ÏINES Alcmaria-voorhoede moet proberen om doelman Kraak te vermurwen egd voor chool WAT DE THEATERS BRENGEN Alkmaar 4268, K 2200 Alkmaarse Boys en Randers hebben een rustdag Helder zal morgen West-Frisia ontvangen Een uitstekende film reportage Duitse expositiewagen bezoekt onze stad HARMONIE THEATER: Verboden huwelijk VICTORIA THEATER: Strijd zonder genade CINEMA AMERICAIN: De muurbloem van het leger REX THEATER: De Vrouwenkooi Langendijk Oudorp Toren en kerk te Hensbroek worden gerestaureerd Geen gemeenschappelijke vuilnisdiensi Egmond aan Zee Zilveren jubilaresse mej. De Wit Ing, Med,) komen, waarop de dnderkens tot Mi) iv, toen een drietal 1851 het voorbeeld erstraat een zoge- gd rond de Bijbel duurde of ook op bijeenkomsten ge in die jaren graag s een berucht dob- ond. Uit de vrien- 77 de naam krei m van het „onder- Ifde gebleven. Het Zaterdag in het pr een feestmiddag crk de ouders een het toneelstuk :elijk jeugdwerk, ;sschool-leerlingen rcentage naar de neesten van hen oczoekers. na de oprichting isten gehouden in Honkoop aan de gemene Bewaar- in de bewaar- ;ers (Langestraat) Verbreiding der lingsweg. De op- n vriendenkring gaven zij de let- Reinders, die de irganiseerde. Hij ur" van de Zon- in 1877 naar MM- im de vereniging tot Mij komen" bestuur werd ge- J. van der Wad- ilzak Gzn., J. van en F. H. Ringers de vergeelde no nen hoe de Zon- met nationale tste October kwa- neermalen in de uit. Een pro- 1873 is hiervan Vele getrouwen werden tiental oor dezelfde per- as de heer N. A. ian 30 jaar voor heer H. Wolzak ceumstraat neemt tief aan het Zon- Een van de oud- is de 86-jarige die momenteel van Sonoy. Ook /erdiend met zijn voor de thans [schoolvereniging, toen de school ie bezetter, sloot Nederlands Her- door de algehele Dit contact met jven bestaan; do Vesseldijk en ds i cursussen voor van de Zendaa»- tot week hun 460 ke waarden van brengen. iddeien staan de rnste o.a. het be- enwoordig wordt sgeven op vijf lelminaschool, in ilaan 1, de kleu- hof, aan de Cm- 'hool. het 100-jarig 0 September in iturgische dienst rgaan ds. J. W. van de Neder- ereniging en ds ter van de ker st zal medewer- door een koper- im bij Kofa ie voltallige di- s werd gisteren tel Victory, me;, wegens het feit, :n bij de firma woorden werd iroken door de pruyt, die voor- vijding roemde, r entree te heb- Hoogland in de >mmen tot chef Als blijk van r een prachtig rde de voorzit- ad de heer Stu- Hij roemde hulpvaardig- ttingsjaren. Een elde deze toe- de personeel- ïkte voor de haar ten deel de gelegenheid 3e jubilaresse aan te bieden rden haar wo- ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1951 Slechts twee Alkmaarse K.N.V.B.-clubs zullen morgen het groene veld betre den. Alkmaarse Boys en Randers hebben namelyk een vrije dag, zodat het aan Alcmaria en R.K.A.F.C. is, om de Alkmaarse kleuren hoog te houden. De ver richtingen van deze ploegen zyn niet van dien aard dat wij met groot optimisme de wedstrijden tegemoet kunnen zien. De withemenden verloren tweemaal en de Westerwegbewoners boekten slechts een winstpunt uit drie wedstrijden. Toch behoeven wij bij voorbaat nog niet aan te nemen dat Alcmaria op het Sportpark tegen Stormvogels zijn derde nederlaag tegemoet gaat. De wedstrijd tegen HVC werd slechts 'n zeer kleine nederlaag en met iets meer geluk was het zelfs een puntenverdeling ge weest. Ook West-Frisia ondervond stugge tegenstand van onze twee de klasser en de 30 nederlaag was zeker geflatteerd. Wij mogen aannemen dat de tegenstanders uit de eerste wed strijden tevens de candidaten voor de titel in 2A zijn, zodat die nederlagen geenszins behoeven te betekenen dat Alcmaria ook dit seizoen weer in de buurt van de rode lantaarn zal blijven hangen. Nu komt Stormvogels Zondag naar Alkmaar. Een ploeg met een sterke verdediging waarvan Kraak, onze na tionale doelman, de centrale figuur is. Doelpunten maken is nu niet direct de grote kracht van de Alcmaria aanvals- linie en als deze ontmoeting winst