LAATSTE NIEUWS Stad en Omgeving Le Theatre Hébertot" bracht Fr. Mauriac's „Le feu sur la terre AGENDA De viering van Alkmaars Ontzet De heer des hui *es merkte niets ISIE" til, Alkmaar en ann te Alkmaar De heer W. Godschalk werd feestelijk gehuldigd Frisse zanghulde opende Alkmaars festiviteiten Bergen Langendijk MAANDAG 8 OCTOBER 19S1 IDAGAVOND ).1510.15 uur, e maken met dit wonder DREESMANN kunt U ie verschillende program- p het televisiescherm zien. ir n.m. Ingang Lunchroom ider geleide geen toegang. Advertentie inj> Mod iade in zijn boekje „Het Beleg e Alkmaar in 1573". eze korte beschrijving mogen realiseren hoe ongelijk de kaa iden in deze strijd, hoe naar nselijke berekening de uitslag ten zijn. Het wonder geschiedde ch is daar het wonder ge- Op de 18 September 1573, ae in de geschiedenis bekend staat langste dag van het beleg \an wordt de stad na een voor bombardement uit tientallen geschut van drie kanten aan- maar tot driemaal toe wordt est geconcentreerde aanval op storische plaats afgeslagen en vijand met enorme verliezen nzen. 's die slechts luttele weken ge- og een eerzaam ambacht uit- i, huisvrouwen die schier iim- huiselijke hof hadden verlaten, es en jongens, nauwelijks de hoenen ontwassen, wij vinden aangegord in de bittere strijd iet behoud van hun stad, ter ing van alles wat hen dierbaar >p leven en dood. strijd is een aangrijpend voor in wat een bedreigde gemeen- ie voor haar leven vecht, aan moed en uithoudingsvermogen te brengen. lit ongekend fel verzet was het le stad reeds beslist. Wel werd [en later nog een hevige aanval id, opnieuw na een vooraf- ombardement, maar het élan Spaanse troepen scheen gehro- na een aarzelende manoeuvre stormloop uit. ins, op de 8ste October, herdeq- clit wonderbaarlijke feit van :t van Alkmaar. 1 die door Alva was aangewe- ten voorbeeld te worden ge- ir wat de opstandigen zou wor- legd, wordt het punt van waar lid haar wandeling begon! De vrijheid 1IJHEID! Het is goed ons een op dit begrip te bezinnen. Il«t Dns te realiseren, dat vrijheid ik is, die eenmaal verkregen, irvreemdbaar bezit is. Het is voor ogen te houden, dat vrij- ds verdedigd moet worden, goed te weten, dat vrijheid leven, wanneer zij niet ge- lordt door de overtuiging van dat zij de enige waarde is, le menselijke samenleving be- worden opgebouwd, ns de zaak duidelijk stellen: 1 is onbestaanbaar zonder cer- 1 de menselijke persoonlijkheid, ■rbied voor de evenmens, i vindt ge meteen haar na- begrenzing: overal waar de et meer gerespecteerd wordt ilijk schepsel, als drager van lijke geest, sterft de vrijheid, an overziet ge ook het terrein, e strijd moet worden gevoerd, leen op het slagveld, waar i overweldiger moet worden neen voortdurend ook tijd moet de strijd gestre- en om het recht van de mens. im de handhaving van zijn a vrijheid, de politieke vrij- e economische vrijheid, len permanente worsteling :an zeggen een permanente om de handhaving van dit isel tegen alle belagers van van binnen uit. eizaam deze strijd altijd heeft jn, de geschiedenis der mens- ons met welke enorme of- tukjes en brokjes de samen- rd gebouwd, waarin vrij kan lademd en geleefd, ons nu nog zo aangetrokken de herdenking van de 8ste 1573 is, omdat diep in ons het besef hoe kostbaar jnze worven vriiheid is en langs :re, gevaarlijke afgronden wij ar moeten voortdragen. duisternis staan het beleg en van Alkmaar als een Iieht- larop wij opnieuw de koers tzetten, stevig omklemd hou- roer, het hart standvastig, de og. vij ons houden aan het be- vrijheld, zullen wii een vaste 'inden, hoe moeiliik de ons iroblemen ook zijn en hoe aar de moeilijkheden ons ijnen. dan aanstonds ter nage- /an allen die in onze geschie- hoogste goed gaven in de g van de vrijheid, de ere- dt gehecht aan dit Victorle- ke in het gezamenlijk gezon- mtis en ons stadslied de ver af wii in hef vertrouwen op