CHIEF WHIP HOOVER WASMACINES I Alcmaria-' doelr Stad en Omgeving Ook Alkmaar kan de televisie-zender Lopik ontvangen Schooljeugd zond ruim duizend planten in voor de „Floor" AGENDA ISfot*' I &l\ tóe*' 5W" UIT DE ALKMAARSE RAAD In 1851 werd de grondslag gelegd voor de Hervormde Zondagsschool Alkmaarse B< Zij het met technische gebreken Alkmaarse politiecorpsen hebben beste schutters KUIPERIJ BAKKER, Dijk 12 Alkmaar Hogere minimumprijs voor witte kool EEN UNIEK EEUWFEEST Belangrijk jeugdwerk Helder zal mo West-Frisia ontva Een uitstekende reportage ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1951 Niettegenstaande Alkmaar ongeveer dertig kilometer buiten de reikwijdte van de televisie-zender Lopik is gele gen, zal onze stad toch niet geheel uit gesloten zijn van het officiële televisie experiment, dat, zoals bekend, op 2 October een aanvang neemt. Gisteren zijn wij in de zaak van de firma Ypma aan de Langestraat getuige geweest van een televisie-uitzending, welke Lopik in dit pre-experimentele stadium ver zorgt. Op een toestel, dat normaal in de handel is, en dat tot voor kort slechts sporadisch en alleen onder de gunstig ste omstandigheden het programma van de Philipszender te Eindhoven op het scherm kreeg, kan Lopik ontvangen worden. Ja, inderdaad, de dertig kilo meters. die Alkmaar van de grens der zendcapaeiteit scheiden, doen zich ge voelen. Het beeld is niet vlijmscherp en vele „sneeuwvlokjes" dwarrelen over het doek. Het is alsof het gehele pro gramma in een sneeuwbui wordt opge nomen. Dit zijn nog de bezwaren van het ogenblik, technische feilen, die naarmate meerdere televisie-zenders gebouwd zullen worden, dan wel de zend-techniek geperfectioneerd zal worden, verholpen zullen zijn. Zelfs is het wellicht niet te boud ge sproken, dat op 2 October, als de Ne derlandse Televisiestichting haar uit zendingen begint en de technici in Bussum en Lopik het zich tot een eer zullen rekenen zo goed mogelijk voor de dag te komen, de ontvangst reeds beter is. Aan de uitzending van gister middag was te bemerken, dat men proeven nam. Het eerste filmpje, dat ons een beeld gaf van Schiphol was aanmerkelijk beter dan de reportage over de opleiding aan de Riikslucht vaartschool. Daarbij komt. dat de firma Ypma Maandag de nieuwste televisie antenne van de grond tot de ton twintig meter lang zal aanbrengen, hetgeen eveneens van invloed zal zijn op het resultaat. De stand en de kwali teit van de antenne is n.l. vooral voor die plaatsen, die buiten de straal van vijftig km z'jn gelegen, van het groot ste belang. De Alkmaarders zullen, willen zij het televisie-experiment naar waarde we ten te schatten, enthousiasme moeten opbrengen, geestdrift voor het nieuwe, dat zich baanbreekt. Hetzelfde „liefde volle" enthousiasme, dat ruim twintig jaar geleden de eerste radio-luisteraars begeesterden, toen zij zich over hun kastje boven en de spoelen van links naar rechts en van rechts naar links schoven om toch maar vooral niets te missen van hetgeen Hilversum voor de microfoon ten gehore werd gebracht. Hoevele malen hebben zij zich niet ge ërgerd aan die snerpende giltoon, die naar de naam „Mexicaanse hond" luis terde. Het geluid vormt thans geen probleem meer. Het is nu het beeld, dat trilt en „sneeuwt". De tijd is ech ter niet verre meer of deze „Schön- heitsfehler" zullen tot het verleden be horen. OP IEDERS LIP! (Advertentie, Ing. Med.) Bloementuin in Murmellius Gymnasium Drie eerste prijzen De Alkmaarse Rijks- en Gemeente politie hebben in de te Waalsdorp ge houden nationale schietwedstrijden op merkelijke resultaten geboekt. De Rijkspolitie behaalde in de le klasse, geweerschieten een eerste prijs met een totaal van 233 punten van de te behalen 250. In de afdeling pistool- veroverde het vijftal de eerste prijs met 227 punten. De Alkmaarse