Veiligheidsraad verdaagt debat op Perzisch verzoek De Korea-vrijwilligers in het vaderland teruggekeerd Driehonderd Britse technici verlaten morgen Abadan VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN De Atlantische luchtmacht verdriedubbeld worden zal j48« Jaargang No. 232 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Britse klacht in behandeling genomen Vóór elf October weer bijeen Het vlijtige Westen contra het oude Oosten Nederlandse soldaat behoort tot de besten" Het Brits-Noorse visserijgeschil Ex-ambassadeur der V.S. is de aanstichter Koning George blijft goed vooruitgaan Linkerlong weggenomen Met oog op onzekere situatie Hasselman snauwde niet Politie zal ingrijpen Geleen-bestuurslid na bus-ongeval overleden JCcPit ReAteJk Jongen bevocht adelaar Vijf explosies in een munitiefabriek Amerikanen proberen nieuwe geweren Westduits protest tegen controle op de industrie Vier lijken op mysterieus jacht BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie: Achterdam 20, Tel. 5541 Directie: J. BIJLSMA eD C. KRAK Hoofdredacteur! A KAPTEIN Dinsdag 2 Oct. 1951 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties; 16 ct. p. man. Familieberichten 20 ct. p.nun. Vraag en Aanbod (alleen Je hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant. Aborinementsprijs, bij voor uitbetaling, f 1.72 p. mnd., f 5.15 per kwartaal, plus incassokosten. JN een overvolle zaal, waarin tientallen schijnwerpers en filmapparaten her inneringen wekten aan Hollywood, heeft de Veiligheidsraad hedennacht het besluit genomen het debat over het ollegeschil tussen Engeland en Perzle uit te stellen tot een door de voorzitter vast te stellen datum, doch niet later dan 11 October. Deze beslissing was een compromis tussen de Britse eis, dat de kwestie onmiddellijk zou worden behandeld en het verzoek van de perma nente Perzische afgevaardigde b(j de V.N., AU Gholi Ardalah, om tien dagen nltstei, teneinde een hoge Perzische functionaris (vermoedelijk wordt hier mede premier Mossadeq bedoeld Red.) gelegenheid te geven naar New- York te komen om het woord voor z(jn land te voeren. Eerder op de avond had de VeiUgheidsraad met negen stemmen, o.a. Nederland, vóór en de stem men van de Sowjetunie en Joegoslavië tegen de Britse klacht tegen Perzle reeds ontvankelijk verklaard. Na da stemming zei de Britse gedele geerde sir Gladwyn Jebb, dat er hele maal geen reden was, dat men, zelfs met een minimum aan goede wil, niet spoedig tot een voor beide partijen be vredigende oplossing zou komen. Dit zou echter onmogelijk zijn, indien Per- zie niet van zijn „zelfmoord-actie" werd afgebracht. Door voor de resolutie te stemmen zou de raad volgens sir Glad wyn handelen „uit naam van de intel ligente vooruitgang tegen onintelligente reactie". Bovendien was hij van me ning, dat dan een mijlpaal geslagen zou worden „langs de weg naar een bevestiging van vredelievende betrek kingen tussen het vlijtige Westen sn het oude Oosten", hetgeen het belang rijkste doel vormde van de huidige generatie. De juiste werking van de Anglo- ïranian was niet slechts van belang voor Engeland en Perzie, doch ook voor de gehele vrije wereld, aldus sir Gladwyn Jebb. De Perzische regering bracht de maatschappij echter tot stil stand en tenzij dit proces werd tegen gehouden, zou de gehele vrije wereld veel zwakker en armer zijn, „het mis leide Perzische volk zelf inbegrepen" In het kort gezegd was de Britse re gering van oordeel, dat het onduldbaar was, dat een partij in een zaak voor het Internationaal Gerechtshof toegestaan zou worden, de bevindingen van het Hof te bespotten en unilateraal haar wil door te drijven. TNDIEN men Perzië zou toestaan op de huidige weg voort te gaan zou men een grote stap doen naar anarchie in internationale zaken. In vroeger dagen zou een uitwijzing van 350 per sonen beantwoord zijn met geweld. Sommigen waren misschien ook van oordeel, dat de Britse regering zulks, gezien de huidige toestand, diende te doen. Engeland baseerde zijn politiek echter op het handvest. Jebb drong aan op de