YPMA LAATSTE NIEUWS FRANKENBERG N.V. Het concert in de Grote Kerk Een bijzonder goede uitvoering 25 jaar geleden Orpheus concerteerde in „Schutterswei" Damkampioenschap van Noord-Holland Schrijfmachines Koffermachines Telmachines Tandarts veroordeeld Langendijk Geslaagde VARA-feesfavond HEILOO Schoorl Egmond aan Zee Belangstellenden voor Televisie!)! Heer-Hugowaard Eéndags-bloei moet worden voorkomen Bergen Egyptische oppositie achter de regering Explosie en brand in fabriek te Zaandam Zonnig en droog weer duurt voort DINSDAG 0 OCTOBER 1951 En ook nu weer waren honderden naai de Grote Kerk gekomen om, der traditie getrouw, het jaarlijkse Kerk- concert te beluisteren. Zelden hebben we zon mooi concert op acht October g, iioord. Het is geenszins overdreven dit tot de belangrijkste muzikale ge beurtenissen van dit jaar te rekenen. Alles wat zeer voornaam was aan Hollands glorie op vocaal compositie- gebied, hoeft dirigent Corn. Jonker verzameld, er ernstig mede gewerkt en er een zeer schoon en artistiekresul taat mede bereikt. Palestrina, Swee- linck, Diepenbrock en B. v. d. Sigten- orst Meyer op één programma ver- n-Mgd, hoort men maar zelden. De Ned. Hervormde Oratorium-Vereniging en Schoorl's Gemengd Koor waren het die ons deze avond al dit muzikaal schoons hebben geboden. Van beide koren stonden de vocale prestaties zo wel technisch als muziekaal, op een zeer hoog niveau. Schoorl's Gemengd Koor Schoorl's Gemengd Koor zong zeer mooi enkele werkjes van Clemens non Papa, maar leverde een voortreffellj-' ke prestatie in het veel-eisende „Chris tus is opgestanden" van Alphons Die- penbrocK Velen zullen de schoon- heidsontfbering, welke dit werk op roept, hebben ondergaan. Neiï. Herv. Oratorium vereniging De Ned. Herv. Oratoriumvereniging boeide niet alleen in Adoramus van Palestrina en Ave Verum van Orlando di Lasso, maar bereikte vocoal bijna het volmaakte in Cantio Sacra van J. Pz. Sweelinck. Een interessante novi teit althans voor Alkmaar was wel Psalm 150 van de Nederlandse componist B. v. d. Sigtenhorst Meijer. Een aantrekkelijk koorwerk, dat door de beide koren gezamenlijk werd uit gevoerd en zéér mooi ook. Het stemt tot grote voldoening, dat een concert zoals deze avond, bestemu voor de gehele bevolking, zo artistiek en voornaam werd verzorgd.. Dat is pas in de volle zin van het woord brengen van cultuur. Voor beide koren dus en voor dirigent Jonker was deze concert-avond een groot en welverdiend succes. Instrumentale en solistische medewerking Instrumentaal-solistische medewer king werd verleend door de organiste Marian Doorn en de violiste mevrouw Enklaar. Onze jeugdige zestien-jarige stadgenote, de organiste Marian Doorn, heeft het reeds ver gebracht in de kunst van het orgelspel. Het Praelu- dium en fuga in C gr.t. van Joh. Seb. Bach werden stijlvol uitgevoerd. Haar aangeboren muzikaliteit demonstreer de zich sterk in de smaakvolle re- gisterkeuze in het moderne orgelweik Sonata da Chiesa van Hendrik An- driessen. Ook de begeleidingen van de vioolstukken waren zeer goed. Marian Doorn zal in de toekomst nog veel van zich doen horen. De violiste mevr. Enklaar speelde muzikaal een Sonate van Handel. Het Praeludium van Pugnani Kreisler viel iets uit de toon van het programma, overigens werd het vrij knap gespeeld. Dit artistieke kerk-concert zal men zich nog zeer lang herinneren. lot besluit werd. door allen staande het „Wilhelmus" gezongen. Ms. RECRUTEN WERDEN HUZAREN Zaterdag was het een gewichtige dag voor de dienstplichtig huzaar Bruin, ingedeeld bij het Regiment Huzaren van Boreel te Amersfoort. Hij behoor de namelijk tot de vijf uitblinkers bij de z.g.n. „Passing Out Parade", een militaire plechtigheid, die de afsluiting vormt der eerste opleiding. Zaterdag werd een dergelijke Pa rade gehouden door de voormalige recruten van het Instructie-Eskadron. In de afgelopen weken zijn door de vijf Pelotons van dit Eskadron onder linge wedstrijden gehouden op militair en sportgebied, waaruit tenslotte het beste peloton en daaruit de beste hu zaar werd geselecteerd. Zaterdagmorgen stond het Eskadron, in extra verzorgd tenue, vóór de ka zerne aangetreden, waar de Hègimonts- Commandant, Luit.