ge meentepolitie bleef daar niet ver on der. In klasse II legde zij beslag op de eerste prijs met 225 punten. Beide equipes van de Rijkspolitie en het vijftal van de gemeentepolitie wer den door het behaalde resultaat in de afdeling erekorps geplaatst, waar de RP de derde en de gemeentepolitie de vierde plaats bezette. De wachtmeester van de RP. S. Tel- lëgen kreeg bij de persoonlijke wed strijden de tweede prijs met 50 pun ten, het maximum in deze afdeling. Het was de eerste keer, dat de ge meentepolitie aan de nationale schiet wedstrijden deelnam. Zij zal het vol gende jaar ongetwijfeld naar de eerste klas promoveren. Afscheid van professoren Zaterdag 29 September, v.m. 10.30 uur, zullen de leraren, belangstellende ouders, oud-leerlingen en leerlingen in de aula van het Murmellius Gymna sium afscheid nemen van de professoren Kamerbeek en Kukenheim. Vrijdag houdt professor Kukenheim zijn inau gurele rede in de Universiteit te Lei den. Deze plechtigheid zal door de leer lingen van de vierde, vijfde en zesde klasse worden bijgewoond. Dezelfde leerlingen gaan Maandag 1 October naar Amsterdam, teneinde te luisteren naar de inaugurele rede van professor Kamerbeek. Voordat de gemeentelijke universiteit betreden wordt, zullen de jongens en meisjes onder leiding van enkele leraren een bezoek brengen aan de tentoonstelling „Bourgondische Pracht" in het Rijksmuseum. Ouders en oud-leerlingen, die Zaterdag het af scheid in het Murmellius Gymnasium wensen bij te wonen, zijn van harte welkom. Onthulling van een Joods gedenkteken Wij herinneren aan de onthulling door de Opperrabbijn van Noord-Hol land voor het gedenkteken voor de van hun deportatie niet teruggekeerde joodse ingezetenen. De plechtigheid vangt aan a.s. Zondag half drie op de Israëlitische Begraaf plaats aan de Westerweg. Overeenkomstig de joodse ritus wor den mannelijke belangstellenden ver zocht het hoofd gedekt te houden, BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Dezer dagen hebben zich hier ter stede de volgende gevallen van be smettelijke ziekten voorgedaan: dysen- n geval). feria bacillaris (2 gevallen), roodvonk Tn Warm'enhuizen werd één geval van roodvonk geconstateerd. De aula van het Murmelliusgymna- sium is drie dagen lang een bloemen tuin met slingerende paden, hoge pal men en grote, veelkleurige bouquetten. En toch dient dit alles slechts als en tourage, want het voornaamste op deze Floraliatentoonstelling is de inzending van de 1050 plantjes, die door de school kinderen de afgelopen zomer zijn ge kweekt. Een jury heeft al die inzendin gen gekeurd op vorm, kleur en bloei baarheid en Is tenslotte met 25 prijzen uit de bus gekomen. De uitslag was gistermiddag, juist voordat de tentoonstelling werd ge opend, bekend en natuurlijk waren het de inzenders zelf, die om vier uur al voor de deur stonden om te kijken of hun, aan de plantjes bestede zorg genade had kunnen vinden in het oog van de jury. Ook vandaag en morgen is er nog gelegenheid de tuin met de duizend planten te bekijken. Het aantal ingezonden potten slaat dat van verleden jaar met grote cijfers. Toen waren er slechts 723. Daar komt bovendien nog bij. dat de kwaliteit dit jaar over het algemeen beter is. Ver schillende planten, die in te kleine pot jes zijn gekweekt, kwamen niet tot volle ontwikkeling. Er was zelfs een Fuchsia bij, die geen centimeter bleek te zijn gegroeid. „Door mijzelf opge- vokt", stond er met grote drukletters op het bijbehorende adreskaartje. Het jeugdige kweekstertje voelde blijkbaar, dat het bloemloze, kale sprietje zo'n aanmoediging wel nodig had. De verleden jaar door de bloenjist C. J. Muilwijk beschikbaar gestelde wis selbeker bleef niet in het bezit van de Jan Lichthartschool, die nu, evenals de Vondelschool, met een eervolle ver melding genoegen moest nemen. De