Griekenland en het Atlantisch Turkije komen bij Pact Britten gaan eind October naar de stembus VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Oude weduwe te Groningen bij overval neergeslagen Bondskanselier dr. Adenauer hield zijn uitgestelde rede De Noordelijken stellen nieuwe bijeenkomst voor De begroting Woensdag 19 Sept. 1951 14êe Jaargang No. 221 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Wesierse bolwerken opgeschoven tof Zuid-Rusland en Arabische landen Koning George blijft onder behandeling Steun van minister Stikker Bloedige rel in Brazilië verklaring Leger van Vietnam zal worden verdubbeld Congres keurt militair bouwprogram goed MASSA-PRODUCTIE VAN ATOOMWAPENEN KOAI B&ïleJk Schumacher viel hem bij Ridgway bij Hirohito BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel 3320 Postgiro 187294 Redactie; Achterdam 20, Tel 5541 Directie; J. BIJLSMA en C KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. p. m.m Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den f 1-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, 1.72 p. mnd., 5.15 per kwartaal, plus incassokosten Vooruitzicht van de conferentie te Ottawa: Het is thans wel waarschijnlijk, dat Griekenland en Turkije zullen worden toegelaten tot het Atlantisch Pact. Het principebesluit hiertoe zal vallen op de conferentie te Ottawa, al zal de uiteindelijke toestemming van de aangesloten staten nog verscheidene maanden op zich kunnen laten wachten. Slechts Dene marken verzette zich gisteren nog tegen het voorstel van Acheson en op verzoek van dit land werd de eindstemming voor vier en twintig uur verdaagd, ten einde gelegenheid te geven tot nader beraad. Noorwegen verklaarde het voorstel te zullen aanvaarden. „Structuurverandering'in de longen In een Dinsdagavond te Londen uit gegeven bulletin, dat door negen dok ters was ondertekend, is verklaard, dat koning George is aangeraden in Lon den te blijven voor verdere behande ling, aangezien uit onderzoekingen structuurveranderingen in zijn longen z|jn gebleken. Sedert Juni j.l. heeft de koning last van een longaandoening. Een deskundige heeft Peuter mede gedeeld, dat het bulletin zodanig is op gesteld, dat het zelfs voor deskundigen weinig zeggend is. Koningin Elizabeth heeft onverwacht haar verblijf op Balmore Castle (Schot land! afgebroken en is naar Londen ge vlogen. Dinsdagmiddag heeft koningin Mary (de moeder van de koning) zich naar het Buckinghampaleis begeven, waar zij anderhalf uur bleef. Na haar heeft de koning premier Attlee in audiëntie ontvangen. De vertegenwoordigers der Grote Drie bepleitten achtereenvolgens de toelating van deze beide landen, wier legers de strijdkrachten van het pact met 750.000 man uitstekende troepen zouden versterken. De bolwerken van het pact zouden op deze wijze worden verplaatst naar de grenzen van Zuid- Rusland, Irak en Perzie. Tot veler verrassing steunde minister Stikker het voorstel van de Grote Drie. Hij zei begrepen te hebben, dat Grie kenland en Turkije eenzelfde positie in de organisatie van het pact zouden in nemen als de andere staten. Sommige andere landen meenden, dat deze lan den 'n bevoorrechte plaats zouden krij gen. Overigens heeft deze gang van za ken het geografische geweten van som mige waarnemers wel enigermate ge plaagd. Een hunner zei tenminste: „Binnenkort zullen de golven van de Atlantische Oceaan de voet van de Hi malaya bespoelen Middelerwijl is een werkgroep van mi nisters begonnen, plannen op te stellen voor de ontwikkeling van de pact or ganisatie in niet-militaire richting. Is de inschakeling van Griekenland en Turkije na het vorenstaande prac- tisch zeker even zeker is het, dat Spanje niet in de Atlantische organisa tie zal wdrden opgenomen. Frankrijk en Engeland hebben in Washington r.og eens duidelijk hun