moet opleveren zal dat voor een belangrijk deel van de defensie afhangen. Men dient echter te bedenken dat ook een Kraak niet onfeilbaar is. RKAFC brengt een bezoek aan DTS. Dp Langediikers hebben een wedstrijd van Wieringerwaard verloren, waaruit dus wel bliikt dat deze ex-derde klas ser riet zo'n gevaarlijk tegenstander is als algemeen werd verwacht. O.S.V.'s eerste wedstrijd. OSV speelt morgen zijn eerste wed strijd. ZFC moet proberen in de Oost- zaanse klei een overwinning uit het vuur te slepen en dat is altijd een las tige opgave. Baarn achten wij niet in staat om AFC in moeilijkheden te brengen en Helder gaat een moeiliike wedstrijd tegen West-Frisia tegemoet. ..De" wedstriid in 2B is de Amster damse derby DWVDe Spartaan, een ontmoeting waarin de doelpunten schaars zullen ziin. Van niet minder be lang is echter het treffen tussen UW en KFC. De Kogers zullen hun handen vol krijgen aan de Utrechtse ploeg, die vooral op eigen terrein een sterke tegennartij is. ZW verraste vorige week door tegen KFC gelijk te spelen. Schoten geven wij dan ook weinig kans oo winst. Kennemers moet tegen Zeeburgia bewijzen dat de promotie geen vergissing is geweest en HRC gaat in Volendam vermoedelijk een kleine nederlaag tegemoet. Zaandijk naar CSV. In 3C gaat Zaandijk een aanval on dernemen op de leiderspositie van CSV. De Castricummers hebben twee 31 overwinningen op hun debet staan en het ziet er naar uit dat de Zaankanters weinig kans van slagen hebben. Rtp- nerda geven wij een goede kans om GVO te verslaan, terwiil de ontmoetin- jtori BKC—Wiik aan Zee en Hollandia— IW weieens in een gelijkspel konden eindigen. Hoewel Wieringerwaard op het ogen blik in de kopgroep huist, mag van Berden een overwinning worden ver wacht. Texel zal proberen ziin eerste overwinning in de wacht te slepen, maar Grasshoppers is geen ploeg die zonder meer de punten uit handen zal geven. Voor Vrone zal het moeiliik ziin om in de wedstriid tegen Sehagen het ongeslagen record te handhaven. Ge- makkeliiker zal dat voor VZV zijn. dat bezoek kriigt van Watervogels. In de wedstriid SueecsZAP zal het niet aan spanning ontbreken en het zou ons niet verwonderen als de punten werden ge deeld. Van HSV verwachten wii een over winning on Zouaven en ook T.immen zal ons. in de wedstriid tegen Purmer- steijn zeker niet teleurstellen. Robinson confra Turoin Zelden hebben wij zo'n uitstekende filmreportage gezien als die, welke van de sensationele bokswedstrijd Robinson— Turpin werd gemaakt. Beter dan op wel ke ringplaats kan men het felle /-evecht tussen de Amerikaanse wereldkampioen en diens jeugdige uitdager volgen. Vijftien ronden lang moet „Sugar" zich tegen de e.ggressieve Engelsman verdedigen en de grootmeesters onder de vuistvechters moet er zelfs genoegen mee nemen dat de harde vechter Turpin met een belangrijke pun- tenvoorsprong na afloop tot winnaar en wereldkampioen wordt uitgeroepen. Voo' Engeland was dat een sensatie. Sinds 1891 hadden de Britten geen wereldkampioen in de middengewichtklasse gehad. Natuur lijk zijn de boksliefhebbers van alle fa cetten van deze strijd op de hoogte. Pers en radio hebben een en ander in de bre de uitgesponnen, maar een ieder die zich voor de noble art interesseert zal bij het zien van deze reportage opnieuw de sen satie van dit prachtige duel ondergaan, niettegenstaande het feit dat Turpin in- revanchewedstrijd werd onttroond, middels weer door drt Amerikaan in een De directie van Cinema Americain geeft Zaterdag een nachtvoorstelling, waarvoor zonder twijfel veel belangstelling zal be staan. Het programma zal worden aange vuld met actuële binnen- en buitenlandse iournaals. Onderlinge wedstrijden AVA Zondagmorgen 23 September wordt op het Sportpark het eerste gedeelte verwerkt van de wedstrijden om het kampioenschap in de verschillende ca tegorieën van de athletiekvereniging AVA. Daar de krachten van de ver schillende deelnemers elkaar niet veel ontlopen mag een spannende strijd worden