Atoombomontploffing in Siberië Eivolle forensentrein bij Sloterdijk uit de rails gelopen Evacuatie van laatste technici verliep zonder incidenten VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Dr Schumacher zouden geheime stukken in handen gespeeld zijn Levenslang geëist tegen Hushka Koning George zou voor herstel naar Noord-Afrika gaan Donderdag 4 Oct. 1951 148e Jaargans No. 234 Twee proeven waarvan de eerste gedeeltelijk zou zijn mislukt Strijd in Indo-China loopt ten einde Verbindingsofficieren naar Pan Moen Djon De margarinezwendel aan banden Geen waterstofbom DE voorzitter van de gemengde con grescommissie voor atoomenergie. Brien McMahon (democraat, Connec ticut), heeft verklaard, dat de nieuwe Russische atoombom betekent, dat Amerika zijn pogingen om op het ge bied der atoomenergie paraat te zijn. dient te verdubbelen. „Van zelfs nog groter belang is het, dat wij ons krach tig streven naar een rechtvaardige vrede verdubbelen. Wij hebben een zeer grote voorsprong in het gebied van dc atoomenergie op de Sowjetunie. Wij moeten deze voorsprong nog vergroten". Een overzicht van de ravage m Mossadeq Zondag naar New York FRANS ATOOMCELEERDE WERD VERGIFTIGD Slechts een dame licht gewond Drie ambtenaren zijn in arrest gesteld Onbegrijpelijk goede afloop van ongeluk Explosie in opslagplaats Treinverkeer blijft vandaag gestremd KoM E&itek. BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie: Achterdam 20, Tel. 5541 Directie; J. BIJLSMA eD C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEÏN ALKMAARSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN TARIEVEN: Advertenties; 16 ct. p. m.in. Familieberichten 20 ct. p.man. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, 1 1.72 p mnd., f 5.15 per kwartaal, plus incassokosten. nE perschef van president Truman, Joseph Short, heeft in Washington ver- slaggevers medegedeeld, dat „onlangs in de Sowjetunie opnieuw een atoom hom tot ontploffing is gebracht". Short verklaarde, dat ingevolge de politiek van de president om het Amerikaanse volk ten volle van de ontwikkelingen die de Amerikaanse nationale veiligheid raken op de hoogte te houden. Truman hem had opgedragen deze verklaring af te leggen en opnieuw de noodzakelijk heid te beklemtonen van doelmatige internationale controle op de atoom energie. „Verdere bijzonderheden kunnen niet worden gegeven zonder de be langen van de Amerikaanse nationale veiligheid te benadelen", aldus Short. De Lat ire de Tassigny De Franse opperbevelhebber in Indo- ChiDa, generaal Jean de Lattre de Tassigny, heeft in Parijs verklaard van mening te zijn, dat de strijd in Indo- China op zyn einde loopt. „Het zal een kwestie van maanden, lange maanden zijn", aldus de Lattre de Tassigny, „mits er geen buitenlandse interventie komt". Artilleriebombardement op Westelijk front Vanochtend zijn verbindingsofficieren der V.N. naar Pan Moen Djon vertrok ken, naar gemeld wordt om een bood schap van de Noordelijken in ontvangst te nemen. De geallieerden moesten in Centraal en Oost-Korea op verschillende punten wijken, maar in het Westen van het front begon gistermorgen een artillerie bombardement, zo zwaar als in deze oorlog nog niet was waargenomen. Verscheidene honderden kanonnen in de buurt van de 38ste breedtegraad openden het vuur op de communisti sche stellingen tegen de tijd, waarop de Noordelijken hun nachtelijke aan vallen plegen te beginnen. V.N.