-Kolonel Kloppen burg, het Eskadron inspecteerde en zijn tevredenheid betuigde over de wijze, waarop de gehouden proeven en wedstrijden waren verlopen. Overste Kloppenburg prees de kameraadschap en het élan, waarmede de geleverde prestaties werden verricht en betrok ook de off:cieren en het kader in zijn waardering. Hierna werd het blauwe vaantje door de Regiments-comman dant bevestigd op het geweer van huzaar Jaspers, de beste militair van bet winnende peloton, die een Kader opleiding zal ontvangen. Dit vaantje verleent het peloton bij militaire plechtigheden een ere-plaats. Luit. P. Bruyn had de manschappen reeds tevoren geprezen om hun ent housiaste dienstvervulling en reikte onderscheidingen uit aan de winnaars. Na a'floop der plechtigheid, maakten de nieuwe huzaren een rondgang door Amersfoort, voorafgegaan door het Trompettercorps der Huzaren van Boreel. Burgerlijke Stand Geboren: Alida M„ d. van P. N. Peperkamp en M. P. p. Abbes. Catha- rina C. M-, d. van C. M. van der Stok en A H. Brugman. Margaretha M. T„ d. van A. G. J. Kuhne en A. M. Groen. Martinus H., i. van J. P. Doffer en A. E. Baltus. Bernardus, z. van B. v. d. Wis sel en E. Konijn. Franclr.cus. z. van M. J. Philips en A. M. Messelaar. Willem, z. van C. J. stam en J. L, Kooijman. Theodorus C„ z, van M. Bakkum en M. A. Ottenbros. Ge tronwd: Gerrit Schoonewil en Cathanna A. A. Louwe. Y e_reden: Johanna M. C. Riet broek. 56 jaar, gehuwd met T. v d. Meer. Tesselaar, 10 jaar, gehuwd met 5 Peperkamp. Metje van der Heide, 71 jaar, gehuwd met L. Wiersma. In de Alkmaarsche Courant van 6 October 1926 vinden wij de vol gende mededeling: Het comité ooi de uitvoering ten bate van mevrouw Mann—Bouw meester verzoekt ons te willen melden, dat de dames, die met de lijsten lopen, over weinig tijd be schikken, zodat het wenselijk is met het bespreken van plaatsen voor de afscheidsuitvoering van mevr. MannBouwmeester niet te wachten. Alle rechten inbegrepen zijn de prijzen als volgt geregeld: Stalles 2,75, le rang ƒ2.—, 2e rang ƒ1.35 en 3e rang 1.Het comité deelt ons mede, dat er voor de uitvoe ring grote animo bestaat, zodat het allicht mogelijk zou blijken de grote kunstenaresse na afloop der voorstelling een flink bedrag van haar bewonderaars uit Alkmaar en omgeving te kunnen afdragen. Met een kort woord van de heer M. van Engelen, sociaal-werker, werd het door Orpheus in de Strafgevangenis op 8 October gegeven concert ingeleid. Orpheus begon dit concert, met bet zingen van het Alkmaars Volkslied (4 stemmig), waarna vervolgens werd»n uitgevoerd de werken Jesu dulcis, O bone Jesu en II Bianco e dolce cigno. Nadat de heer L. C. Kroon, lid van dit koor, hierna op keurife wijze enkele werken van Schubert ten gehore hal gebracht, zong Orpheus 2 werken uit Valerius Gedenkklanken, bewerkt doou Joep Schreurs, l.w. Beleg van Bergop op Zoom en „Men brandt, men blaeckt" alsmede ..Wilemka' van Dvorak. Nogmaals gaf hierna de heer Kroon een solo. waarna directeur Joep Schreurs enkele werken op de piano speelde, welke getuigen van prima mu zikaliteit. Op keurige wijze zong het koor vervolgens de Negro Sperituals „Nobody knows" en „Steal away" resp bewerkingen van Schreurs en Jac. Kort. Het concert werd besloten met het zingen van het „Wilhelmus". Dat