trophee ging ditmaal naar de o. 1. school aan de Munnikenweg te Oudorp. De verdere uitslagen waren: Begonia: 1. J. Beneden (Oudorp); 2. G. Abercrombi; 3. C. Schuddeboom; 4. L. Levering; 5. G. Groet. Fucksia: 1. H. Buiskool; 2. J. Hooi berg; 3. G. Groet; 4. P. de Betue; 5. A. F. van Eek. Coleus: 1. J. Visser (Oudorp); 2. R. de Jong; 3. G. Krap; 4. G. Groet; 5. P. Engelsman. Impatiens (Balsemin): 1. G. Groet; 2. Gré Donker; 3. H. Nalta; 4. R. de Hoop; 5. M. Kos. Geranium: 1. Willy de Haas; 2. J. Wiese; 3. H. v. d. Berg; 4. P. Boer; 5. E. Krap. (Ontleend aan onze advertentie-rubriek) ZATERDAG Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: Strijd zonder genade (18 jaar)Rex Theater, 2.30, 7 en 9.30 uur: De vrouwenkooi (18 jaar); Harmonie Theater, 7 en9.30uur: Verboden huwelijk (18 jaar); Cinema Americain, 7 en 9.30 uur; Muurbloem van het leger (alle leeftijden)12 uur; Nachtvoorstelling met boksmatch Ro binsonTurpin. Café Tom, 8 uur; Openingsavond Jazz-Society. Gulden Vlies, 8 uur: Het ballet der lage landen. Wapen van Heemskerk: A.T.V. „Ont waakt" met: Een schip vaart uit. ZONDAG Bioscopen als Zaterdag. Aanvang 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. MAANDAG Victoria Theater, 8 uur: Strijd zonder genade (18 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: De vrouwenkooi (18 jaar)Har monie Theater, 8 uur: Verboden huwe lijk (18 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Muurbloem van het leger (alle leeftijden). Rochdaleschool (gymn.Iokaal) 8 uur: Reünie van oudleerlingen en ouders der oud-leerlingen. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Zaterdag 22 Sept. vm 7.57 en nm 8.17 Zondag 23 Sept. vm 8.47 en nm 9.16 Maandag 24 Sept. vm 9.57 en nm 10.34 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Zaterdag 8.02 20.22 2.02 14.22 Zondag 8.52 21.21 2.52 15.21 Maandag '10.02 22.39 4.02 16.39 Demonstratie machines beschikbaar Telefoon 4263. K 2200 (Advertentie, Ing. De minimumprijs voor witte kool Is met ingang van Maandag a.s. vast gesteld op vier gulden per honderd kilo. Aldus t is door de Provinciale Commissie besloten in overleg met het Centraal Bureau voor veilingen. De vergoedingsprjjs blijft gehandhaafd op twee gulden; de heffing op 0.75 per 100 kg. HOORSPEL OVER HET ONTZET. In een van de deze winter uit tê voeren schoolradio-programma's zal de VARA een geschiedenisles geven in de vorm van een hoorspel over Alkmaars Ontzet. De vriendenkringen, later dus de Zondagsschool, werden gesticht in een Uijd dat de belangstelling voor de Ne derlands Hervormde kerk sterk ver flauwde. Het kerkbezoek verminderde en deze daling scheen zich te zullen voortzetten, tot er omstreeks 1850 een kentering kwam. De kerk plaatste de Bijbel meer in het centrum en door middel van de Zondagsscholen werd ook de jeugd in contact gebracht met het kerkelijk leven. Deze scholen ga ven aan de Zondagsviering een gans ander cachet. Al die jaren door zijn er vrijwilli gers geweest, die zich belastten met dc leiding van de bijeenkomsten. Kruide niers, onderwijzers, mensen van allerlei slag, maar bezield van dezelfde gevoe lens vertelden de jeugd in voor haar begrijpelijke vorm de Bijbelse geschie denis en zij leverden daarmede een be- Kinderen zijn er dol opl Geel ze STOPHOtST .ali ze hoesten i met STOPHOEST Voorkomen is beier dan genezenl STOPHOEST is gezond én lekkei Hoesten Is binder- lijkt STOPHOEST J verlacht direct die lastige keelkriebet. rh<7i S Zorg, dat U altijd 'n paar rolletjes in huis heeftl Met STOPHOEST it het hoesten snel verleerd en... wie niet hoest, snoept graag mee. Proef se maar eensl Er is een spreekwoord, dat zegt, dat men de dag niet moet prijzen voor het avond is. Men moet evenmin de Raad van Alk maar een complimentje maken voor de wijze waarop deze horende, ziende en grotendeels