...MAAR* Een lange nacht metToon Hermans JA. ER ZIJN TIENTALLEN MERKEN SIGARETTEN BOVEN ALLES TRIÜMPHEERT Stad en Omgeving 's Werelds grootste telescoop een technisch wonder is gezonde slaap? /SS&v uw waarborg; AGENDA VIRGINIA 20 voor so ct. WAT DE THEATERS BRENGEN The story of Palomar Mountain" De bouw van de spiegel duurde dertien jaar D I T [aféö Een goed kaasjaar en een goede herfst Propaganda voor kaasmarkt door Ned. Zuivelbureau E. h. HOFSTEDE, WAAROM ESPERANTO? Verbetering van de kwaliteit van onxe kaas .25 jaar geleden. Het gebeurde morgen Circusruzie voor het Hof SPECIAAL ALKALIVRIJ VOOR ZIJDE HARMONIE THEATER: „Angelo" VICTORIA THEATER: Hotel Berlin REX-TH EATER: De weg der hoop CINEMA AMERICAIN: Clochemerle De Journaals ZATERDAG 13 OCTOBER 1951 ■J"ER gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de Nederlandse Vereni ging voor Weer- en Sterrenkunde heeft de afdeling Alkmaar van deze vereni ging gisteravond in Valks lunchroom een buitengewoon interessante jubileum filmavond verzorgd, waarvoor grote be langstelling bestond. Onder de zeer deskundige supervisie van dr. J. J. Raymond Jr., directeur van het Zeiss-planetarium te 's Gravenhage, werd de boeiende kleurenfilm „The sto ry of Palomar mountain" vertoond, een film, die de Nederlandse vereniging met veel moeite nog juist op tijd voor de ju bileumviering uit de Verenigde Staten had kunnen laten overkomen. Dr. Raimond hield vóór de aanvang van de mooi gekleurde rolprent, die de bouw en de verdere geschiedenis van 's werelds grootste spiegel-telescoop laat zien, op onderhoudende en geestdriftige wijze aan de hand van een serie welge kozen lichtbeelden, 'n zeer interessante en verhelderende voorbeschouwing over het ontstaan en over de mogelijkheden van deze zgn. Hale-telescoop. (Advertentie, Ing. Med.) Deze matrassen zijn steeds voorradig bij de FIRMA MEIJER ZOON, Langestraat 7 - Alkmaar. (Advertentie, Ing. Med.) Aan de kaasmarkt te Alkmaar lie pen Vrijdag de prijzen weer op. De stapel, die de hoogste prijs opbracht, kreeg f 2.11, terwijl de overige stapels bijna zonder uitzondering werden ver kocht voor f 2.10. Op f 2.10 stelde ook de commissie de prijs voor Noord- Hollandse Edammers. Ook te Leeuwarden waren de note ringen hoger. Die voor volvette Goud se werd 4 cent per k.g. hoger gesteld en kwam daarmee te bedragen f 2.19 f 2.20. Die voor Edammers liep met 5 cent op en werd daarmee f 2.02f 2.03. De handel lag bovên deze noterin gen. Zowel de Edammers als de Goud se werden omgezet tegen prijzen, die ongeveer 2 cent per k.g. hoger lagen. Daarbij scheen ech'er de animo voor de Goudse wat minder te worden. De handel in deze soort werd stugger, terwijl de Edammermarkt vlug bleet, het feit, dat de gulden in het buiten land vrij laag genoteerd staat. Intussen kunnen onze zuivelproduc ten terugzien op een voordelig iaar. Van inleveren is nooit sprake geweest. Integendeel, de Edammer kaas is steeds aanzienlijk hoger genoteerd ge weest dan de door de minister gega randeerde minimumprijs. Dooreen ge nomen heeft de prijs wellicht een W daarboven gelegen. Ook de naaste toekomst laat zich goed aanzien. Het fraaie herfstweer maakt het mogelijk het vee lang bui ten te houden en met iedere dag, dat het niet op stal behoeft te worden ge nomen, verbetert de voeuaelpositie voor de komende winter. Alles bijeengenomen hebben onze boeren reden tot tevredenheid. Het is voor het behoud der Alk- maarse Kaasmarkt een