Nieuw voorstel aan Bonn verwacht Vredesduif VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Zelfmoord in cel Douane nam 30.000 sigaretten van militairen in beslag Weer atoomproef in Amerika Vuurkracht van de atoomwapens opgewassen tegen overmacht Sowjet-Rusland heeft proef met atoombom genomen Schip in tweeën gebroken Zwitserse piloot landde op de ongenaakbare Mont Blanc Zaterdag 6 Oct. 1951 148e Jaargang No. 236 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Grotewohl antwoordt hedenmiddag Verkiezingen in geheel Duiisland onder toezicht van Grote Vier? Voorraden werden niet op juiste wijze verdeeld Ook Adenauer vandaag aan het woord Waarschuwing van Gordon Dean V S naar massaproductie van atoombommen Vernietigend vermogen neemt nog steeds toe WeeA^eAtcdt Beschuldigingen jegens Verenigde Staten KoAi ÏS^AleJU OP HET HAZEPAD VN-troepen boeken een kleine terreinwinst Piper Cub ging verloren BUREAU: ADMINISTRATIE Voordamll, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie: Achterdam 20, Tel. 5541 Directie; J. BIJLSMA en C KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.tn. Familieberichten 20 ct p.raan. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 et Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, f 1.72 p. mnd., f 5.15 per kwartaal, plus incassokosten. r\E WERELD gonst op het ogenblik van vredesgeruchten. Zouden zij waar zijn, dan staat de nu nog scherp verdeelde en door onrust gekwelde mensheid voor een nieuwe periode, waarin Oost en West redelijk vreedzaam naast elkaar zullen leven. Niemand minder dan Stalin zelf zou bereid zijn, de voorwaarden tot die ideale toestand op een conferentie met Truman, Attlee (of diens opvolger) en Pleven te scheppen. De bron van deze geruch ten is bekend zij komen uit de Sowjet-Unie en zijn via Stockholm ge spuid. Wat is er het doel van? Moet men ze slechts zien als een bewust be- driegelijke manoeuvre om de lichtge lovigen in slaap te sussen - bij de nuch- teren is dat al lang niet meer mogelijk of zijn het pogingen, de openbare mening in het eigen land te beïnvloe den? Stalin is er nog altijd in geslaagd, de werkelijke gronden van zijn han delingen te verbergen. Met de vredes- leus kwamen de Sowjets Indertijd aan de macht en men moet daarom uiter mate wantrouwend zijn, wanneer Sta lin thans zo hardnekkig met dit parool de markten afloopt. Beschouwt men de economische ont wikkeling in de Sowjet-Unie sinds het einde van de oorlog dan komt men, niet zonder verrassing misschien, tot de conclusie, dat het huidige Rusland waarschijnlijk niet in staat is, binnen twee jaren een grote aanvalsoorlog te beginnen. Aangenomen zelfs, dat wij ons slechts een zeer onvolkomen beeld van de Russische oorlogsvoorbereidin gen kunnen vormen, dan nog is het nauwelijks aannemelijk, dat de Russen vandaag of morgen een lange oorlog op verschillende fronten zouden kunnen voeren. Onlangs publiceerde het Amerikaanse tijdschrift „Fortune" een zeer interes sant en goed gefundeerd artikel over de na-oorlogse ontwikkeling van de Russische industrie. Volgens dit zake lijk gehouden artikel werd het vierde vijfjarenplan voor een betrekkelijk groot deel niet vervuld, zag het er op verschillende gebieden zelfs troosteloos uit en was overal een aanzienlijk te kort aan grondstoffen merkbaar De opgeslagen oorlogsvoorraden zou den volgens „Fortune" in de moderne strijd, met zijn enorme slijtage, voor niet langer dan een jaar toereikend zijn. Wij weten, vooral ook door een serie artikelen uit de steeds betrouwbare ,.Neue Züricher Zeitung" meer van de stand der Russische economie dan de Sowjets lief kan zijn en daarom zijn wij ook geneigd de conclusie te onder schrijven, waartoe „Fortune" komt: de Russen zijn op het ogenblik zeker in staat in een „Blitzkrieg" enorme, zwak verdedigde gebieden, met inbegrip van een aanzienlijk deel van West- Europa, te bezetten, maar niet om een aggressieve oorlog op den duur met succes te beëindigen. Moeten wij dan geloven, dat de ge ruchten