REBUS-PRIJSVRAAG M00.- aan prijzen De „Roden" rukten op ten Noorden van Nienburg Rusland bouwt snelle duikboten Wapen der geleide projectielen zowel in Oost als West sterk ontwikkeld Harde cijfers Motorzesdaagse is aangevangen Frans landingsvaartuig liep bij Indochinese kust op een mijn <*-c e ct -n -a Amerika geprikkeld over te geringe inspanningen van Europa het VALT NIET TE ONTKENNEN, dat de huidige wereldsituatie slechts aanleiding kan geven tot grote bezorgdheid. Alom dreigt het spook van moedeloosheid en défaitisme grotere vormen aan te nemen. Met het stijgen van de economische druk, overigens grotendeels een gevolg van de enorme militaire krachtsinspanning, nemen de symptomen toe, dat in Europa de noodzakelijkheid van herbewapening zoal niet minder ernstig, dan toch met stijgende tegenzin wordt erkend. De materiële behoefte van de gemiddelde Europese staatsburger schijnt, ondanks alle Russische bedreiging en intimi datie, ten slotte bij velen zwaarder te wegen dan het immense gevaar, dat door Staltn en zijn trawanten wordt opgeroepen. Overal treden verschijnselen naar buiten, die openlijk of bedekt reactie vertolken tegen het Amerikaanse en Europese programma van bewapening, dat als laatste bolwerk tegen het bolsjewisme wordt opgeworpen. Nederlandse bridgers versloegen Ierland G.l.'s worden opgeleid voor atoomoorlog verwondingen ai Niemand kwam er zonder De oetening ,,Counterthrust" Met de jeep van dominé op oorlogspad Fanatieke Franse troepen E6n Kolom Vuur van Uw maag tot in Uw kool Hier is no. 1 van onze Ie prijs: 2e prijs: 3e prijs: 50.- 25.- 10.- E B*Ol> Door doden'' gevangen" Braziliaanse bioscooo bij matinée ingestort Koning Talal voert ve'e vernieuwingen in DINSDAG 18 SKI ...ilïLil 1U51 BALANS DER WERKELIJKHEID (Van een bijzondere militaire medewerker). I. IN EIGEN HUIS worden uit zekere kringen stemmen beluisterd, welke aan dringen op aanmerkelijke besnoeiing der defensie-uitgaven; in Engeland moet de leiding van Labour de invloed rijke groep van Bevan in bedwang houden; in België wordt in woord en geschrift een duidelijke, zij het binnen de perken der internationale beleefd heid gehouden, actie gevoerd tegen het nog al fors uitgesproken Amerikaanse verwijt, dat onze Zuiderburen per hoofd van de bewolking aanmerkelijk min der voor de defensie besteden dan de Amerikaanse staatsburger; in Frank rijk zijn de gemoederen, vooral in de boezem van diverse politieke partijen, nog meer verhit en verward, terwijl West-Duitsland belangstellend afwacht en Adenauer met Schuhmacher in voortdurend meningsverschil verkeert over de Duitse bijdrage tot de voor lopig, nog in wazige sluiers gehulde, Europese defensie. En dat alles op een ogenblik, dat de tekenen aan de hemel staan geschreven op te knappen! (Advertentie, Ing. Med.) Dinsdagochtend om zes uur is de eer ste deelnemer vertrokken voor de eer ste étappe van de zesentwintigste inter nationale motorzesdaagse, welke de gehele week in het bergland van Vare- se wordt gehouden. Aan deze zesdaagse nemen bijna 240 rijders deel, die in de volgende categorieën zijn te splitsen: Drie teams, elk van vijf rijders voor de internationale trophee (Groot-Brittan- nie, Oostenrijk en Italië), elf teams, elk van drie rijders voor de zilveren vaas (Groot-Brittannie, Italië, Nederland. Zweden en Zwitserland, allen met twee teams en Ierland met één ploeg), twee endertig merkteams, elk van drie rij ders, waarbij zich het BSA-team be vindt van Nederland, en ten slotte twaalf clubteams, waaronder een ploeg van de motorclub Veenendaal, alsmede een aantal rijders, die individueel lieb ben ingeschreven. De zestien Nederlan ders gaan met groot optimisme de strijd in, zij bevinden zich allen in prima con ditie, met uitzondering van Ben Olie die een lichte brandwond heeft opge lopen, toen hij bij het omvallen van zijn machine de hete uitlaatpijp tegen het linkerbeen kreeg. Maar niemand twijfelt er aan, of Olie zal present zijn bij de start van de eerste étappe, welke is uitgezet over een afstand van 397 km Het internationaal