Schuman verwerft steun voor een Europees leger VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Oppositie tegen de Perzische premier zou snel groeien GeenTsjechischevliegtuigen meer boven West-Duitsland Vrijdag 14 Sept. 1951 148e Jaargang No. 217 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Acheson weer/egtMorrisons bezwaren Engelse deelneming aan conferentie zeker Bevrijdingsmonument te Wageningen onthuld Boter, kaas en fruit naar West-Duitsland Nederlandse industrie bouwt aan Westerse defensie mee Vele opdrachten uit het binnen- en buitenland Straaljager in zee gestort Twee jaar geëist tegen dronken chauffeur Twee leidende Britten van hun post verdreven Senaat der V.S. beknot militaire begroting Nanno Sjoerd voor de 22ste naar Assen Air France staakt de dienst op Praag Westelijken gaan met Bonn spreken over „vredescontract" De Bondsrepubliek wordt vrijwel onafhankelijk Geallieerden verbieden laatste lijndiensten JtoAt ReójbeJk Twee rovers in arrest Welverdiende rust BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11 Te1 3320 Postgiro 187294 Redactie A.chterdam 20. Tel 5541 Directie- J BIJLSMA en C KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAABSCHE COÖBANT TARIEVEN: Advertenties. 16 ct. p. m.m Familieberichten 20 ct. p.m.m Vraag en Aanbod «alleen 2e hands goedereDi tot 15 woor den t 1 elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, f 172 p mnd., 5.15 per kwartaal, plus incassokosten De Franse minister van buitenlandse zaken Schuman heeft Woensdagavond voor zijn Amerikaanse en zijn Britse collega een uiteenzetting gegeven van de plannen voor een Europees leger. Acheson en Morrison zouden hun steun aan het plan hebben toegezegd, omdat het de beste oplossing vormt voor het vraagstuk van de Duitse bijdrage aan de Europese verdediging. De ministers zouden hebben besloten, zoveel mogelijk haast te maken met de organisatie van het leger onder generaal Eisenhower. Schumann verklaarde, dat de Duitse bijdrage tot een Europees leger onder internationaal toezicht diende te staan Met de vorming van de eerste Duitse contingenten zou reeds voor de defi nitieve opzet van het gehele ontwor pen internationale verdedigingsstelsel kunnen worden begonnen. Morrison wilde de zekerheid heb ben, dat Engeland de plaats zou be houden, waarop het als bezettende macht en lid van de generale-stafgroep recht had. Ook moest de herbewape ning van Duitsland geen voorrang verkrijgen boven die van de Europese geallieerden. Acheson noemde deze vrees ongegrond, daar de Amerikaansp materiële hulp is bestemd voor het Europese leger als geheel en niet voor de afzonderlijke staten. Morrison heeft nog medegedeeld, dat Engeland een hoge officier naar de Parijse conferentie zal zenden Prins Bernhard verrichtte de plechtigheid Z.K.H. Prins Bernhard heeft gister middag vergezeld door zijn secretaris en zijn adjudant een langdurig bezoek gebracht aan Wageningen. In tegen woordigheid van vele genodigden, ■waaronder vertegenwoordigers van de Canadese, Britse, Belgische en Ame rikaanse legers, onthulde de Prins een door de beeldhouwer Han Richters vervaardigd nationaal bevrijdingsmo nument 'n naakte jongeling voorstellend, met handen en hoofd ten hemel ge heven. Alvorens het bronzen beeld na mens de gemeente te aanvaarden, her innerde de burgemeester van Wage- ryngen er aan, dat de Prins op 5 Mei 1945 op dezelfde plaats was gekomen om de caputulatie van de Duitsers bij te wonen. Na de plechtigheid bezocht de Prins verschillende musea en laboratoria vraar hij zich door een groot aantal deskundigen liet voorlichten Deense troepen naar Korea? Volgens de Deense minister van Bui tenlandse Zaken, Ole Björn Kraft, zal Denemarken bij een mislukken van de vredesonderhandelingen, het zenden van een geoefend bataljon van 1000 man naar Korea overwegen. De invoercommissie van de West- duitse regering heeft Donderdag 21,5 millioen dollar vrijgegeven voor de in voer. Uit Nederland mag boter ter waarde van 1,2 millioen dollars, kaas ter waarde van 1,5 dollars en vers fruit ter waarde van 1 millioen dollars wor den ingevoerd. Op het ogenblik heeft het Neder landse bedrijfsleven, zoals bekend, voor circa een milliard gulden mili taire orders onderhanden ten behoeve van de