-vliegers namen in Noord-Korea 4300 communistische voertuigen waar. het grootste aantal sinds het begin van de strijd. Wijziging van Boterwet Bij de Tweede Kamer is gisteren een wetsontwerp tot wijziging van enige artikelen van de Boterwet ingediend. Het doel van dit nieuwe wetsontwerp is te verhinderen, dat margarineberei- ders en -handelaren door allerlei mis leidende voorstellingen de scherpe scheiding, welke bij de wet tussen bo ter en margarine is gemaakt, doen weg vallen. Hierbij wordt meestal gebruik gemaakt van afbeeldingen, opschriften en benamingen uit het boeren- of het zuivelbedrijf, die moeten dienen om de koper van margarine in de waan te brengen, Voor de officiële verklaring hadden verslaggevers uit niet-officiele bronnen vernomen, dat in het laatst van Juli of in Augustus bij een laboratorium voor atomische wapenen in midden- of noordoostelijk Siberie twee proeven met atoombommen zijn genomen. Volgens deze berichten was de twee de proef goed geslaagd, doch was de eerste, vroegere proefneming mislukt en waren de bewijzen voor deze eerste proef minder zeker. Deze proef zou ech ter geen volkomen mislukking zijn ge weest: waarschijnlijk was slecht ato- misch vuur veroorzaakt, dat het mate riaal aantastte doch niet tot ontplof fing bracht. Uit gegevens, die op liet ogenblik door hoge defensie-functionarissen wor den bestudeerd, blijkt, dat bij de proe ven normale kernsplitsing was betrok ken en geen waterstofbom. Op 23 September 1949 hebben de Verenigde Staten, Engeland en Canada een gemeenschappelijke verklaring uit gegeven, waarin werd gezegd, dat de Sowjetunie de atoombom bezat. Ge meld werd toen, dat deze landen bewij zen hadden gekregen, dat in de Sowjet unie een atomische ontploffing had plaats gevonden. Officieel zijn nooit bijzonderheden bekendgemaakt over de middelen die de Verenigde Staten aanwenden om achter de Sowjetrussische atomische activiteit te komen. VOLGENS atoomgeleerden, aldus A.F.P., was de Sowjetunie tussen '49 en '50 in staat tien atoombommen te maken. Indien de vooruitgang de zelfde snelheid zou hebben als die in de Verenigde Staten, zou de Sowjet unie in 1951 twintig bommen vervaar digd kunnen hebben en tevens de grondslag hebben gelegd voor een serieproductie. De Sowjetunie. zo me nen deze geleerden, zou thans dus over dertig bommen beschikken en in de komende twaalf maanden tot een productiepeil van 100 per jaar kunnen komen. Volgens de „Washington Post" daar entegen zou de Sowjetunie reeds thans in het bezit zijn van 1500 atoombom men en een productietempo hebben van ongeveer een bom in de twee dagen. Een Russische bom op het over bevolkte deel van Noordwest-Amerika of aan de kust van de Stille Oceaan zou een uitwerking hebben, die gelijk zou staan aan die van 26 Amerikaanse bommen „ergens in de Sowjetunie". Tempo verdubbelen r Union Jack verdween van de rede van Abadan De Britse kruiser „Mauritius" is gisteren met de laatste 380 Britse technici van de raffinaderij in Abadan te Bashra aangekomen, vanwaar zij per vliegtuig naar Engeland kunnen terugkeren. De evacuatie verliep zonder incidenten. De geëvacueerden prezen de manier, waarop de marine de evacuatie had ge leid en waarop zij aan boord van de „Mauritius" waren verwelkomd. Intrek in ziekenhuis De Perzische minister-president Mos sadeq vertrekt Zondag uit Teheran naar New York om Perzie te vertegen woordigen bij de behandeling van het Engels-Perzische oliegeschil door de Veiligheidsraad, aldus is officieel te Teheran bekend gemaakt. Wegens zjjn slechte gezondheid zal Mossadeq zijn intrek nemen in een ziekenhuis te New York. Hij zal worden vergezeld door zijn zoon Gholam Mossadeq, die arts is. De buitengewone gezant en gevol machtigd minister van Perzie, te 's-Gra- venhage. Hoessein Navab. zal zich eveneens per vliegtuig naar New York begeven. Hij zal Mossadeq van advies dienen over de uitspraak van het In ternationaal Gerechtshof inzake het oliegeschil. Volgens de Parijse politie is de atoomgeleerde Michel Georges, die 27 September onverwacht overleed, het slachtoffer van vergiftiging. Collega's van Georges verklaarden dat hij de laatste tijd zeer nerveus was. Met een vaart van honderd kilometer Gistermorgen begonnen barkassen, die aan de „Anglo-Iranian" toebehoor den, doch nu de Perzische