dit concert door de toehoorders zeer op prijs werd gesteld, bleek over duidelijk uit het applaus dat na ieder werk viel te beluisteren. Namens de toehoorders bedankte de sociale-werker voor dit spontaan aan geboden concert, dat des te meer valt te loven, nu de zangers zich, teneinde dit concert te geven, zelf aan de feest vreugde in onze stad moesten onttrek ken. IN HET KORT Toen gistermiddag omstreeks drie uur de feestelijke optocht de Lange- straat passeerde, schrok een zestig jarige dame zo van een steigerend paard, dat zij kwam te vallen Daar zij over pijn in haar rug klaagde, werd zij per taxi naar het Centraal Ziekenhuis overgebracht. Zij bleek evenwel geen ernstige verwondingen te hebben op gelopen. De bewoonster van een huis in de Koningstraat zocht gistermiddag met behulp van een lucifer iets op de zolder. Zonder dat zij het bemerkte, kwamen echter vonken in een mandje met was goed terecht. Een jongeman, die even later passeerde, zag de woning vol rook staan en wist met een emmer water kordaat het ontstane brandje te blussen, Gistermiddag omstreeks één uur vielen enige zakken cacaodoppen van een vrachtauto, die over de Kanaalkade reed. Een 76-jarige man werd hierdoor getroffen en tegen de grond geworpen. Hij liep verschillende wonden in het gelaat op en kreeg bovendien een her senschudding. Hij werd naar het St Eli sabeth Ziekenhuis overgebracht. Tegen de vrachtautobestuurder werd proces verbaal opgemaakt. De politie heeft gistermiddag ver scheidene preventieve maatregelen ge nomen tegen personen, die zich aan sterke drank te buiten waren gegaan. Zo werd een echtpaar, dat in kenne lijke staat verkeerde en aanstalten maakte om op de Dirk Duivelsweg in een daar geparkeerd staande auto te klimmen, door een agent mee naar het politiebureau genomen. De auto werd tijdelijk in bewaring genomen. Het echtpaar keerde later per taxi naar zijn woning in St. Pancras terug. Ook een jongeman uit Warmen- huizen, die op dc Heul trachtte zijn motor te starten, werd door de politie meegenomen naar het bureau en keer de later per taxi naar huis terug Een dronken Solex bestuurder, die over de Nieuwesloot reed en hierbij kwam te vallen, werd ter ontnuchte ring opgesloten. TOON HERMANS IN „HARTEN DWAAS" Zaterdagavond 13 October geeft Theater Plezier van Floris Meslier een voorstelling in Alkmaar. Men kan Toon Hermans bewonderen in een ge heel nieuw programma, dat hij „HAR TENDWAAS" heeft genoemd. Deze op voering is de première voor Neder land. Te Amsterdam Is het tournooi aange vangen om het persoonlijk damkampioen schap hoofd- en eerste klasse van Noord- Holland. In de hoofdklasse nemen deel: p. Beers (Langedijk), J. Koppies (Hoorn), D. Veen (Zaandam), H. Veenstra (Anna Paulowna), Y. de Jong (Haarlem), F. Slot (Langedijk), J. Oud (Hoorn), J. Stroo Zaandam), H. van Ravensteyn (Amster dam), H. Willemse (Haarlem), J. Steen huis (Amsterdam) en J. Beeke (Weesp) In de eerste klasse spelen M. J. Langras Jr. (Alkmaar), P. de Groot (Zaandam), H. v. d. Sluis (Kennemerland) en A. v, Oussoren (Amsterdam). De uitslagen luiden: Hoofdklasse, eerste ronde: P. Beers— F. Slot 1—1; J. Koppies—J. Oud 1—1; D. Veen—J. Stroo 1—1; J. BeekeH. van Ravensteyn 11; H. WillemseJ. Steen huis 11; H. Veenstra—Y, de Jong afge broken. Tweede Ronde: J. KoppiesF. Slot 11; D. VeenP. Beers 02; J. Beeke— J Oud 2—0; J. Steenhuis—J. Stroo 2—0; Y. de JongH. v. Ravensteyn 11; H. WillemseH. Veenstra 02. Eerste klasse: P. de GrootM. J. Langras Jr. 11; H. v. d. SluisA. van Oussoren 2—0. AVA-team had geen moeite met BSV Door een schitterende 62 overwin ning op BSV I te Bergen, hebben de AVA-dames de leiding genomen xn hun afdeling. Deze overwinning is des te mooier daar AVA moest uitkomen