Metzelaar kreeg motorpech en werd eervolle tweede De Alcmaria-aanvalslinie schoot te kort, letterlijk en figuurlijk Drie fraaie doelpunten brachten Alkmaarse Boys de volle winst tonneren dit k maar bij &w alléén Geblokten zorgden voor enige Alkmaarse overwinning Zeevogels was te sterk voor Uitgeest Turnsters werden geselecteerd R. K. A. F. C. niet bij machte om de Grasshoppers te weerstaan :'öt Alcmaria, R.K.A.F.C. en Randets nog zonder winstpunten Z. V. V. verraste K. F.C Andere rijders speelden slechts bijrollen In hef veld had West-Frisia slechts een gering overwicht Defensie van withemden hield lange tijd stand De gelijkmaker van Ripperda werd geannuleerd wegens buitenspel Spannende wedstrijd met verrassende momenten Van der Stadt zeilde tweemaal in de prijzen Goedkope USVI' zege op Egmondia MAANDAG 17 SEPTEMBER 1951 soms dat.^f'S^ Langendijk Burgerlijke stand Geboren: Doede, z. van A. Scholte en M. van Mennes. Antoinette C. Fr., d. van H. Jong en A. F. P. M. Knijpers. Arnoldus Th. P., z. van A. A Vonlc en A. M, Schuit. Getrouwd: Jan Kroese en Aagtje A. Ootjcrs. Petrus F. Hendrickx en Pietertje Blokker. Op één uitzondering na heeft de tweede voetbal-Zondag voor de Alkmaarse K.N.V.B.-clubs dezelfde teleurstellende resultaten opgeleverd als de eerste. Alleen Alkmaarse Boys heeft winst kunnen boeken. Alcmaria kreeg met 3—0 klop in de uitwedstrijd tegen West-Frisia, Randers liet zich met 40 overbluffen door H.S.V. en R.K.A.F.C. kon met zijn gewijzigde opstelling tegen Grasshoppers geen enkel doelpunt maken. Deze oude rivalen van de Westerwegbewoners hadden aan één doelpunt dus voldoende om met de volle winst naar huis terug te keren. In 2A werden slechts drie wedstrijden gespeeld. HVC behaalde tegen Helder zijn tweede overwinning. West Frisia deed dat eveneens tegen Alcmaria en Stormvogels herstelde zich door WA een tweede nederlaag te bezorgen. De stand ziet er als volgt uit: Westfrisia HVC HFC ZFC Stormvogels Helder AFC Baarn Alcmaria WA OSV 9—3 4—1 2—1 1—0 4—2 4-3 0—1 1—4 1—5 3—9 0—0 VZV 3 2 1 0 6—3 5 Wieringerwaard 3 2 1 0 9—7 5 Vrone 3 1 2 0 10—6 4 Oudesluis 3 2 0 1 5—2 4 Succes 3 1 1 1 4—7 3 ZAP 3 1 1 1 4—7 3 DTS 2 1 0 1 5—3 2 Schagen 2 1 0 1 4—4 2 Grasshoppers 2 1 0 1 3—3 2 Bergen 2 1 0 1 2—3 2 Texel 3 0 1 2 3—6 1 RKAFC 3 0 1 2 3—8 1 Watervogels 2 0 0 2 2—4 0 De Zaanse derby, tussen KFC en ZVV, heeft de Kogers vele hoofdbre kens gekost. De benjamins hebben zich zo uitstekend verweerd dat KFC met een gelijk spel, en nog wel op eigen terrein, genoegen moest nemen. Ook de ontmoetingen tussen HerculesDe Ken- nemers en De Spartaan—Zeeburgia, Werden puntenverdelingen. U.V.V. ont futselde DWV twee punten en Volen- dam boekte een duidelijke zege in de Uitwedstrijd tegen Schoten. 0 UW KFC Zeeburgia HRC Volendam DWV Hercules ZVV De Kennemers Spartaan Schoten 6—1 5—4 2—1 3—1 6—4 2-3 1—2 4—5 2—4 2—5 2—5 Niet alleen Alkmaarsche Boys heeft zich door CSV laten verrassen. Ook G.V.O. moest ervaren dat de Castri- cummers een hechte verdediging bezit ten en een voorhoede die goals kan maken. Dat de krachtsverhouding in deze afdeling in grote lijnen weinig uit een loopt wordt wel bewezen door een drietal gelijke spelen, t.w. Wijk aan ZeeWSV, ZaandijkHollandia en QSC—IW. CSV 2 2 0 0 6—2 4 Hollandia 2 1 1 0 5—3 3 WSV 2 1 1 0 5—3 3 Zaandijk 2 1 1 0 3—2 3 Ripperda 2 1 0 X 5—4 2 QSC 2 0 2 0 4—4 2 Beverwijk 2 1 0 1 6—5 2 Alkm. Boys 2 1 0 1 4—5 2 IVV 2 0 1 1 