Adenauer houdt „Veertien punten" Dr. zijn vast aan Dr. A. F. Philips overleden Dr. Mossadeq is via Schiphol naar New York gereisd VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Panmoendjon als vergaderplaats Maandag 8 Oct. 1951 148e Jaargang No. 237 dagblad voor alkmaar en omstreken Woensdag komt Oostduits antwoord Nog meer concessies mogelijk Harriman te Parijs aangekomen Indonesië werkt aan een wijzigingsplan Besprekingen ie Parijs in November? Engelse straaljager op Gilze Rijen neergestort Piloot kwam in vlammen om De verovering van wereldmarkt TOESTAND VAN KONING GEORGE IS BEVREDIGEND Hoge commissaris voor Malakka doodgeschoten KoaI ReAieJU Brits Kroonprinselijk paar naar Canada Congresleden ageren tegen afvaardiging „Verzoening kan niet van één kant komen" BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie; Achterdam 20, Tel. 5541 Directie-, J. BIJLSMA eD C KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertentie*: 18 ct. p. mm Familieberichten 20 ct p.mm. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 et Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, f 1.72 p. mnd., 5.15 per kwartaal, plus incassokosten. Om de eenheid van Duitsland MADAT hij reeds vroeger op de dag een industriële jaarbeurs te Berlijn had geopend, heeft de Westduitse Bondskanselier, dr. Adenauer, Zaterdagmiddag op een massabijeenkomst in de vroegere Rijkshoofdstad zijn met grote spanning verwachte rede gehouden. Hij heeft hierin verklaard, dat Oost-Duitsland slechts zijn programma van veertien punten voor verkiezingen in geheel Duitsland diende te aanvaarden, indien het werkelijk de eenheid van het Duitse volk wenste. In dat geval zouden geen langdurige besprekingen nodig zijn. De Oost- duitse premier Grotewohl heeft tegen de verwachtingen in zijn 's avonds ge houden rede geen antwoord op deze uiteenzetting gegeven. Naar hij aankondigde, sal de Volkskamer dit Woensdag doen. ■ÜÜIHI Averell Harriman, de speciale advi seur van president Truman, is Zondag te Parijs aangekomen voor een Dijeen- komst van de „commissie van wijzen van de Noordatlantische raad. Deze commissie bestaat uit Averell Harri man, Jean Monnet (Frankrijk) en de Britse minister van financiën, Hugh Gaitkell. Harriman verwacht twee maanden in Parijs te zullen blijven. De herziening der Unie Het ligt iu de bedoeling van de In donesische regering,, begin November een concreet plan gereed te hebben tot wijziging van de Nederlands-Indonesi sche unie in een normale internationale verhouding. Dit is in overeenstemming met Supo- mo's suggestie, op grond waarvan het Nederlandse kabinet principieel ac- coord ging met besprekingen in Novem ber, die dan zouden samenvallen met de algemene vergadering der verenig de Naties te Parijs. Er zou dan in de Franse hoofdstad een bespreking tussen afgevaardigden van beide landen kun nen worden gehouden. ^DENAUER zei, dat West-Duitsland nimmer zou toestemmen in einde loze besprekingen, die slechts ten doel hadden, de huidige onderhandelingen met de Westelijke mogendheden te be lemmeren. De Oostduitse weigering, om vrije en geheime verkiezingen in geheel Berlijn te houden, heeft ons ge loof in de oprechtheid van Grotewohls voorstellen verminderd, aldus de kan selier. Hij meende, dat in Oost-Duits- land geen vrije en geheime verkiezin gen mogelijk zouden zijn. Daarom bood hij aan, deze mogelijkheid in West- Duitsland door de V.N. te laten onder zoeken en hij sprak de hoop uit, dat de Oostduitse autoriteiten voor eigen ge bied dit voorbeeld zouden volgen. Adanauer meende, dat een geneu traliseerd, ongewapend Duitsland het