I Lovett wordt opvolger van Marshall ine „4" onderen VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Geen wijziging in de politiek Mossadeq verzond gisteren zijn ultimatum aan Engeland Conferentie Westerse Grote Drie is gisteren begonnen Ontslagen ambtenaar schiet drie personen neer jprogramma ,148e Jaargang No. 216 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Mutaties op het Amerikaanse ministerie van defensie Den Haag verrast Gerepatrieerden naar Algerie? ECA-leider Foster op Lovetts zetel Boter naar Canada Koningin in Amsterdam Robinson versloeg Randolph Turpin Anders uitwijzing van Brits oliepersoneel Moeilijke situatie in Indonesië Donderdag 13 Sept. 1951 vindt wel, dat we gespeeld hebben?" ll hij zijn gekleda uittrekt. „Pim, ik ïpliment." zegt Pepi manier, waarop jij le termen uitgooide! me goed te houden, er die apo-colo be- dokter of je bent ïm, „maar kom jon- een tijd te verliezen, deze tram pakken, r uit de buurt zijn, P 20 TABLETTEN F 0.78 Ing. Med.) luchtmacht op f stellen September wordt in luchtmachtoefening vorige oefeningen in treft. De oefening, lachten van alle lan- atlantisch Pact deel- „Cirrus" dragen en voortdurend sterker ten van de West- hun waarde in een tie te toetsen. Voor- communicatiesys- acht hebben. eigerde lid te tzondheidsdienst iging had de 72-jari- van D. uit Woer- leigerd zich aan te vinciale gezondheids- n Zuid-Holland. De i koeien bezit, was ter veroordeeld tot e en stond gisteren tterdamse rechtbank, ^resident hoorde, dat latschap van de ge- aorsehrijft, als men is het een godde rde de veehouder, ïoet de wet toepas- u zult eenmaal voor verschijnen", bevestiging van het tonrechter. Uitspraak Ui <- -m. jnpoeders.Doos45Ct Advertentie, Ing. Med.) 13 SEPTEMBER m.: 7.00 AVRO, 7.50 /RO. 7.00 Nieuws. 50 Dagopening. 8.00 uziek. 8.45 Idem. 9.00 Gram.muziek. 9.30 Wa- muziek. 10.30 De Ant- muziek. 10.50 Voor de stconcert. 11.45 Wenken Gram.muziek. 12.30 Land- 12.33 „In 't spion- onmuziek. 13.00 Nieuws, gram.muziek. 13.20 it het geloven of niet". .30 Pianorecital. 15.00 „Van vier tot vijf". 17.30 Gram.muziek. ag: L. Bos—Vergouw; esie". 18.00 Nieuws. 18.30 Lichte muziek, militair. 19.15 Fins Har- Geestelijke weerbaarheid: causerie. 19.55 Nieuws. Hallo Engeland", een 21.00 Actualiteiten, en solist. 22.30 Gram.- esproken brief uit Lon- 23.15 Sportactualiteiten. ek. m.: 7.00 KRO, 10.00 14.00-24.00 N-jJIV. Ochten dgymnasty*7.30 orgengebed en jToirgische en weerberichten. 8.15 3or de huisvrouw. 9.4P- am.muziek. 10.15 Mc*- ang. 11.00 Voor d© zi«- 12.00 Angelus. 12.03 .2.33 Land- en Tuin- -55 Zonnewijzer. 13.00 nieuws. 13.20 Gram.- piano. 14.00 Prome- 14.45 Voor de vrouw. 30 Piano-recital. 16.00 tm.muziek. 17.00 Voor ïuziek. 17.45 Vijftigjarig Bond voor Inwendige atschapptlijk werk. 18.00 30 „Sombere prespec- -J Gram.muziek. 19.00 19.15 Levensvragen een pastoraal antwoord. «J.40 Radiokrant. 20.00 Avond" van de Unie: Bijbel". 21.15 Gram.- age. 22.15 Buitenlands muziek. 22.45 Avond- Nieuws. 23.15-24.00 BUREAU: ADMINISTRATIS Voordam 11, Tel 3320 Postgiro 187294 Redactie; Achterdam 20, Tel 5541 Directie; J. BIJLSMA eD C KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN AARSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties. 16 ct. p. m-in. Familieberichten 20 ct p.mm Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den f 1 elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, f 1.72 p. mnd., f 5.15 per kwartaal, plus incassokosten mmm ROBERT A. LOVETT Een woordvoerder van de Nederlandse regering in Den Haag noemde het nieuws van generaal Marshali's