Acheson verduidelijkt T rumans rede REBUS-PRIJSVRAAGI f ICO.— aan prijzen Snort in 't kort Stadion ontving f 195.000 netto Bredere zone dan van drie mijl behoeft niet te worden aanvaard Veertig getuigenverklaringen belasten de spion Hushka te Zutphen voor de abonné's van onze krant Vrijheidszin en vredeswil brengen vrije staten tot bewapening D® Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Acheson heeft gisteren op zijn wekelijkse persconferentie een verklaring uitgegeven, waarin hij een uiteenzetting geeft van hetgeen de Verenigde Staten zich voorstellen te berei ken in de internationale beraadslagingen welke thans worden gehouden. De ver klaring schijnt bedoeld te zijn om alle misverstanden teniet te doen die het gevolg zouden kunnen zijn van de mededeling welke president Truman verleden week op zijn persconferentie voor de vuist weg heeft gedaan en die inhield dat het voor de Verenigde Staten onder de huidige omstandigheden noodzakelijk ls ln de toekomstige betrekkingen met de Sowjetunie meer op kracht dan op diplo matie te vertrouwen. Diplomatie gesteund door kracht „Willebrord" versloeg kampioen „Maastricht" Vijftiende partij remise Voorstel van Bondsdag Generaal Hasselman zou gesnauwd hebben Papagos wil opdracht tot vorming van regering Russische violisten uit Brussel geweerd Spaak heeft longontsteking En hier is no 5 van onze COMPLOT IN BIRMA Man bracht zijn vrouw zeven messteken toe Stationschef schuldig aan treinramp (20 doden) Premie-lening voor 10.000 woningen BELASTINGVERHOGING IN AUSTRALIË Door trein gegrepen DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1M1 ^CHESON besloot met te zeggen: „Wij verwachten volle nieuwe vorderin gen op deze weg te maken op twee diplomatieke bijeenkomsten van groot belang, welke in de na^te toekomst zullen worden gehouden .namelijk de algemene vergadering der Verenigde Naties te Parijs en de in November a s. te Rome te houden bijéénkomst van de Noordatlantlsche Raad". TN de tevoren opgestelde verklaring van Acheson wordt het volgende ge zegd: „Geen persoon of staat moet een verkeerd begrip hebben omtrent ons doel en de manier waarop wij dat wil len bereiken. Wij willen vrede, vrij heid en gerechtigheid. Wij willen dit bereiken door de vrije staten gezamen lijk zo sterk te doen worden, dat deze doeleinden kunnen worden verwezen lijkt. Ons streven is gegrondvest op de overtuiging dat het niet voldoende is de vrede te willen. De vrije wereld moet ook over de kracht beschikken om deze te handhaven". Uit mededelingen, die op de verga dering van de N.V. Maatschappij tot exploitatie van het Nederlands sport park te Amsterdam werden gedaan, blijkt, dat de netto-ontvangsten van het Olympisch Stadion over 1950 van totaal 195.000 die van 1949 met 60.000 heb ben overschreden. Een belangrijke bron van inkomsten was de voetbalwedstrijd tussen het Bondselftal en het Engelse B-elftal (ƒ50.000). Ook de wielerwedstrijden hebben heel wat geld binnengebracht 47.000), waarvan de revanche van de de wielerkampioenschappen alleen al ƒ24.000). De speedway-races brachten ƒ10.000 op, maar de athletiekwedstrij- den boetten aan belangstelling in en vertoonden een tekort. Over 1950 werd ruim 195.000 aan vermakelijkheids belasting betaald. Wielerkampioenschap voor clubs Twintig clubs hebben deelgenomen un het wielerclubkampioenschap op de weg. Het is begrijpelijk dat de ver enigingen die over verschillende voor aanstaande profs konden beschikken, in de 108 km lange wedstrijd een voor aanstaande rol speelden. De strijd ging voornamelijk tussen