gelukkige om standigheid, dat een organisatie als Het Nederlandse Zuivelbureau te 's-Gravenhage bereid is gebleken aan dacht aan haar betekenis voor de pro paganda van onze zuivel te wijden. Het Nederlandse Zuivelbureau is namelijk bereid gebleken berichten over onze kaasmarkt in het buitenland te verspreiden en heeft een serie foto's van de markt laten maken, welke aan de voornaamste buitenlandse bladert zullen worden toegezonden. Inlichtingen daarover zijn te Alk maar gevraagd en de gegevens over dit jaar zgn tot en met September verstrekt. Het is een verheugend ver schijnsel, dat men in zuivelkringen in Den Haag blijkbaar de noodzakelijk heid inzie' het belang van onze markt voor de kaaspropaganda in het licht te stellen eii door attractieve mede delingen en foto's een zo groot moge lijk aantal vreemdelingen naar onze stad te trekken. "JDEN bleek, dat de beroemde sterren wacht op Mount Wilson, die in 1920 was geopend, veel hinder begon te on dervinden van de neonlichten van de steeds groeiende stad Pasadena aan de voet van de berg, zijn de Amerikanen begonnen op de rotsbodem van de Palo mar mountain, niet ver van de marine basis San Diego en op een hoogte van 1700 meter, de enorme Hale-telescoop te bouwen, die tenslotte op 3 Juni 1948 officieel werd geopend. Tijdens deze plechtige gebeurtenis zaten er maar liefst achthonderd genodigden tussen de beide peilers van de kijker, die een Ne derlandse bezoeker eens „onmenselijk" noemde. De draaibare koepel heeft een doorsnee van veertig meter, de telescoop zelf een doorsnee van vijf meter en een lengte van twintig meter. De kijker is van een technische volmaaktheid en kan door een vernuftig systeem van as sen de loop van alle hemellichamen vol gen, van Noord naar Zuid en van Oost naar West. Er bevindt zich een cabine voor de Waarnemer in de primaire focus in dé monding van de kijker zelf, het geen een duidelijk voorbeeld is van de monstrueuze afmetingen van het toestel. Vergroting van 1060 maal de astronomen zijn er met de Hale telescoop in geslaagd in zes uur op namen te maken van de spectra van zeer zwakke extragalaktische nevels, waarvoor men met de Hoover-telescoop van de Mount Wilson een veel langere belichtingstijd nodig had. Bij het obser veren van de planeet Pluto werd enige tijd geleden een hoèkvergroting van 1060 maal toegepast. Slijpen duurde elf jaar Ook over de bouw van de reusachtige kijker vertelde dr. Raimond interessante bijzonderheden. Het afkoelingsproces van de spiegel, die van pyrex werd ge goten' en alleen al twintigduizend kilo gram weegt, bij een doorsnee Van vijf meter, duurde een geheel jaar, terwijl het hol slijpen en polijsten elf en half jaar in beslag nam. Talrijke moeilijkhe den moesten overwonnen worden, tot tenslotte een voorwerp van een techni sche perfectie ontstond. Naar de Palo mar Mountain moest een speciale weg worden aangelegd om de kijker naai de plaats van bestemming te transpor teren. Het vervoer naar en van dé vijf duizend kilometer vérder gelegen slij perij vormt een geschiedenis op zichzelf In de nieuwe sterrenwacht werd de spiegel bedekt met een zeer dun laagje verstoven aluminium, welk proces sinds 1935 het verzilveren heeft vervangen. Het zilverlaagje bleek namelijk de ultra violette stralen onvoldoende te weer kaatsen. Na aanraking met de lucht ont staat dan op het aluminium een glan zend laagje aluminium-oxyde. Bezielende avond J^OG vele buitengewoon boeiende tech nische