"Chinese havens in Russische handen: dodelijk gevaar voor Amerika en Engeland Zondagsrust in het geding Het gaat om alles! Vijf en dertig jaar georganiseerde veehandel in Noord-Holland Holland bleef de pijp trouw Bonnen in de Horecaf-bedrijven Flinterman, Knijnenburg en Roest nog zonder strafpunten Washington begrijpt de laksheid van het oude, verdeelde Europa niet Beroepsgokker weigerde verdere getuigenis Derde op wereldranglijst der rokende naties Beperking zuivelinvoer spoedig in Congres Euwe versloeg Donner Dodelijk ongeluk tijdens ronde van Catalonie De communisten willen interpellatie houden Verkiezingskoorts op de Londense beurs VRIJDAG SI SEPTEMBER 1951 Bala ns der werkelijkheid A LLE EUROPESE BELOFTEN TEN SPIJT en ondanks alle pogingen het Europese front te mobiliseren tegen het dreigende communisme, heeft de oude wereld getoond, dat haar prestaties zelfs niet vergeleken kunnen worden met de Amerikaanse krachtsinspanning, welke, naar Europese maatstaf gemeten, fabelachtig is. Zeker, de Amerikaanse techniek was Europa reeds ver vooruit; de Europese bedrijfs-efficiëncy spot dikwijls met Amerikaanse begrippen en het Amerikaanse tempo zou in Europa aanleiding geven tot grote moeilijk heden in vakbonden en sociaal-economische organisaties. Maar dank zij of ondanks? het Amerikaanse systeem ligt de gemiddelde welvaartsfactor daar hoger dan in Europa. Al deze ideële en materiële verschillen zouden geen gewicht in de schaal leggen, indien de tijden normaal waren en Europa rustig kon slapen. Amerika zou de oude wereld laten soezen en omgekeerd zou het oude, culturele Europa met een gevoel van meewarigheid kunnen neerzien op de Amerikaanse „way of life". jet-Unie behoefte heeft aan warm water bases. Deze zijn momenteel niet in het bezit der Russen. Het is daarom voor Stalin een levensbehoefte om de Koreaanse havens onder controle te krijgen. Het behoeft dan verder geen betoog, dat de in ons eerste artikel ge schetste ontwikkeling van de Russische onderzeeboot-vloot slechts effectief kan zijn, indien beschikt kan worden over bases van waaruit Rusland het gehele jaar door kan opereren. Met de huidige politieke verwantschap met Mao Tse Toeng is het voor de hand liggend, dat de Russische duikboot-vloot in Chinese havens tot in de puntjes kan worden voorbereid. Wat uit de normale Russi sche havens in het Noorden niet kan worden voorbereid, n.l. de aanval op de hartaders van Engeland en Amerika, kan in China in alle rust geschieden. Dit is het kernpunt van de Koreaanse oorlog. Zowel Engeland als Amerika worden rechtstreeks door Rusland be dreigd in Hongkong, Formosa en de ge hele Pacific. Daarnevens mag niet uit het oog worden verloren, dat Birma en nE tijden zijn echter niet normaal en het is Amerika, dat het eerst de alarmtrom heeft geroerd en blijft roe ren. Het heeft getoond geweldige som men beschikbaar te willen stellen voor het herstel van Europa, terwijl het in Korea als hoofduitvoerder van de wil der Ver. Naties tienduizenden men senlevens offerde voor de zaak van de bestrijding der aggressie. Het is begrijpelijk dat, na al deze be wijzen van mobilisatie tegen het com munisme, bij de bevolking van Ame rika een lang opgekropt gevoel van er gernis naar buiten treedt bij het ge regeld weer aanschouwen van de Eu ropese verdeeldheid, onmacht tot han delen op militair gebied en economi sche verwarring. Is er, met de feiten voor ogen, geen aanleiding om te er kennen, dat Europa de verwijten ver dient? Het Russische