daalde tot f 267 millioen Tekort TL Den Haag vierde Prinsjesdag Geen monopolie voor Televisiestichting „Schouw-geld" per Januari 1952 Achterstallige belastingen als dekking Chefarine „4" doet wonderen Inzet van motorzesdaagse werd gedeeltelijke mislukking Generaal Eisenhower bezocht het Nederlands hoofdkwartier Dr. W. Drees bood de begroting voor het komende jaar aan Hoogtepunt viel in de Ridderzaal Begrotingsbeeld 1952 werd gunstiger Twee problemen doen hun invloed gelden r\E regering staat ook in dit jaar voor twee belangrijke problemen. Ten eerste drukt de militaire bijdrage aan de Atlantische verdediging zwaar op onze financiën, ten tweede moet ook thans worden gestreefd naar het slui tend maken van de betalingsbalans. Want hoeveel er ook moet worden uit gegeven aan de defensie, deze in wezen improductieve uitgaven mogen het evenwicht In de financiële huishouding niet in gevaar brengen. De regering beschouwt dit als een essentiële voor waarde. om het levenspeil'van ons volk te handhaven. WAT nu kapitaalsdienst betreft: deze geeft een duidelijk beeld van de ernst, waarmee de regering heeft ge streefd naar de noodzakelijk geachte beperking van de investeringen. Welis waar vertoont dit hoofdstuk een uitga ven-totaal van f 843 millioen gulden, maar 227 millioen is aflossing van oude schulden, f 244 millioen is bestemd voor Uitgaven in percentages GEMEENTE APELDOORN KRIJGT F 25.000 BOETE Wegens clandestiene bouw Goede resultaten van de Nederlandse rijders Oefening Counterthrust Felle gevechten om het stadje Nienburg Dr. Kortenhorst wordt weer Kamervoorzitter Rustig begin van het parlementaire jaar Late zuivering Soldaat Verkaaik onder scheidde zich Grote drukte op een dag zonder Oranjezon Bromfiets stoort de ontvangst Onze bridgers verloren van Egypte en Frankrijk Puntenzege van Luc van Dam op De Keersgieter OVERWINNINGEN VOOR EUWE EN DONNER Roozenburg leidt in de strijd om 't wereldkampioenschap Jongen stak ex-verloofde WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1981 rjE Rijksbegroting voor het komende jaar vertoont een nadelig saldo van V millioen gulden, bij een bedrag aan middelen van 4,983 millioen. Dit e «67 eind bedrag is aanzienlijk beter dan dat van de vorige begroting. Deze werd in Sep tember 1950 ingediend met een tekort van 766 millioen. In de loop van het jaar daalde hot eerst tot 735 millioen en ten slotte moest het worden vastgesteld op 836 millioen gulden. Een zeer gunstige omstandigheid is verder, dat het tekort waarschijnlijk zal kunnen worden gedekt met de achterstallige belastingen, die minister Lieftinck over het lopende jaar nog te vorderen heeft. Het bedrag hiervan is niet in de ramingen verwerkt. Op grond daarvan ls ook een gewij zigde opstelling gevolgd. In het verle den heeft de minister steeds de stel ling verdedigd, dat de kapitaaldienst gescheiden moet worden gehouden van ds gewone dienst, omdat het tekort op eerstgenoemde mag worden gedekt door leningen. Dat is nu niet mogelijk. De geldmarkt blijft gereserveerd voor de behoeften van gemeenten en pro vincies. Daarom is het thans volgens de minister nodig, om het tekort op de kapitaalsdienst althans ten dele te dekken met middelen vgn de gewone dienst, met belastinggelden dus. Op deze wijze behoeft er minder te wor den geleend en wordt dus in wezen de staatsschuld iets kleiner. Dat is te meer van belang, omdat het hier hoofdzakelijk gaat om uitgaven van militaire aard. Van belang is verder, dat voor het lendbou w-egalisatiefonds dus in wezen voor subsidies op bepaalde le vensmiddelen aanzienlijk minder nodig zal zijn dan in Maart werd ge raamd. Toen werd gerekend op een uit gaaf van 175 