ZONDE VAN 'T GELD h M. MEIJER ZOON „De Waarheid" FRM1BERG II I E. H. Hofstede A Stad en Omgeving B. en W. zijn voor zelfbestuursdaden geen verantwoording schuldig AGENDA B. en W. willen de ruimte zo billijk mogelijk verdelen Pensionhouder mishandelde gast IILCKMANN Goede letterkundige critiek als weg wijzer voor jonge schrijvers Feestavond A.N.B. De mens op zoek naar zichzelf in een verdwaasde wereld Wetswijziging zou daarvoor noodzakelijk zijn GEEN WONDER De ruimte in het Landbouwhuis Flinke geldboete voor mishandeling en belediging Schaakclub V.V.V. Slecht politiek verleden Lezing voor de Volksuniversiteit De opbouw van een roman door de ware schrijver Briefordners Opbergmappen Perforators De „censuur" op „Avonden" - Boeiende lezing voor de Blavaisky-loge Het Radiop 1®1ÈI IQ a ïlM. ee wc 0^j DINSDAG 16 OCTOBER 1951 Verantwoordingsplicht aan de Raad Naar aanleiding van de interpellatïe-Berkliouwer in de vorige raadszitting inzake de vordering door B. en W. van een woning aan de Nleolaas Beetskade wilden verschillende raadsleden een onderzoek instellen naar do omvang der verantwoordelijkheidsplicht van B. en W. aan de Raad. B. en \V. hebben daarvoor thans de volgende leidraad gegeven. Art. 216 van de gemeentewet zegt, dat B. en W. afzonderlijk en tezamen voor het door het college gevoerde bestuur van de huishouding der ge meente aan de Raad verantwoording schuldig zijn en hem te dien aanzien alle verlangde inlichtingen geven. De memorie van toelichting zegt, dat de verantwoording zich alleen uitstrekt over het bestuur van de huis houding der gemeente en niet ook over de medewerking van B. en \V. aan de uitvoering van regelingen van hoger gezag (zogenaamde zelfbestuurs daden). Een amendement-Marchant om B. en W. ook daarvoor verantwoordelijk te doen zijn werd door de Tweede Kamer destijds verworpen. De schrij vers over het gemeenterecht zijn una niem van mening, dat volgens de te genwoordige wetgeving B. en W. aan de Raad voor zelfbestuursdaden geen verantwoording schuldig zijn. Diverse Koninklijke Besluiten. In 1948 werd bij K.B. een besluit der gemeente Zaudvoort vernietigd, waarbij aan een raadslid tostemming werd verleend te interpelleren over de woningverordening en -verdeling in de ruimste zin en tevoren besliste de Kroon steeds in gelijke zin. In 1949 is evenwel bij K.B. opgeheven de schorsing van het raadsbesluit van Voorhout waarbij aan een raadslid toe gestaan werd B. en W. te interpel leren over hun beleid inzake de vor dering van een woning krachtens de woonruimtewet. In het algemeen wordt aangenomen, dat dit geen aanwijzing behoeft te zijn, dat de opvatting der Kroon t.a.v. art. 216 der gemeentewet is gewijzigd. De gemeente Voorhout heeft B. en W. de betrokken stukken ter inzage gegeven. In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake de begroting van 1949 zegt de minister er wel wat voor te voelen, dat de verantwoor dingsplicht van B. en W. aan de Raad wordt uitgebreid en dat hij zal nagaan of en zo ja in welke zin art. 216 der gemeentewet dan wijziging behoeft. In prae-adviezen uit 1949 van prof. mr. dr. G. van den Bergh en mr. K. Groen meent eerstgenoemde, dat B. en W. wel verantwoording schuldig zijn voor hun handelingen tot mede werking aan de uitvoering van rege lingen van hoger gezag, waarbij hij aanneemt, dat onder de in art. 216 der gemeentewet onder huishouding der gemeente ook de medewerking aan de uitvoering van