verwacht. Op het nummer hoog springen b.v. kunnen door enkele ath- leten, bij goede weersomstandigheden, zeker nationale prestaties geleverd wor den. Tevens zal door de heer E. Kayser een demonstratie gegeven worden van het nummer polsstokhoogspringen. DAW naar Amersfoort De Alkmaarse Waterratten trek ken Maandagavond naar Amersfoort waar zij hun tweede promotiewed strijd voor de tweede klasse zullen spelen. Zoals bekend won D.A.W. zijn eerste wedstrijd met 9—0. Als ook in Amersfoort de zege wordt behaald, zal Alkmaar een polo-team rijk zijn, dat in de tweede klasse mag uitko men. OPSTELLING VAN V.V. ALKMAAR De opstelling van Alkmaar is als volgt: Duiveman; Norder én Snel; Bakker, Zwart en Roos; Bruin, Schoonhoven, Nak, De Jong en Groot. AANVULLING VAN HET POLITIEKORPS. Met ingang van 16 dezer zijn ter ver vulling in bestaande vacatures benoemd tot agent van politie alhier, de horen, T. Bosgra en J. Beukema. voordien resp. werkzaam bij de gemeentepolitie te 's-Gravenhage en te Groningen. MEDE-ARBEIDER BESTOLEN Tegen een achttien-jarige opperman is proces-verbaal opgemaakt, omdat hij geil uit de kleding van een mede arbeider had gestolen. Vele stadgenoten zullen met bewon dering de grote Duitse expositie-wagen van de firma Miele uit Gütersloh (W.- Falen) hebben gadegeslagen en vooral 's avonds leverde deze 18 meter lange wagen met zijn mooie verlichting een sprookjesachtige aanblik. Het betreft hier een expositie-wagen van de groot ste en bekendste rijwielfabriek uit Duitsland, doch daar Nederland op het gebied van rijwielen veel eigen fabrica tie heeft worden deze door de fa Miele niet ingevoerd, maar blijft* de import beperkt tot allerhande wasmachines en stofzuigers. De wagen heeft enige da gen op de jaarbeurs gestaan en trok daar vanzelfsprekend grote belangstel ling. Hij zal nu een tocht van veertien dagen door Nederland maken en be zoekt vervolgens België, Luxemburg, Frankrijk, Italië, Zwitserland, Oosten rijk en zelfs Turkije. Drie man personeel, waarvoor in de wagen slaapgelegenheid Is gebouwd zullen deze tocht meemaken. De firma De Wild op de Laat had het genoegen als importeur en groothandelaar in de producten van de fa Miele de auto te mogen ontvangen. Achter het „Sekurit"- glas waren vele nieuwe snufjes op het gebied van wasmachines te bewonde ren. Daar waren o.a. wasmachines met wringer en centrifuge, houten wasma chines voor de minder goed gesitueer den, wasmachines met electrische- en kolenverwarming. Het meest gebruikte apparaat was echter een geëmailleerde machine met electrische verwarming en draaibare krachtwringer. Ook ston den er enkele trommelwasmachines voor ziekenhuizen of andere inrich tingen en waren de meeste apparaten voorzien van veiligheidsinstallaties. Op het gebied van de stofzuigers waren ook verschillende nieuwe snufje? te zien. In de wagen zijn bovendien overal stopcontacten aangebracht, zodat men in een stad waar men langere tijd staat op het stadsnet kan worden aan gesloten en alle machines gedemon streerd kunnen worden. OP DE VOORDRACHT. Onze stadgenoot de heer J. Rechstei- ner komt voor op de voordracht van B. en W. van Texel voor benoeming van directeur van de Visafslag te Oudeschidl. 31 De bekende en charmante actrice Clau- dette Colbert, die men uit menige geesti ge rol kent vervult in deze film (Verbo den Huwelijk) de hoofdrol in een geheel ander genre. Zij komt ook voor een heel zonderlinge situatie te staan. En wel als zij als de concertpianiste Ellen Ewing in het huwelijk zal treden et de architect David Mc Lean. Als de plechtigheid aan de gang is staat n.l. een vreemdeling op, die verklaart dat het huwelijk niet zal kunnen doorgaan, omdat zij reeds met een zekere Randel is getrouwd. Niemand, ook Ellen zelf, weet daar iets van. Maar als men haar handtekening vindt op de trouwpapieren, wordt de situatie voor haar toch wel heel moeilijk. Dat aan dit geval een zeer mysterieuze en opwinden de geschiedenis verbonden is, spreekt vanzelf. Maar de