Vier punten basis vredescontract met West-Duitsland ALKMAARSCHE COURANT VERENIGDE NOORD-HO DAGBLADEN Verder oprukken der V.N. troepen der Grote Drie zullen vervolg besprekingen voorstellen Als de lampjes weer vroeger branden gaan Hooggestemd herdenkingsfeest in Wageningens hogeschool Nederlandse gevechtsgroep in het hart van Duitsland Chinese troepen in Lhasa Europa's eenheid niet slechts Frans- Duitse kwestie Zaterdag 15 Sept. 1951 148e Jaargang No. 218 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Besprekingen te Washington ten einde Gelijkwaardig lid van Europa Kritieke periode voor de NATO Voorlopige regeling wegens verdeling Meisje door ex-verloofde doodgeschoten H. M. Koningin bezocht de feestende stad tl «XL*?*: vrachten en dertien ongelukken, ?)Gtt!SpaS*eB<K ShaeAktarikf Geallieerde wapenbroeders reiken eikaar de hand Engeland en Frankrijk over Midden-Oosten BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11. lel 3320 Postgiro 187294 Redactie Achterdam 20, Tel 5541 Directie: J. BIJLSMA ei) C KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAAfiSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties; 16 ct. p. m.m. Familieberichten 20 ct. p.mjn. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend .contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, f 1.72 p. mnd., 5.15 per kwartaal, plus incassokosten. nE Atlantische gemeenschap staat op het ogenblik voor een der meest kritieke perioden in haar nog betrek kelijk kortstondig leven. Of zij deze zal overwinnen, is afhankelijk van de be sluiten, welke haar leden op de zojuist in Ottawa geopende conferentie zullen nemen, alsmede van bepaalde maat regelen, welke van Amerikaanse zijde worden verwacht. Het voornaamste probleem, waarvoor de N.A.T.O. (North-Atlantic Treaty Or ganization) zich gesteld ziet, is het vraagstuk, hoe de defensie-inspanning van haar Europese leden te handhaven, zonder deze landen naar de economi sche afgrond te drijven. Het probleem is vooral ontstaan doordat het Ameri kaanse Congres, in een bui van onver antwoordelijke zuinigheid, de door de Amerikaanse regering voorgestelde mi litaire en economische steun aan West- Europa aanzienlijk besnoeide. Een de finitieve beslissing in deze zaak is nog wel niet genomen, maar grote ver wachtingen mag men zeker niet koes telen. Nederland bijvoorbeeld, dat zijn de fensie- en economisch programma had gebaseerd op de veronderstelling, dat het in de periode van 30 Juni 1951 tot 1 Juli 1952 aan Amerikaanse steun een bedrag van 155 millioen dollar zou ont vangen, mag thans op niet meer dan 100 millioen dollar rekenen. Minister Lief- tinck en dr. Holtrop, de president van De Nederlandse Bank, hebben er in Washington, waar zij de jaarlijkse zit ting van het Internationale Monetaire Fonds bijwoonden, geen twijfel over la ten bestaan, dat ons land onder deze omstandigheden de verwachte defensie- bijdrage niet zou kunnen leveren, ten zij er alsnog een uitweg voor onze bij zondere moeilijkheden zal worden ge opend. Overigens zitten, wat dit betreft, landen als Engeland en Frankrijk in hetzelfde schuitje en ook hun vertegen woordigers hebben de Amerikanen dui delijk gemaakt, dat handhaving van het oorspronkelijk vastgestelde tempo der herbewapening sterk afhangt van de omvang der bijdragen, welke Ameri ka hiertoe kan leveren. Een uitweg is zeker aanwijsbaar. Vermindering van de ECA-steun zou kunnen worden opgevangen door het doen vervaardigen van een zo groot mogelijk deel van de wapens, welke de Verenigde Staten aan Europa moeten leveren, aan deze zijde van de oceaan •waardoor de Europese economieën extra-dollars zouden verdienen. Zodra het Amerikaanse bewapeningsprogram ma voor de komende jaren geheel vast staat een