gevaar wordt blijkbaar in brede lagen der Europese bevolking niet voldoende onderkend. Overal rijst verzet tegen langere ar beidstijden, tegen beknotting van een maal verkregen rechten en voordelen, tegen versobering van de levenswijze en tegen opvoering van de militaire krachtsinspanning. Het is deze hard nekkige, stille en openlijke Europese strijd, welke in Amerika aanleiding geeft tot de vraag of Europa in koelen bloede doelbewust zelfmoord wil plegen. Tragische font De tragiek van vele Europese leiders, zowel politieke kopstukken als yak- bondbestuurders, schijnt te zijn, dat zij militaire krachtsinspanning alleen dan geoorloofd achten indien het maat schappelijke levensniveau er niet door wordt aangetast. En onder die aantas ting van het levensniveau wordt mede verstaan verlenging van arbeidstijden dus verhoging van productie zon der evenredige loonsverhoging. Het vóóroorlogse: „Geen man en geen cent" heeft gelukkig afgedaan, doch een an dere leuze schijnt daarvoor in de plaats te zijn getreden, ongeveer te formule ren met de woorden: „Eerst betalen dan werken voor de veiligheid van het land". Dat de laatste leuze voor het be reiken van de Russische ideologie even voordelig is als de eerste, schijnt helaas niet algemeen beseft te worden. Wat in Europa nog nergens duidelijk werd geformuleerd, durfde dezer dagen in Engeland een Labour-minister aan het Britse volk onverbloemd voor te houden. De Britse minister van finan ciën Gaitskell liet namelijk bij de ope ning van het jaarlijkse congres der Britse vakverenigingen de volgende waarschuwing horen: „Uw looneisen dienen te worden ge matigd. Uw kosten van levensonder houd zullen in 1952 blijven stijgen wanneer er belangrijke verhogingen van lonen en salarissen zullen worden moet worden beperkt en de subsidies gevraagd. Uw binnenlands verbruik voor voedsel en op ander gebied zullen niet verder kunnen worden verhoogd. Ernstige moeilijkheden van buiten af omringen ons, voortvloeiend uit de in vloed van herbewapening in de we reld en op het aanbod en de prijzen, Welke wij voor onze invoer moeten betalen. Deze zijn thans ongeveer 40 hoger dan verleden jaar". Het waren moedige woorden van mi nister Gaitskell en het ware te wensen, dat de diepe betekenis ervan in geheel Europa afdoende werd begrepen. Want het wordt tijd, dat Europa, zo als Amerika, begrijpt, dat de Russische gedachtengang een wijde wereld omvat. Stalin spiegelt zich aan anderen UITLER heeft gefaald. Niet in het minst omdat hij de zeeën niet be heerste. Stalin trok daaruit zijn lering. Want het is een oud beginsel der stra tegie, dat hij, die de zeeën controleert, de strategie beheerst. Rusland heeft ge leerd, dat zonder controle der zeeën wereldheerschappij tot de onmogelijk heden behoort. De Russische geografi sche situatie brengt mede, dat de Sow- ONRUST IN MARANHAO DUURT NOG VOORT In de Braziliaanse staat Maranhao duurt de onrust naar aanleiding van de nieuwe gouverneur Eugenio de Barros, -Sowjet-Ume verzocht om concessies invoort verschillende afgevaardigden in Eritrea. Frans Indo-China door de Russische as piraties ter zee al evenzeer tot object voor een toekomstige aanval worden gestempeld. Het Perzische geschil komt in dit ver band in helder licht, indien men be denkt, dat de Russische druk op Perzie tot doel heeft om de Perzische Golf te controleren, wat zou neerkomen op af snijding van de Britse verbindingen naar India en verstoring van de route j langs het Suez-kanaal. De wereld