en de herhaalde Russische vre- desbetuigingen waar zijn? Niets zou gevaarlijker en onjuister zijn dan dat. De waarheid is deze: de Russen, die onophoudelijk aan de oorlog denken, die zij op grond van hun communis tische theorieën voor onvermijdelijk houden, pogen op alle mogelijke wijzen deze uit te stellen tot het ogenblik, dat hun past. Zij gebruiken daarom iedere manoeuvre om hun voorbereidingen te vervolmaken, zij laten anderen oorlog voeren om zelf buiten schot te blijven, zij proberen 't front van de tegenstan der moreel en politiek te ondergraven, speculeren op conflicten in het Wes terse kamp en maken uit hun huidige betrekkelijke onparaatheid een deugd en uit hun vrees voor een te vroeg uitbreken van de wereldoorlog een wapen, dat zij de naam „vredesduif' geven. De rijkspolitie te Aarle Rixtel vond gistermorgen de arrestant S. W te Aarle Rixtel dood in de cel. De man was de vorige dag gearresteerd, ver dacht van diefstal van een fiets. Hij had zich in de cel van het leven be roofd door een sok in zijn keel te stop pen en zich verder met zijn overhemd te wurgen. met De Koninklijke Marechaussee heeft Donderdag, zoals bekend, honderd mi litairen die hadden deelgenomen aan de oefeningen in Duitsland, aap de grens aangehouden, daar deze soldaten ervan verdacht werden, dat zij de ter beschikking staande goederen, waaron der sigaretten, niet op de juiste en ver antwoorde wijze onder de troep hadden verdeeld. nE minister-president van Oost-Duitsland, Grotewohl, zal hedenmiddag te uur in de Berljjnse Staatsopera „belangrijke verklaringen" afleggen i betrekking tot het antwoord van de Westduitsc Bondsdag op de oproep der Oostduitse Volkskamer voor het houden van verkiezingen voor geheel Duits land. Dit zal geschieden ter gelegenheid van de herdenking van het tweejarige bestaan der „Duitse democratische republiek". Geallieerde waarnemers gelo ven dat Grotewohl het voorstel voor Internationaal toezicht op de verkiezin gen zal verwerpen. Daarentegen zou naar hun mening de Oostduitse premier bö wijze van een compromis toezicht door de Grote Vier kunnen voorstellen. Grotewohl zal spreken enige uren nadat de Westduitse kanselier dr. Ade nauer zijn programma van veertien punten voor verkiezingen in geheel Duitsland op een massa-vergadering in Berlijn uiteengezet zal hebben. Ver wacht wordt, dat Adenauer niet zal af wijken van het program, dat de vorige week door het Westduitse parlemint is goedgekeurd. Daarentegen acht men het mogelijk, dat Grotewohl iets nieuws zal voorstellen. Zowel Oost als West- berlijnse radiostations zullen de beide redevoeringen uitzenden. Adenauers toespraak zal een onderdeel vormen van de openingsplechtigheid van de Westberlijnse industriële tentoonstel ling. Het Oostberlijnse blad „Berliner Zei tung am Mittag" meldt nog dat de plechtigheid in de Opera door epn Sowjetrussische delgatie, die ook mi nisters onder haar leden zal tellen en door andere buitenlandse afgevaardig den zal worden bijgewoond. De Oost duitse president Wilhelm Pieck zal Zondag eveneens een toespraak in de Opera houden. De Oostduitse vice-premieir en Hoofd van de Christelijk-Democrati- sche Unie, Otto Nuschke, heeft gisteren aan de Westduitse kanselier, dr. Adenauer, veertien vragen gesteld, welke worden gezien als een poging om Adenauer er toe te brengen, van daag duidelijk te verklaren, of hij be reid is deel te nemen aan besprekingen tussen Oost- en West-Duitsland over een hereniging van Duitsland. Nuschke heeft Adenauer o.m. ge vraagd of hij niet wist, dat in de rege ring van Oost-Duitsland alle Oost duitse partijen zijn vertegenwoordigd. In de Volkskamer, aldus Nuschke, hadden behalve afgevaardigden van de socialistische eenheidspartij, ook afge vaardigden zitting van de christelijk- democraten, liberaal-democraten, nat.