kwestie, die nog enkele weken zal vragen zal het mogelijk zijn, hierover meer te zeggen. Wel kan men reeds thans vaststellen, dat de Amerikaanse regering, die voor niets meer bevreesd is dan voor een ver slapping in de defensie-inspanning, alles in het werk zal stellen om zijn West- europese bondgenoten op deze wijze te helpen. Naast de financiële nood van zijn Europese leden zijn de schepping van een Europees leger en Duitslands in schakeling in de Atlantische defensie de andere grote problemen, waarvoor de N.A.T.O. op de allerkortste termijn een oplossing moet vinden. In Washing ton, op de conferentie van de ministers van buitenlandse zaken der Westelijke Grote Drie, hebben de-ministers Ache- son en Morrison aan hun Franse collega Schuman steun voor het plan-Pleven toegezegd en in principe overeenstem ming over c.e omvang der Duitse mili taire bijdrage bereikt. Maar er zal in Ottawa nog heel wat werk moeten wor den verzet en over vele bezwaren wor den heengestapt, vóór er een oplossing kan worden gevonden, die allen, Duits land incluis, bevredigen kan. Nederland bijvoorbeeld zal met een eigen voorstel komen, dat van de door de Fransen gewenste boven-nationale „hoge autori teit" weinig heel laat en de grootste macht in handen wil leggen van gene raal Eisenhower. Dit voorstel gaat m de richting van de integratie van een Europees leger in de grotere Atlanti sche strijdmacht een koers, die ook door de Amerikanen en Britten wordt voorgestaan. In vergelijking met deze vraagstuk ken zijn kwesties als de opneming van Griekenland en Turkije in het Atlan tisch Pact en de benoeming van een bevelhebber voor het gebied van de Atlantische Oceaan, hoewel ieder op zichzelf bekeken moeilijk genoeg, be trekkelijk eenvoudig. Desondanks ge loven wij, dat voor het geheel der pro blemen bevredigende oplossingen zullen worden bereikt, enkel en alleen al. omdat aller belang zulks eist. De inter nationale spanning nadert thans snel haar hoogtepunt en het zou een ramp ziin. indien de vrije wereld daarop niet was voorbereid. Daarvan is men in de Atlantische gemeenschap doordrongen, Vier punten zullen dc grondslag vormen van het vredescontract, dat de mi nisters van buitenlandse zaken der Westelijke Grote Drie aan het eind van hun besprekingen te Washington aan de federale regering te Bonn hebben aangeboden. Zo zal Duitsland op voet van gelijkheid worden opgenomen in de Europese gemeenschap, welke deel uitmaakt van de Atlantische organisatie. Aan het bezettingsbestuur en aan de bevoegdheid der geallieerden, om in de binnenlandse zaken van Duitsland in te grijpen, zal een eind komen, al zullen de Westelijke mogendheden zich zekere rechten voorbehouden ten aanzien van de veiligheid van hun strijdkrachten op Westduits gebied. De nieuwe regeling draagt een voorlopig karakter, in afwachting van een vredesverdrag met een verenigd Duitsland. De hoge commissarissen hebben gis- teren de bondskanselier dr. Adenauer op de hoogte gebracht van het resul taat der besprekingen. Adenauer was op dat moment in Bad Ems en liet om roepers uitzenden om de bevolking op te roepen voor een bijzondere bijeen komst in het Kurpark. Daar heeft de premier van Rijnpaltz, Altmeijer, de bevolking van het grote nieuws op de hoogte gebracht. Adenauer heeft in een korte rede de dank van de bonds regering voor deze beslissingen ver tolkt. Deze punten vormen de basis, waar op de hoge commissarisen in West- Duitsland met de federale regering zul len gaan onderhandelen. Een voor lopige regeling is noodzakelijk, omdat de verdeling van Duitsland een per manente in de weg staat. Dit en het probleem van de veiligheid van West- Duitsland maken voor de geallieerden het behoud van bijzondere rechten ten behoeve van hun