ontknoping mogen wij u niet vertellen. Heel wat spannende en sensationele gebeurtenissen vragen echtei de aandacht maarneen, dat moet u zelf gaan zien. Claudette Colbert en Robert Ryan spe len hun moeilijke rollen uitstekend en worden goed ter zijde gestaan door Paul Kelly als Eric en Philip Ober als Gregory Kent. Zij allen weten de spanning er op bijzondere wijze in te houden. Het hoofdnummer wordt ingeleid door een interessant voorprogramma. Na d« twee zeer actuële journaals ziet men een heel mooie film, waarin een hond naast zijn jonge baas een wel bijzondere rol speelt. Een film. die ieder op prijs zal stellen. We hebben van regisseur Giuseppe de Santis geen hoge indruk gekregen, want wat hij van „Strijd zonder genade" heeft gemaakt staat in lijnrechte tegenstelling tot de roem, die de Italiaanse films de laatste jaren hebben verworven. Het ver haal is simpel, hoewel niet onaardig, maar De Santis heeft de strijd tussen Francesco en Bonfiglio weinig kleur weten te ge ven en de emotionele tafrelen, die niet van de lucht zijn, zulk een melo-drama- tische tint bezorgd (snikkende moeder tjes, verbeten kijkende mannen en een hijgende beeldschone jongedame), dat het ganse, bedoelde effect verloren gaat. Francesco is de hoofdpersoon in dez» film. Hij keert uit de oorlog terug om te bemerken dat zijn dorpsgenoot Bonfig lio zijn schapen heeft gestolen. Als hij de dieren terug neemt, wordt hij gearres teerd. De schaapherders, die onder pressie staan van Bonfiglio, getuigen tegen de gevangene, die daarop tot vier jaar ge vangenisstraf wordt veroordeeld. Maat Francesco keert terug en neemt wraak, nu bijgestaan door de knappe Lucia, dit hem eerst ontrouw was geworden. De journaals Een belangrijk deel van het Hollands Nieuws wordt ditmaal ingenomen door de opening van de Staten-Generaal met het uitspreken van de troonrede door H.M. de Koningin. Zeer goed geslaagd. Verder de herdenking in Wageningen en bezoek van Kamerleden aan diverse industrieën. Tn het wereldnieuws strijd in Korea. Sport n.a.v. RobinsonTurpin en Hugo Koblet, de grote Zwitserse wielrenner. Bill Kluggs, een vrolijke jongeman, wordt als de oorlog tussen Amerika en t Japan uitbreekt de eerste, die zich voor de mi litaire dienst opgeeft. Het gehele stadje Punxatawney is trots op hem en hij wirdt op passende wijze gehuldigd. Na zijn eerste opleiding komt hij in een vlieg kamp in zijn eigen stadje en terwijl al zijn vrienden overal heldendaden kun nen verrichten, wordt hijzelf als een z6 goed instructeur beschouwd, dat men hem in het vliegkamp niet wil missen. De inwoners van het stadje beginnen hem langzamerhand te beschouwen als de man die nooit zal vertrekken en zijn roem begint geweldig te tanen. Zelfs in de ogen van zijn meisje is hij geen echte held meer, maar plotseling komt er veran dering. Hij moet als boordschutter inval len voor een zieke soldaat vliegt naar Engeland, maakt een ongeluk met het vliegtuig mee, waardoor hij boven Frank rijk met een parachute moet neersprin gen, valt in handen der Maquis, die door een jonge zangeres worden aangevoerd, ziet een V.2 opstijgen en brengt na tal van wederwaardigheden de filmopname daarvan veilig in Engeland. Daar is hij, als de eerste die het be staan van het nieuwe oorlogswapen heeft aangetoond, de held van de dag. Hij wordt met eerbied behandeld en naar de presi dent van de Ver. Staten gevoerd om een extra decoratie te ontvangan. In vier da gen uit en thuis is hij weer in zijn stadje terug, waar hij zijn avonturen vertelt en niemand er geloof aan hecht. Een aardige film. een voortreffelijk uit gebeelde humoristische geschiedenis), waarnaar men met genoegen kan kijken en luisteren. Voor Dan Dailey als de ser geant Bill Kluggs een extra complimentje voor zijn voortreffelijk spel. De knappe Franse regisseur Maurice Cloche laat ons in zijn film „La cage aux filles" op treffende wijze zien dat in vele gevallen de omstandigheden de mens ma ken. Tegen een achtergrond van de huur