Nederland heeft een componist van soldatenliederen broodnodig Dr. Mosse Verpleegsters als camouflage Schaakrubriek Neem IVOROL: uitnemend goed! Communisiisi Perzie op h Zelfs de „Katjongs" weer bij de troep ("Onze kamerplanten Jjjd om fe stekken DE meeste kamerplanten staan er nu zo fleurig bij dat u er haast zonde van maakt er wat stekjes af te nemen Nu is het echter nog een geschikte tijd voor het stekken van verschillende soorten. Straks als de dagen weer kor ter worden, gaat dat niet zo gemakke lijk meer. Pelargoniums of geraniums kan men op zeer eenvoudige wijze voortkweken door middel van stekken Neen, u moet niet die lange koppen hebben, waarin boven de bloemknop pen nog zitten. Zeker, ze zijn wel bruikbaar, doch u maakt uw oude plan ten er door die handelwijze niet mooier op. Onder aan de voet van zo'n plant bevinden zich vrijwel steeds voldoende jonge scheutjes, die als ze maar een lengte van ongeveer vijf tot zeven centimeter bereikt hebben, wel voor de vermeerdering gebruikt kunnen worden. In een potje zanderige aarde wortelen ze binnen enkele weken. Houdt die stekken voorlopig uit de volle zon, doch wel in het volle licht. Geef ze voorlopig ook niet te veel water, anders zullen ze onder aan de voet gaan rotten. U kunt die stekjes ook in de volle grond van de tuin poten, dan liefst in zandere grond et- op een licht schaduwplekje; dat lukt de leek over het algemeen nog beter Zweedse tuinbouwkundigen oogsten acht keer spinazie per jaar De hoge kosten vormen echter een probleem De goud-gele VIRGINIA Het euvel der clandestiene zenders is wijd verbreid P.T.T. stelt zeer strenge voorwaarden Gei Meisje gedood, oud zwaar gewond V.N.-officieren hedi naar Pan Moen Dj ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1951 De „Hap van Jan" weer compleet (6) (Van een onzer verslaggevers) het WEER mag dan al niet inspirerend werken: over het algemeen heeft degeen, die aan de herhalingsoefeningen deelneemt, het gevoel, dat hjj weer In zijn Indonesische buitenpostje, met de onuitsprekelijke naam, zit. In uiterlijk heden zal het waarschijnlijk wel verschillen van dat leven in de gordel van smaragd, maar in grote trekken heeft men toch de indruk, dat het boek „De levens- en (of) lijdensweg van Jan Soldaat", een paar hoofdstukken is terug geslagen. Ieder collega-soldaat, al heb je hem nooit eerder gezien heet weer „maat", de gesprekken zijn gekruid met Maleise woorden, onze fiere Konink lijke Landmacht heet weer net als vroeger „Het Leger van Jan" en de wacht- uren duren weer even lang als aan de overkant van het water. Er is niets nieuws onder de zon. Wanneer de soldaat-in-herhaling zijn wachtdienstje moet klop pen, bemerkt hij weer, dat de gesprekken naarmate de uren vorderen, steeds sterker worden, hij ondervindt, dat je „bij Jan" een soort padvinder bent en dat het verduiveld lang duurt eer er een week om is en je met verlof naar huis mag. Jan Soldaat mijmert weer 'stil voor zich heen over een brief en een foto, hij vertelt zijn diepste beroerdigheid aan zijn slapie, waarvan hij soms de naam nauwelijks weet en hij kankertMaar daarom doet dit zonderlinge stel men sen in oorlogsverpakking (die overigens bij de generale staf „militairen" wor den genoemd) de beste verwachtingen voor de toekomst koesteren. E'EN soldaat is een onbegrijpelijk wezen en de Nederlandse soldaat is nog bewonderenswaardig daarbij. Laten we eerlijk zijn: geen soldaat ter wereld