Nederlandse land-, lucht- en xeestrijdkrachten. Van het totaal be drag van zes milliard gulden, dat voor de defensie-uitgaven in de komende vier jaar is geraamd, zal ruim drie milliard voor binnenlandse orders wor den besteed. Onze defensieproductie ligt op het terrein van de telecommunicatiemidde- len (radio, radar), vuurleidingstoestel len, meteorvliegtuigen (in samenwer king met Belgie), marine vaartuigen, kleding en andere uitrustingsstukken, munitie, tot nu toe in hoofdzaak nog kleine munitie. Daarnaast heeft de op bouw van het defensie-apparaat een grote activiteit teweeggebracht in de bouwsector. De bestellingen van de overige lan den van het noordatlantisch pact bij de Nederlandse industrie mogen, evenals dit met de binnenlandse militaire or ders het geval is, met prioriteit worden uitgevoerd. Er zijn daarnaast ook an dere landen, die op het ogenblik mili taire orders bij de Nederlandse indus trie hebben lopen, zoals b.v. Zweden en Zuid-Afrika. De regering heeft, juist doordat dergelijke orders van leverancier tot afnemer tot stand komen, van de voor het buitenland bestemde militaire pro ductie in Nederland echter geen vol ledig overzicht. Daarom zullen zeer binnenkort de industrieën verplicht worden aan de regering mee te delen, welke buitenlandse orders zij onder handen hebben. Door deze aanmel dingsplicht zal men zich een nauwkeu rig beeld van de toestand op dit gebied kunnen vormen. Benelux-samenwerking. Wat de samenwerking met Belgie en Luxemburg op het gebied van de mili taire productie betreft: Bij verschillen de Nederlandse industrieën werden reeds orders van Belgie en Luxemburg geplaatst. De Belgische nationale wa penfabriek „F.N" zoekt in Nederland onderleveranciers voor sommige wa penonderdelen. Een Nederlandse fa briek vervaardigt voor de Belgische en Nederlandse luchtmachten 300 straal jagers, waarvoor Belgie de motoren levert. Daartegenover staan eveneens belangrijke orders van de Nederlandse strijdkrachten bij de Belgische indus trie, b.v. op het gebied van lijnverbin dingsmiddelen, motorvoertuigen en munitie. De samenwerking op het ge bied van de militaire productie is zo juist nog enger geworden, door de instelling van een gemengde commis sie, die zich zal bezig houden met de openbare aanbestedingen in de Be- neluxlanden, waardoor de wederkerige mededinging bij inschrijvingen wordt bevorderd. Piloot wordt vermist Gistermorgen heeft het Nederlandse schip Eendracht geseind, dat het een vliegtuig in zee had zien vallen nabij de Goodwin Sands bjj Northforeland. Later vond het een gele cylinder en een grote olievlek. Volgens een bericht uit Londen is een Amerikaanse Thun- derjet op de aangegeven plaats in zee gestort. Twee reddingboten en twee vliegtui gen hebben gisteren langdurig naar de piloot gezocht, die men met zijn val scherm uit het toestel had zien springen Sommigen beweren de man zelfs te hebben zien zwemmen. Het opsporings werk had echter geen succes. Vliegtui gen hebben het heden voortgezet. MASSA-VERGIFTIGING IN ITALIË Vijftig arbeiders van een fabriek te Sesto San Giovanni zijn na het nutti gen van een middagmaaltijd in de kan tine ziek geworden. Vijf en veertig arbeiders moesten in zorgwekkende toestand in het ziekenhuis opgenomen worden. De 25-jarige grondwerker A. F. de B. uit Assendelft, die op eerste Pinkster dag van dit jaar dronken achter het stuur van een gestolen auto, te Bever wijk een vader van elf kinderen over reed, hoorde Donderdagmiddag een ge vangenisstraf van twee jaar en ontzeg ging van het recht motorrijtuigen te besturen gedurende vijf jaar tegen zich eisen. Op de eerste Pinksterdag had 'e grondwerker in een aantal café's een zeventien glazen bier verwerkt. Om elf uur verliet hij een café en stapte in een auto, waarin niemand zat, doch waarvan de motor liep. Op het ogen blik. dat hij weg begon te rijden, vloog de eigenaar uit het café. Hij slaagd» erin op de treeplank te stappen, maar moest bij een bocht, toen de wagen vaart minderde, deze weer verlaten, waarbij hij werd gewond. In de Bree straat te Beverwijk reed de grondwer ker vlak langs het trottoir, zodat een uit de bioscoop komend echtpaar werd geraakt. De man werd door een winkel ruit geslingerd en overleed ter plaatse, de vrouw werd zwaar gewond