Maandag beslist Egypte's parlement Verpleegster weefde een warnet van fantastische oplichtingen Amerikaans plan basis voor regeling van oliegeschil VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN De regionale defensieverdragen waarborgen de veiligheid niet Britse Gemenebest heeft interesse Arbeiders zullen werk voor oritse menteel noK versterkt d°°r ccn actie garnizoenen moeien staken Spanning in de Soedan Het Westen en Egypte Syrië wil Marokkaanse kwestie voor de V.N. Gefingeerd gezin verongelukte „Erfenissen" leverden haar zes ton op KoJii Toelating Griekenland en Turkije vertraagd Rusland antwoordt op Westelijke nota's Ook scholen Zaterdags gesloten? BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie: Achterdam 20, Tel. 5541 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN yrijdag 12 Oct. 1951 148e Jaargang No. 241 ALKM DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN TARIEVEN: Advertenties. 16 ct. p. nun Familieberichten 20 ct. p.mjn Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, 1.72 p. mnd., 5.15 per kwartaal, plus incassokosten. Naar hei einde van een verdrag A I I II I n I De spanning in de Soedan wordt <no- Met grote spoed wordt te Cairo de parlementaire behandeling van de decreten inzake de afschaffing van het Brits-Egyptische verdrag en het gemeenschappelijke bestuur over de Soedan voorbereid. Zij zullen Maandag a.s. door de beide Kamers van het Egyptische parlement worden besproken en aangenomen. Een van de eerste gevolgen van deze beslissing zal waarschijnlijk zijn, dat alle Egyptische arbeiders, in dienst van de Britse garnizoenen, hun werk zullen moeten neer leggen. Het blad Al Ahram schrijft, dat de totale boycot van de Britse strijd krachten in de Kanaalzone de Britten binnen een week zal dwingen hun posities op te geven. De Egyptische arbeiders schijnen bereid te zijn, op het eerste be- el het werk neer te leggen. Van Engelse zijde is nog eens gesti puleerd, dat al het nodige zal worden gedaan om de garnizoenen aan het Suezkanaal te handhaven. Men acht le aanwezigheid van deze troepen op grond van de bepalingen van het nog steeds geldende verdrag van 1936 vol komen gerechtvaardigd. Wanneer .ie bevoorrading over land onmogelijk wordt gemaakt, zal zij over zee of desnqods door de lucht geschieden. Een bevel aan de Egyptische arbei ders, om hun werk voor het Britse le ger te staken, zou in totaal zestigdui zend mensen treffen. De Egyptische -e- gering overweegt, hen in het arbeids proces op te nemen. Zij verliezen im mers hun werk en bovendien elk recht op een Britse uitkering. De Britse regering heeft, anders dan in het Perzische geval, onmiddellijk scherp stelling genomen tegen de aan slag, die nu van Egyptische zijde op de toch al geschokte positie van Groot- Brittannië in het Midden-Oosten is jn- dernomen. Dat mocht ook wel, want terwijl het in Perzië in hoofdzaak om economische belangen gaat, die voor een deel misschien nog gered kunnen worden, is de Britse positie aan het Suezkanaal een zaak van leven en dood voor de defensie van het Gemenebest Of Londen in deze krachtige houding zal kunnen volharden, hangt natuurlijk in hoge mate van Washington af. In dit opzicht zijn de vooruitzichten voor de Britten ongetwijfeld gunstiger dan zij in de Perzische kwestie lagen. Terwijl de Amerikanen er namelijk niets voor voelen, tegenover de Aziatische volken het odium van steunverlening aan het „sterling-imperialisme" op zich te 'a- den, hebben zij er alle belang bij om te verhinderen, dat de van onschatbare strategische waarde zijnde Suezkanaal- zone geheel aan de bescherming van. 