regelingen van hoger gezag begrepen zou zijn. Deze is even wel de enige, die deze verantwoor dingsplicht voor daden van zelfbe stuur niet a priori willen uitsluiten, maar van geval tot geval willen be slissen, maar daarvoor zou z.i. wets wijziging nodig zijn. Van dezelfde mening waren diverse prominente fi guren in de Alg. Verg. van de Ned. Ver. voor gemeentebelangen waarin deze prae-adviezen werden uitgebracht. dat U bij anderen uitgeeft. Koopt bij Hilckmann. Ten 1ste houdt U geld over; ten 2de krijgt U alleen daar I werkelijk waar voor Uw geld. dat ons groots afscheid-prijzenfeest I zo'n stormachtige bijval geniet. Sommigen wensten agehele verant woording voor zelfbestuur, waarmede de practijk reeds in overeenstemming zou zijn, anderen wensten geen ver antwoordingsplicht voor alle zelfbe stuurshandelingen, doch zouden de aard daarvan beslissend willen doen Sommigen wensten algehele verant woordingsplicht beperken tot de ge vallen betreffende uitvoering van re gelingen, die de Raad ter uitvoering van de hogere regeling heeft vastge steld. De conclusie is, dat volgens de be staande wetgeving B. en W. rt« Raad geen verantwoording schuldig zijn voor zelfbestuurshandelingen al zullen zij in de practijk gevraagde, inlichtingen in het algemeen niet aan de Raad weigeren. De meesten achten uitbrei ding der verantwoordingsplicht wen selijk, waartoe dan de gemeentewet gewijzigd zou moeten worden. Over de mate van uitbreiding is men het ech ter niet eens. B. en W. hebben alle hierbij betrokken bescheiden ter in zage van de raadsleden gelegd. DINSDAG Rex Theater, 2.30 en 8 uur: De Weg dei- hoop (14 jaar); Harmonie Theater, 8 uur: Angolo (18 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Clochemerle (18 jaar): Victoria Theater, 8 uur: Hotel Berlin (18 jaar). Gulden Vlies, 8 uur: Propaganda- feestavond van de Alg. Ned. Invaliden- bond. Wapen van Heemskerk, 2.30 en 8 u.: Corsettenshow. WOENSDAG Rex Theater, 2.30 en 8 uur: De weg der hoop (14 jaar): Harmonie Theater, 2.30 en 8 u,: Angelo (18 jaar); Cinema Americain, 2.30 en 8 uur: Clochemerle (18 jaar); Victoria Theater, 2.30 en 8 uur: Hotel Berlin (18 jaar). Wapen van Heemskerk, 2.30 en 8 uur: Corsettenshow. HOOG WATER TE BERGEN AAN 7IEK Dinsdag 16 Oct. vm 4.20 nm 4.37 Woensdag 17 Oct. vm 4.54 nm 5.12 TE CAMPERDUIN Hoog e Iif.ig Dinsdag 4.25 16.42 10.25 22.42 Woensdag 4.59 17.17 10.59 23.17 Burgerlijke Sfano Ga boren: Corneüo J., d. van^V. Jongejan en M. Wester. Alida E. M.. d van B. H. A. Buter en A. E. Blank. Getrouwd Willem K. Sweerts en Catharina Siebrands, Overleden Anna M. Hermes, 77 jaar. Aagje Meijns, 68 jaar, gehuwd met J. J. Valk. Huur van v.m. gymnasium en houten kantoorgebouw opgezegd (K-er do artikelen in onze courant betreffende de huisvesting in het Land- bouwhuis heeft de heer Couwenhoven gevraagd of het juist is, dat aan de voeseicommissaris opgezegd werd de huur van een gedeelte van het land- bouwhuis om dat daarna beschikbaar te stellen voor andere diensten, welke reeds in het gebouw zjjn gevestigd en grotere ruimte nodig hebben. Moest door ruimtegebrek aan de Cultuur-technische dienst de gevraagde ruimte in het gebouw worden geweigerd; staat het houten noodgebouw achter het landbouwhuis nog altijd leeg en willen B. en W. voor allo diensten, die huis vesting behoeven zoveel mogelijk een oplossing zoeken en de Raad van de loop der onderhandelingen kennis geven? Oneerlijke textielhandelaar