REBUS-PRIJSVRAAG! f IOO.— aan prijzen Niet ontmoedigd, er zijn mogelijkheden Winkelsluitingswet aanvaard Tankslag in centrale sector PHILIPS KOMT UIT MET NIEUW TYPE GRAMOFOONPLAAT Nederlanders kregen door een te lang traject strafpunten te verdelen onder onze abonné's Minister In 't Veld in Schagen: Het Nederlandse volk zal moeten begrijpen waarom het gaat De 40.000 woningen van de Troonrede een teleurstelling DE vraag, of Nederland gekomen is aan de grens van de mogelijkheden beantwoordde de minister ontkennend. Opvoering van de productie is nog mo gelijk. terwijl we kunnen sparen door beperking van de consumptie. En in dit verband bereed de minister natuurlijk zijn stokpaardje, dat roken, snoepen, bromfietsen, bontjassen en televisie zaken zijn, waarop het mogelijk is te bezuinigen. Het gaat vooor de woning bouw ten slotte om een. bedrag van 150 millioen gulden: een bezuiniging met tien procent zou de woningbouw al een heel eind op streek brengen. In Gro ningen en Leeuwarden, maar ook in kleinere plaatsen worden leningen ge plaatst onder de bevolking. In Zwol Tal van wijzigingen in oorspronkelijk ontwerp Parijse slagers zijn in staking gegaan Hevige qevechten bij Koemsonq en Jangooe Chinese versterkingen 0!y vindt officier niet sportief Minigroef: zelfde speel tijd op kleinere schijf Prijs voor Nederlandse muziek ingesteld Prof. dr. G. v.d. Leeuw geëerd Een agrarische jaarbeurs in Mei 1952 naar Korea Avondrif verliep zonder moeilijkheden Voor de derde maal onze Nanno Sjoerd Meinders komt vandaag thuis Limburgse mijnwerkers voor Groenland? ZATERDAG 32 SEPTÉ'MBER 1951 (Van een onzer redacteuren) „UIER staat een man voor u, die wellicht wat sombere geluiden heelt laten horen, maar niet ontmoedigd is, die nog wel bereid is als Sint Joris de draak te bestrijden. Wanneer de internationale toestand zich niet al te ongunstig ont wikkelt, dan is de situatie zeker niet hopeloos en toch heel wat beter dan zes jaar geleden". Deze woorden werden gisteravond door de minister van Wederopbouw gn Volkshuisvesting, mr. dr. J. In 't Veld, gesproken tijdens een openbare ver gadering van de Partij van de Arbeid in Schagen. En de minister wees er daarbij op, dat het een roeping van het Nederlandse volk moet zijn om een verzoening tot stand te brengen tussen sociale gerechtigheid en persoonlijke vrijheid. West- Europa's grootste gevaar is een communistische uitholling van binnen uit. „Als toestanden als in de dertiger jaren zouden terugkeren, dan geef ik, aldus mr. dr. In 't Veld, voor het behoud van West-Europa en de wereldvrede geen cent meer. Nederland is in dat West-Europa geen eiland en kan zieke plekken als Italië en Frankrijk een goed voorbeeld geven." op. Iets afhalen van de 1500 millioen voor defensie? Ook dat is niet eenvou dig. want Nederland staat niet alleen tegen het communistische gevaar. Los laten van het Noord Atlantisch Pactis een onmogelijkheid omdat we dan alle aanspraken op steun van onze part ners verliezen en ook geen grondstof- in meer zouden krijgen. TEVOREN had mr. dr. In 't Veld een uitvoerige terugblik geworpen op hetgeen er in de zes jaren na de be vrijding werd verricht. Zijn conclusie was, dat het onrechtvaardig is de rege ring verwijten te maken, dat er niets is gedaan. Men moet dan de toestand in Nederland en die in het buitenland maar eens vergelijken. De strijd in Korea heeft een streep door een gun stige rekening gehaald, de prijzen er grondstoffen zijn enorm gestegen. Daarbij kwam, dat de door ons land uit te voeren producten niet evenredig duurder verkocht werden, hetgeen ons per jaar een milliard gulden scheeR. Het is niet te ontkennen, aldus de mi nister, dat de defensie-uitgaven van 1500 millioen zwaar drukken, maar ten slotte stond de regering voor d taak de eindjes aan elkander te kno pen. Men heeft de oplossing gezocht in een combinatie: beperking van de in vesteringen, beperking van de con sumptie. Dit hielp op korte