zon der haar middenvoor, mej. Schuring. Mathilde Steiger, die haar verving, deed dit echter op keurige wijze. Aan vankelijk ging de strijd vrijwel gelijk op en AVA leidde bij de rust met 21. Na de rust gooide BSV alles op alles. Een doelpunt bleef echter uit en lang zaam begon AVA weer terug te komen. We zagen nu een AVA spelen in prima vorm. Een elftal zonder zwakke plek. De ene prachtige open aanval volgde de andere op. Zo kwam de stand op 51 voor AVA. Mej. v. Cuyk wist er nog 52 van te maken en even voor het einde maakte AVA er nog 62 van. Namen noemen bij de Alkmaarse dames is onbegom en werk. daar iedereen prima speelde. Een uitzondering geldt voor mej. Postema in de achterhoede, die nog maar kort in AVA I meespeelt en die de gevaarlijke mej. v. Cuyk van BSV bijna volkomen wist uit te scha kelen. AVA II speelde in de Rijp tegen RHC I ook om de bovenste nlaats. Het was een zeer moeilijke wedstrijd voor de AVA-dames tegen de stevige harde RHC-oloeg. De AVA-voorhoede maakte de fout dat zij het te mooi wilde doen, terwiil het doelschot te veel uitbleef. Zodoende verloor AVA. hoewel tech nisch beter, de striid met 21. Bii RHC viel op het uitstekende werk van de keeper. De slachtveemarkt van Maandag Het aantal aangevoerde koeien was even lager dan verleden week. Bij veel animo, .waardoor er een vlugge handel was, ondergingen de prijzen geen ver andering. De gras- en nuchtere kalve ren zowel als de schapen blijven door de geringe aanvoer duur. Als gevolg daarvan was er een stugge handel Van het kleine aantal varkens wer den de zware dieren vlug verhandeld tegen prijzen die wederom f 0.04 per kg hoger waren dan op de voi-ige markt. Enkelen gingen zelfs nog boven de f 2.30 per kg uit. De vleesvarkens en lichte varkens stegen beduidend in prijs Niet dat de animo voor deze die ren zo groot is, maar meer de nood zaak tot aankoop bij gebrek aan zware varkens, is als reden van deze prijs stijging te vermelden. Het verhanae- len van varkens geschiedt hier met korting op 't levende gewicht. LANGESTRAAT 24 ALKMAAR (Advertentie, Ing. Med.) Op 4 October Dierendag Nog ontvangen zijn voor de dieren bescherming de volgende bedragen: mevr. V. f 2, mevr. Ri. f 2.50, mevr. v. K. f 1, mevr. v. L. fl, mevr. Ni. f 2.50, mevr. N.N. f 1, mevr. L. f 5, mej. H. f 2.50, van twee katers f 2.50. Totaal f 20. Ter beschikking zijn enige jonge poesjes. Een jong cypers poesje is zwervend aangetroffen in de omgeving van de Hoeverweg. Zaterdagavond is een flinke witte poes uit de Kennemer- singel gehaald en wordt thans verzorgd door een bewoonster van de Nassau- laan. Kenteken: zwarte streep over de kop. De verdwenen overjas De In Leiden tijdens de feestviering uit het restaurant Zomerzorg verdwe nen overjas is nog niet terecht en ver moed wordt, dat deze niet per vergis sing door één der Alkmaarders ismee genomen maar door een tot dusver on bekend gebleven Leidenaar is ont vreemd daar geen andere jas is achter gebleven. De eigenaar van Zomerzorg en de Leidse politie zijn ten alle tijde bereid naam en adres van de gedupeer de bekend te maken als de jas nog wordt aangeboden. Toi 3 maanden en 8 dagen Hedenmorgen deed de Arrondisse mentsrechtbank te Alkmaar uitspraak in de zaak tegen de Enkhuizer tand arts R. P., die veertien dagen geleden terecht stond in verband met het ple gen van onzedelijke handelingen met mannelijke minderjarigen. P. werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie maanden en acht dagen. De eis luidde drie maanden gevan genisstraf met aftrek en een voor waardelijke straf van vijf maanden met drie proefjaren. SCHOOLGELDHEFFING HANDELS SCHOOL EN GYMNASIUM Bij Koninklijk Besluit van 18 Augus tus 1951 nr. 10 is goedkeuring verleena aan het