Goede belangstelling op de Jaarbeurs te Utrecht Morrison en Schuman zetten hun standpunten uiteen Van de schoen op de slof SPORT IMF wil inflatie helpen bestrijden Oplossing woningnood is eerste regeringstaak Vandaag conferentie van drie „Helpt Ambon in Nood" contra ereraad Aspirin k4 Eerste vrouw zwom van Engeland naar Frankrijk Peters kwamtegenCoppi een banddikte tekort Fantasierijke lieden lichtten argelozen voor duizenden op Zware straffen geëist Jonge man stichtte brand uit wraakzucht Pools publicist vermoord Tsjechische machinist week met trein uit Schoolgeld voor H.B.S. en Gymnasium verlaagd „WAT MOET de regering naar uw mening in het komende jaar in de eerste plaats opknappen?" heeft het Nederlands Instituut voor Publieke Opinie aan vele mannen en vrouwen, over het gehele land verspreid, gevraagd. Dit zijn de belangrijkste antwoorden: WOENSDAG 1% SEPTEMBER 1951. Voorbesprekingen te Washington voltooid In afwachting van de besprekingen der Westelijke Grote Drie, die heden te Washington beginnen, heeft Dean Acheson, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, gisteren met zijn ambtgenoten van Engeland en Frank rijk alvast tevoren enkele belangrijke punten behandeld. Met Morrison heeft Acheson gesproken over de vraag, wat er moet worden gedaan, indien de wapenstilstandsbesprekingen te Kaesong mislukken en de strijd weer zou op laaien. Ook is het Verre Oosten onder de loupe genomen, alsmede een aantal economische problemen, zoals het plan-Schuman en de handel met Rusland. Ten slotte is ook het Franse plan voor een Europees leger bekeken. (Van onze Haagse Redactie) IjET gaat de schoenindustrie de laatste tijd niet voor de wind, dat is bekend. De tussenhandel is ontevreden over de vastgestelde winstmarge. De fabrieken krijgen te weinig bestellingen binnen. Thans gepubliceerde cijfers van het Bureau voor de Statistiek wijzen uit dat er in Juni j.l. 367.000 paar schoe nen minder zijn gefabriceerd dan in Maart van dit jaar. In Maart waren het er 1.387.000, in Juni 1.020.000. Het aan tal damesschoenen liep het sterkst te rug: van 525.0000 tot 377.000, een ver schil dus van 148.000 paar. Het aantal gefabriceerde herenschoenen liep met 93.000 terug van 260.000 tot 167.000. Ver houdingsgewijs was de teruggang bij de herenschoenen het grootst. De kinderschoenen en dan vooral_ de kleinste maten hielden het beste stand Het aantal arbeidsdagen in de schoen- Industrie bleef gelijk, doch blijkbaar hebben de fabrikanten zich nu toege legd op de aanmaak van pantoffels. Dat wil zeggen, het aantal lederen pan toffels bleef gelijk 38.000, maar de an dere stegen met 30.000 van 98.000 tot 128.000. Het is de enige stijging die over de gehele linie te constateren valt. Staalproductie in de V.S. moet sneller stijgen Het. hoofd van het Amerikaanse bu reau voor defensie-mobilisatie. Charles E. Wilson, heeft de productieraming der Amerikaanse staalindustrie voor de ko mende winter verworpen en verlangd dat er in het eerste kwartaal van 1952 minstens een millioen ton staal meer geproduceerd zou worden. Hij eiste verder in het tweede kwartaal van het volgende jaar twee millioen ton staal extra en tevens, dat er meer schroot zou worden ingezameld om dat moge lijk te maken. Wat dit laatste betreft heeft Morri son duidelijk gemaakt, dat Engeland weliswaar in principe met het plan in stemt, maar nog steeds niets wil weten van onderschikking aan een boven de afzonderlijke landen staand gezag. Aan de uitvoering ervan zal dan ook geen medewerking worden verleend. De Franse minister Schuman heeft Achesons steun gevraagd voor een her ziening van het Italiaanse vredesver drag. Ook is aangedrongen op meer hulp voor de strijd in Indo-China. Voorts heeft