Onze Dam rubriek JIMMY BROWN TERUG IN DE DIERENTUIN 5Cappie De wagen in het Kloosterbos *Spookóteen Z.- en N. maakt een jurkje Voor Turnkrinc Boer Nielsen en de piano Het Radioprogramma Van lucifersdoosjes en plakband BURGERLI Geboren Niet van Baar en C. M. d. van Kl. Buntsma Derkien. d. van Noordman. INGEKOME! Neeltje Schermert —Johannes Dorenbo: (Advertentie, fug. Med.) elkaar begroetten en toen Daphne toegaf dat ze op weg was naar Broad Paddocks stelde Neville dade lijk met die aangeboren tact, die Nan zozeer in hem bewonderde, voor om zelf door te gaan naar huis en hen samen te laten praten. Toen hij weg was, wandelde de beide meisjes op hun gemak naar Broad Paddocks. Nan met Starlings teugel over haar arm. „Ik moest gewoon naar je toe, Nan, ik had er zo schoon genoeg van", bekende Daphne. „Vader heeft weer eens een van zijn boze buien en ik had het gevoel dat ik stapelgek zou worden als ik er niet even uit brak". „Stakker", zei Nan en haar ogen stonden zacht toen ze naar het slanko tengere figuurtje naast zich keek en. aan Daphne's tragische geschiedenis dacht. Haar moeder was gestorven toen ze nog een baby was, en Kolonel Brendon stond bekend als een tiran, die zich dikwijls overgaf aan drank zucht en driftbuien en er volkomen Victoriaanse opvattingen op na hield als het zijn dochter betrof. Hij had geweigerd haar een eigen baan tje te laten zoeken, zoals ze had ge smeekt en hield haar gevangen op Grey Barn, het koude, sombere ver vallen huis, een paar mijlen verder (Wordt vervolgd) VERREWEG het gen gehouden verf voren kwam, was gymnastiek naar di mulcerde het overif gymnastiek, waarde staan kracht en vl was bijvoorbeeld e< bekende leidsters), te staan tegenover gens mr. Breebaart De ter vergaderir bleken het volkomi de opvattingen v Most, waarbij opge: buitenlandse dames nigen maken. Een een besturuslid van onderschreven. Ee de heer C. Mets, si tie van opvatting, ven, dat er van de stellen dikwijls 1 Het gaat echter or lichamelijk het best wilde persé de z Voor de leiders is e zonder moeilijk en i een middenweg wc Dit had'mr. Bree reeds opgemerkt: c een kwestie van ee er moet iets gebe dan ook eensgezind stel van het bestui laten uitgaan van d Leiden, Utrecht en zitters van de and< eventueel in de k< dering (op 13 en Utrecht) deze uitei te kunnen aansnijd kunnen worden voi Technische Commis gymnastiek in te meer invloed te ge' T. C. Als de topleii geven, dan kan er worden gemaakt. Een begin. De Tu eigen gelederen ooi van de heer K. L. plaats vrü in het werd de heer J. P. toe lid van de T. werd nu voor het ei zen: mevr. Posthun: ringen. Turnl Er werden weer h over het Turnblad. wil het blad aan all den, maar dan wo butie met één gul hoogd. Het bestuur zich tegen deze m< ten, omdat mr. Bre ook alleen principle naast kan men gaa inhoud beter kan turnkringen zullen om financiële rede: voorstel verzetten. 1 Breebaart op, besef dat het gaat om tien dagen of twee jes koffie per jaar! meen de meeste aff verklaard de inhou op prijs te stellen Met 23 tegen 8 stel dat HNK het Utrecht zal steunen abonnement dus. I baart, secretaris J. Slot gaan naar Utn Tevoren was reei J F. van Loo te D men als erelid van volgende vergaderii toegesproken. De h wegens zijn goede lid van verdienste van de penningme openluchtdag op T saldo van ruim hon geleverd. Hetgeen de reiskosten bedrc liefst f '1120. De 1 zullen, zo mogelijk, meer worden geho dan gaat men naa gedeeld werd nog, en twintig kringen rangschikt voor vaardigheidsproevei hoogste percentage Bij de rondvraaj T. C opdracht te ge heid te onderzoeke DINSDAG 9 OCTOBER 1951 In onze .vorige rubriek gaven wij ter oplossing probleem 113 (van W. B. Monsma). Stand: Zw. 9 sch. op: 4, 8, 9, 14, 18, 19, 20, 23, 36. Wit 9 sch. op: 21, 22, 25, 28, 30, 32, 33, 37, 40. Wit speelt: 1. 