termijn. Op langere termijn zijn de moeilijk heden te overwinnen door opvoering van de productie. Sprekend over de woningbouw zei de minister, dat dit probleem met kan keren niet wordt opgelost en dat het gemakkelijker is te zeggen hoe het niet moet dan hoe het wel moet. Ee- zuinigingen op andere uitgaven dar. de woningbouw leverde altijd verzet Niet aan de grens lerkerspel bijvoorbeeld werd op die 'manier met kleine coupures een be drag van f 120.000.bijeengebracht en dat is de weg, die men op moet. Dan begrijpt het gehele volk waarom het gaat. De veertigduizend woningen van de Troonrede zijn voor iedereen een teleurstelling. Blijft de Kamer op het i standpunt staan, dat er méér moeten komen, dan zullen ook de consequen ties moeten worden aanvaard. Want wanneer het niet lukt de bevolking op te voeden en het begrip bij te brengen, dat er offers moeten worden gebracht, dan zal er op andere wijze geld moeten komen. Uit de tegenwaarderekening van de Marshallhulp, zoals door de P.v.d.A. is voorgesteld? Dat is een mo gelijkheid. maar vergroot het gevaar van inflatie. Door het instellen van een beperkte distributie met daarnaast een vrije markt? Ook dat is een moge lijkheid, maar bij alles komt de vraag op of het Nederlandse volk bereid is een dergelijke maatregel te aanvaar den. Daarover zal de Kamer een uit spraak moeten doen. Zo kwam de minister ten slotte tot de slotsom, dat de situatie niet geheel hopeloos is. Dat het eigenlijk een schone taak is om door innerlijke kracht West Europa beklemd tussen twee wereldmachten op te heffen. TOENEMENDE ONRUST IN MARANHAO De onrust in de Noordbraziliaanse staat Maranhao naar aanleiding van de ambtsaanvaarding door Eugenio de Barros duurt voort. In de hoofdstad van de staat, Sao Luiz, is een algemene sta king uitgebroken. Uit de in het bin nenland gelegen stad Sao Joas dos Pa- tos wordt gemeld, dat de vrouwelijke burgemeester van deze plaats een leger van 8000 man op de been heeft ge bracht. Er zal gebouwd moeten worden door jong en oudzo denkt dit kleine dappere kereltje er ook over en laaf het niet alleen bij denken, doch steekt zijn handen uit de mouwen. (Vervolg van pag. 1) Er kwamen vele amendementen op tafel: een amendement-Wagenaar (CPN) om geen koopavond in de wet op te nemen; een amendement-Bachg (KVP) om ook aan bepaalde andere categorieën dan sigarenwinkels toe te staan later dan zes uur open te blijven; een tweede amendement-Bachg om Omdat de Franse regering de vlees prijzen met tien procent heeft verlaagd zijn de Parijse slagers in staking ge gaan. Van de honderd slagerswinkels waren er Vrijdagochtend 51 gesloten. 45 waren open, maar hadden geen vlees en slechts vier deden als gewoon zaken. De prijzen voor vis, konijn en kip zijn in de afgelopen dagen door de staking 25 tot 40 procent de hoogte in gegaan. De slagers in de provincie ne men hetzelfde standpunt in als hur, Parijse collega's Aan het Koreaanse front is gisteren op verschillende punten hard gevochten. In de „ijzeren driehoek", het middengedeelte van de centrale sector, is een tankslag ontbrand. Drie geallieerde divisies hebben hier uit gevechtswagens be staande speerpunten doen oprukken. Zij genoten de steun van de luchtmacht, die een zevental vijandelijke tanks vernietigde en twee beschadigde. Tanks van verschillende grootte namen aan deze operatie deel. Men ziet hierin de inleiding tot de eerste grote tankslag van de Koreaanse oorlog. Vijf /aar aeëisi legen Manus (Vervolg van pag. I). De verdediger, mr. Schaapman, zei in zijn pleidooi o.m., dat de vorige keer tegen Manus Oly een jaar en 9 maan den was geëist. Toen had hij echter veertig strafbare feiten gepleegd en nu 25. „Men realiseert zich meestal niet voldoende de moeilijkheden, die een recidivist heeft hij als in de maatschap pij wil terugkeren. Als deze man uit de gevangenis komt en zich voorstelt als Manus Oly. dan kan hij nergens te recht. Hij is een onhandige inbreker, maar