open bridgetour- nooi te Venetie werd voortgezet met de 4e ronde. De uitslagen luiden: Frankrijk slaat IJsland met 60 tegen 52, Nederland slaat Ierland met 54 tegen 36, Oostenrijk slaat Finland met 52 tegen 29, Belgie slaat Denemarken met 69 tegen 48. De stand na de 4e ronde luidt thans: I. Italië, Egypte en Noorwegen elk punten; 4. Zweden 6 pnt.; 5. Oostenrijk 5 pnt.; 6. Belgie, Frankrijk en Neder land 4 pnt.; 9. Denemarken 3 pnt.; 10 Groot-Brittannie, Zwitserland, Finland en IJsland 2 pnt.; 14. Ierland 1 pnt, DR. EUWE VERLIEST VAN GOLOMBEK Te Paignton (Engeland) werd een aanvang gemaakt met het schaaktour nooi, waaraan ook onze landgenoot dr Euwe deelneemt. Dr. Euwe speelde in de eerste ronde van de hoofdgroep te gen de Engelsman Golombek. Golom bek won de partij. DE ENGELSE LEAGUE Voor de eerste divisie van de Engelse league werd gisteren de wedstrijd Stcke CityCharlton Athletic gespeeld. De gasten behaalden een 21 overwinning en Europa nog slechts één kans heeft het leven te behouden. Alleen de gro te waarschijnlijkheid, dat Rusland (nog) niet bij machte is offensief op te treden, geeft ons hoop, dat Europa tij dig tot bezinning zal komen en zich zal herinneren, dat slechts een stalen gordel van kanonnen, tanks en vlieg tuigen beslissend zal zijn. Onlangs werd geconstateerd, dat Rus land kan beschikken over 350 duikbo ten van het modernste type, terwijl er nog 100 op stapel staan. Daarbij komt de bedenkelijke factor, dat deze duikboten voor een deel de tot nu toe ongekende snelheid bezitten van 25 a 27 mijl per uur. Het alarmerende van deze ontwikkeling is, dat het gehele sy steem van bestrijding van het onder zeebootwapen door deze onverwachte wending in de techniek op losse schroe ven is komen te staan. Het gedurende de laatste oorlog door de Atlantische zeemogendheden zo zorgvuldig ontwikkelde Asdic-systeem ter bestrijding van duikboten wordt door een dergelijke snelheid op een zware proef gesteld. Zelfs indien de door de jongste Russische ontwikkeling ontstane technische moeilijkheden zou den worden overwonnen, dan nog vormt de blijkbaar geweldige Russi sche aanbouw een geduchte bedreiging der geallieerde vloten op de wereld- zeëen, aangezien een geheel nieuw ele ment in de oorlogvoering ter zee zijn intrede doet. Immers, doordat Rusland een mo derne boven-water vloot miste kon in het verleden de Russische macht ter zee gemakkelijk in bedwang worden gehouden. Blijkt inderdaad, dat het Russische onderzeeboot-wapen dusdanig wordt geperfectionneerd als het geval schijnt te zijn, dan dreigt niet alleen te land, doch ook op de wereldzeeën het evenwicht te worden verstoord. Het is misschien gewenst te dezer plaatse eens een minder bekend gezeg de van Stalin aan te halen, n.l.. „Geen oorlog op grote schaal kan worden ge voerd zonder een marine". Men bespare zich de illusie, dat Sta lin de fout van Hitier zal herhalen en een oorlog zal beginnen zonder ter zee voldoende machtsmiddelen te bezitten. Ook kan men gevoegelijk de dikwijls gemaakte opmerking, dat de Russen slechte technici zijn, naar het rijk der fabelen verwijzen. Al kan worden toe gegeven, dat in grote lijnen de Russi - sche scheepsbouwer achter staat bij zijn Westeuropese collega's, toch mag zeker op dit ogenblik niet worden vergeten, dat een groot deel der Duit se deskundigen, al dan niet gedwongen, naar Rusland is afgevoerd. En met de Britse ervaring van 1943'44 voor ogen. is het duidelijk wat het betekent vol gens Duits systeem, gebouwde duikbo ten te moeten bestrijden. Sinsdien zal ongetwijfeld nog veel aan de techniek verbeterd zijn, en hoewel de Russische duikboten geen Duitse bemanning zul len voeren, is het begrijpelijk, dat de Sovjet-vorderingen op het gebied van het onderzeeboot-wapen zowel in En geland als in de Verenigde Staten met grote bezorgdheid worden gadegesla gen. Geleide of bestuurde projectielen EEN ANDERE VINDING, ook aan Westerse zijde in een gevorderd sta dium van ontwikkeling, die der geleide projectielen, schijnt in Rusland even zeer in een ver stadium van