Alkmaars Raad debatteerde over principiële kwesties 19.75 Haren Raganjat Acht-tons truck reed dwars door brugmuur in het Luttik Oudorp Alkmaars Ra in verc Alléén morgen ZATERDAG VROOM DIUEHMAW Alcmaria Victrix I Stormvogels I KRAAK VERDEDIGT HET STORMVOGELS-DOEL Alcmaria-ploeg gehavend Op critieke moment weigerde voetrem Baggerschuit gezonken De kaasmarkt VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1951 De wethouders krijgen meer salaris Over het benoemingsrecht moet opnieuw gestemd worden Interpellatie over de vordering van een woning De Alkmaarse Raad heeft een korte agenda van twee uur tot kwart vóór zeven volgepraat. Over diverse punten werden brede debatten ontketend waarbij voor namelijk principiële standpunten op de voorgrond gesteld werden. Langdurig Werd gedebatteerd over de weigering van B. en W. om aan een schoolbestuur nieuwe boeken te verstrekken. Bü het probleem van de studie-kosten voor het gemeente-personeel kreeg de minderheid van B. en' W. de steun van 's Raads meerderheid. Over de vraag wie hier ter stede de adjunct-directeuren zal be noemen moet in de volgende vergadering opnieuw gestemd worden. De inter pellatie-Berkhouwer over het vorderen van een woning strandde op de principe kwestie en komt ook later aan de orde. Met drie stemmen tegen besloot de Raad tot verhoging der wethouderssalarissen. Gistermiddag te twee uur vergaderde de Alkmaarse Raad ten stadhuize onder voorzitterschap van de burgemeester. De burgemeester wenste de heer Woldendorp met het bruidspaar in zijn woning van harte geluk. Ingekomen stukken Na vaststelling der notulen werd me dedeling gedaan van de ingekomen ■tukken. Ingekomen was o.a. een schrijven van het raadslid mr. dr. C. Berkhouwer verzoekende in de eerstvolgende raads vergadering aan B. en W. vragen te mogen stellen over de vordering inge volge de woonruimtewet van het per ceel Nicolaas Beetskade no. 49. Besloten werd dit punt te behandelen ■an het einde der agenda. Ingekomen was een adres van de eigenaars van percelen gelegen in dc Houttil, tussen de Langestraat en de Magdalenenstraat waarin werd verzocht een tegeltrottoir aan te leggen aan bei de Zijden van dit gedeelte van de Hout- til. Dit verzoek werd in handen van B. en W. gesteld om advies. Ingekomen was een verzoek van de vereniging St. Joseph voor de R. K. Jongensscholen om gelden beschikbaar te stellen.om de banken van de 4e klas van de St. Adelbertusschool van voet regels te voorzien. Dit werd in handen Van B. en W. gesteld om bericht en raad evenals vier brieven van het be stuur dezer vereniging om beschikbaar stelling van gelden uit de gemeentekas voor de aanschaffing van boeken en leermiddelen ten behoeve van 1 de St Bavoschool, 2 de St. Josephschool voor ulo, 3 de St. Adelbertusschool en 4 de St. Alyoyiusschool. De secretaris van de Raad van S*aie zond een brief met betrekking tot het beroep, ingesteld door het bestuur der Ver. tot bevordering van christelijk schoolonderwijs te Alkmaar, tegen het besluit van Ged. S*aten van Noordhol land van 13 Juni 1951, houdende on- gegrondverklaring van het beroep van de appellant tegen het besluit van de raad van 1 Febr. 1951, waarbij de ge vraagde medewerking voor de aan schaffing van een stencilmachine ten behoeve van de Julianaschool voor u.l.o. is geweigerd. Dat stuk werd in handen ges'eld van B. en W. ter afdoening. Op een vraag van de heer S i e t s m a (Arb.) deelde de voorzitter mede, dat hij in verband met di verse aanhoudingen van goedkeurin gen van raadsbesluiten bij Ged. Sta ten op meerdere spoed heeft aange drongen. Voorschot op vergoeding van vakonderwijzers Goedgekeurd werd het voorstel van B. en W. om een voorschot toe te ken nen op de gemeentelijke vergoeding 1951 in de kosten van vakonderwijzers aan het bestuur van de Vereniging van christelijk schoolonderwijs alhier. Verlenen van medewerking aan schoolbestuur De raad besloot tot het verlenen van medewerking der gemeente voor de aanschaffing van schoolboeken, leer- en hulpmiddelen en