ontslag als minister van defensie der Verenigde Staten een volkomen verrassing. Men betreurt het heengaan van deze be kwame bewindsman en vraagt zich if, waarom hij dit besluit juist op dit mo ment neemt, nu er belangrijke beslis singen op internationaal militair gebied genomen moeten worden. Men neemt nochtans aan, dat door dit ontslag het beleid van het „Pentagon" geen veran deringen zal ondergaan, aangezien Lo vett uit dezelfde „schoot" komt. QENERAAL GEORGE MARSHALL, de 70-jarige Amerikaanse minister van defensie, is „om zeer persoonlijke redenen" afgetreden en zal opgevolgd worden door zijn plaatsvervanger en intieme vriend, de 56-jarige Robert A. Lovett. De administrateur van de E.C.A., William C. Foster, wordt plaatsver vangend minister van defensie en zal zijn arbeid op het bureau van de E.C.A. overdragen aan zijn assistent, Richard M. Bissell. De soldaat-staatsman Marshall, de ontwerper van het naar hem genoemde Marshall-plan, die zijn land ge durende de tweede wereldoorlog als stafchef van het leger diende, later mi nister van buitenlandse zaken werd en een jaar geleden de afgetreden minister van defensie Johnson opvolgde, deelde het nieuws over zijn aftreden gister middag persoonlijk mede. President Truman aanvaardde het ontslag „met grote tegenzin", doch liet het onmiddellijk ingaan. In bevoegde kringen te Washington verklaarde men, dat noch het aftreden van Marshall, noch dat van Foster als administrateur van de E.C.A. enige verandering in de Amerikaanse politiek met zich zal brengen. Marshall, zo zeide men, wordt vervangen door een oude vriend, die zijn opvattingen volledig deelt. Lovett was eveneens Marshall's plaatsvervanger toen deze minister van buitenlandse zaken was. Ook de „briilante econoom" Bissell, aldus ging de zegsman verder, deelt het stand punt van de vroegere administrateurs van de E.C.A., Hoffman en Foster. Hij was adviseur van beiden. TN de brief, waarin hij het ontslag aanvaardt, heeft president Truman Marshall een van de grootste gene raals aller tijden genoemd. „In feite heeft geen man ooit zijn land met een meer bijzondere staat van dienst en meer vaderlandsliefde gediend dan gij", aldus de president, die thans in het bijzonder melding wilde maken van de geweldige vooruitgang, welke on der Marshalls rechtstreekse leiding ge maakt is ten aanzien van het leggen van een gezonde grondslag voor het Amerikaanse militaire program voor de omvang der strijdkrachten, zowel als voor de productie. „Dit heeft onze defensieve kracht reeds in hoge mate versterkt". Nederland zou met Frankrijk onderhandelen Naar het Franse persbureau AFP meldt, hebben de Nederlandse autori teiten zich tot de directie van de land bouw in Algerie gewend met het ver zoek, om aan Nederlandse planters die van Indonesië naar Nederland zijn ge repatrieerd, toestemming te verlenen zich daar te vestigen. Onder deze planters bevinden zich landbouwkundige ingenieurs, die zich hebben gespecialiseerd in de tabaks cultuur, de suikercultuur, in het kwe ken van tropische planten, in de vee fokkerij en in de zuivelindustrie. jeugdige boeven braken vijftien maal in Bij de arrestatie van de 17-jarige J, C. en de 22-jarige J. B. uit Rotterdam kwam aan het licht, dat beide kna pen reeds vijftien inbraken op hun geweten hadden. Hun buit bestond o.a. uit vulpennen, een rekenmachine, sieraden, horloges, parfums en kan toorbehoeften. ~\VER de redenen van zijn Heengaan zei Marshall op de door hem ge houden persconferentie„Toen ik deze functie op mij nam, was het mijn be doeling deze slechts tot 30 Juli te be