Frankrijk de noodzaak betoogd van zijn plannen voor een Europees leger en voor een kolen- en staalpool. Vandaag zullen de richtlijnen wor den opgesteld voor de besprekingen met West-Duitsland. Deze hebben be trekking op de verlenging van volle dige souvereiniteit aan dit land en op zijn inschakeling in de Europese de fensie. Uitspraak niet erkend Het bestuur van de stichting Helpt Ambon in Nood heeft te kennen gege ven, dat het de uitspraak van de' ere raad, die het geschil tussen deze sticn- ting en Door de Eeuwen Trouw tot een oplossing moest brengen, niet aan vaardt. Het meent, dat de raad zijn be voegdheden verre heeft overschreden Al lijken twee hoofdpfj»- tabletjes op elkander at» twee druppels water het Aspirin-tablet herkent U aan het Bayerkruis. )C»u- (Advertentie, Ing. Med.) „GELEIDE" EMIGRATIE NAAR BRAZILIË Verdrag bij Tweede Kamer ingediend Bij de Tweede Kamer is ingediend het tussen Nederland en Brazilië ge sloten emigratieverdrag. Dit houdt o.m. in, dat in hoofdzaak boeren naar Brazilië zullen trekken en dat deze emigratie in hoofdzaak geleid zal zijn. Alle emigratie in rechtens geordend verband behoeft de voorafgaande goed keuring van beide regeringen, die er dan ook de verantwoordelijkheid voor aanvaarden. Ray en Turpin zullen een vermogen verdienen Hoewel de Polo Grounds te New Vork de arena waar Ray Robinson en Ran dolph Turpin hedenavond hun titelge vecht zullen houden, nog niet is uitver kocht, staat het thans reeds vast, dat beide boksers de grootste beurzen zul len ontvangen, die zij tot nu toe ge kend hebben. Gisteren was voor ruim 400.000 dol lar aan entreebewijzen aan de man ge bracht. Waneer het stadion, dat 55.000 toeschouwers kan bevatten, geheel uit verkocht raakt, zal het bedrag de 600.000 dollar overschrijden. De film en televisierechten zullen 250.000 dol lar en bij grote vraag zelfs 400.000 a 500.000 dollar bedragen. Robinson, alhoewel uitdager, krijgt van het totaal bedrag 30 procent en Randolph Turpin 25 procent. De 32-jarige Californische zwemster Florence Chadwick is er als eerste vrouw in geslaagd het Kanaal van En geland naar Frankrijk over te zwem men. Florence heeft reeds het Kanaal vanuit de andere richting bedwo igen. Maandagavond te half tien stapte zii tussen Dover en Deal in zee en gister middag kort na twaalf uur kreeg zij bij Sangatta, twintig kilometer ^an kaap Griz Nez, het Franse strand onder d voeten Fausto Coppi heeft de Grote Prijs tan Brasschaet, een wegwedstrijd over 147 km., gewonnen in de tijd van 3 uur 45 min. 36 sec. Op een banddikte volgde onze landgenoot Gerard Peters. Van Est werd elfde. Dekkers en Mid delkamp veertien ex aequo met 24 renners. De wedstrijd voor profs te Ricmst (145 km.) werd gewonnen door de Belg Wouters. Dekkers eindigde als derde en Lambrichs als achtste. Complot' tegen koning Talal zou zijn ontdekt Volgens het Egyptische blad „El Misri" is door de Jordaanse premier, Tewfik Pasja en Glubb Pasja, de com mandant van het Arabische Legioen, een militair complot tegen de tegen woordigc koning, Talal, ontdekt en on schadelijk gemaakt. De Hasjemietische lijfwacht zou het parlement omsingelen en de leden dwingen Emir Naif tot koning uit te roepen. Een aantal hoogwaardigheids bekleders zou san het complot mede schuldig zijn. De chef van het protocol is inmiddels ontslagen. Anderzijds ver klaart 't blad, dat hier wel eens geen werkelijk complot zou zijn opgezet. Het zou dan 'n manoeuvre zijn van de pre mier en van Glubb Pasja, om de nieuwe koning hun trouw te betuigen. Omzetten op de eerste dag waren bevredigend Speciale atoombommen voor vliegdekschepen Admiraal Lynde McCormick, bevel hebber van de Amerikaanse Atlanti sche vloot, heeft verklaard, dat