gevaar voor het land zelf, voor Euro pa en voor de wereld zou vergroten en het graf voor de vrede zou betekenen. Eenwording van Europa zonder Duits land is onmogelijk. De Bondskanselier betoogde, dat Duitsland door de smar telijke oorlogservaringen, die het heeft opgedaan, een bijzonder sterk vredes- element in een verenigde Europa zou zijn. Voorts eiste hij de terugkeer van de gebieden beoosten de Öder-Neisse- linie tot Duitsland. Grotewohl, die in een scherp artikel in de Tagliche Rundschau de veertien punten van Adenauer practisch van de hand heeft gewezen, heeft in zijn redevoering medegedeeld, dat twintig duizend gevangenen zouden worden vrijgelaten. De eis van terugkeer der door Polen geannexeerde gebieden wees hij echter af. De vrijlating der gevangenen wordt beschouwd als een nieuwe concessie aan West-Duitsland. Reeds eerder had Oost-Duitsland afgezien van zijn eis. dat in de commissie, die de eenwording moet voorbereiden, beide landsdelen even sterk zouden worden vertegen woordigd. Uit een redevoering van Eisler wordt voorts afgeleid, dat Oost- Duitsland bereid zou zijn tot nog meer concessies. Eisler, hoofd van de Oost duitse voorlichtingsdienst, heeft n.l. opgemerkt, dat de gemakkelijkste ma nier, om verkiezingen in het gehele land voor te bereiden, is, dat de Duit sers zelf samenkomen en tot een ge meenschappelijk beroep op de Grote Vier besluiten. Op de vliegbasis Gilze Rijen is Zater dagmiddag om drie uur een Engelse De Haviland „Vampire"-straaljager, die behoorde tot een op Gilze Rijen gesta- tionneerd onderdeel van de R.A.F. ver ongelukt. Het toestel, dat een kwartier vóór de ramp met nog vijf andere vliegtuigen was opgestegen, is tegen een op het vliegveld staand stenen ge bouwtje gevlogen, doordat het direct na de start snel hoogte had verloren. De machine kwam dertig meter bui ten het veld terecht en vloog onmidde- lijk in brand. Ook het gebouwtje ging in vlammen op. De piloot, die zijn toe stel niet kon verlaten is per ziekenauto vervoerd. Hij heeft het ongeluk niet overleefd. De brandweer van Gilze Rijen verrichtte het blussingswerk. Het vliegtuig is bijna geheel door de vlam men verteerd. DR. A. f. PHILIPS .voortvarendheid en vernuft. Zijn geesi inspireerde het geweldige bedrijf Zondagochtend om ongeveer twee uur is te Eindhoven dr. A. F. Philips, voor zitter van de raad van commissarissen en gedelegeerd commissaris van de N.V. Philips gloeilampenfabrieken in de leeftijd van 77 Jaar overleden. Dr. A. F. Philips heeft het bedrijf waaraan hij sinds 1894 zijn krachten heeft gewijd, zien groeien van een onbetekenend onderneminkje tot een geweldeige industrie, een der eerste in de wereld. Als commercieel dircteur wist dr. Philips van 1895 tot 1922 de wereldmarkt voor de Philips-lamp te veroveren. Nimmer echter liet hij zich voorstaan op zijn geweldige verdiensten voor het bedrijf, doch wees alle lof toe aan zijn oudere broer, Gerard Philips en aan zijn staf. Ziekelijke oude man 1 De Perzische premier dr. Mossadeq, die Zondagmorgen van Teheran is vertrok ken met bestemming New York, waar hij zijn land zal vertegenwoordigen in de Veiligheidsraad, is via Rome en Miinchen naar Schiphol gevlogen, om vandaar naar de Nieuwe Wereld over te steken. Hij heeft Zondagavond op de Amster damse luchthaven zijn toestel slechts even verlaten, om te poseren voor de veld tientallen persfotografen. Het afleggen van verklaringen heeft hij overgelaten aan twee van de belangrijkste leden van zijn zestien personen tellende delegatid. De premier maakte de indruk van een oude, ziekelijke man, die zich slechts met moeite