hoogste, eendrachtig zullen it ons toevertrouwde pand. ff II Het Parijse avant-garde „Théatre Hébertot", dat tijdens zijn vorige tournee door ons land met Paul Claudels ,,L'Annonce faite a Marie" niet bepaald een groot succes wist te behalen, heeft onzes inziens het Frangois Mauriac's „Le teu sur la terre", waarmee het gisteren, in het kader van zijn nieuwe tournee, in het „Gulden Vlies" op de planken kwam, volkomen revanche genomen. De felle dialogen weten de aandacht voortdurend op bijna angstwekkend meeslepend'! wijze vast te houden. Zij, die het speelden hadden zich op bewonderenswaardige wijze in het gestelde probleem verdiept en brachten het op een wijze, die zeer te loven viel. aldus de schrijver in een verantwoor ding over zijn werk, zich in te denken, dat ook het verschroeide leven van Laure doorgaat, nadat het doek is ge vallen. Ook voor haar bestaat de mo gelijkheid, dat zij zich uit haar neer gang zal oprichten. Verwerking bin nen de grenzen van het stuk zelf was niet mogelijk. Slechts een enkele aan wijzing in die richting kon worden ge geven Aan het eind is Laure nóg ge vangen in het doolhof van haar wezen, nóg zit ze in de cel van haar passie. Maar elke cel heeft 'n deur met 'n slot en dit weer houdt elk moment de mo gelijkheid in zich, dat de sleutel m dat slot wordt gestoken en de deur naar de bevrijding open, zal gaan. Dit zou voor Laure kunnen gebeuren in het vijfde bedrijf, dat niet geschreven werd. Daarom, aldus Mauriac, mag men dit stuk niet een werk der wanhoop noemen. En daarmede distancieert Francois Mauriac zich op verblijdende wijze van de rode draad van zielsverkrachting en hopeloosheid, die men in het oeuvre van vele zijner landgenoten als Sartre en André Malranx pleegt aan te treffen. Spel van wanhoop en tóch van hoop Ten dele geïnspireerd op analoge his torische figuren, brengt Mauriac ons met dit stuk in het gezin van de arme landheer Du Prat de la Sesque in het departement Les Landes. De oudste dochter, de 34-jarige Laure, koestert een diepe, haar gehele wezen in beslag nemende liefde voor haar dertigjarige broer Maurice. Heel hun jeugd zijn beide met elkaar opgetrokken. Goede en kwade momenten doorleefden ze samen. Laure tracht Maurice te doen Interesseren in haar vriendin van rijken huize, de jonge en knappe Caroline Lahure. Na jaren van afwezigheid keert Mau rice in het gezin terug. Maar niet al leen. Hij brengt zijn vrouw Andree en zijn enkele jaren oude zoontje Er c mee. Van het bestaan van deze vrouw en dit kind was men in het gezin v0 komen onkundig. De slag, die dit Laure toebrengt is groot. In het leven van Maurice is dus een ander geko men. Zij is naar de tweede plaats ver drongen. Haar plan ten opzichte van Caroline is ook mislukt. Als ze ver neemt, dat het huwelijk niet kerkelijk is ingezegend en dus niet onverbreke lijk verbonden, keert de hoop nog even in haar hart terug. Op geraffineerde wijze tracht ze het duidelijke geluk van Maurice en Andree te breken. Ca roline wordt daarbij een bijna geheel door Laure gericht werktuig. Haar plannen worden verijdeld als Maurice en Andrée hun huwelijk toch nog doen inzegenen. Als Laure dan ineens ver dwijnt, verwacht bijna de gehele fami lie, dat de ellende van haar hart haar in de dood heeft gedrevenLaure keert terug terwijl allen naar buiten zijn gegaan om naar haar te zoeken. Ze heeft zichzelf staande weten te hou den, maar de vreselijke botsingen in haar geest blijven haar wezen pijnigen. Hoewel een figuur als deze Laure in de Nederlandse levenssfeer nauwelijks denkbaar is, in die van Frankrijk ze ker wel, en men zich dus niet gemak kelijk in de probleemstelling kan in leven, werd het benaderen ervan èn door de uitwerking, die Francois Mauriac er aan gaf èn door de vertol king van de Laure-persoon door Mi chelle Manet mogelijk. De wijze, waar op deze begaafde actrice zich in het probleem