millioen gulden over een heel jaar. Intussen is gebleken, dat de prijsverlagingen op de wereldmarkt voor veevoer en margarinegrondstof fen zodanig zijn, dat de uitgaven f 45 millioen lager kunnen worden ge raamd. Beperking van investeringen BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET de militaire en f 15 millioen voor de burgerlijke verdediging. Uiteindelijk is slechts f 73.4 millioen beschikbaar voor investeringen ten laste van de rijksbe groting tegen ongeveer f 91 millioen voor het lopende jaar. Een daling dus van bijna twintig procent. Daarbij dient nog te worden opgemerkt, dat deze uitgaven reeds enige jaren laag zijn gehouden, omdat het aanbeveling verdiende, bepaalde werken uit te stel len totdat de conjunctuur uit een oog punt van werkgelegenheidspolitiek een verhoogde investeringsactiviteit nodig zou maken. Het vervult de regering echter met grote zorg. dat het woningbouwpro gramma niet ongemoeid kon blijven. Er is echter met grote ernst gezocht naar mogelijkheden, om bij de beperkte beschikbare middelen nog een zo groot mogelijke bijdrage te kunnen leveren in de leniging van de woningnood. Voor de woningbouw is f 125 millioen uitgetrokken, voor boerderijbouw bo vendien nog f 49 millioen. Voor wo ningbouw is gedacht aan de stimule ring van de bouw van duplexwoningen en van het bouwen met rijkspremie van eenvoudige woningen van het wo ningwettype. Het kernprobleem QVERIGENS komt het kernprobleem van de gehele begroting hierop neer, volgens de regering, dat alle niet-mili- taire uitgaven en de investeringen tot een zodanig peil worden verminderd, dat zij tezamen met de uitgaven voor de verdediging en de aflossing op de buitenlandse schuld de opbrengst van de nationale productie niet meer over treffen dan de buitenlandse hulp be loopt. Al met al gelooft de minister, dat het gevaar voor een inflatie belangrijk minder is geworden, maar dat onver antwoorde toeneming van bankcredie- ten moet worden tegengegaan en dat er gevaar schuilt in het versterkte ge bruik van liquide middelen. Ook andere factoren dwingen bij voortduring tot waakzaamheid. Mochten de thans ge nomen maatregelen niet voldoende blij ken om het beoogde evenwicht te be reiken en te handhaven, dan zullen ingrijpingen moeten worden verricht, die een meer direct gevolg hebben. In ieder geval moet een verder aantasten van onze deviezenreserves wórden voorkomen. De totale staatsschuld bedroeg op 30 Juni 1951 f 24.993 millioen. tegen f 26.704 millioen het jaar daarvoor. Zo ziet de Begroting 1952, in milli- oenen guldens er, zeer verkort, uit: INKOMSTEN Belastingen Andere lopende inkomsten Ink. staande tegenover uitgaven van duurz. karakter Tekort lEGCN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 4F O 75 (Advertentie, Ing. Med.) Militaire uitgaven f 1500 m 28,5% Aflossing en rente staatsschuld f 788 m 15 Volksgezondheid, emigratie en sociale voorzieningen t 561 m a= 10,5% Onderwijs, kunsten en wetensch. f 465 m 9 Oorlogsschadeherstel f 381 m ss 7,5% Politie en Justitie f 214 m 4 Volkshuisvesting f 158 m m 3 Levensmiddelensubsidies f 110 m 2,5% Overige uitgaven f 1073 m 20 f 5250 m 100 UITGAVEN Gewone lopende uitgaven f 3801 Uitgaven wegens oorlogsgevolgen f 496 Levensmidd. subs. f 110 Uitg. duurz. kar; f 843 De economische kamer van de recht bank van Zutphen heeft de gemeente Apeldoorn, tegen welke 14 dagen gele den f 100.000 boete werd geeist, wegens het bouwen van een school zonder de vereiste goedkeuring, veroordeeld tot een boete van f 25.000. De directeur van Gemeentewerken, tegen wie een boete van f 2000 subsidiair drie maan den hechtenis was geeist, werd vrijge sproken. MIJNHARDTJES: sterke