handenarbeidsbeno- digdheden ten behoeve van de Wilhel- minaschool en de Julianaschool. Medewerking aan een schoolbestuur geweigerd B. en W. stelden voor de gemeente lijke medewerking te weigeren voor de aanschaffing van een nieuwe me thode voor het onderwijs in handels- rekenen en boekhouden ten behoeve van de Julianaschool (u.l.o.) op de motieven welke wij dezer dagen reeds vermeld hebben. Mej. Kamphuis (KVP) had met bevreemding van dit advies kennis ge nomen. De exameneisen zijn veranderd en vragen nieuwe boeken. Deze school moet in drie jaren de leerlingen af werken en het is wenselijk het onder wijs zoveel mogelijk te vergemakkelij ken. Spr. drong op een ander advies aan. De heer Hoy tink (AR) zeide, dat financiële overwegingen niet mee tellen. Het gaat er slechts om of men gerechtigd is deze medewerking te vragen. Aan deze school werd boek houden en handelsrekenen volgens een verouderde leermethode gegeven. B. en W. willen nu nadere beslissin gen van hogerhand afwachten. In de vorige raadsvergadering werd als ex periment tot het geven van kooklessen besloten, maar er zijn meer vakken waarop de minister van Onderwijs de aandacht vestigt. Daartoe behoren ook boekhouden en handelsrekenen. Moeten wij nu wel experimenteren en niet aan onze wettelijke verplichtingen voldoen? De kosten mogen hier niet doorslagge vend zijn. De heer Van der Borden (CH.) zou eveneens geld willen geven voor noodzakelijke lessen. De heer S i e t s m a (Arb.) vroeg hoe het staat met deze lessen aan de Han delsschool en de openbare ULO. Volgt men daar wel de nieuwe methode? Zo ja, dan dient men er aan deze school ook gelegenheid voor te geven. De heer Woldendorp (KVP) zei- de, dat men bij de katholieke ULO- school het beste kiest, ongeacht wat an- ere scholen doen. Er zijn hier geen be langrijke sommen mee gemoeid. Wethouder Bakker (Arb.) betoog de, dat het college niet alleen denkt aan handvaardigheid en koken. De troonrede kondigt meerdere onderwijs- maatregelen aan. In het ULO-onderwijs zijn veranderingen te wachten. Als de exameneisen veranderen kan er ook een verandering van leerboeken nodig zijn maar zover is het nog niet, al zijn er wel nieuwere Sboeken verschenen, die men evenwel voorlopig op de MULO scholen nog niet nodig heeft. Een gun stige beshcikking zou de eerste stap op een kostbare weg zijn. Men kan, ook met het oog op onze financiën, beter nog een jaar wachten. Men kan beter de beschikkingen van de minister van Onderwijs afwachten. Mej. Kamphuis was het daarmede niet eens. Vele lesprogramma's zijn ge heel vernieuwd en eisen andere boeken. Spr. drong op inwilliging van de aan vrage aan. De heer Hoytink (A.R.) zeide, dat voor de examens diverse eisen aan ka tholieken en niet-katholieken worden gesteld. Aan de katholieke eisen moe ten deze scholen voldoen. Het wordt hoog tijd dat de exameneisen voor boekhouden en handelsrekenen overal onder de loupe worden genomen. Het ligt in het voornemen van de minister de Kamer wijzigingen in de Onderwijs wet voor te stellen, maar dat zal nog wel even duren. Wanneer men hier een poging doet om in 's ministers geest iets voor de kinderen te doen, mogen wij dat niet verzuimen. De heer Holsmuller (VVD) had gaarne een advies van de inspecteur gezien. Wethouder Bakker zeide dat het advies van de inspecteur eerst, na het raadsbesluit wordt gegeven. Tot dusver werden, die adviezen tegen de wet telijke bepalingen in onverplicht verstrekt. Nadat de raad een kwartier in beslo ten zitting was geweest, deelde Wethou der Bakker mede, dat het college deze aanvraag blijft afwijzen. De nto- gelijkheid blijkt het lesprogramma tus sentijds te wijzigen wat tot voorzichtig heid noopt. Er zouden consequenties voor andere shcolen aan vastzitten. Mej. Kamphuis zou gaarne de overwegingen kennen. De minister heeft deze nieuwe onderwijsmethode toch goedgekeurd. Wethouder Bakker handhaafde het standpunt dat ook aan een driejarige ULO een verouderde leermethode als deze met dictaten kan worden aange vuld. Met 167 stemmen werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Tegen het voorstel van B. en W. stem den de raadsleden Van Dijk, Hoytink, Van der Borden, Woldendorp, Vleugel, mej. Kamphuis en de heer De Zeeuw. Aan de orde kwam het voorstel van B. en W. om in te trekken de bestaan de regeling der diplomatoelagen en de ze te vervangen door het betalen van studie- en reiskosten van de ambtena ren, die een voor hun ambt nuttige cursus volgen tot bedragen van 50% voor hen die kostwinner zijn en van 30% voor de overigen. Zoals wij reeds meldden heeft het Georganiseerd Overleg verzocht deze percentages op respectievelijk 75 en 50 te brengen, waarmede de minderheid van B. en W. zich kan verenigen. De meerderheid houdt vast aan de percen tages 50 en 30 en wenst anders de be staande diplomatoelageregeling te handhaven. Mej. Kamphuis meende, dat het tot onverschilligheid zal leiden als men af stapt van de diplomatoelage. De heer Vleugel (KVP) wees er op, dat de commissie liever een diplomatoeslag dan de lagere percentages heeft. Spre ker zou er voor zijn de percentages te verhogen. De heer Si e t s m a zeide dat de com missie op 21 Maart adviseerde. Toen ging het over lagere percentages. Nu willen de organisaties de hogere. De commissie voor de financiën had dit nader moeten beoordelen. Spr. is nu voor het standpunt van de minder heid van B. en W. De heer Torenvlied (CPN) was in den beginne zeer tevreden over de voorstellen van B en W. maar las ver der dat het in hun bedoeling ligt om met betrekking tot de diplomatoelage 't uitstervingssysteem toe te passen. Dan "aan wij met deze bijlage achteruit. Waar er een tekort aan vakarbeiders is mag het de overheid wel wat kosten. De diploma's worden overal ook bij het onderwijs beloond. Het gunstigst is het advies van het G.O. Laat men naast de vergoeding van studiekosten ook de diploma-toelage handhaven De heer E r i k s (Arb.) zeide dat wij voor vakbekwame mensen moeten zor gen en het mogelijk moeten maken dat ér studies gevolgd worden. Spr. was voor 100% vergoeding, evenals het Rijk dit doet. De heer Kirpenstein (Arb.) voelde meer voor de cijfers van 50 en 30%. Het is beter dan te stoppen met de di plomatoelage. Nu wordt toch ook geen vergoeding gegeven voor diploma's die niet direct met het werk in verband staan. De heer De Zeeuw (KVP) zeide niet geweten te hebben wat de vak bonden zouden doen. Nu hij het advies van het G.O. kent is hij van mening, dat de diplomatoelage gehandhaafd moet worden. De heer Koot (Arb.) had te voren ook niet het standpunt der vakbonden gekend. Deze hadden liever de vergoe ding van 75% en 50% gezien dan de diplomatoelage. De heer Holsmuller (WD) vroeg van wie dat voorstel uitgaat. Spreker vond de bestaande regeling beter. De voorzitter zeide, dat dit voor stel wel illustreert hoe moeilijk een be slissing is als de groepen het niet eens zijn. Uitgangspunt was een verzoek van het G.O. om 75 en 50% te geven. Het college heeft toen 50 en 30% ge' boden hoewel spr. voorstander van de diplomatoelage is. Wanneer de betrok kenen niet meebetalen gaat het ca chet van een tegemoetkoming verlo ren. Het bezit van een diploma is goed voor de gemeente, maar ook voor de werknemer zelf. Dit was een princi piële kwestie. De vakbonden willen het hele ei of niets. Toen B. en W. dit vernamen hebben zij er opnieuw over gediscussieerd en kwam er een min derheid van B. en W„ die zich voor 75 pet. en 50 pet. verklaarde. De groep die met de meerderheid meegaat wil waar schijnlijk alles laten zoals het was, wat spreker persoonlijk niet zou berouwen. Er zijn dus thans drie mogelijkheden waarover de Raad kan beslissen. Wil men niets, dan stemme men tegen het voorstel van B, en W. De heer Toren- vlied wil beide behouden en de heer Eriks wil 100% geven en de diploma toelage afschaffen. Het voorstel-Toren- vlied is te kostbaar, dat van de heer Eriks schakelt de bijdrage der belang hebbenden uit en dat prikkelt niet het initiatief om af te studeren. Het ver antwoordelijkheidsgevoel der betrok kenen moet er blijven. Op de