had ingewerkt, getuigde van harde studie. Haar spel was heel knap. Sterk gespeeld werd ook de rol van Maurice door Raymond Manet, en die van zijn vrouw door Claire Jordan. Het aandeel, dat de overige leden van de troep in het succes van de opvoe ring hadden, was evenmin gering. Geen wanhoop. „Vuur op de aarde", de titel, die Frangois Mauriac aan dit in de zomer van 1949 geschreven stuk gaf, staat ogenschijnlijk meer met het moment van het ontstaan ervan dan direct met de inhoud in verband. Terwijl het werk tot stand kwam, vertoefde de schrijver in zijn geboortestreek „Les LandesHij zag toen hoe de uitgestrekte pijnwou den in brand stonden en van horizon tot horizon de rode gloed van de vlammen tegen de hemel sloeg. Het leek of dit vernietigende vuur Mauriac's geboorteland voorgoed onbewoonbaar zou maken. Men zou, dit alles ver zengende schouwspel gadeslaan, slechts kunnen concluderen: Nooit zal hier meer geluk, liefde en leven kunnen be staan. Maar toen na weken het vuur doofde en slechts verkoolde, naargees tige bosruïnes en platgebrande dorpen waren overgebleven, kwamen de be woners toch terug. Zij grepen houweel en troffel. Er verrezen dorpen waarin opnieuw leven mogelijk werd. Uitgaand van dit beeld dient men, Jubileum in de duivensport Zaterdagavond reeds werd de heer W. Godschalk gehuldigd als mede-op- richter van de postduivenver. „De Hoornse Luchtbode", welke vereniging die dag haar 40-jarig bestaan herdacht. De heer W. Godschalk werd het ere lidmaatschap aangeboden. Gistermiddag herdacht de heer Godschalk bovendien zijn 40-jarig jubileum als postduiven- houder. Een groot aantal belangstellen den was aanwezig in het clubgebouw van Alcmaria Victrix, t.w. café Haring aan de Oudegracht, toen de receptie een aanvang nam. De heer Godschalk werd door tal van deputaties toegespro ken, waarvan wij slechts noemen, de wnd.-voorzitter van Afd. A, de heer Plukker; de voorzitter van de Hoornse Luchtbode, die de jubilaris een ets van Hoorn aanbood: de oud-voorzitter van Alcm. Victrix, de heer v. d. Elskamp; de heer H. Mooij. namens Alcm. Vic trix, waarvan de heer Godschalk reeds tientallen jaren lid is, van wie hij een groot schilderij en een kistje sigaren in ontvangst had te nemen. De heer A. Haring sprak de jubilaris toe als voor zitter van de Flying Fondclub. Verder waren vele fraaie bloemstukken bin nengekomen, o.a. van laatstgenoemde club, afd. A en van tal van vrienden en relaties van de heer Godschalk. De re ceptie stond in het teken van de dui vensport en dat tal van hartelijke woor den werden gesproken, behoeft wel geen betoog. Het is een onvergetelijke dag voor deze pionier in de duivensport ge worden. Laatste postduivenvlucht van de A.C.C. De laatste postduivenvlucht van het seizoen 1951 die gehouden werd van af Quiévrain werd gelost met Oos tenwind. Er waren 291 duiven in con cours. De uitslag was: 1. H. van Tunen (Hk); 2. R. H. de Beer (PA); 3. H. de Jager (SIS); 4. W. Piepers (Castr.); 5. S. v, d, Meulen (SIS); 6. C. Steeman Jr. (Hei); 7 J de Moei (PA); 8. Co Al (AV); 9. G. Admi raal (SIS); 10. H. de Jager (SIS); 11 C. Steeman Jr. (Hei); 12. P. Brouwers (Hei); 13. B. J. Teileman (SIS)- 14 C Peperkamp (Castr.); 15. H. Timmer (AV); 16. J. Numan (HK)- 17 w Briefjes (Castr.); 18. C. Steeman Jr! (Hei); 19. R. H. de Beer (PA)- 20 J Duinmeijer (AV); 21. N. v. d. Kamer (AV); 22. G. Klinkhamer (DR) 23 Fr Tromp (Castr.); 24. B. J. Telleman (SIS); 25. Fr. Tromp (Castr.) Alkmaarse wandelaars liepen in de Zaanstreek Leden van de Alkmaarse wandelver omgingen „De Kaaskoppen" en „De Jeep namen gisteren deel aan de w=nHei J6"' Welke door de Zaanse wandelsportvereniging „De laatste loodjes werden georganiseerd. Alkmaarders liepen het fraaie cours uit. (Ontleend aan onze advertentie-rubriek) Victoria Theater, 7 en 9.30 uur; Hori zon in vlammen (18 j.); Rex Theater, 2.30, 7 en 