LAATSTE NIEUWS ing i Interessant museum op een oude rommelzolder ier De heer C. Torenvlied schrijft over „Lonen en Prijzen" en nog wat Twee zweefvliegers gebreveteerd Kaesong blijve de conferentieplaats Wieringerwaard spant de kroon PARIS Enkhuizen INGEZONDEN STUKKEN Weekoverzicht van de Langedijker veilingen Warmenhuizen Gealliëerden openen offensief in Korea ambtenaren DONDERDAG 4 OCTOBER 1951 ;foon 2451. IRE" 1.50, des 50 sur le lembres de obre 113 abrieken N.V, der afdelingen mtoor: N.V. een flinke winkel UR V. D. GELD- :nd, dat de 1LLINGEN i BESTUUR. 1MEN maakt October 1951 e MILITAIRE iruik worden Eventueel te de wegen en en van deze uitstaan, dan jde zich om plv. voorzitter B. COOPS, Ministerie van 1700—182360; Burgemeester ie Garnizoens- essestraat 41È voornoemd, 30SMA. 0 Belle Isle Ho rn, pass. 2-10 Azo- Rio de Janeiro— nbasa Sarangan, Kust, 2-10 te Sin- :ht, 3-10 van Vlaar- icht Straat Soen- !S, 6-10 van Yoko- ■acht Tiba, 2-10 t Alfred Volen- naar Quebec ,ontAukland, 2-10 ueden. New York wettenham naar Sin- s, R'dam—Tandjong ist van Massawa tonSurabaja, 2-10 Brisbane. dienst is geconsta- oom van de heer •ger te Enkhuizen ido-vogelpest. Drie aan de ziekte ge- ie zön heden ver in bij andere klp- liet waargenomen, maar sedert kort ppen. ERICHT nor 26 vaartuigen 1573 pond lijnaal i snoekbaars f0.64 de baars f 0 64 >rn f 0.07—f 0.08, p. pond. - door de Cana- in o.a. de heer isailc. f 1.000.000. En hier voor de aardigheid, om eens wat dichter bij huis te blijven, de winstcijfers van de Alkmaarse Ijzer fabriek en Gieterij. 1946 netto winst f 41.269.26 1947 netto winst f 60.260.41 1948 netto winst f 105.890.60 1949 netto winst f 147.870.43 1950 netto winst f 152.976.14 Dit zijn dus netto-winsten. Belasting,, afschrijvingen enz. zijn hier reeds af Deze gegevens zijn toch ruim voldoen de om van het „sprookje" verhoging van de lonen, stijgende prijzen maar voorgoed afstand te doen, en het is mo reel gerechtvaardigd de strijd te voe ren voor een nieuwe loonsverhoging van 10 pet. Deze grote winsten van het bedrijfs leven zijn oorzaak, dat de Gemeente lijke Overheid zo goed als geen kans ziet leningen te sluiten voor de zo noodzakelijke woningbouw, daar de he ren geldschieters en andere financiële corporaties, liever in andere zaken (het liefst in de oorlogsproductie) hun geld steken en dan drie of viermaal zoveel rente kunnen trekken. Het niet beschikbaar stellen van geld voor de woningbouw en andere sociale objecten is ook een vorm van staken, maar een vorm waar geen po litie bij te pas komt. Een regering die waarlijk sociaal was ingesteld had reeds lang voor de wo ningbouw ingegrepen en een gedwongen lening vastgesteld. Wanneer is vastgesteld dat de .pro ductie hoger ligt dan bij de vóóroorlog se verhoudingen en de winsten daar mee evenredig zijn gestegen, dan moe ten de steeds maar stijgende prijzen een andere oorzaak hebben, dan de z.g. hoge lonen. De oorzaak van het steeds maar stij gende levensonderhoud is de oorlogs voorbereiding. waarvan het Marshall plan als wurgend touw om de hals van de zogenaamde vrije staten is gelegd. Via het Marshall-plan zijn de daar mee verbonden staten, politiek, econo misch en financieel afhankelijk van Amerika geworden en is het Amerika dat dicteert wat er gebeuren moet. Tijdens de opening van de Staten- Generaal en het aanbieden van de