De Britse technici moeten Perzie binnen acht dagen verlaten Neemt nu een abonnement Koning George gaat goed vooruit Schiedamse agenten dronken in diensttijd een borreltje ALKMAARSCHE COURAMT Woensdag 26 Sept. 1951 VERENIGDE NOORD-HOUANDSE DAGBLADEN 148e Jaargang No. 227 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Oliecrisis in beslissend stadium Engeland raadpleegt Harriman Ernstige ontwikkeling Schip in nood? Westduitse regering over de beslissingen te Washington Negen honderdduizend Britten in dienst UleeA^eücM Adenauer op 8 October naar Engeland Vliegtuigwrakken in IJselmeer Noorderlicht was duidelijk zichtbaar Verbindingsofficieren opnieuw bijeen Tachtig Migs contra 36 Sabres Paul Henri Spaak ziek Thans de vraag of ziekte zich uifbreidt Chirurg had aanrijding voor het paleis De Stahlhelm" is herleefd Duitse jeugd moet bewapend worden Critiek op het proces van Neurenberg Ook flessen jenever wer den meegenomen Een nieuw initiatief van de Russen? KmI R&iieJk Robert Lovett: Oorlogsdreiging is niet verdwenen Zestien ton aardewerk viel in de sloot op de: BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel 3320 Postgiro 187294 Redactie; Achterdam 20, Tel. 5541 Directie; J. BIJLSMA eD C KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN aassch: uhant TARIEVEN: Advertenties; 16 ct. p. Familieberichten 20 ct p.mjn. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-. elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, f 1.72 p. mnd., f 5.15 per kwartaal, plus incassokosten. jQE Perzische regering heeft bevolen, dat de resterende 350 Britse olie-technici in Zuid-Ferzie het land vóór volgende week Donderdag moeten verlaten. Pre mier Mossadeq is van oordeel, dat de besprekingen met Engeland geheel zijn doodgelopen en dat hij de olie-industrie niet met andere technici op gang kan brengen zolang de Engelsen in Perzie zijn. Het Britse personeel kan niet meer overgaan naar de Nationale Perzische Oliemaatschappij. Hoessein Fatemi, de assistent van de premier, heeft meegedeeld, dat de Perzische functionarissen te Abadan is opgedragen „zo vriendelijk en gastvrij mogelijk" te zijn bij de uit voering van het uitwijzingsbesluit. MEN meent te Londen te weten, dat de Britse ministerraad gisteren heeft besloten Averell Harriman, president Trumans speciale afgezant, te raadple gen, alvorens een stap te doen in ant woord op de jongste Perzische maat regel. De Britse regering heeft de keus tus sen terugtrekking van de Britse staf en het inzetten van Britse troepen om het personeel te beschermen, aldus Reuter. Op de bijeenkomst van het kabinet waren de drie stafchefs van de strijd krachten aanwezig. De wacht in de vuurtoren van Ter schelling heeft gisteravond om negen uur in het Thomas Smitgat (ongeveer zes mijl benoorden het eiland) een lichtkogel waargenomen, waarop hij de NZHRM waarschuwde. Enkele minuten later voer de reddingboot „Brandaris" de haven uit om een onderzoek in te stellen. Aan boord bevond zich de toe vallig op het eiland verblijvende di recteur der reddingmaatschappij, H. Th. de Booy. .Tamelijke overeenstemming" Het Westduitse kabinet heeft beraad slaagd over de te Washington genomen beslissingen der ministers van buiten landse zaken van de „Westerse Grote Drie". Bondskanselier dr. Adenauer bracht verslag uit over zijn Maandag j.l. met de drie Westerse geallieerde hoge commissarissen in Westduitsland gevoerde besprekingen. Adenauer deelde zijn kabinet mede dat de Westduitse geallieerde inzich ten ten aanzien van deze besluiten „tamelijk overeen stemmen", hieraan toevoegend: „de ontwerp-overeenkom- sten zijn dusdanig opgezet, dat