vervolma king te zijn. Dit verraderlijke wapen, gecombi neerd met de snelle onderzeeboten schijnt een bedreiging te zullen wor den voor het Amerikaanse territorium, doch niet minder voor Europa. Zij, die zoals wij, gedurende de laatste oorlog de materiële en morele uitwerking heb ben meegemaakt van het V-2 wapen, zullen ten volle erkennen, dat een per fecte toepassing van de geleide pro jectielen, waartegen practisch geen ver weer mogelijk is, tot ongedachte mo gelijkheden in de oorlogvoering kan leiden. Er zijn nog meer nieuwigheden, waaronder een geperfectionneerJe magnetische mijn. welke in de wateren rond Korea aan de mijnenvegers enor me moeilijkheden schijnt te veroorza ken. evenals op Korea een nieuw soort landmijnen zware zorgen geeft. Me kan er staat op maken, dat de vroege re Duitse deskundigen, die gedeeltelijk naar Amerika, gedeelteliik naar Rus land ziin gegaan, hun heilloze werk dat onder het Nazi-regime werd begon nen. tot in de perfectie zullen beëin digen. Elk exact bericht uit Russisch: bron daarover ontbreekt. Rusland kent nu eenmaal geen Fuchsen of Pontecor vo's, die het Westen komen inlichten over de voortgang der Slavische oor 'ogsontwikkeling Het importeert slechts uit het Westen de geestverwanten, die op de hoogte zijn van de Amerikaanse en Britse vorderingen op dit gebied En ook al wordt in Amerika op grote schaal koortsaehtio gewerkt aan ne ontwer'-~n van te- -maatr°gelen. tnrh kan niet worden ontkend, dat de schaarse positieve gegevens uit Rus land aan de overzijde van de Atlanti sche Oceaan een merkbare nervositeit veroorzaken. Amerika is geprikkeld Het is moeilijk, de vele factoren te ontwarren, welke in de loop der jaren geleid hebben tot een merkbare ver koeling tussen Europa en de Verenigde Staten. Doch er moet worden gecon stateerd, dat deze verkoeling geleid heeft tot een soms gevaarlijk opborre lende geprikkeldheid aan beide zijden. De Amerikaan, gewend om de dingen zonder franje aan de wereld kond te doen, heeft in Europa door de rauw heid, waarmede dikwijls Europese ge voeligheden werden aangetast, vele ge moederen verontrust en gehele lagen van de samenleving gekwetst. Het heeft geen zin dat te verbloemen, de tijden zijn daarvoor te ernstig. Anderzijds is het volkomen begrijpe lijk, dat de Amerikanen hun toorn wei eens uitgieten over het naar hun me ning onvoldoend waakzame Europa, dat zich dag in, dag uit, in ernstige mate bezorgd maakt over sociale en materieële voorzieningen, interne poli tieke kwesties en allerlei zaken van een soort, waarover het in wezen be lachelijk is in deze bedreigde wereld nog één woord vuil te maken. De doorlopende kabinetscrises in Frankrijk de voortdurende politieke gevechten in Engeland; de grote uiter lijke welvaart in Nederland en België: de zelfgenoegzaamheid van een land als Zweden het zijn alle dingen waaraan de leidende Amerikaan zich meer en meer ergert. En niet ten on rechte. Men verwijt Europa gemak zuchtig, vergeleken bij de enorme in spanning, welke Amerika zich voor Europa getroost. Europa slaapt, volgens vele leidende Amerikanen. Misschien heeft de Ame- kaan gelijk. Want bij alle politieke me ningsverschillen tussen de oude en de nieuwe wereld Nederland kan er met Indonesië over mee praten en bij alle misslagen, welke het Witte Huis de laatste jaren op zijn debet heeft geboekt (China, Korea, Indone sië, de verkoeling met Engeland), moet onverbloemd worden toegegeven, dat Amerika alle krachten inspant om paraat te zijn tegen het dreigende Rus sische gevaar. (Advertentie, Ing. Med.) Het lid van het Huis van Afgevaar digden Dunham, tevens vice- voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, heeft medegedeeld, dat de Amerikaanse in fanterie zal worden voorbereid op een atoomoorlog. Dit zou kunnen ge schieden in Nevada, waarbij wezen lijke ontploffingen van atoomwapens teweeg zouden worden gebracht. Het doel zou zijn de infanteristen te le ren hoe de uitwerking van stralingen na het ontploffen van een atoombom en andere nadelige gevolgen te ont gaan. Zeven soldaten