Enkele dagen, geleden publiceerden wij het bericht dat een Alkmaarse tex tielhandelaar K. H. oneerlijke hande lingen had gepleegd. De heer K. Horjus uit Alkmaar, eveneens textielhandelaar, verzocht ons mede te delen, dat. met deze initialen niet zijn persoon werd bedoeld. Onze COLLECTIE is COMPLEET. mooiste kwaliteiten, de laagste prijzen. LANGESTRAAT 3-7, ALKMAAR (Advertentie, Ing. Med.) L. v. B., een pensionhouder uit Bergen, stond gistermorgen voor de Alkmaarse politierechter, mr. R. W. J. C. v. d. Wall Bake terecht ter zake van mishandeling en belediging van een zijner gasten. Verdachte had enige tijd geleden een pen sion overgenomen, waarin destijds enige gerepatrieerden waren ondergebracht. De verhouding tussen verdachte en het Indische gezin T. was echter geenszins goed te noemen en op zekere avond kwam het zelfs tot een handgemeen. Er was een twistgesprek ontstaan tussen de heer T. en verdachte, waarbij later ook de vrouw van eerstgenoemde tegenwoordig was. Op dat moment zou verdachte on verwacht en zonder enige aanleiding deze dame een klap in het gezicht hebben gegeven, waarop hij de benen had genomen naar het achter zijn huis gelegen tuinhuisje. B. en W. hebben hierop geantwoord, dat het R\jk sedert 1940 het voorma lige gymnasium en sedert 1946 het houten gebouw van de gemeente huur de en in gebruik, gaf aan de Prov. voedselcommissaris. Deze maakte de laatste i.(jd van ver-schillende lokalen weinig gebruik en omdat de Ver. „Het Landbouw huis NoordwHolland" dringend kan toorruimte nodig had, hebben B. en W. na diverse wederzijSc besprekin gen, de huur over het voormalig gym nasium per 1 September j.l. opgezegd en die van het houten kantoorgebouw- per 1 Januari a.s. De gemeente mag in deze omstandigheden niet. tolereren, dat geschikte ruimten ongebruikt wor den gelaten. Het Landbouwhuis heeft ruimte nodig voor uitbreiding of ves tiging van de volgende diensten: Prov. Gezondheidsdienst, voor dieren in N.- Holland, De Coöp. Bond van Zuivel fabrieken, het KaaseontrClestation, de Coöp, Zuivelbank, De Prov. comm. uit de veilingen, het Zuivelkwaliteitsbu- reau en de Cultuur-technische dienst. Nieuw laboratorium in Alk maar. Verzocht werd ook ruimte voor het bedrijfslaboratorium voor gewassen en grondonderzoek voor N.- en Z.-Hol- iand. dat hier zal worden gevestigd t.er ontlasting van het bestaande labora torium in Groningen. Men wil het werk van de voedsel commissaris niet belemmeren, maar alleen de beschikbare ruimte billijker verdelen. De Cultuur-technische dienst, die al vroeger om ruimte vroeg, wordt binnenkort gevestigd in het door de Rijksontvanger in verband met. ver plaatsing van zijn kantoor naar het houten kantoorgebouw achter het Landbouwhuis te ontruimen gedeelte van het perceel in de Doelenstraat 44. Intussen staat dit houten gebouw reeds een jaar leeg in afwachting van (je beschikbaarstelling door het Rijk van de gelden voor verbouwing. Deze zijn thans beschikbaar, de Rijksont- Binnenkort komt er een voorstel om ook het voormalig gymnasium te verhuren aan de Ver. „Het Landbouw huis" met uitzondering van het hou ten kantoorgebouw in de tuin. De huurster zal dan passende ruimten in het Landbouwhuis beschikbaar moe ten stellen voor de huisvesting van de bureaux van de Prov.voedselcommis- saris en deRijksveeteeltconsulent. Een deel van de vrjjkomendc localiteiten in het perceel Doelenstraat 44 zal, voor zover niet nodig voor de Cultuur