strijdkrachten nodig Hetzelfde geldt ten aanzien van West- Berlijn en van vraagstukken aangaan de Duitsland als geheel. Behalve over deze zaken hebben de ministers besprekingen gevoerd over het Oostenrijkse vredesverdrag, over voorstellen tot herziening van het Ita liaanse pact en over economische vraagstukken aangaande de Atlanti sche organisatie. Hevig Noordelijk verzei De verbonden troepen zijn Vrijdag langs vrijwel het gehele front lang zaam verder opgetrokken, waarbij he vige tegenstand werd ontmoet, voor») aan het Oostelijk front. Aan het centrale front ten Noorden van Koemhwa schijnen de Noordelij ken hun hoofdmacht te hebben terug getrokken. Vliegtuigen van de verbondenen zet ten hun aanvallen op en achter Ie frontlinie onophoudelijk voort. Radio-Peking meldt, dat een nieuwe groep Chinese vrijwilligers uit cen traal China naar het Koreaanse front is vertrokken. De groep is gerecruteerd uit spoorwegpersoneel. De grootte is niet bekend gemaakt. Verkeer reed 6 jaar over niet oniplofie bom Bij werkzaamheden ter verbe tering van Rijksweg no. 18 op Schouwen en Duiveland zijn ar beiders ter hoogte van het kruis punt RijkswegLange weg op een hard voorwerp gestoten, dat bij nadere beschouwing, een niet ontplofte bom van ruim 100 kg bleek te zijn. Over deze bom, die slechts 1520 cm. onder de klinkerbe strating in het zand lag, is zes jaar lang een intensief verkeer gereden. Liefdesdrama te Breda Dader pleegde zelfmoord Te Breda is een een en twintigjarig meisje door haar vroegere verloofde, een 38-jarige Pool, van het leven be roofd, waarna de man zelfmoord heeft gepleegd. Deze was bij de bevrijding bij de familie van het meisje ingekwar tierd. Er ontstond een relatie, die het meisje kort geleden verbrak. Ete Pool had al het mogelijke gedaan, opnieuw contact met haar te krijgen en toen dat niet gelukte, heeft hij haar opge zocht en neergeschoten toen zij naar de buren trachtte te vluchten. Prins Bernhard bracht Vrijdagmorgen een bezoek aan de nieuwe marine haven te Den Helder. Z.K.H. maakte de tocht per watervliegtuig en landde op het Amstelmeer. De Prins bij zijn aankomst in het haventje van de aannemer J. Bosker te Wieringen. Om een vredesverdrag met Oostenrijk Jp Londen wordt vernomen dat Engeland, Frankrijk en de Verenigde Sta ten de Sowjet-Unie zullen voorstellen, voort te gaan met de besprekingen der plaatsvervangers over het opstellen van een ontwerp-vredesverdrag met Oostenrijk. De Russische ambassadeur te Londen Zaroebin zal in dat geval voorzitter zijn. Daarom moet hij ook de datum voor een volgende bijeenkomst bepalen. Het voorstel der Westerse Grote Drie is een gevolg van de beraad slagingen der drie ministers van buitenlandse zaken te Washington. Sinds 1880 is de tarwe-opbrengst verdubbeld en de aardappelenopbrengst verdrievoudigd. Nu groeien inderdaad twee grasjes en twee aren, waar er vrncger één stond: maar het is noodzakelijk, dat er na "t .lie twee grassprietjes en twee aren nog een derde komt. Aldus sprak de minister van Landbouw, Veeteelt en Visserij, de heer S. J. Mansholt, gistermorgen te Wageningen tij dens de officiële herdenkingsbijeenkomst van het 75-jarig bestaan van het Rijkslandbouwonderwijs, om toe te lichten, dat nergens in de wereld zulk een ontwikkeling van de landbouw is als in ons land. De in de Wageningse Stadsschouw burg gehouden plechtigheid werd bij gewoond door vele hoge autoriteiten, waaronder minister-president Drees en de ministers Rutten en Peters. De directeur van het landbouwonder wijs ir. N. van Vliet legde er in een rede de nadruk op, dat door de stich ting van de rijkslandbouwschool in 1876 te Wageningen de grondslag werd gelegd voor de ontwikkeling van ons gehele land- en tuinbouwonderwijs. Thans zijn er