heeft in zo korte tijd zoveel desillusies meegemaakt als ónze Jan nen. Twee vergeefse acties in Indone sië, een onbeschrijfelijk deprimerende en beschamende terugtocht uit ons voormalige Indië, daarbij nog de per soonlijke beroerdigheid: verkering uit, studie onderbroken, werk kwijt enz. enz. En nu staat die „Jan" wéér voor een kluifje, dat lang niet mals is. Juist een beetje ingeburgerd, soms pas ge trouwd, wordt er wéér een beroep op hem gedaan Het gaat allemaal vrien delijk en met begrip van hogerhand, dat het beroerd is, maar het is op zich zelf toch niet iets om er de minister van oorlog dankbaar voor te zijn. Maar „Jan" komt. Kankerend en schel dend weliswaar, maar hij verschijnt op de bepaalde datum in het herhalings- kamp, hij sjokt weer door de hei, hij staat weer op wacht, hij verwerkt weer een beetje heimwee, allemaal omdatja waarom eigenlijk? Om dat hij geloof ik nu eenmaal een Nederlandse soldaat is. Het laatste uur. I EVENSGEVAAR is er niet bij een herhalingsoefening, als je ten minste uitkijkt En grimmigs is er niet aan voor een knaap, die een peloppor- pet heeft gedragen. Het is nog alleen maar leuk en om eens met „het ho ge niveau" mee te praten wel leer zaam ook. U zult er misschien nooit van horen, maar bijna elke dag trekt uw soldaat erop uit om een weliswaar onzichtbare, ijaar weinig goeds belo vende vijand te verslaan. Dat kunnen de bewoners van de Veluwse dorpen getuigen. Bijna elke dag zien ze som bere gestalten door hun tuin sluipen, vinden ze mensen langs de paden, die op hun borst een net-getypte kaart (bestemd voor de hospikken) dragen, waarop staat „Buikschot, ter plaatse behandelen". Of „Been afgeschoten, bloedtransfusie op de plaats zelve" En zo'n zwaargewonde hoort men dan omstandig kreunen, terwijl hij tot een andere gewonde maat zegt: „Wapen broeder, geef me 'n zwaar sjekkie in m'n stervensuur!" Wie zou niet bewo gen worden! Vooral als de veldprediker (waar achtig 't is die zelfde uit Indië!) langs de gekwetsten schrijdt en te horen krijgt: „Komt u me voorbereiden op de laatste reis, dominee? Nou, schryf me verlofpas maar uit en zeg maar tegen de kapitein, dat ik 'm die druk ker van laatst vergeve heb!" Camouflage JA. die „acties" zijn soms vermake lijk, hoe huiveringwekkend het ook is, als men denkt, dat de dfchtergrond van dit alles bloedige werkelijkheid is. Het is allerminst een spel, of het moest hoogstens een mislukt grapje tussen Belial en Beëlzebub zijn. Doch daar denkt onze „Jan" niet aan. Hij haalt er de humor uit. Zo gebeurde het één de zer dagen, dat een verkenningsgroep zich verdekt had opgesteld in de voor tuin van een kinderhuis, waar ze wer den ontdekt door een vijftal aandoen lijk mooie verpleegsters. De soldaten zagen er ontoonbaar uit: zwarte vegen over het gezicht, een helm vol denne- groen en een uniform vol modder. Desalniettemin mochten ze zich in één der gazons neervleien naast het prope re wit der verpleegsterscostuums en babbelden ze gezellig over de tijd in Indië, de slechte koffie van de kazerne en de leuke aanblik van het kinder huis... Tot ze werden ontdekt door een luitenant, die des duivels was en vroeg wat dit te beduiden had. Toen klom één der rustende strijders in de houding en zei: „We zijn gecamou fleerd, luit. U heb zelf gezegd dat we daarvoor materiaal uit de omgeving moste gebruike!" „Horst Wessel" £EN ander verkenniugsdetachement werd betrapt op het „helpen van spionnen". Ze