bezwaren uit eengezet. Amerika zal nu waarschijn lijk een verdrag met Spanje en >=schien ook met Portugal sluiten. Daardoor zal het de beschikking krij gen over een aantal bases, over de lig ging waarvan na de rondreis van een Amerikaanse militaire commissie een beslissing zal vallen. Deze zullen ove rigens alleen als aanvoerbasis kunnen dienen en niet in enig stelsel opgeno men zijn. In Sao Luiz, de hoofdstad van de Bra ziliaanse staat Maranhao, is het Dins dag tot onrust gekomen, toen de bevol king demonstreerde tegen de terugkeer van de gouverneur, Eugenio de Barros. De politie opende het vuur op de me nigte, die twee doden en vele gewonden moest achterlaten. Een derde persoon werd door de demonstranten doodge slagen. Hij was een aanhanger van de gouverneur. Buit bedroeg slechts vijf en vijftig gulden De Groningse recherche zoekt op het ogenblik naar een jongeman, die Maan dagmiddag een roofoverval heeft ge pleegd op een 73 jaar oude weduwe, die aan het Damsterdiep te Groningen een kruidenierszaak drijft. De weduwe, me vrouw T. K. hielp omstreeks kwart over vier de jongeman aan een pakje sigaretten. Na enige tijd keerde h|j te rug en vroeg de weduwe een ander merk. Het pakje, dat hij reeds had ge kocht, wilde hij ruilen. De weduwe keerde zich om, teneinde uit een kastje het gevraagde merk te pakken en op dit moment sloeg de man haar met een hard voorwerp op het hoofd. Luid schreeuwend en om hulp roe pend viel de vrouw op de grond. Toen verzet van haar zijde geen resultaat had, hield zij zich bewusteloos. Toen de man niets anders van zijn gading vond dan een bedrag van f55. greep hij zijn fiets, die voor de deur stond en ging aan de haal. De vrouw probeerde nog met behulp van buren de man te achtervolgen, doch dit had geen resultaat. De politie heeft -en uitvoerig onderzoek ingesteld, doch van de dader is nog geen enkel spoor gevonden. De vrouw, van wie aanvan kelijk werd aangenomen, dat zij slechts enkele hoofdwonden had opgelopen verkeert thans in zorgwekkende toe stand en kan nog niet verhoord worden. Daily Mirror bericht: Verwarring in conservatieve kamp verwacht Spoedig een officiële Na de opening van de Staten- Generaal maakte de Koninklijke Familie in een open rijtuig een toer door Den Haag. Het rijtuig met gevolg op de Riviervismarkt. Met een zucht van verlichting zet Dr. Drees de zware koffer met de nog zwaardere millioenen-nota op de minis terstafel neer. UteeA^-eAicM Verwachting, tot Donderdagavond: Zwaar bewolkt met tijdelijke op klaringen en voornamelijk in de kustprovincies enkele buien. Ma tige en tijdelijk zwakke wind uit westelijke richtingen. In het bin nenland "annacht iets kouder, overigens weinig verandering in temperatuur. De Franse hoge commissaris in Indo- China, generaal Jean de Lattre de Tas- tigny, heeft gisteren te Washington meegedeeld, dat h|j van plan is het Vietnamese leger dat thans vier ten dele gevormde divisies telt, tot acht di visies uit te breiden. Hij was in de Verenigde Staten om hulp te verkrijgen bij het uitrusten en op de been houden van de troepen der drie staten Vietnam, Laos en Cambod ja. De Vietminh-strijdkrachten telden thans ongeveer 350.000 man gevechts troepen. Er werden krachtige pogingen gedaan dit aantal uit te breiden. De Vietminh-legers waren geheel uitgerust met Amerikaanse materiaal, dat op Chinese nationalistische troepen was buitgemaakt. Het Britse blad „Daily Mirror", dat de regering steunt, heeft heden in een artikel op de voorpagina met stellig heid verklaard, dat op Donderdag 25 October in Engeland algemene verkie zingen zullen worden gehouden. De „Daily Mirror" legt verband tussen het bezoek, dat premier Attlee gister avond aan koning George bracht, en de as. verkiezingen. Binnen 48 uur zal een officiële verklaring worden uitgege ven, aldus het