en marinemensen werden ernstig gewond toen op onge veer 1J0 kilometer ten Zuiden van Sai gon een Frans marinevaartuig in de lucht vloog. Zeven anderen worden nog vermist. In een communiqué van het Franse leger wordt gezeffh, dat de explosie veroorzaakt werd door een mijn van 300 kg. Het vaartuig vervoerde Viet namese troepen voor een verrassings aanval op Vietminh -soldaten. Men ge- (Van onze speciale verslaggever) VRIJDAGAVOND, terwijl de schemering daalde over de bossen aan de rand van de Liineburgerheide, riep kolonel Van Griethuyzen zijn officieren voor een bespreking bijeen in zijn stafkwartier, de laatste „briefing" vóór de oorlogs- toestand zou intreden. Uit alle richtingen kwamen de commandanten en onder commandanten aangereden. Het werd een grote cirkel en men zag er infanteris ten, artilleristen, cavaleristen, doktoren, genie-officieren. Snel viel de duisternis in het toch al donkere bos langs de spoorlijn van Hannover naar Hamburg, zodat ordonnansen olielampen aandroegen, die een spaarzaam licht verspreidden. looft, dat de explosie gebeurde nabij de mond van de Anterieur. De meeste gewonden werden door andere marinevaartuigen in hetzelfde convooi gered en naar het ziekenhuis overgebracht. Men gelooft, dat de ver misten verdronken zijn. Niemand is er zonder verwondingen afgekomen. Het landingsvaartuig werd door de kracht van de ontploffing uit het water gelicht en de romp kwam weer neer op tientallen soldaten, die met hun zware gevechtsuitrustig al grote moeite hadden boven water te blijven. De mijnenveger, die voor het convooi uitging, voer over de mijn heen en men gelooft, dat de mijn hierdoor uit de modder is losgeraakt. ryuiDELIJK schetste de kolonel de toestand: „Wij moeten ons gereed houden, onmiddellijk stelling te nemen in een vak, dat 4 km breed is en aan de westzijde begrensd wordt door de Weser. De frontlijn loopt te Noorden van Döverden. Naast ons ligt de Brit se pantserdivisie waarvan wij tevens deel uitmaken. Twee bataljons zullen in de voorste lijn komen, één blijft als reserve achter". Aanwijzingen volgen voor de ver schillende ondercommandanten. Er worden vragen gesteld, de hoofden der vier secties waarin het hoofdkwartier verdeeld is, geven hun zienswijze. Dan razen de jeeps weer weg, de comman danten kunnen nu hun bevelen uitwer ken en op hun beurt hun ondercom mandanten instrueren. Het wordt menens VjUANNEER Zaterdagmorgen de zon de eerste ochtendnevelen verdrijft, marcheert de infanterie reeds in de stellingen. Het wordt nu menens! Met de jeep van majoor-veldpredi ker ds. Kalmijn uit Vaassen rijden wij naar de voorste lijn, langs de artillerie- opstellingen, de verbindingsposten, het anti-tankgeschut en de eigen tanks tot aan het punt, waar Henk Visser uit Wormer in een greppel langs de straat weg over de vizierkorrel van zijn ge weer naar niemandsland staart. Zijn commandant is de kapitein Schiphuis van het Garde-regiment Grenadiers en Jagers, wiens compagnie hier tussen straatweg en Weser de eerste stoot zal moeten opvangen. Er zitten Franse troepen aan de overkant, en het moe ten fanatieke knapen zijn! Maar Henk Visser ligt daar kalm op de loer en maakt zich niet zenuwachtig want schuin achter hem staat onder de bomen een machtig gevaarte, een 52- tons Centurian tank van het Britse Royal Tank-Regiment. Twee en vijftig en dan die laaiend brandende pijn. Alb dit schrikbeeld U voor ogen staat, bij iedere maaltijd, neem dan Uw toevlucht tot Kennies, 'n Paar Kennies, gewoon gesmolten op Uw tong, blussen de he vigste aanval van brandend maagzuur binnen enkele minuten. Een wonder middel die Rennies en gemakkelijk in te nemen, zonder water of wat ook. En bovendien nog zo smakelijk! (Advertentie. Ing. Med.) en 6 prijzen van t 2.50 Zaterdag hebben wij het nieuws gebracht van onze Rebus-prijsvraag. Welnu, vandaag het startschot voor no. 1. Onze abonné's en allen, die zich thans daarvoor aanmelden, kunnen aan de slag. Begint U maar. K:W k A Als U de slagzin gevonden heeft, behoeft U voorlopig niets anders te doen dan de uitslag