kazernes, huizen van bewaring en tucht scholen, schildert hij het leven van een onbegrepen meisje, dat door een hard vochtige stiefvader van huis wordt „ver dreven. Micheline, op eminente wijze door de expressieve Daniële Delorme vertolkt, komt, nadat zij vele harde en bittere le venslessen heeft geleerd, in de gevange nis te midden van dieveggen, landloop sters en prostituees. Het is in deze om geving, dat Micheline geheel ten onder dreigt te gaan. Het systêem in deze ge vangenis is er dan ook zuiver op gericht om de vrouwen slechts te straffen, in- plaats van reclasseren. Een jonge leidster met moderne ideeën, ontfermt zich ten slotte over Micheline. Z<j weet ,door te dringen in het verbitterde meisjeshart en het slot van deze film is een naar Franse maatstaven ongewoon gelukkig happy end. Het is een knappe film, een film waarvan de Fransen blijkbar alleen het „recepV kennen. Binnen- en buitenlandse journaals, be nevens een geestige tekenfilm vormen de ouverture van dit uitstekende program ma. Personeel van Victrix maakte uitstapje Het personeel van de puddingfabriek „Victrix" maakte gisteren onder uiterst gunstige weersomstandigheden haar jaarlijkse uitstapje. Ditmaal ging de reis naar Rotterdam en Avifauna. Reeds vroeg in de mor gen was met 55 man personeel gestart en na een korte onderbreking op het kopje van Bloemendaal werd de tocht voortgezet naar Scheveningen en Den Haag, alwaar het bekende Panorama Mesdag werd bezocht, hetgeen grote bewondering wekte. In Rotterdam werd gedineerd en in een speciaal gecharterde boot een rondvaart door de havens gemaakt, waarna de Maastunnels werden bezich tigd. Ook het bezoek aan Avifauna viel zeer in de smaak en een buitengewoon aardig voorval was, dat de leider van het aldaar spelende dansorkest van Boyd Bachman, aankondigde, dat hij onder de aanwezigen een solo-danse resje had ontdekt, waarop een der Vie- trix-meisjes, mej. G. Kluft op zijn ver zoek een demonstratie gaf van de Sam ba, waarmede zij een buitengewoon succes oogstte. Op de terugreis werd in Leiden „Zomerzorg" nog even aange daan, waar een der vertegenwoordigers van Victrix, de heer A. Nijsen. een ge schoolde zanger met begeleiding van het strijkje enige liederen ten gehore bracht. Om 1.30 uur 's nachts keerden allen in Alkmaar terug en dank zij de uitstekende stemming zal deze dag bij 't personeel van Victrix nog lang in her innering blijven. Waf er voor 25 jaar gebeurde In de Alkmr.arsche Courant van 22 September 1926 vinden wij de volgende mededeling. De plannen tot viering van den 8sten October nemen vastere vormen aan. De hondenren zal geschieden in de Hard draverslaan, terwijl de schaatswedstrijd gehouden zal worden in de Lange straat, die daartoe ter beschikking van de 8 October-vereniging zal worden gesteld van 3 uur tot 6 uur namiddags. Reeds heeft men opgave ontvangen van een twintigtal rijders waar onder er zijn, die zich een bekendheid heb ben verschaft in de wereld der schaat senrijders. De wedstrijden beloven zeer interessant te worden. Ze zijn iets nieuws. Als le prijs wordt uitgeloofd een wisselbeker, terwijl verder een zestal kunstvoorwerpen ter beschik king worden gesteld. Wanneer het weer goed blijft zullen de a.s. feesten heel Wat 'vreemdelingen naar Alkmaar doen gaan. Er zal wat nieuws, wat aardigs, wat spannends te zien zijn. Jubileum Rochdaleschool Op de tweede feestavond van de Rochdale-school werd het woord ge voerd door de inspecteur van 't Lager Onderwijs, de heer Vernooy, die in zijn toespraak wees op de gunstige plaats, welke de Rochdaleschool in neemt onder de vele o.l. scholen. Na mens de oudercommissie bood de heer G. de Jong het schoolbestuur 12 kop en schotels aan, de eerste bijdrage tot een compleet theeservies, dat de school nog steeds moest ontberen. Oogst van de straat Gevonden over het tijdvak van i3 tot en met 19 September 1951 en te bevragen aan het Bureau van Politie te Alkmaar, op kamer 14, le etage, iédere werkdag van 17—18 uur, behalve