zwijgende, de belangen van stad en burgerij gediend heeft. Want. opnieuw is bewezen, dat zij, die ons vertegenwoordigen mannen en vrouwen van zo geheel verschillende opvat tingen zijn, dat er ten slotte over de meeste voorstellen gestemd wordt als niemand meer weet wat hij er nog meer van zou moeten zeggen. Van twee uur tot .kwart vóór zeven hebben de edelachtbaren in een onaf gebroken woordenstroom hun eigen in zichten en die van hun fractiegenoten weergegeven en men mag medelijden met de stenografen hebben, die dat al les vrijwel woordelijk ten behoeve van het nageslacht moeten notuleren. Het was opmerkelijk, dat er ditmaal zovele problemen waren, die geen po litieke kleur hadden zodat de vóór- en tegenstanders niet in scherp afgebaken de fractiegroepen waren gescheiden. Het waren vraagstukken van algemeen belang waarbij verschillende principiële kwesties naar voren kwamen, zodat men bij de stemmingen vogels van zeer verschillende- politieke pluimage broe derlijk en zusterlijk naast elkaar op hetzelfde stokje zag zitten. Bij de principiële problemen stiet men allereerst op de vraag of men ver plicht is aan een bijzondere school gel den voor boeken te verstrekken als de ze nodig zijn door de wijziging die een schoolbestuur in het lesrooster gebracht heeft. B. en W. wezen er op, dat het be stuur van een bijzondere Muloschool voortdurend aan het wijzigen kan blij ven en de gemeente de kosten daarvan dan maar zou moeten betalen, waarbij tegelijkertijd nog even aan onze pre caire financiële omstandigheden werd herinnerd. Het wil ons voorkomen, dat men dit laatste argument beter buiten beschou wing had kunnen laten, temeer omdat het altijd ontbreekt als er veel kost baarder voorstellen worden gedaan, waarvan B. en W. gaarne willen, dat ze door de Raad geaccepteerd zullen worden. Het gaat hier trouwens allerminst om het bedrag maar om het wettelijk voor schrift. Hot komt er alleen op aan of de gemeente al of niet tot deze uitga ven verplicht is. Acht men zich door de vrijheden welke besturen "an Mulo-scholen bezitten niet verplicht diverse kosten te vergoeden, dan geldt dat voor alle vakken van deze gehele groep en dan heeft het ressorteren van déze scholen onder de artikelen 72 en 75 der lager onderwijswet alle beteke nis verloren. Wij vermoeden, dat B. en W. hier op de verkeerde weg ziin wat wel zal blijken als het bet^okk-m schoolbestuur van deze afwijzing in hoger beroep gaat. T Moet voortaan de Raad of het Col lege van B. en W. de adjunct-directeu ren der bedrijven en daarmede gelijk te stellen ambtenaren benoemen? De Raad nam het standpunt in, dat hij daartoe aangewezen was, zijn be voegdheid slechts tijdelijk aan B. en W. gedelegeerd had en deze thans weer in eigen bezit wenste. Het zag er naar uit of het oude voor- stel-Sietsma, dat dit laatste beoogde, nieuw leven ingeblazen' was door wat er kort geleden bij de benoeming van een stedebouwkundig ingenieur is voorgevallen. Toen is de Raad ontevreden geweest, niet alleen over de wijze waarop toen keuze en benoeming hebben plaats ge vonden, maar ook om de min of meer geheimzinnige sfeer waarbij de zich su perieur voelende Raad zelfs de naam van de in aanmerking komende candi- daat niet mocht weten. Dat heeft de Raad in zijn machtsbe wustzijn gekwetst en er was in het voorstel der fractievoorzitters om B. en W. het benoemingsrecht te ontne men ongetwijfeld een zekere rancune te bespeuren. Afgscheiden daarvan is de vraag niet gemakkelijk te beantwoorden. B. en W. komen met de candidaten in nauwer contact en kennen ze daar door beter. Het College staat in zijn werkzaamheden niet in het teken der openbaarheid wat elke gedachte aan het streven naar kiezersgunst uitsluit. De gemeenteraden hebben wel eens bewezen in hun besluiten meer door de politiek te worden beïnvloed en de