er vol doende armslag is voor het op verzoek van West-Duitsland inlassen van nieu we gezichtspunten". Een regeringswoordvoerder deelde na de kabinetsvergadering aan journa listen mede dat de ministers instemden met het standpunt van de bondskanse lier dat Westduitsland niet slechts met de Westerse geallieerden gaat onder handelen om meer rechten te verkrij gen. „West-Duitsland zal verzoeken in de gemeenschap der Westerse landen te worden opgenomen als een volledig ge lijkgerechtigd deelgenoot, die dezelfde rechten' heeft en verplichtingen erkent om de vrede te handhaven", aldus dr. Adenauer, die het kabinet verder nog mededeelde met de drie hoge commissa rissen eveneens te hebben gesproken over het voorstel van de Oostduitse premier Grotewohl om verkiezingen in geheel Duitsland uit te schrijven. Dc Britse minister van financiën, Hugh Gaitskell, heeft op een persconfe rentie na zijn terugkeer uit Noord- Amerika verklaard, dat Engeland bin nenkort 900.000 man onder de wapenen zal hebben. Een van de tien personen uit het „actieve leven" zou in de wa pen- en uitrustingsindustrie werken of onder de wapens zijn. Engeland had reeds vier volledig ge oefende divisies op het vaste land van Europa. Binnenkort zou een nieuwe di visie gereed zijn. De doeltreffendheid en de gevechtskracht werden zo veel mogelijk ontwikkeld. Verwachting tot Donderdagavond. Wisselende bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Ma tige Zuidwestelijke wind. Onge veer dezelfde temperatuur als vandaag. Donderdag: Zon op 6.32 uur, onder 18.29 uur; maan op 1.57 uur, onder 17.23 uur. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken verklaarde na afloop van de bijeenkomst: De Per zische regeringsorder is een ernstige ontwikkeling, die met spoed bestudeerd wordt". Het kabinet zal Donderdag weer over de kwestie beraadslagen. IWllllHIliillllllKIllilillliljiyilllllllHIflIllliHIMIHBIIffl De Duitse Bondskanselier en minis ter van buitenlandse zaken Adenauer zal acht October een officieel bezoek aan Engeland brengen. Adenauer heeft het plan in ieder geval een onderhoud te hebben met de leidende parlements leden van de Labourpartij en de Con servatieven. LUCHTVAARTVERDRAG TUSSEN NEDERLAND EN AUSTRALIë Het luchtvaartverdrag tussen Ne derland en Australië, dat reeds was geparafeerd, is thans getekend. Vóór de oorlog onderhielden de KLM en KNILM samen de dienst op Australië. Van het Meteorologisch Instituut te De Bilt vernam het ANP, dat gister avond in ons land aan de noordelijke hemel duidelijk Noorderlicht is waar genomen. Het begon om 19.30 uur en om 22.30 uur was het belangrijk ster ker geworden. Hoewel Noorderlicht meestal een paar keer per jaar in ons land is waar te nemen, was het gister avond toch wel bijzonder düidelijk. Nadat Dinsdagmorgen de Noordkore- aanse kolonel Tsjang de bijeenkomst te Pan Moen Djon boos had verlaten en daarmee de vergadering een einde liet nemen zonder dat een afspraak was gemaakt voor een volgende, heeft de lei der van de geallieerde vcrbindingsgroep kolonel Kinney, Dinsdagavond de Noordelijken voorgesteld hedenochtend opnieuw bijeen te komen. Woensdagmorgen is een groep ver bindingsofficieren der Verbondenen per hefschroefvliegtuig uit het vooruitge schoven kamp te Moensan vertrokken teneinde opnieuw een onderhoud met de noordelijke verbindingsofficieren te hebben. In Ret grootste luchtgevecht van de Koreaanse oorlog, waaraan 80 Migs van de Noordelijken en 36 Sabres van geal lieerde zijde deelnamen, werden vijf Noordelijke straaljagers neergeschoten en vijf beschadigd. Het gevecht duurde 35 minuten. Paul Henri Spaak, voorzitter van de Assemblee