Onderzoek naar het geknoei met sigaretten voor militairen HUIDKLACHTEN DEBRALINE Zelfs in dicht bevolkte staten wordt nog nieuw gebied ontdekt De slotfase van Counierihrust Oefening zeer geslaagd Fabrieksbrand te Meppel Kapper van Een is kaal van zorgen Birma nodigt Indonesië ten tweeden male uit Voor conferentie in New Delhi De S.S.-wreedheden te Leersum na zes jaar berecht H. M. de Koningin reikte vaandels uit Bradley te Parijs aangekomen Een zwaar gewonde bij botsing onder Delft Prof. v. d. Brink herdenkt dr. Philips 't Westen kan op Joego-Slavie rekenen Het onthoude zich van anii-propaganda Conferentie over Duitse schulden uitgesteld Wegens Britse verkiezingen Leo Prins is terecht Het ruime Australië Rijke rivierdalen Een vijfde van de jeugd is georganiseerd Soepele blokkade van het Suez-Kanaal Vocbt of Tocht bezorgen 5 die Bheumatisch pijnen. Neem regelmatig Krnschen - en U verdrijft ze radicaal. DINSDAG 9 Cf ER 1951 Kolonel B. van Riethuysen, de com mandant van de 31e regimentsgevechts- groep, heeft gistermiddag een en an der omtrent de slotfase van de oefening Counter Thrust" medegedeeld. Het tweede deel van de oefening, dat „Jupi ter" heette, noemde de kolonel vooral geslaagd. Over het geknoei met sigaret ten, waarvan sprake was, zei de kolo nel, dat het vermoeden was gerezen dat van de millioenen sigaretten die mee naar Duitsland waren genomen, een deel was achter gehouden. Het rui len van sigaretten tegen een biertje of een fles wijn, zoals de soldaten hadden gedaan, noemde de kolonel een on schuldige zaak. „Dat sigaretten aan de distributie werden onttrokken en ge ruild voor horloges, fotocamera's e.d kon ik echter niet toestaan", aldus de kolonel, die verder zeide dat een diep gaand onderzoek zal worden ingesteld Het doel van de oefening de sol daten in een oorlogssfeer te brengen is bereikt, zo zeide kolonel van Griet- huysen. „De Nederlandse soldaat kan physiek heel wat verdragen, hetgeen de kwaliteit van voeding en training bewijst. Natuurlijk zijn er fouten ge maakt. Vooral de luchtverdediging en de veldpost lieten te wensen over." In de toekomst zal, volgens de kolo nel, een grotere eenheid dan een ge- Employé kreeg brandwonden Toen gistermiddag een employé van Brocades en Stheeman te Meppel een hoeveelheid ether uit een vat met deze vloeistof wilde tappen, vloog het ex plosieve goedje ploseling in brand. Het vuur sloeg op andere stoffen in de bergplaats over. Zo vloeide een grote hoeveelheid parafine brandende de riolering in. Men wist deze stroom af te dammen. Een explosie vernielde voorts de ruiten en een deel van de in ventaris van het laboratorium. De schade is zeer aanzienlijk. De gemeen telijke en de fabrieksbrandweer waren na anderhalf uur het vuur meester. De employé kreeg ernstige brandwonden aan gelaat en handen. vechtsgroep (7000 man) worden afge vaardigd. Duitsland noemde hij een ideaal oefengebied. Als antword op de klachten over de geestelijke verzor ging bij de 31e Keg. gevechtsgroep zei de spreker: „Bij een internationale oefening is het niet mogelijk de Neder landse opvattingen omtrent Zondags rust te handhaven. Na de oefening was er echter volop gelegenheid de gods dienstplichten te vervullen. Van de ze ven geestelijke verzorgers bij het on derdeel waren geen klachten binnenge komen. „De kapper van 'Een", het Drentse dorpje, is spoorloos en de Nederlandse kaalhoofdigen zitten met de handen in het (dunne) haar. Deze Enige kapper, die zoals bekend een wondermid del had ontdekt door gebruik waarvan elke volle maan een welig begroeide bol zou worden, heeft zich reeds enkele weken niet meer laten zien op zijn