't in de Palestijnse oorlog zo uitermate zwak gebleken Egyptische leger wordt overgelaten. In Engeland rekent men daarom in het Egyptische "geval op di plomatieke steun van Amerika. Inderdaad had het strategisch belang van Egypte er reeds toe geleid, dat plannen waren opgesteld voor de op neming van Egypte in het ontworpen defensiepact voor het Midden-Oosten, waarvan Amerika, Engeland, Frankrijk en Turkije de voornaamste leden zullen zijn. Men koesterde zelfs de hoop, lat in het kader daarvan een oplossing zou kunnen worden gevonden voor de Brits-Egyptische moeilijkheden. Als ge lijkgerechtigd lid van het bondgenoot schap zou Egypte zich niet in zijn na tionale trots gekrenkt behoeven te voe len. indien de Britse bezetting van ae kanaalzone zou worden vervangen door een internationale strijdmacht. Van Britse zijde had men de Egyp tische regering ook al laten weten, dat voorstellen om het verdrag van 1936 in die zin te wijzigen, op korte termijn gedaan zouden worden. Nu is 't echter nog niet direct zo, dal de Egyptische stap, hoewel gedaan in de wetenschap, dat spoedig Britse voor stellen te verwachten waren, als bij zonder ernstig moet worden be schouwd. Het is zeer wel mogelijk, dat premier Nahas Pasja, de man, die zelf het verdrag van 1936 met de Britten sloot, tot een bevredigende regeling ne- reid is. Maar ook hij ziet zich, evenals de vermoorde vroegere Perzische pre mier Razmara. gesteld tegenover een oppositie van extreme nationalisten, die ook de laatste band, niet slechts met Groot-Brittannië, maar met het gehele „ongelovige" Westen wil verbreken. Het feit, dat bij de recente relletjes in de Egyptische steden Franse en Amerikaanse objecten evenmin ge spaard werden als Britse, is tekenend in dit opzicht. Wanneer het ware doel van Nahas is geweest, deze machten met zijn wat bruusk gebaar wind uit de zeilen te nemen, is er nog hoop op een voort zetting van de samenwerking van Egypte met het Westen, zij het op -in dere leest geschoeid dan totnogtoe. Vijf maanden wegens opzettelijke aanrijding ®e. officier van Justitie te Haarlem requireerde een gevangenisstraf van vijf maanden tegen de 23-jarige P. W. uit Noordwijk, die als bestuurder van een auto op het strand te Zandvoort opzettelijk een schelpenvisser had aan gereden. Tussen beiden bestond een oude vete. van de Oemma-partjj, welke het gebied onafhankelijk en souverein wil verkla ren, zodra de opzegging van het Brits- Egyptische verdrag een feit is. De par tij, de grootste van het land, is fel ge kant tegen een bestuur onder de Egyp tische kroon. Beschuldigingen jegens Frankrijk Syrië heeft de algemene vergadering van de Verenigde Naties verzocht om op de in November te Parijs te houden zitting „de schending van de beginse len van het handvest en de algemene verklaring van de rechten van de mens door Frankrijk in Marokko" te behan delen. Het Syrische verzoek was vervat in een telegram aan de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Trygve Lie. Tevoren hadden Egypte en Irak soort gelijke stappen gedaan, zulks in over eenstemming met het besluit van de zeven staten omvattende Arabische Li ga. De liga is van mening, dat onder handelingen met Frankrijk doelloos zijn. Tot .dusver bestond er twijfel ten i aanzien van de houding van Syrië in deze kwestie met het oog op de nauwe betrekkingen tussen dit land en Frank rijk. Vijf Hg pioniers gaan naar Brazilië Ook dominee gaat mee In De Krim (Overjjsel) maken onge veer vijftig gezinnen plannen voor een emigratie-en-bloc naar Brazilië, waar ze zich in de staat Parana zullen vesti gen. Ze zullen daar een nieuwe Neder landse pionierskolonie stichten. Een vertegenwoordiger van de emi granten heeft enige tijd geleden een bezoek in het nieuwe vaderland ge bracht en kwam met goede berichten terug. Er kon een complex landbouw grond van ongeveer 600 hectare wor den aangekocht. Hier zullen de Neder landers beginnen. Een groep „kwartier makers", onder wie een aantal onge- hpwden, vertrekt binnenkort, om de ontvangst van de grote ploeg voor te bereiden. Men zal landbouw machines en het goede stamboekvee meenemen. De groep heeft verder een eigen tim merman, eigen bakker, eigen smid enz., ja zelfs is er een Gereformeerd predi kant toegewezen. In de nieuwe kolonie hoopt men echter zelf t.z.t. een dominee te beroepen. Concrete voorstellen na overleg in Washingtonl De Perzische