- democraten, de boerenpartij en van de massa-organisaties, waaronder die van de vrouwen en de jeugd. Ten slotte vraagt Nuschke of Adenauer wil bewe ren dat zij allen communisten zijn. GROTEWOHL Nieuw voorstel? Naar te Las Vegas in Nevada ver luidt zullen binnen enige dagen nieuwe atoomproeven in Nevada plaatsvinden, ditmaal met deelneming van Ameri kaanse troepen. Twee feiten zouden deze mening wet tigen, te weten een mededeling van de Amerikaanse commissie voor atoom- energii, dat het bij dergelijke proeven gebruikelijke systeem om omwonenden te waarschuwen weer in werking is ge steld en een onlangs afgelegde Verkla ring van de voorzitter der commissie, Gordon Dean, dat hij Maandag aan staande in Las Vegas zal zijn. De vorige proeven werden genomen op een plaats op ongeveer 120 kilome ter ten Noordwesten van Las Vegas. De grootste tanker ooit in Nederland gebouwd De grootste tanker die ooit in Nederland is gebouwd, de Franse tanker „Kirkouk" heeft Vrijdag haar eerste proefvaart gemaakt. De „Kirkouk" gebouwd door de N.D.S.M. verlaat de haven van IJmuiden. Het is namelijk voorgekomen, dat veel troepen in het veld niet op tijd óf zelfs helemaal geen sigaretten neb ben ontvangen. In totaal werden bij het onderdeel, een compagnie van de ver- zorgingsafdeling dertigduizend sigaret ten en verschillende voorwerpen ter waarde van honderden guldens in be slag genomen. Bovendien bleken velen blikken margarine bij zich te hebben. De douane liet aan iedere militair honderd sigaretten vrij, omdat dit aan tal zonder belasting mag worden inge voerd. De in beslag genomen sigaretten waren ongebanderolleerd en kostten voor de soldaten in Duitsland dertig cent. Het is gebleken, dat duizenden waarde hebben van vijfenzeventig cent. Het is gebeken, dat duizenden sigaretten in Duitsland tegen hoge prij zen werden verkocht. ^JORDON DEAN, de voorzitter van de Amerikaanse commissie voor de atoom energie, heeft verklaard, dat de V.S. thans tegen de aanvaller op de plaat* van zijn aanval „de vruchten van hun technische vermogens" zouden kunnen richten en het aanvallende leger te velde met een dergelijke vuurmacht kun- nen bestoken, dat elk mogelijk numeriek voordeel zou worden uitgeschakeld. Gezaghebbende kringen te Washington interpreteren de verklaring van Dean als een waarschuwing aan de communistische leiders, dat de V.S. gebruik zou den kunnen maken van atoomwapens om een eind te maken aan „knabbel- aggressies" zoals In Korea. JJE Verenigde Staten beschikken op het moment volgens de militaire medewerker van de „New York Times" over een voorraad atoombommen, die in cijfers uitgedrukt „een groot getal van drie of een klein getal van vier cijfers" nabü zou komen. Hieronder bevinden zich bommen, wier vernieti gend vermogen vjjf of zes maal zo groot is als van de destijds boven Japan uitgeworpen bommen, alsmede „tacti sche atoombommen", bestemd voor ge bruik tegen vijandelijke legers. Bovendien is de „moderne" atoom bom lichter van gewicht en eenvoudi ger van samenstelling geworden, in vergelijking met de twee boven Japan uitgeworpen exemplaren. Op het ogen blik hebben de V.S. meer atoombom men dan strategische bommenwerpers en maken snelle vorderingen op de weg naar „de massaproductie van atoombommen". Volgens de mening van de „New York Times" bezitten de Russische atoombommen op dit ogenblik de ver- Sialin ver*elt aar, Prawd Experimenten met verschillende typen bommen Twee dagen nadat het Witte Huis bekend maakte dat er in de Sowjetunie weer een atoombom tot ontploffing was gebracht, heeft maarschalk Stalin in een vraaggesprek met het Russische partijblad Prawda verklaard, dat er inderdaad onlangs een proef met een type atoombom is genomen. Het interview is uit gezonden door Radio-Moskou. Verwachting tot morgenavond: Droog weer met enkele overdrij vende wolkenvelden en hier en daar ochtendnevel. Overwegend matige wind uit Oostelijke rich tingen. Dezelfde of iets lagere temperaturen. Zondag: Zon op 6.50, onder 18.05; maan op 15.06, onder 21.46. Maandag: Zon op 6.51, onder 18.03; maan op 15.46, onder 23.11. In de toekomst zullen proeven met atoombommen van diverse kalibers worden genomen in het belang van de