overeind kon houden en tegen de kille najaarswind bescherming zocht in een dikke winterjas, waarin zijn gelaat vrijwel geheel schuil ging. Om vijf over tien vertrok het toestel voor de laatste etappe. Woordvoerders vertellen Toen Gerard Philips, de grondlegger van de fabriek, zich in 1922 op 63-jari- ge leeftijd terugtrok nam „meneer An- toon", zoals het personeel hem noem de, de teugels in handen. Onder zijn inspirerende leiding ging Philips in 1927 het historische „radio-jaar" in. In dat jaar, waarin de kortegolf-verbin- ding met Indië tot stand kwam, begon Philips aan de fabricage van radiotoe stellen. In 1932 werd reeds het mil- lioenste toestel afgeleverd. Toen in 1935 de honderdmillioenste radiobuis de fabriek verliet onderscheidde H.M. Koningin Wilhelraina dr. Philips met de gouden medaille voor „Voortvarend heid en vernuft", een zeldzame decora tic-c.Io 1928 ontving de heer Philips van de Handelshogeschool te Rotterdam het ere-doctoraat in de handelswetenschap pen. In 1939 achtte hij de tijd gekomen als president-directeur af te treden. De oorlog veranderde echter alles. De ver plaatsing van de zetel der vennoot schap naar Curacao en het oprichten van nieuwe fabrieken in de V.S. eisten veel van hem. Toen hij na 5') jaar in Eindhoven terugkeerde, bereidde het personeel, dat thans uit vele duizenden bestaat, hem een grootse ontvangst. De overledene was Commandeur in de Orde van de Nederlandse Leeuw, Commandeur in de orde van Oranje Nassau en drager van talloze buiten- Hier ziet men de totaal vernielde vrachtwagen op de Noordelijke weg langs de Grootesloot. Toen de wagen werd meegesleurd over de spoorbrug kwamen de achterwie len onder de locomotief terecht, waardoor het geruime tijd duurde voor men de trein kon wegslepen. De foto werd gemaakt tijdens het vrijmaken van de baan, In een Zaterdag uitgegeven medisch bulletin wordt gezegd, „dat de krachten van de koning dagelijks toenemen". Hieraan wordt toegevoegd, dat „de pe riode na de operatie zonder complica tie is verlopen". De Hoge Commissaris voor Malakka, de Engelsman Sir Henry Gurney, is Zaterdag door guerrilla's vermoord. Tij dens een autoreis, die Sir Henry, diens echtgenote en nog vier andere Euro peanen maakten, werd plotseling het vuur op een der auto's, waarin de Ho- ge Commissaris gezeten was, geopend. De Hoge Commissaris werd dodelijk getroffen. De andere leden van het ge zelschap bleven ongedeerd. De overval vond plaats op ongev. 73 kilometer van Koeala Loempoer. Van het politie-escorte werden enkele per sonen gewond. Te Koeala Loempoer zal binnenkort een officiële verklaring over het gebeurde worden uitgegeven. Sir Henry was 53 jaar. Eenheden van leger en luchtmacht zijn opzoek naar degenen, die de hoge commissaris hebben vermoord. Reeds zijn twee kampen van de opstandelin- UteeA^eALedt Verwachting tot Dinsdagavond: Droog weer met weinig bewol king. Zwakke tot matige wind tus sen Oost en Zuid. Koude nacht met plaatselijk lichte nachtvorst. Morgen overdag ongeveer dezelf de temperatuur als vandaag. gen ontdekt. De aanslag was reeds Vrij dag voorbereid. De bende, die de over val pleegde, bestond waarschijnlijk voor het merendeel uit Chinezen. Een nieuw voorstel van de Noordelijken Uitbreiding van de neutrale zone In antwoord op de jongste boodschap van generaal Ridgway hebben de Noor delijken Zondag voorgesteld, Pan moendjon te bestemmen tot nieuwe vergaderplaats voor de bestandsbespre kingen in Korea. Panmoendjon ligt aan de Zuidelijke rand van de neutrale zone van Kaesong. De Noordelijken hebben bovendien in overweging gegeven, de neutrale zone zover uit te breiden, dat zowel Kaesong als Moensan, het voor uitgeschoven kwartier der V.N.