plaatselijke factoren zwaarder te laten wegen dan de algemene. In de practijk volgt de Raad b.v. bij onderwijsbenoemingen vrijwel al tijd de voordrachten van het College en er is daarom ons inziens geen en kele dringende reden waarom de Raad deze bevoegdheid niet langer zou dele geren, vooral niet als B. en W. bij di verse benoemingen de betrokken raads commissies in hun plannen betrekken. Waren er hier geen rancunegevoelens, dan zou men zoals de burgemeester adviseerde heel gemakkelijk en 'in een veel rustiger sfeer dit vraagstuk kunnen bekijken als de algemene wij ziging van het ambtenarenreglement straks aan de orde zal komen. Bij de herstemming in de volgende raadsvergadering zal moeten blijken of de verhitte gemoederen intussen al een beetje verkild zijn. De Raad heeft besloten dat de amb tenaren, die reeds een diplomatoeslag krijgen deze mogen behouden en dat aan anderen een behoorlijke vergoeding van reis- en studiekosten zal worden gegeven. Hij volgt daarmede het voor beeld van vele grote bedrijven waar men ook inziet, dat meerdere vakken nis zowel de werkgever als de werkne mer ten goede zal komen. Mr. Berkhouwer heeft het College inlichtingen gevraagd over de vorde ring van een woning. B. en W. toonden zich bereid deze h.i. onverplicht te ge ven, maar nog vóór het zover kwam heeft de heer Berkhouwer een uit spraak van de Raad verlangd over de vraag of B. en W. in deze kwestie al dan niet interpellabel waren, met hst gevolg, dat hij niet alleen het badwa ter, maar ook het zich daarin bevinden de kind overboord gegooid heeft. Nu verspeelde hij de gevraagde In lichtingen door allereerst de principe kwestie op de voorgrond te stellen en te willen weten of de Raad deze infor maties als een gunst dan wel als een recht had te beschouwen. Ook hier kwam de machtsvraag weer naar voren, maar het is ten slotte al. lereerst de wet, die beide partijen hun eigen terrein wijst. 4 Mr. Berkhouwer beriep zich op een gebeurtenis in Voorhout waarbij de Kroon een duidelijke uitspraak ten gunste van het interpellabel zijn van het College gedaan had. De burgemees ter stelde daar tegenover wat er in Zandvoort gebeurd was en verwees naar de gemeentewet die B. en W. al leen tot verantwoording van hun be leid nopen in zoverre het de vraag stukken van het gemeentelijk huishou den betreft. Het werd een interessant duel van juridische geschoolde, aan elkaar gelijke krachten en het was duidelijk, dat de Raad, van wie een onpartijdige uit spraak verwacht werd, een beetje machteloos stond toe te kijken. Nu zal deze eerst kennis moeten nemen van allerlei officiële stukken, wetsartikelen moeten uitleggen en zich in de uitspraken van diverse kennels van ons staatsrecht moeten verdiepen. Vanzelfsprekend werd daarom een uit spraak tot de volgende raadszitting verschoven. Onze edelachtbaren mogen er nu thuis eens rustig voor gaan zit ten, maar zij hebben kort geleden ver hoging van presentiegeld gekregen »n men behoeft geen medelijden met hen te hebben als zij ook eens wat harder moeten werken. Dat brengt ons: op de wethouders salarissen. die de burgemeester van f 3400 tot f 3800 wilde verhogen. De heer Van der Borden vroeg waar om men alleen maar verwezen had naar de gemeentén waar de wethouders meer dan in Alkmaar verdienen en in formeerde waarom er thans niet over de precaire toestand van onze gemeen- tefinanciën werd gesproken. Het eerste deel van zijn vragen was natuurlijk een beetje naïef, want welke koopman zal ooit zijn klanten op ie goedkopere prijzen bij èefi concurrent wijzen. De heer Torenvlied wees er op, dat het wethouderschap hier slechts de halve mens eist en de heer Eriks ver Men moet heel wat jaartjes terugtellen om tot de datum te komen, waarop de grondslagen werden gelegd voor de Zondagsschool „Laat de kinderkena tot M(j komen". Dat