in Nederland naast de in 1918 gestichte Landbouwhogeschool en zes Middelbare landbouwscholen niet minder dan 40 landbouwwinter- scholen, 8 tuinbouwscholen en talrijke lagere land- en tuinbouwscholen, die ongeveer 36 pet. van onze agrarische bevolking onderrichten. Koningin Juliana heeft in de loop van de dag het feestende Wageningen bezocht. Na een ontvangst in de Se naatskamer van de hogeschool, waar H. M. werd toegesproken door de rec- t,or-magnificus, prof. dr. H. J. C. Ten deloo. heeft zij enige laboratoria en proeftuinen bezien, waarbij zij zien door verschillende hoogleraren liet voorlichten. J-JE BLADEREN vallen dwarrelend van de bomen, de herfstwinden waaien over de polderlanden van Noord- Holland, de avonden worden langer en langer. Vroeg de film- en toneelcritieken van deskundige medewer- gaan de lampjes weer branden. Nog maar een korte kers, de nieuwe puzzles en korte verhalen tijd en de kachel snort weer overal. Dan wordt het ge- qjvze sportrubriek wordt uitgebreid met zeer aparte zellig in huis. Dan gaat ge uw krant weer dubbel waar- artikelen. Schaak- en damrubriek vindt u naast prach- deren. Dan leest ge niet alleen het nieuws dan ver- tige kruiswoordraadsels en hersengymnastiek. De vaste diept ge u ook in spannende verhalen, beste feuilletons, brieven uit alle hoofdsteden en artikelen over allerhande onderwerpen. rubrieken als „Amsterdams Podium", „Op het Matje", de „Kindertrein" en de wekelijkse vrouwenpagina zullen er weer zijn. De stripverhalen Pirn, Pam en Pom, Jimmy Brown eh Rikki, die reeds zoveel aandacht trekken, WELNU: meer dan ooit tevoren zal ons blad uw huis- morden nog aangevuld met een vierde verhaal: Kappie. W zijnde het avontuurlijke leven van een scheepskapitein ontsproten blad uw gewaardeerde gast, als de avonden lengen en als aan het frisse brein en het zwarte inkpotje van Marter. het leven goeddeels geleefd wordt binnen de muren van Toonder_ vier stripverhalen in uw eigen streekblad - het eigen, vertrouwde huis. Wij brengen u in de komende herfst behalve zeer uitvoerig streeknieuws en nieuws uit binnen- en buiten land, ook reportages uit eigen gewest. Bijzondere aan dacht zullen daarbij trekken de geïllustreerde, uiterst lezenswaardige beschrijvingen van dorpen en steden. dat is méér dan enig ander dagblad in Nederland tol dusver heeft gebracht. ^ERTIG journalistennegen buitenlandse corresponden ten, vier fotografent een eigen tekenaar, zeven binnen en buitenlandse persbureaux, zestien vaste medewerkers Voorts: de avonturen van een paar vlotte krantenmen- en een staf van meer dan honderdveertig corresponden ten in een vreemd beroep, de schetsen „onder de ten in eigen land zullen uw krant van dag tot dag lezens- •vensen", de „vreemde verhalen uit onze streekwaardig en gezellig maken. (Van onze speciale verslaggever) fN HET HART VAN DUITSLAND bivakkeert op dit ogenblik de Nederlandse Regiments-gevechtsgroep. Om precies te zijn: enkele tientallen kilometers noord van N'ienburg. Mocht u dit drukke; van militairen werkelijk uitpuilende stadje op de kaart niet kunnen vinden, het ligt halverwege tussen Hannover en Bremen. Hoe wij daar gekomen zijn is een verhaal dat wjj u niet mogen ont houden. Eér Donderdag in Oldenzaal de hanen kraaiden, kwamen onze mannen uil de slaapzakken. In het pikkedonker maakten zij zich startklaar. De dekens en tenten netjes opgevouwen, de motoren warm gedraaid. Wassen en schertti. tja, dat was er niet bij. Ontbijt en lunchpakket waren Woensdagavond al ver strekt, maar de koks tapten er nog wél een warme mok koffie of thee bij. W/EL frappeerde ons het snel en ge ruisloos in actie komen van de ge vechtsgroep. Reeds om 5 uur vertrok de eerste colonne in de richting van de Duitse fabrieksstad Nordhorn