van de Raad van Europa, is Maandag in een ziekenhuis te Hamburg opgenomen. Hij had hoge koorts, maar zijn toestand is niet ernstig, aldus deel de zijn secretaris mede. ^yERD gistermorgen in een bulletin medegedeeld, dat de Engelse koning een rustige nacht bad doorgemaakt en dat zijn krachten toenamen, gisteravond meldden de vijf behandelende geneesheren, dat Koning George VI een goede dag had gehad en reeds weer enig voedsel tot zich had genomen. Als gewoonlijk werden de bulletins weer aan het hek van Buckingham Palace bevestigd, waar steeds een groot aantal belangstellenden is verzameld om de laatste berichten aangaande zijn geliefde koning te vernemen. Eén van de voornaamste zorgen van de geneesheren is. na te gaan, of ie ziekte, over het juiste karakter waarvan nog steeds het stilzwijgen wordt be waard, zich uitbreidt. Hoewel na een operatie als die, welke de Engelse ko ning heeft ondergaan, langdurige bed- rust geboden is, is het mogelijk, dat koning George eerder lichte oefeningen mag doen dan normaal het geval is omdat zijn bloedsomloop goed moet blijven functionneren, teneinde compli caties in het been, waaraan hij twee jaar geleden is geopereerd, te voorko men. Er is nog steeds niet bekend ge maakt of de gehele aangetaste long van de koning is weggenomen of slechts een deel ervan. Aan de hand van de foto's van de bekende Engelse röntgenoloog dr Geor ge Cordiner, zullen de specialisten kun nen opmaken, of de wond heelt, de toe stand van het hart bevredigend is en of de gezonde long behoorlijk function- neert. De geneesheren wachten thans het resultaat af van het laboratorium onderzoek, dat na de operatie werd begonnen. De hertog van Windsor, die Maandag uit Parijs in Londen aankwam, bracht een bezoek aan zijn moeder, Koningin' Mary. 's Konings chirurg, Clement Price Thomas, had gisteren een aanrijding met een andere auto, toen hij in zijn Rolls Royce het paleis verliet. De spat borden en koplampen van beide wa gens werden vernield. De bestuurders kwamen er evenwel zonder letsel af. Zo nu en dor krijgen de vissers op het IJselmeer een verrassing in de vorm van een gescheurd net. Dit is te wijten aan de vliegtuigwrakken die nog her en der verspreid liggen. De Mijnenopruimingsdienst van de Marine is een paar jaar geleden bezig geweest de wrakken te bergen, maar het werk bleek zo omvangrijk dat men er mee gestaakt is. Nu laat de Rijkswaterstaat de brokstukken ophalen, waarna ze te Hoorn aan de wal worden gebracht. In de bovenste verdieping van een door bombardementen beschadigd ge bouw in Keulen hebben journalisten kennis kunnen maken met de herboren „Stahlhelm", thans een vereniging van oud-strijders en voor Hitiers machts overneming in Januari 1933 eveneens een organisatie van gewezen militairen op nationalistische grondslag, die werd ingelijfd bij de voormalige S.A. De journalisten werden ontvangen door de beide leiders Hanns en Simen en een woordvoerder, die anoniem wenste te blijven. Medegedeeld werd, dat „De Stahlhelm" een jeugdbond wenst, welks leden uniform zullen dra gen en die zullen worden geoefend in het gebruik van kleine vuurwapens. De jeugdorganisatie van de vereniging zou reeds 7000 leden tellen. In een vaag gehouden programma van twaalf punten wordt o.a. gezegd, dat de „Stahlhelm" de Westers-chris- telijke cultuur en beschaving steunt zonder dat het woord „democratie" wordt genoemd. Medegedeeld werd, dat het in de practijk de taak der leden is het communisme te bestrijden. De woordvoerder, die niet wilde me dedelen hoeveel leden de „Stahlhelm" telt, zei verder: „Zo lang zich Duitse soldaten in buitenlandse gevangenissen