lange duur is de diploma-tolage het guns tigst. Velen missen het studiegeld maar de cost moet voor de baet gaan. Het is niet erg als men de lasten voor de toekomst legt op de eerste jaren. Spr. zou het betreuren als de diplomatoe lage moest verdwijnen. zware kwaliteit popeline, geheel dubbel, waterproof (Advertentie, Ing. Med.) Weth. Co erts (Arb.), sprekend namens de minderheid van B. en W., achtte de diploma-toelage het beste Diverse diploma's zijn alleen van waar de voor ambtenaren en daarom is het billijk, dat zoals ook elders gebeurt voor deze studie vergoeding wordt gegeveri? Een op hoger peil staand corps komt alle partijen ten goede. Elke ambtenaar maakt met een diplo ma betere promotiekansen en de stu die is dus ook in zijn belang. Maar de kosten zijn voor hem vaak te hoog, ook wat de boeken betreft. Een amb tenaar heeft wegens financiële on macht een studie al moeten opgeven. Diploma's worden noodzakelijk en de toelagen bevorderen de animo. Studie toelagen maken de studie mogelijk en dat is allereerst noodzakelijk. Ver schillende diploma's worden al gere kend tot de functie te behoren. Zo blij ven de onverplichte diploma's over. Handhaving van de diploma-toelage is beter voor kleine gemeenten met ge ringe promotiekansen. De 30 en 50% behielden het karak ter van een tegemoetkoming, maar dat doen de andere percentages ook. Door de diploma-toelage in te trekken be spaart men f 1200. Het verschil in per centages kan de gemeente nooit veel kosten. Er zijn nu 19 ambtenaren met een diploma-toelage, die niet zo'n groot voordeel geeft, omdat men er wel ja ren voor moet studeren. Het' voorstel van de minderheid is beter om de men sen rustig en goedkoop te laten stude ren. De Raad moet niet afwijken van het Georganiseerd Overleg. De heer Woldendorp (KVP zeide dat er bij de te behalen diploma's van een eenzijdige richting geen sprake is. Deze diploma's zijn ook geschikt voor het vrije bedrijf. De heer Vleugel (KVP) meende dat velen diverse studies niet'kunnen be talen. Mevr. Holzmüller (VVD) zeide dat op 20 Maart wethouder Coerts wel met de 30 en 50% accoord ging. De heer Kirpenstein (P.v.d.A.) wees er op, dat men in het vrije bedrijf ook wel moet meebetalen. De niet beloon de diploma's zijn voor de ambtenaren van niet veel belang. De heer De Zeeuw (KVP) vroeg of hier sprake is van Georganiseerd Over leg of van Georganiseerd Dictaat. De Raad moet zijn rechten behouden en de diploma-toelage handhaven. De heer B e r kh o uw e r (WD) zei de, dat het college 2 tegen 2 staat en de burgemeester er tussen zit. We moe ten de prestatie belonen en niet de manier waarop men ze behaalt. Dan gaat morgen het gehele stadhuis stude ren en wie zegt dat men deze studies afmaakt? Spr. blijft voor beloning van het resultaat. De heer T o r e nv 1 i e d (CPN) zeide, dat men zich de studie door te kleine salarissen vaak niet kon veroorloven De meesten zullen voor het handhaven van de oude voorschriften zijn waar naast een studie-toelage dient te staan Spr. voelt er voor een toelage te geven van 30 pet. en 50 pet. met handhaving der diploma-toelage. De heer Ho y t in k memoreerde dat de heer Eriks vroeger de SDAP be streed omdat die met te kostbare voor stellen kwam. Spr. was het eens met de voorzitter. Men begint de studie op jonge leeftijd en dan is het voor een jong gezin van grote betekenis dat men daar later van blijft profiteren. Spr. zou de diploma-toelage willen handha ven. De voorzit te r zeide. dat het om drie alternatieven gaat. De 50 en 75 pet.