hadden namelijk drie achtjarige kinderen bij zich, die glo baal net zo waren uitgedost als de sol daten en die dit spel heerlijk vonden, vooral als ze even een geweer mochten vasthouden. Hun „helmen" bestonden respectievelijk uit een steelpan, een steek van krantenpapier en een ver giet Dat benne onze katjongs", zeiden de soldaten, indachtig de bruin- ogige pleegkinderen, zonder welke een bataljon overzee ondenkbaar was. U ziet het, de tijden veranderen maar de mensen niet. Een grote oefe ning in het uitrukken heeft niets vreemds. De chauffeurs, het ruigste element van een leger, hebben hun ge- laats-camouflagenet om de hals ge- geknoopt, door elke scheur in het zeil doek steekt een soldatenkop met de af schrikwekkende oorlogs-make up en uit alle wagens klinken rauwe liede ren. Overigens bewijst elk lied, dat Nederland na enkele defensie-milliard- jes, ook een componist van goede sol daten-marsliederen broodnodig heeft. Want bij gebrek aan beter zingt Jan Soldaat nóg steeds luidkeels de liede ren. die de Duitsers hier hebben ge ïmporteerd. „Daar zit tenminste mu ziek in", zeggen de knapen en ze hef fen prompt het onvergetelijke „Horst Wessel-lied" aan. Wie even de hanen- pas vergeten kan moet beamen, dat dit inderdaad soldatesker klinkt dan „De Paden op, de Lanen in". ER is nog een Duits lied, waarvan ik de originele naam niet ken, maar dat door de soldaten wordt gezongen op de tekst van het vreedzame „Zie Ginds komt de Stoomboot". Dat is zo maar eens begonnen, ondanks alle te genwerpingen van hogerhand, zoals alle soldatenkunst tot stand komt. Ik noem slechts het klassieke gedicht, dat elk goed soldaat kent: „God schiep de mensen, de dingen en de dieren, be halve natuurlijk de onderofficieren. Want deze rare creaturen schiep de duivel, in zijn vrije uren!" Het laatste klinkdicht is niet zo dreigend bedoeld, laat dit U gerust stellen. Al deze dingen leven weer op tij dens de herhalingsoefeningen van het Leger van Jan. Wie de troep bezoekt, zou geloven, dat deze mensen alweer een paar jaar onder de wapenen zijn. Zo weinig is er over van de man-in de straat, die door de minister van oor log voor dienstneming werd uitgeno digd. Ook al rijdt soldaat Hartman (brenschutter van professie) dan ook in een juweel van een Renault-auto- mobiel en al scheren ze zich voor een aanzienlijk deel met fonkelnieuwe droogscheerapparaten. Want daar is het nu eenmaal dat „Leger van Jan" voor, waar u en ik ondanks alles trots op mogen zijn. LONDENSE SLEEPBOTEN VAREN WEER. Ongeveer 4500 opvarenden van Lon- dense sleepboten, die sinds Maandag jl. staakten, hebben Vrijdag het werk hervat. Ongeveer twee duizend haven arbeiders van Tilbury besloten hun thans vijf dagen oude staking voort ce zetten. KONINGSAANVAL Wit: D. Vlasbloem Zwart: J. J. Vlasbloem (Kampioenschap van Noord-Holland) 1. d2—d4, Pg8—f6; 2. c2—c4, d7—d6; 3. Pblc3, g7g64. e2e4, Lf8—g7; 5. Pgl—f3, O—0; 6. Lfle2, Pb8—d7, 7. 00, eie5; 8. d4d5, nu is de hoofdvariant van de koningsindische verdediging ontstaan; 8Pd7c5, behalve de tekstzet komt a5 in aan merking. 