vice-premier, Fatemi, heeft verklaard, dat de onderminister voor zaken betreffende het Verre Oosten, McGhee, geen concrete voorstellen heeft gedaan tijdens het onderhoud, dat hjj niet de Perzische premier had over een Amerikaans plan, dat als basis zou kunnen dienen voor een regeling van het Brits-Perzische oliegeschil. McGhee zou het voorlopige ontwerp voor dit plan hebben uiteengezet. Het onderhoud had slechts ten doel de besprekingen tussen Engeland en Iran te doen hervatten. Waarnemers menen, dat concrete voorstellen zullen worden gedaan na verder overleg te "Washington. Alle leden van de Veiligheidsraad, be halve de Sowjetunie wachten op in structies van hun regeringen met be trekking tot het ontwerp van een ge wijzigde resolutie, die Engeland Maan- De Sjah van Perzie tijdens de opening van de senaatszitting.Hij sprak een rede uit, waarin hij voor het eerst de nationalisering van de olie-industrie in Perzie ondersteunde Verklaring van Trygve Lie dag zal indienen. Het ontwerp, dat mil der en verzoeningsgezinder" is, werd door Engeland gisteren aan de andere landen van de Raad overhandigd. De Sowjetunie ontving geen exemplaar, daar de Russische woordvoerder had verklaard, dat de Raad niet bevoegd was. Het is te verwachten, dat de resolutie, die de weg moet effenen voor nieuwe besprekingen tussen Engeland en Per zie de vereiste meerderheid van zeven stemmen zal krijgen. Het is echter mo gelijk, dat de Sowjetunie haar veto zal uitspreken. Heden zou de definitieve ontwerp-resolutie, waarin verschillende amendementen zijn opgenomen waar schijnlijk gereed zijn. Hierin wordt naar verluidt voorge steld, dat de raad om hervatting van de besprekingen betreffende het En gels-Perzische oliegeschil zal verzoe ken en Perzie zal berispen, dat het land geen gehoor heeft gegeven aan de uit spraak van het internationaal gerechts hof. Een blijvende vrede eist vreedzame regeling In zijn jaarlijkse rapport aan de Ver enigde Naties, dat in November te Pa rijs zal worden overhandigd, vraagt de secretaris-generaal der V.N., Trygve Lie, om duidelijker en beslister bijdra gen van de leden aan het stelsel van gemeenschappelijke veiligheid van de Verenigde Naties. Alle regionale ver- dedigingsverdragen noemt Lie aanvul lingen. Er behoeven geen conflicten te bestaan tussen verplichtingen door re gionale en gemeenschappelijke defen sieverdragen, die in overeenstemming met het handvest zijn gesloten, en ver plichtingen door het stelsel van collec tieve veiligheid der Verenigde Naties Regionale overeenkomsten waarbor gen, aldus Lie, de veiligheid niet. Ze leiden hoogstens tot een onzeker machtsevenwicht. De V.N. moeten verzekerd zijn van voldoende strijd krachten en economische middelen nn waar ook ter wereld aggressie af 'e schrikken, doch het doel van het stel sel van collectieve veiligheid blijft oórlog voorkomen. Ten slotte verklaarde Lie, dat er geen blijvende vrede kan bestaan, als r geen vreedzame regeling door de twee groepen van grote mogendheden wordt bereikt. Deze overeenstemming krijgt men slechts door onderhandelingen, wederzijds toegeven en vooral de ont wikkeling van vertrouwen in elkaar. Het begon met een koffer Uleeï&eïicht Verwachting tot Zaterdagavond: Droog weer met weinig bewol king. Overwegend matige zuid oostelijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. Zaterdag: Zon op 7.00, onder 17.52. Maan op 17.07, onder 4.57. CONFERENTIE OVER DE DUITSE SCHULDEN UITGESTELD Te Londen is bekend gemaakt, dat de internationale conferentie over de Duitse buitenlandse schulden, die de volgende maand gehouden zou worden, is uitgesteld tot Januari 1952. pEN 31-JARIGE Nederlandse verpleegster-verloskundige, die ruim drie jaar in Duitsland had gewoond, heeft na haar terugkeer naar Nederland in een half jaar tijds een fantastisch warnet van oplichtingen weten te spinnen, waaraan ten slotte een notaris, die wantrouwen begon te koesteren, door aangifte bij de politie een einde heeft weten te maken. Het heeft de justitie grote moeite