-regeling is het verst gaande voor stel. Spr. meende, dat de meerderheid van B. en W. ook de belangen der jongsten op het oog heeft. Vele jonge ambtenaren bereiken op eigen krachten een hoge ontwikkelingsgraad en daar in schuilt karakter. Men geeft dat prij9 als men de tegen woordige regeling laat vallen. Nu de organisaties zeggen 50 en 75 pet. of an ders de bestaande toestand, zal een aanvaarding van dat laatste voor de meerderheid geen verdere consequen ties hebben. Wethouder C o er t s zeide dat bij de groot bedrijven deze zelf zorgen voor de gehele opleiding. Spreker achtte zich vrij zijn oorspronkelijk standpunt te wijzigen als het niet veel meer zal kosten. ZONDAG A.S. nam. 2.30 uur: Seizoenkaarten aan het terrein verkrijgbaar. (Advertentie, Ing. Med.) Alkmaar zal Zondag onze nationale doelman Piet Kraak aan het werk kunnen zien. Kraak verdedigt het doel van het Stormvogels-elfal, dat in de derde competitiewedstrijd tegen Alc maria Victrix uitkomt. De ploeg der I.Imuidenaren komt als volgt in het veld: Doel: Kraak. Achter: Venus en Tol. Midden H. Snoeks, A. Snoeks en P. Goedhart. Voor: P. Deuling, T. Effern, Van Onselen, R. de Boer en J. Snoeks. Het Alcmaria-elftal is op twee plaatsen gewijzigd. Van Meene is ge blesseerd en Hillenius is verhinderd, zodat het team in de volgende opstel ling zal aantreden: Doel: Vasbinder. Achter: Maasen en Paulissen. Midden: v. d. Sterre, Helderman en Wassink. Voor: Dinkelberg, Wielinga, Untied, Eversteyn en Genefaas. I'lillllllllllllllinillillillliliiniiiifiiiiiiinililliillilliiiliniiiiniiinniiniiiiiimBniiiiiHiininfflmiiiii Met een vaart van veertig S, vijftig kilo meter is gisteravond om half zeven een losse 8-tons truck van de N.V. Kaashan" del Gouda door de muur van de Rooto- renbrug in het water van het Luttik Ou dorp gereden. De auto stortte op een bag gerschuit, die door het gewicht van de 8-tonner kantelde en zonk. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Het kostte vrijwel de gehele nacht om de auto tegen de steile walkant op het droge te trekken. De wagen reed over de Achterweg in de richting van de Vlotbrug toen de chauf feur bij het naderen van de bocht plot seling bemerkte, dat de voetrem weiger de. Hij moest d£ zware truck zonder vaart te kunnen verminderen door de bocht wringen en kwam door deze manoeuvre aan de linkerkant van de weg, waar hij enige voetgangers op een haar na miste en recht op een wielrijder af stormde. Met grote tegenwoordigheid van geest gooide de chauffeur het stuur naar rechts en reed tegen de muur van de Rootoren- brug, die niet in staat bleek het gevaarte te keren. De stenen sprongen alle kanten heen en de truck dook naar beneden, waar hij boven op de 18-tons baggervlet „De Vrouwe Huberdina" terecht kwam. Het schip kantelde en zonk vlak voor de doorvaart van de brug. De chauffeur slaagde er in ongedeerd uit de wagen te klauteren. Zes man personeel van P. Smits auto- en motorenhandel zijn de ganse nacht be zig geweest met een van de fa. Verwer uit Westzaan gerequireerde kraanwagen, de truck uit het water te slepen. Daartoe moest de auto eerst door het water naar de Wortelsteeg worden getrokken, waar men tenminste ruimte had voor de kraanwagen. Eerst om vijf uur vanmorgen was de wagen op het droge. De gezonken baggerschuit vormt een ernstige belem mering voor het scheepvaartverkeer. De truck had betrekkelijk weinig schade op gelopen. Het bezoek aan de kaasmarkt begint aanmerkelijk af te nemen, maar toch was de man met de lepeltjes niet onte vreden. Nog voor de markt een aan vang nam had hij al een goede dertig stuks aan de man gebracht en toen moest de eigenlijke drukte nog begin nen. Een groep Franse onderwijzers en onderwijzeressen gaf acte de presence en ook werd nog een gezelschap dames van het wereldtabakcongres verwacht. De handel was vanmorgen vlug. Er werden 9 stapels boerenkaas en 13 sta pels fabriekskaas, totaal wegende 40.000 kilogram aangevoerd. De boerenkaas maakte een prijs van f 2.10, de fa briekskaas van f 2.06. Dinsdag waren er in Bodegraven 257 partijen aangevoerd ie soort f 2.25 f 2.32, 2e soort f 2.15f 2.24, extra zware soort f 2.50. De handel was traag. De heer Torenvlied, Eriks'en Knuis- tingh Neven stelden voor de diploma toelage te handhaven en 50 en 30 pet. voor de studiekosten te geven. De vergadering werd een ogenblik voor beraad geschorst. Het voorstel werd daarna verworpen met 3 tegen 21 stemmen. Vóór stemden de heren Knlustings Neven, Eriks en Torenvlied. Het voorstel van de minderheid: stu diekosten 50 en 75 