-delega- tie erin liggen. Verbindingsofficieren zouden een regeling moeten opstellen voor de hervatting der besprekingen en op een volgende vergadering moeten spreken over de wijze waarop de neu traliteit moet worden gehandhaafd. Op het gehele Westelijke front in Ko rea is Zondag hard gevochten. De Chi nezen ondernamen ten Noorden van Jontsjcn een zware aanval,die door de Amerikanen met moeite werd afgesla gen. Dezen beantwoordden hem met een artilleriespervuur. De kracht van de Chinese tegenaanvallen doet bij de ver bondenen de vraag rijzen, of zij mis schien voor de Noordelijke winterlinie staan. De vraag dringt zich te sterker op, nu de Britten op een punt door een linie zijn gebroken, welke bunkers be vatten, die zes tot zeven meter diep on der de grond zaten. Deze waren waar schijnlijk voor de winterperiode be doeld. De verbondenen hebben voorts het voornaamste vliegveld van Pjongjang gebombardeerd. Aan het Oostelijke deel van het cen trale front is het wat rustiger. r\E VICE-ADMIRAAL Sir John Edgell begon in Glasgow een rede voor de bond van Oudstrijders der Koninklijke Britse vloot. Na twee woorden bleef hij al steken en verklaarde smartelijk: „Ik heb per abuis het boodschappen lijstje van mijn vrouw in mijn zak ge stoken, inplaats van mijn notities voor deze speech.De goedbedoelde pogingen van een 25-tal padvinders, die te Los Angeles een bezoek brachten aan de filmster Mae West, hadden ook een droevige uitslag. Ze vroegen de filmster om een handtekening, naar telefoonnummer enom haar oog haren te mogen aanraken. „Ik vroeg hen terug te komen als ze 21 waren", vertelde Miss West later. Een echt- pndvinderlijke goede daad was het, toen een 12-jarlge boy scout te Beek- ton, in Essex te water sprong om een hond te redden. Hij brak zo schielijk door het aan de grachtkant toezien de publiek, dat een 73-jarige man krijtend te water stortte. Met een dreg werd de man opgehaald, op het nip pertje aan da dood ontsnapt. De hond kwam met de schrik vrij. Theodoor leest graag heroïsche verhalen, zoals bijvoorbeeld dat van meneer Coe «aw- kins in Rotan (Texas), die tijdens een nachtelijke wandeling eeen ratelslang achter zich hoorde. Coe aarzelde niet BB Een peluwtje van Mos(sadeq), Een kussentje van (ge)varen... het dier te doden. Na deze moedige daad besloot hij als souvenir de ratels van het reptiel los te snijden en deze thuis op te hangen. In volslagen duis ternis begon hij te kerven, tot hij een fikse beet in zijn hand ontving. In het ziekenhuis hoorde Coe, dat hij zijn mes in de huid van een nog levende (twee de) ratelslang had gezet. Vergissen Is menselijk, al zegt Alida, dat net alleen mannen overkomt. Haar presen teren wij het bricht uit Broughton waar een damesvereniging zwijmelde bij het zien van een „baljapon, door een elfjarig meisje in 1830 met de hand vervaardigd". Men ontdekte later, dat de „baljapon" een gewoon negentien de eeuws mannenhemd was.Die vrouwenclubs bekokstoven soms merk waardige dingen. In Paramatta, een plaats in de buurt van Sydney, zijn de moeders in staking gegaan. Ze weige ren het moederschap tot het moment waarop er een behoorlijke inrichting voor kraamverpleging in Paramatta wordt gebouwd. Zij allen behoren tot de „Liga der moeders". landse onderscheidingen. Het stoffe lijk overschot zal Woensdag om twaalf uur op de algemene begraafplaats »e Woensel ter aarde worden besteld. Het Britse kroonprinselijk paar, dat vanmorgen vroeg naar Canada is ver trokken, heeft gisteravond in het Buc kingham