mil- lioenen-nota, waren vier ministers, waaronder Lieftinck van financien en Stikker van buitenlandse zaken, in Amerika. Een treffender beeld van onze „ver speelde" onafhankelijkheid is er niet te geven. De opgeblazen reclame, de Ame rikanen hebben daarvoor 10.000.009 dollars uitgetrokken door middel van pers, radio en film, het afsteken' van vuurwerk bij de aankomst van de eerste Marshall-goederen in April 1948 werpen voor de Amerikanen wel rijke vruchten af. De grondslagen van het Marshall plan zijn credieten en schenkingen. Credieten moeten met rente worden terugbetaald en de opbrengsten van de schenkingen van de geschonken pro ducten, moeten in een fonds worden gestort waarover ons land niets en Amerika alles te zeggen heeft: Is er onder U, geachte lezer, werker van hoofd en hand, wel één die van-de zegeningen van het Marshall-plan heeft geprofiteerd? Vóórdat Marshall ons met zijn zege ningen overstroomde, betaalden de Nederlandse huismoeders: Voor brood 19 cent Voor margarine 34 Rundvet f 1.20 Anthraciet f 4.65 Eierkolen f 2.95 nu f 0.29 nu f 0.54 nu f 2.10 nu f 8.30 nu f 5.93 (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie) Geachte Redactie, Gaarne maak ik van de mij geboden gelegenheid gebruik mijn zienswijze betreffende het onderwerp „lonen en prijzen" kenbaar te maken. Ter opheldering zij nog even mede gedeeld, dat in de Alkm. Courant van 12 Sept. een artikel was opgenomen „Gas- en stroomprijzen zijn weer ver hoogd", waarin men concludeerde, dat algemene bezuiniging, geboden was en de burgerij nodeloos (licht) stroom ver bruikte waarbij ook de vicieuze cirkel van verhoging van loon en stijgende prijzen naar voren werd gebracht. In de krant van 14 Sept., meende Ik op een en ander te moeten repliceren en vast te stellen, zo er al van een visieuze cirkel sprake mocht zijn, deze niet was, verhoging van lonen en stij gende prijzen, maar voor de steeds stij gende prijzen het noodzakelijk verho gen van de lonen en normen van de kinderbijslag, het gevolg was. Een oud spreekwoord zegt: „Een halve waarheid Is nog erger dan een hele leugen", en daar komt het onder schrift van de Red. op mijn beschou wing toch op neer. De Redactie is daarbij in goed ge zelschap want de overheid en de heren werkgevers doen niet anders, dan aan deze legende van hoge lonen en stij gende prijzen, als afleidjngs-manoeuvre een glans van waarheid te geven. Nu is het niet zo'n kunst om maar wat neer te schrijven, maar men dien», het ook nog voor de lezers aannemelijk te maken. Men leze daarvoor de Alkm. Cou rant van 18 September j.l., waarin op genomen een overzicht van de resul taten van de Staatsmijnen. „Het jaarverslag over de Staatsmij nen in 1950 maakt melding van een stijging der kolenproduetie met bijna 5 pet. tot 7,7 millioen ton. De cokes- fabricage bereikte een hoogte van on geveer 2,2 millioen ton en ook in an dere sectoren van de mijn-industrie werden zeer bevredigende resultaten bereikt. Zo wekten de krachtcentrale's biina 1 milliard kwh op. wat nagenoeg het dubbele is van de productie in vóór-oorlogse jaren. Eenzelfde gunstig beeld vertonen de exoloitatie-cijfers. Rekening houdende met de noodza kelijke afschrijvingen beliep het saldo f 26.6 millioen". Waren nu bij het bepalen van de ko len- en stroomprijzen geen andere fac toren in het spel, dan behoefden on danks de driemaal 5 pet. loonsverho