ver geet snel, doch het is misschien nuttig om nog eens te herinneren aan het feit, dat Molotof in 1940 aan Hitier verzocht om uitbreiding van invloedssfeer in de Perzische Golf. En tevens is het in de huidige omstandigheden misschien goed om nog eens te wijzen op de omstandig heid, dat pas kort geleden, in 1945, de ...om op ie knappen! (Advertentie, Ing. Med.) Te land heeft Stalin 'n onbelemmerde doorgang van de Baltische landen tot de Egeïsche Zee. In het Oosten heeft hij, dank zij de hulp van China, een uitgang naar de Stille Oceaan. Inscha keling van China in de Russische ma rine-strategie zou voor Amerika en En geland dodelijk zijn. Is het te verwonderen, dat in de Ver enigde Staten de opinie Iets anders is dan in Nederland en het overige Eu ropa? En moeten wij ons er over ver bazen, dat Korea voor Amerika een oorlog op leven en dood betekent? La ten wfl liever erkennen, dat Truman het recht heeft eisen te stellen, zowel aan eigen volk als aan Europa. Elke opoffering, hoe zwaar en hoe knellend zij moge zijn, is beter dan ten prooi te vallen aan Staling werelddicta tuur. De nacht over Europa kan slechts worden voorkomen door het inspannen van alle krachten, materieel, moreel en physiek. De afdeling Noord-Holland van de Nederlandse Bond van Veehandelaren heeft gisteren op grootse wijze haar vijf en dertig-jarig bestaan herdacht. Zeker meer dan tweehonderd leden, van wie velen met hun dames, waren naar Alkmaar gekomen om in een zeer geanimeerde bijeenkomst in het Gulden Vlies de toe spraken aan te horen, die ter gelegenheid van dit jubileum werden gehouden. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a. de burgemeester van Purmerend, de heer Kooiman; de marktmeester van deze plaats, de heer Peek, die bij de handelaren een welbekende figuur is, en de heer W. Voorthuysen, directeur van het Marktwezen te Alkmaar. diens onbaatzuchtige werk bood hij deze krasse heer het erelidmaatschap van de afdeling aan, waarmee de leden hun volledige instemming betuigden. Eenzelfde huldeblijk viel ten deel aan ce heren C. Butter (Alkmaar), J. Sen- gers (Limmen) en G. Booy Jr. (Pur- merland) De feestrede werd uitgesproken door het hoofdbestuurslid van de Nederland se bond, de heer K. W. ten Dam uit Wierden (Overijsel), die de waarde van het standsbewustzijn voor de veehande laren beklemtoonde en de rijkdom hier van met een recent voorbeeld belichtte. Van de receptie werd door velen ga- bruik gemaakt om het bestuur van du jubilerende afdeling te complimenteren. Nadat de heren in Het Gulden Vlies een uurtje onder gezellige kout hadden doorgebracht en de dames bij Koeken bier een thé-complet was aangeboden, schaarden alle genodigden zich rond de feestdis. Tot besluit van deze onverge telijke jubileumdag verzorgde een ca baretgezelschap een zeer aantrekkelijk programma. Geslaagde bijeenkomst in Gulden Vlies te Alkmaar De heer Voorthuysen opende de rij van sprekers door namens 't gemeente bestuur van Alkmaar in een sympathie ke speech zijn gelukwensen aan te bie den. Vervolgens werd het woord ge voerd door de voorzitter van de jubi lerende afdeling, de heer W. Noom uit Assendelft, die een historisch overzicht gaf van hetgeen in de afgelopen jaren in de afdeling was voorgevallen. Hij memoreerde het vele werk, dat door de veehandel sinds 1916 is verricht en sprak zijn voldoening er over uit, dat in deze vijf en dertig jaar het organi satiebesef ook in veehandelaarskringen is toegenomen. Spreker bracht dank aan de enige nog