er onder te schrijven, het hele geval uit te knippen en netjes te bewaren. Het inzenden ervan volgt later. Donderdag a.s. gaat no. 2 van stapel. Twaalf Nederlandse Roode Kruis- soldaten zwierven Zondagmorgen grinnikend door de bossen van Döverden. Zij hadden dan ook bij zonder veel geluk gehad. De ver rassende aanval van de Fransen op de Nederlandse stellingen te Döverden had deze ziekenbroeders in de val doen lopen, zodat zij vol gens de regelen der kunst krijgs gevangen waren gemaakt. Juist zouden zij worden afgevoerd toen een scheidsrechter tussenbeide kwam. De Fransen bleken „dood" te zijn en dus niet meer in staat om gevangenen te maken ton gepantseerd staal staat hier nijdig te grommen en de loop van het zware tankkanon wijst dreigend naar het Noorden. Captain J. A Acland, D.S.O., is in dit monster naar voren komen rijden en schudt nu handen met de dominee en uw verslaggever. Zijn D.S.O. (Distinguished Service Order) verdiende hij bij Anzio in Italië „A hell of a time, and a very bad pla ce! Of hij Holland kent? Hij kwam er door met de jongste Rallye van Monte Carlo. Gestart uit Glasgow, kreeg de 33e plaats. Niet zo slecht INOMINE'S jeep hobbelt verder, over smalle binnenpaadjes. Links van ons wordt geschoten. En ja, daar zijn de Fransen. Ze dragen baretten en dat is het teken dat ze „vijand" zijn, want wij dragen de helm. Een scheids rechter springt er tussen. Een groep Franse poilu's, die regelrecht een mij nenveld binnenliepen, wordt terecht doodverklaard. Een furieus protest. „Mais e'est impossible De scheidsrechter houdt voet bij stuk. Dertig Fransen uitgeschakeld. Toch blijft de aanvaller sterker. Onze mannen wijken (volgens het plan) te rug. Eén krijgsgevangene voeren ze mee. Hij zegt Jean le Francais te heten, en krijgt een sigaret en een pepermun tje als hij belooft niet te zullen weg lopen. Hij moge de vijand zijn, 't is toch ook een wapenbroeder! Flinke en doortastende soldaten ALS. de avond valt. is onze voorste li nie een flink stuk teruggenomen. In het hoofdkwartier van kolonel Van Griethuysen rijden de ordonnansen in en uit. De verbindingsmensen van hun radio werken onder hoogspanning, want de berichten moeten door! Wij lopen er kolonel Hawkins tegen 't lijf, de Amerikaanse toeziend officier bij de 31e R.G.Gr. Een scherpziend man van weinig woorden. „Een oordeel over het optreden der Nederlandse troepen? Ik kan u verze keren, dat ik respect heb voor uw jon ge soldaten. Ze zijn flink en doortas tend." Met die loftuiting kan de lichting 1950 II het doen! Een en iwintia doden Tengevolge van het instorten van het dak van een bioscoop in Campinas in de staat Soa Paulo zijn minstens 21 personen om het leven gekomen en ongeveer achthonderd gewond, van wie ongeveer 200 ernstig. De meeste slachtoffers zijn vrouwen en kinderen. Het ongeluk gebeurde tijdens een matinée. toen het gebouw vol was met vrouwen en kinderen. De bioscoop is een oud gebouw dat on langs werd vergroot, zodat het meer dan duizend personen kon bevatten. Koning Talal van Jordanië is voor nemens, vernieuwingen in zijn land in te voeren. De grondwet zal in dier voe ge worden veranderd, dat de koning voortaan nog slechts de rol van arbiter zal spelen. De regering zal alleen aan het parlement verantwoording schuldig zijn. Reeds is de handkus afgeschaft en de bevolking ontheven van de verplich ting hem elke Vrijdag in het paleis haar hulde te betuigen Ook zal de ko ning geen klachten meer in ontvangst nemen, daar naar zijn mening alleen het parlement daartoe bevoegd is. De erfprins. Emir Hoessein, vertrekt deze week naar Londen om daar zijn studie voort te zetten. Lieftinck blijft in Ottawa Minister Lieftinck heeft moeten af zien van zijn voornemen om persoonlijk de rijksbegroting aan de Tweede Ka mer aan te bieden Fïii is verhinderd tijdig uit Ottawa terug te keren en de begroting zal daarom worden aange boden door de minister van financiën ad interim, dr Drees Vrijdag wordt nrof Lieftinck in Nederland terug ver wacht.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 6