9.30 uur: De dochter van de sheriff (14 3-)Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: Meisjes in uniform (14 j.) Cinema Americain, 7 en 9.30 uur: De derde van rechts (18 j.) Sluitingstijd café's: 2 uur. DINSDAG Victoria Theater, 8 uur: Horizon in vlammen (18 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: De dochter van de sheriff (14 jaar); Harmonie Theater, 8 uur: Meis jes in uniform (4 jaar); Cinema Ameri cain, 8 uur: De derde van rechts (18 j.) HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Maandag 8 October vm 8.50 nm 9.26 uur Dinsdag 9 Oct. vm 10.17 nm 11.03 uur TE CAMPERDUIN Hoog Laag Maandag 8.55 21.31 2.55 15.31 Dinsdag 10.22 23.08 4.22 17.08 Buurtvereniging Stations weg-Zuid Een van de weinige nog bestaande buurtverenigingen hield Zaterdagavond haar feestavond in Hotel „Victory". De voorzitter, de heer Jan Wage naar, opende met een hartelijk welkom tot de vele aanwezigen in 't bijzonder tot het Dameskoor „Consonant", „Alk- maar's Klein Orkest" en het Alk- maarsch Dubbel Mannenkwartet „Zang en Vriendschap" in 't kort genoemd C.O.K., welke alle staan onder leiding van de Alkmaarse dirigent Gerard Pran ger. Hij memoreerde in 't kort de prettige samenwerking in de vereni ging, aan de bevrijdingsdagen, en de mooie verlichting van de Stationsweg. Het programma werd ingezet door het Dameskoor „Consonant", hetwelk op uitstekende wijze (aan de vleugel begeleid door Mej. Lies Haasbroek) uitvoerde „Bim Bam" van Corn. Dop per, en „Geschichten aus dem Wiener- wald", Joh. Strauss. Een prima en semble. Alkmaar's Klein Orkest deed de aanwezigen genieten van de mooie uit voering van „Het Land van de Glim lach" van Lehar, en „La Mascotta" van Audran; met als besluit haar herken ningsmelodie over de- „Oude Waag- toren". „Zang en Vriendschap" zong op de van haar zo bekende wijze enige num mers, w.o. „Domme Salvum Fac", „John Peel" en „Jager-chor"; het lang durig applaus was oorzaak, dat het kwartet er niet zonder extra-nummer af kwam. „De vraagtekens", de kleine (grote Consonant-dames) meisjes alsmede „Woning"-nood werden eveneens met gul applaus beloond. Ter inleiding van de 8 October-fees- ten zong het kwartet het door zijn diri gent voor kwartet getoonzet „8-October- lied"; een waardig slot van het muzi kale gedeelte van de avond. De heer Wagenaar dankte inzonder heid de heer Pranger, als de grote kracht van deze avond, die met zijn combinatie C.O.K. de aanwezigen zo buitengewoon had doen genieten. De dankwoorden gingen gepaard met aan bieding van bloemen. Ook de voorzitters der drie vereni gingen en de pianiste werden met bloe men bedankt voor het gebodene. Hierna bleef men tot sluitings-tijd gezellig bijeen. Het was een mooie avond van de Buurtvereniging Stations weg Zuid. Veertig gulden geëist wegens belediging Vrijdag heeft de procureur-generaal van het Amsterdamse Gerechtshof f 40 boete subsidiair 20 dagen hechtenis ge- eist tegen H. I. uit Alkmaar wegens be lediging van mevrouw V. te Groote broek. Verdachte had op 17 December in het café te Grootebroek, waar mevrouw V. werkzaam was, beledigende woorden gebruikt. De procureur-generaal nam bij de eis in aanmerking dat verdachte die niet aanwezig bleek reeds zeven maal is veroordeeld. Schaakclub VVV verloor eerste competitiewedstrijd Gisteren werd de eerste competitie wedstrijd gespeeld voor de KNSB, hoofdklasse C tegen het eerste tiental van „De Pion" uit Amsterdam. Zater dag waren er al drie partijen vooruit gespeeld, welke voor VW 2 punten opleverden (1 gewonnen en 2 remise), zodat VW gisteren de strijd kon her vatten met een punt voorsprong. De totale uitslag kan nog niet worden vermeld, omdat de laatste partij See- waldVan Kleef pas vandaag kan worden gespeeld, maar de overwin ning is toch voor De Pion. De uitsla gen waren tot dusver: VW 1De Pion I: E. G. KaiserB. v. d. Horst Vto/s; Drs