„Wapenstilstand" in Labour Party VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Voor de duur van de komende verkiezingscampagne De spion Hushka weet van niets Regering stelt Kamer verhoging van inkomen der Kroon voor KoJit Re-lteJL Gemeenlen in nood DinsHag 25 Sept. 1951 j48e Jaafgang No. 226 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Attlee en Bevan begraven de strijdbijl Bus m een sloot Beschonken vader door zoon neergestoken Kaesong niet geschikt TBC-BESTRIjDING VAN SCHOOLKINDEREN Om te schrikken Tories op vinkentouw INDONESIËRS BEZETTEN AUSTRALISCH EILAND Gasten voor Hoorns burgemeester Voorstel inzake Palesti na Maar het bezwarende materiaal stapelt op Deens jacht bij Texel uit elkaar geslagen Koningin onverwacht in het Rijksmuseum Vier Nederlanders in jachtje naar Curagao min De Britse koning gaat vooruit Me\ Itt&eAÜ-ekicAt BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie; Achterdam 20, Tel. 5541 Directie; J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; A. KAPTEIN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties. 16 ct. p. in.m Familieberichten 20 ct p.m.m Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, f 1.72 p. mnd-, f 5.15 per kwartaal, plus incassokosten. TIE tegenstellingen in de Britse socialistische partij tussen Attlee en de zijnen en de aanhangers van Bevan, die een meer links standpunt innemen, zijn, voor de duur van de verkiezingscampagne, op de achtergrond geschoven. Het nationale partijbestuur heeft gisteravond twee uur vergaderd om de richt lijnen voor deze campagne aan te geven. Bevan heeft aan het opstellen hiervan medegeholpen. Maandag begint de jaarlijkse conferentie der Britse socialistische partij. In verband met de komende verkiezingen is dienaangaande besloten, dat de duur van de conferentie van vijf dagen tot twee-en-een- halve dag zal worden verminderd. Zij zal hoofd zakelijk ten doel hebben de partij zo sterk mogelijk te maken voor de verkiezingen. De plaatselijke partij-afdelingen hebben honderden resoluties inge zonden over „de kosten van het levensonderhoud" en andere onderwerpen. Deze zullen thans niet in behandeling worden genomen. BEVAN Chauffeur werd onwel Gistermiddag is bij Ureterp een bus van het gemeentelijk trambedrijf van Groningen in een sloot geraakt. De chauffeur was onwel geworden en ver loor hierdoor de macht over het stuur. De bus reed daardoor in de berm en kantelde in de sloot. Van de 25 inzit tenden werden er vijf licht gewond door glasscherven. De chauffeur werd met een shock naar Groningen ge bracht. Drama in Middelrode In het dorpje Middelrode onder de gemeente Berlicum heeft zich in de nacht van Zondag op Maandag een vreselijk drama afgespeeld, dat het leven heeft ekost aan een vader van vijf kinderen. De man, een zekere A. van D., kwam te één uur 's nachts in beschonken toe stand thuis. Er ontstond, zoals reeds meermalen was gebeurd, een ernstige twist, die ten slotte zo hoog liep. dat de oudste zoon. een jongen van 17 jaar. een broodmes pakte en daarmee zijn vader in de rug stak. Deze stierf vrij wel onmiddellijk aan de bekomen ver wondingen. De rijkspolitie heeft de jongen naar Den Bosch overgebracht. Tijdens de besprekingen, die Maan dag tussen verbindingsofficieren van de V.N. en de Noordelijken te Pan Moen Djon werden gehouden, hebben de of ficieren van de verbonden naties mede gedeeld, dat Kaesong geen geschikte plaats wordt geacht voor de voortzet ting van de wapenstilstandsbesprekin gen. In een door de voornaamste Noor delijke verbindingsofficier. kolonel Tsjang Tsjoen San, ondertekend memo randum, wordt voorgesteld, dat de delegaties niet de verbindingsoffi cieren van beide partijen haar, be sprekingen te Kaesong zouden hervat ten op Dinsdagmorgen 10 uur. Wan neer hij echter voor deze tijd geen be vestigend antwoord van de verbonde nen had ontvangen, was Tsjang bereid om 10 uur een onderhoud te hebben met de verbindingsofficieren van de verbondenen. Er zou dan slechts over het tijdstip voor het hervatten van de wapenstilstandsbesprekingen worden gesproken. Binnenkort zal