kledenHem was echter met oog op belangrijke militaire wetgevende actie van het congres verzocht aan te blij ven tot dit tijdstip. Hij had er in toe gestemd op zijn post te blijven tot het einde van deze zomer en tot het ge reedkomen van een rapport van een Speciale commissie voor het doen van aanbevelingen omtrent een basis-poli tiek voor de militaire opleiding. Vijfhonderd ton Nederlandse boter zal op contract naar Canada worden geleverd. Het land stelde onlangs eert inschrijving open, omdat men een be staand en komend tekort niet geheel kon of wilde laten dekken door tra ditionele leveranciers als Nieuw Zee land. Dit hield mede verband met de daar geldende prijzen. Een extra leverantie boven de 500 ton is door Nederland niet aanvaard, omdat men deze extra levering waar schijnlijk niet zou kunnen honoreren. GEORGE C. MARSHALL wordt uitgeoefend om het ministerie van buitenlandse zaken „onder een meer populair gezag dan dat van Acheson" te plaatsen. Men meent, dat Tï'uman Acheson niet wenst te ver vangen, omdat hij, nu Acheson steeds weer hevig gecritiseerd wordt, een „kameraad" niet in de steek wil laten. Mocht de critiek een tijd zwijgen, dan acht men het mogelijk, dat hij Ache son „met behoud van eer" nog voor de Congresverkiezing in 1952 zal ver- vang-m. (Zie verder pagina 3) Acheson in het geding. J^OEWEL men te Washington geen verandering in de Amerikaanse po litiek verwacht, neemt men aan, dat ae mutaties tengevolge zullen heb ben, dat krachtiger druk op Truman De Koningin is hedenmiddag in de nieuwe kerk te Amsterdam aanwezig bij de herdenkingsbijeenkomst van het 50-jarig bestaan van de Centraal Bond voor Inwendige Zending en Christelijk Maatschappelijk werk. 'y De minister van Justitie, mr. H. Mui derije, voert hier o.m. het woord. Besprekingen moeien binnen twee weken herva Zag het er gisteren nog naar uit, dat de verzending van het Perzische ulti matum aan Engeland nog enige dagen op zich zou laten wachten later op de dag is het stuk naar Washington geseind. Het zal aan Harriman, de per soonlijke afgezant van president Truman, worden overhandigd ter doorzending naar Londen. In liet ultimatum wordt geëist, dat de oliebesprekingen binnen twee weken worden hervat. Zo niet, dan zal al het Britse personeel van de olie-installaties Perzië moeten verlaten. Raadsleden moesten gaan pootjebaden Gisteravond ontlastte zich boven Goes een hevige wolkbreuk. Verschil lende stadsdelen kwamen onder water te staan. Zeer erg was het op de Grote Markt, waar voor het stadhuis ten slotte ongeveer 20 cm. water stond. Het was daardoor voor de raadsleden on mogelijk om op tijd te komen voor de raadszitting. Velen vermanden zich echter en •okken op het droge gedeelte van de Markt schoenen en sokken uit en waadden door het water naar het stad huis. Wereldtitel middengewicht naar Amerika De met zoveel spanning verwachte boksmatch om de wereldtitel midden gewicht tussen Randolph Turpin en Sugar Ray Robinson is vannacht ge ëindigd met een overwinning voor de Amerikaanse vechter. De partij was be paald op vijftien ronden. De scheids rechter, Ruby Goldstein, besliste echter in de tiende ronde de strijd ten gunste van Robinson, die hiermee de titel op de Brit heroverde. Naar schatting heb ben zestigduizend toeschouwers in de Polo Grounds te New-York het gevecht bijgewoond. (Zie verder elders in dit blad) WILLIAM C. FOSTER Een adjudant deelde, na de verkla ring van Marshall, mede, dat de ge zondheidstoestand van de generaal niet de beslissende factor voor zijn be sluit vormde. Russische politiek en Midden-Oosten