aanvaarding van de Britse resolutie voor het ver strijken van de uitwijzingstermijn (Donderdag 4 October). Dat men er toe was overgegaan de Britse technici reeds de derde October weg te voeren deed niets af aan de urgentie van de toestand. Daarna gaf Jebb een overzicht van de Engelse stappen inzake het oliedis puut. Aan de hand van cijfers ver klaarde hij, dat de „Anglo Iranian" in sterke mate had bijgedragen tot het welzijn van het Perzische volk en dat grote sommen geïnvesteerd waren in de economische en sociale ontwikke ling. „Nationalistische reactionnairen zou den de buitenlandse kip met gouden DE BRITSE RESOLUTIE JN de Britse resolutie, die Ou de Veiligheidsraad is ingediend, wordt de raad verzocht te ver hinderen, dat Perzie de Britse technici uit Abadan wijst. Zij geeft voorts te verstaan, dat de kwestie een bedreiging voor vrede en veiligheid betekent. De Veiligheidsraad wordt verzocht een beroep op Perzie te doen om zich aan de uitspraak van het Internationaal Gerechtshof te houden, volgens hetwelk beide partijen zich dienen te onthouden van enige actie, welke de nor male functie van de olie-industrie zou kunnen hinderen, zulks han gende een uiteindelijke uit spraak van het Hof. eieren braden en opeten, terwijl de eigen kippen in het geheel geen eieren zouden leggen", aldus Sir Gladwynn. J\E Franse onder-minister van buiten landse zaken Maurice Schuman heeft op een te Parijs door diplomaten aan de pers aangeboden lunch in ant woord op een vraag verklaard dat Frankrijk, Engeland in zijn oliegeschil met Perzië zal steunen. „Het Internationale Hof van Justitie heeft een uitspraak gedaan en deze moet worden geëerbiedigd. Frankrijk bevordert, door zich in dit geschil aan de zijde van Engeland te scharen, te vens de zaak der gemeenschappelijke veiligheid", aldus Schuman. (Voor de discussies over de com petentie van de Veiligheidsraad in deze kwestie zie men elders in dit blad.) „U hebt voor de gehele wereld weer bewezen, dat de Nederlandse soldaten tot de beste ter aarde behoren. Uw daden hebben het aanzien van Nederland onder de volkeren doen stijgen", aldus begroette prins Bernhard gisteren het Nederlandse detachement Verenigde Naties, dat na volbrachte diensttijd in het vaderland terugkeerde. Vierhonderd en vijf Nederlandse militairen, zes Fransen, 422 Belgen en dertig Luxemburgers waren 's morgens in de vroegte met de General MacRae in Rotterdam aangekomen, en werden daar in de hal len van de Rotterdamse Lloyd door officiële vertegenwoordigers der betrokken regeringen verwelkomd. Nadat luitenant-generaal Buurman van Vreeden de opgestelde officieren had geïnspecteerd, hield de Prins zijn toespraak. Hij merkte hierin op, dat de taak in Korea er een was geweest, die met grote offers gepaard was ge gaan. Hij wenste de mannen geluk met hun onderscheidingen en wijdde ver volgens enkele woorden aan de nage dachtenis van de gesneuvelden. Ir. C. Staf, de minister van oorlog, verwelkomde de mannen namens de regering. Inzonderheid herdacht hij kolonel Den Ouden en wees er voorts op, dat de mannen als een der eerste groepen deel hadden uitgemaakt van de krijgsmacht der Verenigde Naties Vervolgens had in een korte plech tigheid de uitreiking plaats van de kruisen voor Recht en Vrijheid. Van de 636 militairen, die het deta chement oorspronkelijk groot is ge weest, zijn er 51 gesneuveld. Dertien hebben bijgetekend, ongeveer 160 tot 170 man gaan in beroepsdienst over en 23 gaan emigreren. Korea-vrijwilligers in Rotterdam ged ebarkeerd. De 2e luitenante, zuster Koopmans, ontvangt de on derscheiding Op de zesde dag van de zittingen van het Internationaal Gerechtshof, ter openbare behandeling van het Brits Noorse visserijconflict, heeft de agent van de Britse regering voor deze zaak, Sir Eric Beckett, de uiteenzetting van het Britse standpunt beëindigd. Hij vroeg het Hof in zijn, na de behande ling van dit geschil, te geven oordeel, een uitspraak te geven op alle prin cipiële punten welke zich voordoen, om het daarna aan de partijen over te laten te bezien of zij het geschil