Maastricht, dat drie jaar achtereen het clubkampioenschap heeft gewonnen, Willebrord Wil Vooruit, De Kampioen (Haarlem) en Olympia (Amsterdam). In de tweede ronde wist Willebrord, dat de krachtige steun had van Wim van Est, een kleine achterstand in te Iepen en de snelste totaaltijd te maken. Willebrord, met de renners Van Est. Wagtmans en Roks werd clubkam pioen 1951. Maastricht moest zich thans met de 2de plaats tevreden stel len. Roozenburg-Keiler (Van een onzer redacteuren) De vijftiende partij van de strijd om het wereldkampioenschap dammen tus- sen Roozenburg en Keller, die in Be verwijk is gespeeld, is in remise geëin digd. Het was een bijzonder spannende partij, waarin na een onregelmatige opening Roozenburg beter kwam te staan. Keiler evenwel wist door om zichtig spel een gelijke en daarna een betere stelling te betrekken. Een prach tige slotcombinatie van de Amsterdam mer scheen de strijd te beslissen, doch het daarna ontstane eindspel van dam tegen twee schijven was voor Keiler toch niet te winnen en daarom besloten de spelers de punten te delen. De stand is thans 1614 in het voordeel van Roozenburg. Haak-in-aciie zal zeker drie miilioen opbrengen De voorzitter van de NCRV, mr. A. B. Roosjen, heeft medegedeeld, dat het Nederlandse volk mag aannemen door middel van de Haak-in-actie, die per 1 November afloopt, een bedrag van 3.000.000 voor de kankerbestrijding te hebben opgebracht. In October zul len nog enige Haak-in-tentoonstellin- gen worden gehouden, waarna de „restanten" der bazars te Utrecht zul len worden geveild. Het Koningin Wil- helmlnafonds zal een „verlanglijstje" opstellen ter besteding van deze enorme schenking. Een accountants rapport zal het Nederlandse volk to nen, dat het gehele bedrag voor de kankerbestrijding is besteed. Verkiezingen in Duitsland Dr. Herman Ehlers, voorzitter van de Westduitse Bondsdag, heeft Woensdag avond op een bijeenkomst van zijn par tij (de christen-democratische) te Bre men verklaard, dat de Bondsdag heden de geallieerden, de Verenigde Naties en de Oostdultse Volkskamer zal vragen verkiezingen in geheel Duitsland mo gelijk te maken. LONDENSE STAKERS WEER AAN HET WERK IN DE HAVENS Ongeveer 2.000 havenarbeiders te Tilbury (een deel van de Londense haven), hebben besloten vandaag hun staking te eindigen, hangende onder handelingen. De staking heeft tien da gen geduurd. Vragen van Koos V or rink Het Tweede Kamerlid Koos Vorrink (P. v. d. A.) heeft de minister van Oor log de vraag gesteld, of deze een onder zoek wil Instellen naar de juistheid van een verslag ln „De Volkskrant", volgens welke generaal Hasselman bij zijn be zoek aan enkele Nederlandse comman doposten tijdens de geallieerde ma noeuvres „Counterthrust" zou hebben volstaan met het links en rechts uitde len van snauwen aan dodelijk vermoei de officieren. Als het bericht onjuist is, aldus vraagt het Kamerlid, welke maatregelen denkt de minister dan te nemen tegen het ge ven van een voorstelling van zaken in de pers, die geëigend is om op onjuiste motieven het prestige van de chef van de generale staf ernstig in gevaar te brengen? In het andere geval vraagt de heer Vorrink welke maatregelen geno men zullen worden om een dergelijk optreden van het hoogste militaire ge zag in het leger in de toekomst te ver hinderen. Koning Paul pleegt overleg Veldmaarschalk Papagos heeft ko ning Paul medegedeeld, dat de enige weg naar politieke stabiliteit voor Griekenland zou zijn, hem de opdracht te geven tot het vormen van een nieu we regering en vervolgens nieuwe al gemene