besproken Vandaag de Duitse kwestie in behandeling De Britse, de Franse en de Ameri kaanse ministers van buitenlandse za ken Morrison. Schuman en Acheson zijn Woensdag hun aangekondigde be sprekingen begonnen. Zij hebben ruim twee uur op het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken vergaderd. Er is Woensdag in zeer algemene trek ken over de wereldsituatie gesproken, waarbij de ministers poogden tot een ontleding van de politiek der Sowjets te komen. Charles Bohlen, deskundige voor Russische aangelegenheden van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken, gaf de lijnen aan die de diplomatie der Sowjets schijnt te vol gen. Verder is Woensdag gesproken over het Middenoosten en 't Middellandse- Zeegebied. Een Amerikaans lid van de permanente groep der Organisatie van het Noordatlantische Verdrag lichtte de ministers in over de militaire situa tie en de toestand in het Middellandse- Zeegebied. Gesproken is over de ver wachte toelating van Griekenland en Turkije tot de Nooid-uisnt'sche Ver dragsorganisatie en de gevolgen hier van voor de verdediging van het Mid den-Oosten, waaraan deze beide staten dan deel zullen nemen. Men verwachtté dat de Westduitse vraagstukken heden ter sprake zouden komen. Het ultimatum is verzonden, hoewel de oppositie had geweigerd deel te ne men aan de kamerzitting, waarin een beslissing over de politiek van Mossadeq zou worden genomen. De Senaat had zich echter met de inhoud van het stuk verenigd. Dinsdagavond heeft de sjah de Britse ambassadeur Sir Francis Shepherd ont vangen. Aangenomen wordt, dat Shep herd heeft uiteengezet, waarom Enge land een eind heeft gemaakt aan de financiële faciliteiten voor Perzie. Te dien aanzien heeft een officiële woord voerder nog verklaard, dat de staking van de olieleveranties door Perzie de Britten za] noodzaken, drie tot vierhon derd millioen dollar uit te geven in landen met harde valuta. Daarom is 't Perzie onmogelijk gemaakt, ponden In dollars om te wisselen. Engeland ziet hierin geen schending van de Brits- Perzische financiële overeenkomst. Henry F. Grady, de Amerikaanse am bassadeur in Teheran, heeft Truman zijn ontslag aangeboden. De president heeft het met de grootste tegenzin aan vaard. Hij wordt opgevolgd door de ambassadeur in India, Loy W. Hender son. SUGAR RAY ROBINSON moeite beloond Dader pleegt zelfmoord, één dode, twee gewonden Drama in Prov. Staten van Belgisch Brabant In de Woensdagmiddag gehouden zit ting van de Provinciale Staten van Bel gisch Brabant is het tot een reeks dra matische gebeurtenissen gekomen, die twee personen het leven hebben gekost. Twee anderen werden zwaar gewond. Ene meneer Jansen moest voor de rechter verschijnen wegens diefstal. De getuigen zeien allemaal, dat hij het ge daan had. Dus werd hij veroordeeld. Maar de volgende dag vertelde meneer de Officier, dat Jansen onschuldig was. Een andere Jansen had bekend. Beiden werden vrij gelaten. De ene, omdat hij JCcPii BeAteJL ger per dozijn, zal hij hebben gedacht. Gaat overigens niet altijd op, zoals eni ge burgers van een kleine Zweedse het niet gedaan had, de andere, omdat stad ondervonden. Zij moesten een ril de getuigen allen de ene als schuldige aanwezen. Vergissen is menselijk, clientele. Dat ondervond de dokter, die op de rug van een patiente een merk waardige rode vlek vond. Hij dacht een nieuwe huidziekte op het spoor te zijn. Totdat manlief hem uit de droom hielp Mcrouw sliep 's nachts op de sleutel om hem het uitgaan te beletten. Of hij het verdiend had? Een ander lid van het „sterke" geslacht stellig we! Die