J_ bestrijders van pijnen, (Advertentie, Ing. Med.) Gistermorgen zijn 221 rijders gestart voor de eerste étappe van de interna tionale motorzesdaagse over een afstand van 397 km. en over wegen, die voor een belangrijk deel goed geasfalteerd waren, al bleken hier en daar weggetjes te zijn gekozen, welke steil naar boven of naar beneden voerden, met steenslag bezaaid en bovendien nog zo smal, dat passeren soms heel moeilijk, vaak zelfs onmogelijk was. f 5250 Generaal Eisenhower heeft gistermorgen plotseling een kort bezoek gebracht aan het hoofdkwartier van de 31ste regimentsgevechtsgroep te velde. Hy werd met zyn gevolg ontvangen door de commandant, kolonel Van Griethuyzen. Hij kwam op een ongunstig ogenblik. Net had de groep bevel gekregen snel terug to trekken, zodat er volop leven en beweging in het hoofdkwartier was. De opperste chef maakte met deze en gene een praatje, liet zich uitvoerig over de stand van zaken inlichten en verdween toen naar een ander onderdeel. (Van onze parlementaire redacteur) Dr. Kortenhorst opende Dinsdagmid dag. om drie uur de eerste vergadering van de Tweede Kamer in het nieuwe zittingsjaar. De meeste leden waren nog in het stemmige zwart, doch zij blaakten van ijver om na hun vacantie hun stoere schouders onder de veel tijd, aandacht en energie vergende wet gevende arbeid te zetten. Het begon kalm aan deze eerste middag. Dr. Kor tenhorst deed voorlezing van een tele gram van de president van de Staten der Nederlandse Antillen, waarin de goede wensen voor een zegenrijke ar beid in het nieuwe zittingsjaar werden aangeboden. Namens de Kamer, zo deelde de president mee, had hij dit telegram beantwoord. De heren Hermans (CPN) en Scher- merhorn (PvdA) keren niet in de Tweede Kamer terug. In hun plaatsen zullen twee dames zitting nemen en wel mevrouw Lips-Odinot en mevrouw Ploeg-Ploeg. Het hoogtepunt van de middag vorm- Na een enkel inleidend woord maak te hij zijn koffertje open, haalde er de met een oranjelint samengebonden be groting uit en overhandigde deze aan de kamerbewaarder, die het gewichtige staatsstuk op de tafel van de voorzit ter deponeerde. Ten slotte plaatste de Kamer op de nominatie voor het voorzitterschap: 1. dr. Kortenhorst (KVP); 2. mr. Burger (PvdA) en 3. mr. Terpstra (AR). Twee de voorzitter zal dus niet meer zijn mr. Donker van de PvdA. Deze is name lijk met ingang van het thans geopende zittingsjaar voorzitter van zijn fractie geworden. In de Eerste Kamer heeft de voor zitter, mr. Jonkman, enige nieuwe le den beëdigd en vervolgens in een kor te rede de voornaamste politieke pro blemen de revue laten passereri, inzon derheid de ophanden zijnde wijziging van de grondwet. Bondskanselier Adenauer heeft een onderzoek gelast naar het politiek ver leden van een aantal ambtenaren van het Westduitse ministerie van buiten landse zaken. De „Frankfurter Rund schau" had in een artikelenserie ern- de de aanbieding van de Rijksbegroting i stige beschuldigingen tegen deze amb- ,voor het dienstjaar 1952, ditmaal door tenaren wat hun politieke verleden be de minister-president dr. Drees. treft geuit. Dat was een korte onderbreking van een bewogen episode uit de oefening Counterthrust. In de voorgaande nacht hadden namelijk vijandelijke parachu tisten karts gezien het stadje Nienburg, dat in de rug van bet Nederlandse front ligt, te veroveren. De soldaat Verkaaik uit Gouda heeft zich bij die vijandelijke actie, vóór hij „sneuvelde", bijzonder onderscheiden. Hij was namelijk belast met de bewaking van de brug over de Weser bij Nienburg en had tot taak op de knop te drukken, welke de explo sieve lading van de brug tot ontplof fing moest brengen, indien