Zaterdag: huissleutel, portemonnaie, padvindersriem, twee ceintuurs, shawl, kinder ringetje, portemonnaie met inhoud, sport schoen, portemonnaie met inhoud, kinder schoentje en zaklantaarn. Als gevonden zijn aangegeven en bij op het politie-bureau bekende adressen verkrijg baar: washandjes, damestasje, leskaart, étui met sleutels, twee schoenen, pakje met inhoud, halsketting, jongensjas, dasspeld, vlaggetje, por temonnaie met inhoud en enige bonnen, zwem broek, portemonnaie met inhoud, brillenkoker, rijwielzitje, broche, rozenkrans, broche, das- klem, portemonnaie met inhoud, padvinders- riem, broche, klompsok, parapluie, klompsok en rieten mandje. GULDEN VLIES le Abonn.voorstelling Serie A. De Gulden Vlies-Abonnementsvoor stellingen Serie A seizoen 19511952. openen Woensdagavond met een op voering van „NINA" een blijspel van André Roussin door De Nederladse Comedie welke geleid wordt door Johan de Meester, Guus Oster en Han Bentz van den Berg. Het stuk is verre van zwaarwichtig maar heeft ondanks het frivole gege ven toch een fijne ondergrond en biedt een avond van beschaafd amusement en laat Ank van der Moer zien in een rol welke haar bij uitstek past. Naast haar dienen Henk Rigters, Guus Oster, Ton Lutz en Bob Goedhart genoemd. Morgen de streekuitzending Het ligt in de bedoeling van de AVRO om in het komend seizoen uit breiding te geven aan de uitzending van het aantal streekprogramma's. Morgen (Zondag) zal daarmede van 1212.40 reeds een aanvang worden ge maakt. Onder de titel „Hallo, hallo! Kris kras door 't land gaat 't zo" zal o.a. een programma uit de Langedijk worden uitgezonden, waaraan mede werking zal worden verleend door de heren P. Deutekom en J. Prijs en onze stadgenote mevrouw De VriesDeute kom. BEROEPEN. Beroepen te Rotterdam-Charlois ds. N. den Oudsten, Ned. Herv. predikant te Alkmaar (Oost II), Geen uitspraak over plan tot samenvoeging van gemeenten De raad der gemeente Hensbroek kwam Donderdagavond onder voorzit terschap van b Tg mres.e»- S. B. F. Kooiman in openbare vergadering bij een. De heer Den Das was met kennis geving afwezig. In aansluiting op de notulen wees wethouder Wit er op, dat het z.i. ge wenst is de schoeiing nabij het ge meentehuis door te trekken tot achter de kleuterschool. Goedgevonden werd dat dit punt nader in B. en W. onder het oog zal worden gezien. Geen derde leerkracht? Het leerlingenaantal van de o.l. school bedraagt 76, reden waarom door B. en W. aan de minister verzocht is een derde leerkracht te mogen aanstel len. Op dit verzoek is afwijzend be schikt. gezien het leerlingental over een geheel'jaar 76 moet zijn en hier van te Hensbroek nog geen sprake is. B. en W. hebben zich opnienw tot Den Haag gewend met de mededeling dat de onderwijzeres in de drie lagere klassen 42 leerlingen heeft en daarme de naar het oordeel van B. en W. te zwaar belast is. De raad was het hierme de eens en achtte een ongewenste toe stand aanwezig. Er is nog geen nader bericht van de min'ster ontvangen. Het maken van een schoeiing en pi laster aan het gemeentehuis is bil on derhandse aanbesteding gegund aan de heer J. Naastepad. Hensbroek, voor f 993 (begroting f 1046). De samenvoeging van ge meenten. Over het rapport inzake samenvoe ging van de gemeenten Obdam, Hens broek en het grootste deel van Ursem wilden B. en W. nog geen uitspraak doen, alhoewel men er de nadruk op wilde leggen dat Hensbroek z'n be stuurskracht niet heeft verloren. De raad was het met B. en W. eens dat bij de voorgestelde samenvoeging het contact tussen gemeentebestuur en in woners verloren raakt. Hoewel men respect heeft voor de verrichte arbeid door de samenstellers van het rapport, werd er toch aan getwijfeld of de prac- tische zijde wel voldoende in acht was genomen. Het rapport werd voorlopig terzijde gelegd. Kerk- en torenrestauratie gaat door. Van de Provincie was bericht ont vangen dat 15% subsidie voor de res tauratie van kerk en toren wordt toe gezegd. De Rijkssubsidie ls eveneens