blad. Volgens het artikel zal het houden van de verkiezingen in October de con servatieven in verwarring brengen en zal de verkiezings-campagne reeds in volle gang zijn, als de conferentie van de conservatieve partij te Scarborough zal worden gehouden. Mogelijk zal deze conferentie zelfs worden afgelast, aldus het artikel, waarin voorts wordt gezegd, dat het parlement, dat tot 23 October op reces is, vroeger bijeengeroepen zal worden, aangezien de regeringheeft beloofd geen verkiezingen uit te schrijven zon der het parlement terug te roepen Waarschijnlijk zullen binnen enkele da gen de parlementsleden hiervan in ken nis worden gesteld. Het Amerikaanse Congres heeft zijn goedkeuring gehecht aan een miltiair bouwprogram van bijna zes milliard dollar. Het wetsontwerp is ter tekening aan president Truman gezonden. Voorstel van senator De democratische senator Brien Mc- Mahon, voorzitter van de congrcscom missie voor de atoomenergie, heeft voorgesteld over te gaan tpt massa productie van atoomwapens. Als men de nadruk legde op dit soort wapens zou men de Amerikaanse be lastingbetaler jaarlijks dertig milliard dollar besparen. Bij massaproductie zouden de kosten van een atoombom kunnen worden teruggebracht tot min der dan die van een tank Oostduitse voorstellen categorisch afgewezen Adenauers rede, die Maandagavond om „technische" redenen op het laatste moment werd afgelast, is nu Dinsdagavond door alle Westduitse zenders wereld kundig gemaakt. Al waren er wel enige wijzigingen in aangebracht in haar kern was ze onveranderd. Adenauer heeft duidelijk gemaakt, dat hij er niet over denkt, op Grotewohls voorstellen in te gaan. In de eerste plaats dienen de Oost duitse autoriteiten de vrijheid in de Oostelijke zone en in Oost-Berl|jn te her stellen, alvorens z|j over vrije verkiczingne gaan praten, aldus de bonds- kanselier. Hervatting besprekingen nog twijfelachtig De Noordelijken hebben Dinsdag voorgesteld een bijeenkomst van verbindings officieren te houden over de wapenstilstandskwestie. De verbondenen zijn hier mee accoord gegaan en hebben medegedeeld, dat de officieren samen zullen komen te Pan Moen Djon in de neutrale zone van Kaesong. Het is echter nog niet duidelijk, of de Noordelijken de besprekingen willen hervatten, dan wel de gelegenheid willen scheppen, om weer eens een protest in te dienen, In betzelfde stuk, waarin zij zich accoord verklaarden met een samenkomst van de verbindingsofficieren, protesteerden zij tegen een schending van de neutrale zone b|j Pan Moen Djon door drie soldaten van de V.N. Het geschiedde weer in Amerika, dat James Amin uit Louisville in Kentucky, die een aanklacht tegen zijn buurman had ingediend, omdat diens rumoerigs honden hem des nachts slapeloos in het bed deden woelen, een gramofoonplaat met een zes minuten lange opname van het irriterende geblaf mee naar de rechtszaal nam. Misschien leden die inbrekers in de stad Memphis ook wel aan slapeloosheid, toen zij uit een ma gazijn anderhalf millioen aspirine tabletten stalen. Minder Amerikaans en meer hoopgevend is het bericht, dat een veertigjarige negerdokter. J. Cla rence Chambers, is benoemd tot ge neesheer-directeur van 't James Ewing- ziekenhuis te New York. Wij hebben een goede kans, dat het weer de vol gende zomer beter is. Professor Sol- berg. voorzitter van de Noorse commis sie van geophysica en meteorologie, heeft verklaard, dat hij werkt aan een wiskundige manier om het weer te voorspellen en dat hij hoopt volgend jaar een speciale rekenmachine klaar te hebben, die moet helpen de vele in gewikkelde vergelijkingen uit te wer- li ken. In de stad Waterloo in Iowa is de twintigjarige Owen Hindal om het leven gekomen, toen het verdovings middel, dat zijn tandarts hem toedien de, ontplofte. O Ook in Avellino in Italië vond een