37—31 (16 of 36 x 29), 2. 40—34 (36 of 16 x 18), 3. 30—24 (19 X 39), 4. 28 x 10 (4 x 15), 5. 25 X 43 en zwart aan zet loopt vast tegen schijf 43. (Advertentie, Ing. Med.) Een praatje over een „Nu, dat zal mij benieu wen", zullen jullie denken. „Wat moet er nu over een das geschreven worden!" ven de grond. De das is echter gemakke lijk te temmen en het zijn dan gezellige huisdieren. Ze kunnen als hondjes opzitten en bedelen en als je ze te eten geeft kruipen ze op je knie. Ze kunnen ontzettend goed ruiken en horen. Vooral honden, hun aartsvijanden, bemerken ze al op tien me ter afstand. Het leukste ls wel dat de das gemakkelijk achteruit kan lopen. Als je gaat wandelen lopen ze ach ter je aan, zó dicht dat ze met hun neus tegen je schoenen aanbotsen wan neer je plotseling blijft staan. Als je dan gaat zitten kruipen ze snel op je schoot en verschuilen zich onder je jas. „Zo, nu ga ik aan de gang hoor!", Sprak de kleine muis kordaat. Legde vlug de stof op tafel En nam toen zich zelf de maat. Maak in het midden een gaatje en steek ze aan beide zijden van een lucifer-hout je. Als je van plakband aan beide zijden van het houtje een kleine verhoging maakt kunnen de wieltjes er niet van aflopen. Je mag ook een klein speldje door het houi steken (E). Leg twee asjes met wiel tjes op de onderkant van he, doosje (F) en plak er eet stukje plakband overheen. Met haakjes van ijzet draad (G) kunnen de wa gentjes aan elkaar bevestigd worden. Met een krijtje tekende ze Op het stofje het patroon. Een pracht jurkje moest het worden. Héél modern, buitengewoon! Boer Nielsen had een oude tante en toen die op zekere dag stierf werd er bij hem een oude piano bezorgd. Ja, daar stond dat ding in zijn boerderij. Hij had al eens een paar keer de toetsen naar beneden gedrukt en zelfs al een keer „Boer daar ligt een kip in 't water" ge speeld en daarom besloot hij pianolessen te nemen. Hij ging naar de stad en Knip knip knap daar ging de schaar al Door het nieuwe stofje heen. Ja, zo'n jurk als Mies ging maken, Had er werkelijk niet één. O belde aan bij meneer van Bassen die op zijn naam bordje „Pianoleerraar met allerlei diploma's" had staan. Meneer Van Bassen was dik, had een enorme haar dos, een bakkebaardje en zulke dikke vingers dat het wel worstjes leken. „Ga maar eens zitten, Nielsen", zei hij „heb je wel eens van een vioolsleutel en een bas sleutel gehoord?" „Nee", zei Nielsen. „Ik heb alleen maar een sleutel van de voordeur en van het varkenshok!" „Dat snap ik", vervolgde de leraar, „maar ik bedoel de sleutels die je toegang ge- „Prachtig", lachte ons klein muisje, „Kijk, dit is het voorpand al. Maar.wat vreemd, ik heb het dubbel, Wat is dat voor raar geval!" ven tot de muziektempel, wanneer je de sleutels ten minste goed gebruikt". „Waar staat die tempel", vroeg Nielsen. „Overal", sprak Van Bassen met ge sloten ogen. „Er is altijd prachtige muziek. De noot jes dansen er rond. Ver hoogde noten met een kruis en verlaagde noten met een mol!" „Hoera!", juichte Nielsen: „Een mol, die ken ik. Misselijke dingen die mijn hele moestuintje om ploegen. Maar het spijt me, dansende noten heb ik nooit gezien. Ik wel wal- en ha zelnoten, paaar dia dansen „Oeiii".de muis schrok zich een hoedje, „Zie dat tafelkleed toch daar, Oh.... mijn mooie kleed, wat zonde! Ik dacht al: Gunst, wat