een wetsontwerp worden ingediend ter bescherming van leerlingen tegen tbc, aldus heeft minis ter Rutten medegedeeld in zijn begro ting van O., K. en W. Verder is in voorbereiding een wetsontwerp betref fende de wijziging van de beheersvorm der openbare lagere scholen en een ge wijzigde verlofregeling voor de onder wijzers. Deze wordt ingesteld met het oog op de verplichte keuring welke zal worden voorgeschreven. QERTRUDE FELLER, een 22- jarig Zwitsers meisje, viel flauw, toen zij, bijkomende van ren auto-ongeval te Lïvorno. ont dekte, dat zij zich in een lijkwa gen bevond. De lijkwagen, die van een begrafenis terugkeerde, was toevallig het eerste voertuig, dat langs de plaats van het onge val kwam, en werd gebruikt voor het vervoer naar het ziekenhuis. jAe jongste, uitgebreide verklaring over de partijpolitiek die Bevan en drie van zijn medestanders in het na tionale partijbestuur niet wilden onder tekenen, zal niet worden besproken. Ter conferentie zal een veel kortere verklaring, die de basis zal vormen voor een verkie zingsmanifest, wor den besproken. Het verkiezingsmanifest dat Zondagavond a.s. gereed zal zijn, zal met. de alge mene goedkeuring van het nationale partijbestuur wor den uitgevaardigd. Premier Attlee zal Maandagmiddag a.s. het debat over de partijpolitiek openen. £HURCHILLS „schaduwkabinet" zal Dinsdag bijeen komen ter bespre king van een gewijzigd verkiezipgs- manifébt der conservatieven, dat Chur chill bezig is op te stellen. Men vei - wacht dat de conservatieven, die van mening zijn alle kans te hebben na d^ verkiezingen met de handzame meer derheid in het Lagerhuis te kunnen terugkeren, zich eerst n a de conferen tie der socialisten over hun politiek zullen uitspreken en dat zij dan tot een algeheel „offensief" zullen overgaan. ATTLEE Sowjei-spionnen in Perzie ter dood veroordeeld? Naar verluidt heeft een geheim mili tair tribunaal drie Sowjetburgers ter dood veroordeeld en vier gestraft met dwangarbeid, zulks op beschuldiging van spionnage. Zij zouden verscheidene maanden geleden aan de Noordelijke grens zijn gepakt. De kapitein van een Landingsvaar tuig, dat de haven van Darwin (Austra lië) is binnengevallen, heeft aan de autoriteiten medegedeeld, dat het Australische eilandje Browse, een klein onbewoond gebied 180 kilometer ten Noordwesten van Australië, door een groep Indonesische visserlui is bezet. Zij varen van af hun nieuwe basis naar de in de nabijheid gelegen vis waters en hebben het zich op net eilandje gemakkelijk gemaakt. Een bommenwerper van de Australi sche luchtmacht zal de mededelingen van de kapitein onderzoeken. Een woordvoerder van het Australische mi nisterie van buitenlandse zaken heelt verklaard, dat men over de stitus van het eilandje nog in het onzekere ver keert. Er zal worden onderzocht in hoe verre Browse onder het gebied van Wesl-Australie valt. (Eigen bericht) De familie Heins aan de Bree- straat te Hoorn zat Zaterdagavond met de handen in het haar. De Dienst van Gemeentewerken had namelijk het huis waarin ze woon de afgekeurd omdat het dak op instorten stond en onmiddellijk ontruiming bevolen en nu was er wel een ander huis, aan de Itali aanse Zeedijk, beschikbaar, maar dat kon onmogelijk direct betrok ken worden omdat de vorige be woners er een respectabele berg huisvuil in hadden achtergelaten, terwijl timmerman en metselaar ook nog diverse noodzakelijke reparaties moesten verrichten. Burgemeester Canneman hoorde van de perikelen en bood toen spontaan twee kamers van zijn ambtswoning aan de familie Heins aan. Het gezin zal bij de burgemeester onderdak blijven tot het huis aan de Italiaanse Zeedijk in bewoonbare staat is gebracht. OOK het Bijzondere Hof te Zutt'en werd gisteren een aanvang gemaakt met de behandeling van de zaak tegen de spion C. L. Hushka, die door contra- spionnage in het bezette Nederlandse gebied de dood van verschillende illegale werkers op zijn geweten zou hebben. Op alle vragen die hem werden gesteld, antwoordde hp met een: „Daar weet ik niets van". Ongeveer veertig getuigen zijn in het proces gedagvaard, dat