bevinden, zullen de Duitsers niet be reid zijn deel te nemen aan de verde- diging van Europa". Het proces in Neu renberg had volgens hem niet door vreemdelingen mogen gebeuren. Voorts verklaarde hij dat de nationaal-socia- listen goede punten in hun bewind hadden. Een aantal hoofdagenten en agenten van het Schiedamse politiecorps heeft gisteren terechtgestaan wegens het aan nemen van jenever en likeur in dienst tijd. Enige van hen hadden bovendien hun uniform misbruikt door gestolen jenever buiten de accijnsambtenaren om te vervoeren. Het was de gewoonte, dat verschillen de agenten bij de distilleerderij van de firma Wenneker naar binnen wipten om even gauw een borreltje te pakken. De ontslagen stoker J. van D. was al tijd wel bereid de dienaren van de Hei lige Hermandad in te schenken. Van JN dc internationale pers wordt thans gespeculeerd over de mogelijkheid van een nieuw initiatief van Sowjetrussische zijde ten aanzien van de hangende problemen tussen West en Oost, speciaal met betrekking tot de eenmaking van Duitsland. Zo vraagt André Fontaine in „Le Monde" zich af of „de reserve, om niet te zeggen de passiviteit van de Sowjetrussische buitenlandse politiek" in de laatste weken sedert het initiatief van Malik ten aanzien van Korea, mis schien beschouwd moet worden als de inleiding tot nieuwe initiatieven. Fontaine stelt met name als mogelijkheid, dat de Russen opnieuw een conferentie van de Grote Vier zullen voorstellen, althans hervatting van de besprekingen der plaats vervangers in het Palais Rose te Parijs. Een dergelijke verwachting is ook door de correspondent te Bonn van het te Hamburg verschijnende weekblad „Die Welt am Sonntag" geuit. Volgens deze correspondent zou een Russisch voorstel tot een conferentie van de Grote Vier te Berlijn „in de aanwezigheid van Stalin" niet onmogelijk zijn. Ook de te Berlijn verschijnende, onder Westelijk toezicht staande, „Tagespiegel" acht een nieuw Russisch voorstel voor een dergelijke conferentie mogelijk. Theodoor vertelde laatst van die operatie in Parijs, waarvan voor acht honderd chirurgen een televisie-uit zending in kleuren zou worden gege ven. Het blijkt nu, dat zowel de opera tie als het experiment uitstekend zijn geslaagd en dat de opererende chirurg uitleg gaf door middel van een micro foon in zijn masker. In Havana zijn vijftien gemaskerde mannen doorge drongen in de drukkerij van het com munistische dagblad ,,Hoy(!)", waar zij de machinerie en het meubilair vernielden. De schade bedroeg bijna honderdduizend dollar. Het is nu nieT het juiste voorbeeld van democrati sche verdraagzaamheid. O In Tsje- choslowakije voeren de vijanden van het communisme de aardappelen, dat kostelijke volksvoedsel, aan de var kens. Dit is de reden, volgens het blad „Rude Pravo", waarom de Tsjecho- slowaakse regering zich genoodzaakt heeft gezien, de aardappels, het enige ongerantsoeneerde -volksvoedsel, even eens te gaan rantsoeneren, hoewel dit knolgewas (nog?) overvloedig aan- iitiiiiiiniiiniuiiiHHHiHi!» wezig is. Een merkwaardige Belgi sche statistiek wijst uit, dat ondanks de perfectionnering van het politie apparaat in 1949 ongeveer zestig pro cent der misdaden en delicten bij onze En met die stalen helm„ridders" moeten wij nou in één Europees leger. Zuiderburen ongestraft bleef, tegen over slechts vijfendertig procent aan het begin van deze eeuw. Waaruit blijkt, dat ook de wetsovertreders de goede slag te pakken krijgen. Meer percentages. Na een jarenlang onder zoek is thans komen vast te staan, dat in de tweede (warme) wereldoorlog meer dan zeventig procent van alle musea in Duitsland schade hebben op gelopen. De