een atoombom voor gebruik door vliegtui gen, die op vliegdekschepen zijn gesta- tionneerd, is ontwikkeld. Binnenkort zullen schijnaanvallen met deze bommen worden uitgevoerd. Dure bruiloft leidde tot overval op echtpaar Voor de Almelose rechtbank hoorde gistermorgen de 30-jarige Vroomshoopse chauffeur J. A. M. een jaar gevange nisstraf, waarvan vier maanden voor waardelijk, tegen zich eisen wegens een overval op een bejaard echtpaar. Op 2 Juni had de verdachte 's avonds bij het echtpaar aan de ruiten getikt en dreigementen geuit. Toen de 69-jarige landbouwer naar buiten kwam, ont stond er een hevige worsteling met het resultaat, dat M. moest vluchten. De financiële lasten van zijn bruiloft hadden M. tot zijn daad aangezet. TWEE JAAR VOOR COMMISSIONAIR IN EFFECTEN De Haagse rechtbank veroordeelde gistermorgen de 62-jarige Boskoopse commissionair G. van N. in effecten wegens oplichting van zijn cliënten voor een bedrag van f 182.000 tot een gevangenisstraf van twee iaat' met af trek. De officier van justitie had veer tien dagen geleden drie jaar gercqui reerd. GROOTSTE EUROPESE RAFFINADERIJ Vrijdag wordt bij Southampton de grootste olieraffinaderij in Europa ge opend. Per dag kunnen 130.000 vaten olie worden verwerkt. Dit bespaart Engeland meer dan twee millioen dol lar per week. Vanuit lJmuiden vertrok de sleepboot „Noord-Holland" met eert bagger molen en een zandzuiger naar Australië. Over ongeveer vier maanden hoopt men, indien de weersomstandigheden meevallen, daar aan te komen. Als eerste tussenhaven staat Port Said op het programma en over drie weken kunnen de runners elkaar in Port Said voor het eerst weer de hand drukken. Millioenenzwendel voor het gerecht Het geld werd verdaan in dure bars Voor de Haagse rechtbank stonden gistermiddag weer enige personen terecht, die onlangs door de Haagse recherche waren gegrepen bij een van de grootste oplichtingsaffaires van de laatste tientallen jaren. Met hun rijkelijk van fan tasie doorspekte verhalen wisten zij vele argelozen in den lande, en wel spe ciaal een Rotterdamse zakenman en een Haagse freule een bedrag van meer dan een millioen gulden afhandig te maken. De officier van Justitie eiste zware straffen variërend van tien maanden tot drie jaar gevangenisstraf. De zeven verdachten opereerden al len op eigen initiatief. Regelmatig hiel den zij elkaar echter op de hoogte van hun successen. De een kon enige dui zenden "guldens loskrijgen voor een fa briek van schenkkurken of dynamo's, de volgende bleek aan de oprichting van een reclamebureau, een garagebe drijf met nacht-service of een touring carcentrale te werken, waarvoor geld was vereist, terwijl de derde gespecia liseerd bleek in de handel in scheur kalenders, zwarte effecten, Japanse ser viezen en electronische relais, of geld no dig had voor schade-claims bij de scha de-enquêtecommissie. Het geld vond snel zijn weg in de verschillende dure Haagse bars, waar de enorme tips aan barkeepers opvielen. Verdacht van brandstichting te Stads kanaal, waardoor Zondag j.l. een vier tal korenmijten in vlammen opging, is een achttienjarige jongeman, woonach tig te Annerveenschekanaal, in arrest gesteld. Hij heeft na een streng verhoor bekend uit wraak de korenmijten <n brand te hebben gestoken. Tijdens een onlangs te Stadskanaal gehouden bijeenkomst van gerefor meerde jongeren fungeerde de land- bouwschuur van een der eigenaren als rijwielbergplaats. De jongeman schijnt niet tevreden te zijn geweest over de zorgen bij die gelegenheid aan zijn rijwiel besteed en zon sedert dien op wraak. Toen hij Zondagavond terug keerde van een bezoek aan zijn meis je bracht hij zijn plan ten uitvoer Radio Warschau heeft omgeroepen, dat Stefan Martyka, leider van de mu ziekafdeling van de voorlichtingsdienst van radio Warschau en ,.