zeker enige dagen in beslag zal nemen. De verzoeningscommissie voor Pales tina der Verenigde Naties heeft aan Israël en de Arabische landen voorge steld. dat de wapenstilstandsovcreen- komsten herzien worden en grenscor recties worden aangebracht, ook v<i"-* de gedemilitariseerde zones. Verder is voorgesteld a. te overwegen om van Haifa een vrije haven te ma ken, b. een internationaal gezagsorgaan voor de waterkwesties in te stellen, welke zich bezig zal houden met de Jordaan, de Jarmoek, de zijrivieren en het meer van Tiberias, c. regeling van de kwesties van het gebied van Gaza. d. vergemakkelijking van de economi sche ontwikkeling van het gehele ge bied alsmede e. het weder aanknopan van economische betrekkingen tussen Israël enerzijds en de Arabische landen anderzijds. Verder is het regelen van de toegang tot de heilige plaatsen met inbegrip van Bethlehem voorgesteld en het in stellen van gezondheidscontrole en maatregelen tegen de handel in verdo vende middelen langs de demarcatie lijnen: Tijdens het vooronderzoek had Hush ka verklaard, dat hij eerder een onder scheiding van de regering verwachtte, omdat hij alles voor de illegaliteit had gedaan. Ter zitting bleek echter het tegendeel. Op vele plaatsen, vooral in het Noorden en Oosten van ons land, wist hij de illegaliteit binnen te drin gen en vertrouwen te wekken. Wan neer de tijd gunstig was. sloeg hij toe.. Meerdere góede Nederlanders verloren op deze wijze het leven of brachten ge ruime tijd in concentratiekampen door. In Huizem (Fr.) spiegelde hij enige illegale werkers voor, hen per water vliegtuig naar Engeland te kunnen brengen. Op weg naar het vliegtuig werden zij echter gearresteerd. In Win schoten werd door zijn toedoen een ge hele illegale groep opgerold. Hushka bleef echter volharden bij zijn onwe tendheid, niettegenstaande de series be zwarende verklaringen van Duitsers en Nederlanders. Opvarenden gered Een Deens jacht, „Si Gepsy", dat op weg was naar Amsterdam, is gister nacht ter hoogte van Den Hoorn (Texel omgeslagen. Aan boord be vond zich een Deens echtpaar. Door zich aan het drijvende bootje vast je houden hebban de beide opvarenden er het leven afgebracht. Zij werden met het uit elkaar geslagen jacht even ach ter Den Hoorn op het Texelse strand geworpen. De schipbreukelingen zijn bij de strandvonder ondergebracht. Het jacht was eind Augustus voor een vacantietrip uit Denemarken vertrok ken en onderweg naar Rotterdam. Aan boord bevonden zich de heer Hans Kurt Koch uit Kopenhagen, oud 35 jaar en diens 36-jarige echtgenote. Men had het voornemen het schip in Nederland te verkopen. H. M. koningin Juliana heeft gister avond onverwacht een bezoek gebracht aan de tentoonstelling Bourgondische pracht in het Rijksmuseum te Amster dam. Zij was vergezeld van haar parti culier secretaresse, mevr. SmitAvis, en werd op de tentoonstelling rondge leid door dr. A. F. E. van Schendel, waarnemend hoofddirecteur van het museum. Ook burgemeester Arn. J. d'Ailly van Amsterdam was bii dit koninklijk bezoek aanwezig. Van kwart over 9 tot 11 uur bezich tigde de koningin de tentoonstelling, die tot dusverre slechts twee maal per weck des avonds was geopend, maar die van morgen af gedurende de laat ste week ook des avonds voor het pu bliek geopend zal zijn. In totaal hebben 80.000 bezoekers de tentoonstelling bezocht, sinds zij twee maanden geleden werd geopend. Vier Nederlanders, die op 1 Augus tus met het jacht Anna Elizabethuit Umuiden naar Curagao vertrokken, zijn zonder tussenhavens te hebben aangedaan op de plaats van bestem ming aangekomen. Zeven en veertig dagen hebben de zeilers er over ge daan. Kapitein van het 11 meter lange scheepje is de heer E. W. Lamberti uit Valkenburg. Bij Kon. besluit is aan de ter dood veroordeelde J. Alssema gratie ver leend. De doodstraf werd gewijzigd in levenslange gevangenisstraf. Voor Koningin tot 11 500.000 en de Prins tot t 300.000 Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van het inkomen van het Koninklijk Huis. In de memorie van toelichting hierop wordt medegedeeld, dat de bedragen