knipt dat zwaar!" niet!" Van Bassen keek Nielsen somber aan. „Luis. ter", zei hü. „Eerst komt er een c. dan de d., daarna de e en vervolgens f. g. a. b. c.!" „Dat .kan ik niet uitspre ken!" zuchtte Nielsen, nadat hij lang had nagedacht. „Maar" voegde hij er aan toe: „Met dat gekakel van U schiet ik niet op. Ik ben hier al een half uur en ken nóg geen plano spelen!" „Wat bedoelt U!" stotterde Van Bassen. „Dat lk het vanmiddag graag zou ken nen!", zei Nielsen ernstig. Twee minuten laten stond hjj weer op straat. fS. De kapitein is woedend, wanneer hij bemerkt, dat zijn gevangenen ver dwenen zijn en Billie niet minder. Overal op het schip wordt naar hen gezocht, maarzonder resultaat. „En toch kunnen ze niet van boord gegaan zijn", roept de kapitein. „In de rivier wemelt het van krokodillen, dus ze kunnen niet van boord gesprongen zijn en een boot wordt er niet vermist!" En hetzelfde zegt Billie ook tegen zijn compagnon. „Had jij dan niet eens 'n beetje kunnen opletten", schreeuwt hij tegen Kareltje. „Dat ligt 's nachts maar te slapen en laat al het zware werk maar aan mij over!" „Ja, maar jij hebt vannacht toch óók geslapen", roept Ka reltje verontwaardigd. uit. Billie bromt maar wat. Kareltje heeft gelijk. Maar hij is er van overtuigd, dat de hondjes en Pepi ontsnapt zijn. Hoe, weet hij niet. „Die honden zijn toch slimmer, dan ik gedacht heb", bromt hij. „Maar als ze denken, dat ik die zaak opgeef, dan hebben ze het mis. Ze zijn nog niet in Apenland. Eerst moeten ze het oerwoud nog door en dusheb ik nog een kans". En zo gebeurt het, dat Billie, zodra hij in Palma aan wal komt meteen een gids huurt voor de tocht door het oerwoud. WOENSDAG 10 OCTOBER HILVERSUM I, 402 m.: 7.00—24.00 NCRV - 7.00 Nieuws. 7.18 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram .muziek. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram.muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram.muziek. 11.10 „Laterveer wil het rechte weten", hoorspel. 12.00 Piano recital. 12.30 Land- en Tuinbouwmedede- lingen. 12.33 Amusementsmuziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 „Protes tants Interkerkelijke Thuisfront". 13.20 Mandoline-muziek. 13.50 Gram.muziek. 14.45 Voor de meisjes. 15.00 Kamerorkest en soliste. 15.40 Blokfluit-ensemble. 16.00 Voor de jeugd. 17.00 Meisjeskoor. 17.20 Orgelconcert. 17.45 Regeringsuitzending: Mr. C.'Steinmetz: „Raden Saleh, een Ja vaans schilder". 18.00 Nieuws. 18.15 Zi- geunermuziek. 18.30 R.V.U.: Prof. Dr. H. D. de Vries Reilingh: „Hedendaagse mi gratie-verschijnselen: Binnenlandse migra tie". 19.00 „Spectrum van het Christelijk organisatie- en verenigingsleven". 19.15 Boekbespreking. 19.30 Gram.muziek. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws en weerberichten. 20.10 Commentaar op de Familie-compe titie. 20.20 Concertgebouw-Orkest en solist. 21.25 Gram.muziek. 21.40 „Van bruiloft tot bruiloft", causerie. 22.00 Metropole- Orkest. 22.30 Internationaal Evangelisch commentaar. 22.40 Gram.muziek. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram.muziek. 23.20 „Hoe zit dat men mijn kind", causerie. 23.3524.00 Gram.muziek. HILVERSUM n, 298 m.ï 7.00 VARA. 10 00 VPRO, 10.20 VARA. 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. -7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram.muziek. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 „Tus sen twee plaatjes gezegd". 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram.muziek. 10.00 „De Nederlandse Schoolradio". 10.20 „Kopen en Koken", causerie. 10.30 Gram.muziek. 10.45 Voor de vrouw. 