3—4 1 Wijk aan Zee 2 0 1 1 3—5 1 BKC 2 0 1 1 4—7 1 GVO 2 0 0 2 3—7 0 Dat Randers in de wedstrijd tegen HSV voor een lastige opgave zou ko men had men kunnen verwachten, maar dat de Ooyevaarsnest-bewoners met een 40-nederlaag uit Heiloo zouden terug keren, mag zeker wel een verrassing worden genoemd. DTS heeft zijn tweede wedstrijd in de vierde klasse verloren. Het was Wie- ringerwaard dat de Langedijkers „vele voeten" heeft dwars gezet Texel stuitte tegen Vrone op onverwachte tegenstand en nam genoegen met een gelijk spel, ZAP wist tegen VZV evenmin verder dan een winstpunt te komen en Oude- sluis versloeg Watervogels op eigen terrein. Zeevogels speelde tegen Uitgeest een uitstekende wedstrijd. De voorhoede was ditmaal beweeglijk en gevaarlijk en de verdediging van Uitgeest was hier niet tegen opgewassen. Rechtsbui ten G. de Waard wist meermalen aan zijn bewaker te ontsnappen. Met twee prachtige doelpunten bezorgde hij de thuisclub een 20 voorsprong. Midden voor Groot voegde hier voor de rust nog een derde doelpunt aan toe zonder dat Uitgeest er iets tegenover kon stel len. De rust brak aan met 30. Na de rust gaven de gasten beter par tij, en slaagden ep in door rechtsbuiten Bruin de achterstand tot 31 te ver kleinen. Verder liet Zeevogels het ech ter niet komen. Met een mooie aanval wist middenvoor Groot de voorsprong zelfs tot 41 te vergroten. Met deze stand kwam het einde. Zeevogels speel de een uitstekende wedstrijd en Uit geest bleek een zeer matige tegenstan der. Sieman, speedway kampioen 1951 In het Oosten van het land, op de prachtige baan te Hengelo, hebben de speedway-cracks Metzelaar en Steman voor de zoveelste maal met elkaar de degens gekruist. De inzet van dit machtige duel tussen Metzelaar en Steman was het speedway-kampioenschap van Nederland, een kampioenschap waarbij de andere rijders slechts een rol van ondergeschikte betekenis konden vervullen. Het krachtsverschil tussen deze motorduivels was zo gering dat een beslissings race noodzakelijk werd. Het was ten slotte Henk Steman die met uiterst gering verschil zijn JAP door de finish „schoof". Boef spoedig uitgeschakeld Voordat de wedstrijden een aanvang namen was het voor insiders reeds ze ker dat Steman (kampioen 1948), Met zelaar (kampioen 1949) en Boef (kam pioen 1950) de hoofdrollen zouden ver vullen. Dit drietal stelde dan ook in hun eerste manches niet teleur. Daar Boef in twee heats resp. door Metzelaar en Steman werd verslagen, werd het aantal kanshebbers voor de titel tot twee teruggebracht. Het treffen tussen Steman en Metzelaar zou dus de bes!/s sing moeten brengen. Dat kwam in te veertiende heat. Drie ronden lang stoof Steman als leider over de zwarte sin tels. Toen de Hagenaar juist iets teveel riskeerde, kon Metzelaar de leiding en enkele punten voorsnrong nemen. Oe Limmenaar had op dat moment de ti tel practisch „in zijn zak". Hij moest nog slechts één manche tegen vrij zwakke tegenstanders rijden en een overwinning zou hem zo veel punten hebben opgeleverd dat Steman niet meer in de buurt kon komen. Een motor heeft echter wel eens ku ren en dat was ook het geval met J? Jap van Metzelaar. Hij eindigde op de derde plaats met het gevolg dat hij in het totaal klassement gelijk met Ste man eindigde. De beslissende manche werd een nek aan-nek-race tussenen de beide favorie ten. Aanvankelijk lag Metzelaar met een kleine voorsprong aan de kop. De laatste bocht ging