ging van de mijnwerkers de kolenprii zen, gezien de uitkomsten niet te wor den verhoogd. En wat geldt voor de Ned. Staatsmijnen, de gunstige finan ciële resultaten van velen andere be drijven liggen niet anders en zo wor den de winsten met millioenen geteld. De welsprekendste is wel de ..Unile ver", het concern van de margarine dat dag aan dag een winst maakt van Enkele cijfers slechts, met nog vele aan te vullen, maar zij spreken boek delen. Het Marshall-plan is een samen gesteld plan van geboden en verboden, waardoor Nederland zich verplicht op voor Amerika zeer voordelige wijze uit te voeren, en grondstoffen die wij elders veel goedkoper en beter van kwaliteit kunnen aanschaffen, van Amerika te betrekken, terwijl het transport van grondstoffen en goederen voor 50 pet. door Amerikaanse schepen dient te geschieden. In Amerika windt men er geen doek jes om, dat dit plan ook dienst moet doen om de dreigende crisis uit te stel len door de noodlijdende landen via het „herstelprogramma" te verplichten goederen in de Verenigde Staten te kopen. Van het Marshall-plan is nog veel meer te zeggen, maar ik moet het hierbij laten om in het raam van lo nen en prijzen nog even stil te staan bij de oorlogsvoorbereiding. Alle commentaren op de Troonrede en Millioenen-nota zijn het er wel over eens: het gehele beeld wordt beheerst door de enorme uitgaven voor defensie, leest: oorlogsvoorbereiding. Niet minder dan 28pet. van de totale uitgaven wordt door deze oor logsbegroting opgeslokt. Dat wil zeg gen, dat van iedere „half zachte" gul den, 28 cent aan onproductieve doel einden wordt uitgegeven. Daarbij in aanmerking nemende de uitgaven, oorlogsschade-vergoeding, Justitie en het Politionele apparaat, wordt voor ruim 50 pet. van de Staats begroting uitgegeven om deze „Chris telijke" Staat recht en in het spoor te houden. Waar komt dat geld vandaan en wat maakt de prijzen zo hoog? De totale belastingen en andere in komsten van het Rijk maken t.o.v. de ramingen voor 1951 de enorme sprong van f 3.883 millioen tot f 4.969 millioen, d.w.z. bijna 1100 millioen gulden meer. Dit wordt o.a. bereikt door een grote stijging van de omzetbelasting, welker verhoging zich nu pas goed gaat doen gevoelen en wel van f 995 millioen op naar schatting, f 1300 millioen. Maar ook de overige indirecte belastingen stijgen aanzienlijk. De loonbelasting zal Het communistische raadslid, de heer C. Torenvlied, vroeg ons onlangs, hem 1 d 1Y% kolom ruim te ter beschikking te willen stel len voor een uiteenzetting van zijn hand over het vraagstuk van lonen en prijzen. Wij hebben hem die ruimte gaarne gegeven, opdat hij wete wat persvrijheid in een democratie naar ons inzicht, be tekent. Het moet ons echter van het hart, dat wij moeilijk hadden kun nen voorzien, dat zelfs een rustig man als de heer Torenvlied in een betoog over lonen en prijzen tot de absurditeit zou komen, de regering-Drees van hongerpoli- tiek te beschuldigen. Enfin het blijft allemaal voor rekening van de heer Torenvlied, die al even eenzijdig en kortzich tig blijkt te zijn als de wilde mannen en diehards uit het tegen overgestelde kamp. Met propa gandastunts lost men geen pro blemen op. Niet in Washington, niet in Moskou en niet in Alkmaar. naar schatting, ondanks de geringe ver mindering voor sommige groepen, een grotere opbrengst van f 51 milioen