11.00 R.V.U.: Zr. F. Meyboom: „Hoe en waar worden onze geesteszieken verpleegd bij de ge leven van onze geesteszieken bij de ge zinsverpleging". 11.30 Gram.muziek. 12.00 Voor de kinderen. 12.15 Dansmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Instrumentaal trio. 13.45 Gram.muziek. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Gram.muziek. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Pianorecital. 15.30 Voor de zieken. 16.00 Voor de jeugd. 17.30 Orgel en zang. 18.00 Nieuws. 18.15 Vara-varia. 18.20 Re portage. 18.30 „Engeland vóór de ver kiezingen", causerie. 18.40 Amusements muziek. 19.00 „Kan de geheelonthouding een doel of een middel zijn voor de jeugd?", causerie. 19.15 Pianoduo. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 „Op de korrel". 20.15 Dansmuziek. 20.45 „De Première van Sonny-Boy", hoorspel. 22.00 Kamerorkest en soliste. 22.30 „Tabak", causerie. 22.45 Dansmuziek. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram.muziek. Te Leeuwarden is op 42-jarige leeftijd overleden dr. ir. J. B. van der Meulen, een bekende figuur in land- bouwkringen en een vooraanstaande persoonlijkheid in de Friese beweging. en de 21. „Neem de laatste hut maar, jong," kon Kappie er eindelijk uitkrij gen, doch de zeeman scheen zijn ver bazing niet te merken. Met een „prach tig, en bedankt hoor!" verdween de nieuwe aanwinst in zijn hut en sloeg de deur achter zich dicht. „Dat is me, ja ook een rare," mom pelde Kappie nadenkend terwijl hij met de kin in de hand nog naar de dichte deur stond te staren. Die werd Wees maar gerust hoor, want het gaat hier over een heel aardig diertje dat „das" heet. Hjj komt in Europa nog veel voor. Vooral in En. geland. In het wild zijn de dassen erg schuw en voor zichtig. Zeer zelden, en dan alleen nog maar 's nachts komen ze te voorschijn. De das maakt voor zich zelf een hol, een héél diep hol met allerlei zijgangen. Daarin doet hij zijn winter slaap. Als het al Juni is steekt hij zijn neus pas bo- Miesje zou eens, voor de winter, Een nieuw jurkje maken gaan, En ze haalde een mooi stofje Bij een stoffenzaak vandaan. En nu nog even het volgende standje: Zw. 7 sch. op: 9, 12, 16, 19, 28, 29, 36. Wit 7 sch. op: 21, 30, 40, 42, 44, 47, 48. Wit spevlt en wint door: 1. 4741 (36 X 38), 2. 4843 (38 X 49 wegens 43 x 3, dat zou volgen op 16 x'27), 3. 4034 (39 x 24 gvdw.), 4. 34 x 3 (16 x 27), 5. 3 x 30 sl. 4 sch. Ter oplossing voor ditmaal: PROBLEEM 114 van J. BURGGRAAFF. (zie diagram) Zw. 7 sch. op: 9, 11, 19, 20, 24, 28, 36. Wit 7 sch. op: 18, 30, 34, 35, 38, 41, 44. Wit speelt en wint. 65. Trien en Toos werkten als paar den om alle hokken zo snel mogelijk te ontsluiten. Alles kreeg zijn vrijheid, ook Krijndert de Krokodil en Pytha de Slang. Dat werkje knapte Toos op, zij het ook bibberend en bevend, want ze vond het allebei erg griezelige dieren. „Jullie mag niemand kwaad doen hoor", zei Toos met nadruk. „Het is de Nacht der Vrijheid en er heerst vrede in het rijk der dieren. Hat heeft de leeuw Piet uitdrukkelijk gezegd. Ga maar zo gauw als je kunt naar de uitgang. En daar moet je op de leeuw Piet wachten." Too? maakte zich zo gauw mogelijk uit de voeten, want vertouwen deed zij ze geen van beide. Zij haastte zich naar de Pinguins, wier hok zij wijd open gooide. „Vooruit lui, naar buiten!" riep zij opgewekt. Meneer Marinus Magis ter, de leider van de Pinguinkolonie keek Toos een beetje verstoord aan. Hij had met verbazing het geren en ge draaf van alle in vrijheid gesteld die ren aanschouwd en dat was hem maar half bevallen. „Waar