REBUS-PRIJSVRAAG! f IOO.— aan prijzen Morrison daagt Churchill uit Ons land moet meespreken over Europees leger De treinramp bij Sloterdijk HOESTU sNACHTS? ABDIJSIROOP Conservatieven ontvouwen hun plannen voor de toekomst Communistische militaire attaches verlieten de Zweedse manoeuvres voor de abonné's van onze krant Aiilee verklaarde niet geweld ie gebruiken SPORT-ALLERLEI OMAR BRADLEY |(EERDE TERUG NAAR DE V.S. Optimisme over goede afloop van Koreaanse oorlog Britse goud- en dollar- reserves scherp gedaald Onderduiker nog niet boven water Birma wil een conferentie van drie houden Nauwer contact met de dominions MINISTER JOEKES UIT HET ZIEKENHUIS Zij werden te sterk gecontroleerd 7-jarig meisje gewond door remmende auto Motorrijder na val overleden Dag voor hei dier envoor ons Eerbied voor natuur schept slechts zelfrespect In November in Rome in discussie Nu ook de muizen" Productieatoombommen neemt snel toe Verkeer ook heden nog gestremd DE geweldige schade, die aan de spoorbaan werd aangericht, had tot gevolg, dat het treinverkeer van Amsterdam uit naar het Westen ge heel lam kwam te liggen. Juist in het spitsuur was dit een zeer groot ongemak voor de vele duizenden, die in Amsterdam werken en elders wo- Voor de achisie maal onze DONDERDAG 4 OCTOBER 1951 De Britse minister van buitenlandss zaken, Herbert Morrison, heeft gisteren op de laatste dag van het Labour- partijcongres te Scarborough Winston Churchill uitgedaagd de vraag te be antwoorden of Engeland naar zijn me ning tegen Perzië ten strijde had moe ten trekken. In zijn Dinsdagavond te Liverpool gehouden toespraak beschuldigde de leider der conservatieven premier Att- lee er van zijn woord te hebben gebro ken na te hebben verklaard, dat En geland van plan was in Zuid-Perzië te blijven met in ieder geval een kern van Britse olietechnici. Morrison verklaarde naar aanleiding van deze uitlating van Churchill, dat premier Attlee dit inderdaad gezegd had, maar dat hij niet verklaard had, dat hij geweld zou laten gebruiken om dit doel te bereiken. „Wij geloven, dat het verstandig is geduld te hebben, dat bekwaamheid bij het voeren van onderhandelingen be ter is dan het voeren van oorlog en dat een beroep op de Verenigde Naties en haar instellingen beter is dan dat men overhaast zijn toevlucht tot oorlog neemt", aldus Morrison. Hij bestreed Churchill's opvatting als zou de gehele zaak voor Engeland zijn verloren. Frankrijk—Engeland gelijk Euwe won van v. Donk Het record van Engeland nog nim mer op eigen grond een nederlaag te hebben geleden tegen een officieel elf tal van één der continentale landen, werd Woensdagmiddag op Highbury niet gebroken. Het Franse elftal slaagde er in om een gelijk spel, dat docr de meeste critici als verdiend wordt beoordeeld, te bereiken. Er was zelfs de mogelijkheid geweest, dat de gasten in de laatste minuut de winnen de goal zouden hebben gescoord, in dien midvoor Jean Grumellon niet, met alleen doelverdediger Williams voor zich, een onderdeel van een seconde geaarzeld had, waardoor zjjn schot mislukte. De ruststand 2—2 onderging in de tweede helft geen verandering meer. Op 15 October zal de Canadese ijshockeyspeler Leo Carey in ons land arriveren. Evenals het vorig seizoen zal hij als coach-speler fungeren van H.H.Y.C. Behalve Carey komt nog een tweede Canadese speler in het team van H.H.Y.C., namelijk Arnold, die ge ruime tijd in de Schotse league heeft meegespeeld. De leider van voetbalorganisaties in de grensstreken verklaren zich zéér voldaan over de in de jongste bonds vergadering van de KNVB gevallen beslissing, inhoudende dat Nederland se clubs, in de grensprovincies geves tigd, desgewenst toestemming zullen kunnen krijgen om vriendschappelijke wedstrijden tegen Westduitse clubs te spelen. De recordpoging van de 1500 cc. Porsche is na 72 uur beëindigd. In die tijd werd 10.968.707 km afgelegd, gem snelheid 152.343 km per uur, wat eveneens een nieuw internationaal record betekent in de F-klasse. Het cude