vlag voeren, met het overbrengen van het laatst overgebleven Britse oliepersoneel. De band van de „Mauritius" speelde toen. de barkassen langszij kwamen, hetgeen eveneens het geval was, toen de kruiser zich in beweging zette. De Engelsen, die op het dek van het schip stonden, juichten, toen zij de muren en steigers van de raffinaderij passeerden. Vijf Britse sleepboten en de toipedo- bootjager „Armada" maakten de reis mee. Gisteravond lagen geen Britse oorlogsschepen meer voor Abadan. Doordat nabij Overschie de trans portleiding van de waterleiding sprong, zat Delft Woensdagmorgen zonder wa ter. Na enkele uren was het euvtl her steld. Documenten zwendel in West-Duitsland Sociaal-democraten ontkennen ten stelligste De Westduitse regering is een docuinentenzwendel op het spoor gekomen, waarbij vla lekken in de kanselarij en de ministeries vertrouwelijke kabinets stukken in handen van dc oppositie werden gespeeld. Drie sociaal-democra tische ambtenaren, die zich hieraan zouden hebben schuldig gemaakt, zijn ge arresteerd. De Westduitse regering heeft in een communiqué de sociaal-demo cratische oppositie-leider, dr. Schumacher en de Franse geheime dienst ervan beschuldigd onrechtmatig geheime stukken in bezit gekregen te hebben. Van sociaal-democratische zijde zijn deze beschuldigingen echter ten stelligste tegengesproken. Een ambtenaar van de federale kan selarij, die met twee andere collega's wordt vastgehouden, zou bekend heb ben extra-exemplaren van alle gehei me ontwerpen van het kabinet en van notulen van kabinetsvergaderingen te hebben vervaardigd. Volgens het com muniqué had de betrokkene verder toegegeven, twee exemplaren aan so cialistische functionarissen te hebben verstrekt, die hem grote bedragen voor de documenten ter hand stelden. Een dezer functionarissen had bij zijn arrestatie bekend, een exemplaar van elk document aan de secretaris van Dr. Schumacher en in twee gevallen aan Dr. Schumacher zelf te hebber overhandigd. Een vriend van hem in Mainz had zes maanden lang exem plaren toegestuurd gekregen, die ver volgens aan de Franse geheime dienst werden overhandigd. Ook aan de Ame rikanen waren documenten aangebo den, aldus het communiqué. Het deelt verder mede, dat een proces in voor bereiding is. Dr. Schumacher had ge weigerd te getuigen. Ontkenning. Van sociaaldemocratische zijde is verklaard, dat er geen geheime docu menten zijn ontvangen. „Wy hebben r.ooit iemand tot iets opgestookt. Wij hebben nooit iemand voor iets betaald en wij hebben nooit geheime docu menten ontvangen". De verklaring voegt er aan toe, dat Dr. Schumachei niet geweigerd heeft te getuigen. Hi.l wilde niets in deze kwestie zeggen, daar hij niet wist waarover hij een verklaring moet afleggen. Pon mnnlnmoraai van Hushka aanvankelijk niet zou hebben ,,cen congiumerddl Vdri geweten_ hoe alles zou aflopen. Hij was dierlijke instincten" TEGEN de spion C. L. Hushka, die zich in de bezettingsjaren in de Ne derlandse illegaliteit wist In te drin gen en op die manier talrijke slacht offers maakte, heeft de officier bij de Bijzondere Strafkamer van de recht bank te Zutphen gistermiddag levens lange gevangenisstraf geëist, te onder gaan in een bijzondere strafgevangenis. Over de figuur Hushka sprekende, zei mr. De Walle, dat deze man het verradersbloed blijkbaar in de aderen zat. Hij leefde met vele vrouwen, was vroeger al een tipgever voor de politie en had volgens de reclassering een zie kelijk fantasierijk brein. Tevergeefs had spreker in Hushka naar een men selijke kant gezocht. Hij heeft noch een hart, noch een wil en schijnt een conglomeraat van dierlijke instincten te zijn. Hij speelde met zijn landgeno ten als een kat met een muis. Waar hij kwam ontstonden rouw en leed. De officier zag Hushka als een onverbeter lijk misdadiger, waarin een zieke geest heerste. De