raadsbesluit, waarbij de ter mijn, waarbinnen de aanslag in het schoolgeld voor de gemeentelijke Han delsschool en het Murmellius-gymna- sium nog kan worden opgelegd, op vijf jaren na het einde van het schooljaar is gebracht. „DE WERELD HEEFT GEEN WACHTKAMER" De spaarders van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling en de Alkmaar- se Bestuurdersbond krijgen Maandag avond 15 October in het Gulden Vlies hun eerste toneelavond van dit seiaoen. Het Nederlands Volkstoneel komt dan met „De Wereld heeft geen wacht kamer". Behalve voor bovengenoemde spaarders is er nog een beperkt aantal plaatsen beschikbaar, waarvoor kaarten aan de zaal verkrijgbaar zijn. SJORS VAN DE REBELLENCLUB Woensdagmiddag komt weer in Alk maar, in het Gulden Vlies, Sjors van de Rebellenclub met twee kindervoor stellingen met zijn vriendje Sjimmie en vele anderen in de nog niet vertoon de kinderklucht: „In de oerwouden van Afrika". Ieder kind ontvangt van Sjors gratis een prentenboekje. De aanvang van de voorstellingen is bepaald op 2 en 4.15 uur. In 'een overvolle zaal werd in hotel Concordia te Noord-Scharwoude Za- tei-dag een propaganda-feestavond van de Vara gehouden. De avond werd ge opend met een kort woord van de hr. Bakker, die van de sterke groei van de Vara gewaagde. Wel was er gedu- rende de zomermaanden een terugloop in het ledental, maar dit kan als nor maal worden beschouwd. Sinds Sep tember stijgt het aantal leden weer met duizenden. Voorts besprak de heer Bakker het belang van de televisie. Aan het progi'ama werd medegewerkt door de Ramblers-varianten, Olga Lo- wina. Otto Sterman, Max van Praag en Jany Bron. Het goed-verzorgde pro gramma werd in een vlot tempo afge werkt. Het was een zeer geanimeerde avond. LEZING BURG. H. SCHELHAAS. Voor de leden van de brandweer en de luchtbescherming, zal burgemeester H. Schelhaas op 15 October in hotel Den Burg te Noord-Scharwoude een lezing houden over een deze instellin gen betreffend onderwerp. Postduivenhouders bijeen De ledenvergadering van Heilooër Luchtpost in „De Rustende Jager" ge noot slechts matige belangstelling. Toch is deze vergadering zeer geani meerd geworden. De voorzitter, de heer J. Hoed, deed mededeling van de plan nen van de grote Afd. A-tentoonstel- ling die eind December in de Rustende Jager zal worden gehouden. Het comi té van organisatie, waarin het dagelijks bestuur van Heilooër Luchtpost heeft zitting genomen, zal kosten noch moei te sparen om deze tentoonstelling tot een succes te maken. Mededeling werd voorts gedaan dat de jaarlijkse feest avond, op Donderdag 15 Noveember zal worden gehouden, eveneens in De Rustende Jager. Die avond zullen de kampioensprijzen worden uitgereikt van de prijzen die de duiven hebben ge wonnen op de z.g.n. potten- en pannen- vlucht met jonge duiven. Het bestuur zal op de a.s. jaarfeestvergadering ko men met plannen om tot een commissi^ te geraken uit de leden die alle dui ven van ieder lid zal keuren. Deze commissie zal een rapport uitbrengen waarvan ieder lid een afschrift krijgt. Besloten werd voorts, wanneer de kos ten niet al te hoog zullen zijn, de uit slagen van Heilooër Luchtpost 1951 en 1952 in een boekje te laten drukken, zodat de leden een goed overzicht krij gen van de prestaties hunner duiven. BURGERLIJKE STAND Geboren Inne Roel, z. van D. Ha- ringa en S. Bos. Ondertrouwd Johannes A. J. Hoekmeijer en Rosalia M. de Schepper. Cornells F. Hazeveld en Marijtje Hen- neman. Getrouwd Cornells Opdam en Afra G. Wittebrood. BENOEMD Als klerk aan de gemeente-bedrijven is door B. en W. benoemd de heer P. Strooker uit Egmond aan den Hoef. MUTATIES BELASTINGDIENST De heer P. de Boer, kommies der belastingen alhier, is overgeplaatst naar de standplaats Alkmaar. In zijn plaats is als kommies der belastingen voor Egmond aan Zee aangesteld de heer G. Knip uit Aalten. 