te zien geven. Telt men de indirecte be lastingen, die in hoofdzaak door het werkende volk worden betaald, bij de loonbelasting, dan bereikt men het fan tastische bedrag van f 3.286 millioen. d.i. f 565 millioen meer dan de raming voor 1951. Slaat men dit bedrag om over alle Nederlandse gezinnen, dan komt men tot de ontstellende conclusie, dat ieder gezin per week ruim f 25 (zegge vijf en twintig gulden) aan belasting betaalt. Zo ziet men hoe de oorlogsvoorbe reiding aan alle kanten als een loden last op de schouders der werkers drukt. Wij zitten met deze regering, naar hun eigen zeggen, in de mist en wan neer met deze politiek wordt doorge gaan is de catastrophe niet te overzien De arbeidersklasse is bereid de pro ductie te verhogen, maar dan dienen niet de rijken, rijker, en de armen ar mer te worden. De arbeidersklasse is bereid harder te werken, maar dan dienen er wo ningen en scholen gebouwd en geen kazernes. De arbeidersklasse is bereid voor on ze Nationale onafhankelijkheid pal te staan, maar zij weigert met de Duitse SS troepen de Amerikaanse „democra tie" te verdedigen. Het kompas van de arbeidersklasse staat op vrede en welvaart, dat van de regering op oorlogsvoorbereiding en honger. Zoals de natuur na een barre winter, de lente en daarmee het nieuwe leven geboren doet worden, zo zal de arbei dende klasse door de eeuwen heen, door de bezittende klasse misbruikt en vertrapt, een nieuwe wereld van be staanszekerheid en menselijkheid gebo ren doen worden. Met dank voor de plaatsing. C. TORENVLIED. Hoogtijdag te Castricum Zondag zijn de eerste brevetten be haald op het terrein voor zweefvliegers te Castricum. In tegenstelling met de weersverwachting bleef het mistig tot 11.20 uur. Twee toestellen waren toen reeds voor de dag gehaald en gemon teerd, n.l. de Fokker E.S.G.-lestoestel en de Grunau-Baby voor gevorderden Even over elven was het weer zover opgeklaard dat men de lier aan de overzijde van de baan kon zien. Gestart werd van West naar Oost. Zoals altijd maakte instructeur Bouwknegt de eer ste start, eerst met de E.S.G. (met rompje). Hierbij bleek dat de bewol king nog op 100 meter zat en dus van hoogstarts nog geen sprake kon zijn. Zo kwamen meteen de leerlingen aan Consumptieaardappelprijzen waren onveranderd 89 cent. Deze week is geen pootaardappelveiling gehouden. Rode kool was goed gevraagd. Er kwam enige nieuwe vraag voor Duits land. Rode kool A van 9—14 en B van 69 cent. Gele kool was eerst lager, doch na Zondag kon de prijs weer wat verbeteren. Gele A gingen voor 7 10 cent en Gele B van 5 tot 6 cent. Groe ne waren aanvankelijk goedkoper, doch Dinsdag liep de prijs, door aan kopen voor Groefex flink omhoog, waarbij tot 14 cent betaald werd. Witte kool was slecht, ongeveer de helft van de aanvoer moest voor veevoeder geruimd worden. Er vond nog een kleine export plaats naar Belgie en Duitsland. De genoteer de prijzen lagen tussen 4 en 5 cent. Uien blijven goed prijshoudend, voor ex port bestaat goede vraag, terwijl ook het binnendand bereid is flinke prij zen te betalen. Peen is eveneens een goed artikel, waarvoor In verschelde ne landen animo bestaat. Peen B no teerde 1213 cent, C 810 cent. De slabonenmarkt was iets trager. Mooie bonen konden van 35 tot 40 cent ma ken. De grote bloemkoolaanvoeren in De Streek deden de prijs flink dalen Voor B 1 werd van 19 tot 24 cent be taald en voor B 2 van 8 tot 15 cent. HERBOUW VAN ACHT PACHTERSWONINGEN De rentmeester der Domeinen heeft het herbouwen van acht pachterswo ningen in de Wieringermeer voor f 157.620 opgedragen aan de firma De Nijs, alhier. bod en maakten sprongen van 0100 meter, zowel z.g. achter de kabel aan en zelf ontkoppelen. Alles verliep van een leien dakje en zo konden in vlot tempo 17 E.S.G.