bijzonderheden vertelde dr. Raimond zijn aandachtig gehoor, dat ten slotte slechts node afscheid van deze deskundige verteller kon nemen. Het was een bezielende 'avond, met deze voordracht, déze kleurenfilm en deze lichtbeelden over de enorme tele scoop, die de mens doet beseffen hoe groot en hoe klein hij tegelijkertijd is, nu hij weer een heel klein stukje ver der kan doordringen in dé wonderen van het onpeilbare heelal. ZONDAGSSLUITING APOTHEKEN. Te beginnen hedenavond om 18 uur zal deze week buiten de normale ope ningstijden voor spoedgevallen ge opend zijn de apotheek-Kruizinga, Koorstraat 59. ZONDAGSDIENST HUISARTSEN. Zondag 14 October zullen beschik baar zijn de huisartsen E. E. M. van Gilse, Kennemerpark 8 (telef. 3136) en J. Lourens, Oudegracht 283 (tel. 2892). (Ontleend aan onze advertmtw-rubdek) ZATERDAG Rex Theater, 2.30, 7 en 9.30 uqr: De weg der hoop (14 jaar); Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: Angelo (18 j.); Cinema Americain, 7 en 9.30 uur: Clo- chemerle (18 jaar); Victoria Theater, 7 en 9.30 uur; Hotel Berlin (18 jaar). Gulden Vlies, 8 uur: Theater Plezier met „Hartendwaas". Stedelijk Museum, 1012 uur (ver scheidene nieuwe aanwinsten) ZONDAG Bioscopen, aanvangstijden 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Stedelijk Museum, 25 uur. MAANDAG Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Dè weg der höop (14 jaar); Harmonie Theater, 8 uur: Angelo (18 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Clochemèrle (18 jaar); Victoria Theater, 8 Uur: Hotel Berlin (18 jaar). Gulden Vlies, 8 uur: De wereld heeft geen wachtkamer. Landbouwhuis, 8 uur: Volksuniversi teit: „Lezen en oordelen". Valks Lunchroom, 8 uur: Blavatsky- Lose Theosof. Ver.: ..De mens op zoek naar zichzelf in een verdwaasde we reld". Stedelijk Museum, 10—12 en 2—5 uur. HÓÓG WATER TE BERGEN AAN ZEE Zaterdag 13 Oct. vm 2.27 nm 2.49 Zondag 14 Oct. vm 3.06 nm 3.25 Maandag 15 Oct. vm 3.44 nm 4.03 TE CAMPERDUIN Hoog Lang Zaterdag 2.32—14.54 8.32 20.54 Zondag 3.11 15.30 9.11 21.30 Maandag 3.49 16.08 9.49 22.08 menl die niemand naar dè ogen behoeft tè zien. Wij echter doen niets liever en passen U de juiste bril. Met onze zestig modellen kunnen wij met recht zeggen: VOOR IEDER GELAAT EEN BRIL DIE STAAT. Langestraat 61 Alkmaar. (Advertentie, Ing. Med.) Geleid door een ervaring van meer dan veertig jaar, organiseert de Bond van Arbeiders-Esperantisten ook deze winter weer een cursus voor beginne lingen in Esperanto, met als cursus leider de heer C. Joon. Esperanto be schikt reeds over een schat van erva ringen, opgedaan in allerlei interna tionale congressen, waar de voertaal uitsluitend Esperanto was en Zich geen moeilijkheden voordeden. Voorts heeft deze taal reeds een uitgebreide litera tuur. Wil men vrienden hebben buiten de grenzen, corresponderen met ande re landen, dan moet men gebruik ma ken van Esperanto! Belangstellenden verwijzen wij naar een bekendmaking elders in dit nummer. Naar ons wordt medegedeeld heeft een commissie zich belast met liet on derzoek naar de mogelijkheid om de kwaliteit van onze kaas op te voeren. Dit is een zeer gelukkige gedachte, want het steeds meer wetenschappe lijk worden van de bereiding heeft haar nadelen gehad. We menen verder te weten, dat bij dit onderzoek in de eer ste plaats wordt gedacht aan de wense lijkheid om voor bepaalde kaas het vochtgehalte te beperken. Een hoog vochtgehalte geeft wel een grote op