is dat allemaal voor nodig?" vroeg hij. „Wij hebben het hier toch goed. Wat moeten wij buiten de diertuin beginnen? Ik voel er eigen, lijk niets voor. Doe jullie maar wat Je wilt, maar ik blijf hier en al mijn pinguins blijven ook hier." Toos keek Marinus Magister verachtelijk aan. Jij bent de eerste onderkruiper", zei ze vals. „Maar reken erop, dat ik het de leeuw Piet zal overbrieven. Hij komt jullie persoonlijk stuk voor stuk be handelen". Dit is een leuk knutsel werkje nu de avonden al langer worden. We gaan van luciferdoosjes een trein- tje maken dat echt kan rij den. Voor de locomotief nemen we een huls. We tekenen de lijntjes erop die in figuur A zijn aangegeven en knippen de huls langs deze fijntjes in. We hebben nu twee lipjes gekregen die we rechtop buigen (B.). Het doosje zelf kunnen we nu rechtop in de ontstane opening zetten (C) en vastplakken. Van een stukje opgerold plakband maken we een pijpje (D). Je kunt in de huls hel beste een rond gaatje maken en daar de pijp inzetten. De wagentjes zijn alle maal doosjes waar alieen de wielen nog onder moeten. Knip van karton zoveel wieltjes als je nodig hebt. echter op hetzelfde ogenblik met een ruk weer opengegooid en het hoofd van de zeeman verscheen. ,Hé zeg, hoe zit dat? Er hangt hier niet eens een schone handdoek!" riep het hoofd verontwaardigd. Doch nu was Kappie's geduld uitgeput. „Kan dat niet een beetje anders?" brulde hij. „Je spreekt tegen je kapi tein, man! Laat me je monsterboekje maar eens zien!" Met een onverschillig gebaar diepte de zeeman een fonkelnieuw monster boekje uit zijn zak en reikte dat ach teloos aan Kappie over. 59) „Je vergeet dat de Chelfords zich erg voelen, het zijn O.W.-ers weet je. En daarom vinden ze de arme eige nares van een manege niet de moeite waard". „Proleten!" zei Neville verachte lijk. „Met dergelijke mensen heb ik geen geduld, en ik verzeker je dat ik ze in de toekomst op een afstand zal houden. Ik vond hen op het eerste gezicht al onsympathiek, weet je nog wel. Maar die dag in het dorp was ik niet op mijn hoede, ik kon niet vlug genoeg een uitvlucht ver zinnen. „O, ze zijn het niet waard om je er druk over te maken", antwoordde Nan en haalde haar schouders op. Hoe onbelangrijk waren dergelijke dingen vergeleken bij het verlangen naar slechts een enkele man, dacht ze Ze waren nu haast terug bij Broad Paddocks en Nan slaakte een uitroep bij het zien van een slank, meisjes achtig figuurtje, dat vlak voor hen op de weg liep. „Ha, daar is Daphne Brendon. Her inner je je dat ik je op het tuinfeest aan haar heb voorgesteld?" Neville had nog maar net bevesti gend geknikt toen het meisje de paardenhoeven hoorde, zich omdraai de, met haar hand wuifde en aan de kant van de weg ging staan om op hen te wachten. „Hallo Daphne! Kom je me opzoe ken?" De ruiters stegen af toen ze bij het wachtende meisje waren aangeko men. Ze was klein en tenger en blond en dat, gecombineerd met een onmis kenbare distinctie, verleende haar een uitzonderlijke charme. Haar gen tiaan-blauwe ogen waren vriendelijk en onschuldig, haar blanke huid en kinderlijk mondje werkten samen om haar zeer kwetsbaar te maken, dacht Nan opeens. Zulke mensen zijn ge doemd om verdriet te lijden Ze wist zelf niet waarom deze ge dachte bij haar opkwam toen ze De 86-jarige Zweedse onderzoe kingsreiziger Sven Hedin zal op 13 October in Kiel een rondreis door West-Duitsland beginnen. Hij zal het Duitse vluchtelingenvraagstuk, dat hij in een nieuw boek behandelen wil, be studeren.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 6