-starts gemaakt worden. Steeds hoger bleek de lage bewolking te gaan en tegen 3 uur was deze op 300 meter aangeland. Echter de voorspelde zonneschijn was en bleef weg. De Gru nau-Baby die nog steeds op non actief aan de startplaats was blijven staan werd aan de kabel gehaakt en opge- lierd en verdween nog voor het einde van de maximum oplier hoogte in een gesloten wolkendek. Ook in vlot tempo werden toen nog 6 Baby starts ge maakt, waarvan 2 z.g. Laplandingen en 1 doellanding. Van Thermiek of Hel- ling-stiigwind was niets te bekennen deze dag. Toch was het een succesvolle dag geworden omdat op de E.S.G. 2A brevetten en 1 B brevet behaald wer den. Het was de heer A. Novotny die kans zag op deze dag zowel zijn A en B brevet te behalen; de heer P. Lodder slaagde voor zijn A brevet. De week daarvoor is ook nuttig be steed ondanks de vele regen. Kans v-erd gezien om toch nog 19 starts te te maken. n.l. 11 baby-, en 8 E.S.G. starts. Beide dagen waren er weer veel kjjklustigen om deze mooie sport van geruisloos vliegen als grote bestuurbare vogels van nabij te aanschouwen. De door de club uitgevoerde wijze van tij delijke afzetting van de benodigde startruimte met waarschuwingsborden voldoet uitstekend. De eerstvolgende maal dat er gevlogen zal worden ver wacht men een goede verbetering door uitrusting van het terreinfordje met z.g. Sahara-wielen, BESOMMINGEN IJMUIDEN De besommingen van Woensdag zijn: trawlers: IJM. 116 f 20400, 38 f 13200, 2 trawlers gez. f 35000 (gedeeltelijk); loggers: KW. 76 f 12500, HD. 87 5960; kotters: IJM. 227 f 200, 213 f 210, KW. 35 f 850, 16 f 250, 189 f 324, YE. 93 f 540, SCH. 17 f 130, TX. 32 f 3290, 19 f 2060. Per kg: heilbot 3.202.80, gr. tong 3.55 3.25, grm. tong 2.552.35, kim. tong 2.07—1.90, kl. tong I .1.98—1.74, kl. tong II 1.18—1.06, tarbot 2.10—1.75. Per 50 kg: tarbot II 60, tarbot IV 41, tongschar 74 —66, gr. schol 76—66, grm. schol 7169, kim. schol 72—51, kl. I schol 42, kl. II schol 4212, schar 258, bot 3022, v. haring 11.70—10, makreel 17.50—10.30, gr. schelvis 78—62, grm. schelvis 65— 46, kim. schelvis 5548, kl. schelvis I 5237, kl. schelvis II 3513, wijting 26 —11, gr. gul 67—52, mid. gul 46, kl. gul 3018, kl. haai 3130, ham 69, poontjes 128, kl. rode poon II 17. Per 125 kg: gr. kabeljauw 164136, gr. koolvis zw. 110. De totale aanvoer bedroeg 5900 (Ongecorrigeerd) Noordelijken zeggen: Het voorstel van Ridgway verworpen De Noordelijken hebben het voorstel van generaal Ridgway, om de plaats waar de besprekingen over een wapen stilstand werden gevoerd te wijzigen, van de hand gewezen. Zij stelden voor de besprekingen te Kaesong te hervatten. Het voorstel van Ridgway mist alle redelijkheid, aldus het antwoord. De New York Times meldt dat het geallieerde najaarsoffensief is ingezet met tanks en vlammenwerpers op een front van 65 km breedte in west- en centraal-Korea. De berichten over de strjjd worden zwaar gecensureerd. In sommige sectoren zijn, aldus deze