record stond op naam van Adler- Triumph sinds November 1935 (Avus- baan Berlijn). Wij vernamen, dat Jan de Bruin toch in het diaconessenhuis te Rotter dam is opgenomen. Dit houdt echter niet verband met de ontwikkeling van zijn toestand, die volkomen bevredi gend is, maar mee het feit dat een plaats was open gekomen en men het ten slotte toch beter achtte de bokser grondig te laten onderzoeken. Tijdens de wedstrijden om het Brittannia Schild won de Nederlandse militaire ploeg de wisselslag estafette. Ook de 100 yards schoolslag werd een Nederlandse overwinning. De RAF won de schietwedstrijd, zodat deze ploeg op het ogenblik de eerste plaats in het algemeen bezet. Nederland staat vierde. Het jubileumtournooi van de Haagse Schaakbond werd Woensdag avond te Den Haag voortgezet met de partij dr. EuweVan Donk. Dr. Euwe, die met wit speelde, won de partij na de 29ste zet. De tweede partij Donner Muhring werd na de 28ste zet, op voorstel van Donner, remise gegeven. Donner speélde in deze partij met wit. De stand luidt: 1. Muilwijk 2 pnt. uit 2 partijen; 2. Donner 2 pnt. uit 3 partijen; 3. Euwe ly2 pnt. uit 2 par tijen; 4. Muhring y, pnt. uit 2 partijen; 5 Van Donk 0 pnt.'uit 3 partijen. Ten aanzien van Rusland verklaarde de minister, dat geen vooroordeel te gen enig maatschappelijk stelsel of phi- losophisch systeem de Labourregering er van mocht weerhouden de vriend schapshand uit te steken. „Wij moeten echter het leven nemen, zoals het is. Wij moeten onze macht opbouwen en afwachten tot er zich een gelegenheid voordoet om de breuk te herstellen en goede vrienden te worden", zo voegde Morrison hieraan toe. In zijn slotrede verklaarde premier Attlee onder toejuichingen van de af gevaardigden te geloven, dat de La- bourpartij bij de verkiezingen de over winning zal behalen. Maar, of de par tij zou winnen of verliezen, zij streed voor een „grote zaak", aldus de pre mier. Hoe kunt gij Uw lichaam de zo hoog nodige rust schenken als gij een groot deel van de nacht rechtop in bed zit te hoesten? Als een heer lijke balsem voor Uw aangetaste luchtwegen werkt de al door drie geslachten geprezen AKKERS - 'i Werelds beste hoestsiroop - (Advertentie, Ing. Med.) Generaad Bradley, de voorzitter van de Amerikaanse commissie van staf chefs, is gisteren, na zijn besprekingen met generaal Ridgway, per vliegtuig uit Tokio naar de Verenigde Staten vertrokken. Voor zijn vertrek verklaarde gene raal Bradley ervan overtuigd te zijn, dat de verbondenen elk nieuw offen sief van de communisten tot staan zouden kunnen brengen en de Kore aanse oorlog uit militair oogpunt suc cesrijk zouden kunnen afsluiten, wan neer de besprekingen over een staken van het vuren voor goed zouden wor den afgebroken. De goud- en doliarreserves van Groot-Brittannië Zijn in het derde kwartaal van di: iaar met 598 tniliioen dollars tot 3269 miliioen dollars ge daald. Het is de grootste achteruit gang, die ooit in een dergelijke periode in vredestijd is voorgekomen. Offi cieel werd verklaard, dat de achter uitgang ernstig, doch niet catastrophaal is. De landen van het Britse Gemene best zullen bespreken welke interne en externe maatregelen genomen moe ten worden. Ondanks de achteruitgang in het af gelopen kwartaal zijn de reserves nog steeds groter dan ooit in de periode tussen het einde van de oorlog en 31 December 1950 het geval is ge weest. De vijftienjarige L. D. Prins, die Dinsdag met zijn moeder en zes broer tjes en zusjes naar Canada zou vertrek ken, is nog steeds niet terecht. Naar nader verluidt is de vader van de knaap'in 1942 te Tjiater op Java in de strijd tegen de Jappen gesneuveld. Hij is dus niet uit de ouderlijke macht ontzet. Mei Indonesië en India Birma heeft aan India en Indonesië voorgesteld, deze maand een conferen tie te houden, waarop zaken van ge meenschappelijk belang zullen worden besproken, zo verluidt te Djakarta. Dit bericht wordt daar ter stede echter niet officieel bevestigd. Als plaats van samenkomst zou de Indiase hoofdstad