Dr. Mossadeqs voorstel verworpen Koning George geopereerd KoAt B&üleJk VERENIGDE NOORD-HOLLAND$E DAGBLADEN Israel biedt niet-aanvalspact aan Weerklank in Amerikaanse harten Langs de kust één zomerse dag '■■vele NIA snders :haad Maandag 24 Sept. 1951 f?8e Jaargang No. 225 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN ininiiiiHiiiiiiiiiiiiniTHflnniiinnmfiniiiniiiiiiniiiHiiflittiiuiiinininniiiiiininiiiiinHim Bromfietser bij Breezand door trein gedood Meisje gedood, ouders zwaar gewond V.N.-officieren heden naar Pan Moen Djon W&eA&eAicPit Oppositieleden door een „moordcomité" ter dood veroordeeld Dl volgende spreker van de oppositie, Seyed Ali Sjoertari, die eveneens een dreigbrief van het „moordcomité" heeft ontvangen, zwaaide met een ver zegelde enveloppe, die naar zijn zeg gen zijn testament bevatte, dat hij bij het parlement wilde deponeren Vol gens Sjoestari worden de „bandieten", die de oppositie bedreigen, georgani seerd en betaald door de regering van Mossadeq. Bij het verlaten van het spreekgestoelte verklaarde hij genood zaakt te zijn bescherming te zoeken in het parlementsgebouw. Geen hervatting van olie-besprekingen Communisiische samenzwering in Perzie op hei spoor gekomen Churchill naar Stalin Zweefvliegtuig op een zolder geland Perzische stad door brand verwoest Explosie deed feestzaal in Italië instorten Gedeelte van long weggenomen Mijnramp in Oost - Duitsland Twee-en-twintig mijnwerkers zouden bij explosie zijn omgekomen l'ngas de oorzaak Mijt Inzittende verdronken Doch koel ontvangen DE boodschap van Koningin Juliana aan president Truman over de zorg voor vluchtelingen moet diep in het hart der Amerikanen weerklank vinden", aldus schrijft de „New York Times". „Wij zijn bijna allen het product van het proces van toevlucht zoeken. Ons land is gevormd door hen, die zochten te ont komen aan druk op economisch, godsdienstig of politiek gebied. Dit ontkomen kon alleen ten volle mogelijk gemaakt worden, wanneer de enkeling waarlijk werd opgenomen in een politieke en sociale stand, die hem bevrijdde van die druk. Wat nu nodig is, is de sociale aanpak van het vraagstuk, zoals Koningin Juliana in welgekozen woorden heeft betoogd. Zij heeft gepleit voor de benarden, de ouden van dagen, zieken, gebrekkigen en kinderen, aan wie, zoals de vorstin zegt, de wereld wel vijandig moet toeschijnen. Zij dringt aan op een nieuwe poging hen van dit gevoel van vijandigheid te bevrijden. Dat hiertoe pogingen in het werk werden gesteld, zijn wij verschuldigd aan onszelf en aan ons erfdeel. De strekking, het doel en de rechtvaardiging van een dergelijke poging kunnen gevonden worden in de woorden van een fijngevoelige koningin", aldus de „New York Times". Meer steun voor Fransen in Indo-China Z K. H. Prins Bernhard in Biarritz De afgelopen zomer in cijfers Avifauna in de winter naar Amsterdam ie, Xng. Med.) e opgespoord al opgemerkt zeer uiteen pen uitoefen- io bezig hou- staander heel nan, een be- een bakkers- cht genoemd kan men die a. Daarom is van het eu- ers de bepa- teriaal alleen mensen, die zendvergun- s lappen de aanzien van neestal aan '61e onmoge- i eigen golf- :t ai (weten laarmee niet den. Het is dat zij uit- die voor de len en daar- uurden, zo- kon landen, trkeerde of iters ontzien bonafide ra- te brengen 'elicenseerde merkwaar- bijna nooit veel meer in ons land ;en opgetre- ters gebrui- zodat al- turs minder t het euvel ijk in het welig tiert, steeds vrij- ar, die toe- zender op- iant vinden; a bewust te de vrijbui- ls het lijkt i in zo een een andere larschuwen, :r kan wor gen worden BUREAU: ADMINISTRATIE Voordamll, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie; Achterdam 20, Tel. 5541 Directie-, J. BIJLSMA eD C KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAABSCHE CODBANT TARIEVEN: Advertenties. 16 ct. p. Familieberichten 20 ct p.mm. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 et Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, 1.72 p. mnd., 5.15 per kwartaal, plus incassokosten. (Eigen bericht) Op da onbewaakte overweg iu de Burg. Lovinkstraat te Breezand, de zelfde waarop indertijd vier mensen het leven verloren bij het veronge lukken van een autobus en waarop la ter een vrachtauto werd gegrepen, waarvan de inzittenden als door een wonder gespaard bleven, is Zaterdag middag weer een dodelijk ongeval ge beurd. De 48-jarige heer Rueck uit Den Helder,'per bromfiets op weg naar een klant in Breezand, werd overreden door de trein uit Den Helder, welke ongeveer half vier" Breezand passeert. Niemand heeft het ongeluk zien ge beuren, doch wel hoorden dichtbij wonenden toen de trein passeerde een klap. De machinist bemerkte het onge luk niet direct; hij werd er op op merkzaam gemaakt door een bijzonder geluid aan de locomotief. Het slacht offer, dat waarschijnlijk de trein niet heeft horen aankomen, moet op slag zijn gedood. Hij was gehuwd en laat geen kinderen na. Ernstig ongeluk bij Delft Op de nieuwe rijksweg ten oosten van Delft is Zaterdagavond een ernstig on geluk gebeurd. Een Volkswagen uit Rotterdam raakte na het inhalen en passeren van een andere auto dwars over de weg, schoof door de heg, die de twee rijbanen scheidde en kwam in aanrijding met een „stationcar" van het Rode Kruis, welke afkomstig was uit Den Haag en waarin een lid van het Rode Kruis was gezeten. In de perso nenauto zat het gezin Van Delden uit Rotterdam, bestaande uit vader, moe der en dochtertje. Zij werden alle drie zeer ernstig gewond naar het gasthuis te Delft overgebracht, waar het 4-jarig dochtertje is overleden. De toestand van de 38-jarige vader en zijn 37-jarige echtgenote is zeer ernstig. De bestuur der van de Rode Kruis-auto is niet ge wond. Generaal Ridgway heeft de noorde lijken Zondag voorgesteld, dat heden verbindingsofficieren van beide zijden bijeenkomen om te onderhandelen over „wederzijdse bevredigende" voorwaar den voor een hervatting van de wapen stilstandsbesprekingen. In een in krachtige bewoordingen ge stelde boodschap wordt de verant woordelijkheid voor het afbreken van de onderhandelingen geheel aan de noordelijken toegeschreven. Ter voor koming van nieuwe incidenten wil Ridgway thans eerst met de noordelij ken over voorwaarden spreken. De ge neraal verwacht geen antwoord, maar zou heden zijn verbindingsgroep naar Pan Moen Djon zenden. BRITSE AMBASSADEUR UIT MOSKOU VERTROKKEN De Britse ambassadeur in Moskou, sir David Kelly, is voor goed uit Mos kou vertrokken. Zijn opvolger Sir Al- very Gascoigne, zal vermoedelijk mid den October in Moskou arriveren. In middels worden de zaken waargeno men door de Britse gevolmachtigde ministers. Verwachting tot Dinsdagavond: Aanvankeijk toenemende bewol king gevolgd door enige regen, later weer nu en dan opklarin gen, maar ook kans op verspreide buien. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en Zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. J^AAR Reuter in Teheran verneemt, schijnt het verzet in het Perzische parlement tegen Mossadeqs politiek toe te nemen. Ook Zondag kon in het parlement geen besluit genomen wor den, omdat een aantal leden, zowel van de regeringspartij als van de op positie, de vergaderzaal verliet. Het oppositielid Temoertasj, die met een blauw oog en geschonden gezicht het spreekgestoelte beklom hij werd verleden week door obekende daders afgeranseld deelde mede, dat hij een brief van het „moordcomité" heeft ontvangen, waarin hij wegens „hoogverraad" ter dood wordt ver oordeeld. „De doodstraf kan elk ogen blik voltrokken worden", aldus heet het in deze brief. Wenend verklaarde Temoertasj, dat hij zich genoodzaakt zag als Kamerlid af te treden, niet om dat zijn „doodvonnis" was getekend, doch „omdat de omstandigheden, waar onder ik mijn taak moet vervullen, on dragelijk worden." De Sjah van Perzië heeft een decreet ondertekend volgens het welke over twee maanden algemene verkiezingen mogen worden gehouden. De verkiezin gen zullen drie maanden in beslag ne men. Vele stammen zijn slechts na dagen reizen per kameel bereikbaar. 