be richten, de Noordelijken teruggedreven bij gevechten van man tegen man. Jeugdige wegpiraten reden driemaal op politie in Na een gezamenlijke actie hebben de rijkspolitie te Kuinre en de ge meentepolitie van Steenwijk twee „wegpiraten" gearresteerd. Dit tweetal, een zeventienjarige en een achttien jarige jongen bleek niet in het bezit van een rijbewijs en was tot driemaal toe op verschillende plaatsen ingereden op politie-ambtenaren, die het ver keer controleerden. De politiemannen konden daarbij op het nippertje aan een aanrijding ontkomen en een ach tervolging van de roekeloze rijders had geen resultaat. Thans zijn zij in Steenwijk ingesloten. V.S. trokken privileges van Nederlandse N.V. in Het Amerikaanse ministerie van handel heeft bepaalde handelsprivileges van de N.V. Van Udens Transportbu reau uit Rotterdam ingetrokken, daar deze N.V. Amerikaanse machinerieën naar Hongarije had doorgeleverd. Mogelijk zullen na een jaar deze voorrechten weer worden toegekend, als de vennootschap haar goede trouw toont door degenen, die zich aan over schrijving der Amerikaanse exportbe palingen hebben schuldig gemaakt, te verwijderen. GESCHENK AAN TWEEDE KAMER De voorzitter der Eerste Kamer, mr J. A. Jonkman, heeft namens de leden van dit college een geschenk voor de Tweede Kamer aangeboden. Hij over handigde mr. L. G. Kortenhorst een werktekening van twee schilden, welke zullen dienen om de kalenders welke in de zittingszaal van de Tweede Ka mer hangen, te omlijsten. Een man werd gedood en vijf anderen vermist tijdens een aanvaring in de nacht van Dinsdag op Woensdag, tussen de Britse torpedojager Grenville en het Italiaanse vrachtschip Alcea. Op de foto de „Grenville" na haar aanvaring met een gat van 10 meter aan stuurboordzijde. Jeugd-athletiek in Noord-Holland Clubcompetities zijn uitermate waardevol Vijftien jaar geleden kwam men in de KNAU tot de overtuiging, dat, wilde men met het buitenland meekomen, de jeugd in de actieve athletiek-beoefe- ning ingeschakeld moest worden. Be gonnen werd met een jeugdgroep van 16 tot en met 18 jaar. Deze is de laatste jaren uitgebreid, zodat thans de meis jes vanaf 12 jaar en de jongens vanaf 13 jaar, niet alleen de athletieksport in hun club beoefenen, maar ook aan wedstrijden deelnemen. De athletiekwedstrijden zijn veelal overladen met senioren-nummers. Er is daarom gezocht naar een mogelijkheid om de jeugd toch voldoende gelegen heid te geven eikaars krachten te me ten. Het District Noord-Holland van de KNAU heeft dit gevonden door het in stellen van een Jeugd-competitie, welke de laatste drie jaren gehouden is. Het District is hiertoe in tweeën gedeeld. Amsterdam, Zaandam, Haarlem vor men het zuidelijk gedeelte, de rest valt onder Noord-Holland Noord. Deze competitie stelt tevens de Tech nische Commissie in staat om een goed overzicht te krijgen van het beschik bare jeugdmateriaal. Dit seizoen zijn er in District Noord drie van deze wedstrijden gehouden, t.w. te Heiloo twee en één in WieT ringerwaard. Elke athleet mocht maxi maal aan twee nummers per wedstrijd deelnemen Als we de resultaten in clubverband bekijken, zien we, dat zowel bij de meisjes als bij de jongens Olympia uit Wieringerwaard de eerste plaats bezet. Verdiend, niet alleen door op alle drte wedstrijden met een grote ploeg deel te nemen, maar zeer zeker ook door Egmond aan Zee