sedert 1938 ongewijzigd zjjn gebleven. Inmiddels zjjn de financiële lasten van het Koninklijk Huis in aanzienlijke mate gestegen. Naar het oordeel van de regering dient dan ook gebruik te worden ge maakt van de mogelijkheid wijziging bij de wet voor te stellen van de be dragen, voorkomende in de afdeling der grondwet, die handelt over het in komen der kroon. In het vertrouwen, dat de Staten-Generaal in de gewijzig de omstandigheden grond zullen vin den aan deze wijziging mede te werken, meent de regering zich van verdere toelichting te mogen onthouden. Voorgesteld wordt het in de grond wet vastgestelde bedrag van het inko men van de Konigin te verhogen tot f 1.500.000 (thans f 1.000.000) en dat van de prins-gemaal tot f 300.000 (thans f 200.000). Het jaarlijkse bedrag, be stemd voor het onderhoud der paleizen wordt verhoogd tot f 350.000 (nu f 100.000). In Brighton in de staat New York vond door een fout in de hoofdleiding van de gasvoorziemng een serie ont ploffingen in een rij huizen plaats, waardoor drie mensen werden gedood en tien gewond. Bovendien werden twintig huizen bijna geheel vernield Amerikaanse regiment van de tweede divisie aan het bevoorradingscentrum en de schade wordt geschat op meer een lichtgenerator en twee schrijfma- dan een half millioen dollar. Voor het eerst is een koorddanser, de veer tigjarige Franse artist Elleano, over een koord op twaalf meter hoogte de Theems overgewandeld. Zijn tocht slaagde uitstekend, maar Elleano zei na afloop opgelucht: „Het was het be roerdste karwei van mijn leven, want ik kan geen slag zwemmenLI Er is weer nieuws uit Theodoors be trouwbare Russische bronnen. Hij ver neemt nu, dat een Rus reeds in 1731, dat is vijftig jaar eerder dan de ge broeders Montgolfier, een ballontocht heeft gemaakt. Verder zegt deze bron, dat in 1738 in Rusland de eerste ver handeling over de luchtscheepvaart is verschenen. In Korea vroeg het 38e chines. Maanden later ontvingen zij een paar kaarsen en twee potloden. Zal Socialistische apenliefde hem wel zitten m de bevoorrading van de landen van 't Atlantisch Pact. De heer Alex Stroud uit he Amerikaanse Norborne, die onverwacht thuiskwam, na twee jaar gezeten te hebben, orndat hij een aantal kippen had gestolen, kreeg bij wijze van welkom een ge weerkogel in zijn schouder van zijn zoon, die dacht dat hij een inbreker voor zich had. Morgan Lewis uit Philadelphia heeft de serie alarmappa raten weer met één vermeerderd. Als bij hem thuis iemand door het venster klautert, gaat er een motor lopen, die het telefoonnummer van het politiebu leau draait en dan een gramofoonptaat begint te spelen: „Stuur onmiddellijk een aantal flinke agenten. Er zijn men sen in huis, die hier niet thuis horen!' Maar wat, als het nummer in gesprek is? Dominee Landon Miller in Brookhaven in Missouri had geen alarmapparaat. Een dief brak bij hem in en stal zevenhonderdtien keurig ge typte preken. In zijn soort waarschijn lijk een bekeerling. Een nieuw bulletin wordt in ver band met de gezondheidstoestand van de Engelse koning op het 'hek van het paleis bevestigd. Het bul letin zegt: De Koning heeft een rustige nacht gehad. Hedenmorgen was de toestand van Zijne Ma jesteit, zoals verwacht werd. bevredigend. Te Londen Is Maandagavond een bul letin uitgegeven, waarin wordt mede gedeeld dat de Britse koning Maandag in krachten is toegenomen. RAAD VAN EUROPA KOMT BIJEEN De assemblée van de Raad van Euro pa zal waarschijnlijk in November bijeenkomen. De definitieve datum van de vergadering is nog niet bekend ge maakt. grote aandacht volgt men in het algemeen de financiële ups en downs van het rijk, doch de financiën van de 1015 Nederlandse gemeenten gaan het grote publiek jammer genoeg niet ter harte. Wij hebben uit de cij fers van de Rijksbegroting 1952 gezien, dat op f 267 millioen na het evenwicht bereikt is; de moeilijkheden voor de rijksoverheid zijn dus niet meer zó groot als enkele jaren geleden. Dit op timistische geluid zal men echter zeker niet horen uit de mond van de gemeen telijke bestuursambtenaren, Dit komt, omdat de