9. Pf3d2, a7a5 om b4 te beletten; 10. Ddlc2. Pf6e8, meestal geschiedt hier Pf6d7 om het zwarte c paard te dekken, doch heeft dezelfde bezwaren als de tekstzet; de bedoeling van zwart is natuurlijk om tot fó te komen; 11. Pd2b3!, Pc5xb3; 12. a2xb3, f7f5; 13. b3b4, f5f4!, onder de ge geven omstandigheden zwarts beste kans; 14. TalxaS, Ta8xa5; 15. b4xa5, wit heeft een gezonde pluspion; zwart heeft daarvoor druk op de witte koningsstel ling; 15g6g5; 16. f2—f3, h7—h5; 17. g2g3, Lc8h318. Tfl—f2, g5—g4!, een pionoffer om lijnen te openen; de witte stukken staan voor de verdedi ging niet gemakkelijk; 19. f3xg4, h5x g4; 20. g3xf4, e5xf4; 21. Tf2xf4, Lg7 d4t 22. Kglhl, Dd8h4!, met de drei ging Delt!; er volgde nog: 23. Tf4xf8 Kg8xf8; 24. Dc2—d2, Lh3g2t en wit gaf op. Een krachtig slot. Wit: Khl, Dc2, Tf4, Lel, Le2, Pc3, pi. a5, b2, c4, d5, e4, h2. Zwart: Kg8, Dh4, Tf8, Ld4, Lh3, Fe8, pi b7, c7, d6, g4. Stelling na 22Dd8h4! dan in potjes binnenshuis. Zodra u be merkt dat de stekjes wortels gevormd hebben, zullen ze elk afzonderlijk op gepot moeten worden. Fuchsia's kan men ook zeer eenvou dig door middel van stekjes voortkwe ken. Elk kopje van ongeveer zeven centimeter lengte kan voor dit doel ge bruikt worden. U kunt de stekjes in potjes aarde steken, doch ook op het zelfde plekje in de volle grond van de tuin. Ten slotte kunnen de stekjes van een fuchsia ook heel goed in een medicijnflesje, gevuld met schoon wa ter, gestoken worden. Zodra ze dan wortels gevormd hebben, zal men ze moeten oppotten. Vlijtig Liesje of water-balsamientje kan men op deze manier ook heel goed voortkweken en wanneer men dat nu zo spoedig moge lijk doet, kan men hiervan nog vóór de winter aardige plantjes opkweken Vlijtig Liesje is een zeer eenvoudig plantje, waarmee men velen een genoe gen kan doen. Het groeit altijd en als men het maar zo zonnig mogelijk plaatst, zal men van verdroogde bloem knoppen geen last hebben. De bekende hangplanten Trades- cantia's kan men ook heel goed door middel van stekken voortkweken Elke kop ter lengte van tien centimeter doet het in zanderige aarde heel goed Evenals in Nederland zijn ook Zweedse geleerden op het ogenblik bezig de groei van de planten te bevorderen door een speciale belichting. In Zweden heeft men reeds opmerkelijke resultaten bereikt. Assistent Gösta Caroli van het Landbouwkundig Instituut in Landskrona bij zijn troetelkinderen. Bijzondere verlichtingswijze bevordert groeiproces (Van onze correspondent te Stockholm) JJINDS enkele jaren houdt men zich in het bekende Zweedse landbouwkundig instituut Weibullsholm te Landskrona bezig met de invloed van eiectrisch licht op planten. Hoewel het onderzoek nog niet is afgesloten, was de leider, dr. Olov E. V. Gelin, gaarne bereid, ons over de behaalde successen in te lichten. De wetenschap staat voor niets. Enige geleerde Zweden hebben het klaar ge speeld, acht keer per jaar van één en dezelfde grond spinazie te oogsten. Toma ten en komkommers groeien onder hun toezicht al even hard. En dat in een land, waar deze producten kostbaarder zijn dan vlees. En toch toveren wij niet, lichtte de leider van deze experimenten, dr. Olov E. V. Gelin ons in. We wer ken met licht, eiectrisch licht. Dit is niet nieuw, maar de wijze waarop wij dit doen, is waarschijnlijk origineel. Om te beginnen moest de meest ge schikte lamp worden gevonden. Ge wone gloeilampen gaven te veel hitte en neon-buizen waren veel te duur. Ook waren met dit licht reeds proeven genomen. Wij kozen toen vier verschil lende soorten en wel natriumlampen, kwikzilverlampen, daglichtbuizen van 40 W en gemengd-licht-lampen. Dit materiaal werd ons welwillend ter be schikking gesteld door de Svenska Phi lips A. B., de haast meerderjarige doch ter van de Nederlandse Philips Mij. Reeds de eerste