verkiezingen te houden. Hij had de koning verzocht, een re gering van de „Griekse concentratie" (de beweging van Papagos) machti ging te verlenen om het parlement te ontbinden en verkiezingen uit te schrij ven volgens een meerderheidsstelsel. Na Papagos ontving koning Paul ge neraal Piastiras, leider van het pro gressief verbond. Zeezieken in een zwembad In het openluchtzwembad te Porto- bello bij Edinburgh worden proeven genomen met 150 soldaten, om te zien of, en welke drankjes, pillen of poe ders een goed middel zijn om zeeziekte tegen te gaan of te voorkomen. Het zwembad te Portobello bevat werktui gen die hoge golven in het water kun nen doen ontstaan en op die woelige baren zullen de soldaten lange tijd heen en weer schommelen. Britse pleiter voor Internationaal Hot Woensdag volgt de eis Het proces tegen de spion C. L. Hushka voor de Bijzondere Strafkamer te Zutfen, is gisteren verdaagd, nadat in drie dagen veertig getuigen waren verhoord. Op de laatste dag werd Hushka's optreden in Twente tijdens de laatste oorlogswinter, waarbij negen illegale werkers het leven lieten en een Canadese piloot werd omgebracht, uitgeplozen. Vanuit zijn grote villa in Enschede, die de Duitsers voor hem hadden ge vorderd, opereerde Hushka in de Twentse illegaliteit. Door een illegaal werker uit Duitse gevangenschap te bevrijden, kreeg hij contact met de ondergrondse. In samenwerking met de Duitse agent J. A. Izaks wist hij op 31 Maart 1945 een bijeenkomst met ver schillende mensen uit de illegaliteit te arrangeren, waar leden van de „Feld- gendarmerie" en de „Sicherheitspoli- zei" een inval deden. Drie mensen wer den neergeschoten evenals de Vijf per sonen die in huis waren. Een illegale werker, die argwaan koesterde en niet was verschenen, werd later thuL ge arresteerd en vervolgens gedood. De nabestaanden legden ter zitting rustig verklaringen af; Hushka bleef echter hardnekkig ontkennen. Ook U aanzien van de moord op de Canadese piloot captain Jenvey schoof Hushka alle schuld van zich af en zei, dat hij geprobeerd had de piloot naar bevrijd gebied te brengen, waarbij de Duitsers Het Zilveren Vaas-team is in Nederland gearriveerd Hein ien Hotf daagt Joe Louis uit Woensdagmiddag zijn de Nederlandse motorrenners, die aan de zesdaagse in Italië hebben deelgenomen, in ons land teruggekeerd. 's Morgens waren ze op hun motoren uit Luxemburg vertrok ken. Bij de Bergeykse Barrier, even ten Zuiden van Valkenswaard, hadden zich heel wat motorenthousiasten opgesteld om de winnaars van de zilveren vaas en hun maats te verwelkomen. Tijdens de ln het White City Sta dion gehouden stedenwedstrijd Londen Gothenburg heeft een Britse ploeg, bestaande uit Nankeville, Webster, Evans en Parlett, een geslaagde aanval gedaan op het wereldrecord 4 x 880 yards estafette. De ploeg maakte een tijd van 7 min. 30.6 sec. en bleef 4 sec. onder het wereldrecord dat sinds 25 Mei 1941 met 7.34.6 op naam stond van een ploeg van de universiteit van Ca lifornia. De in het Ibrox Park gespeelde interleague voetbalwedstrijd Schotland —Ierland is met 30 door de Schotten gewonnen. De Duitser Hein ten Hoff heeft Joe Louis voor een wedstrijd om het wereldkampioenschap uitgedaagd. Ten Hoff's manager Fred Kirsch heeft de British Boxing Board of Controlk, wel ke organisatie Joe Louis als wereld kampioen beschouwt, verzocht de nieu we Europese kampioen als uitdager aan te wijzen. De Keulse promotor Thelen is voornemens een wedstrijd te organise ren tussen de Duitse middengewicht Peter Muller en de Nederlandse kam pioen Luc van