kocht enorme hoeveelheden nylons en kostbaa*- damesondergoed. De ver koopster maakte er haar verloofde op attent Deze stelde een onderzoek in en ontdekte dat deze heer twee ex- en drie tegenu cnrri'ge vrouwen op deze wijze van kledij voorzag. Voordeli- I love it - Lovetthulp. proef afleggen, nadat zij ieder vijf en twintig borrels hadden genuttigd. Het resultaat liep nogal uiteen maar nie mand hunner kon zijn wagen meer ach teruit de garage inrijden. De timmer man had goed werk de volgende dag. Theodoor ziet overigens het nut van zulk een proef niet in. Van een andere ontgaat hem de zin eveneens: Een me neer in Montreal stoorde de brandweer in haar rust door een loos alarm. Hij werd naar het cachot gebracht. Hij zei later: Ik wilde zien, of mijn vrouw het voor me zou opnemen, wanneer ik naar het gevang moest. Dat weet hij dan nu waarschijnlijk wel. Hij ver diende deze ervaring evenzeer als die Franse dokter, die tot zes maanden werd veroordeeld, omdat hij tijdens een verhoor een man een stuk uit zijn duim beet. Gezegde arts was hoofdpsychiater in het plaatselijke hospitaal. En dus blijkbaar aan een behandeling toe. Evengoed als die meneer, die zelfmoord wilde plegen, nadat hij zijn eigen ge laat in de spiegel had aanschouwd. Hij moet dan ook brommen. De vergadering zou Tchetceroukine, professor aan het centrum voor onder wijs en onderzoek der voedselin dustrieën horen, tegen wie een voor stel tot afzetting wegens tuchteloos heid was ingediend door de centrale administratieve commissie van deze provinciale inrichting. Tchetceroukine had tegen dit voirste) beroep aange tekend bij de Staten en werd bijge- aan door twee advocaten. Nadat hij uitleg had verschaft, trok hij zonder te wachten op de uitspraak van de Staten plotseling een revolver en vuurde op de heren Sterckx en Van Laer, onderdirecteui en directeur van het centrum, en Erbrand, directeur van het technisch onderwijs der pro vincie Brabant. Sterckx werd gedood, terwijl Van Laer en Erbrand zwaar gewond wer den en naar het ziekenhuis moesten worden gebracht. Tchetceroukine schoot daarna in de richting van enige andere leden zonder hen te raken en pleegde daarna zelfmoord. Tchetceroukine, een genaturaliseerde Rus, loste in totaal 28 schoten. Tchet ceroukine zei tijdens zijn verhoor tot Stprckx- „Ik geef u vijf seconden om uw beslissing in te trekken", waarop deze tot de gouverneur zei: „Ik trek niets in". Hierop zei Tchetceroukine- „Ik heb onweerlegbare argumenten Ik zal u het document tonen". Op dat ogenblik haalde hij twee revolvers te voorschijn en begon te vuren. TERWIJL de razzia's van de laatste tijd in Indonesië een zekere poli tieke verademing hebben gegeven, doordat vele extreme en ondergrondse activiteiten voorlopig zijn uitgescha keld, wil het op financieel en econo misch gebied nog maar steeds niet vlotten. Er is een duidelijke infla toire tendenz merkbaar, die in Dja karta ernstige reden tot bezorgdheid blijft geven. Aan de voorwaarden tot erbetering van de situatie wordt nog altijd niet voldoende voldaan. De regering van Indonesië heeft on langs de Duitse expert dr. Schacht uit genodigd, om haar op het gebied van de financiën van advies te dienen. Hij heeft een realistische en nuchtere kijk op de situatie. Maar hetgeen de heer Schacht zo hier en daar, in particuliere kring, als zijn inzichten ten beste geeft en wat hij, naar men mag aannemen, de Indonesische regering als zijn oor deel gaf, verschilt niet met wat al ver scheidene malen eerder van verstan dige Indonesische zijde is betoogd, zij het zonder practisch resultaat. En