proeven, die wij in 1948/49 met haver, erwten en sla na men, werden met succes bekroond. Wij belichtten destijds 's morgens twee en 's avonds nog eens zes uur. Toen we na 80 dagen oogstten, bleek de sla zes keer zo zwaar te zijn als de normale planten, die wij tegelijkertijd in het zelfde glashuis hadden gezet. Het ge wieht van erwten steeg van 1.8 tot 3.6 gr. per plant en de haver was na SO dagen 42 cm. lang, dat was 9 cm. langer dan de onbelichte planten. Het meeste succes hadden wij met de daglichtbui zen. Deze proeven vormden het begin van de onderzoekingen, die zelfs nu nog niet afgesloten zijn. Nadat wij het ge- schikste licht hadden gevonden, con strueerden wij een soort wagen met zes buizen, die wij met een snelheid van twéé meter per minuut over de tien meter lange beplante bakken lieten glijden. Het licht was van 15 Novem ber 1950 tot 10 Januari van dit jaar in geschakeld van 10 uur 's avonds tot 8 uur 's morgens. Na deze donkerste da gen hebben wij ,tot 28 Februari het licht nog tot 6 uur 's morgens laten branden. Zo werd het dus voor de planted nooit nacht. Het is onmogelijk in kort bestek jp de resultaten met de verschillende lampen en belichtingstijden bij de tientallen planten in te gaan. Er spelen hier veel factoren mee, zoals b.v. de afstand, lichtkleuren- en sterkte, zodat over het werk gemakkelijk een dik boek valt te schrijven. In het algemeen is geconstateerd, dat door extra licht de wortels krachtiger worden, de smaak der vruchten intensiever is, dat de planten vlugger groeien en over 't algemeen steviger zijn en dat ten slot te de kleur feller en stralender is dan bij de normale planten. Hoewel men zich ook in Nederland met de bestraling der planten hezig houdt we herinneren aan het werk van de heren J. W. M. Roodenburg en R. van der Veen zal er nog veel tijd overheengaan, tot de toepassing van de lichtbestraling economisch verantwoord is. Men rekent nu in Zweden dat iede re buis aan stroom 0.4 öre per uur kost. Dat is iets meer dan een kwart cent In het langzaam rijdende gevaarte zit ten echter zes buizen, zodat het al 1 5 cent per uur wordt. En dat gedurende de wintermaanden acht of zelfs tien uur per dag zodat het sommetje er dan ongeveer zo uitziet: 90 dagen x 9 uur x 1.5 cent is f 12.15 Hierbij is dan gerekend met de goed kope Zweedse stroom die 7 cent per kw/uur kost en een te beplanten op pervlakte van 2 x 10 meter. De Nederlandse tuinders behoeven voorlopig geen angst voor een Zweedse concurentie te hebben. C28 (Advertentie, Ing. Med.) Grote belangen kunnen worden geschaad (Van een speciale verslaggever) ^JIE dezer dagen het bericht over de vijf clandestiene zenders, die opgespoord zijn in d-e buurt van Hoogeveen, met aandacht heeft gelezen, zal opgemerkt hebben, dat degenen waartegen proces-verbaal werd opgemaakt, zeer uiteen lopende en gezien in verband met radio merkwaardige beroepen uitoefen den. Dat een radio-reparateur en een electro-montcur zich met radio bezig hou den en er een clandestiene zender op na houden is voor de buitenstaander heel begrijpelijk. Maar hij verwacht dat niet zu gauw van een timmerman, een be kleder, een los-arbeider, een landarbeider, een smid, een venter of een bakkers knecht. Toch waren dat de beroepen, die in het betrokken bericht genoemd werden. J7EN voor de hand liggende verklaring is natuurlijk, dat iedereen geneigd is voor zijn hobby nü juist iets geheel anders uit te kiezen dan het