technische dienst gebruikt worden voor de huisvesting van de onder de Ver. „Het Landbouwhuis Noord-Hol- lanu" ressorterende diensten. B. er. W. zullen ook in de toekomst trachten de schaarse ruimte zo billijk mogelijk onder de daarvoor in aan merking komende diensten te ver delen. Voor de Wintercompetitie werden de wedstrijden van tie Alkmaarse Schaakclub VVV gisteren voortgezet op da clubavond. In de hoofdgroep heb ben Kayser en Appel Jr. de leiding. Kayser speelde Vrijdag simultaan in tie Schaakclub ..Oppositie" te Heilco aan 15 borden. Hij won 10 partijen, 4 wer den remise en 1 verloren. Een fraai resultaat. Competitie hoofdklasse. R. PijningN. Termaat 10, P. Hoek stra—P. Deugd afgebr.: E. G. Kayser— P. Vreeker VzW. KwakJ. Veis 10; A. Beemsterboer—D. Appel Jr. 0—1. Eerste klasse. D. Appelde Waal 10; Leddy—Vis 1—0; StruysHaksteen Maats— v. Ei-enk 10: J. de RuiterTegel af gebr.; G. v. Brenk— W. Pieterse 1—0. Tweede klasse. D. OudesGroenewoud 10; Groe- nenbergHelder afgebr.; J. Schuurman Schaaps C1: C. MeijerBosch afge- v'angè'r*kan binnenkort 'dit geböuw"bè- !?™kten: F. Hol-Rus 1—0; F. v. d. VlietTï?lz-oir-av» 1nT7V.i«« TV/To-a+ts trekken, die huur wordt tegen een verhoogde huurprijs gecontinueerd. In dit gebouw komt ook het kantoor van de Huuradviescommissie. „Billijk Man" Langestraat 23, Alkmaar Mantels, Japonnen, Manufacturen. (Advertentie, Ing. Med.) Mooi resultaat bij nationaal kapconcours Zondag werden te Hengelo nationale wedstrijden gehouden voor dames- en herenkapper alsmede clubwedstrijden om het kampioenschap dameskappen. Bij deze wedstrijden, waaraan 33 dameskappers en 65 herenkappers deelnamen, heeft onze stadgenoot, de heer J. F. van Mol ran kapsalon Takes, niet minder dan zes prijzen weten te behalen. Hij won de eerste prijs voor het modern dagkapsel eu een ereprijs voor het avondkapsel. Hij werd nier- bij tevens eerste in het algemeen klas sement. Voorts won hij met zijn uit drie man bestaande equipe van de club „Marcel" uit Amsterdam de eerste prijs van de clubwedstrijden. Behalve de vier bekers, die hij hier mede veroverde, legde hij nog beslag op twee wisselbekers. Eén door het bereiken van het hoogste aantalpun ten voor het avondkapsel en een in het Algemeen Klassement. WIJZIGING GEMEENTE BEGROTINGEN 1948 EN 1951 B. en W. stellen de Raad voor twee besluiten vast te stellen tot wijziging der gemeentebegroting van 1948 en der gemeentebegroting 1951. Verdachte beweerde ter rechtzitting, dat de heer en mevrouw T. hem had den lastig gevallen en daarbij zijn over hemd hadden stukgetrokken, waardoor hij bij een poging om los te komen mo gelijk mevrouw T. zou kunnen hebben geraakt. De getuigen-verklaringen van drie personen weerlegden deze moge lijkheid echter en strookten volkomen met de tenlastelegging, waardoor de politierechter mr. R. W. J. C. v, d. Wall Bake dit feit bewezen achtte. Het strafregister van verdachte wees op een zo verderfelijk politiek verleden, dat de politierechter dit niet durfde voor te lezen. De officier van Justitie, mr. J. C. V. Meischke, achtte het optreden van L. v. B. van zeer ernstige aard. Hij be greep niet hoe een man als verdachte in staat was gesteld een pensionbedrijf in Bergen te houden. De officier eiste voor de mishandeling en voor de be lediging door verdachte geuit jegens zekere mevr. v. d. M., drie maanden gevangenisstraf. De politierechter vond een gevoelige geldboete echter op haar plaats