hij is een uitbreker geworden omdat hij zich in de cel eenzaam voelt. Bij al zijn misdrijven het aantal na dert de honderd is er niet één waar bij hij in een woning heeft ingebroken, want hij heeft eerbied voor de men sen. Tegenover een bedrijf dat verze kerd is, heeft hij echter geen scrupules. De schade, die hij aan zo'n bedrijf toe brengt, beschouwt hij van ondergeschikt belang", aldus mr. Schaapman. De raadsman achtte de straf bijzon der hoog en kantte zich tegen de ter beschikkingstelling. „Er zijn ook -au nog mensen, die Manus Oly willen hel pen", zo verzekerde hij. De verdachte die het laatste woord had zei: „De officier heeft beloofd, dat hij sportief zou zijn omdat ik ook sportief heb bekend. Ik kan die vijf jaar met de beste wil van de wereld niet spor tief noemen. Ik heb nog anderhalf jaar tegoed ook". De president antwoordde hierop, dat de sportiviteit van de rceht- bank niet tot uitdrukking werd ge bracht in de vonnissen. (Van onze speciale verslaggever) Volgende week zal het Nederlandse volk kennis kunnen maken met een nieuw product van Philips: de Philips- gramofoonplaat. De Philips Phonografi- sc-he Industrie vervaardigt in Doetin- chem reeds platen voor Decca. Thans komt men ook onder eigen naam op de markt. Daarbij wordt een plaat uit gebracht, die een novum is: een plaat met een uitermate fijne groef (mini- groefplaat), die bij een diameter van 17 cm een speelduur heeft van vijf mi nuten, even lang dus als een normale plaat van 30 cm. De plaat wordt met een extra lichte weergever gespeeld op een normaal apparaat met een snelheid van 78 toeren per minuut. Aan de Torenlaan in Baarn wordt voor deze nieuwe industrie een geheel nieuwe fabriek gebouwd, die in het voorjaar gereed zal zijn. Het moderne laboratorium, dat voor deze fabriek het researchwerk zal verrichten is reeds nu in gebruik en men verwacht dat men voortbouwend op de ervaring van De Philips Phonografische Industrie heeft in overleg met het departement van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, een jaarlijkse prijs var. f 3.000.ingesteld voor het beste mu ziekwerk van een Nederlandse com ponist. Deze prijs zal de naam dragen van de „prof. dr. G. van der Leeuw- prijs". Prof. Van der Leeuw heeft als minister van O., K. en W. de grootste stoot gegeven voor de vorming van het Nederlandse culturele leven. de grote Philipslaboratoria in Eindho ven van Baarn een wetenschappelijk centrum zal kunnen maken voor de Phonografische Industrie van de gehele wereld. De nieuwe industrie die ten doel heeft de fabricage van geluiddragers in ae meest algemene zin van het woord, verklaart zich nadrukkelijk bereid om zoveel als haar internationaal karak ter dit toelaat bij de samenstelling van. haar repertoire gebruik te maken van de talenten die in Nederland op muzikaal gebied aanwezig zijn en daar bij aan jonge veelbelovende krachten de kansen te bieden die zij verdienen. Op I Augustus bijna 150000 bromfietsen in Nederland Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek waren op 1 Augustus 1951 in ons land 148.356 rijwielen met hulp motor in gebruik. Er bestaat een grote mogelijkheid, dat in Mei 1952 in Utrecht een afzon derlijke beurs wordt gehouden, aldus heeft de directeur van de Jaarbeurs, mr. J. Milius, medegedeeld. Op deze beurs zullen dan wellicht ook agrari sche producten vertegenwoordigd zijn. In ieder geval komt er in Mei een beurs van zuivel- en landbouwmachines, die op het Vredenburgh wordt gehouden. De rest zal dan eventueel aan de Croe- selaan worden ondergebracht. Een en ander houdt ook verband met het internationale zuivelcongres, dat in Juni 1953 in Den Haag wordt gehou den. De Jaarbeurs wil daaraan eén grote internationale zuivelexpositie ver binden, welke tot een jaarlijks terug kerende internationale manifestatie kan uitgroeien en enig ter wereld zou zijn. De beurs in 1952 zal daartoe dan een aanloop kunnen vormen, waarop men ervaring kan