brengst, maar het is niet bevorderlijk voor de smakelijkheid. Waarschijnlijk kunnen de resultaten van deze studie in de loop van het ko mende jaar worden verwacht. In de Alkmaarse Courant van 14 September 1926 vinden wij de vol gende mededeling. De heer L. B. van Merwijk, kap per, Laat 148 heeft aan zijn zaak een aardige uitbreiding gegeven door deze te vermeerderen met een paar damessalons waarin een permanent wave-machine merk Eugéne een plaatsje heeft gevon- den. Deze machine is iets volmaakts op het gebied van de blijvende haargolf. Bij het gebruik van deze machine is het absoluut uitgeslo ten, dat het haar in aanraking komt met droge hitte en daardoor zoii verschroeien. Hoewel de ge wenste golf in het haar bij een ge bruik vaii deze machine 6 maan den gegarandeerd wordt, blijft het haar toch zijn soepelheid en glans behouden. De filmclub van de Hei-vormde Jeugdraad hield gisteravond in de Aula van het Gymnasium haar eerste filmavond, met als hoofdschotel de film „It happened tomorrow". Na een welkomstwoord door ds. W. Wesseldjjk tot de vrjj talrijke aanwe zigen zette hij in het kort het doei van de filmclub uiteen. Dit is het bieden van gezond amusement in de vorm van technisch, aesthetisch en voor de kerk verantwoorde films en het vor men van een objectief doch critiseh oordeel over de bioscoopfilms. Spie ker week er nadrukkelijk op, dat niet alleen ernstige en dramatische films zullen worden vertoond, maar dat men kennis zal maken met tal van film genres, zowel humoristische als ern stige. Hij sprak de wens uit, dat het werk met Gods zegen zou mogen worden opgebouwd en hoopte, dat het ledental, dat Momenteel op circa 190 leden staat zou mogen groeien. De hoofdfilm op deze avond betrof de rolprent „It happened tomorrow" van de Franse regisseur René Clair, een humoristische, pretentieloze ontspan ningsfilm. Bovendien waren er twee voorfilmpjes, waaronder de film „Ideeën doen het werk" en een aar dige film betreffende de vorming, het gebruik en de belangrijkheid van kleu ren ln het algemeen. Alvorens de hoofdfilm te draaien, gaf ds. Wessel- dijk nog een kort overzicht van het werk van Rene Clair, die deze film in Engeland regisseerde. Het is een onl- spanningsfilm zonder diepere strek king. De enige moraal zou kunnen bestaan uit het aantonen van de waarheid, dat het maar goed is, dat de toekomst voor de mens verborgen blijft. Bij de opbouw van het Circus Strass burger te Alkmaar in Juli 1949 ont stond tussen enkele werklieden ruzie, die in een vechtpartij ontaardde, en waarbij enkele rake klappen werden uit gedeeld. De laatste fase hiervan speelde Vrijdag in hoger beroep voor het Amsterdams Gerechtshof. De ver dachte J. L. S. uit Haarlem was niet komen opdagen, maar de getuigen wel. Zij vertelden, hoe verdachte de voor man De Wit met een ijzeren leuning op het hoofd had geslagen, nadat deze verdachte had aangemaand „niet uit zijn neus te eten, maar te werken". Dij ongelukkige voorman was hier door in elkaar gezakt. Ook een andere werkman had nog enige klappen ge kregen. De procureur-generaal mr. Hoeffel- man achtte de mishandeling vrij ern stig en eiste bevestiging van het von nis van de Alkmaarse Politierechter: f 75.boete of 30 dagen. BENOEMING DIRIGENT „EXCELSIOR" De heer W. Roussel heeft ontslag ge nomen als dirigent der muziekvereni ging „Excelsior". De bekende Zaanse dirigent, de heer Alb. Meins, heeft de bgnoeming als» dirigent aangenomen. Het risico met