en opdat v. B. zich voortaan te genover zijn gasten beter zal weten te gedragen veroordeelde hij hem tot f 200 subs. 40 dagen. Vernieling Verdachte L. H. M. D. uit Alkmaar stond terecht wegens vernieling, welke een gevolg was geweest van een buren ruzie. Bij een twistgesprek had mevr. D. zich zo opgewonden, dat zij een hand grint had genomen en deze naar haar buren had gegooid. Het gevolg was. dat twee ruitjes werden vernield. De po litierechter veroordeelde haar gisteren overeenkomstig de eis tot 25 of tien dagen. Vertrouwen beschaamd H. J. K. uit Kampen had in Alkmaar zijn meisje wonen en logeerde daarvoor enige tijd bij een vriend in deze stad Op zekere avond had hij het vertrou wen, dat men daar in hem stelde, ech ter schromelijk beschaamd door een bankbiljet van 10 weg te nemen. Zijn strafblad was reeds lang niet blanco meer. Desondanks was de Protestants Christelijke Reclassering te Zwolle be reid verdachte onder bepaalde voor waarden onder haar hoede te nemen. K. werd veroordeeld tot drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Hij beloofde dat hij aan de door de reclassering gestelde voorwaar den zou voldoen en zich aan het toe zicht zou onderwerpen. J. G. Th. M. J. die dronken op zijn flets had gezeten, werd bij verstek tot 100 of 40 dagen veroordeeld. S. de G. hoorde zich veroordelen tot 15 of 10 dagen, omdat zij zekere T. had uitge maakt voor „voddenzak" en J. W. uit Oude Nied-orp kreeg bij verstek een straf van 40 of 20 dagen, omdat hij in een danszaal zekere H. een klap had gegeven. Bijna niets wordt in Nederland zo fel gecritiseerd als.de critiek zelve. On danks het goede Hollandse spreekwoord, dat zegt: „Over smaak valt niet te twisten". En het is immers onder andere de smaak, die het oordeel van een criticus bepaalt? De Volksuniversiteit voor Alkmaar en omstreken had gister avond een uitermate bevoegd spreker uitgenodigd voor de eerste van een aantal lezingen, die genoemd zijn „Lezen en oordelen". Het was drs. Max B. Teipe uit Alkmaar, die in een intelligent en geestig betoog het wezen van de letterkundige critiek bepaalde. De spreker maakte een ruim gebruik van uitspraken van enkele onzer grootste critici, die volgens de heer Teipe toch ook zelf kunstenaar moeten zijn om tot het wezen van een bepaald letterkundig werk te kunnen doordringen. IIliet zijn publiek derhalve passages horen uit verhandelingen over de critiek door Marsman, Antonie Donker en vele andere grote Neder landse letterkundigen. Vlietv. Ekeren 10: de Vries Maats— Benard '4; J. HofsteeP. Genee 10; H, v. MinnenI. Wortel 1—0; J. Meiboomde Wolf Vi.Vz\ P. Holzmann v. Oorschot 10; mej. Bouwman Bastiaanse 10; L. Nijman—A. v. d. Tak 1—0. Derde klasse. P. Dekker—mevr. Veis 01; mevr. DageletB. Veltman afgebr.; F. Faber T. Schultz afgebr.; mevr. de Jong S. Duinmayer 1—0; J. Bakker—N. Breebaart 1—0; M. Wolters—G. Zijp 1—0; T. Zanen -R. v. Vliet 0—1; mevr. VeisLansen 10. CUM LAUDE GESLAAGD De heer S. C. J. Verbeek, leraar aan het Chr. Lyceum alhier, is te Amster dam fV.U.) cum laude geslaagd voor het doet. examen Ned, taal en letter kunde. mag gezegd worden. Bij Hofstede wordt een bril U als het ware aangemeten. Geheel in overeenstemming met Uw gezicht kiest U. en helpen wij U hier bij, uit onze geweldige collectie brillen, de bril die U goed zal staan en die goed voor Uw ogen is. Leverancier aan alle Ziekenfondsen. Midden in de Langestraat. (Advertentie, Ing. Med.) De