en met regelmatige tussenpozen volgden de overigen. Het passeren van de grens geschiedde zonder stagnatie. Er behoefde nauwe lijks, soms in het geheel niet gestopt te worden. De gezichten van de Duit se douanebeambten waren een studie waard. Aan de ene kant konden ze hun waardering voor al dit gemotoriseerde, deskundig bereden materiaal niet on derdrukken, anderzijds achtten ze het beneden hun waardigheid loftuitingen te uiten. Hoogstens kwam het tot de zure opmerking: „Zonder óns zal het toch niet gaan!" Over Lingen, Fürtenau, Diepholz da verden de colonnes Oostwaarts, toege juicht door de jeugd, genegeerd door de ouderen. In Sülingen, 40 km zuid van Bremen, staan grote borden langs de weg: „Manövergebiet! Durchfahrt streckenweise und zeitweise gesperrt". We beginnen te naderen. Een Britse MP-patrouille met de bekende rode petten heeft onze DAF-drietonner langs de weg stilgezet, want er nadert een ontzaglijke colonne van Britse lucht doelartillerie uit de buurt van Bremen. Drie regimenten, van zware zowel als lichtere stukken, snorren onafgebroken door het typisch Duitse stadje Sü lingen. Midden in de colonne rijdt de com mandant. Wanneer hij ons langs de weg ziet staan, zwenkt zijn wagen uit de rij en met uitgestoken hand komt hij op ons af. „I am Brigadier Wheeler, de commandant "'an deze brigade. You are Dutchmen?" En dan vertelt deze Britse officier dat hij met zijn luchtdoel heeft deelgenomen aan de oefening Umbrella. „Fijne tijd gehad in Eindhoven. Daar was juist feest. Philips zestig jaar is 't niet? Mijn mannen praten er nu nog over. Ze bn gen sindsdien allemaal hun verlof in Nederland door. Bye, see you later and good luck!" (Zie verder elders in dit blad) Radio-Peking: heeft Vrijdag: omge roepen dat eenheden van het Chinese communistische volksleger de Tibe taanse hoofdstad Lhasa ztfn binnen gerukt. Politieke meninqsverschillen Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft meegedeeld, dat de Franse minister van buitenlandse zaken Robert Schu man zijn Britse ambtgenoot Morrison onlangs heeft uitgenodigd tot een be spreking van politieke meningsverschil len, in het bijzonder ten aanzien van het Middenoosten. Adenauer ie Bad Ems Voorwaarden voor de redding der oude wereld De politieke eenwording van Europa is niet een zaak van Duitsland en Frankrijk alleen, al is een goede ver standhouding van deze beide landen er wel een belangrijke voorwaarde voor. Zij gaat echter ook Italië, de Benelux, Oostenrijk, de Noordelijke landen cn Engeland aan. Aldus Bondskanselier Adenauer op een congres van christe lijke politici te Bad Ems. Adenauer betoogde voorts, dat red ding van Europa slechts mogelijk was door een hecht samengaan van alle christelijke krachten tegen een mate rialistische houding en een overschat ting der techniek. Rusland streefde vol gens hem een neutralisatie van Duits land na. Kwam het zo ver. dan zou de Bondsrepubliek spoedig in de Russi sche machtssfeer komen te liggen en de aaneensluiting van Europa onmo gelijk worden. Het plan-Schuman en het Europese leger noemde hij de enige mogelijkheden om aan dit gevaar te ontkomen. Het communistische gevaar in Duits land mocht niet worden overschat. De 25 of 30 Russische divisies in Oost- Duitsland hadden een gevoel van vrees in de bondsrepubliek gewekt. Verwachting tot Zondagavond. Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen en krachtige tot harde wind tussen Zuid en Zuidwest. Later wisselend bewolkt met en kele verspreid optredende buien en krachtige tot matige Westelijke wind. Iets koeler overdag. ZONDAG: Zon op 6.14, onder 18.55. Maan op 19.00, onder 7.20 MAANDAG: Zon op 6.16, onder 18.53. Maan op 19.11, onder 8.42.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1