verdediger, mr. Scliadd, bepleitte clementie op grond van het feit, dat MET EEN VAART van honderd kilometer is gistermiddag de eivolle diesel- elcctriscbs trein, die om 16.54 uit Amsterdam naar Den Haag vertrok, even voorbij Sloterdijk uit de rails gelopen en gekanteld. Dc rails ter plaatse wer den volkomen vernield. Bovendien raakte de ontsporende trein zowel links als rechts van de baan een electriciteitsmast. De rechtermast kronkelde zich om de derde wagon, de linker werd als door een reuzenhand geknakt. Troosteloos lagen de zware contragewichten over de zwaargehavende rails. De spoordijk werd over een grote lengte opengereten door de zijkanten van de wagons, ter wijl de betonnen palen aan dc rechterzijde van de spoorbaan werden weg gevaagd. Splinters van de bielsen, staaikrullen en afgeknapte bouten lagen tot op verre afstand. Wonder boven wonder was er nauwelijks schade van betekenis aan de trein zelf te constateren. Slechts één der honderden passa giers, meest forensen, een 28-jarige inwoonster van Heemstede, liep lichte schaafwonden aan liaar henen op en kon na ter plaatse verbonden te zijn. huiswaarts keren. 2^0DRA de ontsporiag bekend werd zijn er uit Amsterdam vjjf zieken auto's van de G.G.D., twee autospui ten en een gereedschapswagen van de Amsterdamse brandweer naar de plaats van het ongeluk vertrokken, doch hun hulp was gelukkig nauwe lijks nodig. Dat het ongeluk zo goed is afgelopen, is uitsluitend te danken aan de hechtheid van de wagons. De krachten, die optraden, toen de wa gons eenmaai de „rechte weg" had den verlaten, laten zich raden, als men bedenkt, dat van de stalen rails krul- van oordeel, dat Hushka zeker niet de belangrijkste rol bij de gebeurtenissen had gespeeld en voegde eraan toe, dat verdachte ook goed werk had gedaan en verschillende mensen had geholpen. Bovendien vroeg de raadsman zich af, of er wel sprake was van opzet, toen Hushka de Engelandvaarders in han den van de Duitsers speelde. De uitspraak werd ten slotte bepaald op 17 October. Man levensgevaarlijk gewond Gistermorgen omstreeks 12 uur heeft zich in een open opslagplaats van oude metalen op een terrein nabij de Hoog straat te Eindhoven een ontploffing voorgedaan, waardoor de ongehuwde Smulders levensgevaarlijk werd ge wond. Hij heeft o.a. ijzerscherven in de halsslagader gekregen. Zijn toestand is zorgwekkend. Een andere arbeider werd licht gewond. Vermoedelijk be vond zich tussen het ijzer een projec tiel waarop vonken terecht zijn geko men. len zijn afgekrabt. Van de trein zelf zijn slechts enkele ruiten gebroken. Voor de rest is het materiaal nog vrij wel in tact, al helde de trein op de betrekkelijk smalle spoordijk ernstig naar rechts over. De wagens staan kriskras door elkaar, maar zijn nog alle aan elkaar gekoppeld. JJEN paniek is er na het ongeluk in de overvolle forensentrein niet ontstaan. Wel zjjn de passagiers, zo dra de wagens tot stilstand kwamen, op alle mogelijke manieren overhaast uit de verongelukte trein geklommen, waarbij rij op het nippertje aan een tweede groot gevaar ontsnapten, even als de passagiers van de trein, die kovfc na het gebeurde uit de richting Haar lem naderde. De heer A. Dlkkerboom echter, die het ongeluk had zien gehen- ren, is met grote tegenwoordigheid van geest onmiddellijk in de richting Haarlem langs de spoorbaan gelopen en hjj slaagde erin, de trein, die met grote snelheid naderde, tot stilstand te brengen. Deze trein zou door de aangerichte r avage onherroepelijk eveneens ontspoord zjjn en recht op de passagiers uit Amsterdam, die rich over de spoordijk hadden verspreid, zijn ingereden. (Zie verder elders in dit blad). Het treinverkeer Amsterdam-Haar lem, dat gistermiddag tengevolge van een ontsporing bij Sloterdijk geheel ge stremd werd, zal waarschijnlijk niet voor hedenavond hervat kunnen wor den. Koningin vertoeft de ganse dag