leden van de Algemene Neder landse Bouwarbeidersbond afdeling Alk maar, die gisteravond tot de laatste plaats van de grote zaai van het „Wa pen van Heemskerk" bezetten, zullen prettige herinneringen behouden aan de feestavond, welke door het A tot Z ca baret werd aangeboden. Voor drie van deze leden werd het echter een onver getelijke avond. De heren Habiech, Re- noo en Bakker werd hulde gebracht voor het veie werk dat zij gedurende veertig jaar voor de bond hadden ver richt. Deze pioniers in de vakorganisa tie ontvingen een insigne en een kistje sigaren. Wat hen echter bovenal met trots zal hebben vervuld, waren de waarderende woorden die tot hen werden gesproken. Voordat Jan de Kleyn, Nel Brink, Jan Lemaire, Ton Wink, Henk Beerlage en Gerard in het Veld, gelegenheid kregen hun acteertalenten te tonen, hield een hoofdbestuurslid van de A.N.B. een korte toespraak. Stijgend ledental Spreker deelde mede dat in het begin van dit jaar een actie op touw was ge zet, met de bedoeling vóór 1 April 1952 het 50.000ste lid te kunnen inschrijven. Dat de 50.000ste reeds op 1 October van dit jaar kon worden ingeschreven, ge tuigt, aldus spreker, van de aantrek kingskracht welke nog steeds van de bond uitgaat. Spreker vestigde er de aandacht op, dat de vreugde over deze vooruitgang verduisterd wordt door donkere wolken. De beperking van het bouwvolume kan een bedreiging gaan vormen voor de werkgelegenheid voor tal van bouwvakarbeiders. Spreker be sloot met de opwekking zoveel moge lijk bouwvakarbeiders aan te sporen tot de A.N.B. toe te treden, daar slechts een machtige organisatie in staat zal zijn aan de komende moeilijkheden het hoofd te bieden. We korte cabaret-revue „Er is altijd, wel wat" en het toneelspel in twee be drijven „Onder de pannen", werden door de medewerkenden van deze avond vlot voor het voetlicht gebracht. Onge twijfeld zal deze feestavond vele toe schouwers een hart onder de riem heb ben gestoken. LANGESTRAAT 24 - ALKMAAR (Advertentie, Ing. Med.) De „censuur" op „avonden". In de aanvang van zijn lezing bouw de de spreker de roman op, zoals de schrijver dat doet. Eerst de inspiratie, de idee, waaromheen zich een ganse wereld opbouwt. De schepping van fi guren, die inderdaad een eigen leven krijgen en de neiging hebben hun eigen weg te gaan. Verder de innerlijke rijk dom van de auteur, die zich samenbalt rond zijn figuren. De schrijver gaat zich in die figuren manifesteren, in tal van vormen. Vooral die innerlijke rijk dom van de schrijver is het eerste cri terium voor de waarde van zijn ver haal. De intrige, ja zelfs de stylistische kwaliteit, komen op de tweede plaats. Het kunstenaarschap is als een span ningsboog van het „ik" op het leven. Die boog heeft verschillende contact punten in de werkelijkheid. Vestdijk, een der weinige waarlijk groten in de hedendaagse literatuur, heeft vele van deze contactpunten op vrijwel elk ter rein van de werkelijkheid. Negativisme. Vervolgens vertelde de heer Teipe iets over de hedendaagse literatuur, die voorzover ze niet religieus of poli tiek georiënteerd is vrijwel steeds naar het negatieve neigt. De moderne schrijver analyseert. Hij tracht achter alle schone schijn het onreine, de la gere drift te onderkennen. Men schijnt beu van het gevoel, dat zich zo licht laat ironiseren. De moderne auteur moet begrijpen hoe de kern van zjjn omgeving is. Een Marsman begreep deze. Vanuit een sterk individualisme