één van Po lens vooraanstaande dramaturgen" door „fascistische bandieten" is vermoord. Martyka heeft zich ook bezig gehouden met radiotoespraken, waarin hij „de oorlogsstokers en de vijanden van de Poolse Volksrepubliek" aanviel. De zwaarste straf, drie jaar, werd geëist tegen een 59-jarige handelsagent. Hij bleek bij de verschillende praktij ken als tussenpersoon te hebben ge fungeerd, terwijl ook zijn eigen ac tieve deel in de oplichting niet ge ring bleek te zijn. Over veertien dagen zal de rechtbank uitspraak doen. Sowjet-nota aan Frankrijk over West-Duitsland De Sowjetrussische minister van buitenlandse zaken, Wisjinski, heeft gistermiddag aan Frankrijk een nota gezonden, waarin hij de aandacht van de Franse regering vestigt op „het ge vaar van een Westduitse herbewape ning", die door de plannen v&i Schu man en Plèven in de hand wordt ge werkt. Frankrijk, meent de nota, zal door zo te handelen in strijd komen met de geest van het Frans-Sowjet russische verdrag. Het gevolg van de Franse politiek zal een „in de hand werken van een herleving van het Duitse militairisme betekenen". De nota acht het noodzakelijk de Franse regering te waarschuwen voor deze toe stand. Verantwoordelijke kringen te Parijs beschouwen de nota als een poging om overeenstemming over de Westduitse vraagstukken tussen de Westelijke Drie te verhinderen. Belangstelling voor de goede artikelen De Jaarbeurs te Utrecht is gisteren met enige plechtigheid geopend. AI da delijk was er goede belangstelling. Nog voor de ontvangstruimte voor de bui tenlandse bezoekers was opengesteld, meldde zich de eerste vreemdeling. Het was de heer D. S. Grady uit Sitting- bourne (Kent, Eng.), die in 1945 naar ons land kwam met een regeringsop dracht en nu kwam om te kopen. De handel was over het algemeen bevredigend op deze eerste dag. Welis waar verdrongen de bezoekers elkaar niet, maar degenen, die kwamen, ver schenen om te kopen en he.bben ge kocht. Over het algemeen zijn kwali teitsartikelen gekocht. Het verkoopper centage bleek hoger te liggen dan men gemiddeld had verwacht. Weliswaar heeft de handel allerwege te kampen met moeilijkheden, voortvloeiende uit de tegenwoordige economische omstan digheden maar dit alles in aanmer king genomen hebben de meeste stand houders met een gevoel van tevreden heid de eerste dag van hun werkzaam heden afgesloten. Noodrem onklaar gemaakt Een Tsjechoslowaakse machinist is gisteren met trein en al naar West- Duitsland uitgeweken. Met zijn trein, die uit Praag afkomstig was, reed hij in een 90 km vaart bij Asch in Beieren de grens over. Spoorwegbeambten ver klaarden, dat de machinist alle verbin dingen van de noodrem onklaar had gemaakt. Tussen de 100 passagiers be vond zich het gehele gezin van de Tsjech. Zes en twintig personen wens ten in Duitsland te blijven, de overi gen, waaronder het bewakingsperso neel, wilden naar Tsjechoslowakije te rug. Er blijken zich twee machinisten op de locomotief te hebben bevonden. Eén hunner is bij dc grens uit de cabine gesprongen om de versperringen over de baan op te ruimen. Reeds over schooljaar 1950 51 De reeds geruime tijd geleden aange kondigde verlaging van het schoolgeld voor het middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs is thans in het Staats blad afgekondigd. De verlaging be draagt 30 procent. Het nieuwe school geldsysteem komt hierop neer, dat voor elke leerling per schooljaar f 15 is ver schuldigd, welk bedrag vermeerderd wordt met 7 procent van iedere f 20, waarmee een aanslag van zestig gulden in de directe belastingen wordt over schreden. Is de aanslag lager dan f 60 dan behoeft geen schoolgeld