spreekuren te Maastricht. De ge deeltelijk reeds donzige hoofden van zijn Zuidelijke cliënten wor den rood van woede, daar de kap per hen tweehonderd gulden voor uit heeft laten betalen. Zou de kuur lukken, dan was dit geld van de kapper, faalde zij, dan kregen de klanten het bedrag verminderd met de kosten voor behandeling terug. In Een is de wonder-Figaro ook niet te vinden. Wel is bekend, dat hij in Mei failliet is verklaard. Nadat het faillissement 'was ver nietigd, volgde in Augustus een nieuw bankroet. Vermoed wordt, dat de kapper niet heeft voldaan aan de schuldvorderingen van klanten, die onder zijn handen haarloos bleven. Donderdag wordt zijn meubilair, waaronder ook vele schilderijen van generlei of geringe kunst waarde, verkocht. Gistermiddag reikte H.M. de Ko ningin, die vergezeld was door Z.K.H. Prins Bernhard, te Amers foort een drietal vaandels uit aan verschillende regimenten. Foto boven: Een zeer zeldzaam voor komend beeld voi-mt dit drietal vaandels, dat tegelijkertijd werd uitgereikt. Foto onder: H.M. reikt het vaandel uit aan het Re giment Infanterie Oranje Gelder land PRINSES ELISABETH IN CANADA AANGEKOMEN Prinses Elisabeth van Engeland en de hertog van Edingburgh bevinden zich reeds in Canada. Hun vliegtuiï dat Maandagmorgen in de vroegte van London Airport was vertrokken, is na een tussenlanding te Gander (New foundland) gisteravond om achttien minuten voor zes te Montreal aangeko men. Thakin Nu, de minister-president van Birma, heeft de Indonesische mi nister-president, dr. Sukiman, ten twee den male uitgenodigd, naar New Delhi te komen voor een conferentie tussen de minister-presidenten van India, Birma en Indonesië. Thakin Nu moem- de in de uitnodiging (die nog niet is aanvaard) de 21e October als een ge schikte datum. Aan de eerste uitnodiging, die In Augustus werd gedaan, werd geen ge volg gegeven omdat dr. Sukiman toen te druk werd bezig gehouden door de toestand in Indonesië. Acht jaar geëist Drie BS-ers neergeschoten Gisteren heeft de officier van Justi tie bij de Bijzondere Strafkamer van de Amsterdamse rechtbank acht jaar ge vangenisstraf en levenslange ontzetting uit alle burgerlijke rechten geëist te gen de oud-SS'er I. J. Vermeeren, die als hoofdschuldige betrokken was bij een drama dat zich op de bevrijdings dag te Leersum heeft afgespeeld. In Leersum was een detachement Nederlandse S.S. gelegerd, waarbij zich ook Vermeeren bevond. Als represaille op de liquidatie van één hunner door de B.S. begonnen Vermeeren en zijn kameraden een ware terreur-tocht door het dorp. Ze hielden o.m. een drietal B.S.'ers aan, op wie wapens werden ge vonden. Zonder pardon werden deze mensen neergeschoten. Dat V. hierbij betrokken was kwam eerst kortgeleden uit. Gisteren ontkende V. alles. Uit ver klaringen van een ooggetuige bleek zijn schuld echter duidelijk. Ook een vijftal andere getuigen, waaronder drie ex- SS'ers legden bezwarende verklaringen af, waaruit V.'s schuld evenwel niet overtuigend bleek. De officier van Jus titie achtte het zeer ernstig, dat ver dachte met zijn kameraden zonder enige opdracht van superieuren drie B.S.'ers van het leven heeft beroofd. Op 22 October zal de rechtbank uit spraak doen. Aan drie nieuwe regimenten H.M. Koningin Juliana heeft gister middag op het voorplein van de Infan- terie-kazerne aan de Leusderweg te Amersfoort vaandels uitgereikt aan de regimenten Johan Willem Friso, de Lim burgse Jagers en Oranje-Gelderland, welke onderdelen op 1 Juli 1951 zjjn opgericht. Koningin Juliana was vergezeld van Haar gemaal, terwijl vele autoriteiten, o w. de minister van Oorlog, ir. C. Staf, de Chef van