aan zijn bed (Van onze Londense correspondent). De toestand van Koning George van Engeland wordt met de dag beter. Rechtop gezeten, met een steun in zijn rug brengt de koning, als hij niet gENT u al op tele-visite geweest? Wel, het is enorm! Vanuit Zwol le heeft een kijkdoosbezitter de stu dio in Bussum opgebeld om te zeg gen, dat meneer Cals een vlek op zijn boordje had. U Theodoor houdt het cloppend herte vast, nu die bioscoop in zakformaat onze huiska mers van het laatste restje vrede gaat ontdoen. Een Utrechtse familie zal het graag beamen. De jongste telg van dat gezin heeft namelijk het glas van de kathode-straalbuis kapot geslagen om „dat leuke mannetje te pakken". Het leuke mannetje (in casu meneer Kors) is niet gepakt en he kost de getroffen vader een aar dige duit, als hij meneer Kors nog- eens in zijn kastje wil zien. Voo' Roemenië was Dinsdag ook een grote dag. Men vierde toen namelijk de „Dag van het Leger". We zouden de import van dit leest adviseren als onze middenstand er wat beter van werd (zoals bij moeder-, vader- en dierendag). Het zou anders leuk staan: „Geeft uw man, zoon of broer een mitrailleur op zijn feestdag. In Amerika maak* een nieuw kermis-ar- tikel een zegetocht. Het is een toestel waarmee men .straaljagerpiloot" kan spelen. Men kijkt in een kastje en ziet een landschap. Met enkele knoppen en handles kan men desge wenst machinegeweervuur afgeven of bommen laten vallen op een Ik hoorde het in Siberie donderen vreedzame stad, die men aait de (kunstmatige) einder ziet. De jeugd is er dol op. D In Japan klonk dezer dagen weer protestrumoer, niet van wege de kermisattractie uit Ameri ka, maar omdat duizend ambtenaren voor de officiële ambtswoning van de Japanse premier in Tokio, luide hebben geprotesteerd tegen het aan gekondigde ontslag van een aantal hunner collega's. Ze riepen om loons verhoging. Te Ankara hebben ambtenaren geprotesteerd tegen het overwerken in de avonduren. Niet omdat ze het klokje thuis gezelliger vonden tikken, maar omdat het de staat zoveel geld aan stroom zou kostenzeiden ze. Het vangen van walvissen zal in de toekomst ook electrisch geschieden, nu we het er toch over hebben. De harpoen zal in- plaats van explosieven, electroden herbergen. Door de harpoenlijn wordt een spanning van gemiddeld 70 am père gevoerd. Dit is voldoende om levertraanleveranciers in ongeveer één minuut te doden. Vroeger duurde zulks een half uur, tenvéjl het dier dan ook ernstig beschadigd werd. slaapt, de dag door. Waarschijnlijk sal de vorst de eerstvolgende drie weken in Buckingham Palace blijven. Indien zijn huidige vooruitgang aanhoudt, ts het zo goed als zeker, dat hij gedurende dc derde week korte autotochten zal mogen maken. Zodra hij in staat is om te reizen, zullen de doktoren waar schijnlijk aanbevelen, dat hij enkele weken naar een warm klimaat gaat. Een van de streken die genoemd wordt, is Noord-Afrika. De koningin is de hele dag bij haar echtgenoot en leest en borduurt terwijl hij rust. De doktoren zeggen, dat hij meer op zijn gemak is als zij aanwe zig is. Koningin Elizabeth en haar echtgenoot praten niet veel, omdat het na zulk een operatie voor de patiënt niet gewenst is de eerste dagen veel te spreken en de koning wordt spoedig moe. Prinses Margaret, die thans weer in Balmoral, in Schotland, is, waar zij voor de kinderen van prinses Elizabeth zorgt, heeft haar moeder steeds terzij de gestaan. Elke dag telefoneerde zij het nieuws over de toestand van haar vader naar familieleden en vrienden. U/-e£A^eA'-cAt Verwachting tot morgenavond: In de nacht en ochtend op vele plaatsen nevel of mist. Overigens droog weer met morgen overdag meer bewolking. Zwakke tot ma tige wind uit uiteenlopende rich ting. Morgen overdag over het al gemeen iets lagere temperaturen dan vandaag.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1