opdoen. Naar mr. Milius mededeelde, zijn de matige verwachtingen over de afgelo pen 57ste Jaarbeurs over het algemeen bewaarheid. Radio-Peking heeft gemeld, dat in September aanzienlijke Chinese ver sterkingen naar het front zijn vertrok ken, waaronder motor-transporttroe pen. Volgens een Amerikaans bericht was in de nacht van Donderdag op Vrijdag 'net spoorwegverkeer achter de Noordelijke linies zeer aanzienlijk. Meer naar het Oosten alsook in de Oostelijke sector van het front zijn de verbondenen in hevige gevechten met de communisten gewikkeld. Ten Zui den en ten Zuidoosten van Koemsong werden de Noordelijken uit hun stel lingen verdreven. Ten Noorden van Janggoe blijven zij heftig tegenstand bieden. Zij hebben zich hier ingegra ven in stellingen, die als de sleutel tot hun gehele defensiestelsel in de Ooste lijke sector worden beschouwd. Staalstaking in Hessen is ten einde Vrijdagavond is een einde gekomen ran de staking van de Hessische me taalarbeiders, die een maand heeft ge duurd. De vakbonden hebben de voor stellen van de regeringsbemiddelaars aanvaard. Donderdag hadden de werk gevers zich er al mee verenigd. De internationale moiorzesdaagse Twee leden van het B-team van Ne derland voor de Zilveren Vaas liepen gisteren tijdens het dagtraject van de vierde etappe strafpunten op, namelijk Kees van Rijssel, die twee minuten te laat aan de controle te San Pclerino arriveerde, en Philip Haakcr, die vijf tien seconden over tijd zijn controle- kaart liet afstempelen. Deze rijders kregen respectievelijk twee en één air af punt. Het is echter gebleken, dat het traject tussen Calolzio en San Pe- lerino, een afstand van 43'/, km, ver scheidene kilometers te lang moet zijn geweest, waardoor de tijdschema's der rjjders niet meer klopten. De internationale jury zal nu het parcours opnieuw door militaire waar nemers laten opm -m, en mocht blij ken, dat de af' inderdaad te lang s geweest, dan zullen de strafpunten voor een aantal rijders vervallen. Alle andere Nederlandse deelnemers hebben het dagtrajeet, dat zeker niet gemak kelijk was, zonder strafpunten afgelegd. Het avondtraject, van Bergamo naar Varese, leidde over goed geasfalteerde wegen. Alle Nederlanders hebben het avondtraject goed gereden en zijn op tijd aan de controle te Varese gearri veerd. Ook bij de lichtcontróle vielen er aan Nederlandse zijde geen slacht offers. Nederlands volleybal-team door Italië verslagen De uitslagen van de wedstrijden om de Europese kampioenschappen volley bal, Vrijdagmiddag en -avond te Parijs gespeeld luiden: Finalegroep: heren: Rusland slaat Belgie: 154, 153, 153, Bulgarije slaat Roemenie: 1510, 8—15. 13—15, 15—7, 16—14. Klassements- ••■oep heren: Italië slaat Nederland: 15—6, 15—12, 15—13. Natuurlijk wilt U daar ook een gedeelte van hebbeu. Zonder goede oplossingen gaat dat nu eenmaal niet. Vandaar dat elke abonné z'n beste beentje voorzet en er lustig op los puzzelt. En zo zet U zicb vanavond aan no. 3. Een beetje uitkijken en combineren en ja boor de slagzin staat er al onder. Probeert U maar Ziezo, die heeft Li alweer. Ook deze rebus uitknippen en bij de twee voor gaande voegen. Voorlopig de zaak goed bewaren. Tot de volgende week. Dinsdag gaat de strijd verder! een vrije koopavond in te stellen, te kiezen door het gemeentebestuur en amendement-Cornelissen (VVD) om een volledige gelijkstelling van de markt- en straathandel en de handel te water met betrekking tot het tijdstip, waarop de werkzaamheden op werkda gen dienen te eindigen, met het geves tigde winkelbedrijf te verkrijgen. De minister verklaarde zich voor de amendcmenten-Bachg en tegen het amendement-Wagenaar. De beslissing over het amendement-Cornelissen lint hij aan de Kamer over. Laatstgenoemd amendement werd verworpen met 19 tegen 11 stemmen (vóór: VVD en CPN). Het eerste amendement-Bachg nam de Kamer aan met 40 tegen 22 stem men. Het amendement-Wagenaar ver wierp de Kamer met 56 tegen 5 stem