de Generale Staf, luit. gen. B. Hasselman en buitenlandse mi litaire attaché's, de plechtigheid bij woonden. Nadat de adjudant van Hare Ma jesteit het. Koninklijk Besluit, waarin de vaandels worden geschonken, had voorgelezen, sprak de Koningin 'n korte rede uit. Zij zeide o.m.: „Wij allen wil len strijden voor onze vrijheid, boven al voor de vrijheid, zijn geweten te mo gen volgen bij het dienen van een goe de zaak". Uit handen van de Vorstin ontvingen daarna de commandanten der drie regimenten, welke een eigen his torisch karakter hebben, hun vaandels. Tweede zending voedsel voor India bijeen De Nederlandse Jeugd Gemeenschap kan voor de tweede maal ruim 40.000 kg geconcentreerde voeding en genees middelen naar India doen verschepen. Deze verscheping zal geschieden op 17 October a.s. per ss „Lievevrouwekerk". In Vlaardingen bracht men tot dus ver reeds meer dan f 10.000 bijeen. De Haagse jeugdactie heeft, overeenkom stig haar verwachting, het gestelde doel van f 30.000 overschreden. Daar er nog steeds bijdragen en afrekeningen wor den ontvangen is de eindstand nog ai et definitief op te geven. Documenten uit Oostenrijkse archieven verdwenen De Weense frolitie heeft in een ver klaring meegedeeld, dat functionarissen van de Oostenrijkse staatsarchieven belangrijke historische documenten aan de Russen hebben verkocht. Hieronder bevond zich een aantal stukken, waar uit bleek, dat Oostenrijk zich verzet had tegen de aansluiting bij Duitsland. De Westduitsé regering is van dit besluit in kennis gesteld. In verband hiermee zijn enige per sonen aangehouden, die er ook van ver dacht worden gouden en zilveren voor werpen uit de staatsarchieven te heb ben verkocht. De voorzitter van de commissie van Amerikaanse stafchefs, generaal Omar Bradley, is Maandag te Parijs aange komen. Hij zal besprekingen voeren met de chef van de generale staf van het Britse imperium, maarschalk Sir Wil liam Slim, en met een Franse generaal over het opnemen van Griekenland en Turkije in het Noordatlantische pact. Daarna zullen de drie militaire leiders naar Athene en Ankara vertrekken. Schumacher eist nieuwe Bondsdagverkiezingen Na de verkiezingen te Bremen heeft de voorzitter van de Duitse socialisti sche partij, dr. Schumacher, Maandag :r, Bonn verkiezingen voor een nieuwe Bondsdag geëist. „De oude Bondsdag heeft niet meer het vertrouwen van het volk en is ook niet tot stand gekomen in het licht van de politieke en econo mische problemen, die op het ogenblik ie mensen het diepst beroeren", aldus Schumacher. „SIMPLEX" NEEMT „LOCOMOTIEF" FABRIEK OVER De N.V. Simplex machine- en rij- wielfabrieken te Amsterdam heeft on derhandelingen gevoerd met de even eens in Amsterdam gevestigde rijwiel- fabriek „De Locomotief", welke ertoe hebben geleld, dat dit bedrijf door Simplex is aangekocht. Op de Rijksweg te Den Haag-Rotter dam is gistermiddag een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij de bestuurder van een personenwagen ernstig is gewond. De chauffeur van een tegenligger kreeg slechts een onbetekenende verwonding. De personenauto, bestuurd door de heer G. uit Rotterdam, is bij het passe ren van een aantal tegenliggers door onbekende oorzaak begonnen te slinge ren. De auto kwam in botsing met de wagen van een expeditiebedrijf in Den Haag en werd volkomen vernield. De heer G. kreeg een schedelbasisfractuur en brak een arm en een been. Hij is in levensgevaarlijke toestand naar een ziekenhuis in Delft overgebracht. De schade aan de vrachtauto was gering. De minister van economische zaken, prof. dr. L. J. M. van den Brink, zal hedenavond in een apart programma van de