hij zelfs nog met een kleine voorsprong in. maar Steman, lie alles riskeerde, hield de gaskraan ge heel open en bij het uitkomen van de bocht was de positie gewisseld. De enkele meters die nog moesten worden afgered waren voor Metzelaar niet voldoende om zijn achterstand weg te werken. Toen scheidsrechter Spanjert gisteren in Enkhuizen reeds zijn chronometer raadpleegde voor het aankondigen van de rust, scheen deze met een dubbel blanke stand te zullen aanbreken.' Drie kwartier lang had West-Frisia, dat met een invaller voor Dangermond uitkwam, het voordeel van de zon en de vrij sterke wind gehad, doch desondanks had de rood-gele voorhoede, die bijna steeds in de aanval was geweest, het niet tot één doelpunt kunnen brengen. Kansen daarop had zij voldoende gehad, doch Alcmaria's verdediging, waarin Maasen uit blonk, had de druk weten te weerstaan. bepalen. Alcmaria beging daarbij de fout de dekking te verwaarlozen, wst haar noodlottig zou worden. Alcmaria in 't offensief. Met alle macht verdedigden de rood gelen de kleine voorsprong, doch de witte voorhoede slaagde er niet in om zelfs maar de gelijkmaker te scoren. Er werd met uitzondering echter van John Dinkelberg, te weinig geschoten. Niettegenstaande de activiteit van de thuisclub, had Alcmaria toch een aantal goed opgezette aanvallen onder nomen, die kwalitatief beter waren dan die van West-Frisia. Alleen vóór het Enkhuizer-doel was de afwerking onvoldoende of werd de veste van doel man Ubels te hoog gezocht. In het algemeen kan worden gecon stateerd, dat de beide ploegen in de eerste helft aan elkaar gewaagd waren en dat de tweede helft de beslissing zou moeten brengen. Dat betekende, dat Alcmaria met windvoordeel ook de beste kans op de zege zou krijgen. Doch juist in die allerlaatste minuut vóór de rust veroorzaakte Wassink op bijna tien meter van de middenlijn een vrije trap. Vanaf de rand van het veld plaatste rechtsbuiten C. Stelling de bal met een diagonaal schot voor Alcma ria's doel waarna middenvoor Simons inkopte (10). Na de hervatting kwam Alcmaria zoals werd verwacht regelmatig in de aanval en moest West-Frisia zich tot snelle, niet ongevaarlijke uitvallen In afwachting van de beslissing van het Ned. Olymp sch Comité oi Nederland op de ko mende Olympische Spelen overtegenwoor digd zal worden door een dames tuinplopg, zijn Zondagmorgen in de Amsterdamse Turnhal de eerste selectie-oefeningen voor eeu twintig turnsters, die zich hiervoor had opgegeven, begonen. Onder haar bevonden zich zes van de twaalf dames, die tot de Nederlandse keur- ploeg behoren. Ziekte van enkelen der af wezige leden, maar ook het feit, dat vele turn sters niet tegelijk wilden trainen voor de Olym pische Spelen en de Verenigingskampioeu- schappen, is daarvan de oorzaak. Bovendien zijn de eisen, die op de Olympische Spelen voor het damestumen gelden, geheel verschillend van die in de Nederlandse Turnwereld. In de tumhal werd onder het oog van zes leden van het Technisch Bondsbestuur, die als jury fun geerden, geoefend op de vijf voor de spelen vereiste onderdelen: paardspring'en, evenwichts- balk, brug met ongelijke leggers en vrije oefeningen. Na afloop maakte de jury be kend, dat na deze eerste selectie acht der twin- tg dames niet meer aan de volgende slelectie zullen mogen deelnemen. Een eventuele Olym pische ploeg zal bestaan uit zes dames. Medegedeeld werd, dat aanmelding voor deelneming aan de