7ATERDAG heeft Perzie rechtstreeks aan Groot-Brittannie hervatting van de besprekingen over de olie-kwestie voorgesteld zonder hierbij gewag te maken van een termijn van vijftien dagen als waarvan eerder sprake was. Overigens was de inhoud in grote trekken gelijk aan die van het „ultimatum", dat Harriman geweigerd heeft aan de Britse regering te overhandigen. Het Foreign Office deelde dan ook onmiddelijk mede, dat het jongste voorstel van Mossadeq ver worpen werd. „In de Perzische nota is niets te vinden dat zou kunnen dienen mis een basis voor het hervatten der onderhandelingen", aldus het Britse ministe rie van buitenlandse zaken. Volgens nog onbevestigde berichten zou Mossadeq thans overwegen de driehonderd Britse technici in Abadan uit te wijzen. Zater dag is van officiële Perzische zijde medegedeeld, dat de autoriteiten een samen- swerlng op het spoor zijn gekomen, welke ten doel had de Perzische communis ten in de loop van deze week aan de macht te brengen. „Wanneer Churchill na de verkie zingen weer premier wordt, zal een van zijn eerste daden een ontmoeting met Stalin zijn", aldus het conservatieve Lagerhuislid Richard Stanley. Churchill zelf heeft reeds enige ke ren er op aangedrongen door persoon lijk contact van de „Grote Drie" de te genstelling tussen Oost en West op vreedzame wijze tot oplossing te bren gen. Stanley, die een bijeenkomst van conservatieve jongeren toesprak, ver telde, hoe Churchill reeds vroeger goe de vrienden met Stalin is geworden. „Ik ben er zeker van, dat hij, zodra hij premier is geworden, weer met Stalin zal spreken", aldus Stanley. Als gevolg van een vliegfout van de bestuurder is gisteren een zweefvlieg tuig, dat te Hilversum was opgestegen, gelang op de zolder van een boeren woning aan de Raamweg te Nieuw- Loosdrech, op korte afstand van het vliegveld. Het zweefvliegtuig drong door het dak van het huis, welks be woners aan blikseminslag dachten. Wonder boven wonder bleef de 18- jarige bestuurder vrijwel ongedeerd. De Perzische stad Mianeh, aan de spoorlijn Teheran-Tebris, is dl or brand bijna geheel verwoest. De brand, die Vrijdagnamiddag uitbrak, kon niet ge blust worden. De bevolking van 30.000 zielen is gevlucht. Men vreest, dat een groot aantal personen omgekomen is. Dans des doods Een geweldige ontploffing heeft gis teravond een gebouw in het Italiaanse stadje Fcrmignano als een kaartenhuis ineen doen storten. In het gebouw werd in het kader van de campagne tot vergroting van de oplage van het com munistische blad „Unita" een feest avond gegeven. Op het dak dansten on geveer honderd personen toen zich ge lijkvloers een ontploffing voordeed. Het dak stortte in, waardoor de mees te aanwezigen onder het puin begraven werden. Reeds is bekend, dat drie personen om het leven zijn gekomen en ongeveer dertig gewond. Men vreest, dat nog meer slachtoffers gevonden zullen wor den. De „Piet Hein" naar Korea Het ligt in het voornemen, dat Hr. ms. torpedobootjager „Piet Hein" in het begin van het komende jaar naar de Koreaanse wateren vertrekt ter aflos sing van Hr. Ms. torpedobootjager „Van Galen". |N een speciaal voor de operatie inge richte kamer op de eerste verdie ping van het Buckingham Palace te Londen is gisteren Koning George VI geopereerd. Er werd een gedeelte van zijn long weggesne den. In een door acht artsen onder tekend bulletin wordt gezegd: „Hoewel nog enige dagen bezorgdheid moet heersen, is de toestand van de ko ning onmiddellijk na de operatie be vredigend". Vol gens een Londense specialist is het ge vaar van een verwijdering van een ge deelte van de long tegenwoordig veel geringer dan voorheen dank zij het ge bruik van penicilline en andere mid delen: Een Oostduitse scheikundige heeft in een Zaterdag te Frankfort ontvangen brief medegedeeld dat bij een ontplof fing in de grootste potasmijn in Oost- Duitsland, die zich nabij Wernigerode, in de Harz bevindt, minstens 22 mijn werkers om het leven zijn gekomen. De ontploffing vond plaats op acht honderd meter onder de grond. Het on geluk zou aan nalatigheid van de in wendige leiding der mijn zijn te wijten, dig geen