'edere Dinsdag- en Vrijdagavond van 8 15 tot 9.45 demonstratie bij de firma YPM A in de achterzaal Op tijdig verzoek worden plaatsen gereserveerd Geen verplichtingen Televisie en Radio LANGESTR. 77 TELEFOON 2626 (Advertentie, Ing. Med.) „Als er geen verandering komt in de houding der spelers, vooral de senioren, wat betreft de training, dan zal de hui dige bloei van Hugo-Boys een ééndag's bloei worden", aldus de voorzitter van Hugo-Boys op de Zaterdag gehouden vergadering. Er werd in deze vergadering op ge wezen, vooral gretig gebruik te maken van de onder deskundige leiding staan de training. Grote offerp moet de club zich getroosten om deze trainer te handhaven. De opkomst van de senio ren bleek bijzonder slecht te zijn. Zij, die animo hebben om als jeugd leider op te treden, kunnen zich aan melden bij het bestuur. Bij voldoende deelname zal binnenkort een cursus voor hen worden georganiseerd te Langedijk. Over enkele jaren zullen gediplomeerde jeugdleiders noodzake lijk zijn. Geen leden van Hugo-Boys zullen worden opgegeven bij de Tech nische commissie voor het spelen "an districts-wedstrijden. Van deze verga dering maakte het bestuur der suppor tersvereniging gebruik de Hugo-Boys een grote clubvlag aan te bieden, ter gelegenheid van haar kampioenschap Technische moeilijkheden in de textiel- industrie waren de oorzaak, dat dit present een nakomertje is geworden aldus de voorzitter der supportei-sver- eniging, de heer Morsink. In dank werd deze mooie vlag aan vaard. De G. A., kapelaan van Leeu wen sprak over karaktervorming, dat toch het eigenlijke doel van de sport is. Kameraadschap en opofferingsge zindheid moet nog wat worden aange kweekt. Om te spelen voor veel pu- briek, dat vraagt geen moeite, doch cm op een traiïiingsavond te komen, waar intensief getraind moet worden, dat vraagt offers. Gewezen werd nog op het gokken. Dit moet zoveel mogelijk worden tegengegaan, daar het in ve'e gevallen zal uitgroeien tot een onbe dwingbare hartstocht. Puzz'e-rit van „H.W.N." Voor Zondag a.s. is door de motor club „H.W.N." te Heerhugowaard-N. een prachtige puzzlerit uitgezet over 100 k.m. De sportcommissie heeft een goede route uitgestippeld en het zal zeer zeker een beroep doen op de «cherpzinnifheid van elke deelnemen de motorrijder. Aan deze puzzle-rit wordt ook deelgenomen door de leden van de motorclub „Perkam" uit de Beemster. De start zal zijn om 1 uur vanaf het clublokaal, café W. Groen land. Koffiemolen te Heerhugowaard- Noord. Op de Zaterdag door de M.C. „Per- kam" te Beemster uitgeschreven puzz le-rit behaalde de heer J. Jongkind Jacz. alhier, een tweede prijs, door een pax-cours van 60 k.m. uit te rijden met slechts 5 strafpunten. BSV verloot in slechte wedstrijd van Texel Voor de voetballiefhebbers viel er Zon dagmiddag niet veel te genieten bij de krachtmeting tussen Bergen en Texel; het was geen hoogstaande wedstrijd. BSV plaatste slordig en verloor het middenveld te veel uit het oog. Een kolfje naar de hand van de bezoekers. Van hier toch wisten de eilandbewoners steeds hun aan vallen op te bouwen. Via een strafschop scoorden de gasten het eerste doelpunt. De achterhoede van de thuisclub, die het sterkste deel van het elftal vormde, gaf de Texelaars in de eerste helft geen kans tot verdere suc cessen. Nog vóór de doelwisseling kreeg I'. Wildeboer van BSV gelegenheid het evenwicht te herstellen, zij het dan via een strafschop. Na de rust waren de bezoekers over wegend sterker. Al spoedig werd het 1—2, zelfs 1—3 in het voordeel van Texel. Toen pas schenen de gastheren wakker geschud. Verwoed trokken ze ten aanval