pet, werd met 13 te gen 11 stemmen aangenomen. Vóór stemden de heren Koot, De Boer, Coerts, Bakker, Wiese, Toren vlied. Bos, Kniustingh Neven, Vleugel, Couwenhoven, Kirpenstein, Eriks en Sietsma. Wie zal de adjunct- directeuren benoemen Aan de orde kwam het voorstel van de heren Sietsma en de andere fractie voorzitters om de adjunctdirecteuren van de verschillende diensten en be drijven en van andere qua bezoldiging daarmee op één lijn te stellen hogere ambtenaren voortaan niet meer door B. en W. maar door de Raad laten be noemen. Wij hebben het afwijzend standpunt van B. en W. daartegenover dezer da gen uitvoerig uiteengezet. De heer Sietsma lichtte zijn standpunt nader toe. In de bijlage wor den alleen de gemeenten genoemd waar de adjunct-directeuren door B. en W. worden benoemd. Waarom heeft men geen gemeenten van onze grootte genoemd? Spr. voelt niets voor het af wachten van een komende algemene regeling en bleef zijn voorstel handha ven. De heer Woldendorp (KVP) wis voor de zienswijze van B. en W. Over enige maanden komt er een algemene herziening van het ambtenarenregle ment waarop men best kan wachten. De heer B e r kh o uw e r (WD) achtte B. en W. en de Raad beide ge schikt voor het benoemingsrecht. B. en W. hebben in kleiner verband meer contact met de betrokkenen en kennen hen beter. Maar een uitzondering moet mogelijk zijn. In hoogste instantie is er de Raad, die aan B. en W. een en ander kan delegeren. Door het verleden heeft, de Raad zich genoodzaakt gezien een zijner bevoegdheden weer in eigen handen te nemen. Wij kennen de ko mende wijziging niet en weten dus niet of men die rusting kan afwachten. Het zit de Raad hoog wat bij de be noeming van de ingenieur bij Openbare Werken is geschied toen er van de ver langens van de Raad geen notitie is ge nomen. De Raad heeft redenen unaniem een van zijn prerogatieven terug te nemen. Spr. beval het voorstel-Sietsma aan. De heer Van der Borden (CH) wilde, gezien het jongste verle den. ook de rechten van de Raad terug. Wethouder Co e r t s noemd het voorstel der fractievoorzitters niet ur gent en alleen een bewijs van ontstem ming over de jongste gebeurtenissen en over de burgemeester, die de porte feuille van Openbare Werken beheert. Dat voorste] Ijjkt op een vergeldings maatregel maar men kan beter een be sluit van B. en W. openlijk afkeuren. Het benoemingsrecht is gedelegeerd aan B. en W. De Raad kan het beper ken maar dan op andere wijze. De nieuw komende regeling paseert diver se instanties van belanghebbenden. Het is beter het voorstel Sietsma c.s. af te wijzen. De voorzitter zeide dat nu wel duidelijk is waardoor dit voorstel ont staan is. De heer Sietsma vroeg al lan gere tijd hogere bevoegdheden van de raad. Andere leden hebben er evenwel een prestige-kwestie van gemaakt. Het is beter hierop niet te diep in te gaan. Laat men dit punt zakelijk behande len als het ambtenarenreglement aan de orde komt. Dan zijn de gemoederen niet meer verhit en krijgt de kwestie meer een algemeen karakter. Het tijd stip is niet oppertuun. Spr. wil voortaan de opinie der com missie van bijstand wel bij meerdere benoemingen keren. Laat men deze zaak voorlopig laten rusten en wachten tot de verandering van het ambtenaren reglement komt B. en W. hebben dan het voornemen bij dergelijke benoe mingen steeds de commissies van bij stand te horen. De heer Sietsma wilde slechts de oude toestand terug hebben. Er is nu een nieuwe raad die er anders over kan denken dan de vorige. De heer Kirpenstein zeide, dat de raad het advies van het G.O. niet altijd nodig heeft. Juist de raad kan door zijn omvang bij benoemingen de neutraalste houding aannemen. De heer K o o^ (Arb.) deelde het standpunt-Sietsma, maar wilde wachten tot de wijziging van het ambtenaren reglement aan de orde komt. De heer Van der Borden (C.H.) zeide dat de practijk leert dat men <?e mening van de commissie van bijstand eenvoudig negeert. Men moet er geen twee meningen op na houden. De heer Knnuistingh Neven (CPN) zeide, dat de