P. VreekenC. Struiiaart 01; W. KwakA. van Oostrom 01; D. B. A. AppelG. Fikke Sr. 10; R. Pijning—Th. Renekins 10; J. VeisE. Struiiaart 01: A. BeemsterboerH. Bauw 01; P. HoekstraG. J. Coo- mans Kn/s; Ir. G. F. CoolJ. van Wonderen 01. Voorlopige uitslag 3-6. IN HET KORT Zaterdagavond omstreeks 8.45 uur werd een 9-jarig meisje door een man meegelokt en op de Vest lastig geval len. De politie verzoekt de heer en dame, die zich over het meisje ontferm den en reeds op het politiebureau zijn geweest, zich nogmaals op het bureau te willen melden voor nadere inlichtin gen. De dader werd de volgende dag aangehouden. Zaterdagmiddag werd door een manufacturier hier ter stede aangifte gedaan van een diefstal van nylon kousen. Als verdacht van deze diefstal is een vrouw aangehouden, die als werkster aan deze zaak verbonden is. Een kermisexploitant, die Zater dagmiddag van een vrachtauto viel werd naar het Centraal Ziekenhuis ver voerd, waar bleek, dat een been in zijn rechter bovenarm gescheurd was. Na behandeld te zijn is hij naar zijn huis in Leiden teruggekeerd. In de nacht van Zondag op Maan dag werd door surveillerende agenten in de Langestraat een witte zuil gevon den, die omver getrokken was en dwars over de straat lag. Vermoedelijk is dit gebeurd door dronken cafébezoekers. UITREIKING VENTVERGUNNINGEN Vóór en in het politiebureau was het hedenmorgen een drukte van belang. Talloze venters, muzikanten, liedjes zangers en dergelijken, die wel een goede verdienste zien in de 8 October- viering te Alkmaar, stonden in de rij voor het verkrijgen van een vergun ning. Practisch allen zullen in het be zit worden gesteld van een rode kaart, die zichtbaar gedragen moet worden. Slechts palingventers zal de toegang tot onze veste worden geweigerd in ver band met het feit, dat inferieure kwa liteiten kunnen worden aangeboden. Alle par- (Vervolg van pagina 2) De eerste prille zonnestralen waren nog maar nauwelijks door de laatste flarden van de mist gedrongen, toen hedenmorgen vrolijke kinderstemmen in de stilte hoorbaar werden. Zeven honderd kinderen van de hoogste klas sen van de Alkmaarse lagere scholen openden om acht nur op de Steenen- brug met het zingen van een toepasse lijk „Van Alkmaar de Victorie" de festiviteiten, die de ganse dag Alkmaar in het teken van het 378-jarig ontzet zullen plaatsen. Onder leiding van Nico Akkerman en met begeleiding van „Soli Deo Gloria", onder directie van de heer J. Schoen, klonk de vele belangstellenden het bekende lied vrolijk in de oren. Na een kwiek Wilhelmus schaarden allen zich achter de muziek om naar het huis van Alkmaars burgemeester, mr. dr. H. J. Wytema, te trekken. Een grootse zanghulde werd hier gebracht. Vooral het oud-Nederlandse volkslied „Molenaartjes wind is Zuidenwind", dat de traditionele gezangen afwisselde, deed buitengewoon fris aan. Duidelijk waren de resultaten van de vele geza menlijke repetities te constateren, die de scholieren, „Soli Deo Gloria" en de heer Nico Akkerman zich hebben ge troost. Opvallend was het, dat bij het spelen van ons nationale volkslied ver schillende toeschouwers niet de be leefdheid hadden het hoofd te ontblo ten. Een „Leve de burgemeester", waarbij met honderden vlaggetjes werd ge zwaaid, besloot de spontane hulde, waarvoor de burgemeester een woord van hartelijke dank uitsprak. In een lange rij marcheerden vervolgens alle kinderen langs een tafel, waar namens de burgemeester allen een versnape ring werd aangeboden. De bestuursle den van de 8 October-vereniging en diverse commissies van voorbereiding werden ten huize van mr. dr. Wytema ontvangen. De reportagedienst van de Nederlandse Radio Unie maakte enige opnamen. Koraalmuziek. Onmiddellijk na deze manifestatie van de Alkmaarse scholen werd op het bordes van het Stadhuis stemmige ko raalmuziek ten gehore gebracht. Onder directie van de heer J. Schoen