te worden betaald. Het te betalen bedrag wordt vermin derd met een vierde, wanneer men twee of drie en met de helft indien vier of meer kinderen uit een gezin een dagschool bezoeken. De regeling wordt reeds over het schooljaar 19501951 toegepast. Winkelsluitingswet weldra in de Tweede Kamer De voorzitter van de Tweede Kamer heeft de leden medegedeeld, dat de mogelijkheid bestaat, dat reeds op Don derdag 20 September een aanvang zal worden gemaakt met de beraadslaging over de winkelsluitingswet. Meisje door bliksem gedood Tijdens het hevige onweer van Maandagnacht is het vijftienjarig meis je C. Boele te Etten, door de bliksem getroffen en gedood. Zij schuilde mat nog drie anderen onder een eik. Alleen zij werd getroffen. Controle op luchtwegen boven Europa Op de jaarlijkse bijeenkomst van de Internationale vereniging voor lucht vervoer (IATA) te Londen is Dinsdag een plan goedgekeurd voor een gecon troleerd netwerk van luchtwegen bo ven Europa. Een dergelijke controle is nodig, wanneer algemeen gebruik wordt gemaakt van straalvliegtuigen. Op de conferentie werd voorts ge sproken over een experiment, waarbij de luchtvaartmaatschappij die een pas sagier een kaartje verkoopt voor een reis over verschillende door andere maatschappijen gevlogen routes, deze laatsten een aantal km schuldig zal zijn, dat wegvalt tegen de kilometers, die zij tegoed heeft. Op deze manier worden ingewikkelde verrekeningen in de verschillende valuta's vermeden. In Australië wordt het vak van barbier ook wel door meisjes be oefend. Dit meisje schoor iemand in 12 seconden!!! Straffe voorwaarden voor hulpverlening Vrijdag en Zaterdag a.s. zullen de overspanningen der nieuwe brug over de IJssel te Doesburg op de pijlers en landhoofden worden gelegd. De nieuwe leider van het inter nationale monetaire fonds, de Zweed Ivar Rooth, heeft op de jaarlijkse bij eenkomst van het fonds medegedeeld, dat het bestuur een deel van de midde len, acht milliard dollar aan devie zen beschikbaar wil stellen voor die landen, die een tegen de inflatie gericht program willen uitvoeren. Daarbij moet de valuta van 't land op gezonde basis worden geplaatst en worden gestreefd naar vermindering van de handelsbe perkingen. Landen, die hiervan gebruik willen maken, zullen hun uitgaven moeten be perken, een straffere belastingpolitiek aanvaarden en de opheffing van beper kingen op deviezen moeten versnellen Publiek is van mening: Woningnood oplossen, woningbouw bevorderen, huizen bouwen 33"/t Lonen en prijzen in evenwicht brengen n»/« Belasting verlaging, verlaging van sociale lasten 10% Bezuiniging op regeringsuitgaven, minder ambtenaren, betere besteding van belasting Pensioenen verbeteren, voor ouden van dagen zorgen 5% Werkloosheid oplossen, werkgelegenheid scheppen 3% Reeds vele malen heeft, het NIPO sinds de bevrijding deze vraag gesteld. Meestal staat „de woningnood oplossen" bovenaan. Maar in April van dit jaar roemde 35% van alle mensen „lonen en prijzen in evenwicht brengen" als de urgentste regeringstaak. Nu noemde slechts 11"/" dit in de eerste plaats. Ter vergelijking geven wij de cijfers van de laatste peilingen: Lonen en prijzen in evenwicht brengen: zomer 1950 17% winter 1950 25"/o voorjaar 1951 35% Nu 11% Tenslotte wordt belasting verlagen veel meer genoemd dan in vorige pei lingen Op het ogenblik vraagt 10% van het publiek „belasting verlagen In het voorjaar 1951 was dit nog slechts 4 Met die landen, die na Maart 1952 nog deviezeiibeperkingen willen handhaven, zullen besprekingen worden gevoerd. Voorkomen moet worden, dat deze be perkingen een hinderpaal zullen gaan vormen op de weg naar een vrijer be- talings- en handelsverkeer. Honorair vice-consul tot vier