alkalivrij voor alles en nog ivat" is mij te gortig, zegt de textielman. Het sop van de ragfijne Vivalon-vlokjes is garant voor ruisende zij en heldere kleuren. ALKMAAR BELEEFT VANAVOND PREMIÈRE VAN „HARTENDWAAS" yiJFHONDERD „hooggeachte dame^ en heren" zullen vanavond in het reeds enige dagen geleden uitver kochte Gulden Vlies" plezier beleven aan het Theater Plezier van Floris Meslier. Zij zullen Toon Hermans zien als enige man tussen twaalf charman te meiskest Toon, lang, slank, met een olijke snuit, zingend, pratend, acterend sprankelend van tevensblijheid. Twaalf nimfen zullen hun liefste glimlach te voorschijn toveren als zij hun broeder in de kunst bijstaan om „Harten dwaas" ten doop te houden. Weinigen zullen daarbij beseffen hoeveel ener gie het Vanavond kost om die lach op te brengen en de vermoeide Uchamev tot vrolijke dartelheid te dwingen UHIJ hebben Toon reeds gezien Vannacht in de holle, lege zaal van „Hot Gulden Vlies" toén 495 onbe zette s'oelen de stille getuigen waren van dé generale repetitie, die op een Marathon leek en voor de leden van het „Theater Plezier" allerminst een lolletje was. Gistermiddag om half 5 arriveerde de troep en hedenmorgen om half acht was de bus nog niet ver trokken. Toen de koude van deze hel dere October-nacht reeds lang een (linke plaats had ingenomen, werd de schouwburg gevuld met vrolijke mé lodieën, dwarrelden de balletglrls als vlinders over het toheel. Waren sket ches. tableaux en taferelen tot in het oneindige herhaald, sleepten toneel knechts met décors en toneelattribu ten, flapten het voe'licht, de boven lichten en de schijnwerpers aan en uit En Toon? Hij stond als een veldheer in bet midck'iipad. Lang, slank, maar met rimpels in het voorhoofd. Op rustige vriéndelijke, maar besliste toon gaf hi) zijn aanwijzingen, verbe'erde hij, be snoeide de tekst waar dit nodig was veranderde de belichting, de stand van de décors of de plaats van zijn mede spelers. Niets ontging zijn oog. Cr(tiek wisselde hij af met een waarderend woord. Bij tijd en wijle pleegde hij overleg me' Meslier of zijn ballet- meester. Zoals Toon-in-trui deze nacht in actie was, was hij wellicht nog gro ter dan op het loneei. Hier toonde hij zich het hoofd, het hart en de hersens van Zijn show. De nacht vergleed on der de wijzers van de klok zondei dat ill de schouwburgzaal de nachtelijke rust weerkeerde.Voor de zoveelste maal riep toneelmeester Henk „Kenne we beginnen?" en voor de zoveelste maal trippelden twaalf meisjes de planken op. Maar naarmate de sterren verflauw den, werden ook de gezichten van dit hardwerkende groepje bleker. Trager v/erden de bewegingen en zeldzamer de glimlach. Het was reeds zeven uur toen Hermans het sein tot opbreken gaf. De repetitie had ruim een half etmaal in beslag genomen en nog was rauwelijks de helft van 4e show door genomen. Vanmiddag gaat men ver der en als vanavond alles van een leien dakje loopt (en wij hebben geen enkele reden om hieraan ook maar 'e twijfelen) dan zal dit het resultaat zijn van harde, zeer harde arbeid. Het is goed als de 500 peettantes en ooms dit over hun dopelingske weten. R TRIUMPH (Advertentie, Ing. Med.) Geen filmindustrie ter wereld heeft zc'n dankbaar en vaak voortreffelijk gebruik gemaakt van de vele na-oor- logse problemen als de Italiaanse. Er liggen in Rome vele films voor het grijpen, die met elkander een sombere staalkaart bieden van het schrijnend oorlogsleed, waaronder dit land