verdediging van ons land tegen aan vallen van het aggressieve Brits-Ameri kaanse bloc, aldus Stalin. Amerika be hoeft zich echter niet ongerust te ma ken. De veiligheid van de Verenigde Staten loopt geen gevaar. „De Amerikaanse leiders moeten we ten", aldus de maarschalk, „dat de Sowjetunie voorstandster is van het verbieden van het atoomwapen en stopzetting van de productie er van. De Sowjetunie maakt slechts atoombom men om aan een eventuele aanval waarbij dat wapen zou worden ge bruikt, weerstand te kunnen bieden. Als Amerika echter geen aanval op de Sowjetunie in de zin heeft behoeft het zich niet ongerust te maken, want de WONDERLIJK, zoveel mogelijkheden ais de muziek heeft. Een Deense gere politiek, laat Theodoor u ook zien wat de toekomst gaat brengen, als t. r- boer, Knud Eilersen, in Falster, heeft minste de Engelse jongeman Jack in de stal waar zijn koeien staan, een Tucker, zijn plannen kan verwezenlij- radiotoestel geplaatst. Sedert vorig Anatole Deibler, hebben in de afgelo- ken. Jack werd gearresteerd omdat hij jaar leverden de dieren ruim honderd pen zeventig jaar honderden mensen Van zijn ouders en zijn baas geld had kilogram boter méér dan normaal. onthoofd. Na dit beeld van een vroe- gestolen. Desgevraagd antwoordde hij: Erg schamel tegenover dit bericht over ongehoorde activiteit staat de mede deling, dat de „Bond van dienstweiger aars in Duitsland" zichzelf ontbonden heeft. In Claudy (Noord Ierland) hielden tweehonderd Rooms-Katholieke arbeidsters ook plotseling met hun ar beid op. Hun katholieke voorwerkster trad namelijk met een protestant' in het huwelijk. De stakers van de Ameri kaanse „United auto-workers Union" hebben het best. Hun stakingsleiding heeft de postende stakers bij de Douglas- vliegtuigfabrieken van een cantine voorzien, er is een baby-sit-dienst en de heren kunnen in het plaatselijke theater eenmaal per week een speciale stakings-voorstelling bijwonen. Op 5 September legden ze het werk neer, naar aanleiding van een geschil over lonen en arbeidsvoorwaarden. Een meneer, die iedere Fransman graag in staking had zien gaan, Julien Desfour- neaux, is dezer dagen te Parijs over leden. Julien was de staatsbeul van Frankrijk on hij en zijn schoonvader, Tabak in je ransel „Ik moest geld hebben om boeken over politiek te kopen, want ik wil een be roemd politicus worden!" Q Als het Sowjetrussische persbureau Tass gelijk heeft wordt iedere Rus oud genoeg om nog de vreemdste dingen te beleven. Russische geleerden hebben zich name lijk tot taak gesteld de leeftijd van de mens tot 150 jaar te verlengen. „In de Sowjetunie bestaan dank zij de sociale voorzieningen de voorwaarden voor de oplossing van dit probleem", zeggen de geleerden. Volgens Alida is het de vraag of de mensen achter het IJzeren Gordijn wel zo oud wénsen te worden... In Amerika is men practischer met uitvindingen, die het leven van de mens moeten verlengen. Men heeft op me disch gebied een ontdekking gedaan, waardoor het mogelijk zal zijn slacht offers van een eventueel atoombom bardement te redden. De ontdekking houdt in, het overbrengen van bloed- plaatjes van een gezond lichaam in een lichaam, dat aan de gevolgen van een atoomontploffing heeft blootgestaan. Sowjetunie zal Amerika of enig ander land nooit aanvallen." Stalin achtte het juist in het belang van de vrede, dat het Amerikaanse alleenbezit van de atoombom ten einde is. De voorstanders van een dergelijk wapen zouden dan eerder tot verbod er van willen overgaan, meende hij. Op de vraag wat hij dacht van inter nationaal toezicht op het atoomwapen zei Stalin: „De Sowjetunie is voorstand ster van internationaal toezicht, als ga rantie dat een besluit tot verbod van bet atoomwapen, stopzetting van de productie en het gebruik van reeds uit sluitend voor burgerlijke doeleinden ge produceerde atoombommen, nauwgezet zal worden uitgevoerd". Amerikaanse leiders spreken ook van toezicht, maar zij willen het atoom wapen legaliseren en voortgaan met de productie. Dit