Palace afscheid genomen van de koning en de koningin. De „Strato- cruiser", die Prinses Elisabeth en Prins Philip over de Atlantische Oceaan zal vliegen, zal tot op 2000 km van Enge land door vliegtuigen van de R.A.F. worden begeleid. Daarna nemen Cana dese vliegtuigen het escorte over. Prin ses Elisabeth neemt op haar reis tach tig speciaal verpakte doosjes met in totaal 12 kg verse Nederlandse aard beien mee naar Canada. De doosjes werden Zondagmiddag naar Engeland verzonden. geen nieuws De beide woordvoerders der delega tie, de neren dr. Shayegan, lid van de gemengde oliecommissie, en dr. Hoes sein Fatemi, waarnemende minister president, vertelden in hun in het Frans uitgesproken verklaringen wei nig nieuws. Zij bestreden de bevoegd heid van de Veiligheidsraad, maar ga ven uiting -an Perzië's bereidheid, op basis van de nationalisatiewet een com promis te sluiten. Technici hebben zich aangeboden uit alle landen van Euro pa, en vooral uit Duitsland. Voorts werd ontkend, dat Rusland zich op enigerlei wijze me> de kwestie zou heb ben ingelaten. Ter aanzien van de reis, die dr. Tvïossadeq heeft gemaakt, is nog be kend geworden, dat de premier de ge hele tocht naar Schiphol liggend op een bed heeft volbracht. Zijn zoon, een arts. zal zijn gezondheidstoestand gedu rende de overtocht naar New York controleren en dadelijk na aankomst aldaar zal Mossadeq in een ziekenhuis worden opgenomen. De laatste Britse technici uit Abadan zijn Zaterdag in Londen aangekomen. Onder hen was Ross, de bedrijfsleider van de raffinaderijen te Abadan. Hij vertelde, dat de Britse technici over het Perzische uitwijzingsbevel zeer verbaasd waren geweest en beschuldig de de Britse regering van gebrek aan standvastigheid. Te Londen is ontkend, dat Engeland een economische blokkade tegen Perzië heeft ingesteld. Wel wordt Perzië thans beschouwd als een land met zachte va luta, waardoor het geen bijzondere voor keur meer geniet bij de export van bepaalde artikelen. De Perzische premier Mossadeq, die op weg is naar de U.S.A.. on derbrak gisteravond zijn reis op Schiphol. Premier Mossadeq ver laat, ondersteund door zijn zoon (links) en een lid van de Perzische delegatie, het vliegtuig Vijf en vijftig Republikeinse leden van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden hebben de Senaat een schrij ven gezonden, waarin zjj dit lichaam verzoeken niet in te stemmen met de benoeming van Jessup tot lid der Ame rikaanse delegatie naar de algemene vergadering der V.N., die in November te Parijs zal bijeen komen. „Het minste, waarop ons land in deze critieke tijd aanspraak kan maken, is te worden vertegenwoordigd door man nen, waarin het Amerikaanse volk ge loof en vertrouwen kan hebben. De loopbaan van Jessup heeft aangetoond dat deze criteria niet op hem van toe passing zijn", aldus do Congresleden. De Perzische oliekwestie Er is nog geen overeenstemming be reikt tussen Britse en Amerikaanse ver tegenwoordigers over de resolutie, die bij de Veiligheidsraad zal worden inge diend in plaats van bet oorspronkelijke Britse ontwerp, waarin op Perzle een beroep werd gedaan zich te houden aan de beslissing van het Internationale Ge rechtshof. Naar verluidt trachten de Amerika nen de Britten er toe te brengen een meer gematigd standpunt in te nemen. De Britten zijn echter van mening, dat verzoeningspogingen niet alleen van Britse zijde kunnen komen. Er is nog geen datum voor de bij eenkomst van de raad vastgesteld, in het algemeen wordt echter aangeno men, dat het debat op 11 October zal worden hervat.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1