communisten de opvatting van de heer Sietsma delen. De heer Hoytink (A.R.) heeft het voorstel mede ondertekend, maar hij had de zaak niet zo ernstig opgevat. Twee jaar geleden bepleitte de heer Sietsma om de adjunct-directeuren door de raad te laten benoemen. Hier ligt de zaak anders waarvoor spr. naar de be noemingen van b.v. stadsartsen ver wees. Spr. is vrij te handelen zoals hij meent dat dit nodig is. Deze zaak is niet urgent en men kan wachten tot de wijziging van het ambtenarenregle ment komt. De heer Berkhouwer zeide, dat enige onvriendelijkheid tegenover B. en W. niet in zijn bedoeling heeft gelegen maar aan de zaak zelf doet dat niets af. Hoe zal de komende regeling zijn? Het heeft geen zin daarop te wachten. Een advies van het G.O. is niet bindend voor de raad, maar de raad moet de af gegeven bevoegdheid terug kunnen ne men, Enkele fracties zitten niet in di verse commissies en moeten zich toch kunnen uiten. De openbaarheid moet niet geschuwd worden. Oorzaak van dit voorstel was toch wel een zekere verontwaardiging van de raad. Spr. had het initiatief voor deze actie genomen. Wat gebeurt is kan zich plotseling her halen. Spr. betreurde het, dat de raad hier niet homogeen optreedt en de heer Hoytink afvallig werd. De geschiedenis bewijst wel, dat de raad op haar eigen belangen moet letten. Spr. handhaafde dit voorstel in ongewijzigde vorm, al zegt hij het vertrouwen in B. en W. niet op. Wethouder Coerts zag ln dit initia tief toch wel enige onvriendelijkheid tegenover B. en W. Het kan zijn, dat deze voor het doen van benoemingen beter geschikt zijn. Het G.O. moet de wijziging van het ambtenarenreglement wel bekijken. De burgemeester zeide, dat de zaak hem niet „hoog" zit, maar B. en W. hebben terecht gesproken van de zaak-Sietsma, die de kwestie al vroeger aansneed. Spr. herhaalde zijn verzoek een en ander aan te houden en verde digde zijn houding bij de benoeming van een stedebouwkundige. In de com missie is geen oordeel geveld over de candidaten. In 99 van de 100 gevallen wordt ge stemd op de eerstvoorgedragenen, maar dat zegt niet dat de benoeringsrechten het beste door een politiek lichaam als de Raad kunnen geschieden. In geval de Raad van de mening van B. en W. afwijkt geschiedt dit niet steeds omdat men de candidaat meer of minder ge schikt acht. In sprekers vorige stand plaats gaf de Raad wei eens voorkeur aan plaatsgenoten. Er is van de zijde van B. en W. geen machtsaanmatiging Ais de Raad de motie-Sietsma aanneemt heeft spr. er vrede mee, al acht hjj die beslissing niet verstandig. Het voorstel Sietsma verkreeg 12 stemmen vóór en 12 stemmen tegen, zo dat het ln de volgende raadsvergade ring weer ln behandeling komt. Tegen stemenden de raadsleden Lees berg, Vleugel, Van Dijk, Hoytink, Koot, De Boer, Coerts, Woldendorp, Bakker, Van Slingerland, mej. Kamphulsen en De Zeeuw. De heffing van reinigingsrechten Zoals wij reeds meldden hebben B. en W. voorges eld een verordening vast te stellen op het heffen van Rei nigingsrechten, waarbij de afzonder lijke heffing van f 0.90 per vuilnisem mer per jaar komt te vervallen en met ingang van 1 October gerekend zal worden een bedrag van f 4.per emmer voor de eerste drie emmers, f 6.per emmer voor de volgende drie en f 8.per emmer voor de ove rige emmers alsmede f 10.voor elke emmer van afwijkend model. Afzonderlijk zou daarbij geregeld worden het ophalen van vuilnis en het gebruik van het beltterrein. Het tarief voor het storten van vuil zal f 1.85 per m3 moeten bedragen. Het tarief van het afhalen wordt gebaseerd op de kosten der dienstverrichting. Diver se categorieën behoeftigen worden van de heffing vrijgesteld. De emmerretributie wordt dan met ingang van 1 Janoari 1951 afgeschaft en de reinigingsrechten over het laat ste kwartaal van 1951 worden bepaald op de helft van het jaarbedrag. De invordering der reinigingsreihten zal door de gemeenteontvanger ge schieden en de mogelijkheid bes'aat het verschuldigde in termijnen te be talen. De heer Knuisting Neven noemde dit een