ongewoon, doch niet minder tragisch ongeval plaats. Tijdens En nou doet Lieftinck het straks nog eens over 1 een vuurwerk, dat ter gelegenheid van een feest werd afgestoken, ontplofte een der stukken met ongewone hevig heid, waardoor twee omstanders het leven verloren. Uit betrouwbare Rus sische bronnen verneemt Theodoor, dat een Russische uitvinder het principe van de gepantserde wagens met rups banden reeds in 1837 heeft uitgewerkt en dat de eerste tank in Rusland in 1887 werd gebouwd. Een Franse me dicus, Louis Wicart, die een tournee langs medische centra in de Sowjet- Unie heeft gemaakt, verklaarde, dat Russische vorsers op het gebied van de kankerbestrijding „aan de voor avond staan van een oplossing van het vraagstuk". 3i non vero, bene tro- vatoO Het houdt niet op met de vergiftigingsgevallen. Meer dan duizend bewoners van het Bourgondische wijn- bouwcentrum Nuits Saint Georges na bij Dyon hebben lichte aanvallen van koorts^» dysenterie en nachtmerries. Waarschijnlijk hebben zij water ge dronken. dat vuil is geworden door her stelwerkzaamheden aan de waterlei ding in het dorp. Voorlopig acht Adenauer de tijd voor onderhandelingen met Oost-Duitsland en de Russen nog niet gekomen. Eerst moet de militaire inschakeling van West-Duitsland in de Atlantische ver dediging een feit zijn. Dit is een op vatting, die niet overal wordt gedeeld Met name in West-Berlijn zijn stemmen opgegaan, die ervoor pleiten het Oost duitse initiatief niet botweg af te wij zen, doch te onderzoeken, of de Russen inderdaad tot een ingrijpende wijziging van hun houding bereid zouden zijn. Velen menen, dat dit inderdaad het geval zou zijn, wanneer de bewapening van West-Duitsland daardoor zou kun nen worden tegengegaan. Dr. Kurt Schumacher, de leider van de socialistische oppositie, heeft zich in een radiorede weliswaar bij Adenauers afwijzing aangesloten, maar niettemin laten uitkomen, dat hij voelde voor een proef in Berlijn. Daar zouden op korte termijn en onder toezicht van de vier bezettende mogendheden verkiezingen mogelijk zijn, ten einde de eenheid van de stad te herstellen. De Russen zou den dan ook kunnen laten blijken, wat zij werkelijk willen. Overigens wees Schumacher de besluiten van Washing ton van de hand. Generaal Ridgway, de opperbevel hebber in Japan, heeft Dinsdag een be zoek gebracht aan keizer Hirohito in diens paleis. Dit was voor het eerst in de zes jaar van de .bezetting dat een opperbevelhebber van de geallieerden een dergelijk bezoek bracht. Ridgway was vergezeld van zijn echtgenote en de Amerikaanse ambassadeur William J. Sebald en echtgenote. het valt niet te ontkennen, dat de be groting voor 1952 er aanzienlijk beter uit ziet dan die voor 1951. Was er op deze laatste (na de diverse wijzi gingen) een tekort van f 836 millioen, de nieuwe begroting toont „slechts" een tekort van f 267 millioen. Nog aantrekkelijker wordt deze ver betering, als wij zien dat minister Lief tinck er zelfs in geslaagd is de lopende utgaven f 304 millioen beneden de in komsten te houden. Het tekort van 267 millioen wordt dan ook veroor zaakt doordat de uitgaven met een duur zaam karakter (de z.g. kapitaaldienst: aflossing van schuld, kapitaalverstrek king aan staatsbedrijven. Zmderzee- fonds enz.) f 571 millioen groter zijn dan de inkomsten. Ontegenzeggelijk zit er nog een ge vaar in deze nieuwe begroting omdat het de vraag zal zijn of dat tekort van f 267 milticen op een behoorlijke ma nier gedekt kan worden. Normaal zou zijn door middel van leningen, doch de minister zegt uitdrukkelijk, dat hij liefst een zo gering mogelijk beroep op de beleggers wil doen opdat hun be sparingen naar het bedrijfsleven en de gemeenten en provinciën kunnen vloeien. Hij hoopt daarom dat de achterstalli ge belastingen de nodige middelen zul len opbrengen; lukt