men (vóór: CPN en de heer Covrr^s- sen van de VVD). Het amendement- Bachg betreffende de facultatieve koon avond werd zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Bij zitten en onstaan verenigde de Kamer zich vervolgens met een amen dement-Bachg om de bevoegdheid in zake de halvedagsluiting uitsluitend leggen bij de nJaatsoliike ovo-h^H' r>e minister had dn beslissing aan de Ka mer overgelaten. Hij nam over een ameodem^of,- Schmal (CH) om te voorkomen. dat gemengde winkels, zoals, warenbu'z n, geheel gesloten moeten zijn, telk ms wanneer slechts één der rayons inge volge een algemene maatregel van be stuur voor sluiting in aanmerking komt. Geen succes had de heer Zandt (St. Ger) met zijn voorstellen tot een al gehele sluiting der winkels op de dag des Heren. Het artikel, waarin de mo- geijkheid van openstelling van winkel op Zondag wordt vastgelegd, nam ae Kamer aan met 56 tegen 2 stemmen (tegen St. Ger.). Een amendement-Zandt om het on mogelijk te maken, dat de gemeente raad uitzondering kan toestaan voor wat betreft het sluiten der winkels op Zondag werd verworpen met 37 tegen 20 stemmen (vóór: St. Ger.. AR, en CH) Het wetsontwerp is tenslotte z.h.st. aanvaard. De familie Meinders te Assen heeft van mr. John Troniak, vertegenwoordi ger van de Internationale vluchtelingen organisatie, een telegram ontvangen, waarin werd aangekondigd, dat Nanno Sjoerd Meinders heden in de ouderlijke woning zou arriveren. Sinds 1946 hebben de ouders pogin gen in het werk gesteld het kind, dat in Bremen vertoefde, in de ouderlijke woning terug te krijgen. Deze pogin gen leverden geen resultaat op. totdat in het laatst van het vorige jaar over deze aangelegenheid werd geschreven. Mr. L. G. Brouwer te Assen heeft daarna deze zaak in behandeling geno men en de ouders rechtskundige bij stand verleend. Na negen maanden zijn de moeilijkheden ten slotte overwon nen. De politie en de personeelsdiensten van de steenkolenmijnen in Zuid-Lim burg breken zich het hoofd over de vraag wat er voor waarheid schuilt achter de geruchten, dat een Deense firma bezig is mijnwerkers te ronselen voor de mijnen op Groenland. Aanvankelijk werden de hierover circulerende verhalen naar het rijk dei- fabelen verwezen, maar nu de details van het contract nauwkeurig worden rondgebazuind: duur van de arbeids overeenkomst 8 maanden, loon f 1000 per maand, eerste kleding vrij, ver trek per 1 October, is de politie van mening, dat de zaak een onderzoek waard is. Men heeft tot nu toe niet kunnen ontdekken wie de wervings agent is. Ook Belgie werft vele Neder landse arbeiders voor de mijnen in Luik. Dit is evenwel geoorloofd krach tens een desbetreffende, in 1933 geslo ten «vereenkomst tussen Belgie en Ne derland. Hei Japanse vredesverdrag Besprekingen tussen Japan en nationalistisch China Het hoofd van de Chinese missie in Tokio, luitenant-generaal Hoeh Sih Li, heeft verklaard, dat tussen Japan en nationalistisch China te Washington onderhandelingen worden gevoerd over een vredesverdrag. Hi^voegde hieraan toe, dat nationa listisch China spoedig heropnemen van de diplomatieke betrekkingen met Ja pan wenst en dat zijn regering een Japans voorstel voor directe onder handelingen zou aannemen, als het voorgestelde verdrag gelijk is aan het verdrag van San Francisco. Voorts ver klaarde hij, dat Japan en nationalis tisch China vroeger dan de onderteke naars van het vredesverdrag de diplo matieke betrekkingen kunnen herstel len, als zij tot een tweezijdige overeen komst zouden komen. Prins Bernhard vertrok per vliegtuig naar Biarritz Z. IC H. Prins Bernhard is gisteren met een klein gevolg per vliegtuig naar Biarritz vertrokken, waar hij enige da gen zal verblijven. 1 Minister Stikker, die de conferen tie te Ottawa heeft bijgewoond, zal zich 25 September te New York in schepen op de „Nieuw Amsterdam", die 3 October te Rotterdam verwacht wordt.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 5