volgende selectie weer is opengesteld. Er is n.l. besloten, dat de Ver enigingskampioenschappen dit jaar niet zullen worden gehouden, zodat wellicht thans andere turnsters alsnog voor de selectie in aanmerking wensen te komen. HSV behaalde geflatteerde overwinning op Randers Het talrijke publiek heeft van de wedsn-ijd HSVRanders slechts matig genoten. Het spel van de beide ploegen bleef ver beneden peil en zelfs de scheidsrechter deelde in de misère. Toen er ongeveer tien minuten ge speeld was ging de rechtsbuiten van Randers alleen op het doel van HSV af, doch Küsters Jr. wist nog juist op het laatste moment te redden De po gingen van Randers om met open spel de verdediging van de tegenpartij uit elkaar te trekken sorteerde geen effect, doordat de HSV backs technisch de meerderen waren van de R.-buiten- spelers. Ook HSV zat niet stil. Toen HSV een corner forceerde zette Piet Haanraads de bal goed voor doel. Ben Mors schoot onhoudbaar in. Even vóór de rust moest de Randers-keeper en kele malen handelend r/ treden, doch op het laatste moment n as Kosters Sr. hem te vlug af, 2—0. Na de pauze was HSV iets sterker. Uit een voorzet van Piet Haanraads slaagde Kosters Sr. er voor de tweede maal in de keeper te passeren, 3—0. Randers wijzigde daar na zijn opstelling doch het mocht niet baten. Sporadisch kwamen de gasten voor het HSV-doel. Toen Nir. Kraak man een rush op het Randersdoel on dernam werd hij gevloerd en de toege kende penalty werd door P. Apeldoorn ingeschoten, 40. Het was een weinig aantrekkelijke wedstrijd. Toen er nog een half uur gespeeld moest worden viel feitelijk de beslis sing. In een snelle aanval plaatste S. Stelling de bal naar linksbuiten Kooper die Helderman omspeelde en Vasbinder van dichtbij wist te passe ren (20). Even later scheen eenzelfde situatie zich te zullen herhalen doch ditmaal wist Vasbinder met alleen nog de 'n- valier-linksbinnen Bruinis vóór zich, met diens schot wel raad. Had Alcmaria's aanval de nodig» stootkracht kunnen opbrengen dan zou den er ondanks de achter/tand nog mo gelijkheden zijn geweest. Voor alle zekerheid trok West-Frisa zich tegen het einde meer en meer op eigen doel terug. Enige hoekschoppen van Alcmaria brachten geen succes. Jammer was het dat een doelpunt uit een kopbal van Eversteyn, (die nog altijd de technicus in de voorhoede is) door buitenspel afgekeurd werd. Tien minuten voor tijd bracht C. Stelling de bal snel op, Pauüsse kwam' ten val, waardoor Simons ongehinderd het derde en laatste doelpunt kon sco ren. Met een kleine 10 overwinning ver liet Grasshoppers het terrein van RKAFC. Deze zege was ruimschoots verdiend. Waren de kansen beter be nut, het zou voor de gastheren zeker een grotere nederlaag zijn geworden. Het laatste kwartier moest het gehele elftal van Grasshoppers zich in de ver dediging terugtrekken, om het fel aan vallende RKAFC tegen te houden. Doelman Mulder heeft de enkele ballen op zijn doel goed verwerkt, doch heeft veel aan zijn beide achterspelers te danken. Dit tweetal speelden een uit stekende wedstrijd. De Alkmaarse ploeg stelde ook in deze wedstrijd weer teleur. Gewerkt werd er door allen, maar men miste overleg in hun spel. De wedstrijd begon, door het wegblij ven van de scheidsrechter, een kwar tier" te laat. De heer de Nijs, die bereid werd gevonden deze moeilijke taak op zich te nemen, bracht de wedstrijd tot een goed einde. RKAFC nam de eerste aanvallen