ontleedde hli onze samenleving. Marsman zelf zegt dan ook wanneer men hem vraagt wat een goed boek is: „Men moet niet bjj de schjjn blijven staan. De eclite auteur doorboort het alledaagse omhulsel en openbaart de werkelijkheid". En Gres- hoff: „Een boek is belangrijk als het een dieper inzicht geeft in de samenhang i van het bestaan, tot de mensen, de wereld en onszelf. „Avonden' De criticus moet in vele opzichten een ontleedkundige zijn. Hij moet doordrin gen tot de ondergrond van het te be- critiseren boek en een scherp en zuiver beeld krijgen van het geheel. Ook hij dreigt zich spoedig in een boek te verliezen, omdat het verhaal hem mee neemt. Iedere lezing moet een avon tuur zijn. Vrij uitvoerig besprak drs. Teipe het veel omstreden „Avonden" van Simon van 't Reve, welk boek volgens hem hoe negatief dan ook een zuiver beeld geeft van hetgeen er omgaat in een jongeman in de puberteitsjaren. Geniaal heeft Van 't Reve deze moei lijke fase -getekend. Het was een zekere vorm van cen suur, dat de Overheid destijds weigerde een reisbeurs, als prijs voor enkele pro minente Nederlandse schrijvers, aan Van 't Reve uit te keren, omdat zijn boek de goede zeden aantastte. De heer Teipe wees er met nadruk op, dat men een boek kiest als „een disgenoot". Staat zi,jn gezicht of praat u niet aan, dan kiest u een andere tafel. Het ging bij de toekenning van literatuurprijzen om letterkundige prestaties, die Van 't Reve, ondanks zijn negatieve instel ling, zeer 'eker heeft geleverd. Het wevan de werkelijk goede critiek kort samenvattend besloot spre ker met de wooorden van Marsman. „Om juist te zijn moet de critiek ko men uit een exclusief standpunt, dat de meeste horizonnen opent". Jongere auteurs hebben op dit stand punt recht, want de goede critiek kan hen de weg wijzen en de goede criti cus zal hen wellicht met. zweepsla gen drijven in een richting, die voor een bepaald tijdperk de beste is. Doch het blijft: velen zijn geroepen en slechts weinigen uitverkoren.... In de beide volgende lezingen zal dezelfde spreker werken van enkele grote Nederlandse auteurs behandelen. Problemen van deze lijd ,.De mensen moeten weten, dat zij staan in deze wereld, dat er een be paald plan is en dat er een taak voor hem is aan dat plan mee te werken. Wanneer de meerderheid der mensen dat inziet, zullen wjj de dwaasheid van de wereld kunnen keren en is het we reldprobleem teruggebracht tot de mens. Het is onze taak begrip hiervoor te kweken." Aldus besloot de alg. se cretaris van de Nederlandse afdeling van de Theosophische Vereniging, prof. ir. N. L. v. d. Ley, gisteravond zijn voordracht, die hjj in V'alk's lunch room hield over het onderwerp: „De mens op zoek naar zich zelf in een ver dwaasde wereld". In de wereld van heden, die zo ver dwaasd is, waar zulke sommen voor de verdediging worden uitgetrokken, dat er geen ongegronde vrees schijnt te zijn- omtrent de verwaarlozing van de innerlijke verdediging, lijkt de toe stand vrij hopeloos. Zal de Westerse beschaving ten onder gaan, zoals Spengler dat in zijn „Uiitergang des Abendslandes" en Huizinga in zijn „De schaduwen van morgen" voorspellen, of bestaat er nog met Toynbee een redelijke hoop, dat wij de uitdaging, het sociale vraagstuk zegt prof. J. Romein, kunnen beantwoorden De grondoorzaak van alles is gele gen in de mens, aldus spreker. Wij schijnen bij de ontwikkeling achter te blijven; wij moeten wat gang in ons zelf