gebeurde reeds in het midden van de vorige eeuw, toen een drietal Alkmaarders: J. J. Schrieke, M. W. Honkoop en D. Pover in 1851 het voorbeeld volgde van Da Costa en in het huis van Schrieke In de Boterstraat een xoge- naamde vriendenkring stichtte. Zij verzamelden daar de jeugd rond de Bijbel en deze idee ontmoette zoveel instemming, dat het niet lang duurde of ook op andere plaatsen in de stad werden iedere Zondag soortgelijke bijeenkomsten go- houden. Deze hadden tot direct resultaat, dat de jeugd, die in die jaren graag op Zondag een gokje waagde (de hoek van de Ijzergieterij was een berucht dob- belcentrum) nu een andere, betere besteding van de Zondag vond. Uit de vrien denkringen groeide de Zondagsschoolvereniging, welke in 1877 de naam krot „Laat de kinderkens tot Mij komen". Van 18511951 is de vorm van het „onder wijs" grondig veranderd. Maar het doel en de kern zijn dezelfde gebleven. Het bestuur van de jubilerende Zondagsschool zal volgende week Zaterdag in het gebouw Waakt en Bidt recipiëren. Op Woensdag 3 October is er een feestmiddag voor de kinderen en 's avonds zal in het Wapen van Heemskerk de ouders een bont programma worden geboden met o.a. de opvoering van het toneelstuk „De Zondagsschool voorheen en thans". langrijk stuk kerkelijk jeugdwerk, want van de Zondagsschool-leerlingen ging het grootste percentage naar de catechisatie en de meesten van hen werden trouwe kerkbezoekers. In de eerste tijd na de oprichting werden de bijeenkomsten gehouden in de zeilmakerij van Honkoop aan de Voormeer, in de algemene Bewaar school (Doelenstraat), in de bewaar school van mej. Ringers (Langestraat) en in het gebouw Verbreiding der Waarheid op dé Koningsweg. De op richters bleven hun vriendenkring trouw. Eerst in 1869 gaven zij de lei ding over aan ds, D. Reinders, die de groepjes centraal organiseerde. Hij noemde zich „directeur" van de Zon dagsschool. Toen hij in 1877 naar MYI- delburg vertrok kwam de vereniging „Laat de kinderkens tot Mij komen" tot stand. Het eerste bestuur werd ge vormd door de heren J. van der Wad ding, G. Krijt, H. Wolzak Gzn., J. van de Poll, H. Honkoop en F. H. Ringers Sr. Aardig is het uit de vergeelde no tulenboeken te vernemen hoe de Zon dagsschool meeleefde met nationale feestdagen. Op de achtste October kwa men de leerlingen meermalen in de allegorische optochten uit. Een pro gramma uit het jaar 1873 is hiervan de stille getuige. Vele getrouwen De bestuursfuncties werden tiental len jaren achtereen door dezelfde per sonen vervuld. Zo was de heer N. A. C. Bijl niet minder dan 30 jaar voor zitter en de 81-jarige heer H. Wolzak Mzn. uit de Korte Lyceumstraat neemt zelfs nu nog steeds actief aan het Zon dagsschoolwerk deel. Een van de oud ste oud-bestuursleden is de 86-jarige heer C. J. W. Maas, die momenteel verblijft in het Hof van Sonoy. Ook hij heeft zijn sporen verdiend met zijn onvermoeide werken voor de thans jubilerende Zondagsschoolvereniging. In de oorlogsjaren, toen de school werd bedreigd door de bezetter, sloot men zich aan bij de Nederlands Her vormde kerk om daardoor de algehele liquidatie te ontlopen. Dit contact met de kerk is nadien blijven bestaan; do predikanten ds. W. Wesseldijk en ds H. den Oudsten gaven cursussen coor de leiders en leidsters van de Zondags school, die van week tot week hun 460 leerlingen de geestelijke waarden van het leven onder ogen brengen. De nieuwste leermiddelen staan de leiders hierbij ten dienste o.a. het be kende flanelbord. Tegenwoordig wórdt er Zondagsschool gegeven oo vijf plaatsen: in de Wilhelminaschool, in het lokaal Nieuwpoo'slaan 1, de kleu terschool in de Beigerhof. aan de Om val en in de Vondelschool. Ter gelegenheid van het 100-jarig jubileum wordt op 30 September in de Grote kerk een liturgische dienst gehouden, waarin voorgaan