Ned. Televisiestichting een Her denkingsrede aan dr. A. F. Philips wij den. De uitzending begint om kwart voor acht. Adjunct-gevangenisdirecteur geschorst In verhand met het onderzoek naar de malversaties in de strafgevangenis te Leeuwarden, is thans overgegaan tot schorsing van de ruim 60-jarige heer V., adjunct-directeur van de af deling Arbeid in die gevangenis. Drie wolven braken uit en namen de benen In diergaarde Blijdorp ontdekte Zon dagmorgen de oppasser van de wolven, dat drie jonge dieren kans hadden ge zien de benen te nemen. Toen nummer één zich door zijn baas ontdekt zag, zwom hij de randvijver over, maar schrok zo van een politieagent, die met zijn fiets de weg barricadeerde, dat hij maar naar de tuin terugkeerde en zich liet vangen. Nummer twee liep na een wilde jacht door de diergaarde in let terlijke en figuurlijke zin knel bij de toren van de Rivièrahal, maar de derde had een wandeling door de stad gepre fereerd. 's Morgens om negen uur was hij al in de Nolensstraat gesignaleerd, maar toen de oppassers hem kwamen halen was hij alweer verdwenen. In de namiddag echter zat de jonge wolf, moe van de wandeling, en hongerig, op de Schiekade in een diep en breed por tiek, waar een opslagplaats gevestigd is vanbouillonblokjes. Binnen een kwartier waren oppassers met vang netten aanwezig en was het slippertje weer ten einde. Amerikaanse destroyer op een mijn gelopen De Amerikaanse torpedobootjager „Ernest G. Small" is Zondag j.l. in Ko reaanse wateren op een mijn gelopen. Negen matrozen werden gedood en achttien gewond. De „Ernest G. Small" was in staat de Japanse haven Sasbeo op eigen kracht te bereiken. DE KOOPKRACHT VAN HET POND SINDS 1945 MET 27)4% GEDAALD De koopkracht van het Engelse pond volgens een mededeling van het Britse ministerie van financien, is sedert 1945 met 27%% verminderd. Alleen in Denemarken, Zweden, Noorwegen en Nieuw-Zeeland is de daling van de koopkracht minder groot geweest. Maarschalk Tito verzekert Maarschalk Tito heeft in een rede verklaard, dat de Westelijke mogendhe den op Joego-Slavië kunnen rekenen als bondgenoot bij alle vraagstukken betreffende de betrekkingen tussen de landen op voet van gelijkheid, de onaf hankelijkheid van kleine volkeren en het bewaren van de vrede. „Als het Westen zegt, dat het wenst dat Joego-Slavië sterk is, en dat dit de reden is, waarom het ons land hulp geeft", aldus Tito, „dan behoren de Westelijke mogendheden zich niet te mengen in onze binnenlandse aangele genheden en ons met rust te laten in plaats van ons volk te vergiftigen met propaganda door op een onmogelijke wijze critiek te leveren op de maatre gelen van de regering". Verder oefende Tito critiek op de rooms-katholieke kerk, die „onze posi tie in alle landen, waar wij hulp vroe gen, ondermijnt". Hij ontkende, dat de hervormingen in het bestuur onder druk van weste lijke mogendheden tot stand waren ge bracht. „Wij zullen niets doen op last van het buitenland", aldus maarschalk Tito. zoals puistjes, vetwormpjes en mee- eters die Uw huid aantasten en ont sieren verdwijnen spoedig niet het sterk desinfecterende huidgenees middel met „dieptewerking"! HELDERE VLOEISTOF, GEEN GAAS I GEEN PLEISTERS, GEEN VLEKKEN (Advertentie, Ing. Med.) Prinses Elizabeth en de Hertog van Edinburg nemen afscheid van de Engelse Koningin en Prinses Mar garet. alsmede van een aantal au toriteiten, die aanwezige waren op London Airport De Westelijke geallieerden hebben de internationale Conferentie, die deze herfst zou worden gehouden teneinde de voor- en na-oorlogse schulden van Duitsland te regelen, uitgesteld. Engeland heeft een groot aandeel