en kon pas half Augustus het ziekenhuis ver laten. Na de aanrijding kwam de auto tot stilstand. lUe&'i'ieA'.cht Verwachting tot Zaterdagavond: In de avond en nacht weinig be wolking met zwakke tot matige wind tussen Z.W. en Z. Morgen overdag toenemende bewolking met later kans op enige regen en geleidelijk aanwakkerende Zuide lijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Naar verluidt neemt de oppositie tegen de Perzische premier Mossadeq sterk toe. De oud-premier Sayed Zia Tabatabai, van wie wordt gezegd, dat hij pro- Brits is, heeft zich na vijf jaar van stilzwijgen weer in de politieke strijd ge worpen en in een scherpe rede verzet aangetekend tegen de politiek van de regering, die het publiek misleidt en blind houdt voor de voornaamste oorzaak van Perzië's ellende. Tabatabai heeft in de Kamer vijf en twintig aanhangers. Intussen hebben een aantal Kamerleden aan een hunner verzocht, te bemid delen tussen de aanhangers der regering en de oppositie, teneinde een geza menlijk front te vormen ter ondersteuning van de premier. Streven naar vorming van eenheidsfront De spanning tussen Britten en Per zen neemt intussen sterk toe. De te Abadan zetelende Perzische oliecom- missie heeft twee vooraanstaande Brit se technici. Green en Cunningham van hun posten verdreven en vervan gen door Perzen. Ook is een commis sie van drie personen gevormd, die de leiding over de raffinaderijen moet overnemen, wanneer de Engelsen deze zouden verlaten. De Britse bedrijfsleiding heeft tegen het ontslag van Green en Cunningham geprotesteerd en twee andere Britse ingenieurs gelast, eveneens hun werk te staken. De ontslagen Britten had den de leiding over de afdeling ver bindingen. De Engelse regering heeft maat regelen genomen, om bepaalde schaarse goederen, die onderweg zijn naar Per- zie, naar een andere bestemming te dirigeren. De ladingen moeten in de dichtstbijzijnde haven worden gelost. Naar verluidt, heeft de sjah het aan Engeland gezonden ultimatum goed gekeurd. De Amerikaanse Senaat heeft Don derdag een besnoeiing aangebracht van ongeveer 1,5 milliard dollar in een be grotingsontwerp voor de strijdkrach ten. waarmede in totaal meer dan 61 milliard dollar gemoeid is. Het door de Senaat goedgekeurde bedrag ligt drie en een half milliard dollar hoger dan dat waaraan het Huis van Afgevaardigden zijn goedkeuring heeft geschonken. Een commissie uit beide Huizen moet thans de verschil len tussen beide ontwerpen wegwer ken. Pleegmoeder brengt hem zelf Nanno Sjoerd Meinders zal, na acht jaar door zijn Duitse pleegmoeder, me vrouw Ullner in Bremen, te zijn ver zorgd, nog vóór de 22ste September bij zijn ouders in de Tuinstraat te Assen terugkeren. De ouders en de pleegmoe der hebben zich met elkaar verzoend en mevrouw Ullner zal zelf Nanno naar Assen brengen. Ze zal daarbij verge zeld zijn van een vertegenwoordigster van de I.R.O. (Internationale Vluchte lingenorganisatie) De „Air France" heeft Donderdag avond haar dienst op Praag, op aanra den van de Franse regering, gestaakt. De Franse regering heeft de maat schappij tot deze maatregel geadviseerd, om mogelijke represailles te vermijden als gevolg van het verbod van de ge allieerde hoge commissie aangaande Tsjechoslowaakse vluchten boven West-Duitsland. jQE Amerikaanse, de Britse en de Franse hoge commissaris in West-Duits land zullen met de regering te Bonn onderhandelen over een regeling, die voorziet in: a. vrijwel algehele onafhankelijkheid van de Westduitse regering in zaken aangaande de buitenlandse politiek en de binnenlandse zaken, b. af schaffing van de huidige hoge commissie en haar vervanging door oen com missie van ambassadeurs, c. omzetting der bezettingsstrjjdkrachten in verde digingstroepen. De gehele regeling is opgenomen in een „vredescontract". Hier toe is Donderdagavond in Washington besloten. Ten aanzien van punt a. hebben de geallieerden zich enkele bevoegdheden «S voorbehouden. Zo zullen zij gerechtigd blijven, in Duitse aangelegenheden in te grijpen, wanneer het communisme de Westduitse republiek dreigt omver te werpen. Vandaag worden dienaangaande nadere mededelingen verwacht. De geallieerde hoge commissie heeft alle vluchten van Tsjechoslowaakse vliegtuigen boven Westduitsland tot nader