Dam, te houden ln de loop van October, hetzij in Keulen het zij in Dusseldorf. Wij vernemen in dit verband, dat Luc van Dam, wiens hand blessure goed geneest, nog geen aan bieding uit Keulen heeft ontvangen maar dat hij in beginsel bereid ls Mill- ler te ontmoeten. Binnenkort zal tussen de regering •van het Saargebied en Frankrijk een revisie van de conventie tussen belde landen besproken worden. zouden hebben ingegrepen. Tijdens een worsteling met een Duitse officier zou de Canadees omgekomen zijn. Getuigen legden uiterst bezwarende verklarin gen af, die nog besteund werden door een vroegere getuigenis van Hushka, dat hij Jenvey's bewaker had willen treffen en per ongeluk de piloot ge raakt had. Woensdag zal het requisitoir worden gehouden. In zjjn pleitrede voor het Internatio naal Gerechtshof inzake het Brits Noorse visserijgeschil is Sir Eric Beckett nader ingegaan op het interna tionaal recht betreffende de territoriale wateren. Hij merkte op, dat de grote meerderheid van de staten geen andere zeegrenzen heeft gekend, dan die wel ke onder bet moderne gewoonterecht werdeD aangenomen. Eén der eerste regels is, dat er een vastgestelde breedte is voor de territo riale wateren. Noorwegen is daar nooit tegen opgekomen vóór de behandeling van dit geschil voor het Hof. Er be hoeft geen enkele aanspraak op een bredere, zone dan van 3 mijl te worden aanvaard, aldus Sir Beckett, doch de Britse regering heeft er zelfs in toege stemd de Noorse aanspraak op een viermijlszone aan te nemen. Vervolgens behandelde pleiter de régel, dat het laagwaterpeil de lijn is van waar de vastgestelde zone zee-inwaarts wordt gemeten. De directeur van het Paleis voor Schone Kunsten te Brussel heeft een tweetal vioolconcerten geannuleerd, dat gegeven zou worden door de Sow- jetrussische violisten Leonid Kogan en Mikhael Vayman, die in Mei te Brus sel de eerste en tweede prijs behaal den tijdens een internationale viool wedstrijd. Deze beslissing werd geno men, omdat Kogan na zijn terugkeer in Rusland over Belgie een in smade lijke bewoordingen gesteld artikel heeft doen verschijnen. Paul Henri Spaak, die Maandag in een ziekenhuis te Hamburg is opge nomen, zal daar nog twee weken moe ten blijven. Hij lijdt aan een vorm van longontsteking, doch er is geen reden tot bezorgdheid. Ook ditmaal zal het niet moeilijk zijn de slagzin op te sporen, al zitten er wel een paar zware opgaven in. Maar zo langzamerhand krijgt U de slag wel te pakken en met wat struikelen en vallen komt de slagzin tot stand Laten we U niet langer ophouden. Daar gaan we: K rd hi t t=VM t d M slagzin zet U er maar weer onder. Even de schaar gepakt, de rebus uit geknipt en goed opgeborgen. Nog viermaal en het pleit is beslecht. Zaterdag wordt de serie voortgezet. Volgens de Birmeense minister vul defensie heeft de politie een complot ontdekt dat ten doel had de regering omver te werpen. De opstandelingen zouden zijn gesteund door communisti sche agenten. Het is niet waarschijnlijk, dat ter bestrijding van dit gevaar militaire dienstplicht zal worden ingevoerd. In ieder geval zullen voorzorgsmaatrege len worden genomen om de strijdkrach ten uit te breiden teneinde de door de opstandelingen bezette gebieden te be vrijden. Moordaanslag fe Arnhem De 30-jarige W. heeft voor zijn wo ning in de Wielakkerstraat 38 in Arn hem zijn vrouw zeven steken toege bracht met een mes, waarvan vier ia de rug en drie in de borst. Onmiddel lijk daarna ging hij naar het politie bureau om zichzelf aan te geven. D» vrouw werd naar het gemeente-zieken huis