nieuwe last voor de arbeidersklasse die op deze wijze haar loonsverhogingen moet betalen. Laat men in elk geval de loongrens van f 2000 vooor vrijstelling verhogen tot f 2500. De heer Woldendorp had be zwaar tegen de wijze waarop vuil ge stort wordt. Het publiek moet weten waarvoor men betaalt. De heer Kirpenstein zou het weghalen van extra vuil voor reke ning der gemeente willen laten. (Zie verder pag 3) (Vervolg van pagina 2 De voorzitter achtte vaarlijk de grens van f 2000 t men. Deze werd getrokken uil ging de ineest benoeftigen teg komen. De gemeente heeft dit dig. Zij betaalt voor de vi He' zou een grove onbillijk] de bewoners van de grachte voordelen omdat zij het vuil keiijker kwijt kunnen. Men g dikanten, fietsen en matrasser grachten. Deze ergerlijke ver\ een blamage voor onze gemee De heer Wiese (Arb.) v. de Oude Gracht. Het is fantas daar onder water ligt. De heer Knuisting bleef van mening, dat de vr it:komengrens f 2500 moet zij Het voorstel werd met de der communisten tegen aang Wijziging gemeentebegrc Besloten werd tot wijzigir gemeentebegroting voor 1950. De heer Woldendorp accountantsrapport over de c tentoonstelling „Van de W het IJ". De heer Eriks informe een post die een beloning is Vis in verband met museum» heden. Laat men ook eens t kunstschilders een kans geve verdienen en niet altijd na kijken. Wethouder Van S1 i n (KVP) zeide, dat een eindrap de tentoonstelling nog niet ge De burgemeester we dat mr. Vis secretaris van e commissie is. Enige vergoed zijn vele diensten is billijk wens van de heer Eriks zal ning houden. AANGAAN VAN EEN REK COURANT-OVEREENKOMST N.V. GASVOORZIEiriNG NOORD-HOLLAND Besloten werd met de N.V ziening Kop Noord-Holland ning-courant-overeenkomst a tot het door deze vennootsch men en storten van kasmidde gemeente-ontvanger, voor e< bij de gemeente van ten f 100.000. De rentevergoeding op 3*4 on 1 per jaa scheidenlijk voor schuld en de gemeente. VOORLOPIGE VASTSTE GEMEENTEREKENIÏ In de commissie voor het gemeenterekening werden do gemeester benoemd de herei Knuistingh Neven, Wolden Hoijtink. Vordering ing de woonruimt Aan de orde waren de mr. Berkhouwer over de vor het perceel Nicolaas Beetska De voorzitter zeide d: de vordering van woonruim en W. opdraagt. Waar de commissie niet eenstemmig ze zaak in beroep gekomen gebruik de beslissing daarva wachten. Desverlangd willen evenwel een toelichting gev er een discussie dan zou spr. aan de orde willen stellen. De heer Berk houwer W. wel verantwoording schu Raad. In elk geval zijn zij bel. Spr. wil, al was het alle principe, wel eens een uits de Raad. B. en W. moeten Raad in te lichten erkennei heeft in deze kwestie een besluit inzake Voorburg aan Dit is niet te beschouwen al die nog in onderzoek is. Hel om de beleidskwestie. Bij worden B en W. practisch gelijk gesteld. Spr. betreurc B. en W. steeds meer vord de adviezen in. Ged. Staten de betrokkenen niet. Laat ruggegraat tonen. Spr. wilt cipiële kwestie allereerst zien. De heer Hoytink (A.R.) de heer Berkhouwer niet genoemd te worden omdat het voorstel-Sietsma meegir ben laatst in het senioren-c verhoging van het presentie ten en de heer Berkhouwei in de Raad een andere ht Spr .wil het vorderingsvra behandelen al acht hij B. interpellabel. De heer Kirpenstein laatste ook. Na de woordei heer Berkhouwer voelt spre ter voor deze verlof tot van een interpellatie te gei De heer De Zeeuw zeide nadere gegevens nodig hee oordeel te kunnen vellen dan de stukken kennen a oordeel te kunnen geven. De burgemeester hoopt, dat de Raad de staat kwestie had laten rust vooraanstaande geleerden de mededelingsplicht van geldt voor alles wat zij bes] dit is in strijd met de waarin uitkomt, dat B. antwoordelijk zijn voor van de huishouding der en W. schuwen geen op Kan van de Raad een i wacht worden waar deze tie als deze te kunnen b stukken zou moeten kenne Baad ook beslist, het laat koud. Zolang art. 216 dei wet niet is gewijzigd blijft van B. en W.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2