ge kost de vrouw7 uiteindelijk tot een bekentenis te dwingen. Het verhaal begint einde Maart van dit jaar, toen aan de verpleegster Thea C. M. B. en haar zes jarig zoontje gedurende enige dagen onderdak werd verleend bij een familie in Bergen op Zoom. Hier vertelde zy, dat zij by aankomst in Eindhoven een grote koffer met goederen naar het stations D.P. te Rotterdam liad gestuifrd. In Bergen op Zoom had zij evenwel haar portemonnaie met geld verloren en daarin bevond zich ook het re<?u van de bewuste koffer. Thea kwam er zelfs toe naar Rotterdam te gaan om de koffer die slechts in haar fantasie bestond af te halen. Toch was zij brutaal genoeg om bij de politie aangifte van vermissing te doen, toen de beambten aan het station haar zonder koffer lieten vertrekken. gEGIN Mei, na een Rotterdams hotel zonder te betalen verlaten te hebben, kwam Thea als verpleegster in een Rotterdams rusthuis, waar in korte tijd de zoon des huizes zo verliefd op haar werd, dat zij tot huisgenote werd ge promoveerd. Thea's toekomst scheen verzekerd, want schoonpapa in spe was voornemens een ander huis als rust huis te gaan inrichten. Het bestaande rusthuis was dan voor het verliefde paar. als het getrouwd zou zijn. Voor dat nieuwe rusthuis was wel een ton nodig, maar daar wist Thea wel raad op. Haar tante in Brabant, wier^ man verongelukt zou zijn hij was echter springlevend kreeg toch een flinke uitkering van de verzekering. Thea fin geerde een bezoék aan tante en keerde terug met de mededeling, dat alles in kannen en kruiken was. De volgende We GAAN weer even kris kras door de steden op deze aardbol waar vreemde dingen gebeuren. In Cher bourg pikte een taxi-chauffeur een man op, die zeide naar Parijs te moe ten. Welgemoed begon men de reis Onderweg zag de chauffeur, hoe de passagier zich ontdeed van zijn over jas en deze uit het raam wierp. De jas werd gevolgd door een broek, vest, sokken, een fototoestel, een paar schoenen, een chequeboek en een doordat een mus op een transformator van de stroomvoorziening was gaan zitten en kortsluiting had veroórzaakt. In Ramsey (eiland Man) is men gelukkiger. Toen daar in de gemeen teraad de aankoop van een nieuwe brandspuit ter sprake kwam, werd hoed. Toen de passagier aanstalten deze afgewezen. Reden: er zijn niet maakte op de plaats naast de ehauf- eens genoeg branden om de oude spuit feur te komen zitten, reed deze in ijltempo naar een politiebureau. Daar kwam uit, dat de man op weg was naar Parijs voor een psychiatrische behandeling. In Rome woont een zekere meneer Pio Palermo, die in restaurants placht te eten. Op zekere dag vond hij, dat de kwaliteit van de maaltijden in dergelijke gelegenheden te wensen overliet en dies voorzag hij zich van de nodige spullen om zelf een maaltje te koken. Momenteel ligt hij ernstig ziek in een hospitaal, door voedselvergiftiging, Acht dorpen in het liefelijke Yorkshire waren twee uren lang verstoken van electriciteit. „Hij verliest wel zijn streken, maar niet zijn haren!" ir. bedrijf te houden. Het staat er in Macon (in Georgina) heel wat ge vaarlijker voor. Daar wil de politie maatregelen nemen tegen de plaatse- lijke motorrijders, die een bougie in hun uitlaatpijpen aanbrengen. De bou gies zijn aangesloten op de dynamo en zorgen er voor dat een acht voet lange vlam uit de uitlaatpijpen schiet als de motor start. Het is de bedoe ling van de gemotoriseerde heren op duivels te lijken, want nuttig effect heeft zulks natuurlijk niet. Even naar de kunstenaarswereld, waar het tegenwoordig geen vetpot is. In een advertentie in „Show Business", een weekblad in New York. las Theodoor tenminste: „Jonge artist, die wordt uitbetaald - op Woensdag en Zaterdags platzak is. zoekt kennismaking met een jonge actrice, die Zaterdags wordt uitbetaald en Woensdags geen cent meer over heeftDe dag van die onderwijzeres, mevrouw Edwards in Maesteg, was tenminste goed. Op onverklaarbare wijze was er een gou den horloge in haar lessenaar beland Het was het zelfde klokje, dat