nog steeds gebukt gaat. „Angelo" is er één van. Weliswaar niet de beste, doch be duidend boven de middelmaat en met verschillende éigenschappen, me ar I'aliaanse filmmakers op het eerste plan brachten. Wat traag komt het verhaal tot de point. In de gevangenis, waar hij we gens diefstal verblijft, verneemt Mat- teo, dat zijn vrouw het leven heeft geschonken aan een zoon, doch bij de geboorte is overleden. De gevangene heeft thans nog slechts één doel: te leven voor zijn zoonje. Thuisgekomeh wacht hem echter een grote desillusie. Angelo blijkt een negertje te zijn met blond haar. Het verlangen naar zijn kind, slaat om in haat, temeer als de staat hem als de wettige vader be schouwt. Matteo kan geen liefde voe len voor een vreemd kind wiens wer kelijke vader gezocht moet worden in het Amerikaanse bezettingsleger. Eerst als het kereltje het slachtoffer dreigt te worden van een hem vijandige We reld. grijpt zijn pleegvader in. Lang zaam dringt tot hem door, dat het kind niet mag lijden voor de zonde van zijn vader en allengs groeit het medelijden met het negertje tot een diepe gene genheid. De bescherming van Matteo en diens vriend (een uitstekende cre atie) is niet toereikend om Angelo te behouden. Als de broer van zijn wer kelijke vader ten tonele verschijnt, blijkt het kereltje zich meer aange trokken te voelen tot het donkere ras Een ontroerende slotscène brengt het vertrek van Angelo naar de Verenigde Staten in beeld. Het is geen opwekkende film die naar dè roman van Vicki Baum ge maakt is want zij speelt nog in het Nazi-tijdperk, de mannen van de Ges- 'apo zijn nog machtige figuren en her wemelt nog van Uniformen. Maar de oorlog loopt op zijn eind, dë gealli eerden rukken Duitsland binnen. Ber lijn wordt heviger dan oooit gebom-. bardeerd en vele Nazi-figuren Zijn be reid verraad te plegon om hun huid te kunnen redden. In Hotel Berlin liet grote mohdaine hotel speelt zich heel wat af dat niet voor de buiten wereld bestemd is. De Gestapo heeft er haar spionnen, de Hitler-vereerders vennissen ér de generaals die tegen de Fiihrer Zijn. de ondergrondse heeft ér ondèr het personeel haar waakzame figuren. Hiér wordt naar Martin Richter. (Faye Emerson), de leider dei- ondergrondse gezocht, die zich als kellner tussen de gas'en beweegt en cp het moment, dat hij in de kamer van de Nazi-artiste Lisa Dom (Andrea King) gearresteerd zal worden ln een Gestapo-uniform weet te ontsnappen. Lisa, die beseft da' de Nazi's geen ka'nS meer hebben, beschermt hem om door zijn hulp uit Duitsland te kun- tien vluchten, maar verraadt hem als zij bemerkt dat zij door de Gestapo verdacht wordt.' De ondergrondse overmees'erf haar en Richter schiet haar dood in een kelder. Dat is de korte inhoud, maar daar omheen speelt zich heel wat af, o.a de zeifmoord van generaal Arrim von Dohnwitz, die tegen Hitier heeft sa mengespannen, maar voor zijn dap perheid in de oorlog verlof krijgt zelf moord te plegen voor hij gehangen za* worden. Het is niet pre'tlg al die ver tegenwoordigers van het Nazi-dom weer te zien en het doet enigszins vreemd aan, dat in een centrum als Hotel Berlin door al die Nazi-mensen alleen maar Engels wordt gesproken. Maar de film zal er zeker een groter publiek door 'rekken. Zij is in elk ge val spannend. In het voorprogramma o.a. uitvoerige opnamen van het Alk maarse 8 Octobérfeest. Dit is het grote avontuur van arbei ders in een zwavelmijn op Sicilië. Deze mijn zal worden