dit niet dan zal hij op korte termijn moeten lenen, hetgeen betekent uitgifte van schatkistbiljet .en en het scheppen van geld De toekomst zal leren of er inderdaad in deze hoek een werkelijk gevaar zit. Hoe is die vooruitgang bereikt? Door een vermindering resp. een uitstel van wat sociaal en cultureel wenselijk is: vertraging in de modernisering van het gevangeniswezen, onvervuld blijven van wensen op het gebied van onderwijs en sociale voorzieningen, beperking in de investering van luchtvaartterreinen, vertraging in 't tempo van de woning bouw, uitsmering van de oorlogsschade over een groter aantal jaren. De totale oorlogsschadevergoeding wordt bere kend op f 6,4 millioen, waarvan eind van dit jaar precies de helft betaald zal zijn en in het wachten met de uit voering van nieuwe waterstaatswerken. Het Landbouwegalisatiefonds, waar uit de middelen worden verstrekt om de te hoge buitenlandse grondstof prij zen enigszins op te vangen, opdat de verbruiker niet door hoger levensmid- delenprijzen het volle gewicht moet betalen, is verlaagd van f 130 tot f 110 millioen. Dit betekent echter niet. dat de regering nu haar toeslagen gaat be perken en de levensmiddelenprijzen uit dien hoofde zullen stijgen. Die verlaging kan eenvoudig plaats vinden, omdat de grondstoffenprijzen op de wereldmarkten zijn gedaald. Zou den die prijzen weer gaan stijgen en zou de regering haar fonds dienover eenkomstig niet verhogen, dan zou dit natuurlijk een prijsstijging van de con sumptiemiddelen betekenen. Ook hier is dus afwachten de boodschap. Van belastingverlaging is geen sprake: gelukkig van verhoging ook niet. Dit laatste is trouwens onmogelijk, waar van de regering zich terdege bewust is. Nu moeten wij die hoge belastingen (bruto f 4989 millioen, waarvan weer f 512 millioen doorvloeit naar provin- vies en gemeenten) niet alleen zien als het noodzakelijke middel om de uitga ven te bestrijden maar ook als een middel om de betalingsbalans te ver lichten. De begroting heeft dus in deze een dubbele taak. De betalingsbalans wordt als volgt geholpen: door via de belastingen koop kracht weg te zuigen, kan de consu ment en de fabrikant minder kopen aan consumptiemiddelen en kapitaal goederen en daardoor wordt er dus ook minder ingevoerd. Dit gaat natuurlijk alleen op, als er langs andere weg geen extra geldmiddelen worden geschaoen. Het beoogde effect wordt dus teniet gedaan als het Rijk toch weer op korte termijnen gaat lenen enz. Het totale bedrag aan uitgaven is on geveer f 5 1/4 milliard. Kunnen wij ons hiervan een voorstelling maken? Mis schien, als wij ons realiseren, dat dit per hoofd der bevolking gemiddeld plm. f 500 p. j. bedraagt en p. gez. p.m f 2000. Alleen ten behoeve van onze veiligheid (dus voor onze defensie) wordt van deze f 2000 al plm f 600 uitgegeven. Zeggen wij teveel als wij beweren, dat wij voor het behoud van onze vrijheid een zeer hoge prijs betalen? Overigens gaat men in Engeland nog verder. Daar wordt plm. 131,4 pet. van het nationale inkomen voor defensie uitgegeven, in Nederland is dat plm. 10 pet., in Frankrijk ook 10 pet., in Bel- gie en Noorwegen plm. 5 pet. Deze begroting vergt veel van onze bevolking: hoge belastingen en een be zuiniging op uitgaven, die wij gaarne zouden willen doen. De nood der tijden dwingt de regering echter om het so- caal wenselijke ondergeschikt te maken aan het financieel mogelijke. Alleen zó kan er een stevige basis gelegd worden voor onze welvaartsverbetering in de toekomst. Deze begroting is desondanks een stuk gezonder dan die voor 1951. Laten wij hopen, dat geen inflatoire krachten en geen onverwachte ontwik kelingen in het buitenland naar zullen ontwrichten zoals gebeurd is met de oorspronkelijke begroting van 1951.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1