ge had in dit uitstel. De Britse regering wilde voorkomen, dat zij vóór de alge mene verkiezingen op 25 October a.s. besluiten zou moeten nemen ten aan zien van de Duitse schulden, welke be langrijke economische gevolgen zouden kunnen hebben. De vijftienjarige L. D. Prins, die op 2 October met zijn moeder en zes broertjes en zusjes naar Canada zou vertrekken, is gevonden. De kinderrechter in Dordrecht, mr. G. van Itallie, die ons deze medede ling vertrekte, weigerde iedere verde re inlichting. „De jongen is gezond. Wat er verder met hem gaat gebeuren wordt nog overwogen", aldus mr. Van Itallie. UET kan in Australië voorkomen, dat een hele gewone meneer J. A. Ballantyne van het departement van landbouw, blij naar huis terugkeert met het bericht dat hij in de Nandewar-heuvels langs de Narrabi-rivier altijd nog in de Australische staat Nieuw Zuid-Wales (op Victoria na de dichtst bevolkte staat) een welhaast onbegrensd gebied „ontdekt" heeft, dat gewoon schreeuwt om de groente- en fruitkwekers. Dit kan in dit werelddeel nog altijd gebeuren. En dan behoeft men niet eens naar de haast onbevolkte „Noordelijke Gebieden" te trekken. Er is overal zo veel ruimte, dat niemand zich ooit wat heeft aangetrokken van die beboste heuvels en bergen langs de Narrabi Ri vier. Nu men begonnen is er het zo begeerde timmerhout te gaan halen, heeft men plotseling een enorm gebied met een zeer vruchtbare, diepe laag vulkanische aarde ontdekt maagde lijke aarde die met een plaatselijke re genval van 100 centimeter per jaar een waar paradijs voor groente en ooftkwe- kers is. Alleen is het een beetje ver van de grote stad en het aanleggen van nieuwe wegen en nieuwe spoorlijnen is in dit werelddeel met zijn geweldig te kort aan arbeidskrachten en bouwmate rialen nu ook weer niet zo eenvoudig. De heer J. A. Balantyne is overigens niet de enige, die zojuist aan het ont dekken is geweest. De op bezoek zijnde Britse professor Holford, professor in de stedenbouw aan de Londense Uni versiteit, heeft zojuist ontdekt, dat min- Uit de zojuist verschenen publicatie van het „Centraal Bureau voor de Sta tistiek" blijkt, dat een vijfde van de in woners van 834 jaar in ons land is aangesloten bij jeugdorganisaties en een vijfde bij de sportorganisaties. Het aantal mannelijke leden van jeugd- en sportorganisaties tezamen is bijna tweemaal zo groot als het aantal vrou welijke. Bij jeugdorganisaties zijn 886.000 jon geren aangesloten, bij sportorganisaties 933.000 en bij het massajeugdwerk in clubhuizen circa 100.000. Van de sport beoefenaren is ongeveer een derde jon ger dan 16 jaar. Landbouwstichting tegen het nieuwe prijsbeleid Het hoofdbestuur van de Stichting voor de Landbouw kan zich niet ver enigen met de aangekondigde verande ringen in het prijsbeleid, met name de voorgestelde indeling van landbouw producten in drie categorieën. Het heeft zich echter bereid verklaard met de minister over een en ander van ge dachten te w'isselen. KOLEN VOOR TUINDERS De handel zal in de komende winter ten hoogste 85 procent krijgen van de hoeveelheid mijncokes, welke hij de af gelopen winter heeft afgenomen. De tuinbouw zal een eventueel tekort aan cokes aangevuld zien met Amerikaanse kolen. Voorts zal worden gestreefd naar versnelde aflevering van cokes, zodat de achterstand in de levering aan telers kan worden ingelopen. Aldus is medegedeeld op een vergadering van de hoofdafdeling Tuinbouw van de Stichting voor de Landbouw. SCHIP NA BOTSING OP DE WAAL ONDER DRUTEN GEZONKEN Gistermiddag kwamen op de Waal onder Druten de stroomafwaartsvaren- de tankboot „Dordrecht 5". en het af gaande motorschip „De