in leven zijnde oprichter, de heer P. Schukking uit Amsterdam, die nog op deze feestelijke bijeenkomst aanwezig kon zijn. Uit waardering voor In het proces tegen achttien leden der Amerikaanse politie, die werden beschuldigd van het aannemen van een millioen dollar per jaar aan steekpen ningen is een sensationele wending ge komen door de houding van Harry Gross, een beroepswedder, die met zijn verboden gok-syndicaat twintig mil lioen dollar per jaar verdiende en er van verdacht werd de politie-mannen omgekocht te hebben. Gross had zijn getuigenis reeds aangevangen en ver teld hoe hij was begonnen politie mannen steekpenningen te geven opdat zij hem ongemoeid zouden laten. Woensdag weigerde hij iedere verdere getuigenis, „ook al zou hij duizend jaar gevangenisstraf krijgen". De reden schijnt te zijn, dat het gezin van Gross bedreigd is. Gross is thans wegens „ge ringschatting van het Hof" tot zestig maanden en 15.000 dollar veroordeeld. De achttien politie-mannen moesten buiten vervolging worden gesteld.... de Wetgevende vergadering van de staat trokken de revolvers, toen de be noeming van een nieuwe gouverneur ter sprake kwam. Leden van de oppositie hebben ge dreigd hem te doden, als hij zich in de straten van de hoofdstad, Sao Luiz, zou wagen. In kleine plaatsen in het binnenland van Maranhao hebben zich botsingen voorgedaan, waarbij doden en gewon den zijn gevallen. In de stad Sao Joao dos Passos zou een opstand zijn uitge broken. In vele landen heeft de sigaret na de oorlog de pijp overtuigend ge slagen. De Verenigde Staten, Duits land, Frankrijk en Canada, waar ,vóór 1939 pijptabak grote aftrek vond, zijn overwegend „sigaretten rokende landen" geworden, doch de Nederlander bleef trouw aan zijn pijp. In 1950 werd in ons land per hoofd 0.80 kg sigarettentabak ver bruikt, maar liefst 1.18 kg pijp tabak, hetgeen een kleine verho ging betekent in vergelijking met 1938. Het feit, dat dus de Neder lander in het algemeen geen afstand van zijn pijpje heeft gedaan, be tekent echter niet, dat hij minder sigaretten is gaan roken. Integendeel, de statistieken geven een aanzien lijke stijging in de productie van sigaretten te zien, namelijk 0.55 kg per hoofd in 1938 en 0.80 kg in 1950. Deze laatste stijging is niet zo op zienbarend, wanneer we bedenken, dat meer en meer dames na de oor log tot roken zijn overgegaan. De belangrijke toename van het sigarettenverbruik vindt zijn oor zaak in de tijdens de oorlog ge boren gewoonte van de „short smoke", die nog steeds voortleeft. Sterk blijkt dit vooral in de Ver enigde Staten. Het is daar voor een kantoormeisje de gewoonste zaak ter wereld een sigaret op te steken als ze in de lift stapt, drie of vier trekjes te doen en haaf bij het ver laten van de lift weer weg te gooien. De Russische sigaret met het lange, holle mondstuk lijkt uit gevonden te zVn voor een wereld vol enerverende spanning met een grote vraag naar een „quick puff". De stijging van de tabaksprijzen heeft overigens aangetoond, dat de rokers liever goedkopere, minder goede soorten kopen, dan minder te gaan roken. De Noord-Amerikanen roken op het ogenblik het meest. Zij staan boven aan de wereldranglijst met een verbruik per hoofd van 4 kg jaarlijks, waarvan meer dan drie kwart sigaretten. Na Denemarken, dat op de tweede plaatst staat, blij ken de Nederlanders met hun ruim 2 kg per hoofd „een eervolle derde plaats" op de lijst der rokende na ties in te nemen. De commissie voor het bankwezen van de Amerikaanse