maanden veroordeeld De voormalige honorair vice-consul te Durban in Zuid-Afrika, wien ver duistering van 3044 Zuidafrikaanse ponden ten laste was gelegd, werd gis termorgen door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier maanden met aftrek. Veertien dagen geleden had de officier van justitie acht maanden geëist. Zeeuwse mosselvloot op de zaadvangst De Zeeuwse mosselvloot is gister morgen uitgevaren, om op de banken te gaan vissen op mosselzaad. De vis sers zijn hierop zeer gebrand, aange zien niemand nog de schade, door ie mosselparasiet aangericht, heeft kun nen herstellen. De parasiet heeft zich dit jaar niet geopenbaard, zodat men thans opnieuw zijn percelen kan gaan bezaaien. Hoewel zaadval geconstateerd werd, weet niemand, hoe overvloedig deze is. Marechaussee bedwong „opstand" te Harderwijk De koninklijke marechaussee heeft in Harderwijk een oefening gehouden in het bedwingen van een opstand. Af en toe kreeg deze een zeer realistisch karakter, vooral wanneer „opgeschoten jeugd" er zich mee bemoeide. Stenen, straatklinkers, rotte tomaten, bedorven eieren en dergelijke werden op de po litiemannen „afgevuurd". Het ging zo warm toe. dat militairen cn burgers ii. het ziekenhuis moesten worden opge- Op de zesde conferentie voor han del en tarieven te Genève zal de Bene lux de beperkende bepalingen op dc invoer van zuivelproducten in de Ver. Staten aan de orde stellen. PURMERENDER MARKT PPURMEREND, 11 Sept. 1951. Het aanbod van vette koeien was Dinsdag morgen wel wat te groot, waardoor de handel rustig inzette en een slepend karakter hield met als gevolg lagere prijzen. Op de geldemarkt was het iets beter, daar hier nog wel wat vraag bleek te bestaan. De handel in de verse kpeien was stil. Ook het aanbod was gering. Eenzelfde beeld vertoonde zich op de pinkenmarkt en bij de slacht- stieren. De handel in nuchtere kalve ren was evenmin vlug, hoewel er toch bevredigende prijzen werden gemaakt. De vette kalveren waren ook minder. Op al deze rustige beelden maakte de schapenmarkt geen uitzondering. Wel was het aanbod groter, maar stuggere handel en lagere prijzen. Voor een goed fokschaap moest nog wel flink betaald worden. De bokken en geiten werden stug verhandeld. Ook op de vette var kenmarkt waren de prijzen bij de vo rige week vergeleken heel wat lager De vette zeugen waren eveneens lager in prijs. De biggenmarkt eindigde stug, hoewel men hier niet van een inzin king kon spreken. Bij de fokzeugen en op de paardemarkt was het niet veel beter. De pluimveemarkt begint weer meer te leven. Groter aanbod en een aardige handel. Aangevoerd 820 runderen waaronder: 355 Vette koeien 1.902.60 per kg, han del Stug; 108 Melk- en kalfkoeien f 600 f 950, stug; 290 Geldekoeien f 480— f 725, matig; 26 Pinken f 220—f 425, stil; 18 Vette kalveren f 160—f 300, kalm; 162 Nuchtere kalveren f 55—f 115, iets stugger; 41 Stieren f 575—f 1350, stug; 1556 Schapen en lammeren, prijzen: Vette schapen f 75—f 125, Fokschapen 1 85f 120 en Lammeren f 65f 95, stugger; 42 Bokken en geiten f 10f50, stug; 209 Vette varkens f 1.80—f 2.06 per kg, stug; 1025 Schrammen, zware biggen en lichte biggen, prijzen resp. f 36—f 80. f 38—f 70 en f 26—f 38, stug; 29 Fokzeugen f 250—f 400, stug; 41 Paarden f 550—f 900, kalm; 6 Veulens f 180f 280, stug. Totaal 3888 stuks. Pluimveemarkt; 3400 Oude kippen en hanen rode en wittef 1.75f 1.90, 1400 blauwe f 1.80—f 2 per kg; 450 Jonge hennen f 4—f 6.50 per stuk; 3300 Jonge hanen rode en witte f 2.40—f 2.60, 250 blauwe f 2.75—f 3 per kg; 600 Eenden f 1f 1.50: 800 Konijnen f 1f 6; 7 Talkoenen f 5.50—f 6.50; 6000 Kipeiéren f 14.50f 15.25 en 400 Eendeieren f 9 per 100 stuks.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 5