New Delhi zijn ge noemd. Het voorstel is twee maanden geleden voor het eerst gedaan. Met het oog op de ophanden zijnde conferentie van San Francisco had Djakarta echter onvol doende tijd om het te overwegen. Als de Tories de verkiezingsstrijd winnen De Britse conservatieve partij heeft gisteren een politiek programma gepu bliceerd, dat zij zich voorstelt uit te voeren indien de partij de komende al gemene verkiezingen zou winnen. In het programma wordt o.a. de in stelling van een raadgevende raad voor de verdediging van het Gemenebest en van een verenigde militaire staf voor het Verenigd Koninkrijk en zijn domi nions genoemd. Voorts zullen de op leiding, uitrusting en organisatie van de gemenebest-strijdkrachten gestan daardiseerd worden. Op korte termijn zou een economische conferentie voor het gehele Gemenebest worden uitge schreven teneinde tot een gemeenschap pelijke politiek te vormen betreffende beleggingen, wetenschappelijk onder zoek, landverhuizing en handel. Wat de buitenlandse politiek betreft wordt volledige steun voor de verde diging van West-Europa toegezegd en nauwe samenwerking tussen het Ge- menbest en de Ver. Staten gezocht. Om deze te bevorderen wenst de partij een organisatie in grote trekken gelijk aan de gecombineerde Brits-Amerikaanse generale staf van de afgelopen oorlog. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, die, zoals bekend is, enige weken een operatie heeft onder gaan, heeft gistermorgen het zieken huis verlaten. Het zal, naar het zich laat aanzien, nog enige weken duren voordat mr. Joekes zijn bezigheden zal kunnen hervatten De militaire attaché's van de Sowjct- Unie, Polen, Tsjechoslowakjje nn com munistisch China hebben geweigerd langer de oefeningen van het Zweedse leger in West-Zveden bij te: wonen, omdat zjj „te sterk werden gecontro leerd". De regering van Zweden j had alle militaire attaché's, die te Stockholm geaccrediteerd zijn, uitgenodigd de oefeningen bij te wonen, ^hoewel de militaire staf dit had afft'eraden. De staf wilde alle buitenlandse toeschou wers weren, omdat tijdens de oefenin gen nieuwe wapens beproefd zouden worden. De attaché's van de westelijke mo gendheden waren Woensdagmiddag nog bij de oefeningen aanwezig en hadden toen geen klachten geuit. Het wantrou wen van Zweden tegen de Oosteuro- pese mogendheden is sterker geworden, sinds een onderofficier van de marine verleden week bekend heeft belangrij ke marinegeheimen aan Orlof, een em ployé van het kantoor van de Sowjet- Russische marine-attaché, te hebben overhandigd. Orlof is als ongewenste vreemdeling uit Zweden gezet. In Groot-Brittannie zelf zouden de Tories beginnen met het opzetten van een gewapende Home Guard. Teneinde de levensstandaard te verhogen zouden productievergroting en belemmering van alle overbodig regeringsuitgaven de eerste middelen zijn. Gedurende de uitvoering van het bewapeningspro gram zou een belasting op extra-win sten gehandhaafd worden. Ook het stelsel van subsidies op levensmidde len zou niet radicaal gewijzigd worden. Wel wordt de ondernemers meer vrij heid in het uitzicht gesteld. Gecompliceerde boising van twee vrachtwagens ie Hem Gistermiddag had ter hoogte van de woning van de heer Sjerps in Hem. waar zich een gevaarlijke bocht in de weg bevindt, een botsing plaats tussen een vrachtauto, afkomstig uit Best m Noordbrabant, en een vrachtauto uit Wijde Wormer, die uit de tegenoverge stelde richting kwam. Een zevenjarig dochtertje van de familie Besseling, dat in de nabijheid achter een hek aan het spelen was, werd door het achterge deelte van de Brabantse vrachtauto, dat door het zeer krachtige remmen opzijzwiepte, zo ernstig gewond, dat overbrenging naar het ziekenhuis in Hoorn noodzakelijk was. De auto uit Best moest later, nadat door de politie een situatietekening was gemaakt, worden weggesleept door een kraanwagen van de firma Van der Linden en Winkel uit Hoorn. Dinsdagmorgen is een motorrijder in de Tweede Oosterparkstraat te Am sterdam