Senaat heeft het verzoek van president Truman om her roeping van de wet, die onder bepaal de omstandigheden beperking van de invoer van vetten en oliën, kaas, boter en andere zuivelproducten, aardnoten, rijst en rijstproducten voorschrijft, goedgekeurd. Diplomaten in smokkelzaak De deviezen-smokkelaar Hans Gude uit Oslo heeft bekend, dat zijn trans acties ongeveer 1.250.000 Kronen belo pen hebben. Van de vijftig diplomaten en employé's, die bij de zaak betrok ken zijn, bestaat meer dan de helft uit Amerikanen. De anderen zijn verbon den aan de ambassades, legaties of con- sultaten-generaal van Argentinië, Bra zilië, Chili, Cuba, Griekenland, Mexico, Portugal, Peru en Turkije. Debat over Winkelsluitingswet Veel bezwaren legen koopavond (Vervolg van pag. 1) De bezwaren der Kamerleden richt ten zich vooral tegen de Donderdag als vaste koopavond. Volgens het wets ontwerp zullen de winkels namelijk op die dag tot tien uur mogen open blij ven. Aan de heer Bachg (KVP) was een vrije koopavond dierbaar, doch aan de gemeentebesturen wenste hij over te laten te bepalen, op welke avond de winkels langer geopend zullen zijn. De heer Schmal (CH) viel hem bij en de heer Verkerk (AR), die de instelling van zo'n avond betreurde, vond het noodzakelijk, dat, als hij er toch komen moet, facultatief gesteld zal worden, welke avond van de week dat zal zijn. Het pantserafweergeschut van de Nederlandse militairen trekt veel belangstelling van de Duitse jeugd. De eerste hoboïst van het Residen tieorkest, Jaap Stotijn, hoopt Zater dag a.s. zijn zestigste verjaardag vieren. te Zelfs bij de kleinste consumptie De bestuursraad van de Nederlandse Bond van Hotel-, Restaurant-, Café- en aanverwante bedrijven „Horecaf" heeft ten aanzien van het systeem van bere kening van bedieningsgeid besloten, dat binnenkort in de aangesloten bedrijven zelfs bij de kleinste consumptie een bon wordt afgegeven, waarop duidelijk staat wat de consument heeft te be talen. De voorzitter van de Horecaf. de heer J. G. Meyer, deelde gisteren op het con gres te Rotterdam mede, dat de onlangs iozaJse het bedie ningsgeid door onkunde of onwil te wensen overlaten. Hierdoor ontstaat verwarring, die er toe leidt, dat de re geling zelve wordt gecritiseerd. Het psychologische moment van de Invoe ring van het nieuwe systeem moet ech ter in aanmerking worden genomen. De fooi was tot een exces uitgedijd. Daar aan was een deel van het publiek in hoofdzaak schuld. Thans is de toestand eigenlijk zo, dat de vrijgevigheid van het publiek snel is ingekrompen en van die zijde zelfs scherper dan ooit op een dubbeltje wordt gelet. Van het perso neel wordt verwacht, dat het zich even snel bij deze verandering aanpast. Dit laatste is stellig niet gemakkelijk. Er is geduid nodig. De motorzesdaagse Herman Zuur is Donderdagochtend met zijn pasagier Tak niet gestart voor de derde etappe van de internationale motorzesdaagse. HU bad de gehele nacht niet geslapen en bovendien last van zgn maag, zodat hU zich physiek niet in staat gevoelde te rijden. De mogeiyk- heid bestond, dat de twee strafpunten, welke hy tijdens de tweede etappe had opgelopen, zouden worden kwUtgeschol- den, omdat de organisatie by de bewus te tydcontröle niet vlot had gewerkt. Ook daarom viel het zeer te betreuren, dat Zunr, die reeds vele zesdaagsen heeft gereden en altijd door pech is achtervolgd, de strijd heeft moeten sta ken. De toestand van Rozenberg, die nog in het ziekenhuis van Varese verpleegd wordt, is