wat de heer Schacht zegt komt ook neer op datgene wat reeds vele malen van Ne derlandse zijde als enige remedie tegen de Indonesische moeilijkheden werd aangegeven. De kwestie is, dat allerlei financiële of economische experimenten, die des kundig advies zouden eisen, op het ogenblik volkomen nutteloos en zinne loos zijn, zolang aan een aantal bepaal de elementaire voorwaarden niet is voldaan. En aangezien men daar in Djakarta nog verre van af staat, lijkt het nogal overbodig figuren als dr. Schacht, of wie ook, om enige raad te vragen. Die voorwaarden, waarin in de eerste plaats moet worden voldaan, zijn niet van technisch-financiële aard, maar liggen op het vlak van het poli tieke regeringsbeleid. Zij vallen in een paar woorden samen te vatten: le. herstel van rust en veiligheid, 2e. har der werken, 3e meer exporteren. Met het herstel van rust en veilig heid heeft men nu een krachtig begin gemaakt. Maar dat is natuurlijk niet voldoende. Nog noodzakelijker is, dat er ir, positieve zin hard wordt aange pakt, dat er wordt gewerkt en opge bouwd. En hier nu mankeert zeer vee! aan. De invoering van een 40-urige werkweek in een land, dat zich na het doorstaan van oorlog en revolutie weer een plaats op de wereldmarkt moet veroveren, is een sociale maat regel, die onder deze omstandigheden als een gevaarlijke luxe dient te wor den aangemerkt. Daarbij komen dan r,og de vele stakingen, waar weinig tegen wordt uitgericht, en de talloze vrije dagen die de kalender er na de revolutie heeft bijgekregen. voor aller lei mooie herinneringen, die zeer te waarderen zijn, maar waardoor de op bouw eveneens wordt vertraagd. Werd in die 40-urige werkweek nu nog maar met kracht en overtuiging gewerkt, maar ook dit blijkt niet het geval. Er heerst integendeel over vrij wel geheel Indonesië een sfeer van arbeidsschuwheid, die misschien psy chologisch als een revolutie-kater moet worden beschouwd, maar die reeds lang genoeg duurt om reden tot onbe haaglijkheid te geven. Voor een goed deel valt dit ook te wijten aan de extreem-linkse vakbondleiders, die voortdurend onrust en ontevredenheid zaaien, z.g. om de sociale voorwaarden te verbeteren, maar met een politieke bijbedoeling, die aan de geoefende waarnemer voldoende duidelijk is. Door dit alles wordt de productie ten zeerste geremd, niet alleen op de on dernemingen zejf, maar ook in de transportmiddelen en in de havens, waar de afveer der producten grote belemmeringen ondervindt. En de export is nog altijd de kurk waar Indonesië economisch en finan cieel op drijft. Het zou onjuist zijn te zeggen, dat men dit op het hoogste niveau van de Indonesische regering niet inziet. Men ziet dit duidelijk ge noeg, en men geeft er ook uiting aan. Het bestuursapparaat heeft tot dusver echter, helaas, nog niet voldoende blijk gegeven krachtig en efficiënt te kun nen optreden om deze toestand te ver beteren. Reden om te wanhopen be staat er evenwel niet, sinds men al thans begonnen is met verrassend ster ke hand een groot aantal onruststokers uit de gemeenschap te elimineren. Men moet voor Indonesië hopen, dat het veel moeilijker op te lossen pro bleem van arbeids-inspiratie op even kloekmoedige wijze zal worden aan gepakt. lUaet-fret'cftt Verwachting tot Vrijdagavond. Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen- of onweersbuien, gepaard gaande met flinke windstoten uit Zuid tot Zuidwest. Later opkla ringen en krachtige tot matige Zuidwestelijke wind. Veel koeler. Zon op 6.11, onder 19.00. Maan op 18.37, onder 4.31.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1