bewaart het verleden Het gehele vissersdorp verzamelt mee Goed initiatief van twee (Van onze speciale verslaggever) Sinds vorig jaar heeft Egmond aan Zee een museumpje. Het is onderge bracht in een vertrek van het gemeen tehuis, dat voordien altijd rommelzolder was. In het gemeentehuis, omdat het toevallig een opzetje is van een tweetal ambtenaren, te weten de heren C. J. van Pel, gemeenteopzichter, en C. Wij- ker, opzichter-tekenaar. De aanleiding tot de oprichting was de herbouw aan de West in Egmond aan Zee, waar vele oude huizen door de Duitsers waren vernield. Bij de opruiming van de ruïnes kwamen vele antieke voorwerpen voor de dag, die de moeite van het op rapen waard waren. Behalve deze voor werpen verzamelde men ook wat er zoal aan merkwaardigs op het strand aanspoelde, alsmede voorwerpen, waar mee de jeugd kwam aandragen uit het ouderlijk huis, nadat de verzamelde curiositeiten haar bewondering en me deleven hadden opgewekt. En zo is hier dan ook in een zeer korte tijd al een respectabele en be zienswaardige collectie bijeengebracht. Een natuurhistorische verzameling, maar ook een collectie, die uit folklo ristisch oogpunt van belang is. Zo vindt men er een inktvis, waarvan we in de zomermaanden honderden schilden als zeeschuim langs de stranden vinden, en specimen van de zeelamprei, het paling achtige visje, dat zich op een andere zeebewoner vastzuigt voor een lange lift. Maar daarnevens een model van een originele Egmondse bom, een vis sersvaartuig, waarvan er in 1840 zo'n 60 in bedrijf waren, een van helm ver vaardigde vloermat, die de vissers in hun waluren vlochten om er iets bij te verdienen, en de originele Egmondse klederdracht der vrouwen bij rouwen, trouwen, voor de Zondag of door de week. Een hoogst interessant bezit van dit museumpje is „het nieuw vermaa- kelyk Slangespel, of anders genaamd Koninklijke tijdkorting van Cupido", dat een voorloper is van het oude gan- zebordspel. Het werd eenmaal gebruikt door de opvarenden van een walvis vaarder om de lange reistijd naar de poolgebieden te korten. Natuurlijk zijn er ook herinneringen van recenter da tum. Maar dan toch altijd herinnerin gen aan zaken of gebruiken, die reeds verdwenen zijn. De kleurige stokmans- stok, die in het begin van deze eeuw nog gebruikt werd bij het afslaan van de vis op het strand, wanneer de bom men met zeebanket waren binnen ge lopen, is er een voorbeeld van, zo goed als de keurcollectie foto's. Hoogst inte ressante kaarten van oude datum leren, dat het oude Egmond heel wat verder in zee gelegen heeft dan het tegen woordige. Eenmaal werd een grote kerk zelfs door de golven overspoeld. Het lijkt ons zomaar, dat de heren Pel en Wijker eerstgenoemde de ge waardeerde stuurman van de Egmon- der Reddingboot, de laatste een voor treffelijk beoefenaar van de schone kunst van het houtsnijden met de opzet van dit museum een belangrijke daad verricht hebben, waardoor voor komen zal worden, dat veel merkwaar digs uit heden en verleden van deze zo sterk groeiende badplaats verloren zal gaan. prestaties van hoog gehalte. Een stimu lans voor de leiding van Olympia, dat pas sinds twee jaar weer lid van de KNAU is, en bezig is een ploeg op te bouwen. De jeugd van Wieringerwaard staat klaar om de plaatsen van Klaas Schenk, Ans Smit, Nel van Balen Blan ken en Anton Blok in te nemen! Bij de meisjes had