schade is niet te schat ten, aangezien vele verloren gegane kunstvoorwerpen uniek waren. Li Overigens is men in Duitsland op de goede weg. De bond van Duitse sol daten, die verleden maand werd opge richt, heeft een beroep gedaan op alle oud-gedienden van Hitiers weermacht en keurkorpsen om zich bij de bono aan te sluiten. Clem Cable uit Ben ton in de staat Illinois ontdekte een grote zwerm bijen in een hoek van de huiskamer. Hij stak een paar proppen papier in brand om de nijvere diertjes door de rook te verdrijven. Zijn huis brandde tot de grond toe af, maar de bijen waren verdwenen. het een kwam echter het ander en la ter gingen enkele politiemannen er zelfs toe over jenever mee te nemen naar huis, zonder dat hiervoor accijns was betaald. De directie van de distil leerderij verklaarde, dat er tegen het tappen van een glaasje jenever geen bezwaar bestond bij de firma. Het is in Schiedam nu eenmaal gewoonte, dat iedere brenger van een boodschap een slokje krijgt. De officier merkte even wel op. dat de agenten geen bodes wa ren. Hij eiste gevangenisstraffen van twee maanden tot veertien dagen. Ver schillende agenten, die in deze zaak waren betrokken zijn ontslagen. De volgende vier agenten hoorden een voorwaardelijke gevangenisstraf van tien dagen tegen zich eisen. Een groot gedeelte van de schuld ligt op de schouders van de 34-jarige hoofdagent M. M„ aldus de officier, maar hij meen de niet, dat verdachte een strafbaar feit had gepleegd, zodat hij vrijspraak vroeg. Ten aanzien van de 50-jarige hoofdagent P. K., de 38-jarige agent J. W. L. de V. en de 52-jarige hoofd agent H. H. J. D. achtte hij het wettig bewijs niet geleverd en requireerde hij vrijspraak. Mr. C. Price Thomas, de arts die de Engelse Koning opereerde op weg naar zijn wagen. Op zjjn eerste persconferentie als mi nister van defensie van de Verenigde Staten heeft Robert Lovett de bewe ringen, dat de militaire autoriteiten te Washington de dreiging van een we reldoorlog in de bomende herfst of winter verdwenen achten, ongegrond genoemd. Hij verklaarde geen feiten te kennen, die deze berichten zouden kun nen staven. Dat de ontwikkeling van nieuwe wa pens zou leiden tot een goedkope of geheimzinnige methode om in de na bije toekomst oorlogen te winnen, vond Lovett een overdreven voorstelling van zaken. Hij voegde er echter aan toe, dat in de verhalen en berichten over de vooruitgang van nieuwe wapens en de atoomenergie-ontwikkeling genoeg waarheid schuilt, om aanleiding te ge ven tot „een zeer optimistische kijk op de mogelijkheid van verbetering van de Amerikaanse bewapening". Een aan zienlijke vooruitgang is geboekt op het stuk van grote verscheidenheid van nieuwe wapens. Gisteren is op de rijksweg tussen Ede en De Klomp een zware vrachtauto met aanhangwagen van de N.V. Jans- sens Vervoerbedrijf uit Venlo met een lading van zestien ton, voor export be stemd, aardewerk, in een langs de weg gelegen sloot terecht gekomen. De be stuurder kroop ongedeerd nit de cabi ne. De vrachtauto werd zwaar bescha digd, evenals de lading. Betaling is mogelijk per kwartaal, maand of week (het laatste echter niet voor postabonné's). Maakt gebruik van onderstaand formulier. U behoeft het slechts in te vullen, te ondertekenen en te verzenden naar ons bureau of af te geven aan onze agent of bezorger ter plaatse en de zaak komt in orde. Ondergetekende: Straat: huisno.: te: wenst zich per 1 October as., te abonneren. Betaling zal geschieden per: kwartaal k ƒ5.30 maand 1.77 week ƒ0.42*) Datum: Doorhalen wat men niet wenst. (Incasso inbegrepen) Handtekening:

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1