voorzorgsmaatregelen nam toen een mijnwerker meldde dat zijn lamp verscheidene malen uitging, het geen op de aanwezigheid van mijngas duidt. Na de ontploffing verklaarde de mijndirectie dat het ongeluk was ver oorzaakt door een mijnwerker, die een lucifer zou hebben aangestoken. Het geweld van de ontploffing was zo hevig, dat de gehele omgeving van de mijn schudde (te Stuttgart is inder daad kortgeleden een dergelijke schok waargenomen). De scheikundige deelde voort mede dat deze mijnramp in Oost-Duitsland geheim is gehouden. De operatie van de koning begon Zondagmorgen om tien uur en duurde het grootste deel van de morgen. Na de operatie wachtten de artsen nog enige uren, alvorens het bulletin uit te geven. Toen het bulletin aan het hek van het Buckingham Palace werd opgehangen, verbrak de menigte de politie-afzetting. Met moeite kon de politie voorkomen, dat de menigte het open hek binnendrong. De naar schat ting vijf duizend wachtenden zetten het Engelse volkslied in. Een straal vliegtuig van de RAF verscheen boven het paleis, maakte een duikvlucht, trok bijna verticaal op en draaide tweemaal om zijn as onder gejuich van de me nigte. In een Zondagavond uitgegeven bul letin werd gezegd, dat de toestand van de koning „zo bevredigend blijft als verwacht kan worden". Boodschap van politici Premier Attlee, Winston Churchill en Clement Davies, de leider der liberalen, hebben een gezamenijke boodschap aan Koningin Elizabeth gezonden, waarin zij de hoop uitspreken, dat de koning spoedig geheel hersteld zal zijn. De ko ningin heeft premier Attlee haar dank voor de boodschap betuigd. Aufo te water Gistermiddag is een personenauto met vier inzittenden uit Valkenswaard nabij Weert door tot nog toe onopge helderde oorzaak in de Zuid-Willems vaart gereden. Een der inzittenden is hierbij om het leven gekomen. Het is de 32-jarige gehuwde A. van Huyke- lom uit Borkel en Schaft. De auto heeft een salto gemaakt voordat hij in het kanaal terecht kwam. De drie andere inzittenden hebben zichzelf kunnen redden. Een woordvoerder vaD de Israëlische regering heeft bevestigd, dat Israel Syrië, Jordanië, de Libanon en Egypte een niet-aanvalsverdrag heeft aange boden. Het aanbod is vervat in het Israëlische antwoord op een brief van de verzoeningscommissie voor Palesti na in Parijs. „New York Times over boodschap van Koningin De secretaris-generaal van de Arabi sche Liga, Azzam Pasja, heeft het aan bod „alleen maar een nieuwe ma noeuvre" genoemd. „Door dit aanbod tracht Israel het doel, waarvoor de verzoeningscommissie voor Palestina juist te Parijs bijeenkwam, op een zij spoor te brengen", aldus Azzam Pasja „De Arabische landen zullen geen en kel voorstel in overweging nemen, voordat het vluchtelingenvraagstuk be vredigend is opgelost". Een Egyptische gedelegeerde naar de besprekingen te Parijs verklaarde, dat het Israëlische aanbod niets nieuws bevatte. Het niet-aanvalsverdrag was reeds opgenomen in de wapenstil stands-overeenkomst. Succes voor De Lattre Indo-China zal waarschijnlijk het grootste deel van de bijna een milliard dollars ontvangen, die tot 1 Juli 1952 zijn uitgetrokken voor militaire en eco nomische hulp aan landen in het Verre Oosten. Dit is het resultaat van de be sprekingen, welke generaal De Lattre de Tassigny in Washington voerde. In een officieel communiqué over de conferentie wordt gezegd, dat een aan zienlijke verbetering zal worden ge bracht in de hoeveelheid militaire le veranties aan de Fransen en de niet- afvallige Indochinezen in hun strijd te gen de communisten. Het moge hier dan al wat beginnen af te koelen, wij zijn gelukkig nog niet zo ver als in Beieren, waar in de om geving van Berchtesgaden gisteren reeds de eerste blanke sneeuw viel. In Brussel zou een rechter een ge bouw verzegelen, waarover een dis puut was gerezen tussen een weduwe en haar schoonvader, toen de schoon vader met een kwaje kop de deur dichtsloeg en de rechter en zijn assis tent gevangen zaten. Zij hebben er zowat een halve dag opgesloten geze ten voor zij erin slaagden de aandacht van