order verboden. De Tsjecho slowaakse autoriteiten werden via de Tsjechische militaire missie in Berlijn van het besluit in kennis gesteld. De laatste maanden hebben Tsjechi sche vliegtuigen zeven geregelde we kelijkse diensten via West-Duitsland twee op Am- onderhouden, waarvan sterdam. Verleden jaar November verbood de Amerikaanse hoge commissie geregel de diensten van Tsjechoslowaakse lijnvliegtuigen op Rome en Zurich via de Amerikaanse zone, omdat Tsjechi sche vliegtuigen speciale vluchten bo ven de Amerikaanse zone maakten waarvoor geen toestemming was ver leend. De Amerikaanse autoriteiten beperkten tezelfdertijd het aantal toe gestane Tsjechische vluchten op de andere routen. Wat men al niet van plastic maakt. Na de badpakjes komt nu de „tefifoon" naar ons land, een Duitse vinding, wei- ke ons in staat stelt lange tijd zonder onderbreking naar op plastic opgeno men muziek te luisteren. Via een saf fieren naald en een normale electrische luidsprekerinstallatie komen namelijk de door een dertig meter lange plastic band vastgehouden klanken tot ons en het voordeel van deze tefifoon is, dat men zonder een ontnuchterend opont houd kan luisteren naar een concert van ongeveer een uur. Deze plastic banden kunnen ongeveer achtduizend maal worden gedraaid, voor zij zijn versleten. In Engeland is een nieuwe constructietechniek ontwikkeld voor de bouw van vliegtuigen: een zeer sterk plasticmateriaal wordt in een vorm gegoten en klaar is Kees.. Vlieg tuigframes van dit plastic kunnen snel worden vervaardigd en de productie kosten zullen lager zijn, hoewel de prijs van het toegepaste materiaal hoege naamd niet zal veranderen. O Het is al plastic, atoom en straalaandrijving, wat de klok slaat. Volgende maand gaat het eerste Britse tankschip en de eerste koopvaarder ter wereld der slijtage, minder kosten, en minder gewicht en ruimte voor de machine. 3 De burgemeester van Borculo begint het voorbeeld van zijn illustere hoofd stedelijke collega aardig te volgen. In October vertrekt hij namelijk per vlieg- tuig naar Amerika, waar hij een be- proefvaren met een gasturb.neinstaila- zoek zal brengen aan New Yorki Idah0 tie, oftewel met sti aalaandrijving. Min- en Florida, op uitnodiging van het ge meentebestuur van het stadje Warren in Arkansas, als dank voor de steun- actie, welke Borculo, dat het klappen van de zweep kent, vorig jaar op touw zette voor het door een orkaan ge teisterde Warren. Q Vier Amerkaanse pacifisten zoeken het juist de andere kant op. Zij zijn deze week op de fiets uit Parijs vertrokken om een bezoek te brengen aan het Tolstoi-museum, dat 180 kilometer ten Zuiden van Moskou ligt. Behalve pacifisten zijn zij ook op timisten, want zij hadden geen visum gekregen van de geallieerde autoritei ten in West-Duitsland, noch hadden zij van de Poolse en Russische gezagsdra gers antwoord ontvangen op hun ver zoek om toelating. Ik kan nu nergens meer heen! Eén van de meest geïnteresseerde luisteraars van het radio-verslag van de boksmatch Robinson Turpin uias de kleine Randy, Turpins zoon. Overval in Den Ham werd opgehelderd Het is de rijkspolitie te Den Ham gelukt de daders van de roofoverval, vorige week gepleegd op de 79-jarige alleen wonende weduwe Kruithof aan de Geerdijk aldaar, op te, sporen. Uit de wijze, waarop de overval geschied was, bleek, dat de daders ter plaatse niet onbekend moesten zijn. De ver denking viel dan ook öp twee inge zetenen, de 20-jarige landarbeider A H. en de 18-jarige wever H. H. te Vroomshoop. Beide verdachten heb ben een volledige bekentenis afge legd. £)E Amerikaanse minister van Defen sie, generaal Marshall, heeft zijn functie neergelegd. „Om zeer persoon lijke redenen", zoals hij op een pers conferentie mededeelde. Hoewel men geneigd zou kunnen zijn, achter deze, bij het plotseling aftreden van hoog waardigheidsbekleders van oudsher ge bruikte terminologie, geheel andere dan zuiver persoonlijke redenen te zoeken, geloven wij, dat zij in dit geval vol gens haar letterlijke betekenis kan wor den opgevat. Anders dan de minister van buitenl: ndse zaken, Acheson, op wie door een deel der republikeinen nog steeds felle aanvallen worden on- dernomen, genoot minister Marshall het vertrouwen van de beide grote Amerikaanse