verzekerd, alleen is nog niet bekend voor welk jaar. Het P.W.B. kwam met een schrijven inzake onrendabele uitbreiding van het waterleidingnet voor Hensbroeker- dijk, Kerkepad en Obdammerdijk, waarbij 12 percelen voor Hensbroek en 11 voor Obdam, over een afstand van 2500 m. Medewerking werd gevraagd voor f 39 per perceel per jaar voor onbe paalde tijd. De raad ging er mede ac- coord, de beslissing aan te houden, in afwachting van nadere informaties. Zo wil men o.m. informeren of aansluiting, los van Obdam, minder zal bedragen. In principe is men voor aansluiting. Als bijdrage in de vervoerskosten van kinderen die elders onderwijs ontvan gen werd voor het schooljaar '50-'51 aan de heren Van Zelm, P. van Baar en M. Delis f 20 per kind toegekend; aan P. Veul f 40; H. Overman f 25 voor schooljaar '51-'52 aan Jac. Bas f 55 en aan Appelman f 55. Op een verzoek van mevr. D. Hartland-Kerkmeer om plaatsing van een lichtpunt nabij haar woning, werd afwijzend beschikt, aan gezien bij inwilliging hieraan conse quenties verbonden werden geacht t.a.v. andere inwoners en aanvraagster met geringe kosten zelf een lichtpunt kan laten aanleggen. Dezelfde verzoek ster had ook schade ondervonaen van leien, die van kerk en toren op de pan nen van haar woning zijn gevallen. De voorzitter deelde mede dat de gemeen te tegen wettelijke aansprakelijkheid is verzekerd en bij voorkomende geval len de schaderekening bij gemeente kan worden Ingediend. Daartoe aangespoord door de Com missaris der Koningin werd de politie verordening aangevuld met een bepa ling betreffende het gebruik van ge luidversterkers. De stichting „Kraamzorg-Centrum West-Friesland" f kreeg f 1 subsidie per verzorgingsdag, zonder beperking. Het aanvankelijk verzoek luidde minimaal f 100. De woonruimte-commissie werd in zijn geheel met algemene stemmen herbenoemd. De aanslag hondenbelas ting '51 t.n.v. N. Sijm bleek ten on rechte opgelegd. De pensioengrondslag van de gepensionneerde gemeentebode, enz., de heer C. Evers, werd met 10%% verhoogd. Geen gemeenschappelijke vuilnisophaaldienst. In een vorige vergadering was de heer Den Das ter tafel gekomen met een voorlopige kostenberekening voor een vuilnisophaaldienst in samenwer king met enkele omliggende gemeen ten .Naar aanleiding hiervan hebben de gemeentebesturen van Ursem, Ob dam. Spanbroek-Opmeer, Hoogwoud en Hensbroek een bespreking gevoerd. Het college van B. en W. van Hens- br'oek zag een moeilijkheid in het ver spreid liggen van de woningen ter plaatse, waarbij voldoende gelegenheid bestaat voor een goede stortplaats van het vuilnis, waardoor direct geen be hoefte bestaat aan een dergelijke dienst. Dit bleek ook reeds uit de en quête die Ursem heeft gehouden en waarbij bleek dat 36 van de 350 hoof den van gezinnen interesse hadden. Volgens berekening van de heer Den Das zou de verplichte bijdrage onge veer f 6 per gezin per jaar bedragen. Op de gemeenschappelijke vergadering dacht men echter aan f 10 a f 12. Voor een verplichting tot aansluiting werd over het algemeen niet gevoeld. B. en W. van Hensbroek zouden, in dien de behoefte nijpt, het particulier initiatief om vuilnis e.d. op te halen, zoals ook elders in onze omgeving in principe eventueel willen steunen. Resumerende kwamen de verschil lende afgevaardigden tot de slotsom dat een plan als door de heer Den Das ontworpen, onbruikbaar en onuitvoer baar is en dat iedere gemeente voor zich een uitkomst moet trachten te vinden. De raad kon zich thans met een en ander verenigen. De pensioengrondslagen van diverse ambtenaren werden met 10%% ver hoogd. De vergoeding die het hoofd der o.l. school voor het gebruik van de centrale verwarming in zijn woning dient te betalen werd verhoogd van f50 op f 100 per jaar, zulks mede in verband met de gestegen kolenprijzen. Bij de rondvraag verzocht de heer Wit om een hekafscheiding op het bouwterrein van de heer K. de Boer. alhier. De voorzitter zeide medewer king toe. De heer Groet kreeg het ad vies