ds. J. W. van Kooten, voorzitter van de Neder landse Zondagsschoolvereniging en ds W. Wesseldijk, voorzitter van de ker- keraad. Aan deze dienst zal medewer king worden verleend door een koper kwartet. kondigde, dat een onzer wethouders, juist door het wethouderschap een bijkomstige goed gesalarieerde functie had gekregen, zodat er voor de ver hoging van zijn „salaris" althans geen enkele reden was. De burgemeester heeft er op gewezen dat een wethouder boven de hoogste gemeentambtenaar staat en dat dit ook in zijn financiële positie tot uitdruk king moet komen. Naar onze mening geen krachtig argument omdat de be noeming van steeds duurdere ambtena ren dan ook een voortdurende stijging van het wethoüderssalaris zou eisen. Sterker was o.i. het motief, dat de salarissen voor alle ambtelijke functios procentueel verhoogd zijn. Beschouwt men de arbeid der wethouders als amb telijk werk dan dienen zij mede van algemene loonsverhogingen te profite ren omdat ook voor hen alles, naar verhouding van vroeger, duurder is ge worden. Bovendien: waarom zou men wel de meerdere prestaties van de raadsleden en niet die van de wethou ders verhogen terwijl bij geen van beide groepen van de inzet van de ge hele mens sprake behoeft te zijn. Men kan de kwestie nu eenmaal niet voor elke wethouder afzonderlijk be kijken. De salariëring geldt voor de gehele groep en er zullen te allen tijde wel wethouders zijn die het meer en die het minder nodig hebben. Het was te voorzien, dat zij, die aan de verhoging van het presentiegeld hadden meegewerkt zich thans ook voor een verruiming van de wethou- derssalrissen zouden verklaren. Het is niet gezllig als men, na een lange wandeling langs de vraagstukken vafi het gemeentelijk beleid, tenslotte op de vuilnisbelt terecht komt. Er is een belasting op het weghalen en storten van huisvuil in het leven ge- toepen waardoor o.a. de goedkoopste verplichte vuilnisemmers voortaan niet meer f 0.90 maar f 4 per jaar zullen kosten. Na de extra gas- en stoomprijzen komt er dus een zwaardere belasting door de reinigingsdienst en het was niet te verwonderen, dat de heer To renvlied er op wees, dat de gemeente werklieden de hun toegekende verho gingen op deze wijze langzaam maar zeker weer aan de stad terug betalen. Trouwens vrijwel alle burgers komen hier in deze toch al zo moeilijke tijd weer op zwaardere lasten. Men kan met trots naar onze nieuwe vuilniswa gens kijken maar het is duidélük dat men er ook voor zal moeten betalen. Een verhoging van f 0.90 op f 4 per vuilnisemmer is procentueel zo groot dat men zich met enige verwondering mag afvragen of men kort geleden, bij het instellen van de emmerretributie ook niet geweten heeft dat er kostbaar materiaal in gebruik was genomen. De gemeente-ontvanger zal voortaan de biljetjes rondsturen en Sijmen zat als van ouds wel weer moeten betalen. Zilveren jubileum bij Kofa In het bijzijn van de voltallige di rectie en alle collega's werd gisteren in de Irenezaal van Hotel Victory, mej. L Hoogland gehuldigd wegens het feit, dat zij 25 jaar geleden bij de firma Spruyt in dienst trad. In zeer waardei ende woorden werd de jubilaresse toegesproken door de directeur, de heer M. Spruyt, die voor al haar ijver en toewijding roemde. Na als verkoopster haar entrée te heb ben gedaan, was mej. Hoogland In de loop der jaren opgeklommen tot chef van de stoffenafdeling. Als blijk van waardering werd haar een prachtig cadeau overhandigd. Hierna complimenteerde de voorzit ter van de Personeelsraad de heer Stu- benitsky de jubilaresse. Hij roemde haar kameraadschap en hulpvaardig heid, vooral in de bezettingsjaren. Een passend cadeau vergezelde deze toe spraak. Vervolgens sprak nog de personeel- chef, de heer Gram. Mej. Hoogland dankte voor de giootse huldiging die haar ten deel was gevallen. Velen