voorbijgangers te trekken. In Europa is nog een surplus van vijf millioen mensen beschikbaar voor emigratie naar de nieuw open te leg gen gebieden. Zelfs na hun komst zal de werkgelegenheid in die schier eindeloze gebieden groter zijn dan de door de immigratie aangeboden ar beidskracht. In April vluchtten zes Bulgaren naar Joegoslavië, daar zij, zoals zij zeiden, zich niet langer wil den onderwerpen aan de Russische ■■■ui heerschappij, welke Bulgarije alle vrij heid heeft ontnomen. Zij kregen ech ter de smaak van het vluchten te pak ken en toen zij zich ook in het land van maarschalk Tito niet vrij genoeg Ben je vóór of tegen. gevoelden, besloten zij naar Italië te vluchten, waar zij inderdaad Donder dag aankwamen. Theodoor is be nieuwd, hoe lang zij het daar uithou den. In het blaadje van een Angli caanse gemeente ergens in Noord- Engeland stond de volgende aankon diging: „Zij, die collectebussen voor de zending onder hun beheer hebben, moeten deze onmiddellijk inleveren, daar de dominee met vacantie gaat' Hetgeen te denken geeftDe 24- jarige Britse cabaretière Miriam Pear- se zong bij haar optreden in Londen een liedje, getiteld „I didn't know the gun was loaded!" en halverwege haar liedje trok zij een revolver, welke in haar kous was verborgen en waarin zich een losse patroon bevond. De revolver ging af en haar japon vloog in brand en Miriam kwam met brandwonden in het ziekenhuis terecht. In het Canadese Toronto hing bij een opticiën het volgende bordje te bengelen: „Onderzoek van uw ogen, terwijl u wacht!" Prins Bernhard 'gefotografeerd met rijn moeder Prinses Armgard en enige van zijn vrienden te Biarritz. (Van onze weerkundige medewerker) Vrijdagavond om 21 uur en 48 minu ten heeft de zomer van 1951 afscheid genomen en deed de herfst zijn intrede. In dit overzicht willen wij het weers- verloop aan de hand van een aantal cijfers nog even memoreren. In de Bilt bedroeg de gemiddelde dagtem peratuur 17.7 (normaal 17.9), in Den Helder 16.3 (normaal 16.3), Hoorn 17.3 (normaal 17.2) graden Celsius. Dit is het gemiddelde over de drie zomer maanden Juni, Juli en Augustus. Hoe wel deze cijfers dus zeer normaal zijn waren het deze zomer voornamelijk de zogenaamde zomerse dagen (maximum temperatuur boven 25 graden Celsius) die abnormaal klein bleven. In drie zomermaanden kwamen in Den Helder slechts één (normaal vier), in Hoorn drie (normaal negen) en in de Bilt negen (normaal achttien) zomerse da gen voor. In de Bilt was in deze eeuw alleen de zomer van 1907 met totaal zeven zomerse dagen nog iets slechter De 31ste Juli was ook in Noord-Hol land «venals elders in ons land de warmste dag, Den Helder 27, Hoorn 26, de Bilt 29 en Maastricht 31 graden Celsius. In de Bilt werden totaal 538 uren zonneschijn waargenomen tegen normaal 610 uren. Juli was de zonnig ste en Augustus, met een tekort van 41 zomerse uren. de meest sombere maand. De neerslag bedroeg in de Bilt 200 num., normaal 222. In Dan Helder j viel 203 m.m. (normaal 182) en rond Hoorn 236 m.m. (normaal 198). Zeer nat was Augustus met als grootste neerslag 233 m.m. op het eiland Marken. Op 9 en 10 Augustus viel er in Amsterdam 184, op Marken 114, op Schellingwou- de 98 m.m. De zomer van 1951 heeft ook in Noord-Holland teleurgesteld, met aan het Noordzeestrand slechts één warme zomerse dag. Waarschijnlijk in Apollohal Naar het „Algemeen Handelsblad" verneemt, heeft de directie van het vogelpark „Avifauna" te Alphen aan de Rijn het plan haar vogels van Novem ber tot Maart over te brengen naar Amsterdam. Daar zou dan in de grote zaal van de Apollohal een tuin worden aangelegd, waar een groot deel van de vogels kan worden ondergebracht en voor het publiek te bezichtigen zal zijn. Momenteel worden onderhandelin gen met de directie van de Apollohal gevoerd. De vakorganisatie gedistilleerde dranken heeft de prijs van een glas ge wone jenever en een glas licht bier vastgesteld op minimum 30 cent. Een glas oude jenever en een glas zwaar bier (4) minstens 35 cent.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1