om het schoolzwemmen b.v. op Vrijdag was het 25 jaar geleden, dat mej. Sj. de Wit in dienst kwam bij de gemeente-bedrijven. Aanvankelijk nam zij de plaats in. die door haar vader vervuld was. Zij werd aangesteld als tijdelijk klerk dei- bedrijven. Op 1 Januari 1929 volgde haar vaste benoeming. Met de groei c'er bedrijven nam ook haar functie steeds in beteke nis toe en zo volgde haar bevordering tot boekhoudster. Altijd accuraat, nauwgezet en vol plichtsbetrachting heeft mej, de Wit haar functie vervuld, steeds bereid een ieder, die zich ten kantore vervoegde, te woord te staan. Te haren huize heeft de jubilaresse haar jubileum gevierd in de familie kring. Tal van bloemstukken werden in de loop van de dag daar bezorgd. Bij afwezigheid van burgemeester Niele complimenteerde wethouder Zwart de jubilaresse namens het ge meentebestuur en dankte haar, voor het werk, dat zij voor de gemeente in de loop der jaren verrichtte. Als blijk van erkentelijkheid bood hij namens de gemeente een blijvend aandenken aan. De gemeente-secretaris, mr. Spit, wenste de jubilaresse geluk namens de ambtenaren van het gemeente-huis. Hij wees op de prettige samenwerking, die er altijd bestaan heeft, op de voldoe ning, waarmede mej. de Wit kan te rugzien op de vervlogen jaren en knoopte daaraan de wens vast. dat zij nog vele jaren met dezelfde energie en plichtsbetrachting voor de gemeente zou mogen werken. Namens de ambte naren bood ook hij een stoffelijk blijk van waardering aan. De directeur der bedrijven, de heer Herman, vergezeld van hel gehe'e per soneel der bedrijven, voorzover dat ge mist kon worden, sprak namens het personeel woorden van gelukwens en waardering. Hij roemde de ijver en plichtsbetrachting van mej. de Wit en hoopte, dat zij nog vele jaren op de zelfde vlotte wijze de gemeente bedrijven zou mogen dienen. Hij deed eveneens zijn woorden vergezeld gaan van geschenken van directie en perso neel. Vele vrienden en kennissen, oud collega's en belangstellenden kwamen de jubilaresse in de loop van de dag hun gelukwensen aanbieden. MARKTBERICHTEN ALKMAAR, 21 Sept. Aardappelen 8— 10.50; slabonen 38—62; snijbonen: pronk 32— 43; komkommers 8-29; tomaten: A 20-29 en bonken 12-16; stoksnijbonen 58-1,04; bloemkool: AI 32-43, I 20-30 en II 12-18; rede kool 6-14; savoye kool 6-7; gToene kool 9—15,50; spruitkool 30—52; spinazie 4— 36; sla 3—11; postelein 5—16 andijvie 5—9; rabarber 4; bieten 4-10; waspeen 8-34; uien 8- 20; prei 8-20; soepgroenten 2-4; peter selie 2—3 meloen 18—57; druiven: Muscaat 80—88, Alicante 68—86 en Frankenthaler 68-99. NOORDERMARKTBOND, 22 Sept. - 10.500 kg Eigenheimers 9,30-9,50, blauwe Eigenheimers 8,30—8,70, Koopmam blauwen 8.70-9, Meerlandcrs 8,10, Bevelanders 8,80, Bintjes 7,80, Alfa 7,50 en IJselster 8,40; 7O0O kg peen: B 13,30-14,20 en C 9,50-10,50; 1700 kg uien 15—16,20, drielingen 16 en nep 20; 1,500 kg bieten: A 7,80-8,10 en B 4,10 -5,30; 22.500 kg rode kool 4,80-5,50; 2000 kg gele kool 1-14,10; 100.000 kg witte kool 3,5-3,80; 2000 kg groene kool 13-14,80; 12.000 kg slabonen 43-54, II 38-42 en afw. 24-34; 150 stuks bloemkool; BI 45 en BII 33. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 22 Sept. 3000 kg aardppelen: blauwe Eigen heimers 8,80-8.90; .55.000 kg rode kool: A 7,80-13,40 en B 5,30-8; 12.000 kg gele kool A 9,20-11,80 en B 8,20-8,70; 20.000 kg g-oene kool 12-14,20; 130.000 kg witte kool 3,50-7,80; 10.000 kg uien 1.5,50-18,60, grove 13,90-16,90 en nep 16,60-23,30; 3000 kg bieten A 8,3-9,50; 300 kg peen C 8,30- 8,70; 200 kg tomaten A 21-22; 5500 kg sla bonen 45,70-55,40; 5000 stuks bloemkool: BI 28,60-48 en Bil 17,30-27. W ARMENHUIZEN, 22 Sept. 1951. 10.100 kg aardappelen, Eigenheimers 8.70 —9.80, Meerlanders 8.40—8, Bintje 8 60 Koopmans Blauwe 8.10—8.70; 4400 kg rode kool 6,8010,60 4800 kg gele kool 8—10.90: 71.600 kg witte kool 3.50—3,80; 4350 kg slabonen 3960: 1500 kg bieten 7,708 20' 170 kg uien 17,10.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 3