voor zijn rekening zonder ge vaarlijk te worden. De groenhemden daarentegen waren, door hun open spel, aggressiever. De strijd was onge veer 15 minuten oud, toen er in de verdediging der thuisclub een misver stand ontstond. De bal kwam voor doel en met een hoog schot, juist langs de paal, werd het 10. Wat RKAFC ook Fanny Blankers-Koen, die tijdens het afgelopen weekend het re cord vijfkamp met niet minder dan 225 punten verbeterde, be kijkt vol belangstelling de Am sterdamse Rijnvaart Cup welke Hans Harting, door zijn zege op de 1500 m. voor de tweede maal won. IN EEN VLOTTE EN aantrekkelijke wedstrijd heeft Alkmaarse Boys gisteren bewezen dat de nederlaag tegen C.S.V. slechts een vergissing is geweest. De geblokten, hoewel technisch iets minder dan de gasten, behaalden een 32 over winning, hetgeen zij voornamelijk dankten aan het productieve aanvalsspel. Drie prachtige doelpunten waren daarvan het resultaat, doelpunten welke voor de doelman van Ripperda beslist onhoudbaar waren. Natuurlijk werden in deze wedstrijd fouten gemaakt en Alkmaarse Boys beschikt werkelijk niet over een team dat op zijn „sloffen" naar het kampioenschap zal gaan wandelen. Maar wel staat voor ons vast dat deze derde klasser, als in de volgende wedstrijden door de verdediging wat minder dekkingsfouten worden gemaakt, een van de candidaten voor de titel zal zijn. schopgebied een fel hard schot, dal wellicht ook doel had getroffen ais de rechtsback van Ripperda zijn doeïman niet voor een onmogelijke opgave had gesteld door de bal even met zijn schoen aan te raken. Hoe het zij, Alkmaarse Boys had reden tot juichen. Het werd anders toen Kramer bij een aanval van Ripperda niet feilloos ingreep en de midden voor van de gasten met de bal „aan" zijn voeten alleen voor het doel kwam te staan. De Boys supporters maakten angstige momenten door, maar gelukkig voor hen raakte de Haarlemmer door deze buitenkans zo van de kook dat hij meters naast schoot, Vijf minuten later legde de kleine, pittige Snijders de grondslag voor het tweede doelpufit voor Alk maarse Boys. Keurig bracht hij de bal langs de zijlijn op en feilloos plaatste hij de bal voor het doel waar het hoofd van Jan Indri aanwezig was om met een klein tikje Jeze mooie aanval op doeltreffende wijze af te werken. Ripperda strafte fout af DE tweede helft dreigde een wat matte vertoning te worden. Rip- MET vlugge, laag langs de grond geplaatste passes, ging Alk maarse Boys ten aanval, vast van plan om de nederlaag tegen CSV uit te wissen. Die eerste minuten wer den de Haarlemmers totaal overbluft en hun verdediging kreeg handen vol werk. Lang duurde dit overwicht echter niet. Aanvankelijk werd het spel door de gastheren te kort ge houden zodat de Ripperda-defensie gelegenheid kreeg tijdig in te grij pen en zelfs om zich te herstellen. Spoedig bleek dat de aanvalslinie van de gasten enkele spelers telde die men geen moment uit het oog mocht verliezen. Aan Lo de Ley en zijn mannen werden hoge eisen ge steld, te meer daar de voorhoede van Ripperda zich telkens weer wij zigde. In een periode dat Alkmaarse Boys een veldminderheid bezat, bracht een plotselinge uitval veran dering in de situatie. Toon Indri loste vanaf de rand van het straf- probeerde, het bleef slechts bij een po ging het doel te vinden. Na de doel- wisseling een kort offensief der gas ten. Het goede schot om zich veilig te stellen bleef echter zoek. Het