bevredigend. Hij heeft, wat vanzelf spreekt, veel pijn. Verscheidene Nederlanders, die ter gelegenheid van de Zesdaagse te Varese zijn, hebben hem in het ziekenhuis bezocht ten ein de hem wat afleiding te bezorgen. Nog een derde deelnemer viel uit. Evert Bos kwam door het breken van een voor- remkabel tegen een muurtje terecht, vlak na de start te Varese, en kon de strijd met een kromme voorvork niet voortzetten. Dit betekende, dat de mo torclub Veenendaal een van zijn leden heeft verloren, zodat dit team uit de strijd is. Alle andere Nederlandse rij ders, twaalf in totaal, hebben de derde etappe, welke langs het zelfde parcours ging als de eerste, alleen in omgekeer de richting, zonder fouten afgelegd. De Nederlandse rijders hebben tot dusver een zeer gunstig resultaat geboekt, en bovendien ligt het b-team voor de zil veren vaas nog volledig in de strijd en is ook het b-a-team met Jan Flinter- mm, Piet Kojjpcnburg au Jaap Roest nog strafpuntvrij voor de merkenwed- strijd. Bij de aanvang van de derde etappe waren nog 188 rijders in de strijd, van wie 162 met een blanco straflijst. Vier vertrokken Donderdagochtend niet, vijf anderen kregen de motor bij de start niet op tijd aan de gang en liepen dus strafpunten op. Tijdens de derde etappe vielen verscheidene rijders uit. Oosten rijk en Engeland zijn na de derde etap pe nog strafpuntvrij voor de trophee, het zelfde geldt voor beide teams van Engeland en voor het Zweedse A- en het Nederlandse B-team voor de Zilve ren Vaas. Nederlandse volleybal zege op Israel In het Pierre de Coubertinstadion te Parijs werden de wedstrijden om de Europese kampioenschappen volleybal voortgezet. De uitslagen waren: Finale groep heren: Frankrijk slaat Belgie met 15—3, 15—10, 15—5; Rusland slaat Roemenie met 156, 159, 157 Klassementsgroep: dames: Nederland slaat Italië met 15—5, 1—15, 15—10, 12— 15, 1516. Heren: Nederland slaat Is rael met 13—15, 18—16, 15—8, 6—15 en 15—5; Italië slaat Israel met 15—9, 15—6, 18—16. Roozenburgen Keiler deelden weer eens de punten De elfde partij om het wereldkam pioenschap dammen tussen Roozenburg en Keiler, welke te Heerlen werd ge speeld, eindigde na 60 zetten in remise. Roozenburg heeft thans 13 punten, Kei ler 8 punten. De partij Donner (Ned.)Thomas (GB) uit de eerste ronde van het in ternationaal tournooi te Paigton eindig de in een overwinning voor Donner. In de vierde ronde won dr. Euwe (Ned.) van de Brit Bruce, terwijl hij in de der de ronde niet van de Brit Kitto verloor zoals eerst gemeld, doch de partij won. In de vijfde ronde won dr. Euwe van de Hagenaar Donner. In de vierde ron de speelde Donner remise met de En gelsman Goodman. Met 5 gewonnen partijen heeft Go- lombek de leiding. Dr. Euwe is tweede met 4 punten en Donner derde met 3 y3 punt. Tijdens de negende étappe van de ronde van Catalonie, Valls—Andorra, werd de Spaanse renner Marti bij een aanrijding met een der volgwagens zo ernstig gewond, dat hij korte tijd later overleed. De Italiaan Rossi, die door dezelfde wagen tegen de grond werd geslingerd, brak een been. Nederlandse bridgers staan thans op negende plaats Nadat het Nederlandse bndge-team met 70 tegen 49 van Groot-Brittannie en met 51 tegen 45 van Oostenrijk had verloren, behaalden onze landgenoten een overwinning op Zwitserland met 87 tegen 31 punten. Na de 9e ronde luidt de stand: 1. Italië 17 pnt„ 2. Oostenrijk 15 pnt., 3 en 4 Egypte en Zweden elk 11 pnt., 5. 