gemeenten slechts ten dela in haar eigen inkomsten kunnen voor zien zoals: opbrengsten van huizon, land. effecten, bedrijven, belastingen als straatgeld, vermakelijkheidsbelasting, enz. De werkelijke inkomsten krijgen zij van het Riik: als uitkering op grond van wettelijke voorschriften voor o.a. politie, onderwijs, waterstaat en als uitkering uit het Gemeentefonds, dat gevoed wordt door de rijksbelastingen. Beide bronnen van inkomsten wor den in de begroting 1952 genoemd. Aan de eerstgenoemde, die op wetteliike re gelingen berust, is natuurlijk niet te tomen. Anders zal het ziin met de uit kering uit het gemeentefonds. In 1951 werd in dit fonds 11.7 van de op brengst van 's Riiksbelastingen ge stort: voor 1952 wordt dit percentage verlaagd tot 10.3. De minister motiveert deze verlaging met te zeggen, dat het niet juist zou ziin om de gemeenten te laten profite ren van de belastingverhogingen; de belastingen stijgen n.l. van f 4715 mil lioen mor 1951 tot f4969 millioen voor 1952. Daarom wordt het percentage verlaagd. Gezien het feit. dat de gemeenten fi nancieel in nood zitten, zullen er in en buiten het narlement over deze minis teriële tactiek heel wat noten ge kraakt worden. Het grootste probleem voor de ge meentebesturen is: het geld te vinden voor noodzakelijke investeringen, voor uitbreiding en verbetering van de ge- meentebedriiven, voor de bouw van woningen en scholen. Dit zim geen luxe- maar dringend noodzakeliikeiiiL caven. voortvloeiende uit 'de groei van de bevolking. Normaal is. dat de gemeenten hier voor op lange termijn lenen, dus door bet uitgeven van obligaties. De rente, die zij biervoor mogen- geven is echter door de minister vastgesteld en be draagt voor leningen met een loootiid van langer dan 15 jaar 4 Beleggers achten zulks evenwel te laag en biige- volg ziin enkele maanden geleden enige gemponteleningen mislukt. Ook voordien toen de rente nog lager was konden de gemeenten na tuur1 iik geen obligaties plaatsen. Het gevolg daarvan was. dat zij dit geld op korte tprmün probeerden te krïigen, het- onderbands probeerden te lenen van grote geldgevers. Men schat dat deze vlottende schuld rnomenteel is cm «ionen tot 4- f 900 millioen. Hef. gevaar hiervan is. dat die kort lopende vlottende schuld regelmatig op kort« termijn moet worden terugbe taald. De gemeentebesturen moeten haar dus of zien te vernieuwen of elders geld proberen te lenen op korte +*rmiin om de oude gaten te stoppen. En nu spreken wii nog maar niet eens van de uitbreiding van die vlottende schuld om woningen te kunnen bouwen enz. Dit onderbands lenen gaat ook ech ter (langs omwegen!) tegen tarieven of met methoden, waardoor de officiële ministeriele rentevoorschriften in feite met voeten worden getreden. Een kat in nood maakt nu eenmaal rare spron gen. De minister weet dat de gemeenten door die laag gehouden rente in nood zitten. Hii heeft nu verzekeringsmaat schappijen weten te bewegen meer dan f 300 millioen te lenen aan de Bank voor Nederlandse Gemeenten, die op haar beurt weer die gemeenten helpt, wnlke het dringendst geld behoeven. Dit is uiteraard niet voldoende en het merkwaardige is nu. dat gemeenten, die in acute moeilijkheden komen, een cre- diet kunnen krijgen van genoemde Bank voor Ned. Gemeenten welke bank dan op haar beurt een beroep kan doen op het Rijk. Maar omdat het Riik ook geen geld heeft (in tegendeel een tekort), zal het Riik wel moeten terugvallen op de Nederlandse Bank. Dit betekent dat de geldcirculatie wordt uitgebreid. En dat alles om de rente maar te kunnen bandhaven on maximaal 4 °fr. Liever riskeert de mi nister dus een inflatoire financiering, waardoor er extra geld in het verkeer wordt gespoten en waardoor het kani- taalaanbod groter wordt (en de rente laag kan blijven) dan het roer om te gooien en de rente te laten stijgen. Verwachting tot Woensdagavond. Wisselende bewolking met plaat selijk enkele buien. Matige tot krachtige wind uit Zuidelijke richtingen. Vannacht minder koud, overigens ongeveer dezelf de temperaturen.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1