laatste half uur was voor de thuisclub maar doelpunten werden niet gemaakt. Zaterdag en Zondag heeft J. van der Stadt, lid van de Alkmaarse Roei- en Zeilvereniging, deelgenomen aan de nationale zeilkampioenschappen. Van der Stadt kwam met ziin twaalfvoets- jol „Net-an" tweemaal als winnaar door de finish. Hij was de enige die uit vier wedstrijden twee overwinningen be haalde. Aanstaande Zondag zullen de twee resterende wedstrijden worden gezeild. Men kan dus nog niets zeggen over de kansen van Van der Stadt daar er in de komende wedstrijden nog van alles kan gebeuren. Dat hij echter tot de kanshebbers moet worden gerekend is echter wel zeker. "erda scheen zich reeds geslagen te voelen en Alkmaars Boys pakte de zaken wat te kalm aan. Een kwartier na de hervatting maakte de gevaar lijke rechtsbuiten van Ripperda ech ter gebruik van een weifeling in de Boys-achterhoede en knalde de bal nr de touwen Ripperda kreeg weer moed en weer brak een periode aan waarin onze stadgenoten veel moeite hadden om onheil te voorkomen. Een „vliegend" schot ging Weinige centime ers naai't Kramers heilig dom en somtijds werd de bal maar luk raak door de geblokten uit de gevaarlijke zone weggewerkt. Een uaaie combinatie tussen Pater en Knip, een „uitgekookt" trekballetje v.aar Knip met een reusachtige zwaai zijn voet achter zette, gaf wat opluchting, te meer daar het schot van de Boys-'inksbuiten het derde doelpunt opleverde. Ripperda gaf zich nog niet gewonnen. Eerst kwam de staander Henk Kramer te hulp, maar toeri de rechtsbuiten van Rip perda bij eeh corner over links wat te veel vrijheid genoot, kon Kramer mets anders doen dan de bal achter de lijn vandaan halen. Verscheidene hoge ballen werden hierna een prooi van de grijpgrage handen van Kra mer maar toch kon hij niet verhin deren dat Ripperda nog eenmaal de weg naar het doel vond. Gelukkig voor Alkmaarse Boys werd dit derde doelpunt terecht door de uitstekend leidende scheidsrechter wegens bui tenspel geannuleerd. Van Zon, die op de rechtsbuitenplaats meer tfaneens gevaarlijke situaties had kunnen scheppen (eenmaal had deze snelle speler pech toen een schot van hem tegen de paal belandde), moest en kele minuten voor het einde het veld verlaten. Hij was in botsing geko men met de Ripperda-doelman. Dit was, jammer genoeg voor Van Zon, het enige vermeldenswaardige feit uit de laatste phase van deze overi gens spannende en faire wedstrijd. Egmondia had vóór de rust het voor deel van de sterke wind maar, wist daar niet van te profiteren. Na tien mi nuten nam Uitgeest de leiding door haar middenvoor toen keeper Braak mislëid werd door het fluitje van de scheidsrechter op het bijveld. Alweer op goedkope wijze kwam USVU aan haar 2de doelpunt uit 'n strafschop wegens aangeschoten hands (2—0). Nog vóór de rust vergrootte USVU door Balvers de voorsprong tot 30. Met deze stand brak de rust aan. Tegen de wind nam Egmondia na ,1e rust het spel in handen. De voorhoede hield het spel echter te kort. Eerst vijf minuten voor het einde redde aanvoer der Mui de eer, toen hij alleen voor de keeper kwam en deze beheerst pas seerde (31). Geen minuut later kreeg hij een zelfde kans maar toen wist de linksback nog juist de bal uit bet door de keeper verlaten doel te houden. Zo kwam het einde met 31. Kopduel voor de P.S.V -doelmond in de wedstrijd van dè lands kampioen legen Xerxes.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 6