voerde „Soli Deo Gloria" traditie-getrouw een uit negen nummers bestaand program ma uit. Er was een uiterst aandachtig gehoor. Gezellige drukte in de morgenuren. Het was vanochtend, in de prach tige herfstzon, die het centrum van vlaggend Alkmaar een uiterst fees telijk aanzien gaf, uitermate gezellig. Met name in de Langestraat, waar de drukte zich tussen tien en elf uur concentreerde, was het een gemoede lijke drukte. Tussen de vele feest gangers, die er niet vroeg genoeg bjj konden zijn, bewogen zich de vele kooplieden met hun toeters, mutsen en lawaaitrekkers. Er was al vroeg een levendige handel; de prijzen van jle danshallen lagen in het Oostelijk deel van de Langestraat precies honderd procent hoger dan in het Westelijk deel, maar dat mocht 'm, op deze dag van victorie, de pret niet drukken. Een apin met haar jong, sjiek ge zeten op een volgzame ezel, trok kolossale belangstelling. De apin rook te een pijp en zoende haar (centen- ophalende) baas met liefde en toewij ding. Het jong keek alleen maar met verwonderende kraaloogjes naar al die drukte en de ezelin liep hoorbaar voor zichtig te schelden Hier en daar was een eenmans- orkest in de weer; een blind oorlogs slachtoffer herinnerde aan de offers van een latere victorie en hield er een bedelnap bij op; in het water van de Mient lag weer het versierde boot je, waarop de Urkers met bolle wan gen speelden en zongen, dat het knet terde in de luidsprekers. En tussen al die drukte liepen nog wat verklede kindertjes. Indianen en Turken, een boerenpaar en een jonge tje met een versierde autoped, vro lijk en huppelend alsof de achtste Oc tober alleen voor hem was uitgevon den. En boven dat alles; de zomerse Oc- toberzon, die de geveltjes van oud- Alkmaar een schoonheid gaf, als schier nooit tevoren. Om kwart voor twaalf begon de tra ditionele tocht naar het beeld, een stoet gevormd door het bestuur der 8 October-vereniging met haar gasten uit Leiden en Groningen, voorafgegaan door het muziekcorps Soli Deo Gloria. Kinderen droegen weer de versierde krans, dat aan het beeld zou worden gehangen. Van de rede welke bij het beeld is gehouden vindt men elders in dit num mer een uitvoerig verslag. Wij komen daarop evenals op de middagfestivi teiten terug in ons nummer van mor gen. Wat er vanmiddag en vanavond zal gebeuren Hedenmiddag zal van half drie tot 5 uur de grote optocht „Opera's en Ope rettes" door onze stad trekken en kos ten noch moeite zijn gespaard om er dit jaar weer iets moois van te maken. Wij hebben kort geleden een oproep gedaan aan onze middenstanders om samen te werken teneinde degenen, die urenlang in de kou op een wagen moe ten staan een consumptie aan te bie den en het doet ons genoegen te kun nen constateren dat hieraan door ve len gevolg is gegeven. De firma's Otter, Geels, Engels, Hols- muller, Swager en Smit zullen er voor zorgen dat zij die aan de optocht deel nemen tijdens de rondgang wat te drin ken zullen krijgen, de firma V. en D. zorgde voor koekjes en de firma's Frankenberg en Otter voor papieren bekers. Door „Westerlicht" zijn de dienbladen beschikbaar gesteld en de meisjes van de Huishoudschool en de Raad van Arbeid zullen aan het einde van de Juliana van Stolberglaan voor de beiietiing zorgen. Het bestuur hoopt dat het volgend jaar het aantal leden zó groot is, dat men niet meer een be roep op onze middenstand behoeft te doen. Onder grote belangstelling trad Zaterdagmorgen de wereldkam pioen dammen Piet Roozenburg met Ana Keiliger in het huwelijk. HSV won in topvorm van Assendelft Vergezeld van een groot aantal sup porters trok HSV naar Assendelft. De verwachtingen waren hooggespannen, temeer omdat HSV het nog nimmer op het Assendelft-terrein tot een overwin ning had wete" te brengen Het ter rein verkeerde m goede conditie, tér- wijl er een scheidsrechter aanwezig was die de leiding uitstekend