werk, dat hij beroepshalve toch al de hele dag moet doen. Het is normaler, dat een kantoorklerk voor zijn plezier gaat wandelen dan een postbode dat doet. Het blijkt dan ook, dat het grootste deel van de 900 radio-amateurs die Ne derland bezit, in het dagelijkse leven niets met radio en zelfs mets met een of andere vorm van techniek te maken heeft. Als men nagaat waarom de clan destiene zenders clandestien zenden, dan is er nog een andere verklaring. Iedereen die daar lust toe heeft kan als amateur een radiozender bedienen, mits hij een licentie heeft van de PTT en wie dat niet wil. en toch per se zen den wil gaat dat clandestien doen. Bo vendien zijn er bepaalden golflengten voorgeschreven zijn, maar men mag ook niet uitzenden wat men wil. Men mag b.v. niet - als men contact heeft met een andere amateur - persoonlijke gesprekken gaan houden van „hoe gaat het met je schoonmoeder" en zo - zij mogen alleen praten over technische zaken het radio-amateurisme betreffen de. Grote belangen En dan is er nog iets anders. De clan destiene zenders, die allerlei persoonlij ke geintjes de wereld insturen, berei ken vaak een groot gehoor. Daar zijn ze van gaan profiteren door reclame te maken, waarvoor zij zich dik laten be talen. Zij vertellen dan hun klanten „dat de roomsoezen van Bakker Jan sen" toch zo lekker zijn en strijken van bakker Jansen geld op. Op die manier wordt de clandstiene zenderij een aar-' dige bijverdienste en dat verklaart ui teraard nog beter, dat de meest uit eenlopende en onverwachte beroepen er zich mee bezig houden. Was er vroeger een technische knob bel voor nodig, om een zender te kun nen bouwen, tegenwoordig kan men die bijna kant en klaar kopen. Daarom is nu onlangs ter bestrijding van het eu vel der clandestiene zenders de bepa ling gemaakt, dat zend-materiaal alleen mag worden afgeleverd aan mensen, die in het bezit zijn van een zendvergun ning. De clandestiene zenders lappen de voorschriften, die er ten aanzien van het amateurisme bestaan, meestal aan hun laars, zodat elk controle onmoge lijk wordt. Zij kiezen hun eigen golf lengte en vragen zich niet af (weten ook dikwijls niet) of zij daarmee niet andermans belangen schaden. Het is b.v. al vaak voorgekomen dat zij uit zonden, op golflengten, die voor de luchtvaart gebruikt worden en daar door de boel in de war stuurden, zo dat b.v. een vliegtuig niet kon landen, omdat het via de radio verkeerde of verwarde instructies kreeg. De Nederlandse vrijbuiters ontzien zich dikwijls niet om de bonafide ra dio-amateurs in descrediet te brengen door de „call" van een gelicenseerde amateur te gebruiken. Het merkwaar dige is, dat dit in België bijna nooit voorkomt. Daar zijn nog veel meer clandestiene zenders dan in ons land er wordt veel minder tegen opgetre den) maar ook de vrijbuiters gebrui ken daar hun eigen „call", zodat al thans de bonafide amateurs minder last van hen ondervinden. Ook merkwaardig is, dat het euvel in Nederland voornamelijk in het Noord-Oosten van het land welig tiert. Vooral op Zondag zijn daar steeds vrij buiters in de lucht. De argeloze radioluisteraar, die toe vallig zulk een clandestiene zender op vangt, kan dat wel interessant vinden; hij dient er zich echter van bewust te zijn, dat het genoegen van de vrijbui ter niet zo onschuldig is als het lijkt en hij zal er goed aan doen in zo een geval de PTT-autoriteiten of een andere officiële instanties te waarschuwen, opdat