ge heel kunnen regelen op basis van de uitspraken van het hof. Peron over de opstand: President Peron heeft op een pers conferentie te Buenos Aires, die uit sluitend door Argentijnse journalisten mocht worden bijgewoond, verklaard dat de voormalige Amerikaanse ambas sadeur bij zijn regering, Spruille Bra den, „de eigenlijke aanstichter van de opstand is". Braden zou ook de revolu tie van 1945 hebben voorbereid. Peron verklaarde niet te begrijpen waarom een opstand „een maand voor de algemene verkiezingen, waarbij het Argentijnse volk in de gelegenheid wordt gesteld van zijn inzichten op po litiek gebied te doen blijken, uitbreekt" Een bijzondere correspondent van de Sunday Express meldt, dat koning George langzaam doch gestadig blijft vooruitgaan, zodat hij spoedig zijn bed zal mogen verlaten om enkele meters te lopen. De correspondent weet te melden, dat de gehele linkerlong van de vorst is weggenomen. Vijf dagen vóór de operatie hoorde de koning voor het eerst, dat chirur- ingrijpen noodzakelijk was. Qëóleken was, dat zi'eh een gezwel in de linkerlong bevond. De vorst lichtte zelf de koningin in en bleef zo rustig mogelijk, maar deed zo veel als hij kon van de lopende zaken af. De operatie was aanvankelijk tegen Zaterdag vastgesteld, maar dr. Price Thomas was niet tevreden over de voorbereidingen en gelastte enkele wij zigingen, waardoor de operatie tot Zondag moest worden uitgesteld. De behandeling duurde twee uur. Pas Maandagmorgen kwam de koning weer geheel tot jewustzijn. De koningin werd Dinsdagmorgen voor het eerst bij hem toegelaten. JJE DRIEHONDERD ENGELSEN van de olieraffinaderij te Abadan, die van de Perzische regering bevel hebben gekregen het land te verlaten, zullen zich morgen aan boord begeven van Engelse oorlogsschepen, die in de buurt van de raffinaderij liggen, aldus heeft de directeur van de „Anglo-Iranian", Alec Mason, op een persconferentie te Abadan meegedeeld. De „Mauritius" en de „Armada" zullen hen ruim zestig kilometer de rivier op naar Basrah brengen, vanwaar zij naar Engeland zullen vertrekken. Tegelijkertijd zullen 350 arbeiders uit India en Pakistan uit Khorromsjahr, een belangrijke Perzische haven elf kilometer ten noorden van Abadan, worden afgehaald. LIET Britse kabinet nam dit besluit, nadat het een telegram had ontvan gen van het overgebleven Britse per soneel te Abadan van de volgende in houd: „Een onmiddellijke beslissing is vereist. De toestand wordt onhoudbaar. Wij moeten precies weten, wat wij moeten doen en hoe dit gedaan kan worden". In een officiële verklaring van het Britse ministerie van buitenlandse za ken wordt gezegd, dat het evacuatie- besluit is genomen met het oog op de onzekerheid van de situatie en de Op vragen van de heer Vorrmk in verband met een persverslag over het bezoek van generaal Hasselman aan enkele Nederlandse commandoposten tijdens de manoeuvres „Counterthrust" heeft de minister van oorlog o.m. ge antwoord, dat van het uitdelen van snauwen aan dodelijk vermoeide offi cieren door de It.-generaal Hasselman geen sprake is geweest. Wel is een luitenant, die tegen zijn ondergeschik ten een onbehoorlijke uitdrukking bezigde, op duidelijke wijze terecht gewezen. Daar het hier geen show maar een onderzoek naar de gevechts vaardigheid betrof, heeft generaal Has selman de nodige aanmerkingen op ge paste toon gemaakt. Als roulette weer draaH De Haagse politie zal ingrijpen, wan neer de grote speelclubs aldaar de rou lette weer laten draaien. Dit is het ge volg van een bevel van de waar nemende procureur-generaal in de residentie. Deze magistraat heeft cassa tie aangetekend tegen de uitspraak van het Haagse Hof, waarbij zeven leden van Haagse speelclubs buiten vervol ging werden gesteld. In een aantal kleine clubs wordt reeds weer clandestien gespeeld. De po litie kan hiertegen elk ogenblik gaan optreden. Weldra duizend Amerikaanse vliegtuigen in Europa De sterkte van de ter beschikking van generaal Eisenhower staande Atlan tische luchtstrijdkrachten zal in de ko mende tien maanden worden verdrie