gevallen doordat hij de macht over het stuur verloor na over een steen te zijn gereden. De man is in het O.L.Vrouwegasthuis overleden. WEER een pseudo-feestaag", zeggen vandaag de nuchteren tegen zichzelf. Alweer een dag, uitgevonden door enkele midden~ standers met gevoel «oor goede reclame". Nu is het onze hond, de poes of wie weet de konijnen, die een bonte strik om de nek krijgen, en tegen wie met wat smalend zeg gen „Gefeliciteerd met dierendag!" Toch heeft dierendag een die pere betekenis. Het „vieren" van deze dag betekent zich bezinnen op het feit, dat we vandaag eens rond ons moeten zien, naar de an dere vertegenwoordigers van de wereldbevolking: wezens, die uit dezelfde hand als wij geschapen werden. We kunnen ons bezin nen op de eerbied, die we voor de natuur hebben tc koesteren en we moeten overwegen, dat we slechts zelfrespect kunnen bezit ten, als we de gehele schepping, en daarmee bedoelen We ook de dieren, eerbiedigen. Er zijn genoeg verhalen over het bekende uitgemergelde paardje van de woonwagenbewo ner, van de door dorst gekwelde kettinghond op een boerderij, over de straathond en zijn lotge noot en vijandin, de straatpoes. We nemen ze alle met een kor reltje zout en iets van waar dering voor hun auteurs, die be wogenheid hebben kunnen op brengen bij het zien van een ge marteld dier. Toch berusten deze verhalen niet op een ietwat weke fantasie. Wie slechts goede ogen heeft, kan tientallen malen per dag zien hoe dieren niet alleen de slaaf, doch ook de zondebok van de mens zijn. Bezoekt u eens een veemarkt, kijkt eens naar de karrepaarden, naar waak- en schippershonden. Heus, het is geen overbodige luxe voor de moderne mens die voor een deel de machine vriendelijker behandelt dan het dier, eens één dag „een beest" een plezier te doen. Het is goed zich vandaag eens te be zinnen op die spreuk: ,Hebt eer bied voor al wat leeft". De dieren enwijzelf kun nen er alleen maar voordeel van hebben. Mr. Slikker is van oordeel: De minister van buitenlandse zaken, mr. D. U. Stikker, die gistermorgen met de Nieuw Amsterdam in Rotterdam is teruggekeerd na zijn bezoek aan de conferenties van San Francisco en Ottawa, heeft verklaard, dat in Novem ber waarschijnlijk de vorming van een Europees leger ter sprake zal komen. Deze kwestie zal worden behandeld <>p de komende vergadering van de Raad van het Atlantisch Pact, welke in Rome zal worden gehouden. Nederland is op de conferentie van Parijs nog steeds waarnemer. Binnen kort zal de regering echter hebben te beslissen, of ons land meer actief moet worden. Mr. Stikker zei van oordeel te zijn, dat ons land actief moet deelne men. Overigens ontkende hij, dat er in de houding van Engeland tegenover het Europese leger veel verandering zou zijn gekomen. De verklaring, die minis ter Morrison dienaangaande heeft afge legd, noemde de heer Stikker zuiver platonisch. Ten aanzien van de besprekingen in De Duitse oudstrijdersverenigingen zullen nu spoedig een variatie rijker zijn. In Kassei heeft men nu ook de „Blitzmiidel", in het buitenland beter bekend als „muizen", opgeroepen tot een samenkomst. De „Blitzmiidel" heb ben in Hitiers legers voornamelijk dienst gedaan bij de verbindingstroe pen en bij de luchtafweer. San Francisco deelde mr. Stikker nog mede, dat de indruk bestaat, dat Indo nesië en de Philippijnen iets hebben bereikt. In werkelijkheid zijn alle toe zeggingen van Japan echter gelijkge richt. Voorzover de mogelijkheid be staat. de ka.isen op een geringe schade vergoeding lader te bespreken met Japan, geldt dit ook ten aanzien van Nieuw Guinea. Overigens doet Japan wel iets voor een schadevergoeding voor militaire geinterneerden. Ook worden voorbereidingen getroffen, op dat in enkele gevallen ook wat aan burgergeinterieerden zal worden ge daan. Generaal Lawton Collins, chef van de generale staf van het Amerikaanse leger, maakt een inspectiereis naar Europa en Korea. Gordon Dean: Amerika 's veiligheid nog niet gegarandeerd Volgens Gordon Dean, de