6, 7 en 8. Gr. Brittannie, Noorwegen. IJsland en Frankrijk elk 10 pnt., 9. Ne derland 8 pnt,, 10 en 11 Zwitserland en Denemarken elk 6 pnt.; 12. Finland 5 ïfflt., 13. Belgie 4 ppt., 14. Ierland 3 pnt. Nog verder ging de heer Wagenaar (CPN), die er in het geheel niets van moest hebben en er op aandrong de desbetreffende bepaling uit het wets ontwerp te lichten. Instemming betuigde de heer Bachg met de verplichte Zondagssluiting, met de mogelijkheid van gemeentelijke af wijking. Hij vroeg zich echter af, of deze sluiting niet moest worden uit gebreid tot alle erkende Christelijke feestdagen. Ook de avondsluiting met dezelfde afwijkingsmogelijkheden droeg zijn goedkeuring weg. Wat de verplichte sluiting tussen twaalf en twee uur aangaat, vestigde hij de aandacht op een onder de huis vrouwen gehouden enquête, die uitwees, dat zij ertegen zijn. De regeling van de halve-dagsluiting wilde zijn fractie in handen leggen van de gemeentebesturen. In elk geval was hij tegen een landelijke, regeling. Overige sprekers De heer Schmal verzette zich tegen het openhouden van de winkels van rookartikelen tot zeven uur. Voor. de Joodse landgenoten en de Zevende-Dag- adventistèn bepleitte hij een compen satie voor de sluiting van hun zaken op de voor hen heilige dagen. Wel zag de heer Schilthuis (Arb.) de waarde van de voorgestelde regelingen voor de middenstand in, maar toch had hij enkele bezwaren. Hij meende, dat de waarde vaak zal worden bepaald door de wijze van uitvoering dezer wet. De heer Zandt (SG) zag in de vele uit zonderingen op de aangenomen regel een ernstige aantasting van de Zon dagsrust, waarin de heer Fokkema (AR) hem overigens niet bijviel. En kele mogelijkheden voor ontheffing zag deze spreker echter nog wel gaarne verdwijnen. Verder zag de heer Cor- nelissen (VVD) in de voorgestelde re gelingen voor de straathandel een niet te dulden bevoorrechting van deze groep boven de gevestigde middenstand. De halve-dagsluiting diende aan de ge meentebesturen te worden gedelegeerd. Tegen een koopavond had hij bezwaar. Hij wilde ten slotte ook de koper straf baar stellen bij overtreding van de wet en niet alleen de winkelier. Vandaag komt minister Albregts aan het woord. De brandsloffenprijzen (Van onze parlementaire redacteur) Het communistische Tweede-Kamer lid, de heer H. Gortzak, heeft in de Donderdagmiddag gehouden vergade ring der Tweede Kamer verlof ge vraagd voor een interpellatie tot de friinisters van Sociale Zaken en van Binnenlandse Zaken over de toenemen de moeilijkheden voor de gepension- neerden en de ouden van dagen, die krachtens de Noodwet-Drees ouder- aomsuitkering ontvangen, tengevolge van de gestegen brandstoffenprijzen en over de maatregelen, die de ministers ten behoeve van deze groepen denken te nemen. Over deze interpellatie wordt heden middag bij de aanvang der vergade ring beslist. Conservatieven 5 legen 1 favoriet De marktwaarde van de op de Lon dense effectenbeurs verhandelde fond sen steeg Donderdag met millioenen ponden sterling in het vooruitzicht van een conservatieve overwinning by de algemene verkiezingen van 25 October a.s. De bookmakers boden weddenschappen van 5 tegen 1 aan op een overwinning van Churchill. De effectenbeurs beleefde haar grootste „boom" na de devaluatie van het pond sterling in September 1949. Fondsen, die voordeel kunnen trek ken van een conservatieve overwin ning en in het bijzonder van de op heffing van de door de Labourpartij ingevoerde dividendstop, stegen snel.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 5