dubbeld. Er zullen minstens vier groe pen Amerikaanse jagers, elk ter sterkte van 75 vliegtuigen, naar Europa worden gezonden en mogelijk nogmeer. Ook komen er vijftig lichte bommen werpers. In de allernaaste toekomst zal Eisen hower zeshonderd en kort daarna in totaal ruim duizend Amerikaanse mili taire vliegtuigen tot zijn beschikking De heer H. Claessens, tweede secre taris van de voetbalclub „Geleen", die gewond werd nadat een bus met spe lers en supporters van deze club Zon dagmiddag tegen een boom was gere den, is overleden. De toestand van het tweede slachtoffer, de heer W. Wever, is zorgwekkend. UteebheAicfat Verwachting tot morgenavond: Droog weer met overdrijvende wolkenvelden. Overwegend matige wind tussen Oost en Noord-Oost. Dezelfde of iets lagere tempera turen. Woensdag: Zon op 6.43, onder 18.14; maan op 9.57, onder 18.38. JJET SCHEIDEN tussen tafel en bed wordt problematisch, sedert men in Amerika lits-jumeaux kan kopen, waarin ongeveer alle huiselijke zaken verwerkt zijn. Men heeft televisie aan het voeteneind, ingebouwde tanden borstel, scheerapparaat, asbakken, na- gelpolijstmachine etc. etc. Tussen de twee delen van het bed kan men auto matisch een scherm omhoog laten rij zen, dit tijdens echtelijke twisten. Na tuurlijk heeft het bed ook de nodige schemer- en leeslampjes, alsmede een klein bibliotheekje van nachtrust- lectuur. U zult Theodoor wel willen vergeven, dat hij wat slaperig wordt, want we hebben nog meer bednieuws. In Engeland voeren propagandisten een heilige oorlog voor het eerherstel van het ronde bed, dat volgens de voor standers de beste rust aan het men selijk lichaam waarborgt. Het feit, dat de woningnood-slaapkamers te klein zijn voor het plaatsen van zo'n enorm cirkelvormig geval schijnt de heren niet te hinderen. In het begin dezer eeuw hebben fabrikanten ook getracht het ronde bed verkoopbaar te maken, doch de moeilijkheid was, dat er geen ronde dekens en lakens bestonden. U l!1HRfinilHllllil!illlll!liHll!llllllll!!l!l!illlH[lll!lllfll!l!il!!lllllllll!l1!!l[!l1!!lllll(llllimHIIIIE]lfll] Wij vinden het fijn, dat men zo be zorgd is voor onze rust. Want die heb ben we deksels hard nodig in deze tijd. Nu begint ook Zuid-Afrika aan de bouw van een cyclotron. Over drie jaar komt het toestel in gebruik en men zal er atomen fosfoor,, natrium Mossadeq komt op een vliegend tapijt en silicium gaan splitsen. De men sen schijnen van die atomen niet ge noeg te kunnen krijgen. Trouwens, in huwelijks-advertenties is men ook niet bescheiden. In „Die Weltwoche" las Theodoor: „Charmante, helaas ietwat veeleisende blondine van even vijf en dertig, zoekt voor gedachtenwisseling een goede Europeaan, correct en be schaafd als een Engelsman, geestig en beminnelijk als een Fransman, zake lijk en bescheiden als een Zwitser". Volgens Alida moet dit wel een super Uno-levenspartner zijn. Wie het onderste uit de kan wil hebben, moet trouwens voorzichtig zijn. In het die renpark van Milwaukee zou een radio reporter voor het op sensatie beluste publiek het geluid van een nijlpaard in zijn microfoon opvangen. Niet te vreden met het toch imponerende ge loei van dit dier, liet de reporter zijn microfoon in de muil van de vette wa ternimf zakken, op het moment, da* deze geeuwde. Blijkbaar werd het-dier aan de adamsappel gekieteld, want het sloot prompt zijn muil en slikte het apparaat in. De luisteraars hebben kunnen genieten van het geluid, dat in een Nijlpaardenmaag klinkt. hebben. Hier moeten de luchtmachten der Europese bondgenoten nog aan worden toegevoegd. Bovendien overwegen de V. S. om nog een divisie infanterie naar Europa te zenden. Indien dit geschiedt, zouden zich in totaal, het personeel der lucht strijdkrachten inbegrepen, vierhonderd duizend man Amerikaanse troepen in Europa bevinden. Een 11-jarige Franse jongen, Armand Dacare, heeft een gevecht moeten leveren tegen een adelaar, die trachtte, zijn vier jarig nichtje Pierrette mee te sleuren. De beide kinderen waren in een bos nabij Sain Guanens, aan de voet van de Pyreneeën, toen de vogel zich op