maakten van de gelegenheid gebruik persoonlijk de jubilaresse thuis hun gelukwensen aan te bieden en tal van bloemen sierden haar wo ning. Slechts twee Alkmaarse K den. Alkmaarse Boys en Ran Alcmaria en R.K.A.F.C. is, oi richtingen van deze ploegen z de wedstrijden tegemoet kun de H'esterwegbewoners boekt Toch behoeven wij bij voo niet aan te nemen dat Alcma Sportpark tegen Stormvogels nederlaag tegemoet gaat. De tegen HVC werd slechts 'n z nederlaag en met iets meer het zelfs een puntenverdf weest. Ook West-Frisia c stugge tegenstand van on: de klasser en de 30 nede zeker geflatteerd. Wij mogen dat de tegenstanders uit de e strijden tevens de candidaten titel in 2A zijn, zodat die n geenszins behoeven te betel Alcmaria ook dit seizoen W( buurt van de rode lantaarn hangen. Nu komt Stormvogels Zo Alkmaar. Een ploeg met verdediging waarvan Kraak tionale doelman, de centrale Doelpunten maken is nu niet grote kracht van de Alcmaria linie en als deze ontmoeting opleveren zal dat voor een deel van de defensie afhan dient echter te bedenken dat Kraak niet onfeilbaar is. RKAFC brengt een bezoek De Langedijkers hebben een van Wieringerwaard verloren dus wel bliikt dat deze ex-de ser niet zo'n gevaarlijk teeen als algemeen werd verwacht O.S.V.'s eerste OSV speelt morgen zijn ee strijd. ZFC moet proberen in zaanse klei een overwinnin vuur te slepen en dat is altijd tige opgave. Baarn achten staat om AFC in moeilijk! brengen en Helder gaat een wedstrijd tegen West-Frisia „De" wedstriid in 2B is de damse derby DWVDe Sparl ontmoeting waarin de schaars zullen zijn. Van niet lane is echter het treffen tus en KFC. De Kogers zullen hu vol krijgen aan de Utrechtse vooral op eigen terrein ee tegenpartij is. ZW verrast: week door tegen KFC gelijk Schoten geven wij dan oo kans on winst. Kennemers m< Zeeburgia bewijzen dat de geen vergissing is geweest gaat in Volendam vermoedi kleine nederlaag tegemoet. Zaandijk In 3C gaat Zaandijk een a£ dernemen op de leiderspositie De Castricummers hebben overwinningen op hun debet het ziet er naar uit dat de ZaE weinig kans van slagen heb! perda geven wij een goede GVO te verslaan, terwiil de p«n BKC—Wiik aan Zee en Hol IW weieens in een gelijkspel eindigen. Hoewel Wieringerwaard op blik in de kopgroep huist Berden een overwinning wc wacht. Texel zal proberen z overwinning in de wacht maar Grassh-oopers is geen zonder meer de punten uit geven. Voor Vrone zal het moe om in de wedstriid tegen Sch ongeslagen record te handha makkeliiker zal dat voor VZV bezoek kriigt van Watervoge wedstriid SucecsZAP zal het spanning ontbreken en het zou verwonderen als de punten deeld. Van HSV verwachten wij winning on Zonaven en ook zal ons. in de wedstriid tegen steijn zeker niet teleurstellen Robinson contra Turc Zelden hebben wij zo'n filmreportage gezien als die, de sensationele bokswedstrijd Turpin werd gemaakt. Beter d ke ringplaats kan men het fe tussen de Amerikaanse were en diens jeugdige uitdager volg ronden lang moet „Sugar" zie eggressieve Engelsman verded grootmeesters onder de vuistve er zelfs genoegen mee nemen d vechter Turpin met een belan tenvoorsprong na afloop tot wereldkampioen wordt uitgeroej Engeland was dat een sensatie hadden de Britten geen wereld in de middengewichtklasse gehad lijk zijn de boksliefhebbers van cetten van deze strijd op de en radio hebben een en ander de uitgesponnen, maar een iedi voor de noble art interesseert zien van deze reportage opnieu satie van dit prachtige duel niettegenstaande het feit dat revanchewedstrijd werd onttroonc middels weer door drt Amerikaa: De directie van Cinema Americ Zaterdag een nachtvoorstelling zonder twijfel veel belangstelling staan. Het programma zal worde vuld met actuele binnen- en iournaals.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2