is niet aanvaardbaar, zo verklaarde de Russische leider ten slotte. In het ziekenhuis te Goes ligt de landbouwer van N uit Yerseke na te denken over de haas, die hem, ten val bracht. Van N. inspecteerde namelijk zijn land, toen hij op de haas trapte, die zich voor het naderend gevaar ver borgen had. De landbouwer kwam te vallen en brak zijn been. De haas echter nam de benen. nietigingskracht van de bom, welke op Nagasaki werd geworpen. De mogelijk heid bestaat echter, dat de Sowjetunie in de naaste toekomst krachtiger atoombommen zal hebben. In Amerikaanse regeringskringen werd later verklaard, dat de Ver. Sta ten niet van plan zijn in Korea atoom bommen te gebruiken. Onder de hui dige omstandigheden kan van gebruik van de atoombom in Korea geen sprake zijn, te meer daar het terrein er. zich, volgens militaire deskundigen, niet voor leent. Zeker zouden deze be zwaren weg vallen, als het om andere wapens dan atoombommen zou gaan. Hulp kwam veel te laat Zonder dat iemand er iets van heeft bemerkt, is gistermorgen by het aan breken van de dag het tweeduizend ton metende Amerikaanse stoomschip „Southerner Isles" op ongeveer drie honderd kilometer uit de kust van do Amerikaanse staat North-Carolina in tweeën gebroken en gezonken. De Amerikaanse kustwacht vernam eerst van de ramp, toen een ander schip radiografisch meedeelde, dat het twee opvarenden van de „Southerner Isles" had gered. Volgens deze tweo gerdden werden nog tweeendertig op varenden van het gezonken schip ver mist. Twee vliegtuigen van de kust wacht zijn hierop opgestegen om aatt het opsporingswerk deel te nemen. Later zijn nog zeven drenkelinge» door het tweede schip opgevist. Bo vendien had men vijf lijken zien drij ven. Luchtmacht vernietigde totaal 12.850 voertuigen Sinds de geallieerden Woensdag in Korea hun offensief begonnen, hebben zij gemiddeld drie tot vyf kilometer terrein gewonnen. Op de meeste pun ten bieden de Noordelijken zeer krach tig verzet. Aan het westelqk front scheen echter gistermiddag de Chinese tegenstand af te nemen. Infanteristen van de verbondenen, die langs het zestig kilometer lange front tussen Korangpori en Tsjorwon aanvielen, troffen vele niet bezette punten aan in de Chinese linie. De sterkte van de Noordelijken in dit ge bied wordt geschat op 120,000 man. Op enkele andere punten van het weste lijk front moesten de verbondenen zich terugtrekken tengevolge van krachtige noordelijke tegenaanvallen. Sinds het uitbreken van de vijan delijkheden in Korea heeft de verbon den luchtmacht ongeveer 12.850 voer tuigen van de Noordelijken vernield, en ongeveer 36.850 beschadigd. Voort* hadden de vliegtuigen van de verbon denen 1825 grote en kleine bruggen vernield. Italiaanse politie heeft in een ver laten hut aan het strand bij Savona 'n geheime radiozender en Amerikaanse sigaretten ter waarde van 25 millioen lire in beslag genomen. Een vufentwintigjarige Zwitserse amateur-vlieger, Georges André Zehr, is gisteren met een „Piper"-vliegtuig van vyfenzestig paardekrachten op de Mont Blanc geland op een hoogte van 4330 meter. Dit was de tweede maal, dat iemand ooit dit waagstuk heeft vol bracht. Bij de landing werd het toestel door een windvlaag meegesleurd, waardoor het op zijn neus kantelde en de pro peller afbrak. Een lid van de beman ning werd hierbij gewond. De verwon ding bleek evenwel niet van ernstige aard te zijn, zodat de inzittenden later begonnen zijn, te voet in de richting van Chamonix af te dalen. Het toestel zelf moet als verloren worden be schouwd. Later op de avond nam de wind het toestel op en slingerde het toen op een lager gelegen plateau, waar het wrak een roemloos einde tegemoet gaat. Een der piloten heeft de voetreis naar de bewoonde wereld wegens vermoeid heid moeten oriderbreken. De enige, die reeds eerder een lan ding op de Mont Blanc volbracht, was Francois Durafour, die in 1921 met een tweedekker vijfhonderd meter onder de top neerkwam.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1