voorzit ter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, neemt de pro ductie van atoomwapenen in zeer belangrijke mate toe. De huidige voorraad van Amerika zal in geval van een oorlog op zeer korte termijn zeer doeltreffend zijn. Overigens acht te hij de huidige vorderingen op dit gebied geen volledige garantie voor de veiligheid van de Verenigde Sta ten. Hij bestreed, dat massaproductie van deze bommen de prijs zou kunnen drukken tot beneden die van een tank. Het staat thans vast, dat West- Duitsland een lening van vijftig mil iioen dollar van de Import-Exportbank zal ontvangen voor de aankoop van Amerikaans katoen. (Vervolg van pag. 1) MIJNHARDTJES: sterke JL bestrijders van pijnen. T (Advertentie, Ing. Med.) Vergissen we ons niet, dan zit U alweer uit te kijken naar de rebus van heden. Dit is dan de achtste in deze serie. Wanneer U er in geslaagd bent de voorgaande opgaven op te lossen, zult U er zeker alles op zetten ook de beide laatste hinder nissen met succes te nemen: Hier is er één: EU^AA Ook deze rebus knipt U weer uit en voegt hem toe aan de voorraad, die U reeds gevormd hebt. Tot Zaterdag bij de laatste puzzle. nen. De spoorwegen schakelden even wel terstond tientallen autobussen in, zowel eigen materiaal als dat van ver scheidene touringcar-ondernemingen in de hoofdstad. Van het Centraal Sta tion Amsterdam naar Haarlem ont stond daardoor een pendeldienst met autobussen. Ook de trams van de Noord- en Zuidhollandse Vervoermaat schappij verleenden honderden vervoer naar huis. De spoorwegen hebben later tijdelijk extra treinen ingelegd van Amsterdam Rotterdam D.P. via de richting Utrecht over de zijlijn Breukelen Harmeien. De vertrektijden zijn: Am sterdam 12 minuten en Rotterdam D.P. 22 minuten na het hele uur. Deze treinen (een uurdienst) stoppen te Woerden en Gouda. Reizigers voor Leiden, Den Haag, Delft, Schiedam en Rotterdam en omgekeerd, wordt aan geraden van deze extra treinen gebruik te maken. De opruimingswerkzaamheden heb ben reeds de gehele nacht in beslag ge nomen en zullen ook nog een groot ge deelte van deze dag voortduren. Eerst als het baanvak weer met dubbelspoor kan worden bereden, zal het treinver keer worden hervat. Om negen uur gis teravond arriveerde een kraanwagen uit Utrecht ter plaatse en ook met an der materiaal zijn werkploegen nu be zig met de opruimingswerkzaamheden. Hiertoe is een gehele montagetrein naar de plaats van het ongeluk ge stuurd. De oorzaak van de ramp. QE oorzaak van de ramp ligt in het feit, dat een wielband van een der wielen van het tweede treinstel is afge lopen. waardoor deze wagon ont spoorde en de gehele trein van de rails meetrok. Slechts het voorste wielstel van het eerste rijtuig en het achterste wielstel van het laatste rijtuig hieven op de rails staan. De president-directeur van de spoor wegen, ir. F. Q. den Hollander, heeft zich zo snel mogelijk naar Amsterdam begeven om zich persoonlijk van de bij zonderheden op de hoogte te stellen en leiding te geven aan het opruimings- werk, waarmee kort na het invallen van de duisternis werd begonnen. Verbaasde ooggetuige. £EN baggerwerker, die bezig was op het opgespoten terrein aan de an dere zijde van de Haarlemmerstraatweg en 't ongeluk zag gebeuren, was hoogst verbaasd, dat het zo goed was afgelo pen. Zodra de trein naderde, had hij gehoord, dat ey iets niet in orde was, en plotseling zag hij. dat de derde of vierde wagen naast de rails reed. Vol gens zijn verklaringen vlogen splinters en stukken staal naar alle kanten in het rond en had de wagenbestuurder nog de tegenwoordigheid van geest ge had om de electrische beugels te laten zakken. „Eerst dacht ik, dat de wagens boven op elkaar zouden terecht komen en in elkaar zouden schuiven", zei deze ooggetuige, „steeds meer wagens vlogen uit de rails en het leek, of ze in de sloot naast de dijk zouden vallen. Ik ben toen direct naar de telefoon ge rend om vijf maal acht te bellen".

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 9