gesloten en daardoor verliezen de arbeiders het laatste beetje zekerheid van bestaan. Zij zijn in staking gegaan en buiten wachten de vrouwen. Maar de arbei ders delven het onderspit en komen uit de mijn naar boven, waar een ver dacht individu hen tracht over te ha len tot clandestine emigratie. Hij doet schone beloften 'en de mijnwerkers verkopen hun armoedige bezittingen en geven het geld aan de gids. En dan begint hun grote avontuur. Zij tracht ten door Italië in de richting van de Franse grens te komen en zij ontdek ken te laat dat hun gids een bedrieger is. Dè politie zit achter hen aan. Som migen besluiten terug te keren naar hun eiland, maar anderen willen met alle geweld hun doel bereiken. Doch de weg van de hoop is lang en bitter heid en ellende zijn het gevolg. Maar de mensen leren elkaar beter kennen en trekken voort omdat zij steeds de verwachting koesteren een beter leven te zullen vinden. En zo eindigt de reis in de eeuwige sneeuw van de Alpen. De verwachtingen blijven bij hen be staan. Een goed gespeelde film met prach tige opnamen. Elena Varri, Raf Val- lone en Saro Uzrl vervullen de hoofd rollen. Het zijn namen die niet zoveel zeggen, maar het spel en bovenal de prachtige sneeuwopnamen trekken de aandacht. De hoofdfilm wordt ingeleid door een paar zeer mooie journaals en een aardige tekenfilm. Er is een boek genaamd Clochemerle, een boek waarover nogal druk werd gesproken en het laat zich begrijpen dat filmproducers deze kans aangrepen om een rolprent te maken. Meer nog dan het boek heeft de film „Cloche merle" de tongen en pennen in bewe ging gebracht. Dat is overigens zeer begrijpelijk. Met een pen zijn bepaalde voorvallen gemakkeliiker en minder stotend weer te geven dan op het witte doek. Met echte Franse vrijmoedigheid is men bij het maken van dit product over deze bezwaren heen gestapt. Nu willen wij zeker niet beweren dat Clochemerle een aaneenschakeling is van voorvallen die het daglicht niet kunnen verdragen. Integendeel, deze film kan men rustig gaan zien en slechts een enkele maal zal men zich af vragen waarom bepaalde Voorvallen niet op een andere wijze zijn behan deld Geestig is deze film van het be gin tot het einde. Het voorprogramma is met een uitstekende reportage van de 8 Octoberfeesten, het binnen- en buitenlands nieuws en een aardig showfitmpje. eveneens ten volle het aanzien waard. Wij zouden geen rechtgeaarde ATk- maarders zijn als wij ons niet intens verheugd hadden over de ruime plaats, welke Polygooon-Profilty voor de 3 Octoberfeesten heeft ingeruimd. Zowel de versiering, de kinderoptocht, de kinderspelen, als de optocht „Opera en Operette" maken deel uit van hét journaal, dat hierdoor voor vele stad- geno'en, die zichzelf of hun kinderen in feeststemming kunnen zien, wel zeer aantrekkelijk is geworden. Voorts was de cameraman o.a. bij de aan komst van premier Mossadeq op Schip hol en bij de vaandeluitreiking door HM. de Koningin. In het buitenlands hieuws vraagt de opleiding van Fran se matrozen de aandacht, alsmede auto- en paardenraces. UITSPRAKEN IN HOGER BEROEP Het Gerechtshof te Amsterdam heeft de volgende uitspraken gedaan: S. K. en K. L. K. te Langedijk (die renmishandeling) een maand voorwaar delijk met twee jaar proeftijd en ƒ50 boete of 25 dagen. H. G. te Alkmaar (openbare dron kenschap) 20 of 5 dagen. C. B. te Egmond a. d. Hoef (mishan deling) 10 of 5 dagen.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2