de vijand doorbrak. De rode parachutisten waren door hun spionnen goed ingelicht, maar juist niet goed genoeg. En hoewel zij bij verrassing vrijwel precies op de plaats, waar Verkaaik zat, landden en hem onmiddellijk met handgranaten te lijf gingen, buitte hij de enkele secon den, die hem nog gegeven waren, uit en de brug was verdwenen. Zoals het hier staat klinkt het alle maal zeer dramatisch. In werkelijkheid ging het wel wel wat gemoedelijker. De parachutisten bijvoorbeeld waren per vrachtauto aangevoerd omdat het slechte weer de milde zon van de eerste dagen heeft plaats gemaakt voor een druilerige koude regen para chutespringen niet mogelijk maakte. Verkaaik heeft echter een pluim ver diend en die inmiddels ook reeds ge kregen. (Van onze parlementaire redatceur) HEN HAAG was uitgelopen Dinsdagmorgen en bevolkte al vroeg de trottoirs langs de route die de Gouden Koets van het Koninklijk Paleis aan het Noord- elnde naar de Ridderzaal op het Binnenhof en terug volgen zou. Prinsjesdag is een feest voor de Hofstedelingen; zij willen het schone schouwspel niet gaarne missen en getroosten zich daardoor desnoods zeer lange tijden wachten in wind en regen. Met de regen is het intussen nogal meegevallen en dicht opeengepakt voelt men niet veel van de wind. tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal voor het nieuwe zittingsjaar en benoemde hij in de commissie van in- en uitgeleide mevr. Fortanier-de Wit en de heren Wende- laar, Terpstra, Hofstra, Woudenberg, Maenen, Beernink, Veldhoven, De Graaf en Van Balsum. Om 1 uur kwamen de leden van de Raad van State binnen, merendeels in gala, direct gevolgd door de ministers en staatssecretarissen allen in eenvou dig zwart. Er ontbraken de ministers Joekes (wegens ziekte) en Stikker, Van den Brink, Staf en Lieftinck (we gens verblijf in Ottawa). Inmiddels speelde op het Binnenhof, waar militairen voor de afzetting zorg den, de marinierskapel om de wach tenden de tijd te korten. Het Wilhel mus kondigde aan dat Hare Majesteit de Koningin gearriveerd was. Voorafgegaan door leden van haar hofhouding betrad zij, vergezeld van Prins Bernhard de zaal. Mr. Wende- laar begeleidde de Koningin en mr. Terpstra de Prins. De Koningin was gekleed in een blauwgrijze lange japon, een kapje van dezelfde kleur en zil veren schoentjes, de Prins in het uni form van generaal der Grenadiers. Met duidelijke stem las de vorstin de troonrede voor. Daarna riep de voor zitter: „Leve de Koningin!", waarop alle aanwezigen een driewerf „hoera" lieten volgen. Ook op de terugtocht is zij hartelijk toegejuicht, niet alleen door de Hage naars, maar ook door de velen die uit T.dere plaatsen gekomen waren en de feestvreugde op deze zonloze prinsjes dag hielpen verhogen. Des middags stonden opnieuw dui zenden nieuwsgierigen langs de weg geschaard om de rijtoer van Koningin en Prins gade te slaan. Bijzondere luis ter werd hieraan verleend door het feit. dat de oudste prinsessen de rit door de feestelijke stad meemaakten. De bevoorrechten hadden een plaats je op het Binnenhof'gevonden of ach ter de ramen van een van de op dit oude Haagse plein staande regerings gebouwen. Het allerbeste af waren zij, die een introductie voor de Ridderzaal hadden kunnen bemachtigen. Deze zaal zag er weer prachtig uit De zeven grote lichtkronen strooiden hun licht over het fantastische schouw spel in de zaal. Toen bovendien nog een aantal schijnwerpers ontstoken werd om de filmmannen gelegenheid te schenken hun opnamen te maken, baadde de zaal in een zee van licht. Verscheidene Kamerleden waren in gala, meer dan verleden jaar. Er wa ren militaire uniformen en burgemees tersuniformen: als oud-ministers ver schenen de heren Terpstra, Romme en Oud in het uniform van minister en de overige Kamerleden waren gesto ken of in het gala dat bij hun hoge ambt past, of in stemmig zwart behalve de communisten, die hun ge wone grijze of bruine pakje hadden aangehouden. Onmiddellijk nadat mr. Jonkman de vergadering geopend had deed hij het besluit voorlezen van zijn benoeming IJE Nederlandse Televisiestichting krjjgt geen monopolie, aldus werd gister middag op een persconferentie van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen medegedeeld. Voor de komende twee jaar wordt aan de stichting een zendmachtiging van vier uur per week verleend. Voorlopig zullen de in de stichting verenigde omroepverenigingen hiervan drie uur zenden op Dinsdagen en Vrijdagen. UOEWEL nog geen enkele candidaat voor ogen staat, blijft het de re gering vrij zendmachtigingen aan an dere dan de stichting te verlenen. Voorshands wordt geen toestemming voor commerciële uitzendingen gege ven. Of dit later wel zou kunnen ge schieden, vormt nog een punt van ern stig beraad. Zendmachtigingen aan niet- Nederlandse instanties moet uitgesloten worden geacht. Wel kunnen bijv. van de Atlantische Raad, de O.E.E.S., de Raad van Europa of de E.C.A. program ma's worden geaccepteerd. De omroepverenigingen zijn ver plicht een deel van de programma's sa men te verzorgen. Het studiovraagstuk komt eerst over twee jaar aan de orde. TN de per 1 October in te stellen tele- visieraad zullen verschillende mi nisteries, vier leden van de televisie stichting, alsmede afgevaardigden van de Ned. Bioscoopbond, de filmindustrie, Philips, Radioraad en Ikor vertegen woordigd zijn. Met ingang van 1 Ja nuari hoopt men met het heffen van schouwgelden te beginnen. Het des betreffende wetsontwerp „kijk- of schouwgeld" en de Televisienota zul len zo spoedig mogelijk bij de Tweede Kamer worden ingediend. r\E directeur-generaal van de P.T.T. de heer L. Neher, verklaarde, dat thans proefondervindelijk is bewezen, dat goede ontvangst binnen een straal van 50 km te garanderen is. Ontvangst daarbuiten zal, meer nog dan binnen die cirkel, vooral afhankelijk zijn van een goede en deskundige opstelling van de antenne. Amsterdam, Rotterdam en Den Haag zullen dus enige moeilijk heden ondervinden. De Philips-zender te Eindhoven zal voorlopig de program ma's her-uitzenden. Op een vraag naar storingen vertelde de heer Neher, dat buiten de bekende oorzaken, de bromfiets een vrij grote lastpost blijkt te zijn. Ten aanzien van het gebruik van films voor de televisie werd door mr. Cals, staatssecretaris van O.K.W., mede gedeeld, dat uitsluitend films, die door de Centrale Filmkeuring voor alle leef tijden zijn vrijgegeven, zullen mogen worden vertoond. Buitenopnamen zul len voorlopig via de film worden ge maakt en uitgezonden. Op 212 km. van de start was ln het aardige stadje Biella de lunchstop in gesteld, waar de deelnemers 40 minu ten tijd kregen om de honger te stillen en wat te drinken. Helaas was de orga nisatie aan de controle te Biella zo slecht, dat verscheidene rijders niet op tijd na de rustpauze konden vertrek ken. Kaarten waren zoek, sommigen kregen een verkeerde kaart in de han den gedrukt, aan anderen werd in uiterste nood, want de vertraging bij de start van vele minuten moest tot aan de eerstvolgende tijdcontróle worden ingehaeld, een nieuwe kaart uitgereikt. Toevallig waren de voorzitter van d# internationale sportcommissie van de F.I.M., de heer P. J. Nortier, en het lid van de internationale jury voor deze zesdaagse, onze landgenoot de heer G. J. Bruinsma aan de controle te BeI:a aanwezig, die door tactisch ingrijpen de meeste