overgebracht; haar toestand is niet levensgevaarlijk. Er was de laatste tijd al herhaaldelijk ruzie tussen man en vrouw, zodat de vrouw haar intrek elders nam. Gister morgen had W. de bedoeling om de ver houding weer in orde te brengen, maar na een woordenwisseling trok hij zijn mes en stak zijn vrouw. In vroeger ja ren heeft hij ook al eens handelingen verricht, die in strijd waren met de wet. De Arnhemse recherche heeft dit geval in onderzoek, waarbij men uitgaat van een poging tot moord. De stationschef van Langenwang in Oostenrijk is schuldig verklaard voor het ongeval met de exprestrein Wenen- Rome, waarbij Woensdag twintig per sonen om het leven kwamen en veer tig werden gewond. De juridische com missie met het onderzoek belast ver klaarde, dat de stationschef een goede rentrein op de rails van de exprestrein bracht zonder het signaal aan de in gang van het station onveilig te zet ten. De machinist wordt ervan beschul digd door het stopsignaal te zijn ge reden, dat zevenhonderd meter dich terbij de naderende trein tegelijkertijd met het signaal aan de uitgang van het station op veilig was gezet. Het gerecht zal de zaak verder behandelen. Voorsfel aan min. In 'f Veld Naar de Volkskrant meldt zal aan minister In 't Veld een plan worden voorgelegd tot het uitschrijven van een nationale premielening van 100 mii lioen gulden. Men overweegt de uit gifte van obligaties van 25 tot 1000 gulden tegen een rente van pro cent. De gemeenten kunnen van het binnengekomen geld leningen sluiten tegen een hogere rente. Uit dit voor delige verschil zal voor de obligatie houders een loterij worden gefinan cierd. Het doel van deze premielening is kapitaal te verkrijgen voor het bouwen van een extra kwantum van 10.000 woningen, zodat he> totaal aan tal in 1952 ongeveer 50.000 woningen zou bedragen. De Australische minister van Finan ciën heeft zijn begrotingsvoorstellen voor 1951-1952 ingediend, die voorzien in belastingverhoging van in totaal 160 miilioen Australische ponden. De mi nister wil de inkomstenbelasting met 10 procent verhogen en verwacht, dat de inkomsten van de schatkist hierdoor met 25 miilioen pond per jaar zullen stijgen. De militaire uitgaven zullen 52 milioen pond hoger zijn. Bij oversteken van rails Bij werkzaamheden aan de spoorlijn is de 64-jarige Woerdense los-arbeider T. VV. door een uit Gouda komende elec- trische trein gegrepen en op slag ge dood. Het ongeluk gebeurde nabij Moor drecht, waar W. plotseling de lün over stak vlak voor de aanstormende trein, die hij niet heeft opgemerkt. De man was weduwnaar. Uitwisseling van televisiefilms met Denemarken Naarmate de datum van de eerste te levisie-uitzending nadert, gaan de ac teurs en actrices alsmede de technische staf, die aan de uitzending zal mede werken, onder meer hoogspanning wer ken. Zowel in de televisie studio, als in hotel „De Rozenboom" te Bussum is het een komen en gaan van televisie medewerkers. Gistermiddag is ln de studio een film opgenomen van de voor bereidingen en van het interieur, welke film wordt aangeboden aan de Deense televisie, die naar bekend op 1 Octo ber met haar uitzendingen zal begin nen. Omgekeerd zal de Deense televi sie stichting een film naar Nederland sturen. Beide films zullen in de televi sie-programma's worden verwerkt. De Oostenrijkse minister van bin nenlandse zaken. Oscar Helmer, heeft te Londen met de Britse onderminister van buitenlandse zaken, Lord Hender son, een bespreking gehad over een vredesverdrag voor Oostenrijk.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 7