partijen. En wat er oök waar moge zijn van de geruchten, dat de meningsverschillen tussen de drie weermachtsonderdelen - landmacht, luchtmach er, marine - over de verde ling van de budgetaire koek een nieuw hoogtepunt tegemoet gaan. de carrière van minister Marshall staat er borg voor. dat dergelijke moeilijkheden hem eerder tot aanblijven dan tot heengaan zouden hebben genoopt. Het aftreden van minister Marshall moet daarom waarschijnlijk uitsluitend worden gezien in het licht van zijn be noeming, zoals ook officieel is gedaan. Deze dateert van een jaar geleden, van een ogenblik dus, dat de Amerikaan se weerbaarheid als gevolg van de be- zuinigingspolitiek van de toenmalige minister van defensie, Johnson, een allergevaarlijkst dieptepunt had bereikt. De bijna volkomen onparaatheid, waar mede Amerika de communistische ag- gressie in Korea moest tegemoet tre den, maakte de val van Johnson onver mijdelijk. Tegelijk stelde dit president Truman voor de noodzaak, een man te vinden, in wie het gehele Amerikaan se volk en niet slechts één partij vol doende vertrouwen zou kunnen heb ben om in zijn handen de enorme mili taire middelen te leggen, welke het van dat ogenblik af zou moeten op brengen. Geen persoonlijkheid, die voor deze functie meer geschikt was dan de thans afgetreden minister van defen sie, die reeds als stafchef gedurende wereldoorlog nr. II, als minister van buitenlandse zaken tijdens het begin van de koude oorlog en als vader van het plan-Marshall getoond had een buiten gemeen kundig en integer man te ziin. Maar minister Marshall was, toen de president dit beroep op hem deed, reeds 69 jaar oud en had kort te voren, we gens zijn geschokte gezondheid, de lei ding van het State Department moe ten overdragen. Desondanks stelde hij zich opnieuw beschikbaar om zijn land, in de moeilijke situatie, waarin het ge raakt was, met inzet van zijn gehele persoon te dienen. Y^ANNEER men thans terugziet op het jaar, dat minister Marshall aan het hoofd van de Amerikaanse defensie stond, staat men bijna verbluft over de verandering, die zich in die tijd vol trokken heeft. In de plaats van de 14 milliard dollar, die volgens Johnson het maximum was, dat de Verenigde Staten per jaar voor hun weermacht zouden kunnen uitgeven, bedraagt het militaire budget voor het komende belastingjaar 61 milliard dollar. Het aantal manschap pen van het leger is verduiveld en de uitrusting omvat een veelvoud van die van het vorige jaar. De Amerikaanse vloot is uit de mottenballen gehaald. De luchtvloot, een jaar geleden op pa pier 48 groepen tellende, wordt nu snel tot 95 groepen uitgebreid. In Los Alamos vordert men snel met de con structie van de waterstofbom en over het gehele gebied der Verenigde Sta ten is een net van stoomfabrieken en laboratoria ingericht, waar wapens zijn ontwikkeld, die wellicht een totale ver andering in de oorlogsvoering zullen brengen. Dat alles is nog maar een begin - de lopende banden zijn reec.s in gereed heid gebracht, maar binnenkort zal daar de stroom van nieuwe wapens af vloeien. In Korea zijn het al lang niet meer de communisten, die er de toon aangeven, maar de geallieerden, onder Amerikaanse leiding. En het beste be wijs vooi het welslagen van een poli tiek, die voor een groot deel door mi nister Marshall gedragen werd, is de nederlaag, die de Sowjet-Unie tegen over de op militaire kracht berustende ferme houding der Verenigde Staten in San Francisco leed. Minister Marshall kan daarom thans met het volste recht menen, dat hij zijn taak volbracht heeft, temeer daar het werk zal worden voortgezet door een man, in wie hij het grootste ver trouwen heeft: zijn oude medewerker Robert Lovett. Geen Amerikaanse staatsman sinds de oorlog heeft méér voor zijn land en voor de vrije we reld - gedaan dan minister Marshall. Nu, op zijn 70ste jaar, is de tijd en de mogelijkheid gekomen voor de rust, die wij m van ganser harte toewen- Kon. rijtoer op Prinsjesdag Koningin Juliana zal op Prinsjesdag, na de opening van de Staten-Generaal, in een open calèche een rijtoer door Den Haag maken. Welke leden van de Koninklijke familie haar zullen verge zellen. is nog niet bekend gemaakt. De tocht duurt drie kwartier.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1