het meisje stortte. Armant kantte zich tegen het dier, dat met bek en poten zijn kleren stuk trok en hem in de ar men beet. De jongen wist hem met een steen dood te slaan. De vogel had een vleugelwijdte van 1.64 m. Koning Gustaaf Adolf heeft de samenstelling van het nieuwe Zweedse coalitiekabinet bekrachtigd. Het kabi net telt twaalf socialisten en vier agra riërs. noodzaak op alle eventualiteiten voor bereid te zijn. Het beroep van de En gelse regering op de Veiligheidsraad heeft o.m. ten doel de positie te Aba dan te herstellen, aldus de verklaring. De Perzische autoriteiten hebben he dennacht de bevelvoerende Britse ma rine-officier medegedeeld, dat zij niet toestaan, dat de „Mauritius" en de be geleidende torpedobootjager aan de kaden van Adaban aanleggen. Het Britse personeel zou zich in haven- boten naar de kruiser moeten begeven. Tengevolge van een vijftal ontplof fingen in een munitiefabriek bij Petro- Polis, 48 km van Rio de Janeiro gele gen, zijn gisteren zeven personen om het leven gegkomen, zo wordt officieel meegedeeld. Er zijn voorts 13 vermis ten en tien gegwonden. Volgens eerdere niet-officiële berich ten waren 30 mensen omgekomen en ruim 40 gewond. Belgische zouden beste zijn Het Amerikaanse leger heeft geheime proevei? genomen met de nieuwste Amerikaanse, Britse en Belgische gewe ren, zulks in verband met het besluit om een standaardgewecr voor de le gers van de landen van het Noordatlan- tische verdrag te zoeken. Tot dusver ging de strijd over de vraag of men aan het Amerikaanse dan wel aan het Britse model de voorkeur moest geven. De Belgen zijn echter in middels verschenen met een model, waarvan Belgische deskundigen zeggen, dat het zelfs beter is dan het Ameri kaanse en het Britse geweer. Bij in Belgie genomen proeven zou zijn gebleken, dat de kogels van dit geweer Britse helmen op een afstand van meer dan 900 meter kunnen door boren, zowel bij het afvuren van sal vo's als bij het lossen van enkele scho ten. De Westduitse bondskanselier dr. Adenauer en de drie westerse gealli eerde Hoge Commissarissen hebben gis- teren tijdens een beraadslaging over het verlenen van souvereiniteit aan West-Duitsland een verschil van me ning gehad over de door de westerse geallieerden na opheffing van het be zettingsstatuut nog op de Westduitse industrie uit te oefenen controle. De westerse geallieerden wensen ver scheidene commissies in te stellen, die erop zouden moeten toezien, dat de Westduitsers zich aan bepaalde voor waarden zouden houden, zoals o.a. het verbod om een eigen wapenindustrie te beginnen en onderzeeboten te bouwen. Dr. Adenauer maakte hiertegen be zwaar, omdat hij dit in strijd achtte met het te Washington genomen be sluit om West-Duitsland gelijkheid van rechten toe te kennen. Bovendien bleken de West-Duitsers het er niet mee eens te zijn, dat zij, in dien West-Duitsland deelneemt aan de verdediging van Westeuropa, nog meer zullen moeten betalen dan de huidige bezettingskosten, die 6600 milioen mark bedragen. BRADLEY NAAR KOREA Generaal Omar Bradley, voorzitter van de Amerikaanse commissie van stafchefs, is gisteren in gezelschap van generaal Ridgway per vliegtuig uit To kio, waar zij besprekingen hebben ge voerd, naar Korea vertrokken. Havenmeester deed afschuwelijke vondst ^AN boord van een luxe-jacht, dat In de haven van Lowestoft, In het Engelse graafschap Suffolk, voor anker lag, zijn de lijken van vier opvarenden aan getroffen. Het enige levende wezen aan boord was een klein kind, dat huilend op de vloer van het toilet lag. Het ls ln een ziekenhuis opgenomen. Het jacht Is Zaterdagmiddag de haven van Lowestoft binnengelopen. Sindsdien bleek uit niets, dat zich mensen aan boord bevonden, zodat de havenmeester gisteren besloot zelf aan boord van het jacht te gaan. Hier trof hij twee vronwenlijken onder een tafel aan, het stoffelijk overschot van een man op dezelfde tafel en het lijk van een andere man in een bed. De overledenen bleken afkomstig te zijn uit Doncaster, in Yorkshire.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1