brengen. De mens zal het geeste lijk inzicht als grondslag moeten her vinden. De grote moeilijkheid is, dat de mens nooit een duidelijk beeld heeft van de wereld epi zijn plaats daarin. De dogma's bevredigen over het al gemeen niet. De vraag „wat is leven is nog nooit beantwoord. Wel is er een zekere wetmatigheid, iets bepa lends, dat alles regelt. De bioloog prof. H. Drich leidde hieruit af, dat er een enorm denkvermogen bestaat, dat in de wereld op bepaalde wijze werkt door middel van proefnemingen, waarvan er één is geslaagd, n.l. het scheppen van het levend wezen met rede en geweten. Het is de bedoeling, dat de mens het grote denkvermogen helpt bij de vervolmaking van de we reld. Wetenschappelijk. Dit is een levensbeschouwing geba seerd op de wetenschap, die tegen woordig gerust te hulp kan worden geroepen. De Theosophische levens beschouwing gaat zo wetenschappe lijk mogelijk te werk, met behulp van hypothesen, raadpleging van de oude geschriften en met gebruikmaking van de buitenzintuigelijke waarneming. Hierbij is voorzichtigheid en een ob jectief waarnemen geboden. Zo ont stond de beschouwing omtrent de wereld en de mens daarin, waaraan mevr. Blavatsky, de stichtster van de vereniging, haar boek: „Geheimen der schepping" heeft gewijd. Het lever, is geboren in een dualiteit, leven-vorm, geest-stof etc. De drang tot het leven is een gevolg van deze polariteit tus sen chaos en cosmos, tussen stof en leven, het cyclisch gebeuren, dat de Oosterling beschouwt als een vastge bonden zijn op het rad van geboorte en dood, en de causaliteit van alle dingen. Het is troostvol, aldus spreker, slechts zichzelf verwijten te kunnen maken en te kunnen zeggen, dat men op bouwt, wat men in de toekomst zal zijn. De bijeenkomst, die druk was be zocht, werd geopend en gesloten door de voorzitter, ir. D. C. de Waal. 81. Het klinkt all dat plannetje van I practijk valt het nie zullen zelf een vlot daarmede de rivier dat is een heel zwaa dien moet alles heel want Pepi Is bang, reltje, die natuurlijk ten te wachten, miss der langs de rivier ze zijn de hondjes en op hun hoede en wi mogelijk door. Dode boomstammetjes, die WOENSDAG 1 HILVERSUX I, 4( NCRV. 7.00 Nieuws ziek. 7.45 Een woord Nieuws en weerberic muziek. 9.00 Voor de standen. 9.35 Gram.ïï 10.30 Morgendienst. IJ.10 „Laterveer wil hoorspel. 12.00 Tenor Land- en Tuinbouwm Harpmuziek. 12.59 Klol 13.15 Protestants Int front. 13.20 Lichte mi muziek. 14.45 Voor de cale ensembles, Bach- ten. 15.45 Gram.muz: jeugd, 17.00 Jeugdkor eert. 17.45 Regeringsi Coomans de Ruiter: nesië". 18.00 Nieuw eüseble. 18.30 R.V.U.: Vries Reilingh: „Hed verschijnselen: Emigrs trum van het Christel verenigingsleven". 19 19.30 Gram.muziek. 20.00 Nieuws en w« Commentaar Familie Concertgebouw-Orkest gelconcert. 21.30 „Op enigde Staten van Eur< Gram.muziek. 22.00 V< riton en orgel. 22.30 1 gelisch commentaar. 22-45 Avondoverdenkin S.O.S.-berichten. 23.15 HILVERSUM II. 29 10.00 VPRO, 10.20 V; 20.00—24.00 VARA. Ochtendgymnastiek. 8.00 Nieuws en weerb* sen twee 'plaatjes gez huisvrouw. 9.00 Gram.n rkadio. 10.20 Voor de muziek. 10[.45 Voor de muziek. 12.00 Voor d Gram.muziek. 12.30 Lï mededelingen. 12.33 V 12.38 Instrumentaal K lender. 13.00 Nieuws. 14.00 Gesproken portr< eert. 15.00 Kinderkoor Mies. Eens Zag Plots 5 Hel en de Kris spraa 1. 3 het z moed doen. 2. 1 vind taak. 3. 1 /•ia wel e

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2