de clandestiene zender kan wor den opgespoord en tot zwijgen worden bracht. BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie; Achterdam 20, Tel. 5541 Directie: J. BIJLSMA eD C KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN 7ATERDAG heeft Perzie rechts besprekingen over de olle-kwe van een termijn van vijftien dag was de inhoud in grote trekken gi geweigerd heeft aan de Britse deelde dan ook onmiddeljjk med worpen werd. „In de Perzische i als een basis voor het hervatten d rie van buitenlandse zaken. Volg thans overwegen de driehonderd dag Is van officiële Perzische zijd zwering op het spoor zijn gekomc ten ln de loop van deze week aan iniiiiHiiiiiiniMiniiiiiiniiiiijiiiiinniHiiniiiiiifiiiiniiiiiiiniHiiHHiniiiiiniiiiiiiit Bromfietser bij Breez door trein gedoo< (Eigen bericht) Op de onbewaakte overweg i Burg. Lovinkstraat te Breezand zelfde waarop Indertijd vier n het leven verloren bij het vei lukken van een autobus en waar ter een vrachtauto werd geg waarvan de inzittenden als dooi wonder gespaard bleven, is Zat; middag weer een dodelijk ongev: beurd. De 48-jarige heer Rueck uit Helder, per bromfiets op weg nas klant in Breezand, werd over door de trein uit Den Helder, ongeveer half vier Breezand pa: Niemand heeft het ongeluk zien beuren, doch wel hoorden di wonenden toen de trein passeerd klap. De machinist bemerkte het luk niet direct; hij werd er op merkzaam gemaakt door een bijz geluid aan de locomotief. Het s offer, dat waarschijnlijk de trein heeft horen aankomen, moet op zijn gedood. Hij was gehuwd en geen kinderen na. Ernstig ongeluk bij Delf Op de nieuwe rijksweg ten oostei Delft is Zaterdagavond een ernstii geluk gebeurd. Een Volkswagei Rotterdam raakte na het inhaler passeren van een andere auto c over de weg, schoof door de heg de twee rijbanen scheidde en kwa aanrijding met een „stationcar" va; Rode Kruis, welke afkomstig wai Den Haag en waarin een lid var Rode Kruis was gezeten. In de p nenauto zat het gezin Van Delde; Rotterdam, bestaande uit vader, der en dochtertje. Zij werden alle zeer ernstig gewond naar het gas te Delft overgebracht, waar het 4- dochtertje is overleden. De toe van de 38-jarige vader en zijn 37-j echtgenote is zeer ernstig. De bes der van de Rode Kruis-auto is nie wond. Generaal Ridgway heeft de no lijken Zondag voorgesteld, dat 1 verbindingsofficieren van beide z bijeenkomen om te onderhandelen „wederzijdse bevredigende" voor\ den voor een hervatting van de ws stilstandsbesprekingen. In een in krachtige bewoordinge; stelde boodschap wordt de ve: woordelijkheid voor het afbreken de onderhandelingen geheel aan noordelijken toegeschreven. Ter koming van nieuwe incidenten Ridgway thans eerst met de noori ken over voorwaarden spreken. Di neraal verwacht geen antwoord, i zou heden zijn verbindingsgroep Pan Moen Djon zenden. BRITSE AMBASSADEUR Uil MOSKOU VERTROKKEN De Britse ambassadeur in Mo; sir David Kelly, is voor goed uit kou vertrokken. Zijn opvolger Sii very Gascoigne, zal vermoedelijk den October in Moskou arriveren middels worden de zaken waarg men door de Britse gevolmach' ministers. UU&i&eAicJht Verwachting tot Dinsdagavont Aanvankeijk toenemende bewc king gevolgd door enige rege later weer nu en dan opklari: gen, maar ook kans op verspreid buien. Matige tot krachtige win tussen Zuid en Zuidwest. Wein: verandering in temperatuur.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 12