Maas" met el kaar in botsing. „De Maas" 4fconk vrij wel onmiddellijk. De schipper, zijn vrouw en twee kinderen konden zich met moeite in een roeiboot in veiligheid brengen. Het gezonken schip ligt juist bij de veerpont te Druten en vormt een ernstige belemmering voor de scheep vaart. Het Israëlische parlement heeft met 56 tegen 40 stemmen bij vier ont houdingen een motie van vertrouwen aangenomen in de politiek van het nieuwe kabinet van Ben Goerion. stens 16 Australische rivieren veel gro tere potentiële rijkdommen bergen dan de befaamde Amerikaanse Tennesse Vallei. Geen enkel rivierdal in Europa, zo zeide professor Holford, kan ook maar tippen aan de potentiële rijkdommen van deze Australische dalen. Slechts grote Aziatische rivierdalen zouden er mee te vergelijken kunnen zijn. Er is dus in Australië nog heel wat te doen voor millioenen, wanneer de loop der gebeurtenissen op het wereld front Australië en de Australiërs hier toe de tijd laten. Stilzwijgende overeenkomst Ondanks de officiële Egyptische poli tiek van handhaving der beperkingen op de scheepvaart in 't Suez-kanaal, is .de laatste weken het aantal schepen met lading voor Haifa aanzienlijk toe genomen. Zelfs schepen, die op de „Zwarte Lijst" stonden, tankschepen en vele andere vaartuigen met voor Israël bestemde goederen mochten na een vluchtig onderzoek door Egyptische ambtenaren, hun tocht voortzetten. De Egyptische regering heeft echter nog geen instructies omtrent het Suez-ka naal gegeven. In sommige kringen ge looft men, dat Egypte en de zeevaren de mogendheden stilzwijgend overeen gekomen zijn om het vraagstuk van de scheepvaart-beperkingen in het kanaal buiten de V. N. om op te lossen. Hoge onderscheiding voor prof dr. J. Waterink Prof. dr. J. Waterink heeft gistermid dag in het Internationale Culturele Centrum te Amsterdam zijn zilveren jubileum als hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam gevierd. Het hoogtepunt van de receptie was v/el de komst van Prins Bernhard, die uit naam van koningin Juliana de ju bilerende hoogleraar, die op Soestdijk een gaarne geziene gast is, het com mandeurs-kruis in de Huisorde van Oranje Nassau met bijbehorende oor- V.onde uitreikte. Dat doen de zes minerale zouten waaruit Kruschen is samengesteld. Die -timuieren Uw bloedzuiverende organen en voor zover deze met de laren trager gingen functionneren, komen ze bij een regel- r--tig gebruik van Kruschen allengs weer op gang. Regelmatig iedere morgen dat beetje Kruschen is het hele geheim en de basis van de wereldberoemde Kruschen remedie. Maak zo gauw mogelijk een be gin met Uw Kruschen kuur, om de wel dadige werking aan den lijve te onder vinden. (Adv. I.M.) OPLOSSING KRUISWOORD- PUZZLE Horizontaal: 1. Ster, 4. Boter, 7. Peil, 10. Kaar, 12. Ober, 14. O.L., 16. Tres, 18. Peer, 19. M.O., 20. Kok, 22. Estrade, 24. Sop, 25. Meent, 27. Eland, 29. Opera, 30. Mat. 31. Droes, 33. T.v., 36. Mr. 37. De,1 38. Ader, 39. Polo, 40. L.I., 41. Sr., 43. Em., 45. Renet, 48. Mol, 49. Odeon, 51. Linie, 53. Steek, 54. Pap, 55. Ris kant, 58. Let, 60. In, 61. Laks, 62. Meer, 64. Ra, 65. Gene, 67. Eros, 69. Kers, 70. Leges, 71. Taak. Verticaal: 1. Stok, 2. E.k., 3. Rat, 4. Brest, 5. Te, 6. Roede, 7. Per, 8. Er, 9. Loop, 11. Arena, 13. Beeld, 15. Lomp, 17. St., 18. Pa, 19. Mode, 21. Keet, 23. Raad, 24. Snor, 26, Ervaren, 28. Ar moede, 29. Onder, 32. Salon, 34. Pek, 35. Sol, 41 Snip, 42 Koek, 44. Meel, 46. Elan, 47 Tiran. 49. Otter, 50. Oker, 52 Eikel, 53. Snees, 54. Pink, 56. S.S., 57. A.M., 59. Tank, 61. Les, 63, Rot, 65. Gr. 60. S.G., 68. S.A. 1

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 5