was een zekere verbondenheid, die geven om de mogelijkheid van een al de vaak zo divergerende meningen technische dagschool te onderzoeken, ,De berg heeft een muis gebaard", en niets zal het meer kunnen tegenhou benoemingen naar ver- heeft de heer Holsmuller gezegd. den, tenzij er natuurlijk over dit punt Inderdaad, maar het is een muis met van het rood-zwarte programma weer een veelbelovend staartje. enig verschil van mening tussen de verbonden partijen blijkt te zijn. Over alle andere voorstellen is niet Het tweede en laatste punt waarover of vrijwel niet gesproken, met het ge in dezelfde richting geleid had, een onze gehele avondschool voor lager nij- zwijgen natuurlijk onmogelijk was, be- volg, dat de Raad, die om twee uur eenstemmigheid van opvatting en in- verheidsonderwijs met alle leraren en trof de nieuwe tariefsverhoging voor Was begonnen, om kwart over drie was zicht, welke zich ditmaal niet tegen het de typografencursus als toetje aan de gas en electra. afgelopen en zelfs het traditionele twee- College keerde, maar juist de oorzaak Ambachtsschool was cadeau gegeven, De communistische raadsleden, die de kopje thee achterwege kon blijven, was, dat alle voorstellen van B. en W. bleek ook het gevaarlijke kruispunt bij reeds bij vorige verhogingen betoogd Was dat het resultaat van de her- gunstig werden ontvangen. „Truitje" de moeite niet waard er een hadden, dat de meerdere kosten door kregen energie of was het aan de ver- Burgemeester en Wethouders hebben bespreking aan te wijden. de gezinnen der behoeftigen niet ge- breding van aller inzicht te danken, de Raad wel eens een hindernis ge- Een verordening op de gebouwde dragen kunnen worden, waren thans dat men meer aandacht aan de leuze noemd, welke „genomen" moet worden, eigendommen kon zelfs de heer Van niet meer de enigen, die een proteste- „horen, zien en zwijgen" heeft geschon- Thans was die hindernis zo laag en zo der Borden niet uit zijn tent lokken en rend geluid lieten horen. ken? ongevaarlijk, dat zelfs de „kleine" leden het waren ten slotte alleen de kook- Tot hun grote verbazing en veront- Wij zullen er ons niet in verdiepen, van het College er zonder moeite over- lessen en de gas- en stroomtarieven die waardiging liep de heer Couwenhoven Het was weer eens wat anders en wij heen konden stappen. tot een korte discussie aanleiding ga- als lid van de Partij van de Arbeid hebben nog niemand gehoord, die er De Raad was tam. ven. brutaal in hun bleekveldje te grazen, zich over beklaagd heeft. Let's Dance Wanneer men de namen leest van Betty Hutton en Fred Astaire als hoofdvertolkers in een show-film, dan weet men reeds zeker, dat er inder. daad iets goeds, ja iets buitengewoons geboden zal worden op gebied van boeiend en vlot amusement. Kitty en Donald vormen een dans. paar, dat veel voor de militairen op. treedt. Bij een van hun voorstellingen vraagt Donald in bijzijn van alle toe schouwers aan Kitty om met hem ts trouwenKitty is woedend, want zij is n.l. al getrouwd. De weifelmoe digheid van Donald heeft haar n.i. doen besluiten het aanzoek van de piloot Dick Everett te accepteren. Het danspaar gaat uit elkaar. Vijf jaar later woont Kitty met haar zoontje in Boston. Dick is niet lang na het huwelijk neergeschoten. Kitty wil haar vroegere beroep weer opnemen en vlucht met haar zoontje naar New York. En daar treft zij Donald weer, die zich rijker voordoet dan hij is. Hij is slechts danser in een nachtclub. Tal van moeilijkheden doen zich voor, maar het slot is dat Kitty en Donald weer samen optreden in een prach tige show, waarin het beroemde dans paar zijn beste nummers brengt met daverend succes. Een boeiende show-film met twee grote artisten op hun gebied. Zowel Fred als Betty zijn uitstekend. Het is een film, die het leven van Broadway toont en door songs en dansnumerms bij voortduring boeit. Een goed voorprogramma met o.a. de zeer actuele journaals, leidt het hoofd nummer in. Het Weense IJs-ballet, dat ook in ons land zo'n goed geslaagde tournee heeft gemaakt, kan men deze week op het witte doek bewonderen. Ook nu weer komt men onder de bekoring van de fantasie, de techniek en de elegance van de kunstrijdsters, waarvan Eva Paw- lik ongetwijfeld de grootste ster is. Ruim anderhalf uur ontrollen zich kleurren- ke beelden, waarin de knappe Wienerin steeds weer gelegenheid krijgt te be wijzen dat zij niet voor niets te Milaan tot Europees kampioene werd uitgeroe pen. De kracht van dit filmproduct ligt in de groots opgezette shows. Een ori ginele boogie-woogie, een Hollandse klompendans en klassieke baletten krijgt men in snel tempo te verwerken. De muziek van het Weens symphoni- orkest vormt een machtige achtergrond van deze rolprent. Als wij onze indruk ken kort mogen samen vatten zouden wij het als volgt doen: Shows, schitte rend, kunstrijden, verbluffend, muziek, voortreffelijk, kleuren, fantastisch, spel, matig, het gegeven, pretentieloos. In het voorprogramma valt een uitste kend voorfilmpje te bewonderen waar in men een goede indruk krijgt van de betekenis van de Hembrug. In enkele minuten wordt duidelijk gemaakt hoe belangrijk deze schakel tussen Noord- Holland en de rest van ons land is. Het is een ernstig filmwerk, dat deze week als hoofdnummer in de Cinema Americain wordt vertoond. Het behan delt n.l. het probleem van de onge huwde moeder en 't interessante is tevens, dat de actrice Ida Lupino als producente van deze film is opgetre den. Zij vervult geen rol in deze film. De hoofdrol van Sally, het meisje dat na haar ontmoeting met de pianist Steve Ryan (deze zonderling wordt door Leo Penn zeer goed vertolkt) in zo moeilijke omstandigheden komt., wordt op bijzondere wijze gespeeld doro Sally Forrest, een jong actrice, wier spel zeker belofte inhoudt. De moeilijke rol van Sally was tenmin ste zeer de aandacht waard. De tweede man, die Sally's pad kruist, is de eer lijke oprechte Drew Baxter, die zeer gehandicapt is door zijn kunstbeen, maar Sally een grote genegenheid toe draagt en ten slotte na tal van opwin dende gebeurtenissen, Ket meisje van zijn eerlijke gevoelens weet te over tuigen. Keefe Braselle is de naam van deze nog vrijwel ontbekende speler, maar hij heeft in „Niet gewenst" een zeer goede beurt gemaakt. De film werd met veel belangstelling gevolgd. Het hoofdnummer werd behalve door twee uitstekende en actuele journaals ingeleid door een muzikale film met een prima band en tal van variété- artisten, die voor opmerkelijke num mers zorgden. WEER EMIGRANTENVLUCHTEN De KLM is in de gelegenheid om in de naaste toekomst wederom enkele vluchten met emigranten naar Austra lië uit te voeren. H^t eerste vliegtuig zal op Woensdag 12 September ver trekken.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2