in handen had. De eerste aanvallen waren voor Assendelft, doch het harde schot van de rechtsbuiten werd doe- Apeldoorn uitstekend gestopt Na tien minuten spelen kreeg Martien Kosters de bal toegespeeld en nadat hij enkele Assen delft-spelers had gepasseerd, scoorde hij onhoudbaar. HSV kreeg hierna het beste van het spel en toen Piet Haan- raads nummer twee inkopte, leek het of HSV een grote overwinning tegemoet ging. De wedstrijd werd allengs het kijken meer dan waard. In een vlug en technisch hoogstaande wedstrijd ga ven beide partijen elkaar niets toe. Het laatste kwartier vóór de rust had As sendelft pech toen de doelpaal redding bracht. Na de rust werd ei door beide partijen nog een schepje opgegooid en het harde werken van Assendelft werd tenslotte beloond met een ver diend tegenpunt, dat op uitstekende wijze door de rechtsbuiten werd ge scoord, 12. Herhaalde malen probeer den beide partijen nog tot een doelpunt te komen, doch de verdedigingen waren op hun qui-vive, zodat met de 12- stand het einde kwam en HSV een nut tige overwinning had behaald. Nw. Niedorp struikelde over Foresters Heiloo is het Waterloo van Nieuwe Niedorp geworden. Een onverwachte 2-0 nederlaag voor de geel-zwarten, een koude douche na de vier achtereenvol gende overwinningen. Maar de com petitie is nog jong en er is nog van alles mogelijk. Nieuwe Niedorp kan terugkomen, door één nederlaag is niets verloren. Hopenlijk is het een nederlaag geweest, waarvan men wat heeft geleera. Juist nu komt het op het moreel, op de geest in de ploeg aan. Het begin was overigens voor de Niedorpers al heel ongunstig, want bin nen een minuut had Burgwal al suc ces. Wel kreeg Foresters het daarna zwaar te verduren, moest doelman De Graaf keer op keer in actie komen, maar Kater en Koorn hadden met har de schoten geen succes. Na een half uur had een misverstand in de geel zwarte achterhoede fatale gevolgen, want van dichtbij gaf Godijn doelman Druif voor de tweede maal het nakij ken. Na de hervatting was Jes vervangen door De Wit en met de wind in de rug kwam Foresters nu flink aan bod. Wel probeerden Kater en Oepkes met goe de schoten de achterstand weg te wer ken, doch het wilde maar niet geluk ken. Druif stopte een kogel van Go dijn en midvoor Komen was een voort durend gevaar. Verder dan een wegens buitenspel afgekeurd doelpunt kwam hij echter niet. DAMCLUB D.D.D. ZETTE HET NIEUWE SEIZOEN IN Zowel het eerste als het tweede tien- lal van DDD is voor de clubcompe titie Eerste klasse ingedeeld bij: Edam 1, Heiloo 1, Zaandam 2. Wormerveer 2 en DKZ 1 (Koog Zaandijk). De eerste wedstrijd, Vrijdag gespeeld tussen DDD 1 en DDD 2, eindigde in een ruime overwinning van DDD 1. In de onderlinge competitie won Bruggeman van A. Visser. De partij BijwaardVan Zutphen werd afgebro ken in een voor laatstgenoemde betere stelling. Tentoonstelling van Charley Toorop thans te Eindhoven Met het uitspreken van de wens, dat de verwondering over het werk van Charley Toorop ook in Eindhoven de poort mag openen voor de bewondering van een kunstenares, die zich onder de nationale figuren heeft geschaard, heeft burgemees ter mr. H. A. M. T. van Kolfschoten Zaterdagmiddag onder grote belangstel ling in het stedelijk van Abbe-museum de expositie geopend van werken der zes tigjarige kunstschilderes. Tevoren had prof. dr. J. G. van Gel der uit Utrecht een inleiding gehouden, waarin hij deze jubileum- en tegelijker tijd overzichtg-tentoonstelling kenschetste als zijnde niet alleen een weerspiegeling, maar ook een deel van de nieuwe wer kelijkheid van deze tijd. De expositie, welke reeds in Den Haag en Amsterdam werd gehouden en van Eindhoven waarschijnlijk naar Rotterdam zal gaan, omvat meer dan honderd schil derijen en een dertigtal tekeningen. Brutale overval Gisteren reed te Lopikerkapei voor de woning van de bejaarde teen- en fruithandelaar