mavr Edwards twintig jaar geleden had verloren. dag belde Thea met de stem van tante schoonpapa op en zei, royaalweg, dat zij met twintig mille wilde helpen. Een dankbare vriend "y/ERDER was Thea ook nog met een arts getrouwd geweest, vertelde zij en een collega van haar gestorven echt genoot zou beslist ook wel willen hel pen, daar hij veel aan hem te danken had. Deze Haagse dokter zou haar naar een notaris in Bergen op Zoom verwe zen hebben, dus trokken het verloofde paar en schoonpapa daarheen. De no taris vertrouwde Thea echter niet en waarschuwde schoonvader in een apart je, maar deze sloeg de waarschuwing in de wind. (Zie verder elders in dit blad) Het Atlantisch Pact Plaatsvervangers werden het niet eens De raad van plaatsvervangers van het Atlantisch Pact heeft de onderte kening van het protocol, waarin de beslissing om Griekenland en Turkije als leden tot het Atlantisch Pact toe tè laten wordt, vastgelegd, uitgesteld. De plaatsvervangers hebben op de zitting van Woensdag de besprekingen over de vorm van het protocol niet voltooid. Zij zullen niet voor hun bijeenkomst van Dinsdag a.s. tot ondertekening komen. Na ondertekening door de plaatsvervangers zullen de nationale parlementen het amendement op het Atlantisch Verdrag, waarbij Grieken land en Turkije tot de organisatie wor den toegelaten, moeten bekrachtigen. „Eenmaal-andermaaL bij kapper van Een De schuldeisers van „de kapper van Een'\ de wonder-Figaro, die haardossen kon toveren op gladde schedels, zullen zich hel haar uit het hoofd getrokken hebbenzeker van het feit, dat geen kapper van Een zou komen om de schade te herstellen. Immers, gisteren is bij opbod het meubilair van de Enige kapper verkocht. De opbrengst was zeer gering in verhouding tot de staat, die de Eenling moet heb ben gevoerd. Van de vorderingen der vele schuldeisers zal naar het zich laat aanzien niet veel terechtkomen. De kapper zelf, eens bezitter van vijf auto's en een geweldige faam, is in geen velden of wegen meer te beken nen. De kwestie-Triest De Russische minister van buiten landse zaken, Andrej Wisjinsky, heeft Donderdag aan de diplomatieke ver tegenwoordigers van Engeland, Frank rijk en de VS het Russische antwoord op het besluit van de Westelijke mo gendheden om het Italiaanse vredes verdrag te herzien, overhandigd. Op 26 September verklaarden de Westelijke mogendheden, dat zij bereid waren Italie's verzoek om herziening van het verdrag, in het bijzinder met betrekking tot de bepalingen aangaan de Italie's militaire kracht, in gunstige overweging te nemen. De Sowjetunie verklaart zich in haar nota bereid het Italiaanse vredesver drag te herzien, indien Italië uit de or ganisatie van het Atlantisch Pact treedt en buitenlandse troepen verwijdert. Ook moeten de vredesverdragen met Hongarije, Bulgarije, Finland en Roe menie worden herzien en deze landen tot de V.N. worden toegelaten. Het departement van O., K. en VF. overweegt, volgens de Tel., een circu laire te doen uitgaan naar de gemeente besturen om dc openbare scholen des Zaterdags te sluiten, gelijk hiertoe ook op de departementen plannen bestaan. Voor defensie-orgaan in het Nabije Oosien Australië, Nieuw-Zceland en Zuid-Afrika zullen zicb aansluiten bij een ver dedigingsorganisatie voor bet Nabije Oosten, aan de vorming waarvan thans door Amerika, Engeland, Frankrijk en Turkije wordt gewerkt. Canada schijnt gunstig tegenover zulk een commando te staan. Enige van deze landen zijn bereid het nieuwe commando steun te verlenen door middel van een garantie van militaire hulp. De Australische regering heeft Londen gemachtigd, Egypte op dc hoogte te brengen van haar besluit. Of Egypte zal worden uitgenodigd, tot het nieuwe orgaan toe te treden, is op het ogenblik weer niet zeker. Met name Australië is op het ogenblik zeer ongerust over dc gang van zaken in dat land, te meer, omdat het Suezkanaal wordt beschouwd als de levensader voor het zesde werelddeel.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1