en uit een corner wist Fr, Urbanus met een prachtige kopbal de achterstand te ver kleinen tot 2—3. Hoewel BSV ln het of fensief bleef, gaven de eilanders geen kans meer. Scheidsrechter Van Velzen kweet zich uitmuntend van zijn taak. BURGERLIJKE STAND Geboren: Johannes Th. J„ z. van J. Evers en E. Roosloot. Cornells P., z. van C. J. Mul en M. Meester. Jacoba M., d. van B. Hof en M. M. T. Pepping. Ondertrouwd Frans J. Leijsen (te Schoorl) en Francina J. Dijs. Wilhel mus Dekker en Barbara J. Hillenius. Cornells J. Bruin en Geertruida Vos (te Alkmaar) *Ungecoi ngeerd) De Egyptische oppositie-partijen heb ben besloten de regering volledig te steunen in haar voornemen, het Brits- Egyptische verdrag van 1936 te annule ren en koning Faroek als koning van de Soedan uit te roepen. De voorzitter van het parlement, Abd- el Salam Goma Pasja, heeft beslist dat het wetsontwerp van de regering, waarbij het verdrag geannuleerd en de status van de Soedan opnieuw overschre ven, wordt, niet ter bestudering zal worden voorgelegd aan de desbetreffen de parlmentaire comissies, doch aan 'n voor deze gelegenheid ben-oemde com missie uit vertegenwoordigers van alle partijen. Aan deze commissie is op dracht gegeven, onmiddellijk aan het werk te gaan. Treinbotsing op het centraal station te Amserdam Hedenochtend om 9.23 uur is de trein van 8.55 uit Uitgeest bij binnenkomst op het centraal Station te Amsterdam in aanrijding gekomen met een lege trein. Beide treinen werden beschadigd. Er zijn geen slachtoffers. „Thinner"; gevaarlijk goedje In een fabriek van gummiballen, ge vestigd aan de Gedempte Gracht te Zaandam is gistermiddag een explosie geweest, die gevolgd werd door brand. Arbeiders waren bezig op de tweede verdieping de vloer te reinigen met „thinner", dezelfde stof, die destijds de brand bij de verffabriek P. Schoen ver oorzaakte. Door onbekende oorzaak ontstond de explosie. Het personeel, dat op de be nedenverdieping werkzaam was, snelde onmiddellijk met brandblusapparaten naar boven, en bestreed het vuur. De vrijwillige brandweer uit Zaandam moest eraan te pas komen om het vuur geheel te doven. Een arbeider liep lich te verwondingen aan het hoofd op. Het zeer stabiele weertype, met overdag droog en zonnig weer en kou de nachten, duurt zonder bedreiging voort. Het centrum van het enorme hogedrukgebied, dat ook ons land en Zuid-Engeland in zijn greep heeft, lag hedenmorgen met het centi-um, waar in de barometerstand 775 mm. voor komt, boven Polen. In een groot deel van Europa komt hierdoor droog en zonnig weer voor met koude nachten. Als gevolg van het nog vrij warme Noordzee-water en ook van het nog warme IJsselmeer-water, waarover de Oosteawind stroomt alvorens Noord- Holland te bereiken, kon het hier nog niet tot nachtvorst komen. Elders in ons land werd zowel gisteren als in de afgelopen nacht weer lichte nachtvorst waargenomen. Boven de Oceaan is de depressie-activiteit groot. Deze depres sies trekken echter alle op een fiinke afstand via IJsland naar de Noordelij ke IJszee weg. Dit weertype is zeer gunstig voor de oogstwex-kzaamheden van aardappelen en andere najaarsge wassen, zodat men ook op het platte land zeer zal zijn ingenomen met dit fraaie weer, dat, zoals het zich heden morgen liet aanzien, ook het grootste gedeelte van deze week nog zal aan houden. Eerste gevangenen in Oost zone spoedig vrij In Berlijn verwacht men, dat reeds binnen enkele dagen met de vrijlating van de eerste gevangenen ingevolge de amnestie in Oost-Duitsland zal worden begonnen. De helft van de begenadig den zou bestaan uit zogenaamde „eco nomische misdadigers", de anderen zcuden politieke en gewone gevange nen zijn.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 3