W. F. Solinger aan het Kapelsepad een grote zespersoons auto voor. Twee der inzittenden stapten uil en begaven zich naar de achterkant van de woning, waar de eveneens be jaarde, wat gebrekkige zuster aan de deur kwam. Zij werd bij de keel ge grepen en met een revolver bedreigd De indringers doorzochten daarna he'. gehele huis, doch konden slechts wei nig contanten vinden. De handelaar zelf, die dikwijls over grote bedrager geld beschikt, omdat hij veel teen naai België exporteert, sliep op een dei bovenkamers en heeft niets gemerkt Direct na de overval hebben de dader, zich met de wagen, waarin een derde persoon was blijven zitten, verwijderd MARKTBERICHTEN ALKMAAR, 8 Oct. Slabonen 50—60 snijbonen: stam 2035 en pronk 1237; komkommers 833; tomaten: A 2847 ei bonken 1924; witlof 1837; bloemkool 1 22—34, II 12—20 en III 8—12; rode kool 311,50; groene kool 6,5011,50; spruitkool 2034; spinazie 4047; si: 210,50; postelein 2234; andijvie 5 11,50; kassnijbonen 80—86; bieten 510 waspeen 2234; uien 1223; prei 1317 soepgroenten 4,506,50; peterselie 2,50— 5; meloen 2257; druiven: Alicante SO OS en Frankenthaler 821,00. NOORD ERMARKTBOND, 8 Oct. 700 kg aardappelen: Bintjes 8,50 en grovt 8,20; 3000 kg uien: 17,2025,70, grovr 16,20, drielingen 25 en nep 17—23; 3101 kg slabonen: 4654, II 4145 en afw. SI SO; 56.000 kg witte kool 44.10. Door gedraaid: 42.000 kg witte kool. WARMENHUIZEN, 8 Oct. 2700 kf aardappelen: Koopmans blauwe 8,90 er Eigenheimers 9,609,80; 300 kg slaboner 3755; 72.800 kg witte kool 44,10. Doorgedraaid 40.000 kg witte kool. veemarkt te alkmaar Opgave van het aangevoerde op 8 Oct.* 6 paarden van 700,tot 980,137 vette koeien van 550,tot 1200,16 gras kalveren van 120,tot 200,12 nuch tere kalveren (slacht) van 45,tot 90,— en 20 vette schapen van 110,tot 140, per stuk;. 123 varkens van 2,22 tot 2,30 per kg. (Advertentie, Ing. Med.) St. Pancras BILJARTWEDSTRIJD De finale van de biljartwedstrijden van 't district Alkmaar van de KBB zal worden gehouden van 15 tot en met 21 October a.s. in het lokaal van de heer Bouwstra. Vanaf 24 October tot en met 4 Nov. wordt hier een invitatie-tournooi ge houden, waarin 9 van de beste spelers zullen uitkomen. St. Pancras wordt vertegenwoordigd door de heer KI. Madderom. Gespeeld zullen worden partijen van 150 caramboles. De hier voor uitgeloofde priis bestaat uit een miniatuur biljart in zilver. JUBILEUM De heer A. van Herwijnen zal op 16 October a.s. het feit herdenken dat hij 25 jaar werkzaam is als ambtenaar van de plantenziektekundige dienst te Wa- geningen. Als een gewaardeerd man door alle tuinders in St. Pancras en ver daarbuiten zal het hem zeker niet aan belangstelling ontbreken. De recep tie zal worden gehouden in café cie Boer te Broek op Langendijk. VEERTIG JAAR „WITTE KRUIS" Het Witte Kruis, afd. Sint Pancras, zal op 20 November a.s. haar 40-jarig bestaan herdenken. Het feit zal op vreugdevolle wijze worden herdacht. Ter gelegenheid hiervan zal op 20 en 21 Nov. a.s. in het lokaal van het Wa pen van Vrone een revue worden opge voerd. POLDERVERKIEZINGEN In de dezer dagen gehouden verga dering van de ingelanden van Vrooner- meer werd de heer Jac. Kooy herkozen als bestuurslid. Herbenoemd is als bestuurslid van de Banne St. Pancras de heer D. Kloos terboer Cz. op 3 October j.l. fuikendief gearresteerd Ten nadele van de vissers Hessen uit Alkmaar en Hoogeboom uit Kaiverdijk zijn enkele fuiken uit het water van het Geestmerambacht gestolen. De dader, zekere N H. uit Zuinschar- woude, Is door de rijkspolitie aangehouden en de fuiken zijn in beslag genomen. bu1w5erlijke stand Geboren Wilhelmus A. J., z. van A. Duijs en C. Schuit. Frederik H„ z. van H. de Jong en T. Aardema. Overleden: Antje Roos, 65 jaar, weduwe van H. Stins. Jacob Hout koper, 78 jaar, weduwnaar van G. Bom- meztf.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 3