deelnemers konden gerust stellen, door hun de verzekering te ge ven, dat met deze onvrijwillige ver traging bij het toekennen van strafpun- ten zeker rekening zou worden gehou den. Inderdaad nam de jury gisteravond een wijs besluit en schold alle strafpun- ten, opgelopen tussen Biella en Varese vrij, mits de deelnemer op reglementai re wijze de rit tot aan de lunchstop had volbracht. Sportief gezien viel dit in cident te betreuren, want vooral het traject tussen de voorlaatste tijdcon tróle bij Cittiglio en Varese, de finish, een afstand van 22 km., was zwaar, omdat de bijna 1100 meter hoge pas van San Antonio moest worden genomen over slechte wegen, waar vele deelne mers het voorgeschreven gemiddelde niet konden halen. Eén van hen was Philip Haaker van het Nederlandse B- team voor de zilveren vaas, die twee minuten te laat in het Hippodroom van Varese binnenkwam. Maar ook hij viel natuurlijk onder de algehele kwijtschel ding door de jury toegepast, zodat aan het einde van deze mislukte inzet van de internationale zesdaagse de beide vaas-teams van Nederland nog straf- punt-vrij zijn, voor zover dat officieus te beoordelen viel. Enkele valpartijtjes en kleine tech nische storingen uitgezonderd, hebben, al weer officieus, de zestien Nederland se rijders het er goed afgebracht, al werd door het feit, dat dc tweede helft van de rit geneutraliseerd moest wor den, de beoordeling van hun prestaties er niet gemakkelijker op. Op het internationale bridge-tour- nooi in Venetie heeft Nederland in de vijfde ronde van de open serie met 46 tegen 53 matchpunten van Egypte ver loren. In de derde ronde van het da- mestournooi werd Nederland met 57 tegen 76 matchpunten door Frankrijk geslagen. De stand van de open seriee luidt thans na de 5e ronde: 1 en 2 Italië en Egypte, elk 9 tournooipunten; 3. Noor wegen 8 pnt.; 4 en 5. Zweden en Oos tenrijk elk 7 pnt.; 6. Frankrijk 6 pnt.; 7, 8 en 9, Belgie, Nederland en Gr. Brit- tannie, elk 4 pnt.; 10, 11 en 12. Dene marken, Zwitserland en Finland, elk 3 pnt.; 13. IJsland 2 pnt.; 14. Ierland 1 pnt. De stand van het damestournooi luidt na de derde ronde: 1 en 2. Gr. Brit- tannie en Zweden, elk 5 tournooipun ten; 3 en 4. Frankrijk en Denemarken, elk 4 pnt.; 5, 6 en 7. Finland, Italië en Noorwegen, elk 3 pnt.; 8. Oostenrijk 2 pnt.; 9 Nederland 1 pnt.; 10. Ierland 0 pnt. In de Ahoyhal te Rotterdam behaal de de Nederlandse middengewichtkam- pioen Luc van Dam een puntenoverwin- ning op de Belgische titelhouder André de Keersgieter. Het gevecht ging over 10 ronden. In de tweede ronde van het interna tionaal schaaktournooi te Paignton be haalden onze landgenoten dr. Euwe en Donner beiden een overwinning. Dr. Euwe sloeg Thomas (G.B.) en Donner won van de Engelsman Kitto. De ove rige resultaten van deze tweede tonde luiden: Golombek (GB) slaat Bardon (GB)Bruce (GB) remise met Good man (GB). De negende partij om het wereld kampioenschap dammen tussen Roozen burg en Keiler, welke te Heerlen werd gespeeld, eindigde na 52 zetten in een overwinning voor Roozenburg. Deze leidt thans met 11 tegen 7 punten. De 20-jarige P. uit Steen wij kerwol d in het dorpje Ens heeft zijn ex-ver loofde, een 20-jarig meisje, Sietske, met een dolk aangevallen, omdat zij haar verloving met hem had verbro ken. De jongen wachtte het meisje met een dolk gewapend op en toen zij pas seerde, stak hij met de dolk naar haar gezicht. Op het hulpgeroep kwamen omwonenden toegesneld, die het meisje verder beschermden. Met een wond in het gezicht werd zij in een ziekenhuis te Kampen opgenomen. P. werd in het politiebureau te Emmeloord opge sloten.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 5