Suomi (Velsen) een prima ploeg, die haar eerste plaats verspeelde door in de laatste wedstrijd zeer onvolledig uit te komen, evenals Doves (Heiloo) bij de jongens. Goede jeugdploegen hadden voorts HAV Hel der en Hollandia Hoorn. Duidelijk kwam met deze wedstrijden naar vo ren in welke plaatsen op de scholen de athletiek intensief wordt beoefend, t.w. Helder, Hoorn, Schagen en Velsen. De deelname van de Alkmaarse ploe gen AVA en Olympus stak hier pover tegen af, hoewel de jongensploeg van Olympus al aardig voor de dag begon te komen. Door de CCSA (Commissie School Athletiek) worden jaarlijks wedstrij den voor Ulo en Middelbare scholen gehouden. Namen van scholen uit Den Helder, Hoorn, Enkhuizen, Schagen, Velsen, Zaanstreek, komt men regel matig op de wedstrijden van de CCSA tegen, maar Alkmaar nimmer. En nu de persoonlijke prestaties. Bij de meisjes vielen Mieke Schenk (Olympia) en Arjan Couwenhoven (Doves) op met prestaties van natio naal formaat. Mieke kwam bij vér- springen regelmatig ruimschoots boven de 5 m. grens en sprong éénmaal zelfs 1.49.17 hoog. Arjan stootte de kogel steeds over de 11 m. en wierp de dis cus tegen de 30 m. Ook het AVA-meis- je Clay belooft veel voor het kogelsto ten. Bij de jongens waren op de sprint nummers enkele uitvliegers, toevallig bij elke groep één. Met Rong Konijn (Doves), Ab v. d. Oord (Olympia) en Bep Berghuis (Suomi), resp. junioren C, B en A, bezit het District-N. sprin ters met toekomst. Een opmerkelijk resultaat boekten een drietal C-junioren op de laatste wedstrijd te W'Waard, Jan Schenk (Olympia), M. Visser (HAV) en Rong Konijn (Doves), jongens van 14 a 15 jaar, sprongen daar 1.56 y, m. hoog! Een prachtige prestatie. Op de 600 m. was Bertus Bosman (Doves) ongenaakbaar. Hij zal volgend jaar bij de A-junioren wel van zich laten horen. Zonder ernstige concurrentie waren voorts P. Deyman (HAV) en Theo v. Hees (Do ves), resp. op hoogspringen en kogel stoten, jun. B. De estafettes waren steeds spannen de sluitstukken op de wedstrijden. Vooral de jongens B ploegen van Olympia en Doves gaven elkaar wei nig toe, er werd prima gewisseld en tijden gemaakt, die tot de beste in Ne derland behoren. Tot slot volgen hier eindklassemen ten: Meisjes: 1 Olympia W'Waard 482, 2 Suomi Velsen 415, 3 HAV Helder 319, 4 Hollandia Hoorn 272, 5 Doves Heiloo 226%, 6 MFC M'blik 144, 7 Lycurgus Krommenie 137, 8 WAC Benningbroek 101, 9 Olympus Alkmaar 48, 10 AVA Alkmaar 41, 11 Nea-Volh. P'rend 32, 12 Edam Edam 10 punten. Jongens: 1 Olympia W'Waard 564, 2 Doves Heiloo 488%, 3 Suomi Velsen 339, 4 HAV Helder 238, 5 Hollandia Hoorn 212, 6 Olympus Alkmaar 187, 7 Lycurgus Krommenie 120, JB AVA Alk maar 93%, 9 Nea-Volh. Purmerend 82, 10 Edam Edam 73, 11 WAC Benning broek 70, 12 MFC Medemblik 21 punt. Wetsontwerp tot garantie van geldleningen Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend, houdende machti ging tot het van rijkswege garanderen van geldleningen aan de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten te 's-Gravenhage. Deze garantie betreft in het bijzonder een bedrag van drie honderdvijftig millioen gulden, dat de grote institutionele beleggers ten be hoeve van de woningbouw aan genoem de bank hebben geleend. Dit gebeurde echter slechts op voorwaarde, dat het rijk dit bedrag zou garanderen.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 7